S.H.A. Main Page

Business Affiliate ProgramsDiscountsPersonalsAdvertisingShopping

World Junior Championship, 23.12.1984 - 1.1.1985,
Helsinki, Turku, Vantaa, Espoo, Finland

Czechoslovakia - USA                   9:1 (2:1, 2:0, 5:0)
Lubina 2, Pivoňka 2, Ševčík 2, Kron, Mareš, Flašar - Dornbach
vylúčení 8:10,  powerplay goals: 2:1, spectators: 600

Soviet Union - Poland                 10:0 (3:0, 4:0, 3:0)

Canada - Sweden                       8:2 (1:0, 2:1, 5:1) 

Finland - Germany                      9:0 (0:0, 6:0, 3:0)

Czechoslovakia - Sweden                4:3 (2:0, 0:1, 2:2)
Pivoňka 2, Mareš, J. Kučera - Karlsson, Carlsson, Berntsson
penalties: 13:11, powerplay goals: 3:1, spectators: 2000

Soviet Union - Germany                12:1 (5:0, 3:1, 4:0) 

Canada - Poland                       12:1 (2:1, 4:0, 6:0) 

Finland - USA                          7:4 (2:0, 0:3, 5:1)

Czechoslovakia - Poland                6:2 (2:2, 2:0, 2:0)
Pivoňka 2, Kron 2, Mareš, Kadlec - Balakowicz, Mroz
penalties: 7:10, powerplay goals: 4:1, spectators: 400

Canada - Germany                       6:0 (1:0, 1:0, 4:0) 

Finland - Sweden                       5:3 (2:1, 3:2, 0:0) 

Soviet Union - USA                     4:2 (1:1, 2:1, 1:0)

Czechoslovakia - Germany               7:3 (4:0, 2:1, 1:2)
Mareš 2, Pivoňka, Horváth, Prajsler, J. Kučera, Gudas - Volland, Birk, Schmidt
penalties: 6:5, powerplay goals: 1:0, spectators: 500 

Finland - Poland                      11:2 (6:0, 4:2, 1:0) 

Canada - USA                           7:5 (3:2, 0:2, 4:1) 

Soviet Union - Sweden                  5:1 (1:0, 2:0, 2:1)

Czechoslovakia - Finland               1:1 (0:0, 0:1, 1:0)
Tomek - Haanpää
penalties: 2:1, powerplay goals: 0:0, spectators: 8000 divákov

USA - Germany                          2:1 (1:1, 0:0, 1:0) 

Sweden - Poland                       11:0 (4:0, 3:0, 4:0) 

Canada - Soviet Union                  5:0 (2:0, 3:0, 0:0)

Czechoslovakia - Soviet Union          3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Pivoňka, Kapusta, V. Kučera - Chajdarov
penalties: 5:5, powerplay goals: 0:0, spectators: 500

Canada - Finland                       4:4 (2:1, 2:2, 0:1) 

Sweden - Germany                       5:1 (2:1, 2:0, 1:0) 

USA - Poland                           6:2 (2:2, 2:0, 2:0)

Czechoslovakia - Canada                2:2 (0:0, 1:1, 1:1)
Lubina, Pivoňka - Sandlak, Clarke
penalties: 3:6, powerplay goals: 0:0, spectators: 5000

Sweden - USA                           7:3 (2:1, 3:1, 2:1)

Germany - Poland                       3:3 (0:0, 2:1, 1:2)

Soviet Union - Finland                 6:5 (2:2, 3:1, 1:2)
1. Canada Canada                    7 5 2 0 44:14 12
2. Československo Czechoslovakia            7 5 2 0 32:13 12
3. Sojuz ... Soviet Union              7 5 0 2 38:17 10
4. Suomi Finland                   7 4 2 1 42:20 10
5. Sverige Sweden                    7 3 0 4 32:26  6
6. USA USA                       7 2 0 5 23:37  4
7. Deutschland Germany                   7 0 1 6  9:44  1
8. Polska Poland                    7 0 1 6 10:59  1
Scoring Leaders                    G   A  PTS
1. Esa Keskinen              FIN   6  14  20
2. Esa Tikanen               FIN   7  12  19
3. Brian Bradley             CAN   9   5  14
4. Peter Andersson           SWE   4  10  14 
5. Mikko Mäkelä              FIN  11   2  13
6. Michal Pivoňka            CZE   9   4  13

Best three players: Craig Billington (CAN) - Vesa Salo (FIN) - Michal Pivoňka (CZE)

All Stars :Timo Lehkonen (FIN) - Michail Tatarinov (URS) ,Bob Dollas (CAN) -
Esa Tikkanen (FIN), Mikko Mäkelä (FIN), Michal Pivoňka (CZE)

World Champions
Billington, Foster - Berry, Miner, Dollas, Oddlein, Beaudoin, Beukeboom, Clarke - Bradley, Corson,
Johnston, Creighton, Jackson, Bassen, Hogston, C. Lemieux, Richer, Gratton, Sandlak - coach: Terry Simpson

Czechoslovakia
Hašek, Hartmann - Gudas, Jiří Látal, Prajzler, Medřík, V. Kučera, Kadlec, Flašar - Kron, Pivoňka,
J. Kučera, Tomek, Kapusta, Ševčík, Horváth, Mareš, Lubina, Kašťák, Horanský - coach: F. Pospíšil & J. Černický

S.H.A.

World Junior Chapionship Pool B,
15. - 24. 3. 1985, Sapporo, Japan

  SUI NED JPN AUT NOR ITA ROM FRA W T L GF:GA PTS
1. Switzerland Schweiz 5:4 5:3 20:7 6:1 7:1 8:6 7:0 7 0 0 58:22 14
2. Netherlands 4:5 Nederland 4:4 8:1 5:1 7:1 7:1 12:1 5 1 1 47:14 11
3. Japan 3:5 4:4 Nippon 10:3 3:1 5:2 3:5 6:3 4 1 2 34:23 9
4. Austria 7:20 1:8 3:10 Österreich 5:5 3:2 7:6 4:2 3 1 3 30:53 7
5. Norway 1:6 1:5 1:3 5:5 Norge 1:2 7:1 7:6 2 1 4 23:28 5
6. Italy 1:7 1:7 2:5 2:3 2:1 Italia 5:3 1:2 2 0 5 14:28 4
7. Romania 6:8 1:7 5:3 6:7 1:7 3:5 Romania 5:5 1 1 5 27:42 3
8. France 0:7 1:12 3:6 2:4 6:7 2:1 5:5 France 1 1 5 19:42 3

S.H.A.

World Junior Chapionship Pool C,
22. - 27. 2. 1985, Bruxelles, Antverpen, Geel, Heist op den Berg, Belgium

                               BUL   HUN   BEL   GBR   SPA  GP W T L GF:GA PTS
1. Balgarija Bulgaria                  BUL   3:2  11:9   4:1   5:4   4 4 0 0 23:16  8
2. Magyarország Hungary                   2:3   HUN   6:1  11:2   6:4   4 3 0 1 25:10  6
3. Belgique / België Belgium                   9:11  1:6   BEL  11:1   6:4   4 2 0 2 27:22  4
4. Great Britain Great Britain             1:4   2:11  1:11  GBR   5:3   4 1 0 3  9:29  2
5. Espana Spain                     4:5   4:6   4:6   3:5   ESP   4 0 0 4 15:22  0

S.H.A.

European U18 Championship, 1. - 7.4.1985, Anglet, France

Group A                         URS   NOR   FIN   GER  GP W T L GF:GA PTS
1. Sojuz ... Soviet Union              URS   5:1   6:0   6:1   3 3 0 0 17: 2  6
2. Norge Norway                    1:5   NOR   3:2   5:5   3 1 1 1  9:12  3
3. Suomi Finland                   0:6   2:3   FIN   4:2   3 1 0 2  6:11  2
4. Deutschland Germany                   1:6   5:5   2:4   GER   3 0 0 3  8:15  0
Group B
Czechoslovakia - Switzerland           8:2 
F. Kučera, Záruba, Roh, Kron, Lubina, Chládek, Geffert, Merta

Czechoslovakia - France               17:3 
Kron 2, Lubina 2, Hosták 2, Kapusta 2, Andrýs 2, Lipovský, Hrstka, Václaviček, 
R. Sýkora, Pázler, Geffert, Merta

Czechoslovakia - Sweden                3:5 
Lipovský, Hrstka, Hosták
                                SWE   CZE   SWI   FRA  GP W T L GF:GA PTS
1. Sverige Sweden                    SWE   5:3   7:1  15:0   3 3 0 0 27: 4  6
2. Československo Czechoslovakia            3:5   CZE   8:2  17:3   3 2 0 1 28:10  4
3. Schweiz Switzerland               1:7   2:8   SUI   4:2   3 1 0 2  7:17  2
4. France France                    0:15  3:17  2:4   FRA   3 0 0 3  5:36  0

Final Group            
Czechoslovakia - Norway                8:2
Lubina 3, Hrstka 2, Sýkora, Sládek, Geffert

Czechoslovakia - Soviet Union          2:3 
Lipovský, Hrstka
                                SWE   URS   CZE   NOR  GP W T L GF:GA PTS
1. Sverige Sweden                    SWE   1:1   5:3  11:0   3 2 1 0 17: 4  5
2. Sojuz ... Soviet Union              1:1   URS   3:2   5:1   3 2 1 0  9: 4  5
3. Československo Czechoslovakia            3:5   2:3   CZE   8:2   3 1 0 2 13:10  2
4. Norge Norway                    0:11  1:5   2:8   NOR   3 0 0 3  8:15  0

Relegation Group                FIN   GER   SWI   FRA  GP W T L GF:GA PTS
5. Suomi Finland                   FIN   4:2   7:7  21:5   3 2 1 0 32:14  5
6. Deutschland Germany                   2:4   GER   2:1  10:0   3 2 0 1 14: 5  4
7. Schweiz Switzerland               7:7   1:2   SUI   4:2   3 1 1 1 12:11  3
8. France France                    5:21  0:10  2:4   FRA   3 0 0 3  7:35  0

Three Best Players: Irbe (URS) - Záruba (CZE) - Dahlén (SWE)

All Stars: Irbe - Záruba, Gällstedt (SWE) -
Ahlund, Dahlen, Sjögren (all SWE)

Scoring Leader: Sami Wahlsten (FIN) 7G + 6A

Fair Play: Czechoslovakia

European Champions
Lindstahl, Melin - Lindmark, Molander, Heed, Gällstedt, R. Johansson, C. Johansson, Öhman,
T. Hedlund - Sandström, Ahlund, Dahlén, Edlund, Svanberg, Roupé, Frykbo, Garpenlöv, O. Hedlund,
Sjögren - coach: Lars Gunnar Jonsson & Göran Lundberg

Czechoslovakia
Tóth, Svoboda - Kučera, Záruba, Halahija, Lipovský, Brázda, Roh, Merta - Kapusta, Kron, Lubina,
Hrstka, Chládek, Hosták, Václavíček, Sýkora, Pázler, Andrýs, Geffert - coach: Vl. Šustek & J. Kovacz

S.H.A.

European Championship U18 Pool B,
24. - 30. 3. 1985, Sofija, Bulgaria

Group A                         ROM   NED   DEN   HUN  GP W T L GF:GA PTS
1. Romania Romania                   ROM   8:2   3:0   9:1   3 3 0 0 20: 3  6
2. Nederland Netherlands               2:8   NED   7:5   4:3   3 2 0 1 13:16  4
3. Danmark Denmark                   0:3   5:7   DEN   9:5   3 1 0 2 14:15  2
4. Magyarország Hungary                   1:9   3:4   5:9   HUN   3 0 0 3  9:22  0

Group B                         POL   BUL   AUT   YUG  GP W T L GF:GA PTS
1. Polska Poland                    POL   4:3   6:3   7:3   3 3 0 0 17: 9  6
2. Balgarija Bulgaria                  3:4   BUL   7:2   5:4   3 2 0 1 15:10  4
3. Österreich Austria                   3:6   2:7   AUT   6:1   3 1 0 2 11:14  2
4. Jugoslavija Yugoslavia                3:7   4:5   1:6   YUG   3 0 0 3  8:18  0

Final Group                     ROM   POL   BUL   NED  GP W T L GF:GA PTS
1. Romania Romania                   ROM   4:3   5:4   8:2   3 3 0 0 17: 9  6
2. Polska Poland                    3:4   POL   4:3   7:3   3 2 0 1 14:10  4
3. Balgarija Bulgaria                  4:5   3:4   BUL   4:3   3 1 0 2 11:12  2
4. Nederland Netherlands               2:8   3:7   3:4   NED   3 0 0 3  8:19  0

Relegation Group                DEN   AUT   YUG   HUN  GP W T L GF:GA PTS
1. Danmark Denmark                   DEN   5:4   6:5   9:5   3 3 0 0 20:14  6
2. Österreich Austria                   4:5   AUT   6:1   5:2   3 2 0 1 15: 8  4
3. Jugoslavija Yugoslavia                5:6   1:6   YUG   3:1   3 1 0 2  9:13  2
4. Magyarország Hungary                   5:9   2:5   1:3   HUN   3 0 0 3  8:17  0

S.H.A.

European U18 Championship Pool C,
19. - 24. 3. 1985, Bressasone, Italy

                                ITA   BEL   GBR        GP W T L GF:GA PTS
1. Italia Italy                     ITA   3:2   8:4         4 3 0 1 20:14  6
2. Belgique / België Belgium                   2:3   BEL   5:2         4 2 0 2 14:12  4
3. Great Britain Great Britain             8:5   3:7   GBR         4 1 0 3 17:25  2

S.H.A.

U20 Tournament, 31.8.-4.9.1984, Mora, Malung, Furundal, Sweden

Soviet Union - Czechoslovakia          7:2 (2:1, 2:0, 3:1)
Solomatin 2, Borščevskij, Chajdarov, Černych, Semak, Nikitin - Volek, Pivoňka

Sweden - Finland                       6:3 (2:1, 3:1, 1:1)

Sweden - Czechoslovakia                4:2 (1:0, 2:0, 1:2)
Eriksson 2, Nilsson, Andersson - Horanský, Ševčík

Finland - Soviet Union                 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)

Sweden - Soviet Union                  5:4 (3:1, 0:2, 2:1)

Czechoslovakia - Finland               5:3 (4:1, 0:1, 1:1)
Stehlík 2, Kašťák, Horanský, Marián Horváth - Laurila, Torkki, Haanpää
1. Sverige Sweden                     3 3 0 0 15: 9 6
2. Sojuz ... Soviet Union               3 2 0 1 16: 9 4
3. Československo Czechoslovakia             3 1 0 2  9:14 2
4. Suomi Finland                    3 0 0 3  8:16 0

S.H.A.

U17 & U18 Tournament,
28.12.-3.1.1985, Tychy, Janow, Poland

Group A
1. Soviet Union U17              URS   8:0   5:0  14:0   3 3 0 0 27: 0 6
2. Romania U18                   0:8   ROM   8:6   5:3   3 2 0 1 13:17 4
3. East Germany U18              0:5   6:8   GDR   5:3   3 1 0 2 11:16 2
4. DPR of Korea U19              0:14  3:5   3:5   PRK   3 0 0 3  6:24 0

Group B
1. Czechoslovakia U17            CZE   8:0  22:0  17:2   3 3 0 0 47: 2 6
2. Poland U18                    0:8   POL  11:5   7:5   3 2 0 1 18:18 4
3. Hungary U19                   0:22  5:11  HUN   4:3   3 1 0 2  9:36 2
4. Bulgaria U18                  2:17  5:7   3:4   BUL   3 0 0 3 10:28 0
Final Group
1. Sojuz ... Soviet Union U17           URS   5:1  10:2   8:0   3 3 0 0 23: 3 6
2. Československo Czechoslovakia U17         1:5   CZE   8:0  17:0   3 2 0 1 26: 5 4
3. Polska Poland U18                 2:10  0:8   POL   5:0   3 1 0 2  7:18 2
4. Romania Romania U18                0:8   0:17  0:5   ROM   3 0 0 3  0:30 0

For 5th Place
5. DDR East Germany U18           GDR   5:3  11:4   8:5   3 3 0 0 24:12 6
6. DPR Korea DPR Korea U19              3:5   PRK   8:7   6:4   3 2 0 1 17:16 4
7. Magyarország Hungary U19                4:11  7:8   HUN   4:3   3 1 0 2 15:22 2
8. Balgarija Bulgaria U18               5:8   4:6   3:4   BUL   3 0 0 3 12:18 0

Czechoslovakia: Radek Tóth, Roman Foltys - Antonín Routa, Dušan Halahija, Petr Pavlas, František Kučera, Robert Kostka, Zdeněk Trávníček,
Jiří Městka - Pavel Geffert, Juraj Jurík, Vladimír Michálek, Jaroslav Suk, Karel Myslivec, Petr Tejral, Roman Němčický, Ľubomír Kolník, Jan Vitner,
Rober Kysela, Ján Kamenský. Coach: Ondrej Výboh, Pavel Soudský

S.H.A.

U18 Tournament, 12.-15.2.1985, Děčín, Ústí nad Labem, Czechoslovakia

1. Československo Czechoslovakia             CZE   4:4   2:2   4:2   3 1 2 0 10: 8 4
2. Sverige Sweden                     4:4   SWE   7:5   5:6   3 1 1 1 16:15 3
3. Suomi Finland                    2:2   5:7   FIN   2:1   3 1 1 1  9:10 3
4. Sojuz ... Soviet Union               2:4   6:5   1:2   URS   3 1 0 2  9:11 2

Czechoslovakia: Radek Tóth, Oldřich Svoboda - Dušan Halahija, Rudolf Záruba, Jiří Merta, Martin Roh, Radomír Brázda, František Kučera -
Roman Sýkora, Dušan Ďurďovanský, Martin Hrstka, Pavel Geffert, Martin Hosták, Luboš Pázler, Karel Chládek, Petr Rákosník, Tomáš Běhal,
Lubomír Václavíček, Jan Czerlinski, Roman Andrýs, Antonín Routa. Coach: Vladimír Šustek, Július Kováš

S.H.A.

U16 Tournament, 12.-15.2.1985, Riga, Soviet Union

1. Suomi Finland                    FIN   3:3   4:2   5:1   3 2 1 0 12: 6 5
2. Sojuz ... Soviet Union               3:3   URS   5:2   3:3   3 1 2 0 11: 8 4
3. Sverige Sweden                     2:4   2:5   SWE   6:5   3 1 0 2 10:14 2
4. Československo Czechoslovakia             1:5   3:3   5:6   CZE   3 0 1 2  9:14 1

Czechoslovakia: Radovan Biegl, Milan Novysedlák - Pavel Weiss, Jiří Šindelář, Miroslav Herda, Antonín Balík, Romn Veber, Radek Aschenbrenner,
Petr Luštinec - Petr Hrbek, Martin Kalináč, Marcel Tvrdík, Petr Kaňkovský, Jiří Poukar, Juraj Halaj, Jozef Zigo, Jiří Cihlář, Peter & Pavol Zúbek,
Petr Novotný. Coach: Jiří Holeček, Pavol Siroťák



Czechoslovakia

U20 Czech Championship

Group A                         GP  W T  L  GF:GA PTS
 1. Škoda Plzeň                 36 27 5  4 264:153 59
 2. ChZ Litvínov                36 24 2 10 229:166 50
 3. Slovan Ústí nad Labem       36 24 1 11 200:147 49
 4. PZ Kladno                   36 20 1 15 227:178 41
 5. AŠ Mladá Boleslav           36 20 1 15 209:190 41 
 6. Poldi Kladno                36 16 8 12 234:166 40
 7. Stadión Liberec             36 16 4 16 192:192 36
 8. Baník Sokolov               36  8 4 24 161:225 20
 9. VTŽ Chomutov                36  7 2 27 139:249 16
10. Baník Most                  36  4 0 32 112:301  8 

Group B
 1. Motor České Budějovice      36 31 2  3 266: 76 64
 2. Tesla Pardubice             36 28 2  6 281:120 58
 3. Sparta Praha                36 26 3  7 232:103 55 
 4. Stadión Hradec Králové      36 20 3 13 176:130 43
 5. Slavia Praha                36 16 5 15 200:201 37
 6. VS Tábor                    36 14 4 18 151:163 32
 7. Jitex Písek                 36 11 4 21 162:197 26
 8. Hvězda Praha                36 10 5 21 128:190 25 
 9. Modeta Jihlava              36  9 1 26 121:215 19
10. Jiskra Havlíčkův Brod       36  0 1 35  72:394  1 

Group C
 1. Gottwaldov                  36 28 3  5 231: 93 59 
 2. LM Přerov                   36 25 5  6 214:138 55
 3. DS Olomouc                  36 24 3  9 202:133 51
 4. Slezan Opava                36 17 3 16 177:150 37
 5. TJ Vítkovice                36 14 8 14 218:174 36
 6. Baník Karviná               36 15 4 17 162:171 34
 7. Zetor Brno                  36 12 9 15 158:170 33
 8. Ingstav Brno                36 11 3 22 147:172 25
 9. Stadión Šumperk             36 11 2 23 135:214 24
10. TŽ Třinec                   36  2 2 32  72:301  6

U20 Slovak Championship

Red Group - Final Group
 1. Slovan Bratislava           40 31 3  6 261:127 65
 2. ZŤS Dubnica nad Váhom       40 20 4 16 163:167 44 
 3. Dukla Trenčín               40 18 3 19 203:192 39
 4. IS Banská Bystrica          40 16 7 17 191:199 39 

For 5th Place
 5. BEZ Bratislava              40 17 4 19 223:224 38 
 6. Plastika Nitra              40 16 3 21 150:198 35
 7. ZVL Skalica                 40 15 2 23 166:192 32
 8. TS Topoľčany                40 12 4 24 173:231 28 

Blue Group - Final Group
 1. VSŽ Košice                  40 31 3  6 224: 98 65
 2. ZVL Žilina                  40 22 6 12 180:125 50
 3. Partizán Liptovský Mikuláš  40 21 5 14 152:137 47
 4. PS Poprad                   40 21 4 15 145:176 46
 
For 5th Place
 5. ZTK Zvolen                  40 16 7 17 164:174 39 
 6. GS Spišská Nová Ves         40 13 5 22 146:208 31
 7. ZPA Prešov                  40 11 3 26 155:215 25
 8. ZŤS Martin                  40  8 1 31 117:250 17

Final Tournament

                                SLO   CBE   GOT   PLZ   KOŠ  GP W T L GF:GA PTS
 1. Slovan CHZJD Bratislava     xxx   5:2   6:3   7:7   4:2   4 3 1 0 22:14  7
 2. Motor České Budějovice      2:5   xxx   3:0   4:3   5:4   4 3 0 1 14:12  6
 3. TJ Gottwaldov               3:6   0:3   xxx   5:3   9:1   4 2 0 2 17:13  4
 4. Škoda Plzeň                 7:7   3:4   3:5   xxx   7:2   4 1 1 2 20:18  3
 5. VSŽ Košice                  2:4   4:5   1:9   2:7   xxx   4 0 0 4  9:25  0

Champion of Czechoslovakia: Slovan Bratislava
R. Pientka, R. Kubík, K. Vojtech - D. Králik, N. Havaši, F. Olša, D. Houška, M. Manák, M. Paulovič, F. Hajko, T. Špalek
P. Franta, V. Ďurovčík, I. Matulík, R. Hančin, P. Hegyi, K. Rusznyák, V. Lukscheider, R. Beňo, A. Petráni, P. Podhraday,
I. Langer, R. Krivosudský, Ľ. Kesseg, M. Horváth. Coach: J. Walter, R. Tománek
Czech Champion: Motor České Budějovice
P. Konzal, Z. Lašťovka, S. Malík - Z. Bahula, O. Píša, M. Hošek, A. Radouch, P. Hnojna, J. Sobota, M. Kubíček, M. Stárek -
R. Kolář, P. Pýcha, R. Nevosad, K. Beneš, M. Minář, V. Šojdel, R. Vítů, M. Žlábek, P. Necid, J. Suk, J. Strommer, P. Vožický,
M. Zeman. Coach: J. Jágr, J. Šembera

U18 Czech Championship

Group A                         GP  W T  L  GF:GA PTS
 1. ChZ Litvínov                36 33 1  2 346: 69 67
 2. Poldi Kladno                36 31 2  3 393: 73 64 
 3. Škoda Plzeň                 36 23 3 10 252:127 49
 4. PZ Kladno                   36 21 1 14 231:177 43
 5. Stadión Liberec             36 17 2 17 165:181 36
 6. Sloban Ústí nad Labem       36 16 2 18 173:176 34
 7. AŠ Mladá Boleslav           36 13 5 18 171:180 31
 8. Baník Příbram               36  9 2 25 127:314 20
 9. Baník Most                  36  5 1 30 110:357 11 
10. VTŽ Chomutov                36  2 1 33  96:420  5

Group B
 1. Motor České Budějovice      36 34 1  1 282: 75 69 
 2. Tesla Pardubice             36 29 1  6 308: 99 59
 3. VS Tábor                    36 25 1 10 185:111 51
 4. Sparta Praha                36 22 4 10 174:142 48
 5. Stadión Hradec Králové      36 17 4 15 178:105 38
 6. Slavia Praha                36 16 6 14 165:133 38
 7. Hvězda Praha                36  8 3 25  98:197 19
 8. Tesla Kolín                 36  7 1 28  90:245 15
 9. Jiskra Havlíčkův Brod       36  6 3 27  74:255 15  
10. Jitex Písek                 36  3 2 31  79:271  8 

Group C
 1. DS Olomouc                  36 28 5  3 245:131 61
 2. Ingstav Brno                36 24 2 10 174:130 50
 3. Zetor Brno                  36 23 3 10 213:107 49 
 4. Modeta Jihlava              36 21 6  9 232:140 48
 5. TJ Vítkovice                36 20 3 13 141:115 43
 6. TJ Gottwaldov               36 15 3 18 195:183 33
 7. Slezan Opava                36 15 2 19 164:198 32
 8. LM Přerov                   36  7 3 26 147:204 17
 9. Elitex Třebíč               36  6 3 27 155:289 15
10. Baník Karviná               36  4 4 28  89:258 12

U18 Slovak Championship

Red Group - Final Group
 1. Slovan Bratislava           40 31 5  4 285:136 67
 2. IS Banská Bystrica          40 26 3 11 237:142 55
 3. Dukla Trenčín               40 20 4 16 212:192 44
 4. TS Topoľčany                40 12 4 24 143:246 28 

For 5th Place
 5. ZŤS Dubnica nad Váhom       40 18 4 18 177:195 40
 6. ZVL Skalica                 40 15 8 17 155:163 38
 7. Plastika Nitra              40 13 6 21 161:198 32
 8. BEZ Bratislava              40  6 4 30 143:241 16 

Blue Group - Final Group
 1. VSŽ Košice                  40 34 4  2 312: 85 72
 2. ZPA Prešov                  40 24 7  9 189:161 55
 3. Partizán Liptovský Mikuláš  40 17 3 20 210:205 37
 4. ZŤS Martin                  40 16 2 22 150:210 34  
 
For 5th Place
 5. PS Poprad                   40 15 3 22 145:178 33
 6. GS Spišská Nová Ves         40 15 2 23 179:219 32
 7. ZVL Žilina                  40 12 6 22 155:226 30
 8. ZTK Zvolen                  40 12 3 25 141:197 27

Final Tournament

                                LIT   KOŠ   CBE   BRA   OLO  GP W T L GF:GA PTS
 1. ChZ Litvínov                xxx   6:1   4:3   0:0   5:2   4 3 1 0 15: 6  7
 2. VSŽ Košice                  1:6   xxx   5:3   2:3ot 4:3   4 2 1 1 12:14  5
 3. Motor České Budějovice      3:4   3:5   xxx   6:4   8:2   4 2 0 2 20:15  4
 4. Slovan Bratislava           0:0   3:2ot 4:6   xxx   4:2   4 1 2 1 10:10  4  
 5. DS Olomouc                  2:5   3:4   2:8   2:4   xxx   4 0 0 4  9:21  0

Match between Košice and Bratislava was counted for champion of Slovakia: 2:2 - after ot: 2:3 

Champion of Czechoslovakia: ChZ Litvínov
P. Heideinger, P. Brejška - J. Městka, P. Molnár, P. Keller, P. Weiss, J. Šindelář, M. Baláček - R. Březák, R. Janalík,
M. Žampach, M. Rozsypal, J. Jehlík, P. Karli, R. Hanzal, V. Kupka, P. Krátky, R. Panoch, J. Váňa, R. Filip, J. Beránek jr.
Coach: J. Beránek sr., Karel Linhart

Champion of Slovakia: Slovan Bratislava
J. Rehák, L. Kovács - Vojtech, Koreň - M. Krakovský, M. Okoličány, M. Bukna, I. Gašparovič, R. Veber, A. Minár, V. Buřil,
R. Zsurik - M. Izsó, Ľ. Hollý, M. Kalináč, R. Liška, R. Guryča, R. Šašinka, P. Brieda, I. Sýkora, J. Volár, T. Bodinger,
E. Šimovič, R. Kaláber. Coach: V. Dzurilla, Ľ. Venutti