World Junior Championship 2016,
25 December 2015 - 5 January 2016, Helsinki, Finland

World Junior Championship

Czech Republic - Russia                1:2ps (0:0, 1:0, 0:1, 0:0, 0:1)
33:54 SPACEK M. - 49:09 LAUTA A. (FAZLEYEV R., DERGACHYOV A.), GWG: LAZAREV M.
Referee: FONSELIUS Stefan (FIN), PIECHACZEK Daniel (GER) - CHARTRAND-PICHE Nicolas (CAN), PIHLBLAD Henrik (SWE), penalties:1:3 and ZBORIL J. (CZE) 5 min and game misconduct, powerplay goals: 0:0, 
shots: 25:22, spectators: 10106

Switzerland - Sweden                   3:8 (1:3, 1:3, 1:2)  
17:23 KESSLER T. (MALGIN D., GLAUSER A.), 27:11 ROD N. (HARLACHER E., MALGIN D.), 51:57 KESSLER T. - 1:21 NYLANDER W. (NYLANDER A., TIMASHOV D.), 10:17 LINDBLOM O. (HOLMSTROM A., KEMPE A.), 
19:31 TIMASHOV D. (NYLANDER A.), 21:48 TIMASHOV D. (PETTERSSON M., NYLANDER A.), 24:17 ASPLUND R. (CARLSSON G., PETTERSSON M.), 32:50 FORSBACKA KARLSSON J. (LAGESSON W.),
42:34 LARSSON J. (NYLANDER A., HOLMSTROM A.), 56:40 OLLAS MATTSSON A. (PETTERSSON M.) 
Referee: ANSONS Andris (LAT), PESINA Vladimir (CZE) - NIEMINEN Pasi (FIN), OLIVER Brian (USA), penalties: 5:5 and HELDNER F. (SUI) 25 min, EGLI C. (SUI) 5 min and game misconduct, 
powerplay goals: 0:2, SHG: 1:0, shots: 18:39, spectators: 5600

Finland - Belarus                      6:0 (0:0, 1:0, 5:0)
37:14 PULJUJARVI J. (AHO S.), 41:33 LAINE P. (PULJUJARVI J., JUOLEVI O.), 45:46 NIKU S. (SIIKONEN M., BJORKQVIST K.), 47:26 PULJUJARVI J. (JUOLEVI O., AHO S.),
53:04 REPO S. (SAARELA A.), 59:40 RANTANEN M. (AHO S., MIKKOLA N.)
Referee: KONC Daniel (SVK), SYLVAIN Jean-Philippe (CAN) - HRIBAR Matjaz (SLO), JENSEN Rene (DEN), penalties: 4:4 and TABOLIN A. (BLR) 10 min, powerplay goals: 1:0, SHG: 1:0, shots: 37:10, 
spectators: 12222

USA - Canada                           4:2 (0:0, 1:1, 3:1)
36:33 WHITE C. (MILANO S., DVORAK C.), 47:22 WERENSKI Z. (MATTHEWS A., TKACHUK M.), 56:42 BELPEDIO L. (BORGEN W., WHITE C.), 57:23 MATTHEWS A. (WERENSKI Z., TKACHUK M.) - 
25:06 BARZAL M. (CHARTER R., GAUTHIER J.), 50:45 STROME D. (MARNER M., DERMOTT T.)
Referee: NORD Mikael (SWE), RANTALA Aleksi (FIN) - OTMAKHOV Alexander (RUS), SORMUNEN Hannu (FIN), penalties: 1:2 and DEBRINCAT A. (USA) 5 min and game misconduct, powerplay goals: 1:1, 
shots: 25:27, spectators: 6112
 
Belarus - Slovakia                     2:4 (1:1, 1:1, 0:2)
11:33 MALINOVSKI V. (CHERNIKOV A., SUSHKO I.), 22:21 VASILCHUK R. (BELEVICH A., KARABAN D.) - 6:56 KOCH P. (SUKEL M., SISKA J.), 32:28 LESTAN F. (SUROVY M.), 
40:19 HRUSIK L. (PALOCKO M.), 59:41 SISKA J.
Referee: FONSELIUS Stefan (FIN), WIEGAND Marc (SUI) - JENSEN Rene (DEN), KADERLI Roman (SUI), penalties: 5:2, powerplay goals: 1:0, shots: 26:39, spectators: 1472

Denmark - Switzerland                  2:1 (0:1, 0:0, 2:0)
41:17 NIELSEN S. (JENSEN K., RONDBJERG J.), 46:20 FROM M. (TRUE A., KRAG N.) - 8:21 ROD N. (HARLACHER E., KARRER R.)
Referee: ANISIMOV Alexei (RUS), PITOSCIA Christopher (USA) - HRIBAR Matjaz (SLO), WALDEJER Alexander (NOR), penalties: 0:1 and LASSEN M. (DEN) 5 min and game misconduct, 
powerplay goals: 0:0, shots: 22:23, spectators: 1596
  
Slovakia - Czech Republic              0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
36:58 PASTRNAK D. (ZBORIL J., KASE D.), 51:55 LAKATOS D. (HRONEK F.)
Referee: ANSONS Andris (LAT), RANTALA Aleksi (FIN) - OTMAKHOV Alexander (RUS), WALDEJER Alexander (NOR), penalties: 3:2, powerplay goals: 0:1, shots: 18:34, spectators: 8998

Sweden - USA                           1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
22:41 NYLANDER A. (TIMASHOV D., CARLSSON G.)
Referee: PIECHACZEK Daniel (GER), CHARTRAND-PICHE Nicolas (CAN) - SORMUNEN Hannu (FIN), SYLVAIN Jean-Philippe (CAN), penalties: 8:6, powerplay goals: 0:0, shots: 23:46, spectators: 5415

Russia - Finland                       6:4 (1:2, 4:1, 1:1)
6:10 KAPRIZOV K. (PROVOROV I., LAZAREV M.), 28:48 SVETLAKOV A. (KORSHKOV Y., VORONKOV Y.), 32:29 12 KRASKOVSKI P. (KORSHKOV Y., ZHULDIKOV N.), 35:28 KAMENEV V. (KAPRIZOV K., LAZAREV M.), 
36:05 POLUNIN A. (KORSHKOV Y.), 53:48 FAZLEYEV R. (PROVOROV I., LAUTA A.) - 4:13 AHO S. (PULJUJARVI J., LAINE P.), 18:53 LAINE P. (PULJUJARVI J., KESKITALO M.), 
20:53 SAARELA A. (PULJUJARVI J., LAINE P.), 41:18 SAARELA A. (NATTINEN J.) 
Referee: IVERSON Brett (CAN), PITOSCIA Christopher (USA) - OLIVER Brian (USA), PIHLBLAD Henrik (SWE), penalties: 6:6, powerplay goals: 3:1, SHG: 1:0, shots: 25:32, spectators: 12526

Canada - Denmark                       6:1 (1:1, 4:0, 1:0)
13:52 BEAUVILLIER A. (BARZAL M., CHARTIER R.), 21:14 QUENNEVILLE J. (MARNER M., FLEURY H.), 25:03 BARZAL M. (CHABOT T., HICKETTS J.), 25:54 CROUSE L. (KONECNY T., DERMOTT T.),
31:30 MARNER M. (STROME D., POINT B.), 49:32 STROME D. (POINT B.) - 12:49 TRUE A. (FROM M., KROGSGAARD A.)
Referee: KONC Daniel (SVK), WIEGAND Marc (SUI) - KADERLI Roman (SUI), NIEMINEN Pasi, penalties: 2:5, powerplay goals: 2:0, shots: 58:11, spectators: 5891

Belarus - Russia                       1:4 (0:3, 0:0, 1:1)
46:14 PATSENKIN A. (BUSKO A.) - 10:00 LAZAREV M. (KAMENEV V., KAPRIZOV K.), 15:42 POLUNIN A. (KRASKOVSKI P., KORSHKOV Y.), 18:19 KAMENEV V. (PROVOROV I., LAZAREV M.),
47:41 POLUNIN A. (KORSHKOV Y., ZHULDIKOV N.)
Referee: ANSONS Andris (LAT), PESINA Vladimir (CZE) - HRIBAR Matjaz (SLO), JENSEN Rene (DEN), penalties: 3:3, powerplay goals: 0:2, shots: 18:32, spectators: 2342

Switzerland - Canada                   2:3ps (2:1, 0:1, 0:0, 0:0,0:1)
2:12 RIAT D. (ROD N., MALGIN D.), 15:37 MEYER D. (FORRER M., PRIVET J.) - 19:37 STROME D. (CHABOT T., CROUSE L.), 32:17 HICKETTS J. (CROUSE L.), GWG: POINT B.
Referee: FONSELIUS Stefan (FIN), NORD Mikael (SWE) - PIHLBLAD Henrik (SWE), SORMUNEN Hannu (FIN), penalties: 4:2, powerplay goals: 1:0, shots: 25:35, spectators: 3522 

Czech Republic - Belarus               5:3 (1:0, 1:3, 3:0)
15:39 STRANSKY S., 32:26 LAKATOS D. (PASTRNAK D., HRONEK F.), 52:06 SMEJKAL J. (SPACEK M., 0RDOS J.), 54:20 VESELY R. (SPACEK M.), 59:40 MASIN D. (SMEJKAL J.) - 
20:43 FALKOVSKI S. (CHERNIKOV A., KARABAN D.), 30:26 SHARANGOVICH Y. (KARABAN D., FALKOVSKI S.), 37:31 9 GONCHAROV V. (KARABAN D.)
Referee: IVERSON Brett (CAN), SYLVAIN Jean-Philippe (CAN) - CHARTRAND-PICHE Nicolas (CAN), KADERLI Roman (SUI), penalties: 2:1, powerplay goals: 0:2, shots: 49:24, spectators: 8456

Sweden - Denmark                       5:0 (2:0, 1:0, 2:0)
0:13 KEMPE A. (LINDBLOM O.), 10:22 FORSLING G. (FORSBACKA KARLSSON J.), 37:17 LINDBLOM O. (HOLMSTROM A., OLLAS MATTSSON A.), 50:02 LAGESSON W. (EHN C., LOOKE J.),
55:55 NYLANDER A. (ASPLUND R., LARSSON J.)
Referee: RANTALA Aleksi (FIN), WIEGAND Marc(SUI) - OTMAKHOV Alexander (RUS), WALDEJER Alexander (NOR), penalties: 2:5, powerplay goals: 1:0, shots: 48:9, spectators: 4193 

Slovakia - Finland                     3:8 (2:1, 0:2, 1:5)
9:50 SUKEL M. (PALOCKO M., SLOBODA A.), 11:55 BONDRA R. (ROMANCIK L., SUROVY M.), 45:27 MAIER P. (SUKEL M., JAROS C.) - 15:15 AHO S. (LAINE P., PULJUJARVI J.), 
34:07 SAARELA A. (JUOLEVI O., PULJUJARVI J.), 38:22 HINTZ R. (SAARIJARVI V., RANTANEN M.), 40:28 PULJUJARVI J. (LAINE P.), 42:41 AHO S. (PULJUJARVI J., JUOLEVI O.), 51:52 LAINE P. (AHO S.), 
52:30 KAPANEN K. (SAARIJARVI V., HINTZ R.), 57:42 BJORKQVIST K. (SAARIJARVI V., SIIKONEN M.)
Referee: ANISIMOV Alexei (RUS), PITOSCIA Christopher (USA) - HRIBAR Matjaz (SLO), OLIVER Brian (USA), penalties: 4:4 and ROMANCIK L. (SVK) 10 min, powerplay goals: 2:4, shots: 28:48, spectators: 12723 

USA - Switzerland                     10:1 (6:0, 4:1, 0:0)
7:23 DVORAK C. (WERENSKI Z., MILANO S.), 8:26 MATTHEWS A. (TKACHUK M., WHITE C.), 10:13 CARLO B. (WERENSKI Z.), 12:59 WERENSKI Z. (DVORAK C., MILANO S.), 15:10 TKACHUK M. (MATTHEWS A.), 
16:33 SCHMALTZ N. (HITCHCOCK R., BOESER B.), 22:12 TKACHUK M. (MATTHEWS A.), 28:09 MATTHEWS A. (SCHMALTZ N., WHITE C.), 29:00 WHITE C. (DVORAK C.), 30:58 DONATO R. - 21:26 MEIER T. (HISCHIER N.)
Referee: KONC Daniel (SVK), PIECHACZEK Daniel (GER) - JENSEN Rene (DEN), NIEMINEN Pasi (FIN), penalties: 3:7, powerplay goals: 1:0, SHG: 1:0, shots: 33:28, spectators: 3701

Russia - Slovakia                      2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
15:29 LAUTA A. (MIKULOVICH A., PROVOROV I.), 29:12 RYKOV Y. - 35:50 JAROS C. (SUKEL M.)
Referee: NORD Mikael (SWE), SYLVAIN Jean-Philippe (CAN) - KADERLI Roman (SUI), SORMUNEN Hannu (FIN), penalties: 7:4, powerplay goals: 0:0, shots: 27:21, spectators: 6497

Denmark - USA                          1:4 (1:1, 0:1, 0:2)
10:14 LASSEN M. - 17:04 MATTHEWS A. (WHITE C., TKACHUK M.), 24:02 MILANO S. (BELPEDIO L.), 45:40 WHITE C. (TKACHUK M., MATTHEWS A.), 47:43 BJORK A. (MILANO S., FORTUNATO B.)
Referee: FONSELIUS Stefan (FIN), IVERSON Brett (CAN) - CHARTRAND-PICHE Nicolas (CAN), PIHLBLAD Henrik (SWE), penalties: 3:1, powerplay goals: 0:1, shots: 17:44, spectators: 5128

Finland - Czech Republic               5:4 (0:0, 3:3, 2:1)
24:22 SMEJKAL J. (SPACEK M., PASTRNAK D.), 26:08 ORDOS J. (VOZENILEK D., SOUSTAL T.), 39:27 SKLENICKA D. (MASIN D., ZACHA P.), 48:37 SPACEK M. (PASTRNAK D., SMEJKAL J.) -
20:57 PULJUJARVI J. (AHO S.), 28:06 HINTZ R., 30:46 KALAPUDAS A. (KAPANEN K., NIKU S.), 50:10 PULJUJARVI J. (NATTINEN J., JUOLEVI O.), 54:13 LAINE P. (JUOLEVI O., AHO S.) 
Referee: ANSONS Andris (LAT), WIEGAND Marc (SUI) - OTMAKHOV Alexander (RUS), WALDEJER Alexander (NOR), penalties: 4:5, powerplay goals: 2:0, shots: 27:35, spectators: 12198

Canada - Sweden                        2:5 (1:2, 0:1, 1:2)
15:51 STEPHENS M. (CHABOT T.), 54:10 MARNER M. (HICKETTS J., STROME D.) - 4:37 NYLANDER A. (ASPLUND R., TIMASHOV D.), 7:08 FORSLING G. (NYLANDER A., KEMPE A.),
33:38 KEMPE A. (HOLMSTROM A., FORSLING G.), 47:09 KARLSSON A. (CARLSSON G., LOOKE J.), 59:49 ASPLUND R. (ENGLUND A.)
Referee: ANISIMOV Alexei (RUS), PESINA Vladimir (CZE) - NIEMINEN Pasi (FIN), OLIVER Brian (USA), penalties: 10:7, powerplay goals: 1:3, shots: 24:32, spectators: 7003

1. Sverige Sweden                    4 4 0 0 0 19: 5 12                       1. Rossija Russia                    4 3 1 0 0 14: 7 11
2. USA USA                       4 3 0 0 1 18: 5  9                       2. Suomi Finland                   4 3 0 0 1 23:13  9
3. Canada Canada                    4 1 1 0 2 13:12  5                       3. Česko Czech Republic            4 2 0 1 1 12:10  7
4. Danmark Denmark                   4 1 0 0 3  4:16  3                       4. Slovensko Slovakia                  4 1 0 0 3  8:14  3
5. Schweiz Switzerland               4 0 0 1 3  7:23  1                       5. Belarus Belarus                   4 0 0 0 4  6:19  0

Relegation Games

Switzerland - Belarus                  5:1 (1:1, 2:0, 2:0)
6:36 ROD N. (KESSLER T.), 35:36 MALGIN D. (MEIER T., RIAT D.), 38:41 RIAT D. (MALGIN D., MEIER T.), 51:05 PRIVET J. (HISCHIER N.), 58:59 MEIER T. (SUTER P., MALGIN D.) - 1:59 BUINITSKI D. (VEREMYOV G.)
Referee: KONC Daniel (SVK), PESINA Vladimir (CZE) - JENSEN Rene (DEN), SORMUNEN Hannu (FIN), penalties: 4:8 and VASILCHUK R. (BLR) 10 min, powerplay goals: 1:1, shots: 42:21, spectators: 453
 
Belarus - Switzerland                  2:6 (2:3, 0:3, 0:0)
15:20 BUINITSKI D. (VOROBEI P., BOKUN D.), 16:44 FILIPPOVICH D. (BELEVICH A., PATSENKIN A.) - 3:41 SUTER P. (MEIER T., MALGIN D.), 3:50 SUTER P. (KARRER R., SIEGENTHALER J.), 
12:43 SUTER P. (ROD N., MALGIN D.), 28:18 ROD N. (MALGIN D., KESSLER T.), 31:52 THURKAUF C. (KESSLER T., RIAT D.), 35:21 MEYER D. (THURKAUF C.)
Referee: ANISIMOV Alexei (RUS), NORD Mikael (SWE) - JENSEN Rene (DEN), SORMUNEN Hannu (FIN), penalties: 8:7, powerplay goals: 0:3, shots: 23:44, spectators: 748

Quarterfinal

Russia - Denmark                       4:3ot (1:0, 0:2, 2:1, 1:0)  
2:49 KORSHKOV Y. (KRASKOVSKI P., RYKOV Y.), 52:31 23 LAUTA A. (DERGACHYOV A., FAZLEYEV R.), 59:16 KAMENEV V. (LAUTA A., PROVOROV I.), 65:00 KAMENEV V. (PROVOROV I., SVETLAKOV A.) - 
22:37 JENSEN M. (HOLMBERG J., OLSEN T.), 29:20 OLSEN T. (JENSEN K., NIELSEN S.), 54:36 CHRISTENSEN E. (KROGSGAARD A.)
Referee: RANTALA Aleksi (FIN), WIEGAND Marc (SUI) - HRIBAR Matjaz (SLO), KADERLI Roman (SUI), penalties: 2:1 and KORSHKOV Y. (RUS) 10 min, powerplay goals: 0:0, shots: 46:21, spectators: 8869

Sweden - Slovakia                      6:0 (2:0, 1:0, 3:0)  
5:10 ERIKSSON EK J. (FORSBACKA KARLSSON J.), 11:35 LINDBLOM O. (HOLMSTROM A., KEMPE A.), 30:07 EHN C. (LOOKE J.), 43:43 KEMPE A. (LINDBLOM O., ENGLUND A.), 45:36 LOOKE J. (FORSBACKA KARLSSON J.),
56:57 NYLANDER A. (TIMASHOV D., PETTERSSON M.)
Referee: ANSONS Andris (LAT), SYLVAIN Jean-Philippe (CAN) - OTMAKHOV Alexander (RUS), WALDEJER Alexander (NOR), penalties: 6:7, powerplay goals: 1:0, SHG: 1:0, shots: 55:17, spectators: 3796

Finland - Canada                       6:5 (1:2, 3:1, 2:2)
19:49 LAINE P. (AHO S., PULJUJARVI J.), 26:18 KALAPUDAS A. (JUOLEVI O., TUULOLA J.), 35:44 SAARELA A. (PULJUJARVI J.), 37:17 NATTINEN J. (SAARELA A., JUOLEVI O.), 
44:21 AHO S. (PULJUJARVI J., LAINE P.), 54:10 LAINE P. (JUOLEVI O., AHO S.) - 5:21 KONECNY T. (QUENNEVILLE J., STEPHENS M.), 10:59 STROME D. (GAUTHIER J., CROUSE L.),
27:20 CROUSE L. (VIRTANEN J.), 43:14 MARNER M. (POINT B., SANHEIM T.), 45:57 MARNER M. (POINT B.)
Referee: PIECHACZEK Daniel (GER), PITOSCIA Christopher (USA) - OLIVER Brian (USA), PIHLBLAD Henrik (SWE), penalties: 6:9, powerplay goals: 2:2, shots: 29:39, spectators: 13016

USA - Czech Republic                   7:0 (2:0, 3:0, 2:0)
5:17 SCHMALTZ N. (BOESER B.), 15:14 DVORAK C. (CARLO B., MILANO S.), 24:15 MATTHEWS A. (BORGEN W., TKACHUK M.), 29:08 MATTHEWS A. (SCHMALTZ N., WERENSKI Z.), 38:04 EANSOR S., 
40:24 MATTHEWS A. (SCHMALTZ N., WERENSKI Z.), 51:53 DEBRINCAT A. (DONATO R., MACINNIS R.)
Referee: FONSELIUS Stefan (FIN), IVERSON Brett (CAN) - CHARTRAND-PICHE Nicolas (CAN), NIEMINEN Pasi (FIN), penalties: 3:5, powerplay goals: 2:0, SHG: 1:0, shots: 35:28, spectators: 3113

Semifinal

Sweden - Finland                       1:2 (1:0,0:2,0:0)
10:17 ASPLUND R. (TIMASHOV D., LARSSON J.) - 31:08 HINTZ R. (RANTANEN M., KAPANEN K.), 33:04 KALAPUDAS A. (RANTANEN M., KAPANEN K.)
Referee: PIECHACZEK Daniel (GER), PITOSCIA Christopher (USA) - OLIVER Brian (USA), OTMAKHOV Alexander (RUS), penalties: 5:3 and KARLSSON A. (SWE) 10 min, powerplay goals: 0:1, shots: 22:28, 
spectators: 13340

Russia - USA                           2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
35:08 KRASKOVSKI P. (KORSHKOV Y.), 37:56 KORSHKOV Y. - 9:03 DVORAK C. (MILANO S., WERENSKI Z.) 
Referee: IVERSON Brett (CAN), WIEGAND Marc (SUI) - CHARTRAND-PICHE Nicolas (CAN), NIEMINEN Pasi (FIN), penalties: 2:4, powerplay goals: 0:0, shots: 33:27, spectators: 11812

Bronze medal game

Sweden - USA                           3:8 (2:2,0:4,1:2)
17:39 LAGESSON W. (KEMPE A.), 18:34 GRUNDSTROM C. (ERIKSSON EKJ., FORSBACKA KARLSSON J.), 58:28 HOLMSTROM A. (LINDBLOM O., KEMPE A.) - 11:59 BJORK A. (DVORAK C.), 
15:32 TKACHUK M. (WERENSKI Z., SCHMALTZ N.), 22:17 BOESER B. (BORGEN W., TKACHUK M.), 24:06 DONATO R. (CARLO B., MACINNIS R.), 36:31 BJORK A. (MILANO S., DVORAK C.), 
39:51 CARLO B. (SCHMALTZ N., HITCHCOCK R.), 43:38 DONATO R. (MACINNIS R.), 51:12 TKACHUK M. (SCHMALTZ N.)
Referee: FONSELIUS Stefan (FIN), RANTALA Aleksi (FIN) - CHARTRAND-PICHE Nicolas (CAN), NIEMINEN Pasi (FIN), penalties: 4:5, powerplay goals: 0:0, shots: 38:29, spectators: 10899

Final

Russia - Finland                       3:4ot (1:0, 0:0 , 2:3, 0:1) 
4:50 KAMENEV V. (PROVOROV I., LAZAREV M.), 41:41 SVETLAKOV A., 59:54 SVETLAKOV A. (PROVOROV I., RYKOV Y.) - 40:24 LAINE P. (AHO S., PULJUJARVI J.), 50:07 AHO S. (PULJUJARVI J., LAINE P.), 
57:51 RANTANEN M. (SAARIJARVI V., KALAPUDAS A.), 61:33 KAPANEN K. (SAARELA A.)
Referee: IVERSON Brett (CAN), PITOSCIA Christopher (USA) - OLIVER Brian (USA), PIHLBLAD Henrik (SWE), penalties: 5:2 and KAMENEV V. (RUS) 10 min and 20 min, powerplay goals: 1:1, 
shots: 25:29, spectators: 13479

Final Standing:
1. Finland
2. Russia, 3. United States
4. Sweden, 5. Czech Republic, 6. Canada,
7. Slovakia, 8. Denmark, 9. Switzerland, 10. Belarus

Belarus is relegated to the IIHF Ice Hockey U20 World Championship Division I Group A 2017

All-stars team: SODERSTROM Linus (SWE) - JUOLEVI Olli (FIN), WERENSKI Zach (USA) -
PULJUJARVI Jesse, LAINE Patrik (FIN), MATTHEWS Auston (USA)

Best Players: SODERSTROM Linus (Sweden) - WERENSKI Zach (USA) - PULJUJARVI Jesse (Finland)

MVP: PULJUJARVI Jesse (Finland)

Statistics

hokej.sfrp.cz

U20 World Championship Division I Group A,
13-19 December 2015, Vienna, Austria

World Junior Championship

Kazakhstan - Germany                   2:3 (0:0, 1:2, 1:1)
23:20 ASETOV A. (PANYUKOV K., GRENTS D.), 48:12 PRESNOV D. (VOLKOV V.) - 24:24 WISSMANN K. (LOIBL S., EDER A.), 28:36 EDER A. (LOIBL S., MAYENSCHEIN J.), 58:05 WISSMANN K. (LOIBL S., EDER A.)
Referee: SEWELL Liam (GBR) - JOHNSTONE Michael (CAN), ZGANC Gasper Jaka (SLO), penalties: 2:1, powerplay goals: 0:1, shots: 29:21, spectators: 350

Italy - Norway                         1:10 (1:3, 0:2, 0:5)
2:36 MANTINGER M. (MARZOLINI M.) - 11:03 EKAAS J. (JORGENSEN F., OSTBY K.), 12:32 GULLIKSEN A. (GRONSTAD P., BULL C.), 19:06 OLSEN C. (NIPE J.), 23:41 NYSTUEN S.,
29:03 RONNILD M. (BERG K.), 41:48 JORGENSEN F. (BULL C., NIPE J.),43:38 KNOLD H. (GULLIKSEN A.), 52:17 JOHANNESSEN J. (OSTBY K., GULLIKSEN A.), 54:56 HOFF L. (NYSTUEN S., GRAN M.),
55:50 HOFF L. (KAASASTUL C., SATERAAS E.)
Referee: MESZYNSKI Pawel (POL) - SZACHNIEWICZ Slawomir (POL), VYLETA Roman (SVK), penalties: 6:7, powerplay goals: 0:0, shots: 17:60, spectators: 325
 
Austria - Latvia                       2:6 (0:3, 1:3, 1:0)   
24:14 BALTRAM F. (ZWERGER D., KITTINGER P.), 53:15 ANTONITSCH S. (HAGEN M., NUSSBAUMER F.) - 0:56 BALCERS R. (ZILE K., CUKSTE K.), 9:43 SISLANNIKOVS O. (RAZGALS F.), 
16:49 ZILE K. (PUIDE R., BUNCIS F.), 22:43 GALOHA K. (SISLANNIKOVS O., BALCERS R.), 32:03 SPRUKTS G. (RAZGALS F., MINAJEVS V.), 38:32 PUIDE R. (BUNCIS F.)
Referee: MULLNER Robert (SVK) - FLOCKHART Ally (GBR) , KALIADA Vasili (BLR), penalties: 4:6, powerplay goals: 0:1, SHG: 0:1, shots: 37:24, spectators: 1048

Germany - Italy                        2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
7:14 EDER A. (MAYENSCHEIN J.), 25:09 MAYENSCHEIN J. (LOIBL S., ROGL J.) - 32:07 CONCI D. (ZANATTA A., CORDIN F.)
Referee: WILK Andrew (USA) - KALIADA Vasili (BLR), VYLETA Roman (SVK), penalties: 3:4, powerplay goals: 0:0, shots: 49:12, spectators: 352
  
Latvia - Kazakhstan                    5:3 (0:2, 1:0, 4:1)
39:47 PONOMARENKO M. (ABOLS R., DZIERKALS M.), 42:28 DZIERKALS M. (JANSONS G.), 46:19 RAZGALS F. (ZILE K., CUKSTE K.), 55:59 LAZAREVS M. (GALOHA K.), 58:18 RAZGALS F. (SPRUKTS G.) - 
5:22 PRESNOV D. (VOLKOV V.), 9:03 GRENTS D. (PANYUKOV K.), 57:08 ASETOV A.
Referee: MESZYNSKI Pawel (POL) - JOHNSTONE Michael (CAN), SZACHNIEWICZ Slawomir (POL), penalties: 6:5 and BUNCIS F. (LAT) 5 min and game misconduct, powerplay goals: 1:1, 
shots: 30:29, spectators: 253
 
Norway - Austria                       3:4 (3:2, 0:0, 0:2)
1:55 RONNILD M. (OLSEN C.), 13:58 JORGENSEN F. (EKAAS J., FLADEBY T.), 15:30 HOFF L. (JOHANNESEN J., OSTBY K.) - 2:39 HAUDUM L. (WACHTER D., WOLF B.), 4:46 LAHODA A. (JAKUBITZKA D.), 
47:32 ZWERGER D. (HUBER M., WINKLER D.), 54:47 BALTRAM F. (ZWERGER D.)
Referee: SEWELL Liam (GBR) - YAMAGUCHI Sotaro (JPN), ZGANC Gasper Jaka (SLO), penalties: 4:6, powerplay goals: 1:1, shots: 32:25, spectators: 914
 
Norway - Latvia                        1:2ps (1:0, 0:1, 0:0, 0:0, 0:1)
17:23 KNOLD H. (NYSTUEN S., RONNILD M.) - 31:44 BUNCIS F. (PUIDE R., CUKSTE K.), GWG: ABOLS R.
Referee: WILK Andrew (USA) - JOHNSTONE Michael (CAN), KALIADA Vasili (BLR), penalties: 4:4, powerplay goals: 1:0, shots: 31:36, spectators: 558
 
Kazakhstan - Italy                     7:0 (1:0,5:0,1:0)
9:31 ASETOV A. (GRENTS D., PANYUKOV K.), 26:47 LOBANOV I. (GRENTS D.), 28:57 SENTYUSHKIN D. (VOLKOV V.), 34:13 ASETOV A. (GRENTS D.), 35:45 TOLEPBERGEN B. (VOLKOV V.), 
39:38 NEZNAMOV N. (PANYUKOV K.), 45:00 BOROVIKOV I. (SHTEFAN S., VOLKOV V.)
Referee: MULLNER Robert (SVK) - FLOCKHART Ally (GBR), YAMAGUCHI Sotaro (JPN), penalties: 3:7 and SPINELL M. (ITA) 5 min and game misconduct, powerplay goals: 5:0, SHG: 1:0, shots: 46:11, 
spectators: 346
 
Germany - Austria                      1:3 (0:1, 1:0, 0:2)
28:18 LOIBL S. (MAYENSCHEIN J., SCHUTZ S.) - 16:28 ZWERGER D. (HUBER M., BALTRAM F.), 40:37 BALTRAM F. (HUBER M.), 59:51 ZWERGER D. (BALTRAM F.)
Referee: MESZYNSKI Pawel (POL) - SZACHNIEWICZ Slawomir (POL), VYLETA Roman (SVK), penalties: 1:2, powerplay goals: 0:0, SHG: 0:1, shots: 33:22, spectators: 2246
 
Norway - Kazakhstan                    3:4ps (2:0, 1:2, 0:1, 0:0, 0:1)
5:37 NIPE J. (GRONSTAD P.), 16:05 HENRIKSEN M. (FLADEBY T., GRONSTAD P.), 29:42 JORGENSEN F. (SATERAAS E., GULLIKSEN A.) - 29:24, 32:59 ASETOV A., 59:40 TOLEPBERGEN B. (BYKOV D., LOBANOV I.), 
GWG: VOLKOV V.
Referee: SEWELL Liam (GBR) - JOHNSTONE Michael (CAN) VYLETA Roman (SVK), penalties: 1:1, powerplay goals: 0:0, shots: 33:27, spectators: 168
  
Latvia - Germany                       4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
3:15 ABOLS R. (EGLE H., RUBINS K.), 19:24 ABOLS R. (DZIERKALS M., EGLE H.), 38:46 BUSS A. (MINAJEVS V.), 58:57 LAZAREVS M. (BALINSKIS U.) - 29:20 EDER T. (NAPRAVNIK J., SCHUTZ S.)
Referee: MULLNER Robert (SVK) - KALIADA Vasili (BLR), ZGANC Gasper Jaka (SLO), penalties: 1:3, powerplay goals: 1:0, shots: 22:22, spectators: 307
 
Italy - Austria                        3:7 (0:1, 0:4, 3:2)
45:39 CONCI D. (MORODER S., ZANATTA A.), 50:01 THUM E. (BASSO M.), 59:29 CONCI D. (MORODER S., ZANATTA A.) - 5:15 WACHTER D. (WINKLER D., HAUDUM L.), 22:24 LAHODA A. (MAXA F.), 
24:23 GAFFAL S. (KITTINGER P., KRAGL G.), 25:34 JAKUBITZKA D. (BALTRAM F., ZWERGER D.), 28:23 LAHODA A. (ANTONITSCH S., MAXA F.), 42:49 ANTONITSCH S. (MAXA F., LAHODA A.), 53:13 ANTONITSCH S.
Referee: WILK Andrew (USA) - FLOCKHART Ally (GBR), YAMAGUCHI Sotaro (JPN), penalties: 9:11, powerplay goals: 0:1, shots: 13:30, spectators: 865

Latvia - Italy                         3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
3:24 EGLE H. (JANSONS G.), 52:54 GALOHA K. (RAZGALS F.), 59:21 ABOLS R. (DZIERKALS M.)
Referee: MESZYNSKI Pawel (POL) - FLOCKHART Ally (GBR), YAMAGUCHI Sotaro (JPN), penalties: 2:5, powerplay goals: 0:0, SHG: 1:0, shots: 51:6, spectators: 170

Germany - Norway                       3:4ps (0:0, 3:0, 0:3, 0:0, 0:1)
27:21 KORNER C., 33:26 EDFELDER M. (WIEDERER M., HAASE D.), 39:36 NAPRAVNIK J. (KORNER C., EDER T.) - 45:01 KNOLD H. (GULLIKSEN A., JORGENSEN F.), 49:51 KNOLD H. (GULLIKSEN A., SATERAAS E.),
59:58 OLSEN C., GWG: KNOLD H.
Referee: WILK Andrew (USA) - JOHNSTONE Michael (CAN), SZACHNIEWICZ Slawomir (POL), penalties: 4:6, powerplay goals: 0:0, shots: 25:20, spectators: 810
 
Austria - Kazakhstan                   2:5 (1:2, 0:2, 1:1)
19:40 HUBER M. (ZWERGER D., KIRCHSCHLAGER E.), 48:55 HAUDUM L. (WOLF B., WACHTER D.) - 0:20 GRENTS D., 1:32 SHTEFAN S., 29:38 VOLKOV V. (NEZNAMOV N., TOLEPBERGEN B.), 36:19 BOROVIKOV I. (SHTEFAN S.),
47:58 SHTEFAN S. (DEMYANOV D.)
Referee: SEWELL Liam (GBR) - VYLETA Roman (SVK), ZGANC Gasper Jaka (SLO), penalties: 3:3, powerplay goals: 0:2, shots: 21:20, spectators: 1350

1. Latvija Latvia                    5 4 1 0 0 20: 7 14
2. Österreich Austria                   5 3 0 0 2 18:18  9
3. Kazakstan Kazakhstan                5 2 1 0 2 21:13  8
4. Norge Norway                    5 1 1 2 1 21:14  7
5. Deutschland Germany                   5 2 0 1 2 10:14  7
6. Italia Italy                     5 0 0 0 5  5:29  0

Latvia is promoted to the IIHF World Junior Championship 2017
Italy is relegated to the IIHF Ice Hockey U20 World Championship Division I Group B 2017


Best Players: KIVLENIEKS Matiss (Latvia) - CUKSTE Karlis (Latvia) - BALTRAM Florian (Austria)

Statistics

hokej.sfrp.cz

U20 World Championship Division I Group B,
12 - 18 December 2015, Megeve, France

World Junior Championship

Great Britain - Slovenia               3:2ot (0:0, 0:1, 2:1, 1:0)  
43:43 HEYWOOD M. (BILLING G.), 44:56 GRIFFITHS O. (EYWOOD M., BONNER L.), 60:37 HOOK L. (BUGLASS C., STEAD H.) - 26:53 OREHEK J. (MACUH R.), 50:30 TARMAN M. (UNUK N., JEZOVSEK Z.)
Referee: BALODIS Juris (LAT) - CAILLOT Thomas (FRA) , ONDRACEK Jiri (CZE), penalties: 1:5, powerplay goals: 1:0, shots: 34:35, spectators: 206

France - Ukraine                       3:2ot (1:0, 1:2, 0:0, 1:0)
19:49 MAIA B. (LECLER C.), 38:05 COLOTTI F. (GUILLAUME J., CHAPELIER L.), 64:36 COLOTTI F. (GALLET H., MAIA B.) - 32:46 MAZUR V. (ALEKSANDROV O., TYMCHENKO Y.), 
33:17 RADETSKY I. (SVYSHEV Y., VORONA O.)
Referee: NIKOLIC Kristijan (AUT) - EFREMOV Vladimir (KAZ), TSCHERRIG Michael (SUI), penalties: 4:4 and MAIA B. (FRA) 10 min, VILLE G. (FRA) 25 min, powerplay goals: 1:0, SHG: 1:0, shots: 44:22, 
spectators: 700
 
Poland - Great Britain                 9:3 (3:0, 3:1, 3:2)    
1:15 SIKORA K., 15:48 LOREK J. (HORZELSKI M., PASZEK K.), 19:35 KRZEMIEN L. (JEZIORSKI B., JASKIEWICZ O.), 27:24 HORZELSKI M. (PASZEK K., SIKORA K.), 28:10 WROBEL K. (GOSCINSKI M., SKRODZIUK S.), 
30:51 GOSCINSKI M. (FALKENHAGEN K.), 40:10 JAWORSKI J. (KRZEMIEN L.), 40:28 WROBEL K. (LOREK J.), 52:53 PASZEK K. (HORZELSKI M., SIKORA K.) - 32:34 ANTONOV 1. (BETTERIDGE O., BUGLASS C.), 
44:32 FORBES A. (ANTONOV I.), 48:04 FORBES A. (ANTONOV I., BETTERIDGE O.)
Referee: STERKENS Ramon(NED) - FURET Yann (FRA), LEVALDS Viesturs (LAT), penalties: 8:7, powerplay goals: 2:3, shots: 54:28, spectators: 128
   
Slovenia - France                      1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
43:08 JEZOVSEK Z. (CEPON M.) - 6:12 LECLERC G. (MAIA B., GALLET H.), 34:06 GALLET H. (LECLERC G., MAIA B.), 44:04 ADDAMO J. (COLOTTI F.), 59:22 COLOMBAN R. (COLOTTI F.)
Referee: HALLIN Robert (SWE) - HOEFER Marcus (GER), ONDRACEK Jiri (CZE), penalties: 3:5 and GUILLAUME J. (FRA) 25 min, MACUH R. (SLO) 10 min, powerplay goals: 0:1, shots: 23:31, spectators: 1030
 
Ukraine - Poland                       0:1ot (0:0, 0:0, 0:0, 0:1)
64:21 JASKIEWICZ O. (SIKORA K.)
Referee: NIKOLIC Kristijan (AUT) - CAILLOT Thomas (FRA), FURET Yann (FRA), penalties: 5:3, powerplay goals: 0:0, shots: 19:55, spectators: 180

Great Britain - France                 4:3 (1:2, 1:1, 2:0)
17:18 JOHNSON L. (McGIFFIN C., HEYWOOD M.), 22:22 HOOK L. (KING J.), 46:52 HEYWOOD M. (BETTERIDGE O.) - 59:29 BETTERIDGE O. (HOOK L., FORBES A.) - 0:37 VILLE G. (LECLERC G., MAIA B.), 
4:58 MAIA B. (GALLET H., VILLE G.), 33:34 MAIA B. (LECLERC G.)
Referee: BALODIS Juris (LAT) - EFREMOV Vladimir (KAZ), HOEFER Marcus (GER), penalties: 10:13 and MATIMA R. (FRA) 5 min and game misconduct, powerplay goals: 2:1, SHG: 0:1, shots: 19:40, 
spectators: 1138

Ukraine - Great Britain                2:3 (1:0, 0:1, 1:2)
14:03 VORONA O. (ANDREIKIV V., RADETSKY I.), 54:20 RADETSKY I. (MUL V., ANDREIKIV V.) - 34:40 STRATFORD M. (GLOSSOP C.), 43:15 SPEIRS D. (BUGLASS C., STEAD H.), 49:50 HEYWOOD M. (STEAD H.)
Referee: HALLIN Robert (SWE) - CAILLOT Thomas (FRA), ONDRACEK Jiri (CZE), penalties: 1:6, powerplay goals: 2:0, shots: 36:22, spectators: 126
   
Poland - Slovenia                      3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
22:34 SIKORA K. (HORZELSKI M., PASZEK K.), 23:10 SKRODZIUK S. (MICHALOWSKI J., MATUSIK P.), 41:58 HORZELSKI M. (SIKORA K.)
Referee: STERKENS Ramon (NED) - LEVALDS Viesturs (LAT), TSCHERRIG Michael (SUI), penalties: 3:5 and ZAJC M. (SLO) 10 min, powerplay goals: 1:0, shots: 30:24, spectators: 185
 
Slovenia - Ukraine                     3:5 (0:1, 1:3, 2:1)
31:11 AVSENEK R. (SUBIC M.), 54:13 MERCINA M. (SIMSIC N., JEKLIC M.), 56:51 JEKLIC M. (SIMSIC N., MERCINA M.) - 5:12 TYMCHENKO Y. (MAZUR V., GRYGORYEV A.), 24:46 VORONA O., 
29:11 RADETSKY I. (VORONA O., ANDREIKIV V.), 33:02 VORONA O. (MAZUR V., SVYSHEV Y.), 40:26 RADETSKY I. (SVYSHEV Y., VORONA O.)
Referee: STERKENS Ramon (NED) - EFREMOV Vladimir (KAZ), FURET Yann (FRA), penalties: 6:6 and VLAD O. (UKR) 25 min, powerplay goals: 2:3, shots: 28:24, spectators: 103

Poland - France                        2:7 (0:1, 1:3, 1:3)
26:17 JAWORSKI J. (JASKIEWICZ O., JEZIORSKI B.), 50:21 WROBEL K. (NAPARLO P., SKOKAN T.) - 15:42 COLOTTI F. (CHAPELIER L., GUILLAUME J.), 25:36 MAIA B., 28:32 VILLE G. (MAIA B.),
38:44 COULAUD L. (COLOMBAN R., THIRY T.), 45:52 MAIA B. (COULAUD L., VILLE G.), 51:18 GUILLAUME J. (COLOTTI F.), 59:25 MAIA B. (VILLE G., LECLERC G.)
Referee: NIKOLIC Kristijan (AUT) - HOEFER Marcus (GER), TSCHERRIG Michael (SUI), penalties: 6:7, powerplay goals: 1:2, shots: 31:45, spectators: 1789

1. France France                    4 2 1 0 1 17: 9  8
2. Polska Poland                    4 2 1 0 1 15:10  8
3. Great Britain Great Britain             4 2 1 0 1 13:16  8
4. Ukrajina Ukraine                   4 1 0 2 1  9:10  5
5. Slovenija Slovenia                  4 0 0 1 3  6:15  1

France is promoted to the IIHF Ice Hockey U20 World Championship Division I Group A 2017
Japan has withdrawn from IIHF Ice Hockey U20 World Championship Division I Group B 2016
and is relegated to the IIHF Ice Hockey U20 World Championship Division II Group A 2017


Best Players: DYACHENKO Bogdan (Ukraine) - HORZELSKI Marcin (Poland) - LECLERC Guillaume (France)

Statistics

hokej.sfrp.cz

U20 World Championship Division II Group A
13 - 19 December 2015, Elektrenai, Lithuania

World Junior Championship

Croatia - Netherland                   5:2 (1:0, 3:0, 1:2)  
8:44 PAVICEVIC M. (PUZIC I., MILICIC M.), 26:26 JARCOV L. (PUZIC I., MILICIC M.), 28:42 KRNIC K. (PLESKO M., JOVIC L.), 38:28 BORIC T. (SMOLEC J.), 50:48 JARCOV L. - 
49:39 LAMBREGTS L. (van NES G., NORDEMANN J.), 55:30 NORDEMANN J. (LAMBREGTS L., van NES G.)
Referee: DEWEERDT Chris (BEL) - KUNEIKIS Deividas (LTU), TOPARCEANU Adrian Cosmin (ROU), penalties: 11:5, powerplay goals: 2:2, SHG: 2:0, shots: 39:30, spectators: 304

Korea - Hungary                        2:8 (0:2, 1:2, 1:4)
38:08 LEE C. (KIM Y.), 55:47 KIM BG. (NAM H.) - 12:45 KISS Z. (VOKLA R., TERBOCS I.), 13:23 GALLO V. (JASZAI D.), 33:06 ERDELY C. (SAGI M.), 39:43 ERDELY C. (GALLO V., JASZAI D.),
42:10 GALLO V. (SZITA D.), 45:06 KERESZTURY E. (ERDELY C., GALLO V.), 45:14 SZALLER M. (BODOK B.), 49:44 BODOK B. (KISS Z.)
Referee: SHRUBOK Andrei (BLR) - JAKSYS Benas(LTU), LUNDGREN Ludvig (SWE), penalties: 7:10, powerplay goals: 2:, shots: 23:38, spectators: 1001
 
Lithuania - Estonia                    6:5 (2:1, 2:1, 2:3)    
3:17 PROTCENKO E., 16:07 VITTE D. (CETVERTAK I.), 20:58 KALEINIKOVAS M. (BOGDZIUL D., JASINEVICIUS J.), 39:54 CETVERTAK I., 48:27 KRAKAUSKAS E. (BOGDZIUL D.), 54:56 CETVERTAK I. -
9:50 FURSA D. (KOZOREV N., VASJONKIN V.), 22:24 SIMONOV M. (MININ N., JOGI K.), 49:51 ARRAK R. (NESTERTSUK V., PETROVJ I.), 51:10 PETROV J. (VINOGRADOV D.), 59:52 VASJONKIN V. (KOZOREV N., SMIRNOV N.)
Referee: ZRNIC Milan (SLO) - MONNAIE Frederic (BEL), VORONIN Roman (KAZ), penalties: 10:6 and KOZOREV N. (EST) 25 min, VITTE D. (LTU), PETROV J. (EST) 5 min and game misconduct, powerplay goals: 2:4, 
SHG: 1:0, shots: 36:34, spectators: 1816
  
Hungary - Netherlands                  7:5 (1:2, 4:3, 2:0)
15:14 ERDELYC. (JASZAI D., STIPSICZ B.), 22:36 SZITA D. (HERNER O., MAZZAG D.), 23:49 TERBOCS I. (KISS Z.), 28:35 TERBOCS I. (JASZAI D., BODOK B.), 37:53 GALLO V. (HERNER O., KERESZTURY E.), 
40:52 BODOK B. (SZALLER M., VOKLA R.), 42:04 ERDELY C. (GARAT Z., GALLO V.) - 1:29 SMIT J. (VOGELAAR G., BOER L.), 11:03 van NES G. (VERKIEL J.), 22:09 SMIT J., 
26:55 NORDEMANN J. (van NES G.), 38:52 VERKIEL J. (LAMBREGTS L.)
Referee: TAKIZAWA Shinichi (JPN) - LIU Ren (CHN), MONNAIE Frederic (BEL), penalties: 6:6, powerplay goals: 1:1, shots: 58:8, spectators: 317
   
Estonia - Croatia                      6:3 (0:0, 4:1, 2:2)
23:10 SIMONOV M. (NESTERTSUK V.), 35:17 NESTERTSUK V. (TEPPAN R., VINOGRADOV D.), 38:33 VASJONKIN V. (FURSA D.), 38:46 NESTERTSUK V. (VINOGRADOV D., NOVIKOV S.), 
45:03 VASJONKIN V. (SINIKAS M., VINOGRADOV D.), 53:47 MININ N. (ANDREJEV I.) - 24:14 SMOLEC J. (GJONI F.), 40:09 JARCOV L. (TRSTENJAK T.), 58:23 PLATUZIC R. (STANCIC T.)
Referee: SHRUBOK Andrei (BLR) - JAKSYS Benas (LTU), KUNEIKIS Deividas (LTU), penalties: 5:11 and BORIC T. (CRO) 10 min, powerplay goals: 2:0, shots: 28:39, spectators: 416
  
Lithuania - Korea                      2:1ps (0:1, 0:0, 1:0, 0:0, 1:0)
45:10 KALEINIKOVAS M. (JASINEVICIUS J.), GWG: KALEINIKOVAS M. - 16:45 CHO J. (KIM Y., LEE C.) 
Referee: DEWEERDT Chris (BEL) - LUNDGREN Ludvig (SWE), TOPARCEANU Adrian Cosmin (ROU), penalties: 5:6, powerplay goals: 1:1, shots: 23:28, spectators: 1795
 
Hungary - Estonia                      6:0 (3:0, 1:0, 2:0)
7:22 STIPSICZ B. (VIZI D.), 10:20 BODOK B. (TERBOCS I.), 19:05 BODOK B. (JASZAI D., STIPSICZ B.), 21:08 KERESZTURY E., 40:32 ERDELYC. (KERESZTURY E.), 45:26 KISS Z. (BODOK B., STIPSICZ B.)
Referee: DEWEERDT Chris (BEL) - KUNEIKIS Deividas (LTU), TOPARCEANU Adrian Cosmin (ROU), penalties: 4:6, powerplay goals: 2:0, SHG: 1:0, shots: 51:20, spectators: 271
 
Korea - Netherlands                    2:3ps (1:0, 1:1, 0:1, 0:0, 0:1)
14:11 KIM Y. (LEE C.), 36:33 KIM Y. - 27:21 LEMANS N. (BEEREN J., deBONTH J.), 52:03 VOGELAAR G. (KLUIJTMANS L.), GWG: van NES G. 
Referee: ZRNIC Milan (SLO) - LUNDGREN Ludvig (SWE), VORONIN Roman (KAZ), penalties: 1:7, powerplay goals: 2:0, shots: 35:14, spectators: 361

Lithuania - Croatia                    4:1 (0:0, 2:1, 2:0)  
27:46 KRAKAUSKAS E. (BOGDZIUL D.), 28:48 CETVERTAK I. (VITTE D., BOROSKA E.), 45:17 CETVERTAK D. (BAZYS R., BENILOV D.), 57:57 JASINEVICIUS J. - 39:44 KEGALJ B. (GJONI F.)
Referee: TAKIZAWA Shinichi (JPN) - LIU Ren (CHN), MONNAIE Frederic (BEL), penalties: 4:4, powerplay goals: 0:0, SHG: 1:0, shots: 29:30, spectators: 1922
  
Estonia - Korea                       11:8 (5:3, 3:4, 3:1)
7:37 VINOGRADOV D. (ARRAK R., TEPPAN R.), 7:52 KOZOREV N. (VASJONKIN V.), 8:54 ANDREJEV I. (VINOGRADOV D.), 16:51 ARRAK R. (SINIKAS M.), 17:53 VASJONKIN V. (FURSA D., KOZOREV N.), 
20:38 VASJONKIN V. (KOZOREV N., SLESSAREVSKI E.), 26:42 KOZOREV N. (VASJONKIN V.), 36:14 VINOGRADOV D. (NESTERTSUK V.), 40:19 KOZOREV N. (FURSA D., VASJONKIN V.),  
50:05 VASJONKIN V., 59:01 KOZOREV N. (SINIKAS M.) - 5:47 SONG H. (LEE C., KIM Y.), 9:40 LEE C. (CHO J., KIM Y.), 16:31 AHN J. (CHOI W.), 24:58 CHO J. (LEE C., SHIN SY.), 
37:38 AHN J. (LEE JH., CHOI W.), 38:12 KIM Y. (CHO J.), 39:54 NAM H. (KIM Y., LEE C.), 43:39 KIM Y. (CHO J., LEE C.) 
Referee: TAKIZAWA Shinichi (JPN) - KUNEIKIS Deividas (LTU), LUNDGREN Ludvig (SWE), penalties: 4:4, powerplay goals: 2:1, shots: 29:45, spectators: 189 

Croatia - Hungary                      0:7 (0:3, 0:2, 0:2)
7:36 SZALLER M. (KISS Z.), 11:00 ERDELY C. (TERBOCS I., HERNER O.), 17:22 SZITA D. (GALLO V., STIPSICZ B.), 31:24 KERESZTURY E. (GALLO V., TERBOCS I.), 32:37 KISS Z. (TERBOCS I.), 
46:23 GALLO V. (ERDELY C., JASZAI D.)
Referee: ZRNIC Milan (SLO) - JAKSYS Benas (LTU), LIU Ren (CHN), penalties: 8:4, powerplay goals: 0:2, shots: 14:58, spectators: 561   

Netherlands - Lithuania                1:4 (0:1, 0:1, 1:2)   
47:29 van NES G. (VOGELAAR G., NORDEMANN J.) - 15:04 KALEINIKOVAS M. (BOGDZIUL D., PROTCENKO E.), 22:55 CETVERTAK D. (KRAKAUSKAS V., PROTCENKO E.), 46:44 BOROSKA E. (VITTE D.), 
49:15 PROTCENKO E. (BOROSKA E., KRAKAUSKAS E.)
Referee: SHRUBOK Andrei (BLR) - MONNAIE Frederic (BEL), VORONIN Roman (KAZ), penalties: 8:9, powerplay goals: 1:2, shots: 33:29, spectators: 2103
 
Korea - Croatia                        2:4 (1:3, 1:0, 0:1)
7:41 KIM BG. (CHOI W., AHN J.), 39:03 SONG H. (LEE JH.) - 9:03 GJONI F. (STANCIC T.), 12:53 JARCOV L. (PLATUZIC R., GJONI F.), 13:30 GJONI F. (STANCIC T.)
Referee: SHRUBOK Andrei (BLR) - JAKSYS Benas (LTU), VORONIN Roman (KAZ), penalties: 5:7 and GJONI F. (CRO) 10 min, powerplay goals: 0:1, shots: 26:30, spectators: 226
  
Netherlands - Estonia                  3:5 (1:1, 1:2, 1:2)
10:35 VOGELAAR G. (BEEREN J., NORDEMANN J.), 33:22 NORDEMANN J. (VOGELAAR G., VERKIEL J.), 46:47 EVERS J. (KLUIJTMANS L., VERKIEL J.) - 17:08 FURSA D. (KOZOREV N., VASJONKIN V.), 
25:55 NESTERTSUK V. (VINOGRADOV D.), 34:51 FURSA D. (VASJONKIN V., KOZOREV N.), 50:20 MININ N. (ARRAK R.), 59:58 VINOGRADOV D. (ARRAK R., VASJONKIN V.), 
Referee: TAKIZAWA Shinichi (JPN) - LIU Ren (CHN), TOPARCEANU Adrian Cosmin (ROU), penalties: 1:4, powerplay goals: 2:1, shots: 28:32, spectators: 721
 
Hungary - Lithuania                    8:2 (1:1, 4:0, 3:1)
12:31 KERESZTURY E. (GALLO V.), 20:30 ERDELY C. (JASZAI D., STIPSICZ B.), 26:20 ERDELY C. (GALLO V.), 32:51 TERBOCS I. (ERDELY C., STIPSICZ B.), 35:20 TERBOCS I. (KISS Z., GARAT Z.), 
45:03 GALLO V. (TERBOCS I.), 48:50 KISS Z. (JASZAI D.), 59:30 SAGI M. (ANTAL N., SZITA D.) - 14:57 KRAKAUSKAS V. (BAZYS R.), 44:12 CETVERTAK D.
Referee: DEWEERDT Chris (BEL) - LUNDGREN Ludvig (SWE) MONNAIE Frederic (BEL), penalties: 2:2, powerplay goals: 1:1, shots: 39:13, spectators: 2461

1. Magyarország Hungary                   5 5 0 0 0 36: 9 15
2. Lietuva Lithuania                 5 3 1 0 1 18:16 11
3. Eesti Estonia                   5 3 0 0 2 27:26  9
4. Hrvatska Croatia                   5 2 0 0 3 13:21  6
5. Nederland Netherlands               5 0 1 0 4 14:23  2
6. South Korea Korea                     5 0 0 2 3 15:28  2

Hungary is promoted to the IIHF Ice Hockey U20 World Championship Division I Group B 2017
Korea is relegated to the IIHF Ice Hockey U20 World Championship Division II Group B 2017


Best Players: PAVLIUKOV Artur (Lithuania) - CYPAS Domantas (Lithuania) - GALLO Vilmos (Hungary)

Statistics

hokej.sfrp.cz

U20 World Championship Division II Group B
17 - 23 January 2016, Novi Sad, Serbia

World Junior Championship

Australia - Romania                    0:8 (0:2, 0:4, 0:2)  
10:11 GAJDO B. (GRIGORI V.), 18:34 ROKALY S. (ROKALY N., CREANGA F.), 21:21 SANDOR Z. (SZOPOS O., GYORGY R.), 27:13 ROKALY S. (ROKALY N., ORBAN S.), 27:22 GYORGY R. (CREANGA F., GYORFY T.), 
35:39 GEREB I. (ROKALY S., ROKALY N.), 44:19 ROKALY N. (ROKALY S., GYORGY R.), 55:46 FERENCZ-CSIBI R. (ROKALY N.)
Referee: BARCELO Geoffrey (FRA) - BEELEN Louis (NED), CHAE Youngjin (KOR), penalties: 7:5, powerplay goals: 0:2, shots: 13:45, spectators: 35
  
China - Belgium                        0:5 (0:2, 0:2, 0:1)
0:38 van ROOY B., 9:30 DENIS B. (van ESPEN A.), 20:21 GORIS E. (van ROOY B.), 38:45 FRANCKX Q. (TAMBEUR L.), 59:17 van ROOY B. (COOLEN S., GORIS E.)
Referee: BENVEGNU Andrea (ITA) - FAZEKAS Tibor (SRB), GLADCHENKO Anton (UKR), penalties: 7:6, powerplay goals: 0:2, shots: 19:52, spectators: 47

Spain - Serbia                         4:1 (0:0, 1:0, 3:1)
31:15 GRANELL I. (ARRINDA A., PALACIOS A.), 44:22 GARCIA A. (CERDA P.), 48:28 PANTOJA P. (HERNANDEZ LJ.), 59:51 PANTOJA P. (RUBIO O.) - 44:33 BOSKOVIC S. (DJUMIC M.)
Referee: SOBOLEV Sergei (KAZ) - SAKOVIC Marko (CRO), VACZI David (HUN), penalties: 7:4, powerplay goals: 0:0, shots: 16:35, spectators: 623
   
Romania - Belgium                      6:2 (1:0, 2:0, 3:2)
14:03 SZOPOS O., 27:30 GEREB I. (ROKALY S., ROKALY N.), 38:36 SANDOR Z. (GYORFY T., GEREB I.), 45:45 ROKALY S. (ROKALY N., GYORFY T.), 48:15 GEREB I. (SANDOR Z.), 58:42 GYORGY R. (FERENCZ-CSIBI R.) -
46:07 DENIS B. (van ESPEN A.), 53:21 GORIS E. (van ROOY B.)
Referee: KRCELIC Vedran (CRO) - GLADCHENKO Anton (UKR), SAKOVIC Marko (CRO), penalties: 2:3 and AUGER T. (BEL) 10 min, powerplay goals: 2:0, shots: 36:34, spectators: 32
 
Spain - Australia                      9:3 (4:1, 4:1, 1:1)  
4:30, 18:03 GRANELL I. (ARRINDA A., RUBIO O.), 7:57 LASUEN I. (CERDA P., PAUL M.), 13:04 ARRINDA A. (RUIZ G.), 27:11 GRANELL I. (RUBIO O., VICENTE I.), 27:37 HERNANDEZ LJ. (GARCIA A., RUIZ G.), 
35:01 PALACIOS A. (PANTOJA P., VICENTE I.), 35:45 BALDRIS B. (PAUL M.), 51:37 RUBIO O. (RUIZ G.) - 6:55 HODIC S. (LODGE L.), 31:16 KUBARA C., 46:55 HODIC S. (PATAKY D.)
Referee: BENVEGNU Andrea (ITA) - PARDUV David (SRB), VACZI David (HUN), penalties: 9:11 and TORNER A. (ESP) 10 min, powerplay goals: 4:2, shots: 54:20, spectators: 42
  
Serbia - China                        10:0 (3:0, 5:0, 2:0)   
7:20 ANIC I. (BJELOGRLIC U., PODUNAVAC P.), 13:27 BJELOGRLIC U. (BOSKOVIC S., NIKOLIC M.), 17:38 NOVAKOVIC P. (DJUMIC M., VUKICEVIC L.), 21:38 DJUMIC M. (PAJIC S., NOVAKOVIC P.),
26:18 GLAVONJIC I. (DJUMIC M., ANIC I.), 27:57 GLAVONJIC I. (LESTARIC L., PODUNAVAC P.), 32:23 LESTARIC L. (PODUNAVAC P., ANIC I.), 38:51 PODUNAVAC P. (BJELOGRLIC U., LESTARIC L.),
40:10 LESTARIC L. (BJELOGRLIC U., ANIC I.), 45:23 LESTARIC L. (GLAVONJIC I., BJELOGRLIC U.)
Referee: BARCELO Geoffrey (FRA) - BEELEN Louis (NED), CHAE Youngjin (KOR), penalties: 9:13 and NOVAKOVIC P. (SRB) 10 min, powerplay goals: 2:0, SHG: 2:0, shots: 69:13 spectators: 178
   
Spain - China                         10:1 (3:0, 3:1, 4:0)  
7:22 RUBIO O. (GRANELL I.), 10:32 BALDRIS B. (HERNANDEZ LJ.), 12:13 PANTOJA P. (MANERO M., VICENTE I.), 28:44 GRANELL I. (HERNANDEZ LJ.), 32:41 PANTOJA P. (GRANELL I., PALACIOS A.), 
36:54 VICENTE I. (PALACIOS A., PANTOJA P.), 49:45 MANERO M. (PANTOJA P.), 52:11 BURGOS A. (MANERO M., BALDRIS B.), 54:20 TORNER G. (TORNER A.), 59:58 ARRINDA A. (RUBIO O., BALDRIS B.) -
23:29 GUO L. (HUANG Q., SONG T.)
Referee: KRCELIC Vedran (CRO) - CHAE Youngjin (KOR), VACZI David (HUN), penalties: 6:7, powerplay goals: 3:1, SHG: 1:0, shots: 75:17, spectators: 25
  
Australia - Belgium                    0:6 (0:1, 0:3, 0:2)
4:15 SWENNEN S. (TAMBEUR L.), 23:11 DELBRASSINE V. (TAMBEUR L.), 36:23 TAMBEUR L. (DENIS B.), 38:37 LAAN J. (JANSSEN A., GORIS E.), 42:26 STEYAERT I. (DENIS B., AUGER T.), 
48:06 van ROOY B. (GORIS E., DENIS B.)
Referee: SOBOLEV Sergei (KAZ) - FAZEKAS Tibor (SRB), PARDUV David (SRB), penalties: 6:5 and van ESPEN A., TAMBEUR L. (BEL) 10 min, powerplay goals: 0:1, shots: 13:47, spectators: 38
  
Romania - Serbia                       5:4ot (2:1, 0:1, 2:2, 1:0)    
1:20 SANDOR Z. (SZOPOS O., GYORFY T.), 13:47 GYORGY R. (ROKALY N.), 42:08 ROKALY N., 54:34 ROKALY S. (ROKALY N., GYORGY R.), 63:45 ROKALY S. (ROKALY N.) - 
18:58 GLAVONJIC I. (LESTARIC L., BOSKOVIC S.), 23:49 DJUMIC M., 47:01 GLAVONJIC I., 56:01 PAJIC S. (BOSKOVIC S.)
Referee: BENVEGNU Andrea (ITA) - GLADCHENKO Anton (UKR), SAKOVIC Marko (CRO), penalties: 9:11 and DJUMIC M. (SRB) 5 min and Game Misconduct, powerplay goals: 1:1, SHG: 1:2, shots: 31:40, spectators: 576
  
Belgium - Spain                        1:6 (1:2, 0:2, 0:2)
12:17 LAAN J. (GORIS E., van ROOY B.) - 6:33 RUBIO O. (BALDRIS B., GARCIA I.), 6:53 HERNANDEZ LJ. (CERDA P., LASUEN I.), 29:44 PANTOJA P. (VICENTE I., RUBIO O.),
34:04 RUBIO O. (PALACIOS A., PANTOJA P.), 44:19 HERNANDEZ LJ. (CERDA P.), 59:02 HERNANDEZ LJ. (ARRARAS A., LASUEN I.)
Referee: BARCELO Geoffrey (FRA) - GLADCHENKO Anton (UKR), PARDUV David (SRB), penalties: 4:9 and PALACIOS A. (ESP) 10 min, powerplay goals: 1:2, shots: 29:40, spectators: 37
 
China - Romania                        3:12 (1:3, 0:8, 2:1)
11:24 HE L. (ZUO R.), 41:03 MA R. (XIE H.), 42:57 GUO L. (HUANG Q.) - 1:38 KOLLO L. (SANDOR Z.), 14:47 VASILE A. (ANTAL E.), 16:36 SANDOR Z. (SZOPOS O.), 22:17 GYORGY R. (SZOPOS O.), 
25:38 FERENCZ-CSIBI R., 26:02 GYORGY R. (SZOPOS O.), 32:32 GAJDO B. (ANTAL E., VASILE A.), 34:10 ROKALY N. (ROKALY S., CREANGA F.), 36:24 ROKALY S (ROKALY N.), 37:25 GYORGY R. (ROKALY S.), 
39:12 GYORGY R., 57:42 ROKALY N.
Referee: SOBOLEV Sergei (KAZ) - FAZEKAS Tibor (SRB), SAKOVIC Marko (CRO), penalties: 6:4, powerplay goals: 0:3, SHG: 0:2, shots: 17:53, spectators: 26

Serbia - Australia                    10:0 (6:0,3:0,1:0)
4:35 PAJIC S. (BOSKOVIC S., NIKOLIC M.), 8:05 MARKOVIC M. (NOVAKOVIC L.), 11:25 VUKICEVIC L. (PAJIC S.), 12:26 GLAVONJIC I., 17:18 TERZIC D. (BJELOGRLIC U.), 18:44 GLAVONJIC I. (BJELOGRLIC U.),
23:38 TERZIC D. (PAJIC S., BOSKOVIC S.), 30:42 NIKOLIC M. (DJUMIC M., BJELOGRLIC U.), 32:32 DJUMIC M. (PAJIC S., ANIC I.), 48:12 DJUMIC M. (BJELOGRLIC U., GLAVONJIC I.)
Referee: KRCELIC Vedran (CRO) - BEELEN Louis (NED), VACZI David (HUN), penalties: 11:8, powerplay goals: 2:0, shots: 43:22, spectators: 223
   
Australia - China                      8:2 (3:0, 1:2, 4:0)
2:14 CARINI E. (PATAKY D.), 3:40 LODGE L., 7:57 KUBARA C. (HODIC S.), 28:46 LODGE L., 43:50 KUBARA C. (CARINI E.), 47:15 McGUINESS R. (LODGE L.), 49:07 HODIC S. (BOYLE Z.),
52:39 BOYLE Z. (KUBARA C.) - 23:11 GUO L. (HUANG Q.), 34:43 GUO L. (HAN Y.)   
Referee: BENVEGNU Andrea (ITA) - FAZEKAS Tibor (SRB), VACZI David (HUN), penalties: 7:8 and MARINO J. (AUS) 5 min and Game Misconduct, XIE H. (CHN) 10 min, powerplay goals: 2:0, SHG: 1:0, 
shots: 42:33, spectators: 29   

Romania - Spain                        6:5 (2:1, 1:1, 3:3)
3:05 GEREB I. (ROKALY N., ROKALY S.), 5:15 ROKALY N., 20:54 GEREB I. (FERENCZ-CSIBI R., ROKALY N.), 51:05 SANDOR Z. (GYORGY R.), 52:11 GEREB I. (FERENCZ-CSIBI R., ROKALY N.), 
56:29 SANDOR Z. (ROKALY N., GYORGY R.) - 16:04 PANTOJA P. (VICENTE I., RUBIO O.), 38:06 RUBIO O. (CERDA P.), 43:04 RUBIO O. (GARCIA A., CERDA P.), 46:39 PANTOJA P. (RUBIO O.), 51:25 PALACIOS A.
Referee: SOBOLEV Sergei (KAZ) - BEELEN Louis (NED), PARDUV David (SRB), penalties: 9:10, powerplay goals: 2:4, shots: 32:25, spectators: 83
   
Belgium - Serbia                       0:9 (0:2, 0:3, 0:4)
12:34 BJELOGRLIC U. (ANIC I., PODUNAVAC P.), 16:59 DJUMIC M. (GLAVONJIC I.), 27:03 GLAVONJIC I. (ANIC I., VUKICEVIC L.), 29:06 DJUMIC M. (PODUNAVAC P.), 33:34 BOSKOVIC S. (NIKOLIC M., PAJIC S.), 
42:40 NIKOLIC M. (TERZIC D., VUKICEVIC L.), 52:14 GLAVONJIC I. (DJUMIC M.), 55:02 GLAVONJIC I. (DJUMIC M., ANIC I.), 57:12 VUKICEVIC L.
Referee: BARCELO Geoffrey (FRA) - CHAE Youngjin (KOR), SAKOVIC Marko (CRO), penalties: 4:6, powerplay goals: 0?2, SHG: 0:1, shots: 17:40, spectators: 442

1. Romania Romania                   5 4 1 0 0 37:14 14
2. Espana Spain                     5 4 0 0 1 34:12 12
3. Serbia Serbia                    5 3 0 1 1 34: 9 10
4. Belgique / België Belgium                   5 2 0 0 3 14:21  6
5. Australia Australia                 5 1 0 0 4 11:35  3
6. PR of China China                     5 0 0 0 5  6:45  0

Romania is promoted to the U20 World Championship Division II Group A 2017
China is relegated to the U20 World Championship Division III 2017


Best Players: GARCIA Ignacio (Spain) - BOSKOVIC Stefan (Serbia) - PANTOJA Pablo (Spain)

Statistics

hokej.sfrp.cz

U20 World Championship Division III
15 -24 January 2016, Mexico City, Mexico

World Junior Championship

New Zealand - Bulgaria                 1:4 (0:2, 1:0, 0:2)
26:54 RAWIRI J. (LEAHY N.) - 8:59 GATCHEV Y. (CHOMPOLOV A., BLAGOEV G.), 12:08 DIKOV V. (VASILEV V., VASILEV M.), 52:19 DIKOV V. (VASILEV M., GEORGIEV T.), 58:21 DIKOV V. (VASILEV M.)
Referee: GREGERSEN Jens Christian (DEN) - CHAPUT Maxime (CAN), RAMIREZ Jafet (MEX), penalties: 6:3 and BETTS L. (NZL) 5 min and Game Misconduct, LOUW J. (NZL) 10 min, powerplay goals: 0:2, 
shots: 40:35, spectators: 100

South Africa - Turkey                  0:10 (0:5, 0:3, 0:2)
8:30 KUNTEL E. (ULAS E.), 12:38 HARS A. (SECER H., FANER F.), 13:44 KAVAZ S. (HARS A., SECER H.), 14:08 SALT H. (SECER H., BAKAL F.), 14:40 SALT H., 21:35 SALT H. (SAVAS E.), 
26:30 UZUNALI O. (SALT H., SALT K.), 30:01 KARS O. (SALT K.), 51:40 HARS A. (KARS Y.), 58:30 SAVAS E. (KARS O., TAKAR S.)
Referee: CAMPBELL Michael (CAN) - CAMPILLO David (MEX), OOSTERLING Stef (NED), penalties: 6:2, powerplay goals: 0:2, shots: 8:65, spectators: 100
 
Mexico - Israel                        6:5 (1:2, 4:2, 1:1)
7:24 NAJERA A. (GARCIA A., DUNN N.), 20:47 PEREZ J. (BERMEJO A., COSIO J.), 22:54 NAJERA A., 35:27 SENTIES A. (ALVA F.), 38:05 BERMEJO A., 38:35 REVNIAGA M. (KAFRI O., AVRAHAM M.), 
52:07 GARCIA A. (ALVA F.) - 1:52 SPEKTOR I. (AHARONOVICH R., 5VINITZKI T.), 19:56, 31:51 SPEKTOR I. (HARONOVICH R.), 52:07 GARCIA A. (ALVA F.), 57:47 SPEKTOR I. (BOUDNIKOV D., AHARONOVICH T.)
Referee: TUFTS Jeremy (USA) - MULLER Jan-Christian (GER), SCARPACE James (USA), penalties: 9:6, powerplay goals: 1:1, SHG: 1:0, shots: 38:48, spectators: 1750
 
Iceland - Bulgaria                     2:4 (1:2, 1:1 ,0:1)
17:46 ARASON V. (MAACK S.), 26:35 JOHANNESSON B. (KRISTINSSON K., MAACK S.) - 10:14 VASILEV M. (STOILOV A.), 12:39 DIKOV V. (GEORGIEV T., VASILEV M.), 24:17 GEORGIEV T. (VASILEV M.),
48:44 DIKOV V. (BLAGOEV G.)
Referee: STEFIK Miroslav (SVK) - CAMPILLO David (MEX), MISCHIATTI Simone (ITA), penalties: 4:9, powerplay goals: 1:1, shots: 40:27, spectators: 125
  
Israel - New Zealand                   2:6 (0:1, 2:2, 0:3)
25:22 REVNIAGA M. (AHARONOVICH R., HOFFMAN D.), 35:45 KOZEV D. (VINITZKI T.) - 16:27 HAY O. (0RR J., CARSON-PRATT T.), 27:29 HAY O. (KENNEDY M., CARSON-PRATT T.),
34:34 HAY O., 40:49 JONSSON K. (SCOTT J.), 41:27 VORTANOV R. (JONSSON K.), 56:15 RAWIRI M. (RAWIRI J., KENNEDY M.)
Referee: CAMPBELL Michael (CAN) - MULLER Jan-Christian (GER), RAMIREZ Jafet (MEX), penalties: 4:3 and BROWN M. (NZL) 5 min and Game Misconduct, powerplay goals: 2:1, SHG: 0:1, shots: 38:34, 
spectators: 110
 
Turkey - Mexico                      2:3 (1:0, 1:0, 0:3
19:54 SECER H. (KAVAZ S., KARS O.), 20:46 BAKAL F. (UZUNALI O., FANER F.) - 42:48 SENTIES A. (BERARD E.), 54:26 BENABIB A., 56:16 SENTIES A. (BENABIB A., PEREZ J.)
Referee: STEFIK Miroslav (SVK) - MISCHIATTI Simone (ITA), OOSTERLING Stef (NED), penalties: 12:6, powerplay goals: 2:1, shots: 17:24, spectators: 1000
 
Iceland - Israel                       6:5ps (2:1, 1:1, 2:3, 0:0, 1:0)
9:23 INDUSS E. (OLAFSSON E.), 9:44 JOHANNESSON B. (KRISTINSSON K., MAACK S.), 29:29 SIGRUNARSON H., 48:37 SIGRUNARSON H. (5ARNASON J.), 49:17 OLAFSSON E. (JOHANNSSON H.), GWG: SIGRUNARSON H. -  
15:19 REVNIAGA M. (AVRAHAM M.), 38:48 KAFRI O. (AHARONOVICH R.), 49:04 REVNIAGA M. (AVRAHAM M., KOZEV D.), 58:21 AHARONOVICH R. (BOUDNIKOV D., REVNIAGA M.), 59:23 AHARONOVICH R. (SPEKTOR I., KOZEV D.)
Referee: GREGERSEN Jens Christian (DEN) - OOSTERLING Stef (NED), RAMIREZ Jafet (MEX), penalties: 4:6, powerplay goals: 0:1, shots: 26:24, spectators: 100

South Africa - Bulgaria                2:4 (0:2, 1:1, 1:1)
23:04 SAAIMAN J., 48:39 BREMNER G. - 1:15 DIKOV V. (BLAGOEV G., VASILEV M.), 16:20 GEORGIEV T. (DIKOV V.), 34:17 GEORGIEV T. (DAVIDOV K., DIKOV V.), 57:39 MLADENOV R. (DIKOV V., VASILEV M.)
Referee: TUFTS Jeremy (USA) - MULLER Jan-Christian (GER), SCARPACE James (USA), penalties: 6:5, powerplay goals: 1:0, shots: 17:36, spectators: 100
 
New Zealand - Turkey                   3:2 (0:0, 2:0, 1:2)
33:35 HAY O. (LEAHY N.), 39:36 KENNEDY M. (RAWIRI J., RAWIRI M.), 40:33 HAY O. (ORR J.) - 44:10 UZUNALI O., 45:49 BAKAL F. (BINGOL S.)
Referee: STEFIK Miroslav (SVK) - CAMPILLO David (MEX), CHAPUT Maxime (CAN), penalties: 12:5, powerplay goals: 1:2, SHG: 1:0, shots: 31:33, spectators: 100

Israel - South Africa                 17:0 (5:0, 5:0, 7:0)   
1:12 SPEKTOR I. (KOZEV D., REVNIAGA M.), 6:18 AVRAHAM M. (SEVER G.), 10:51 HAVER B. (NATALCHENKO E.), 14:21 BOUDNIKOV D. (SPEKTOR I., AHARONOVICH R.), 18:21 REVNIAGA M. (SPEKTOR I., AHARONOVICH R.), 
23:17 SPEKTOR I. (AHARONOVICH R.), 31:18 SPEKTOR I. (BOUDNIKOV D., AHARONOVICH T.), 33:08 REVNIAGA M. (KAFRI O., AHARONOVICH R.), 35:23 AHARONOVICH R. (BOUDNIKOV D., CHERNIN G.),
36:50 NATALCHENKO E. (HALPERT Y., AHARONOVICH T.), 44:35 NATALCHENKO E. (AHARONOVICH T.), 45:44 SEVER G. (REVNIAGA M.), 47:21 SPEKTOR I. (AHARONOVICH R.), 48:16 NATALCHENKO E. (KAFRI O.),
49:04 AHARONOVICH R., 56:44 HALPERT Y., 59:42 SEVER G. (REVNIAGA M.)
Referee: GREGERSEN Jens Christian (DEN) - CHAPUT Maxime (CAN), MISCHIATTI Simone (ITA), penalties: 1:5 and MAARAVI S. (ISR) 5 min and Game Misconduct, powerplay goals: 3:0, SHG: 1:0, shots: 35:9, 
spectators: 100
 
Turkey - Iceland                       3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
31:48 BAKAL F. (SAVAS E., SECER H.), 45:50 BAKAL F. (UZUNALI O., SECER H.), 59:57 FANER F. 
Referee: TUFTS Jeremy (USA) - CAMPILLO David (MEX), SCARPACE James (USA), penalties: 2:6, powerplay goals: 1:0, shots: 15:17, spectators: 75

Bulgaria - Mexico                      0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
7:40, 16:12 CRUZ L., 57:08 FONSECA N. (RAMOS D., ALVA F.)
Referee: CAMPBELL Michael (CAN) - MULLER Jan-Christian (GER), OOSTERLING Stef (NED), penalties: 8:5 and DILKOV D. (BUL) 10 min, powerplay goals: 0:0, shots: 18:32, spectators: 750
        
Israel - Bulgaria                      4:3 (1:41, 2:1, 1:1)
7:22 AHARONOVICH R. (SPEKTOR I.), 34:11 AHARONOVICH R. (KOZEV D.), 39:03 REVNIAGA M. (SEVER G., HOFFMAN D.), 51:48 AHARONOVICH R. (BOUDNIKOV D., SPEKTOR I.) - 18:36 DILKOV D. (GEORGIEV T.), 
22:47 BLAGOEV G. (VIDENOV V.), 55:28 GEORGIEV T. (VASILEV M.)
Referee: STEFIK Miroslav (SVK) - CAMPILLO David (MEX), MISCHIATTI Simone (ITA), penalties: 4:2, powerplay goals: 1:1, shots: 28:18, spectators: 70
    
Iceland - South Africa                 7:2 (3:0, 2:1, 2:1)
1:18 KRISTINSSON K., 6:56 MAACK S. (OLAFSSON E.), 8:10 LINDAL B. (OSKARSSON J.), 21:54 JOHANNESSON B. (KRISTINSSON K., MAACK S.), 30:23 OSKARSSON J. (MAACK S., JOHANNESSON B.),
45:59 MAACK S. (JOHANNESSON B.), 48:17 ARASON V. (KRISTINSSON K., OSKARSSON J.) - 33:57 JOHNSON S. (BREMNER G.), 59:13 BREMNER G.
Referee: CAMPBELL Michael (CAN) - CHAPUT Maxime (CAN), RAMIREZ Jafet (MEX), penalties: 3:5, powerplay goals: 2:0, shots: 26:5, spectators: 80
  
New Zealand - Mexico                   1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
19:33 KENNEDY M. (VORTANOV R., HAY O.) - 5:30 GARCIA A. (DUNN N.), 31:34 GARCIA A. (BERMEJO A.)
Referee: GREGERSEN Jens Christian (DEN) - OOSTERLING Stef (NED), SCARPACE James (USA), penalties: 3:4, powerplay goals: 1:1, shots: 24:25, spectators: 1000
 
Bulgaria - Turkey                      3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
3:48 CHOMPOLOV A. (STOILOV A., VASILEV M.), 37:50 TCHALIOV P. (VASILEV M., DIKOV V.), 48:11 BLAGOEV G. (GENKOV A., DILKOV D.) - 52:30 UZUNALI O.
Referee: GREGERSEN Jens Christian (DEN) - MULLER Jan-Christian (GER), RAMIREZ Jafet (MEX), penalties: 4:2, powerplay goals: 0:0, shots: 18:25, spectators: 50

South Africa - New Zealand             1:12 (1:2, 0:6, 0:4)
17:37 RUTHVEN M. (THORNTON K., BREMNER G.) - 6:58 VORTANOV R. (LEAHY N.), 12:32 HAY O., 20:31 CARSON-PRATT T. (ORR J., HAY O.), 29:54 CARSON-PRATT T. (ORR J.), 31:29 SCOTT J. (VORTANOV R.),
31:43 VORTANOV R. (LEAHY N., SCOTT J.), 36:51 HAY O. (KENNEDY M., VORTANOV R.), 39:37 ORR J. (CARSON-PRATT T., HAY O.), 45:14 VORTANOV R. (SCOTT J.), 46:53 RAWIRI M. (RAWIRI J., ROONEY T.),
50:23 JONSSON K. (VORTANOV R.), 57:28 SCOTT J. (JONSSON K., VORTANOV R.)
Referee: CAMPBELL Michael (CAN) - CAMPILLO David (MEX), MISCHIATTI Simone (ITA), penalties: 3:1, powerplay goals: 0:1, shots: 9:38, spectators: 45
 
Mexico - Iceland                       1:4 (1:1, 0:0, 0:3)
9:11 PEREZ J. (GARCIA A.) - 3:10 JOHANNESSON B. (ARASON V., INDUSS E.), 47:30 OLAFSSON E. (JOHANNSSON H., INDUSS E.), 55:22 SIGRUNARSON H. (INDUSS E., JOHANNESSON B.), 57:54 ARNASON J. (ARASON V.)
Referee: TUFTS Jeremy (USA) - CHAPUT Maxime (CAN), SCARPACE James (USA), penalties: 5:6, powerplay goals: 0:1, shots: 18:29, spectators: 1000
 
Turkey - Israel                        2:6 (0:1, 1:0, 1:5)   
30:30 BAKAL F. (SECER H.), 56:06 AVCI A. (SALT K., TAKAR S.) - 17:21 KOZEV D. (NATALCHENKO E., HALPERT Y.), 49:14 SPEKTOR I. (NATALCHENKO E.), 52:34 SPEKTOR I. (AHARONOVICH R., KOZEV D.), 
53:45 REVNIAGA M. (KAFRI O., HOFFMAN D.), 55:12 REVNIAGA M., 57:33 AVRAHAM M. (SPEKTOR I.)
Referee: TUFTS Jeremy (USA) - RAMIREZ Jafet (MEX), SCARPACE James (USA), penalties: 9:6 and BAKAL F. (TUR) 10 min, powerplay goals: 1:2, shots: 25:21, spectators: 70
 
Iceland - New Zealand                  5:6 (0:2, 4:2, 1:2)
20:45 ARNASON J. (ATLASON S.), 21:56 MAACK S. (JOHANNESSON B.), 25:18 SIGRUNARSON H. (OLAFSSON E., JOHANNSSON H.), 33:57 KRISTINSSON K. (MAACK S.), 44:05 JOHANNESSON B. (MAACK S.) - 
1:07 SCOTT J. (VORTANOV R.), 15:41 VORTANOV R. (LOUW J., HENARE L.), 23:43 LEAHY N. (HAY O., CARSON-PRATT T.), 36:42 KENNEDY M. (CARSON-PRATT T.), 42:46 CARSON-PRATT T. (HAY O., 0RR J.), 
58:12 CARSON-PRATT T. (HAY O., VORTANOV R.) 
Referee: STEFIK Miroslav (SVK) - MULLER Jan-Christian (GER), OOSTERLING Stef (NED), penalties: 4:7, powerplay goals: 2:3, shots: 25:23, spectators: 200
 
Mexico - South Africa                  9:2 (4:0, 2:1, 3:1) 
4:03 BENABIB A. (GARCIA A.), 10:21 ALVA F. (RAMOS D., BENABIB A.), 14:07 RIOS G., 15:40 RAMOS D. (BENABIB A.), 27:12 DUNN N. (GARCIA A., PEREZ J.), 36:58 PEREZ J. (GARCIA A.),
52:49 PEREZ J. (GARCIA A.), 54:35 COSIO J. (PEREZ J.), 57:43 NAJERA A. (BERARD E.) - 32:20 BREMNER G. (HUSSELMAN B., THORNTON K.), 45:08 SAAIMAN J. (0BERY A.)
Referee: GREGERSEN Jens Christian (DEN) - CHAPUT Maxime (CAN), MISCHIATTI Simone (ITA), penalties: 2:9 and COSIO J. (MEX) 5 min and Game Misconduct, HUSSELMAN B. (RSA) 10 min, powerplay goals: 4:1, 
shots: 30:10, spectators: 2000

1. Mexico Mexico                    6 5 0 0 1 24:14 15
2. Balgarija Bulgaria                  6 4 0 0 2 18:13 12
3. New Zealand New Zealand               6 4 0 0 2 29:16 12
4. Jisrael Israel                    6 3 0 1 2 24:21 10
5. Ísland Iceland                   6 2 1 0 3 24:21  8
6. Turkiye Cumhuriyeti Turkey                    6 2 0 0 4 20:15  6
7. South Africa South Africa              6 0 0 0 6  6:59  0

Mexico is promoted to the U20 World Championship Division II B 2017

Best Players: PEREZ Jaime (Mexico) - FANER Fatih (Turkey) - HAY Oliver (New Zealand)

Statistics

hokej.sfrp.cz

Ice Hockey U18 World Championship
14 -24 April 2016, Grand Forks, USA

U18

Latvia - Switzerland                   4:5ot (1:0, 1:3, 2:2, 01)
3:05 KRASTENBERGS R. (SMONS S.), 25:47 VULKANOVS V. (KLAVINS E., KRASTENBERGS R.), 45:55 EZITIS E. (APFELBAUMS V.), 54:02 KLAVINS E. (KRASTENBERGS R., KALKIS R.) - 
20:40 SIMIC A. (RIVA E., HISCHIER N.), 24:05 SIMIC A. (HISCHIER N.), 39:44 GEISSER T. (HISCHIER N.), 50:33 KURASHEV P. (LUST T., VOLEJNICEK D.), 64:53 VOLEJNICEK D. (le COULTRE S.)
Referee: BALUSKA Vladimir (SVK), SHEVA Brett (USA) - DALTON Andrew (GBR), DAVIS Jake (USA), penalties: 4:3, powerplay goals: 0:1, shots: 20:36, spectators: 2538 

Slovakia - Denmark                     5:4 (4:3, 0:1, 1:0)  
2:43 LACKA J. (FEHERVARY M.), 4:55 SOLENSKY S. (RUZICKA A.), 10:59 BUCEK S., 17:45 SOLENSKY S. (RUZICKA A., LACKA J.), 48:11 ROMAN M. - 3:25 SCHMIDT-SVEJSTRUP J. (MATHIASEN-WEJSE C.), 
3:58 MOLGE M., 4:21 KRAG N. (RONDBJERG J.), 25:54 BLICHFELDT J. (KRAG N., GATZ O.)
Referee: HANSEN Roystian (NOR), HRIBIK Jan (CZE) - GOLYAK Dmitry (BLR), KACK Johannes (SWE), penalties: 5:4, powerplay goals: 0:1, shots: 33:16, spectators: 2557
 
Czech Republic - Finland               3:4ps (1:3, 0:0, 2:0, 0:0, 0:1)
12:31 ZADINA F. (REICHEL K., HAJEK L.), 45:41 PAVLIK R. (ZADINA F.), 52:11 NAJMAN O. (KVASNICKA D., BELOHORSKY M.) - 9:58 TOLVANEN E. (TUULOLA E.), 14:19 VESALAINEN K. (TOLVANEN E.),
16:24 OKSANEN E. (SOMPPI O., KUOKKANEN J.), GWG: KUOKKANEN J. 
Referee: HUNNIUS Sirko (GER), INGRAM Jeff (CAN) - NOTHEGGER David (AUT), ROVENSKY Tibor (SVK), penalties: 4:4, powerplay goals: 1:2, shots: 29:47, spectators: 406

Russia - USA                           2:8 (1:2, 1:2, 0:4)
5:17 ALEXEYEV Y. (SAMORUKOV D.), 22:21 KOZLOV I. (LIPANOV A.) - 3:44 KELLER C (FOX A.), 4:28 SANCHEZ J (FREDERIC T.), 36:18 KELLER C. (YAMAMOTO K.), 36:32 BELLOWS K. (ANDERSON J., GREENWAY J.),
46:19 YAMAMOTO K. (KRYS C.), 47:30 ANDERSON J. (KRYS C., KELLER C.), 50:46 YAMAMOTO K. (BROWN L., MITTELSTADT C.), 54:00 BROWN L. (YAMAMOTO K., LUCE G.)
Referee: LINDE Marcus (SWE), TRILAR Viktor (SLO) - SAHA Joonas (FIN), SUCHANEK Libor (CZE), penalties: 2:2, powerplay goals: 0:2, shots: 21s:45, spectators: 4137 
 
Sweden - Latvia                        4:3ot (2:0, 0:1 , 1:2, 1:0)  
1:26 BRATT J. (DANIELSSON H.), 9:28 THILANDER A. (STEEN O.), 59:41 NYLANDER A. (LILJEGREN T., BRANNSTROM E.), 64:36 MOVERARE J. (SODERLUND T.) - 29:06 KLAVINS E. (SVARS P.), 40:50 APFELBAUMS V., 
43:16 ZEILE T.
Referee: GRUMSEN Jacob (DEN), PAJULA Jari-Pekka (FIN) - SYSUEV Alexander (RUS), VANOOSTEN Nathan (CAN), penalties: 3:5, powerplay goals: 1:0, shots: 47:15, spectators: 2282
 
Denmark - Canada                       2:10 (2:2, 0:5, 0:3)
5:31 SCHMIDT-SVEJSTRUP J. (NIELSEN D.), 6:10 BLICHFELDT J. (GATZ O., KRAG N.) - 1:05 KYROU J. (MORRISON C., STANLEY L.), 1:31 MALENSTYN B. (LABERGE P., FABBRO D.), 
20:27 KYROU J. (JOST T., HAGUE N.), 26:30 COMTOIS M.,  27:21 SHAW M. (LABERGE P., PHILLIPS M.), 27:55 BITTEN W. (FABBRO D., JOST T.), 34:13 KYROU J. (BITTEN W., QUENNEVILLE D.),
44:26 KYROU J. (JOST T., TIPPETT O.), 50:02 JOST T. (QUENNEVILLE D., MORRISON C.), 53:42 JOST T. (FABBRO D., BITTEN W.)
Referee: VOSS Cameron (USA), WARSCHAW Shane (AUT) - DAVIS Jake (USA), GOLYAK Dmitry (BLR), penalties: 6:5, powerplay goals: 1:3, shots: 42:7, spectators: 2475

Switzerland - Russia                   1:2ot (0:0, 0:1, 1:0, 0:1)
49:07 HISCHIER N. (MIRANDA M.) - 33:21 ALEXEYEV Y. (KOSTIN K., ZAITSEV D.), 61:58 DYOMIN P. (ALEXEYEV A.)
Referee: HANSEN Roystian (NOR), INGRAM Jeff (CAN) -  KACK Johannes (SWE), NOTHEGGER David (AUT), penalties: 4:2, powerplay goals: 0:0, shots: 22:28, spectators: 2538 

USA - Sweden                           6:1 (1:0, 3:0, 2:1)
17:51 MITTELSTADT C. (BROWN L., YAMAMOTO K.), 22:17 BELLOWS K. (FOX A.), 23:58 LINDGREN R. (McPHEE G.), 37:17 GREENWAY J. (KELLER C., ANDERSON J.), 42:42 HOWDESHELL K. (BROWN L.), 
52:03 ANDERSON J. (FOX A., KRYS C.) - 50:32 LILJEGREN T. (LINDSTROM L., NYLANDER A.)  
Referee: HRIBIK Jan (CZE), HUNNIUS Sirko (GER) - ROVENSKY Tibor (SVK), SAHA Joonas (FIN), penalties: 7:3 and YAMAMOTO K. (USA) 10 min, powerplay goals: 1:1, SHG: 1:0, shots: 24:35, 
spectators: 3401

Finland - Slovakia                     4:2 (1:0, 2:2, 1:0)  
13:20 RASANEN A. (VESALAINEN K., VALIMAKI J.), 22:02 VESALAINEN K. (RASANEN A.), 33:39 MAKINEN O. (JAASKA J., MOILANEN S.), 52:19 KUOKKANEN J. (VESALAINEN K., NIEMELAINEN M.) - 
28:24 BUCEK S. (FEHERVARY M.), 34:01 RUZICKA A. (FEHERVARY M.)
Referee: GRUMSEN Jacob (DEN), VOSS Cameron (USA) - DALTON Andrew (GBR) SUCHANEK Libor (CZE), penalties: 8:4, powerplay goals: 0:1, shots: 32:16, spectators: 427
 
Canada - Czech Republic                3:1 (2:0, 1:0, 0:1)
17:41 HOWDEN B. (FABBRO D., SHAW M.), 18:58 QUENNEVILLE D. (JOST T., FABBRO D.), 25:17 HOWDEN B. (SHAW M.) - 42:35 ZADINA F. 
Referee: BALUSKA Vladimir (SVK), PAJULA Jari-Pekka (FIN) - GOLYAK Dmitry (BLR) SYSUEV Alexander (RUS), penalties: 7:4, powerplay goals: 1:1, shots: 29:39, spectators: 2478

Latvia - USA                           1:12 (0:2, 1:6, 0:4) 
28:26 NAZAROVS V. (STROMBERGS H., RAUZA N.) - 14:27 SANCHEZ J. (FREDERIC T., HELLICKSON M.), 16:29 ANDERSON J. (BELLOWS K., GREENWAY J.), 20:30 YAMAMOTO K. (BROWN L., MITTELSTADT C.),
29:38 WALKER Z. (HOWDESHELL K., FOX A.), 30:03 FREDERIC T. (LOCKWOOD W., HELLICKSON M.), 30:47 FOX A. (BELLOWS K., KELLER C.), 36:31 YAMAMOTO K. (BROWN L., MARTIN L.), 37:30 PASTUJOV N. (WALKER Z.),
48:04 KELLER C. (LOCKWOOD W.), 51:56 BELLOWS K. (KELLER C.), 55:24 FREDERIC T. (GREENWAY J., LOCKWOOD W.), 58:44 FREDERIC T.
Referee: LINDE Marcus (SWE), TRILAR Viktor (SLO) - KACK Johannes (SWE), VANOOSTEN Nathan (CAN), penalties: 7:6 and McPHEE G. (USA) 5 min and Game Misconduct, powerplay goals: 0:1, SHG: 1:1,
shots: 23:58, spectators: 2560

Denmark - Finland                      1:4 (1:2, 0:1, 0:1)
16:17 MATHIASEN-WEJSE C. (KRAG N., HEINE R.) - 7:38 KUOKKANEN J. (MAKINEN O.), 8:22 TUULOLA E. (KOTKANSALO K.), 34:16 TOLVANEN E. (RASANEN A., VAAKANAINEN U.), 
59:40 TOLVANEN E. (RASANEN A., KOTKANSALO K.)
Referee: SHEVA Brett (USA), WARSCHAW Shane (AUT) - ROVENSKY Tibor (SVK), SUCHANEK Libor (CZE), penalties: 3:3, powerplay goals: 1:0, shots: 10:46, spectators: 2644

Russia - Latvia                        7:0 (4:0, 2:0, 1:0)
11:09 SVECHNIKOV A. (DYOMIN P., SAMORUKOV D.), 17:43 LIPANOV A. (CHEKHOVICH I., BARANOV V.), 17:57 BITSADZE M. (KOSTIN K.), 18:55 RUBINCHIK M. (LIPANOV A.), 25:49 BITSADZE M. (KOSTIN K., ALEXEYEV Y.),
34:35 MARUSHEV M. (KUZNETSOV V., SAMORUKOV D.), 44:06 MARUSHEV M. (KUZNETSOV V., ALEXEYEV A.)
Referee: HRIBIK Jan (CZE), HUNNIUS Sirko (GER) - DAVIS Jake (USA), NOTHEGGER David (AUT), penalties: 12:11 and SICEVS L. (LAT) 10 min, powerplay goals: 2:0, SHG: 1:0, shots: 46:20, spectators: 2754
 
Switzerland - Sweden                   1:8 (1:1, 0:3, 0:4)
8:55 EGGENBERGER N. (RIVA E., LUST T.) - 15:04 NYLANDER A. (ANDERSSON L., PETTERSSON E.), 22:33 DAVIDSSON M. (LILJEGREN T., NYLANDER A.), 36:09 DAVIDSSON M. (BRATT J., NYLANDER A.),
38:56 NYLANDER A. (PETTERSSON E.), 46:28 WAHLGREN T. (ANDERSSON L., NYLANDER A.), 48:17 WAHLGREN T. (NYLANDER A.), 49:25 WAHLGREN T. (PETTERSSON E., ANDERSSON L.), 
50:04 BOKVIST J. (HUGG R., SELLGREN J.)
Referee: VOSS Cameron (USA), WARSCHAW Shane (AUT) - DALTON Andrew (GBR), VANOOSTEN Nathan (CAN), penalties: 9:4, powerplay goals: 0:5, shots: 13:36, spectators: 2787
 
Czech Republic - Denmark               9:2 (1:0, 2:1, 6:1)
6:03 KANTNER M. (KOUSAL P., NAJMAN O.), 32:09 KUROVSKY D. (BUDIK V., KARAFIAT J.), 32:49 NAJMAN O., 41:37 KANTNER M. (NAJMAN O., KOUSAL P.), 45:12 HAVELKA M. (ZACHAR M.), 
49:52 ZADINA F. (REICHEL K., BUDIK V.), 50:45 NAJMAN O. (KVASNICKA D., KOUSAL P.), 52:12 KARAFIAT J. (KUROVSKY D.), 59:59 DOUDERA L. (HAJEK L., NAJMAN O.) - 
31:00 NIELSEN D., 54:26 BLICHFELDT J. (KRAG N.)
Referee: INGRAM Jeff (CAN), LINDE Marcus (SWE) - SAHA Joonas (FIN), SYSUEV Alexander (RUS), penalties: 7:6 and HEINE R. (DEN) 10 min, powerplay goals: 0:1, shots: 35:22, spectators: 417
 
Canada - Slovakia                      3:1 (0:0, 3:0, 0:1)
23:50 QUENNEVILLE D. (JOST T.), 28:16 HOWDEN B. (GREGOR N., KYROU J.), 39:20 KATCHOUK B. (JOST T., BITTEN W.) - 50:17 BUCEK S.
Referee: SHEVA Brett (USA), TRILAR Viktor (SLO) - KACK Johannes (SWE), SUCHANEK Libor (CZE), penalties: 9:5, powerplay goals: 0:0, SHG: 0:1, shots: 39:27, spectators: 2122

Sweden - Russia                        5:1 (1:0, 3:0, 1:1)
11:52 ANDERSSON L. (PETTERSSON E., LILJEGREN T.), 20:52 WAHLGREN T. (LINDSTROM L., MOVERARE J.), 22:20 STEEN O. (LILJEGREN T., DAVIDSSON M.), 23:19 ANDERSSON L. (PETTERSSON E., THILANDER A.),
51:37 JONSSON FJALLBY A. - 56:19 SVECHNIKOV A. (DYOMIN P., SAMORUKOV D.)
Referee: BALUSKA Vladimir (SVK), SHEVA Brett (USA) - ROVENSKY Tibor (SVK), SAHA Joonas (FIN), penalties: 4:4, powerplay goals: 1:0, shots: 41:23, spectators: 2619
 
Finland - Canada                       1:3 (0:2, 0:0, 1:1)
54:44 SALO R. (TUULOLA E., NURMI M.) - 7:16 LABERGE P. (KYROU J., SHAW M.), 12:30 QUENNEVILLE D., 59:24 JOST T. (McLEOD M., CHYCHRUN J.)
Referee: HANSEN Roystian (NOR), LINDE Marcus (SWE) - DALTON Andrew (GBR) , NOTHEGGER David (AUT), penalties: 3:4 and TIPPETT O. (CAN) 10 min, powerplay goals: 0:1, shots: 27:24, spectators: 2832
 
Slovakia - Czech Republic              4:3 (1:2, 1:1, 2:0)  
3:18 LISKA A. (SMOLKA E.), 35:01 BJALONCIK P. (KMEC D.), 42:09 SOLENSKY S., 56:33 BUCEK S. (STUDENIC M., ROMAN M.) - 1:18 ZACHAR M. (HAVELKA M.), 12:22 KARAFIAT J. (BELOHORSKY M., KUROVSKY D.), 
20:43 ZADINA F. (DOUDERA L., REICHEL K.)
Referee: VOSS Cameron (USA), WARSCHAW Shane (AUT) - DAVIS Jake (USA), GOLYAK Dmitry (BLR), penalties: 8:5, powerplay goals: 0:0, SHG: 1:0, shots: 35:36, spectators: 463

USA - Switzerland                      4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
12:46 MITTELSTADT C. (BROWN L., MARTIN L.), 16:43 YAMAMOTO K. (LINDGREN R., MARTIN L.), 25:24 McPHEE G. (LOCKWOOD W.), 56:23 MITTELSTADT C. (BROWN L., YAMAMOTO K.)
Referee: GRUMSEN Jacob (DEN), PAJULA Jari-Pekka (FIN) - SYSUEV Alexander (RUS), VANOOSTEN Nathan (CAN), penalties: 1:4, powerplay goals: 1:0, shots: 37:15, spectators: 2267

Group A                                                        Group B
1. USA USA                       4 4 0 0 0 0 0 30: 4 12         1. Canada Canada                    4 4 0 0 0 0 0 19: 5 12
2. Sverige Sweden                    4 2 1 0 0 0 1 18:11  8         2. Suomi Finland                   4 2 0 1 0 0 1 13: 9  8
3. Rossija Russia                    4 1 1 0 0 0 2 12:14  5         3. Slovensko Slovakia                  4 2 0 0 0 0 2 12:14  6
4. Schweiz Switzerland               4 0 1 0 0 1 2  7:18  3         4. Česko Czech Republic            4 1 0 0 1 0 2 16:13  4
5. Latvija Latvia                    4 0 0 0 0 2 2  8:28  2         5. Danmark Denmark                   4 0 0 0 0 0 4  9:28  0/p>

Relegations Games

Latvia - Denmark                       5:1 (1:1, 1:0, 3:0)
13:25 SMIRNOVS D. (ZEILE T., SVARS P.), 28:50 VULKANOVS V. (ZEILE T., SVARS P.), 51:14 ZEILE T. (SVARS P., KRASTENBERGS R.), 55:12 KLAVINS E. (SVARS P.), 58:37 KLAVINS E. (KRASTENBERGS R.) -
15:30 BLICHFELDT J. (GATZ O.)
Referee: HANSEN Roystian (NOR), TRILAR Viktor (SLO) - NOTHEGGER David (AUT), ROVENSKY Tibor (SVK), penalties: 9:5, powerplay goals: 2:1, shots: 26:22, spectators: 101
 
Denmark - Latvia                       4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
17:00 MOLGE M. (BLICHFELDT J., LARSEN 0.), 21:24 MORTENSEN C. (MOHR R., RONDBJERG J.), 57:19 JESSEN J. (MATHIASEN-WEJSE C.), 58:04 GRUNDTVIG A. (RONDBJERG J.) - 
56:55 BLUGERS R. (KRASTENBERGS R., KLAVINS E.)
Referee: PAJULA Jari-Pekka (FIN), WARSCHAW Shane (AUT) - SUCHANEK Libor (CZE), SYSUEV Alexander (RUS), penalties: 5:2, powerplay goals: 0:0, shots: 22:32, spectators: 3703
 
Latvia - Denmark                       4:3ps (0:1, 0:1, 3:1, 0:0, 1:0)
44:57 KRASTENBERGS R. (NAZAROVS V., SVARS P.), 53:56 SMIRNOVS D. (SMONS S.), 58:53 ZEILE T. (KRASTENBERGS R., GRIGALS G.), GWG SMIRNOVS D. -  
11:31 MATHIASEN-WEJSE C. (GRUNDTVIG A., GATZ O.), 24:05 GATZ O. (KRAG N., BLICHFELDT J.), 48:17 GRUNDTVIG A. (GATH C., MORTENSEN C.)        
Referee: BALUSKA Vladimir (SVK), INGRAM Jeff (CAN) - DAVIS Jake (USA), VANOOSTEN Nathan (CAN), penalties: 6:8 and KLAVINS E. (LAT) 5 min and Game Misconduct, powerplay goals: 2:2, shots: 41:25, 
spectators: 3039

Quarterfinal

Finland - Russia                       4:3 (1:0, 3:2, 0:1)
16:19 TOLVANEN E. (VESALAINEN K., JOKIHARJU H.), 26:31 PULJUJARVI J. (HEISKANEN M.), 30:48 TOLVANEN E. (VAAKANAINEN U.), 39:39 TOLVANEN E. (PULJUJARVI J., RASANEN A.) - 
30:07 MARUSHEV M. (LOBANOV D., KUZNETSOV V.), 31:05 SAMORUKOV D. (ALEXEYEV Y.), 52:31 ALEXEYEV Y. (BITSADZE M., KOSTIN K.),
Referee: BALUSKA Vladimir (SVK), LINDE Marcus (SWE) - DAVIS Jake (USA), KACK Johannes (SWE), penalties: 4:5, powerplay goals: 2:1, shots: 32:26, spectators: 2117
 
Canada - Switzerland                   9:1 (2:0, 3:1, 4:0)
6:40 JOST T (BITTEN W., FABBRO D.), 11:56 QUENNEVILLE D. (HOWDEN B., JOST T.), 23:36 JOST T. (HOWDEN B.), 30:17 MORRISON C. (HOWDEN B., FABBRO D.), 36:19 McLEOD M. (KYROU J.), 
42:01 HOWDEN B. (FABBRO D., JOST T.), 50:07 JOST T. (BITTEN W., QUENNEVILLE D.), 51:21 McLEOD M. (TIPPETT O., COMTOIS M.), 55:25 HOWDEN B. (GREGOR N., MORRISON C.) - 
38:37 LOOSLI J. (KURASHEV P., RIVA E.)
Referee: GRUMSEN Jacob (DEN), VOSS Cameron (USA) - DALTON Andrew (GBR), SAHA Joonas (FIN), penalties: 8:5, powerplay goals: 4:1, SHG: 1:0, shots: 45:26, spectators: 2164
 
Sweden - Slovakia                      7:2 (3:1, 3:0, 1:1)   
11:37 BRANNSTROM E. (LINDSTROM L.), 15:24 ANDERSSON L. (LILJEGREN T.), 16:28 HUGG R. (JONSSON FJALLBY A., BRANNSTROM E.), 33:59 BOKVIST J. (THILANDER A., MOVERARE J.), 
38:50 JONSSON FJALLBY A. (HUGG R., SODERLUND T.), 39:31 BRATT J. (PETTERSSON E., DANIELSSON H.), 49:00 WAHLGREN T. (PETTERSSON E., ANDERSSON L.) - 
6:03 RUZICKA A., 44:28 ZELENAK V. (BUCEK S., STUDENIC M.)
Referee: HRIBIK Jan (CZE), SHEVA Brett (USA) - SUCHANEK Libor (CZE), SYSUEV Alexander (RUS), penalties: 6:8, powerplay goals: 3:1, shots: 42:20, spectators: 301
 
USA - Czech Republic                   8:0 (0:0, 3:0, 5:0)
24:50 MITTELSTADT C. (BROWN L.), 25:51 FREDERIC T. (LOCKWOOD W.), 35:35 ANDERSON J. (BELLOWS K., KELLER C.), 40:36 KELLER C. (FOX A., LINDGREN R.), 43:40 McPHEEG. (FOX A., GREENWAY J.),
43:53 PASTUJOV N. (WALKERZ., McPHEE G.), 49:51 ANDERSON J. (KELLER C.), 58:02 LINDGREN R. (PASTUJOV N.)
Referee: HUNNIUS Sirko (GER), INGRAM Jeff (CAN) - GOLYAK Dmitry (BLR), VANOOSTEN Nathan (CAN), penalties: 4:8, powerplay goals: 2:0, SHG: 1:0, shots: 38:15, spectators: 2381

Semifinal

USA - Finland                          2:4 (1:1, 0:0, 1:3)
11:42 BELLOWS K (FOX A., KELLER C.), 56:33 YAMAMOTO K. (MARTIN L., LINDGREN R.) - 15:50 VAAKANAINEN U. (JOKIHARJU H., NURMI M.), 55:11 RASANEN A. (JOKIHARJU H.), 
59:23 RASANEN A. (VESALAINEN K., PULJUJARVI J.), 59:59 PULJUJARVI J. (RASANEN A.)
Referee: HRIBIK Jan (CZE), LINDE Marcus (SWE) - KACK Johannes (SWE) VANOOSTEN Nathan (CAN), penalties: 3:5 and KRYS C. (USA) 5 min and Game Misconduct, powerplay goals: 1:1, SHG 0:1, shots: 28:36, 
spectators: 2931 

Canada - Sweden                        5:6ps (1:1, 1:2, 3:2, 0:0, 0:1)
2:20 LABERGE P. (CHYCHRUN J.), 28:11 QUENNEVILLE D. (McLEOD M.), 48:34 CHYCHRUN J. (JOST T.), 52:45 BITTEN W. (SHAW M., CHYCHRUN J.), 54:44 KYROU J. (KATCHOUK B., HAGUE N.) -
16:35 WAHLGREN T. (BRANNSTROM E., BOKVIST J.), 21:17 STEEN O. (BRATT J., MOVERARE J.), 29:42 SODERLUND T. (HUGG R., JONSSON FJALLBY A.), 47:50 ANDERSSON L. (MOVERARE J., NYLANDER A.), 
52:28 PETTERSSON E. (NYLANDER A.), GWG: LINDSTROM L. 
Referee: SHEVA Brett (USA), VOSS Cameron (USA) - DALTON Andrew (GBR) GOLYAK Dmitry (BLR), penalties: 4:5, powerplay goals: 1:0, shots: 59:35, spectators: 3073

Bronze Medal Game

USA - Canada                          10:3 (6:1, 1:0, 3:2)
4:40 ANDERSON J. (KELLER C.), 5:11 BROWN L. (YAMAMOTO K., MITTELSTADT C.), 7:28 BELLOWS K. (KELLER C., GREENWAY J.), 11:10 BROWN L. (MITTELSTADT C., YAMAMOTO K.), 
14:11 ANDERSON J. (KELLER C., GREENWAY.), 16:48 PASTUJOV N. (HOWDESHELL K., LOCKWOOD W.), 21:27 YAMAMOTO K. (MITTELSTADT C., BROWN L.), 44:22 WALKER Z., 45:05 LUCE G. (HELLICKSON M., FREDERIC T.),
58:59 LOCKWOOD W. (HELLICKSON M., McPHEE G.) - 6:31 BITTEN W. (SHAW M., PHILLIPS M.), 47:06 HALL C. (SHAW M., MALENSTYN B.), 51:19 TIPPETT O. (MALENSTYN B., HALL C.)
Referee: HRIBIK Jan (CZE), LINDE Marcus (SWE) - SUCHANEK Libor (CZE), SYSUEV Alexander (RUS), penalties: 10:12 and FABBRO D. (CAN) 10 min, powerplay goals: 3:0, SHG: 1:0, shots: 33:32, 
spectators: 3448

Final

Sweden - Finland                       1:6 (0:3, 1:1, 0:2)
32:01 ANDERSSON L. (NYLANDER A.) - 1:15 TOLVANEN E. (KOTKANSALO K.), 15:28 SOMPPI O. (KUOKKANEN J.), 16:19 TUULOLA E. (VALIMAKI J., RASANEN A.), 31:01 PULJUJARVI J. (KUOKKANEN J.), 
45:14 PULJUJARVI J. (KUOKKANEN J., KOTKANSALO K.), 59:12 PULJUJARVI J. (TOLVANEN E.)
Referee: SHEVA Brett (USA), VOSS Cameron (USA) - DALTON Andrew (GBR), GOLYAK Dmitry (BLR), penalties: 8:8 and DANIELSSON H. (SWE) 10 min and match penalty, powerplay goals: 0:1, shots: 18:34, 
spectators: 3543

Denmark is relegated to the IIHF Ice Hockey World U18 Championship Division I Group A 2017

Best players: Filip Gustavsson, Sweden - Adam Fox, USA - Tyson Jost, Canada

All-Star Team: Ukko-Pekka Luukkonen, Finland - Adam Fox, USA, David Quenneville, Canada - Tyson Jost, Canada, Jesse Puljujarvi, Finland, Clayton Keller, USA

MVP: Clayton Keller, USA

Statistics

hokej.sfrp.cz

U18 World Championship Division I Group A
10 -16 April 2016, Minsk, Belarus

France - Austria                       5:2 (1:0, 1:2, 3:0)
3:06 ADDAMO J. (CANTAGALLO E.), 38:39 GLEIZES J. (TEXIER A.), 46:29 GLEIZES J. (MATHIEU V.), 52:51 DEVOUASSOUX A. (SARLIN H.), 59:42 MUNOZJ. - 
26:13 WINKLER T. (WITTING S., OBERSTEINER D.), 34:06 WINKLER T. (WITTING S.)
Referee: HEJDUK Oldrich (CZE) - BADYL Pavel (BLR), RAMING Stanislav (RUS), penalties: 5:4, powerplay goals: 2:2, shots: 40:20, spectators: 410 
 
Germany - Norway                       6:3 (2:1, 1:2, 3:0) 
3:25 KIEFERSAUER C.), 19:20 WEYRAUCH T. (LATTA L.), 23:47 REICHEL T. (HESSLER V., JAHNKE C.), 48:50 LATTA L. (WEYRAUCH T., APPENDINO N.), 52:40 REICHEL T. (JAHNKE C., POSTEL N.),
55:32 LATTA L. (KOHLER M., WEYRAUCH T.) - 8:25 KARLSEN C. (ELLINGSEN M., RONNILD S.), 30:30 NOER JA. (EKBERG M., HARBOSEN S.), 35:13 EKBERG M. (CHRISTENSEN TA.)
Referee: SUORSA Jari (FIN) - BOGDANOVS Maksims (LAT), PROGIN Marc-Henri (SUI), penalties: 4:2 and SORAMIES S. (GER) 10 min, powerplay goals: 0:0, SHG: 0:1, shots: 30:29, spectators: 1200
 
Belarus - Kazakhstan                   5:2 (0:0, 2:2, 3:0)  
22:14 ASTASHEVICH A. (ANOSOV A., IVANOVSKI L.), 30:52 NIKOLAYEV K. (BOVIN K.), 41:01 SHARANGOVICH Y. (YERYOMENKO V., 0RLOVSKI A.), 52:34 NIKOLAYEV K. (BOVIN K.), 53:08 SUSHKO M. -
30:27 VAKULENKO M. (SINITSYN A., GABDULLIN D.) 34:43 BORISEVICH A. (LAZAREV S.)
Referee: ZVIEDRITIS Gints (LAT) - DAISY Ryan (USA), HLAVATY Marek (CZE), penalties: 5:3, powerplay goals: 1:1, shots: 30:26, spectators: 4700
 
Austria - Germany                      0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
29:49 WALTHER T. (EDER T., BUSCH V.), 52:01 SORAMIES S. (POSTEL N., WALTHER T.) 
Referee: MOLLARD Ken (SUI) - HLAVATY Marek (CZE), PROGIN Marc-Henri (SUI), penalties: 4:4 and REICHEL T. (GER) 10 min, powerplay goals: 0:0, shots: 17:25, spectators: 789
 
Kazakhstan - France                    4:3 (1:1, 0:1, 3:1)
4:08 PISMARKIN N. (GABDULLIN D., OREKHOV V.), 47:39 DZHANGAZINOV A. (NAZARENKO N.), 58:13 DANIYAR S. (PISMARKIN N., DANIYAR S.), 58:46 BORISEVICH A. (SABUROV B.) - 
14:54 GLEIZES J. (MUNOZ J.), 35:13 TEXIER A. (ROBERT P.), 45:27 TEXIER A. (GUEBEY E., PRISSAINT A.)       
Referee: SUORSA Jari (FIN) - BOGDANOVS Maksims (LAT), DAISY Ryan (USA), penalties: 0:6, powerplay goals: 1:0, shots: 39:32, spectators: 530
 
Norway - Belarus                       3:6 (3:3, 0:3, 0:0)  
14:45 NOER JA. (JESSESEN N.), 15:25 PETTERSEN ME. (JOHANSEN M.), 15:42 GROSVIK M. (BORVIK G.) - 7:19 PISHUK S. (MARTYNYUK V., SUSHKO M.), 17:12 SOKOLOVSKI V. (ORLOVSKI A.), 
18:29 ORLOVSKI A. (BOVBEL V.), 20:47 MARTYNYUK V. (PISHUK S.), 30:56 LITVINOV I. (IVANOVSKI L.), 31:40 ANOSOV A. (BOVIN K.)
Referee: HEJDUK Oldrich (CZE) - KANAZAWA Kensuke (JPN), RAMING Stanislav (RUS), penalties: 5:4, powerplay goals: 1:1, shots: 19:37, spectators: 5450
 
Germany - Kazakhstan                   4:3ot (1:1, 1:1, 1:1, 1:0)  
9:06 SORAMIES S. (WALTHER T., POSTEL N.), 22:48 JAHNKE C. (REICHEL T., HESSLER V.), 58:39 WALTHER T. (SORAMIES S., POSTEL N.), 61:29 HESSLER V. (JAHNKE C., APPENDINO N.) - 
5:16 NAZARENKO N. (SHULGA V., DZHANGAZINOV A.), 26:20 PONOMARYOV K. (VAKULENKO M., SINITSYN A.), 59:59 MELIKHOV A. (LAZAREV S.)
Referee: SUORSA Jari (FIN) - BADYL Pavel (BLR), KANAZAWA Kensuke (JPN), penalties: 2:2 and LAZAREV S. (KAZ) 10 min, powerplay goals: 1:1, shots: 44:24, spectators: 789 
 
Austria - Norway                       2:4 (1:3, 0:1, 1:0)  
11:35 ZITZ M. (BRETSCHNEIDER N., TROTHAN R.), 54:16 WINKLER T. (GORITSCHNIG M., WITTING S.) - 2:41 HARBOSEN S. (ELLINGSEN M.), 10:56 KARLSEN C. (BORVIK G., JOHANSEN M.), 
18:51 PETTERSEN ME. (JOHANSEN M.), 24:21 CHRISTENSEN TA. (ELLINGSEN M., KARLSEN C.)
Referee: ZVIEDRITIS Gints (LAT) - DAISY Ryan (USA), RAMING Stanislav (RUS), penalties: 8:5, powerplay goals: 1:2, shots: 15:34, spectators: 853
 
Belarus - France                       3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
2:10 MARTYNOV I. (MARTYNYUK V., SUSHKO M.), 32:35 MARTYNYUK V. (NIKOLAYEV K.), 45:56 IVANOVSKI L. (ANOSOV A.) - 15:07 GUEBEY E. (BOUDON L., ADDAMO J.), 47:23 MATHIEU V. (BOUGRO J., PETIT L.)
Referee: MOLLARD Ken (SUI) - HLAVATY Marek (CZE), PROGIN Marc-Henri (SUI), penalties: 4:7 and ADDAMO J. (FRA) 5 min and Game Misconduct, DEVOUASSOUX A. (FRA) Game misconduct, powerplay goals: 2:1, 
shots: 29:17, spectators: 6800
 
Norway - Kazakhstan                    2:3ps (2:0, 0:2, 0:0, 0:0, 0:1)
14:34 JOHANSEN M. (PETTERSEN ME., EKBERG M.), 18:19 DAHL F. (ELLINGSEN M.) - 21:05 DANIYAR S. (GABDULLIN D., PISMARKIN N.), 24:15 DANIYAR S. (OREKHOV V., PISMARKIN N.), GWG: DANIYAR S.
Referee: MOLLARD Ken (SUI) - PROGIN Marc-Henri (SUI) , RAMING Stanislav (RUS), penalties: 5:6, powerplay goals: 1:0, shots: 31:36, spectators: 678
 
France - Germany                       3:5 (0:1, 2:2, 1:2)
20:58 ROBERT P. (BERARD B., TEXIER A.), 24:21 BOUGRO J. (ADDAMO J.), 49:26 ROBERT P. (TEXIER A., GUEBEY E.) - 5:55 ADAM M. (POSTEL N.), 34:12 EDER T. (ECKL C., HUSS J.), 
35:08 ADAM M. (GAWANKE L., POSTEL N.), 49:44 POSTEL N. (BUSCH V.), 59:31 KIEFERSAUER C. (EDER T.)
Referee: ZVIEDRITIS Gints(LAT) - BADYL Pavel (BLR), DAISY Ryan (USA), penalties: 5:6, powerplay goals: 1:1, shots: 34:41, spectators: 630

Belarus - Austria                      4:5 (2:2, 1:3, 1:0)
2:45 SUSHKO M. (MARTYNYUK V., LITVINOV I.), 16:49 MARTYNOV I. (MARTYNYUK V., PISHUK S.), 35:48 SHARANGOVICH Y. (YERYOMENKO V.), 43:07 BOVIN K. (BOVBEL V., NIKOLAYEV K.) -
11:24 PUSNIK J. (WITTING S.), 12:29 HABERL L. (ZITZ M.), 25:59 OBERSTEINER D. (ARTNER F.), 26:26 ARTNER F. (MAXA A.), 31:39 KLOCKL J (DEMUTH T.)
Referee: HEJDUK Oldrich (CZE) - BOGDANOVS Maksims (LAT), KANAZAWA Kensuke (JPN), penalties: 2:7, powerplay goals: 3:0, shots: 38:16, spectators: 4800
 
France - Norway                        5:4 (1:2, 3:2, 1:0)
3:26 MUNOZ J. (GLEIZES J.), 23:23 ROBERT P. (PASCAL A., TEXIER A.), 31:08 ADDAMO J. (BOUGRO J.), 32:07 MUNOZ J. (BOUDON L., GLEIZES J.), 40:38 ADDAMO J. (BOUGRO J., GUEBEY E.) - 
14:51 KARLSEN C. (PETTERSEN ME., BORVIK G.), 15:38 NOER JA. (DAHL F.), 21:35 PETTERSEN ME. (KARLSEN C.), 33:49 KARLSEN C. (ELLINGSEN M., CHRISTENSEN TA.)
Referee: MOLLARD Ken (SUI) - BOGDANOVS Maksims (LAT), HLAVATY Marek (CZE), penalties: 3:4, powerplay goals: 1:1, shots: 27:28, spectators: 678
 
Kazakhstan - Austria                   5:2 (1:0, 4:1, 0:1)
17:18 DANIYAR S., 21:45 BEKETAYEV A. (NAZARENKO N.), 27:49 DZHANGAZINOV A. (SHULGA V.), 32:58 SINITSYN A. ((DURNEV I.), 36:27 BORISEVICH A. (POLOKHOV K.) - 
25:29 MAXA A. (GORITSCHNIG M.), 55:30 KONIG D. (STEFFLER K.)
Referee: SUORSA Jari (FIN) - BADYL Pavel (BLR), KANAZAWA Kensuke (JPN), penalties: 5:3, powerplay goals: 2:0, SHG: 0:1, shots: 27:28, spectators: 1000
 
Germany - Belarus                      3:5 (1:2, 2:1, 0:2)  
18:26 POSTEL N., 24:37 JAHNKE C. (REICHEL T.), 32:44 KIEFERSAUER C. (HUSS J., BUSCH V.) - 3:14 MARTYNOV I. (SUSHKO M.), 4:48 LITVINOV I. (IVANOVSKI L., DERYABIN D.), 
23:10 IVANOVSKI L. (YERYOMENKO V.), 44:01 PISHUK S. (YERYOMENKO V.), 58:12 MARTYNOV I. (SUSHKO M.)
Referee: HEJDUK Oldrich (CZE) - DAISY Ryan (USA), RAMING Stanislav (RUS), penalties: 4:4 and LATTA L. (GER) 5 min and Game Misconduct, ANOSOV A. (BLR) 10 min, powerplay goals: 1:1, shots: 18:25, 
spectators: 9200

                               GP W  wps lot  GF:GA
                                   wot lps  L      PTS

1. Belarus Belarus                   5 4 0 0 0 0 1 23:18 12
2. Deutschland Germany                   5 3 1 0 0 0 1 20:14 11
3. Kazakstan Kazakhstan                5 2 0 1 0 1 1 17:16  9
4. France France                    5 2 0 0 0 0 3 18:16  6
5. Norge Norway                    5 1 0 0 1 0 3 16:22  4
6. Österreich Austria                   5 1 0 0 0 0 4 11:20  3

Belarus is promoted to the IIHF Ice Hockey World U18 Championship 2017
Austria is relegated to the IIHF Ice Hockey World U18 Championship Division I Group B 2017


Best Players: PANTKOWSKI Mirko (Germany) - MARTYNYUK Vladislav (Belarus) - DANIYAR Sayan (Kazakhstan)

Statistics

hokej.sfrp.cz

U18 World Championship Division I Group B
18 - 24 April 2016, Asiago, Italy

Korea - Hungary                        2:6 (0:1, 1:1, 1:4)
37:07 LEE CM., 40:41 LEE J. (CHOI YH., LEE CM.) - 19:14 KREISZ B., 38:05 TOTH R. (KISS P.), 44:58 SZITA D., 45:17 HORVATH B. (TOTH R., KISS P.), 49:03 KREISZ B. (SZITA D.), 59:01 HORVATH B. (KISS P.)
Referee: NALIVAIKO Vladimir (BLR) - KOHLMULLER Lukas (GER), PARDATSCHER Ulrich (ITA), penalties: 3:3, powerplay goals: 1:0, shots: 31:47, spectators: 100

Ukraine - Slovenia                     3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
15:25 STUPAK B. (MAZUR V.), 24:37 STUPAK B. (DENYSKIN A., MAZUR V.), 41:49 MAZUR V. (STUPAK B., SHVACHKA V.) - 3:58 SVETINA E. (BRGLEZ N.)
Referee: MARCZUK Wlodzimierz (POL) - CRISTELI Christian (ITA) STUPAK Mihail (KAZ), penalties: 5:7, powerplay goals: 0:0, SHG: 1:0, shots: 35:25, spectators: 120
 
Italy - Japan                          2:3 (2:0, 0:2, 0:1)
4:42 de FRANCESCO M. (VINATZER A., BERGMEISTER D.), 16:32 OBERRAUCH H. (SPINELL S., FINK K.) - 29:48 NAMAE T. (TAKEBE K., MIURA D.), 31:56 KOBORI Y., 53:55 IGARI D.
Referee: SIEGEL Stefan (AUT) - DAHL Havar (NOR), SCHAUER Jakob (AUT), penalties: 7:5, powerplay goals: 1:0, shots: 33:30, spectators: 400
 
Hungary - Ukraine                      6:2 (2:1, 0:1, 4:0)
6:20 REVESZ M. (SZABO D.), 13:27 ALMASI M. (SZITA D., PETER A.), 45:10 KISS P. (HORVATH B.), 55:42 KISS P. (TOTH R., FEJES N.), 58:57 KREISZ B., 59:27 HORVATH B. - 
5:16 MAZUR V. (MEREZHKO I.), 25:47 LESNIKOV M. (MKRTCHYAN V.)      
Referee: SIEGEL Stefan (AUT) - CRISTELI Christian (ITA), SCHAUER Jakob (AUT), penalties: 8:8, powerplay goals: 3:0, SHG: 2:0, shots: 35:31, spectators: 130
 
Japan - Korea                          1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
10:11 ARAI E. (SHIMIZU R.) 
Referee: NOVAK Milan (SVK) - PARDATSCHER Ulrich (ITA), POINTEL Gabriel (FRA), penalties: 6:8, powerplay goals: 0:0, shots: 25:21, spectators: 100
 
Slovenia - Italy                       4:2 (0:2, 1:0, 3:0)
33:14 SODJA J. (RAJSAR P.), 50:53 BAN M. (DROZG J.), 56:12 DROZG J. (KLOFUTAR T., BAN M.), 56:46 BAN M. (DROZG J., JUGOVIC J.) - 11:23 BERGER S. (GIOS G.), 16:27 FINK K. (BERGER S., OBERRAUCH H.)
Referee: NALIVAIKO Vladimir (BLR) - KOHLMULLER Lukas (GER), STUPAK Mihail (KAZ), penalties: 6:6, powerplay goals: 1:2, shots: 29:22, spectators:500 

Slovenia - Japan                       1:4 (0:3, 1:0, 0:1)  
33:12 SVETINA E. (STURM J., SODJA J.) - 1:58 SAWADE J. (YASUDA K.), 2:48 IGARI D. (KANEKO T., AIKI H.), 8:33 IWAMURA Y. (SAWADE J., YASUDA K.), 41:24 SAWADE J.
Referee: NOVAK Milan (SVK) - CRISTELI Christian (ITA), PARDATSCHER Ulrich (ITA), penalties: 9:8, powerplay goals: 1:0, shots: 17:32, spectators: 200
 
Korea - Ukraine                        3:6 (1:2, 1:2, 1:2)
5:40 LEE J., 27:35 KIM JW. (LEE SJ., LEE TK.), 56:33 LEE CM. (CHAE J.) - 2:45 MAZUR V., 16:43 STUPAK B. (MAZUR V., GRYGORYEV A.), 29:11 DENYSKIN A. (MAZUR V., STUPAK B.),
35:18 DENYSKIN A. (MAZUR V., MEREZHKO I.), 52:18 DENYSKIN A. (MEREZHKO I., SHEVCHENKO I.), 55:38 RUBAN A. (DENYSKIN A.)
Referee: SIEGEL Stefan (AUT) - DAHL Havar (NOR), KOHLMULLER Lukas (GER), penalties: 12:12 and PARK M. (KOR), SHVACHKA V. (UKR) 5 min and game misconduct, powerplay goals: 0:2, shots: 40:34, 
spectators: 150 

Hungary - Italy                        7:1 (3:1, 1:0, 3:0)   
2:46 NAGY A. (SZABO D.), 9:52 SZITA D. (PETER A., ALMASI M.), 17:57 PETER A. (ALMASI M., SZITA D.), 31:40 KREISZ B. (MOLNAR D.), 45:48 ALMASI M., 46:11 HORVATH B. (KISS P., TOTH R.),
57:37 REVESZ M. - 17:18 SPITALER F. (ZERBETTO R.)
Referee: MARCZUK Wlodzimierz (POL) - POINTEL Gabriel (FRA), STUPAK Mihail (KAZ), penalties: 3:6, powerplay goals: 0:0, shots: 28:31, spectators: 500
 
Slovenia - Korea                       9:3 (3:1, 3:1 ,3:1)
8:30 DROZG J. (PETEK N., RAJSAR P.), 9:43 SODJA J. (STURM J., RAJSAR P.), 13:09 STURM J. (RAJSAR P., SVETINA E.), 27:27 SERSEN G. (BRGLEZ N., KLOFUTAR T.), 29:25 PETEK N. (DROZG J.),
29:51 VOH N., 40:56 KUJAVEC A. (DROZG J.), 47:40 STURM J. (SODJA J.), 56:41 SVETINA E. (BRGLEZ N.) - 2:47 CHAE J. (LEE J.), 25:54 LEE SJ., 56:57 CHAE J. (LEE SJ.)
Referee: MARCZUK Wlodzimierz (POL) - DAHL Havar (NOR), KOHLMULLER Lukas (GER), penalties: 5:4, powerplay goals: 2:0, SHG: 0:1, shots: 39:21, spectators: 150 
 
Japan - Hungary                        2:4 (0:0, 2:2, 0:2)
20:56 ARAI E. (KON Y.), 28:04 YASUDA K. (IWAMURA Y., TOKUDA H.) - 23:30 SZIGETI A. (5VASM D.), 33:44 SZITA D., 45:23 TOTH R. (KISS P.), 59:52 HORVATH B. 
Referee: NALIVAIKO Vladimir (BLR) - CRISTELI Christian (ITA), SCHAUER Jakob (AUT), penalties: 3:4, powerplay goals: 1:0, shots: 24:20, spectators: 200
 
Ukraine - Italy                        4:2 (2:2, 1:0, 1:0)
12:02 STUPAK B. (DENYSKIN A., MEREZHKO I.), 14:46 GRYGORYEV A. (DENYSKIN A., MEREZHKO I.), 24:12 GRYGORYEV A. (MAZUR V., MEREZHKO I.), 47:15 CHORNY D. - 
13:33 FINK K. (BERGER S., SPINELL S.), 15:54 TOPATIGH T. 
Referee: NOVAK Milan (SVK) - POINTEL Gabriel (FRA), STUPAK Mihail (KAZ), penalties: and 12:12 and STUPAK B., GRYGORYEV A., RUBAN A., MEREZHKO I. (UKR) 10 min, powerplay goals: 1:0, shots: 36:24, 
spectators: 600 
    
Japan - Ukraine                        3:2 (2:1, 1:1, 0:0)
0:58 KOBORI Y. (SAWADE J., TOKUDA H.), 5:19 KANEKO T. (ARAI E., IGARI D.), 34:37 TOKUDA H. (IWAMURA Y., KOBORI Y.) - 8:31 DENYSKIN A. (MEREZHKO I., MAZUR V.), 26:17 MAZUR V. (DENYSKIN A.)
Referee: NALIVAIKO Vladimir (BLR) - PARDATSCHER Ulrich (ITA), POINTEL Gabriel (FRA), penalties: 5:6 and SHYMANSKY A. (UKR) 10 min, powerplay goals: 1:1, shots: 32:22, spectators: 150
 
Hungary - Slovenia                     5:4 (2:2, 1:1, 2:1)
1:19 SZITA D. (PETER A.), 4:13 SZITA D. (KISS R.), 23:46 MOLNAR D. (BUGAR G., SZIGETI A.), 51:29 KISS P. (HORVATH B.), 59:37 KISS P. (HORVATH B.) - 14:24 TISLAR P. (JUGOVIC J., BAN M.), 
17:05 URUKALO Z. (RAJSAR P., SVETINA E.), 31:50 SODJA J. (PETEK N.), 55:46 DROZG J. (BAN M.)
Referee: NOVAK Milan (SVK) - DAHL Havar (NOR), STUPAK Mihail (KAZ), penalties: 7:3, powerplay goals: 1:3, SHG: 0:1, shots: 28:31, spectators: 250
 
Italy - Korea                          5:2 (1:0, 3:1, 1:1)  
19:38 GIOS G. (BERGER S., OBERRAUCH H.), 24:42 FINK K. (BERGER S., OBERRAUCH H.), 27:22 FINK K. (BERGER S., OBERRAUCH H.), 32:09 de FRANCESCO M. (KASSLATTER H.),
40:49 FINK K. (GIOS G., BERGER S.) - 28:15 PARK M. (LEE HS.), 56:02 YOON S. (CHAE J.)
Referee: SIEGEL Stefan (AUT) - KOHLMULLER Lukas (GER), SCHAUER Jakob (AUT), penalties: 7:5, powerplay goals: 3:0, shots: 28:29, spectators: 1050

                               GP W  wps lot  GF:GA
                                   wot lps  L      PTS

1. Magyarország Hungary                   5 5 0 0 0 0 0 28:11 15
2. Nippon Japan                     5 4 0 0 0 0 1 13: 9 12
3. Ukrajina Ukraine                   5 3 0 0 0 0 2 17:15  9
4. Slovenija Slovenia                  5 2 0 0 0 0 3 19:17  6
5. Italia Italy                     5 1 0 0 0 0 4 12:20  3
6. South Korea Korea                     5 0 0 0 0 0 5 10:27  0

Hungary is promoted to the IIHF Ice Hockey World U18 Championship Division I Group A 2017
Korea is relegated to the IIHF Ice Hockey World U18 Championship Division II Group A 2017


Best Players: KOVACS David Mark (Hungary) - SHINODA Junki (Japan) - DROZG Jan (Slovenia)

Statistics

hokej.sfrp.cz

U18 World Championship Division II Group A
4 - 10 April 2016, Brasov, Romania

Poland - Croatia                       7:2 (1:1, 3:0, 3:1)
13:07 JEZIORSKI B. (KREZOLEK P.), 27:50 PAS D. (OLSZEWSKI D., LYSZCZARCZYK A.), 30:44 JEZIORSKI B. (LYSZCZARCZYK A.), 37:53 PAS D. (JEZIORSKI B., SKOKAN T.), 41:40 PAS D. (LYSZCZARCZYK A.),
43:36 BOCHNAK E. (ZYGMUNT P.), 57:55 JAROSZ D. (ZYGMUNT P.) - 11:04, 48:54 KRAMARIC L.
Referee: PERSSON Christian (NOR) - KROYER Andreas Weise (DEN) , MATHE Istvan (ROU), penalties: 7:4, powerplay goals: 1:0, SHG: 1:0, shots: 57:17, spectators: 50
 
Great Britain - Lithuania              2:5 (0:2, 1:2, 1:1)
34:39 KNAGGS E. (DUGGAN S., SMITH K.), 57:21 SHUDRA C. (SMITH K., KNAGGS E.) - 0:16 BOGDZIUL D. (KUZMINOV D.), 11:48 KALEINIKOVAS M. (NIKITCENKO A., ZUKAUSKAS L.), 
26:20 MACIJAUSKAS P. (BOGDZIUL D., MISIUK P.), 35:22 KUDREVICIUS L. (BINKULIS E.), 58:16 ZUKAUSKAS L. (BUCYS V.)
Referee: TZIRTZIGANIS Tim (BEL) - NEMETH Marton (HUN), TRANDAFIR Mihai Ariel (ROU), penalties: 4:5, powerplay goals: 2:0, shots: 39:22, spectators: 75
 
Romania - Netherlands                  8:1 (1:0, 4:0, 3:1)   
1:03 ROKALY S. (SANDOR Z., MARTON K.), 21:16 SANDOR Z. (ROKALY S.), 29:00 ROKALY S. (SANDOR Z.), 32:45 SANDOR Z. (ROKALY S.), 37:52 VASILE A. (MARTON R., FERENCZ-CSIBI R.),
42:45 CASANEANU E. (MARTON R.), 47:41 HARAGA A. (VASILE A., GAJDO B.), 53:15 ROKALY S. - 46:56 de BONTH J. (LAMBREGTS L.)
Referee: TSERNYSHOV Igor(EST) - GUNNARSSON Sindri (ISL), SMURA Mariusz (POL), penalties: 10:9, powerplay goals: 1:0, SHG: 1:0, shots: 33:30, spectators: 900
 
Croatia - Great Britain                1:7 (1:3, 0:2, 0:2)
15:29 STANCIC P. (KRIKSIC H., CANIC DR.) - 12:42 KIRK L. (SHUDRA C., KNAGGS E.), 17:59 FINLINSON A. (SMITH C.), 18:11 HEADLAND M. (BETTERIDGE B., SMITH K.), 32:24 HOWLETT M. (EDMONDS B.),
39:12 KIRK L. (STONE O.), 51:37 EDMONDS B. (HEADLAND M., SMITH K.), 55:06 KNAGGSE. (FINLINSON A.)
Referee: BULOVEC Miha (SLO)- GUNNARSSON Sindri (ISL), TSCHIRNER David (GER), penalties: 5:7, powerplay goals: 1:1, shots: 22:28, spectators: 60
 
Netherlands - Poland                   1:10 (0:5, 0:5, 1:0)
41:48 GIJSBERTS R. (van SOEST T.) - 0:21 JEZIORSKI B., 6:43 PAS D. (OLSZEWSKI D.), 14:23 PAS D. (OLSZEWSKI D., ZIELINSKI M.), 17:16 JAROSZ D. (PODLIPNI R.), 19:34 ZYGMUNT P. (MICHALOWSKI J.),
25:10 KREZOLEK P. (LYSZCZARCZYK A.), 27:42 PELACZYK P. (ZYGMUNT P.), 30:20 MICHALOWSKI J. (OLSZEWSKI D., LYSZCZARCZYK A.), 30:43 OLSZEWSKI D. (PAS D.), 32:50 SKOKAN T. (JEZIORSKI B.)
Referee: TZIRTZIGANIS Tim (BEL) - MATHE Istvan (ROU), TRANDAFIR Mihai Ariel (ROU), penalties: 6:2, powerplay goals: 0:3, SHG: 0:1, shots: 10:54, spectators: 40
 
Romania - Lithuania                    6:1 (2:0, 2:0, 2:1)
17:00 GAJDO B., 18:39 MARTON K. (ROKALY S., SZENNYES C.), 28:34 SANDOR Z., 32:23 ROKALY S. (SANDOR Z.), 41:37 SZENNYES C. (SANDOR Z.), 54:04 FERENCZ-CSIBI R. (SANDOR Z.) - 
48:27 BOGDZIUL D. (MISIUK P.) 
Referee: PERSSON Christian (NOR) - KROYER Andreas Weise (DEN), NEMETH Marton (HUN), penalties: 7:8 and JONUSKA L. (LTU) 10 min and game misconduct, KUDREVICIUS L. (LTU) 10 min, powerplay goals: 4:1, 
SHG: 1:0, shots: 40:28, spectators:600
 
Great Britain - Netherlands            5:2 (1:1, 1:0, 3:1) 
7:26 DUGGAN S. (FINLINSON A., NETHERSELL B.), 37:37 BETTERIDGE B. (HEADLAND M., EDMONDS B.), 47:10 SMITH K. (HOWLETT M., GULLIVER H.), 56:26 DUGGAN S. (KIRK L.), 59:54 FINLINSON A. (DUGGAN S.) - 
14:12 TJIN-A-TON T. (KNOOP S.), 58:34 de BONTH J.
Referee: PERSSON Christian (NOR) - KROYER Andreas Weise (DEN), SMURA Mariusz (POL), penalties: 8:6, powerplay goals: 1:2, shots: 36:21, spectators: 50
 
Lithuania - Croatia                    6:3 (2:0, 4:1, 0:2)   
6:07 BOGDZIUL D. (KALEINIKOVAS M., MOTIEJUNAS D.), 10:43 KUDREVICIUS L. (BOGDZIUL D., KRUKOVSKI T.), 20:25 KALEINIKOVAS M. (BOGDZIUL D.), 23:13 STEPONAVICIUS E. (RAGAS I.),
25:17 BOGDZIUL D., 33:16 ZUKAUSKAS L. (KUDREVICIUS L., BUCYS V.) - 30:50 KRIKSIC H. (KRAMARIC L.), 45:45 FICUR B. (PAULOVIC S.), 57:50 TRSTENJAK T. (KRIKSIC H., FICUR B.)
Referee: TSERNYSHOV Igor(EST) - GUNNARSSON Sindri (ISL), TRANDAFIR Mihai Ariel (ROU), penalties: 9:8, powerplay goals: 4:2, SHG: 1:0, shots: 34:19, spectators: 60 
 
Poland - Romania                      10:3 (2:1, 5:0, 3:2)
7:09 LYSZCZARCZYK A. (SKOKAN T., MICHALOWSKI J.), 17:06 JAROSZ D. (JEZIORSKI B.), 23:08 JAROSZ D. (JEZIORSKI B., KREZOLEK P.), 25:42 ZYGMUNT P. (OLSZEWSKI D., WYSOCKI P.),
30:26 ZIELINSKI M. (LYSZCZARCZYK A.), 39:10 LYSZCZARCZYK A. (PAS D.), 39:22 BERNACKI M. (OLSZEWSKI D.), 40:43 JEZIORSKI B. (KREZOLEK P.), 47:19 KREZOLEK P. (JEZIORSKI B., ZIELINSKI M.),
47:58 PAS D. (LYSZCZARCZYK A.) - 13:47 ROKALY S. (SZENNYES C.), 48:43 VASILE A., 48:55 CHITAC A. (6TIMARU R.)
Referee: BULOVEC Miha (SLO) - NEMETH Marton (HUN), TSCHIRNER David (GER), penalties: 8:7, powerplay goals: 3:1, SHG: 1:0, shots: 51:22, spectators: 600
 
Lithuania - Netherlands                4:1 (2:0, 2:0, 0:1)
4:24 BOGDZIUL D. (BUCYS V.), 7:15 BOGDZIUL D. (KUDREVICIUS L., MISIUK P.), 23:15 BOGDZIUL D., 33:46 KALEINIKOVAS M. (BOGDZIUL D., MOTIEJUNAS D.) - 58:31 HESSELS N. (TJIN-A-TON T.)
Referee: BULOVEC Miha (SLO) - KROYER Andreas Weise (DEN), MATHE Istvan (ROU), penalties: 5:6 and KUZMINOV D. (LTU) 10 min, SMITS T. (NED) 5 min and Game Misconduct, powerplay goals: 3:0, shots: 28:25, 
spectators: 40 

Poland - Great Britain                 9:1 (3:0, 1:1, 5:0)
4:27 BIZACKI O., 6:21 BOCHNAK E. (MICHALOWSKI J., PODLIPNI R.), 16:16 PAS D. (LYSZCZARCZYK A., MICHALOWSKI J.), 39:09 BOCHNAK E. (OLSZEWSKI D., PODLIPNI R.), 41:08 PAS D.,
45:00 PAS D. (PELACZYK P., SKOKAN T.), 50:53 JEZIORSKI B. (BOCHNAK E.), 54:28 ZYGMUNT P. (OLSZEWSKI D., ZIELINSKI M.), 59:24 OLSZEWSKI D. (BERNACKI M., ZYGMUNT P.) - 37:47 SHUDRA C. (STONE O.)
Referee: TSERNYSHOV Igor(EST) - GUNNARSSON Sindri (ISL), TRANDAFIR Mihai Ariel (ROU), penalties: 9:12 and BETTERIDGE B. (GBR) match penalty, powerplay goals: 1:0, SHG: 1:0, shots: 42:17, 
spectators: 60 

Croatia - Romania                      0:4 (0:0, 0:2, 0:2)
28:26 SANDOR Z. (CASANEANU E., SZENNYES C.), 37:30 ROKALY S. (SANDOR Z.), 52:33 FERENCZ J. (BORBAT N., CASANEANU E.), 53:31 HARAGA A. (GAJDO B.)
Referee: TZIRTZIGANIS Tim (BEL) - SMURA Mariusz (POL), TSCHIRNER David (GER), penalties: 4:4, powerplay goals: 0:1, shots: 23:33, spectators: 500
 
Lithuania - Poland                     1:7 (0:4, 0:0, 1:3)   
51:07 KUDREVICIUS L. (MOTIEJUNAS D., BOGDZIUL D.) - 0:14, 42:18 KREZOLEK P. (JAROSZ D.), 7:39 JAROSZ D. (JEZIORSKI B., KREZOLEK P.), 15:31 PAS D. (LYSZCZARCZYK A., PELACZYK P.), 
17:06 KREZOLEK P. (JAROSZ D.), 41:24 PELACZYK P. (BIZACKI O., LYSZCZARCZYK A.), 56:47 BERNACKI M. (MICHALOWSKI J., SKOKAN T.)
Referee: TZIRTZIGANIS Tim (BEL) - NEMETH Marton (HUN), TSCHIRNER David (GER), penalties: 7:8 and BOGDZIUL D. (LTU) 10 min, WYSOCKI P. (POL) 5 min and Game Misconduct, powerplay goals: 1:3, 
shots: 26:48, spectators:50
 
Netherlands - Croatia                  1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
41:06 COPIER W. (KOUMANS M., TJIN-A-TON T.) - 32:16 CANIC DR. (FICUR B., KRAMARIC L.), 45:21 STUBICAR M. (MIKIC V.) 
Referee: BULOVEC Miha (SLO) - MATHE Istvan (ROU), SMURA Mariusz (POL), penalties: 6:5, powerplay goals: 0:1, shots: 27:26, spectators: 60
 
Great Britain - Romania                3:6 (0:1, 2:4, 1:1)
24:26 HEADLAND M., 27:31 HEADLAND M., 44:55 EDMONDS B. (SMITH K., HEADLAND M.) - 1:34 VASILE A. (MARTON R., HARAGA A.), 22:22 GAJDO B. (HARAGA A., ROKALY S.), 24:21 SANDOR Z. (GAJDO B.),
33:28 GAJDO B., 38:51 SANDOR Z., 55:11 VASILE A. (GAJDO B.)
Referee: PERSSON Christian (NOR) - GUNNARSSON Sindri (ISL) KROYER Andreas Weise (DEN), penalties: 8:6 and DUGGAN S. (GBR) 5 min and Game Misconduct, powerplay goals: 1:3, SHG: 2:1, shots: 34:36, 
spectators: 900 

                               GP W  wps lot  GF:GA
                                   wot lps  L      PTS

1. Polska Poland                    5 5 0 0 0 0 0 43: 8 15
2. Romania Romania                   5 4 0 0 0 0 1 27:15 12
3. Lietuva Lithuania                 5 3 0 0 0 0 2 17:19  9
4. Great Britain Great Britain             5 2 0 0 0 0 3 18:23  6
5. Hrvatska Croatia                   5 1 0 0 0 0 4  8:25  3
6. Nederland Netherlands               5 0 0 0 0 0 5  6:29  0

Poland is promoted to the IIHF Ice Hockey World U18 Championship Division I Group B 2017
Netherlands is relegated to the IIHF Ice Hockey World U18 Championship Division II Group B 2017


Best Players: ADORJAN Ors (Romania) - MICHALOWSKI Jakub (Poland) - BOGDZIUL Dominik (Lithuania)

Statistics

hokej.sfrp.cz

U18 World Championship Division II Group B
26 March - 1 April 2016, Valdemoro, Spain

U18 II B

Iceland - Belgium                      4:5 (2:1, 1:1, 1:3)
12:46 KRISTINSSON K. (MAACK M., SVERRISSON H.), 16:54 STEFANSSON M. (SVERRISSON H., INDUSS E.), 39:23 KRISTINSSON K., 47:44 THORSTEINSSON S. (MAACK M.) -
15:35 KLIJSEN B., 39:57 STEYAERT I., 48:30 van MELE J. (KLIJSEN B.), 49:38 de SCHEPPER T. (KLIJSEN B.), 59:33 TAMBEUR L. (SWENNEN S., STEYAERT I.) 
Referee: SIMANKOV Andrej (LTU) - GARCIA BANOS Alejandro (ESP), TICHON Gil Haim (ISR), penalties: 8:8, powerplay goals: 2:1, shots: 31:42, spectators: 100
 
Serbia - Estonia                       3:5 (0:1, 3:2, 0:2)
21:13 VUKICEVIC L., 24:15 VUKICEVIC L. (DJUMIC M.), 31:36 DJUMIC M. (VUKICEVIC L., MARKOVIC M.) - 10:31 MININ N. (SIMSON K.), 23:15 KOZOREV N. (NESTERTSUK V.), 29:52 SIMONOV M. (BARANTSUKOV G.),
43:02 NESTERTSUK V. (KOZOREV N.), 44:59 MININ N. (SIMSON K., VOLKOV K.)
Referee: DARNELL Tom (GBR) - SUSLOV Vladimir (KAZ), TROBAJO Carlos (ESP), penalties: 11:8 and DJUMIC M. (SRB), SIMSON K. (EST) 10 min, powerplay goals: 0:0, SHG: 2:0, shots: 16:49, spectators: 94
 
Spain - China                          7:2 (2:1, 2:1, 3:0)  
6:40 RUBIO O. (ARRARAS A.), 19:25 MENDIZABAL M. (BALDRIS B., GARCIA A.), 21:51 MARTIN P. (O'HARE L.), 38:15 BURGOS A. (MENDIZABAL M.), 43:09 O'HARE L. (MARTIN P., MURATET E.),
48:35 ARRARAS A. (BALDRIS B., GIMENEZ P.), 58:49 MURATET E. (O'HARE L.) - 7:32 HOU Y., 31:49 HOU Y. (HUANG Q., ZHAO H.)
Referee: ANDERSEN Thomas b. (DEN) - LUKOSEVICIUS Vytautas (LTU), PERSSON Daniel (SWE), penalties: 5:11 and SANCHEZ M. (ESP) match penalty, powerplay goals: 3:1, shots: 62:17, spectators: 200 

Estonia - Belgium                     10:0 (2:0, 7:0, 1:0)
10:38 SIMSON K. (LAOSMA HP.), 18:53 NESTERTSUK V. (SIMONOV M., KOZOREV N.), 20:45 NESTERTSUK V. (NOVIKOV S., SIMONOV M.), 22:17 KUZNETSOV D. (MININ N., KIIK R.), 
24:00 ERMEL G. (NOVIKOV S., ERPORT D.), 26:34 JURGENS MA., 32:08 JURGENS MA. (KIIK R.), 38:18 NESTERTSUK V. (SIMONOV M.), 39:05 KOZOREV N. (SIMONOV M.), 45:14 MININ N.
Referee: KINCSES Gergely (HUN) - PARK Jae Hyung (KOR), TROBAJO Carlos (ESP), penalties: 6:9 and de SCHEPPER T. (BEL) 10 min, powerplay goals: 2:0, SHG: 3:0, shots: 39:15, spectators: 74
 
China - Iceland                        3:5 (1:2, 1:0, 1:3) 
11:01 YING R. (YAN J.), 26:12 HUANG Q., 54:40 GUO J. (HOU Y.) - 6:49 MAACK S. (KRISTVEIGARSON H.), 9:48 STEFANSSON M. (ORONGAN A.), 47:12 ATLASON S. (KRISTVEIGARSON H.), 59:29 KRISTVEIGARSON H.,
59:54 ATLASON S. (INDUSS E.)
Referee: ANDERSEN Thomas b. (DEN) - GARCIA BANOS Alejandro (ESP), PERSSON Daniel (SWE), penalties: 6:8, powerplay goals: 2:0, shots: 33:39, spectators: 80
 
Spain - Serbia                         4:2 (2:0, 2:1, 0:1)
13:03 MURATET E. (MENDIZABAL M.), 15:53 SAHAGUN M. (O'HARE L., GARCIA P.), 25:12 RUBIO O. (GARCIA A., ROYO I.), 29:06 CERDA J. (BURGOS A., GARCIA A.) - 
34:53 VUKICEVIC L. (SPANJEVIC A.), 42:33 FILIPOVIC A. (VUKICEVIC L.)
Referee: DARNELL Tom (GBR) - SUSLOV Vladimir (KAZ), TICHON Gil Haim (ISR), penalties: 4:9, powerplay goals: 2:0, SHG: 0:1, shots: 37:28, spectators: 350
 
Estonia - China                        3:2 (1:0, 1:1, 1:1)  
5:44 KIIK R. (JURGENS MA.), 36:10 MININ N., 59:40 SIMONOV M. (NESTERTSUK V., SLESSAREVSKI E.) - 25:08 HUANG Q. (GUO J.), 42:06 HUANG Q.
Referee: ANDERSEN Thomas b. (DEN) - GARCIA BANOS Alejandro (ESP), LUKOSEVICIUS Vytautas (LTU), penalties: 5:7 and LIU J. (CHN) 5 min and Game Misconduct, YING R. (CHN) match penalty, 
powerplay goals: 2:0, shots: 68:13, spectators: 55
 
Serbia - Belgium                       2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
13:30 JANKOVIC D. (FILIPOVIC A., SUBOTIC S.), 21:56 STOJSAVLJEVIC D. (SPANJEVIC A., DJUMIC M.) - 9:10 van MELE J. (KLIJSEN B.)
Referee: SIMANKOV Andrej (LTU) - PARK Jae Hyung (KOR), TICHON Gil Haim (ISR), penalties: 8:7 and Team penalty SRB 20 min, VUKICEVIC L. (SRB) 10 min, powerplay goals: 1:0, shots: 23:37, spectators: 76
 
Spain - Iceland                        3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
0:21 MENDIZABAL M. (CERDA J.), 40:29 BURGOS A., 59:53 ARRARAS A. (SANCHEZ M.)
Referee: KINCSES Gergely (HUN) - PERSSON Daniel (SWE), SUSLOV Vladimir (KAZ), penalties: 2:8 and SVERRISSON H. (ISL) 10 min, powerplay goals: 1:0, shots: 38:14, spectators: 150
 
China - Serbia                         0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
25:05 ANDJELKOVIC V.
Referee: DARNELL Tom (GBR) - PERSSON Daniel (SWE), TROBAJO Carlos (ESP), penalties: 4:6, powerplay goals: 0:0, shots: 27:25, spectators: 48
 
Iceland - Estonia                      2:15 (1:4, 1:4, 0:7)
7:13 KRISTVEIGARSON H. (KRISTINSSON K.), 37:23 ARASON V. (SVERRISSON H., MAACK M.) - 1:14 MININ N. (VOLKOV K.), 5:46 SIMSON K. (MININ N., VOLKOV K.), 8:30 SIMSON K. (VOLKOV K.),
10:38 JOGI K. (NOVIKOV S.), 24:55 KIIK R. (NESTERTSUK V.), 26:16 JURGENS MA. (KUZNETSOV D., KIIK R.), 29:01 KIIK R. (JURISSON J.), 39:42 KOZOREV N. (NESTERTSUK V.), 
42:30 SIMSON K. (MININ N., SLESSAREVSKI E.), 43:15 KIIK R. (JURGENS MA., JURISSON J.), 47:45 KUZNETSOV D. (KIIK R.), 50:17 NESTERTSUK V. (KOZOREV N., JOGI K.), 55:28 SIMSON K. (MININ N., VOLKOV K.),
56:06 JURGENS MA., 58:41 NESTERTSUKV.
Referee: KINCSES Gergely (HUN) - GARCIA BANOS Alejandro (ESP), LUKOSEVICIUS Vytautas (LTU), penalties: 5:3, powerplay goals: 1:2, shots: 10:63, spectators: 30
 
Belgium - Spain                        5:8 (1:3, 2:2, 2:3)
3:45 TAMBEUR L., 35:54 SWENNEN S., 37:53 KLIJSEN B. (DENIS B., de SCHEPPER T.), 53:02 STEYAERT I. (van MELE J.), 58:07 TAMBEUR L. (DENIS B., de CROOCK O.) - 
7:12 ARRARAS A., 14:05 CERDA J. (BURGOS A.), 18:37 MURATET E. (MARTIN P., O'HARE L.), 28:30 BURGOS A. (BARANDIARAN I.), 36:57 MENDIZABAL M. (CERDA J.), 50:50 MENDIZABAL M. (BALDRIS B., BURGOS A.),
53:38 GIMENEZ P. (CERDA J., MARTINEZ A.), 55:21 CERDA J. (MENDIZABAL M., GARCIA A.)
Referee: SIMANKOV Andrej (LTU) - PARK Jae Hyung (KOR), SUSLOV Vladimir (KAZ), penalties: 7:7, powerplay goals: 1:3, SHG: 1:0, shots: 33:33, spectators: 250
 
Serbia - Iceland                       4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
27:09 MARKOVIC M. (DJUMIC M.), 30:10 ANDJELKOVIC V. (DJUMIC M., FILIPOVIC A.), 49:34 DJUMIC M. (FILIPOVIC A.), 56:03 DJUMIC M. (VUKICEVIC L., SUBOTIC S.)
Referee: KINCSES Gergely (HUN) - LUKOSEVICIUS Vytautas (LTU), TICHON Gil Haim (ISR), penalties: 4:4, powerplay goals: 0:0, SHG: 2:0, shots: 28:17, spectators: 30
 
Belgium - China                        4:5 (2:0, 2:1, 0:4)
4:08 DENIS B., 16:30 PALMAERTS I. (DENIS B.), 24:18 DELMARCHE C. (KLIJSEN B.), 32:47 HENIN K. (KLIJSEN A., PALMAERTS I.) - 28:12 HOU Y. (GUO J.), 40:53 HUANG Q., 47:18 YING R., 52:58 WANG J. (NIE H.),
59:06 GONG X. (YING R.)
Referee: ANDERSEN Thomas b. (DEN) - SUSLOV Vladimir (KAZ), TROBAJO Carlos (ESP), penalties: 6:7 and de SCHEPPER G. (BEL) match penalty, powerplay goals: 0:1, SHG: 0:1, shots: 55:32, spectators: 90
 
Estonia - Spain                        5:4 (1:2, 2:0, 2:2)
4:03 NESTERTSUK V. (SIMSON K.), 35:14 MININ N. (NOVIKOV S.), 35:42 KIIK R., 40:38 PATRUSEV D. (KOZOREV N., NESTERTSUK V.), 54:28 KOZOREV N. (NESTERTSUK V.)
9:19 BALDRIS B. (CERDA J.), 18:31 BURGOS A. (BALDRIS B., GARCIA A.), 40:08 BURGOS A., 50:23 MARTINEZ A. (MARTIN P.)
Referee: DARNELL Tom (GBR) - PARK Jae Hyung (KOR), PERSSON Daniel (SWE), penalties: 8:3, powerplay goals: 0:2, shots: 34:31, spectators: 800

                               GP W  wps lot  GF:GA
                                   wot lps  L      PTS

1. Eesti Estonia                   5 5 0 0 0 0 0 38:11 15
2. Espana Spain                     5 4 0 0 0 0 1 26:14 12
3. Serbia Serbia                    5 3 0 0 0 0 2 12:10  9
4. Ísland Iceland                   5 1 0 0 0 0 4 11:30  3
5. Belgique / België Belgium                   5 1 0 0 0 0 4 12:29  3
6. PR of China China                     5 1 0 0 0 0 4 12:20  3

Estonia is promoted to the IIHF Ice Hockey World U18 Championship Division II Group A 2017
China is relegated to the IIHF Ice Hockey World U18 Championship Division III Group A 2017


Best Players: REN Mingwei (China) - BALDRIS Bruno (Spain) - NESTERTSUK Vladimir (Estonia)

Statistics

hokej.sfrp.cz

U18 World Championship Division III Group A
14 - 20 April 2016, Sofia, Bulgaria

Mexico - Israel                        1:3 (0:0, 1:2, 0:1)
37:40 BENABIB A. (VEGA I.) - 25:51 IGNATOVICH T. (BOUDNIKOV D., KAPULKIN A.), 28:47 IGNATOVICH T., 44:25 REVNIAGA M. 
Referee: LAZZERI Alex (ITA) - STOYANOV Luchezar (BUL), van GRINSVEN Chris (NED), penalties: 3:6, powerplay goals: 1:0, shots: 28:21, spectators: 258
 
Turkey - Chinese Taipei                5:4ot (4:1, 0:1, 0:2, 1:0)
6:07 OZMEN S. (KARAN A., SALT K.), 16:57 OZMEN S. (KARAN A., ANLAR T.), 18:43 SALT H. (BAKAL F.), 19:19 BINGOL S. (TAYGAR F., ULAS E.), 61:44 SALT K. -
12:47, 37:59 WANG LT., 51:23 HUNG CH., 54:17 CHU WANG WL. (CHIANG W.)  
Referee: GOVORUN Oleksandr (UKR) - SABADA Oleksiy (UKR), TANEV Tzvetko (BUL), penalties: 4:9, powerplay goals: 1:1, shots: 37:37, spectators: 268
 
Bulgaria - Australia                   3:4 (1:2, 1:1, 1:1)
18:36 DIKOV V. (MLADENOV R.), 25:08 DIKOV V. (VASILEV M., RANGELOV K.), 57:19 VASILEV M. (DIKOV V.) -  6:12 STEVEN T. (KUBARA B., RILEY M.), 13:15 MANWARRING L. (CARINI E., KUBARA B.), 25:50 CARINI E. (FLANAGAN D.), 54:21 MANWARRING L.
Referee: KOSAKA Kenji (JPN) - AL JNEIBI Yahya (UAE), NEDELJKOVIC Ivan (SRB), penalties: 6:6, powerplay goals: 2:2, shots: 33:32, spectators: 1150 

Israel - Turkey                        1:4 (0:1, 0:2, 1:1)
51:20 REVNIAGA M. (TAMIR G.) - 11:04 BAKAL F. (SALT H.), 23:53 BAKAL F., 32:31 SALT H., 58:40 TAYGAR F. (BINGOL S.)
Referee: KOSAKA Kenji (JPN) - LIU Tiange (CHN), SABADA Oleksiy (UKR), penalties: 9:6, powerplay goals: 1:2, SHG: 0:1, shots: 26:40, spectators: 125 

Australia - Chinese Taipei             6:3 (1:1, 1:2, 4:0)   
13:45 BRUNT J. (CARINI E., MANWARRING L.), 27:27 STEVEN T. (FLANAGAN D.), 42:08 MANWARRING L. (KUBARA B., BRUNT J.), 51:48 RUCK J. (WOOD F.), 59:57 STEVEN T. (CONNARD E.), 59:59 WOOD F. (RUCK J.) - 
6:32 CHIANG W. (LIN KY.), 31:34 CHIANG W., 39:16 CHANG CW. (CHIANG W.) 
Referee: ROSHCHYN Alexei (ESP) - AL JNEIBI Yahya (UAE), STOYANOV Luchezar (BUL), penalties: 3:2, powerplay goals: 0:1, shots: 36:18, spectators: 369 

Mexico - Bulgaria                      2:4 (0:1, 1:0, 1:3)
39:00 PEREZ J. (BENABIB A.), 49:42 PEREZ J. - 2:51 GENKOV A. (DILKOV D., MLADENOV R.), 41:14 GENKOV A. (DIKOV V.), 51:06 ABDI T. (MLADENOV R.), 55:05 GEORGIEV I. (DIKOV V.)
Referee: GOVORUN Oleksandr (UKR) - NEDELJKOVIC Ivan (SRB), van GRINSVEN Chris (NED), penalties: 4:8, powerplay goals: 2:1, shots: 31:22, spectators: 1850 

Mexico - Turkey                        1:4 (0:2, 0:0, 1:2)
40:12 COSIO J. (GIL L., PEREZ J.) - 10:45 KARS Y. (KAHRAMAN E., ULAS E.), 14:34, 59:27 BAKAL F. (SALT K.), 40:34 BAKAL F. 
Referee: ROSHCHYN Alexei (ESP) - AL JNEIBI Yahya (UAE), TANEV Tzvetko (BUL), penalties: 1:5, powerplay goals: 1:0, shots: 19:26, spectators: 100 

Australia - Israel                     4:3 (2:1, 0:0, 2:2)
14:33 SILLATO A. (CARINI E., KUBARA B.), 18:19 CARINI E. (KUBARA B.), 40:51 RUCK J. (STEVEN T.), 57:14 STEVEN T. (RUCK J., FLANAGAN D.) - 11:09 LAvon S. (KAPULKIN A.), 40:29 IGNATOVICH T. (BOUDNIKOV D., REVNIAGA M.), 55:42 SEVER G. (REVNIAGA M., IGNATOVICH T.) 
Referee: GOVORUN Oleksandr (UKR) - LIU Tiange (CHN), NEDELJKOVIC Ivan (SRB), penalties: 2:3 and MANWARRING L. (AUS) 5 min and Game Misconduct, powerplay goals: 0:2, shots: 35:27, spectators: 365 

Bulgaria - Chinese Taipei              9:3 (4:0, 3:2, 2:1)
4:26 DILKOV D. (GEORGIEV I., GENKOV A.), 4:52 VASILEV M. (DIKOV V., CHOMPOLOV A.), 8:28 TSITSELKOV G. (PETKOV P.), 18:57 VACHKOV K. (DILKOV D., GENKOV A.), 33:13 VACHKOV K. (GENKOV A., DILKOV D.), 
34:19 DIKOV V. (VASILEV M.), 37:08 DIKOV V., 41:45 GENKOV A. (VACHKOV K., DILKOV D.), 51:34 DIKOV V. (VASILEV M., RANGELOV K.) - 25:38 YANG HY. (CHIANG W.), 38:11 CHIANG W., 45:01 CHANG CW. (CHIANG W., PAN YC.)
Referee: LAZZERI Alex (ITA) - SABADA Oleksiy (UKR), van GRINSVEN Chris (NED), penalties: 8:4 and DIKOV V. (BUL) 10 min, powerplay goals: 1:1, SHG: 1:0, shots: 36:22, spectators:  1890 

Turkey - Australia                     9:6 (4:0, 2:4, 3:2)  
3:19 BAKAL F. (SALT H.), 7:05 SALT H. (BAKAL F., SECER E.), 10:08 BAKAL F. (SALT H., SECER E.), 16:07 BAKAL F. (KARS Y.), 27:30, 35:55 SECER E. (SALT H., BAKAL F.), 47:17 BAKAL F. (SALT H., SALT K.), 
48:07 SECER H., 53:03 SALT H. (BAKAL F.) - 23:24 MANWARRING L. (STEVEN T., KUBARA B.), 32:48 CARINI E. (WOOD F., MANWARRING L.), 35:09 CARINI E. (BRUNT J.), 36:41 MANWARRING L. (CARINI E., STEVEN T.),
48:31 CARINI E. (MANWARRING L.), 59:51 CONNARD E. (AZZOPARDI B.)
Referee: LAZZERI Alex (ITA) - STOYANOV Luchezar (BUL), van GRINSVEN Chris (NED), penalties: 4:3, powerplay goals: 1:2, shots: 46:39, spectators: 230 

Chinese Taipei - Mexico                4:2 (1:2, 1:0, 2:0)
16:16 CHIANG W. (CHU WANG WL.),25:56 HUNG CH. (CHEN KT.), 49:08 CHUNG CT., 59:59 WANG WL. (CHIANG W.) - 9:12 PEREZ J. (BENABIB A.), 12:17 PEREZ J. (BENABIB A., VEGA I.)
Referee: KOSAKA Kenji (JPN) - NEDELJKOVIC Ivan (SRB), TANEV Tzvetko (BUL), penalties: 4:6, powerplay goals: 1:0, shots: 23:24, spectators: 190
 
Israel - Buzlgaria                     4:3 (3:3, 1:0, 0:0)
3:32 REVNIAGA M. (BOUDNIKOV D.), 5:30 KAPULKIN A. (AHARONOVICH T., IGNATOVICH T.), 7:41 IGNATOVICH T., 39:36 BOUDNIKOV D. (IGNATOVICH T., REVNIAGA M.) - 
14:41 VACHKOV K. (DILKOV D.), 16:59 ABDI T. (PETKOV P., GATSEV A.), 19:07 GEORGIEV I. (MLADENOV R., GENKOV A.)
Referee: ROSHCHYN Alexei (ESP) - LIU Tiange (CHN), SABADA Oleksiy (UKR), penalties: 6:4, powerplay goals: 1:1, shots: 22:32, spectators: 1800
 
Chinese Taipei - Israel                3:4ps (0:0, 1:2, 2:1, 0:0, 0:1)
33:47 CHU WANG WL. (CHIANG W., HSU KT.), 51:15 PAN YC. (HUNG CH., TSENG HT.), 56:03 CHANG CW. (CHIANG W.) - 20:26 BOUDNIKOV D. (REVNIAGA M., IGNATOVICH T.), 31:34 REVNIAGA M., 
50:20 BOUDNIKOV D. (IGNATOVICH T.), GWG: BOUDNIKOV D.
Referee: KOSAKA Kenji (JPN) - SABADA Oleksiy (UKR), TANEV Tzvetko (BUL), penalties: 5:2, powerplay goals: 0:0, shots: 28:40, spectators: 140
 
Bulgaria - Turkey                      1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
34:22 GATSEV A. (ABDI T.)                                                             
Referee: LAZZERI Alex (ITA) - LIU Tiange (CHN), NEDELJKOVIC Ivan (SRB), penalties: 4:3 and DIKOV V. (BUL) match penalty, powerplay goals: 0:0, shots: 30:22, spectators: 1995
 
Australia - Mexico                     5:4 (0:1, 1:1, 4:2)
30:33 STEVEN T. (MANWARRING L., CARINI E.), 44:24 SILLATO A. (CARINI E.), 45:47 WOOD F. (STEVEN T.), 53:26 STEVEN T. (CARINI E., MANWARRING L.), 58:54 CARINI E. - 
0:24 PEREZ J. (COSIO J.), 28:04 PEREZ J. (GIL L.), 40:42 PEREZ J. (VEGA I.), 58:29 GIL L. (PEREZ J.)
Referee: GOVORUN Oleksandr (UKR) - AL JNEIBI Yahya (UAE), STOYANOV Luchezar (BUL), penalties: 3:2, powerplay goals: 0:2, shots: 25:19, spectators: 450

                               GP W  wps lot  GF:GA
                                   wot lps  L      PTS

1. Australia Australia                 5 4 0 0 0 0 1 25:22 12
2. Turkiye Cumhuriyeti Turkey                    5 3 1 0 0 0 1 22:13 11
3. Balgarija Bulgaria                  5 3 0 0 0 0 2 20:13  9
4. Jisrael Israel                    5 2 0 1 0 0 2 15:15  8
5. Chinese Taipei Chinese Taipei            5 1 0 0 1 1 2 17:26  5
6. Mexico Mexico                    5 0 0 0 0 0 5 10:20  0

Australia is promoted to the IIHF Ice Hockey World U18 Championship Division II Group B 2017
Mexico is relegated to the IIHF Ice Hockey World U18 Championship Division III Group B 2017


Best Players: WERNER Raz (Israel) - GENKOV Atanas (Bulgaria) - BAKAL Ferhat (Turkey)

Statistics

hokej.sfrp.cz

U18 World Championship Division III Group B
15 - 19 February 2016, Cape Town, South Africa

U18 III B

Hong Kong - South Africa               3:6 (1:4, 2:1, 0:1)
18:27 YIU JC. (WAN CK.), 27:28 TSANG HY., 34:24 SOCM O. (LUI HMH., TSANG HY.) - 0:55 JOHNSON S., 2:58 TALJAARD J. (JOHNSON S., CERFF M.), 6:48 BEUKESA. (PHAKATHI D.), 17:21 de JAGER M. (BEUKES A.),
32:08 SCHUURMAN D. (PHAKATHI D.), 48:39 VIVIER L. (SCHUURMAN D., BRITZJ P.)
Referee: GARBAY Laurent (FRA) - DOUCHY Jeremie (FRA), KIS-KIRALY Barna (HUN), penalties: 3:13, powerplay goals: 3:0, SHG: 0:1, shots: 35:23, spectators: 400 

New Zealand - Hong Kong                8:4 (5:1, 0:1, 3:2)
0:10 FRASER L., 1:00 van STOLK R. (HARFORD B., PUGH T.), 1:43 EGAN A. (FRASER L.), 9:26 FRASER L. (AGUIRRE-LANDSHOEFT F., EGAN A.), 14:47 BROWN S. (HARFORD B.), 
45:23 EGAN A. (TAYLOR M., AGUIRRE-LANDSHOEFT F.), 49:26 BROWN S. (PUGH T.), 49:30 HARFORD B. (BROWN S.) - 16:18 CHEUNG PW. (LUI HMH., TSANG HY.), 27:22 CHAU CL., 44:06 TSANG HY. (CHEUNG PW.), 
45:34 TSANG HW.
Referee: RENCZ Daniel (HUN) - BURGER Jonathan Mark (RSA), DOUCHY Jeremie (FRA), penalties: 16:10 and HARFORD B., JOHNSTON H., JANSSON J. (NZL), TSANG HY., LUI HMH. (HKG) 10 min, powerplay goals: 3:2,
SHG: 2:2, shots: 47:35, spectators: 126
 
South Africa - New Zealand             1:6 (0:3, 1:3, 0:0)
29:45 VIVIER L. - 2:13 HARFORD B. (EGAN A.), 10:40 HARFORD B., 12:45 BROWN S., 22:18 RAWIRI M., 33:45 van STOLK R., 35:09 RAWIRI M. (FRASER L., EGAN A.)
Referee: GARBAY Laurent (FRA) - BURGER Jonathan Mark (RSA), KIS-KIRALY Barna (HUN), penalties: and 5:11 and TALJAARD J. (RSA) match penalty, SCHUURMAN D. (RSA), TAYLOR M. (NZL) 10 min, 
powerplay goals: 0:3, SHG: 0:2, shots: 30:40, spectators: 253
 
Hong Kong - South Africa               3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
10:14 YIU JC. (TSANG HY.), 31:08 TSANG HW. (LEE RYC., WONG YLL.), 45:05 LUI HMH. (NGAN CL., TSANG HY.) - 4:34 PHAKATHI D. (de JAGER M., BREMNER G.), 23:42 VIVIER L. (CERFF M.)
Referee: RENCZ Daniel (HUN) - DOUCHY Jeremie (FRA), KIS-KIRALY Barna (HUN), penalties: 8:6, powerplay goals: 0:0, SHG: 1:0, shots: 31:26, spectators: 289
 
New Zealand - Hong Kong                9:2 (3:0, 5:0, 1:2)
14:25 van STOLK R., 15:35 RAWIRI M. (AGUIRRE-LANDSHOEFT F., PUGH T.), 17:14 LEAHY S. (BROWN S.), 21:15 HARFORD B., 28:22 HARFORD B. (BROWN S.), 29:01 EGAN A. (FRASER R., RAWIRI M.),
32:05 DODDS M. (FRASER L., TAYLOR M.), 34:18 RAWIRI M., 58:05 LEAHY S. (FORGUES L.) - 42:03 TSANG HY. (WONG YLL., TSANG HW.), 44:09 TSANG HY. (LUI HMH.)
Referee: GARBAY Laurent (FRA) - BURGER Jonathan Mark (RSA), DOUCHY Jeremie (FRA), penalties: 2:3, powerplay goals: 2:0, SHG: 3:0, shots: 56:28, spectators: 94
 
South Africa - New Zealand             2:7 (0:3, 0:1, 2:3)
40:45 CERFF M. (TALJAARD J.), 42:42 BEUKES A (BRITZJ P.) - 9:39 HARFORD B. (EGAN A., FRASER L.), 16:51 TAYLOR M. (FRASER L.), 18:16 BROWN S. (HARFORD B.), 39:41 HARFORD B., 
48:39 RAWIRI M. (HARFORD B.), 53:33 DODDS M. (FRASER L.), 55:29 JOHNSTON H. (van STOLK R., BROWN S.)
Referee: RENCZ Daniel (HUN) - BURGER Jonathan Mark (RSA), KIS-KIRALY Barna (HUN), penalties: 5:8 and BREMNER G. (RSA) 5 min and Game Misconduct, powerplay goals: 1:0, shots: 0:1, spectators: 589

                               GP W  wps lot  GF:GA
                                   wot lps  L      PTS

1. New Zealand New Zealand               4 4 0 0 0 0 0 30: 9 12
2. South Africa South Africa              4 1 0 0 0 0 3 11:19  3
3. Hong Kong Hong Kong                 4 1 0 0 0 0 3 12:25  3

New Zealand is promoted to the IIHF Ice Hockey World U18 Championship Division III Group A 2017

Best Players: MOORE James - PUGH Thomas - HARFORD Benjamin (New Zealand)

Statistics

hokej.sfrp.cz

U20 development camp, 2 -7 August 2015, Calgary, Canada

 1. Canada                      CAN   4:1   7:1         4 3 0 0 1 19: 7 10 
 2. Russia                      3:2ot RUS   5:2         4 2 1 0 1 13:10  9 
 3. Czech Republic              2:6   2:4   CZE         4 0 0 0 4  7:22  0

hokej.sfrp.cz

U19 Summer Hockey Challenge, 6 -8 August 2015, Chomutov, Czech Republic

 1. Czech Republic              CZE   2:1   4:3ot 2:3ot 3 1 1 1 0  8: 7 6
 2. Switzerland                 1:2   SUI   6:1   7:0   3 2 0 0 1 14: 3 6
 3. Germany                     3:4ot 1:6   GER   5:3   3 1 0 1 1  9:13 4
 4. Slovakia                    3:2ot 0:47  3:5   SVK   3 0 1 0 2  6:14 2

hokej.sfrp.cz

Ivan Hlinka Memorial Cup 2015
10 -15 August 2015, Břeclav, Czech Republic & Bratislava, Slovakia

Ivan Hlinka Memorial

Sweden – Switzerland                   4:3 (1:1, 2:0, 1:2)
17. Nylander (Brännström, Bokvist), 25. Fällström (Weissbach, Deutsch), 37. Olsson (Nylander, Deutsch), 60. Cederholm (Brännström) – 6. Hischier (Stadler), 44. Volejnicek (Miranda), 
47. Volejnicek (Stadler, Andersson).
Referee: Čech, Polák – Bryška, Skopal, penalties: 12:8 and L. Andersson (SWE) - Lerch (SUI) 10 min, A. Andersson (SUI) 5 min and game misconduct, powerplay goals: 2:3, shots: 39:25, spectators: 386
SWE: Gustavsson (Wallin) – Thilander, Moverare, Deutsch, Horrsell, Brännström, Cederholm, Nässén – Bratt, Lindström, L. Andersson – Nylander, Davidsson, Bokvist – Steen, Fällström, Weissbach – Oskar, 
Olsson, Wahlgren – Pettersoon.
SUI: Wüthrich (Ritz) – A. Andersson, Stadler, Riva, Brantschen, Steinmann, Gerber, Öjdemarj, Le Coultre – Volejnicek, Hischier, Miranda – Roberts, Geisser, Weder – Eggenberger, Heim, Lerch – Oehen, 
Suter, Zwissler.

Finland – USA                          5:1 (4:0, 1:1, 0:0)
8. Mäkinen (Jokiharju, Kuokkanen), 11. Tuulola (Somppi), 15. Salo (Oksanen, Mäkinen), 19. Somppi (Räsänen, Tuulola), 39. Mäkinen (Kuokkanen) – 37. Gettinger (Lown, Gleason).
Referee: Kubuš, Goga, Tvrdoň, Návratek (SVK), penalties: 6:8, powerplay goals: 2:0, shots: 34:15, spectators: 284
FIN: Isokangas – Jokiharju, Välimäki (C), Salo, Niemeläinen, Reunanen, Kotkansalo, Pylkkänen – Oksanen, Mäkinen, Kuokkanen – Tuulola, Somppi, Vesalainen – Koivula, Räsänen, Koppanen – Moilanen, 
Toivola, Jääskä – Tolvanen.
USA: Dhillon (21. Rasmussen) – Peeke, Rossini, Eliot (C), Gleason, Farmer, Perunovich, Dineen, Dineen – Yamamoto, Mittelstadt, Harper – Lown, Tufte, Crone – Gettinger, Rymsha, Berger – Knierim, 
McGing, Leonard – Wait.

Czech Republic – Canada                1:3 (1:2, 0:0, 0:1)
4. Kantner (Reichel, Kachyňa) – 7. Dube (McLeod), 16. Patrick (Dubois), 49. Malenstyn (Bean).
Referee: Hradil, Šír – Hlavatý, Tošenovjan (CZE), penalties: 2:6, powerplay goals: 0:0, shots: 16:40, spectators: 1846
CZE: Brízgala – Vála, Hájek, Doudera, Hrdinka, Novák, Budík, Kachyňa – Zachar, Reichel, Kofroň – Pavlík, Kodýtek, Najman – Šmerha, Pšenička, Kurovský – Kačírek, Karafiát, Havelka – Kantner. 
Coach: Reichel and Augusta.
CAN: Hart – Fabbro, Bean, Clague, Mete, Quenneville, Girard, Poirier, Mahura – Malenstyn, McLeod, Kaspick – Dubois, Patrick, Benson – Bitten, Steel, Howden – Kyrou, Jost, Dube. Coach: Butler.

Slovakia – Russia                      2:5 (1:3, 0:1, 1:1)
9. Roman (Galbavý), 53. Studenič (Buček, Bodák) – 7. Afanasev (Popugaev, Bajn), 10. Veriaev (Ivanyuzhenkov), 13. Avramenko (Meshcheryakov, Geraskin), 24. Kayumov (Avramenko, Shvyrev), 
44. Shevchenko (Veriaev, Ivanyuzhenkov).
Referee: Baluška, D. Konc – Výleta. Šefčík (SVK), penalties: 4:5, powerplay goals: 1:2, shots: 33:31, spectators: 1228
SVK: Kožiak (Durný) – Bodák, Rajnoha, Zeleňák, Kmec, Krempaský, Fereta, Juriga, Rudy – Studenič, Solenský (C), Buček – Galbavý, Roman, Václav – Vybiral, Čacho, Lacka – Ružička, Martančík, Tamáš
RUS: Kaliaev (Suchachev) – Achmetgaliyev, Makeev (C), Afanasev, Gromov, Alexeev, Iakovenko, Ryzhenkov – Bajn, Rubtcov, Verba – Popugaev, Ivanov, Kayumov – Ivanyuzhenkov, Shevchenko, Veriaev – 
Avramenko, Meshcheryakov, Geraskin – Shvyrev

Canada – Sweden                        2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
12. McLeod (Quenneville), 60. Bitten (Mete).
Referee: Hradil, Šír – Hlavatý, Tošenovjan (CZE), penalties: 4:5, powerplay goals: 0:0, shots: 38:21, spectators: 
CAN: Wells – Fabbro, Bean, Clague, Mete, Quenneville, Girard, Poirier, Mahura – Malenstyn, McLeod, Kaspick – Dubois, Patrick, Benson – Bitten, Steel, Howden – Kyrou, Jost, Dube.
SWE: Gustavsson – Thilander, Moverare, Horrsell, Deutsch, Cederholm, Brännström, Nässén – Andersson, Lindström, Bratt – Nylander, Davidsson, Pettersson – Steen, Fällström, Weissbach – 
Wahlgren, Olsson, Oskar – Boakvist.

USA – Russia                           2:5 (1:1, 0:2, 1:2)
20. Mittelstadt (Peeke), 43. Yamamoto (Rossini) – 17. Iakovenko (Kayumov, Ivanov), 40. Geraskin (Alexeev, Meshcheryakov), 40. Popugaev (Achmetgaliyev), 42. Ivanov (Popugaev, Makeev), 
48. Iakovenko (Veriaev, Rubtsov).
Referee: Novák, Lokšík – Výleta, Šefčík, penalties: 9:9 and Yamamoto, Rymsha, Gettinger, Knierim (USA), Rubtcov (RUS) 10 min, powerplay goals: 1:3, shots: 39:23, spectators: 421
USA: Rasmussen (Dhillon) – Peeke, Rossini, Eliot (C), Gleason, Farmer, Dineen, Perunovich – Yamamoto, Mittelstadt, Gettinger – Lown, Tufte, Harper – Leonard, Rymsha, Berger – Knierim, McGing, Wait
RUS: Suchachev (Kaliaev) – Achmetgaliyev, Makeev (C), Afanasev, Gromov, Alexeev, Iakovenko, Shvyrev, Ryzhenkov – Avramenko, Meshcheryakov, Geraskin – Ivanyuzhenkov, Shevchenko, Veriaev – Popugaev, 
Ivanov, Kayumov – Bajn, Rubtcov, Verba

Czech Republic – Switzerland           5:3 (1:0, 1:1, 3:2)
12. Kodýtek, 24. Kofroň (Hrdinka, Reichel), 41. Zachar (Kodýtek), 50. Kofroň (Zachar), 60. Pavlík – 24. Stadler (Miranda), 50. Lerch (Gerber), 56. Brantschen (Suter, Hischier).
Referee: Fraňo, Hribik – Lhotský, Špůr (CZE), penalties: 3:4 and Öjdemark (SUI) 10 min, powerplay goals: 1:1, shots: 38:29, spectators: 1780.
CZE: Kořenář – Vála, Hájek, Doudera, Hrdinka, Novák, Budík, Kachyňa – Zachar, Reichel, Kofroň – Pavlík, Kodýtek, Najman – Šmerha, Pšenička, Kurovský – Kačírek, Karafiát, Havelka – Kantner. 
Coach: Reichel and Augusta.
SUI: Ritz – Andersson, Stadler, Öjdemark, Riva, Steinmann, Gerber, Brantschen, Le Coultre – Volejnicek, Hischier, Miranda – Roberts, Geisser, Weder – Eggenberger, Heim, Lerch – Oehen, Suter, 
Zwissler. Coach: Paterlini.

Slovakia – Finland                     2:4 (1:3, 0:1, 1:0)
18. Galbavý (Václav), 48. Kmec (Bodák, Roman) – 4. Salo (Niemeläinen, Tuulola), 10. Tolvanen (Räsänen), 12. Mäkinen (Koukkanen), 37. Koivula (Niemeläinen).
Referee: Baluška, Goga - Synek, Tvrdoň (SVK), penalties: 7:7 and Somppi (FIN) 10 min, powerplay goals: 0:1, shots: 26:29, spectators: 1328
SVK: Durný (Kožiak) – Bodák (A), Rajnoha, Zaleňák, Kmec, Krempaský (A), Rudy, Juriga, Fereta – Studenič, Solenský (C), Buček – Galbavý, Roman, Václav – Vybiral, Čaco, Lacka – Ružička, Martančík, Tamáš
FIN: Halonen (Isokangas) – Jokiharju, Välimäki (C), Salo (A), Niemeläinen, Reunanen, Kotkansalo, Pylkkänen, Tolvanen – Oksanen, Mäkinen (A), Kuokkanen – Tuulola, Somppi, Vesalainen – Koivula, Räsänen, 
Koppanen – Jääskä, Toivola, Moilanen

Switzerland – Canada                   2:9 (1:4, 1:2, 0:3)
18. Oehen (Geisser, Zwissler), 26. Hischier (Stadler, Andersson) – 6. Benson (Malenstyn), 9. Jost (Dubois, Steel), 15. Clague (Kyrou, Patrick), 17. Jost (Dube, Bitten), 28. Girard (Benson, Steel), 
31. Jost (Dubois), 54. Patrick (Poirier, Benson), 54. Steel (Howden, Dubois), 57. Mahura (Patrick, Benson) 
Referee: Fraňo, Hribik – Lhotský, Špůr (CZE), penalties: 7:1, powerplay goals: 0:2, shots: 15:49, spectators: 314
SUI: Wütrich (Ritz) – Anderson, Stadler, Öjdemark, Riva, Gerber, Steinman, Le Coultre, Brantschen – Volejnicek, Hischier, Miranda – Roberts, Suter, Weder – Eggenberger, Heim, Lerch – Zwissler, 
Geisser, Oehen
CAN: Hart (Wells) – Mete, Clague, Bean, Fabbro, Girard, Quenneville, Mahura, Poirier – Dube, Tost, Bitten – Kaspick, McLeod, Malenstyn – Benson, Patrick, Kyrou – Howden, Steel, Dubois

Russia – Finland                       0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
26. Mäkinen (Kuokkanen), 47. Oksanen (Kuokkanen), 50. Tuulola (Räsänen, Somppi)
Referee: Novák, Goga – Tvrdoň, Orolin (SVK), penalties: 9:7, powerplay goals: 0:1, shots: 22:34, spectators: 378
RUS: Kaliaev (Suchachev) – Achmetgaliyev, Makeev (C), Gromov, Ryzhenkov, Alexeev, Iakovenko, Shvyrev, Afanasev – Popugaev, Ivanov, Kayumov – Verba, Rubtcov, Bajn – Avramenko, Meshcheryakov, 
Geraskin – Veriaev, Shevchenko, Ivanyuzhenkov
FIN: Isokangas (Halonen) – Jokiharju, Välimäki (C), Salo (A), Niemeläinen, Kotkansalo, Reunanen, Pylkkänen, Toivola – Oksanen, Mäkinen (A), Kuokkanen – Tuulola, Somppi, Vesalainen – Koivula, 
Räsänen, Tolvanen – Moilanen, Koppanen, Jääskä

Slovakia – USA                         3:7 (0:2, 1:2, 2:3)
37. Buček (Kmec, Roman), 49. Kmec (Roman, Galbavý), 56. Solenský (Bodák, Buček) – 3. Knierim (Yamamoto, Mittelstadt), 8. Mittelstadt (Knierim, Gettinger), 24. Rymsha (Leonard), 
27. Gettinger (Yamamoto, Mittelstadt), 56. Yamamoto (Gettinger), 58. Berger, 59. Leonard (Rymsha, Wait) 
Referee:  Lokšík, Müllner – Výleta, Šefčík (SVK), penalties: 6:8 and Matúš Juriga (SVK) 10 min, powerplay goals: 2:1, shots: 33:44, spectators: 1278
SVK: Kožiak (Durný) – Bodák, Rajnoha, Zeleňák. Kmec, Krempaský, Rudy, Juriga, Fereta – Studenič, Solenský (C), Buček – Galbavý, Roman, Václav – Ružička, Čacho, Lacka – Vybiral, Martančík, Tamáš.
USA: Dhillon (Rasmussen) – Peeke, Rossini, Eliot (C), Dineen, Farmer, Perunovich, Gleason – Yamamoto, Mittelstadt, Gettinger – Lown, Tufte, Harper – Knierim, McGing, Berger – Leonard, Rymsha, Wait.

Czech Republic – Sweden                0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
46. Bratt (Fällström, Nylander), 51. Oskar (Lindström).
Referee: Pešina, Pražák – Gebauer, Lederer (CZE), penalties: 6:10, powerplay goals: 0:0, shots: 23:21, spectators: 2760
CZE: Brízgala (Kořenář) – Vála, Hájek, Doudera, Hrdinka, Novák, Budík, Kachyňa – Zachar, Reichel, Kofroň – Pavlík, Kodýtek, Najman – Šmerha, Pšenička, Kurovský – Kačírek, Karafiát, Havelka – Kantner.
SWE: Gustavsson (Wallin) – Cederholm, Brännström, Thilander, Moverare, Horrsell, Deutsch, Nässén – Nylander, Fällström, Bratt – Oskar, Lindström, Weissbach – Steen, Pettersoson, Wahlgren – Anderson, 
Davidsson, Boakvist – Olsson.

Group Břeclav
1. Canada                       3 3 0 0 0 14: 3 9 
2. Sweden                       3 2 0 0 1  6: 5 6 
3. Czech Republic               3 1 0 0 2  6: 8 3
4. Switzerland                  3 0 0 0 3  8:18 0

Group Bratislava
1. Finland                      3 3 0 0 0 12: 3 9 
2. Russia                       3 2 0 0 1 10: 7 6 
3. USA                          3 1 0 0 2 10:13 3
4. Slovakia                     3 0 0 0 3  7:16 0

For 7th Place
Slovakia - Switzerland                 5:6ps (1:2, 3:1, 1:2 – 0:0) 
16. Ružička (Čacho, Lacka), 21. Buček, 24. Zeleňák (Studenič, Solenský), 36. Lacka (Bodák, Ružička), 48. Solenský (Bodák) – 5. Hischier, 18. Suter (Roberts, RIva), 29. Miranda (Hischier), 
48. Miranda (Hischier, Stadler), 60. Heim (Weder, Roberts), pen-shot: Roberts.
Referee: Novák, Müllner – Tvrdoň, Kacej (SVK), penalties: 4:5, powerplay goals: 1:1, SHG: 0:1, shots: 28:25, spectators: 328
SVK: Durný (Kožiak) – Bodák (A), Zeleňák, Krempaský (A), Kmec, Rajnoha, JUriga, Rudy, Fereta – Studenič, Solenský (C), Václav – Galbavý, Roman, Buček – Ružička, Čacho, Lacka – Vybiral, Martančík, Tamáš
SUI: Ritz (41. Wüthrich) – Öjdemark, Stadler (C), Steinmann (A), Gerber, Riva, Brantschen, Andersson, Le Coultre – Volejnicek, Hischier (A), Miranda – Oehen, Roberts, Geisser – Eggenberger, Suter, 
Weder – Zwissler, Heim, Lerch

For 5th Place
Czech Republic – USA                   3:4 (1:0, 1:3, 1:1)
12. Najman (Hájek), 37. Reichel (Kofroň, Zachar), 59. Zachar (Doudera, Hrdinka) – 21. Mittelstadt (Yamamoto, Dineen), 23. Farmer, 24. Yamamoto (Mittelstadt), 43. Yamamoto (Mittelstadt, Dineen).
Referee: Mrkva, Hradil – Skopal, Tošenovjan., penalties: 8:10, powerplay goals: 1:2, shots: 38:30, spectators: 649
CZE: Kořenář – Vála, Hájek, Doudera, Hrdinka, Novák, Budík, Kachyňa – Zachar, Reichel, Kofroň – Pavlík, Kodýtek, Najman – Šmerha, Pšenička, Kurovský – Kačírek, Karafiát, Havelka – Kantner. 
Coach: Reichel and Augusta.
USA: Dhillon – Rossini, Peeke, Dineen, Eliot, Perunovich, Farmer, Gleason – Gettinger, Mittelstadt, Yamamoto – Harper, Tufte, Lown – Berger, McGing, Knierim – Wait, Rymsha, Leonard. Coach: Plante.

Semifinal
Finland - Sweden                       1:2 (1:1, 0:0, 0:1).
10. Jääskä (Moilanen) – 8. Deusch (Brännström, Nylander), 47. Fallström (Thilander, Olsson).
Referee: Kubuš, D. Konc – Šefčík, Výleta (SVK), penalties: 3:3, powerplay goals: 0:1, shots: 39:29, spectators: 321
FIN: Isokangas (Halonen) – Jokiharju, Välimäki (C), Salo, Niemeläinen, Kotkansalo, Reunanen, Pylkkänen, Toivola – Oksanen, Mäkinen, Kuokkanen – Tuulola, Somppi, Vesalainen – Koivula, Räsänen, Tolvanen – 
Moilanen, Koppanen, Jääskä
SWE: Gustavsson (Wallin) – Cederholm (C), Brännström, Thilander, Nässén, Horrsell, Deutsch – Nylander, Fallström, Bratt – Stal Lyrenäs, Lindström , Weissbach – Steen, Petterson, Wahlgren – Andersson, 
Davidsson, Bokvist – Olsson

Canada - Russia                        2:1ps (0:1, 1:0, 0:0, 0:0)
26. Kyrou (Benson), pen-shot: Patrick – 20. Rubtsov (Yakovenko, Kayumov).
Referee: Hodek, Šír – Gebauer, Lederer, penalties: 5:5, powerplay goals: 1:0, shots: 47:18, spectators: 528 
CAN: Wells (Hart) – Fabbro, Bean, Clague, Mete, Quenneville, Girard, Poirier, Mahura – Dubé, Jost, Bitten – Kaspick, McLeod, Malenstyn – Benson, Patrick, Kyrou – Howden, Steel, Dubois
RUS: Suchachev (Kaliaev) – Yakovenko, Alexeev, Gromov, Afanasev, Makeev, Ryzhenkov, Shvyrev, Achmetgaliyev – Kayumov, Rubtcov, Popugaev – Geraskin, Ivanov, Veriaev – Verba, Meshcheryakov, Avrajmenko – 
Ivanyuzhenkov, Shevchenko, Bajn

Bronze Medal Game
Finland - Russia                       3:4 (2:1, 1:0, 0:3)
12. Jääskä, 17. Välimäki, 24. Koppanen – 41. a 51. Popugaev, 3. Shevchenko, 53. Kayumov.
Referee: Baluška, D. Konc - Šefčík, Výleta (SVK), penalties: 3:3, powerplay goals: 3:0, shots: 38:21, spectators: 428.
FIN: Isokangas – Jokiharju, Välimäki, Salo (A), Niemeläinen, Reunanen, Kotkansalo, Pylkkänen, Toivola – Oksanen, Mäkinen (A), Kuokkanen – Tuulola, Somppi, Vesalainen – Koivula, Räsänen, Tolvanen – 
Moilanen, Koppanen, Jääskä.
RUS: Kaliaev – Alexeev, Yakovenko, Ryzhenkov, Makeev, Afanasev, Gromov, Achmetgaliyev, Shvyrev – Bajn, Rubtsov, Verba – Popugaev, Ivanov, Kayumov – Veriaev, Shevchenko, Ivanyuzhenkov – Avramenko, 
Meshcheryakov, Geraski.

Final
Canada - Sweden                        7:3 (4:0, 2:1, 1:2)
3. Dubois, 12. Dubois (Girard), 16. McLeod (Kaspick), 17. Benson (Girard), 28. Kaspick (McLeod), 40. Kyrou (Patrick, Mete), 52. Malestyn (Jost, Dubois) – 34. Bratt (Fällström, Deutsch), 
42. Nylander (Brännström, Bratt), 43. Fällström (Nylander, Thilander) 
Referee: Hodek, Šír - Gebauer, Lederer (CZE), penalties: 5:5 and Howden (CAN) 5 min and game misconduct, powerplay goals: 2:2, shots: 38:18, spectators: 654
CAN: Wells – Fabbro, Bean, Clague, Mete, Quenneville, Girard, Poirier, Mahura – Kaspick, McLeod, Malenstyn – Benson, Patrick, Kyrou – Dube, Jost, Bitten – Howden, Steel, Dubois.
SUI: Gustavsson (17. Wallin) – Cederholm, Brännström, Thilander, Nässén, Horrsell, Deutsch – Nylander, Fallström, Bratt – Oskar, Lindström , Weissbach – Steen, Petterson, Wahlgren – Andersson, 
Davidsson, Bokvist – Olsson

Scoring Leaders                  GP  G  A PTS PIM +/-
 1. Kailer YAMAMOTO          USA  4  4  3  7  14  2
    Casey MITTELSTADT        USA  4  3  4  7   4  3
 3. Nikita POPUGAEV          RUS  5  3  3  6   0  2
    Nico HISCHIER            SUI  4  3  3  6   0 -2
    Janne KUOKKANEN          FIN  5  0  6  6   4  4
 6. Otto MÄKINEN             FIN  5  4  1  5   0  4
    Nolan PATRICK            CAN  4  3  2  5   6  2
    Artur KAYUMOV            RUS  5  2  3  5   0  2
    Tyler BENSON             CAN  4  1  4  5   0  4
    Livio STADLER            SUI  4  1  4  5   4 -4
    Martin BODÁK             SVK  4  0  5  5   0 -1 
 
Most Penalized Players           GP  PIM 2  5 10 20 25
 1. Timmy GETTINGER          USA  4  30  5  0  2  0  0
 2. Axel ANDERSSON           SUI  4  25  0  1  0  1  0
 3. Victor ÖJDEMARK          SUI  4  18  4  0  1  0  0
    William KNIERIM          USA  4  18  4  0  1  0  0
 5. Lias ANDERSSON           SWE  4  16  3  0  1  0  0
    German RUBTCOV           RUS  5  16  3  0  1  0  0
 7. Otto SOMPPI              FIN  5  14  2  0  1  0  0
    Yannick LERCH            SUI  4  14  2  0  1  0  0
    Kailer YAMAMOTO          USA  4  14  2  0  1  0  0
10. Drake RYMSHA             USA  4  12  1  0  1  0  0
    Matúš JURIGA             SVK  4  12  1  0  1  0  0 
 
Plus / mínus Leaders             GP  G  A PTS PIM +/-  
 1. František HRDINKA        CZE  4  0  2  2  2  +5/ 0  5
 2. Lukáš DOUDERA            CZE  4  0  1  1  0  +4/ 0  4
    David KOFROŇ             CZE  4  2  1  3  0  +5/-1  4
    Tyler BENSON             CAN  4  1  4  5  0  +5/-1  4
    Michael MCLEOD           CAN  4  1  1  2  2  +4/ 0  4
    Samuel GIRARD            CAN  4  1  0  1  0  +4/ 0  4
    Robin SALO               FIN  5  2  0  2  2  +5/-1  4
    Emil OKSANEN             FIN  5  1  1  2  4  +6/-2  4
    Otto MÄKINEN             FIN  5  4  1  5  0  +6/-2  4
    Janne KUOKKANEN          FIN  5  0  6  6  4  +6/-2  4 
 
Goalies                          GP  MIN    SOG   GAA GA SVS   SVS%
 1. Dylan WELLS              CAN  4  125:00  35  0.48  1  34  97.14%
 2. Filip GUSTAVSSON         SWE  4  239:04 115  1.25  5 110  95.65%
 3. Vladislav SUKHACHEV      RUS  5  165:00 112  1.82  5 107  95.54%
 4. Severi ISOKANGAS         FIN  5  236:59  87  1.77  7  80  91.95%
 5. Adam BRÍZGALA            CZE  4  117:05  61  2.56  5  56  91.80%
 6. Maksim KALIAEV           RUS  5  140:00  80  3.00  7  73  91.25%
 7. Carter HART              CAN  4  120:00  31  1.50  3  28  90.32%
 8. Josef KOŘENÁŘ            CZE  4  119:11  59  3.52  7  52  88.14%
 9. Stephen DHILLON          USA  4  140:00  83  4.29 10  73  87.95%
10. Dayton RASMUSSEN         USA  4  100:00  45  3.60  6  39  86.67%
11. Philip WÜTHRICH          SUI  4  142:27  95  5.90 14  81  85.26%
12. Matteo RITZ              SUI  4   98:40  60  5.47  9  51  85.00%
13. Roman DURNÝ              SVK  4  125:00  53  4.32  9  44  83.02%
14. Ján KOŽIAK               SVK  4  120:00  72  6.50 13  59  81.94%
15. Niilo HALONEN            FIN  5   60:00  26  2.00  2  24  92.31% 
 
Powerplay Efficiency                             Penalty Killing
                 GP PPOP PPGF PPGA PP% PPTIME                     GP SHOP SHGF SHGA SH% SH_TIME
1. Russia         5  24  8  0  33.33%  36:08     1. Canada         4  16  2  0 100.00%  29:03
2. Switzerland    4  17  5  0  29.41%  25:46     2. Sweden         4  25  0  3  88.00%  37:28
3. Slovakia       4  22  4  1  18.18%  36:49     3. Russia         5  29  0  4  86.21%  45:29
4. Sweden         4  18  3  1  16.67%  24:08     4. Finland        5  24  0  4  83.33%  32:56
5. Canada         4  19  3  0  15.79%  32:31     5. Czech Republic 4  14  0  3  78.57%  21:16
6. USA            4  27  4  0  14.81%  33:36     6. USA            4  33  0  8  75.76%  48:54
7. Finland        5  30  4  0  13.33%  42:04     7. Switzerland    4  23  1  6  73.91%  36:38
8. Czech Republic 4  25  2  1   8.00%  45:41     8. Slovakia       4  18  0  5  72.22%  24:59

hokej.sfrp.cz

U17 Tournament, 12.-16.8.2015, Arosa, Switzerland

 1. USA                         USA   5:4   4:3ot 8:1  12:0   4 3 1 0 0 29: 8 11
 2. Czech Republic              4:5   CZE   7:1  11:0   8:2   4 3 0 0 1 30: 8  9
 3. Slovakia                    3:4ot 1:7   SVK   1:0   3:1   4 2 0 1 1  8:12  7
 4. Germany                     1:8   0:11  0:1   GER   6:1   4 1 0 0 3  7:21  3
 5. Switzerland                 0:12  2:8   1:3   1:6   SUI   4 0 0 0 4  4:29  0

hokej.sfrp.cz

Junior World Cup, 24.-30.8.2015, Yekaterinburg, Verkhnyaya Pyshma and Nizhny Tagil, Russia

Junior World Cup

GROUP A
 1. Chicago Steel               USA   6:1   3:2   3:0   3 3 0 0 0 0 0 12: 3 9
 2. Avto Yekaterinburg          1:6   RUS   3:1   2:1ot 3 1 1 0 0 0 1  6: 8 5
 3. HC Riga                     2:3   1:3   LAT   3:2ps 3 0 0 1 0 0 2  6: 8 2
 4. Snezhnye Barsy Astana       0:3   1:2ot 2:3ps KAZ   3 0 0 0 1 1 1  3: 8 2

GROUP B
 1. Chaika Nizhnij Novgorod     RUS   4:6   5:0   3:1   3 2 0 0 0 0 1 12: 7 6
 2. Djurgarden                  6:4   SWE   1:3   3:2   3 2 0 0 0 0 0 10: 9 6
 3. TPS Turku                   0:5   3:1   FIN   4:3   3 2 0 0 0 0 1  7: 9 6
 4. Dinamo-Bobruisk             1:3   2:3   3:4   RUS   3 0 0 0 0 0 3  6:10 0
 
   
Semifinal
Chicago Steel - Djurgarden             2:5 (1:0 0:3 1:2)
Chaika - Avto                          5:2 (2:1 1:0 2:1)

For 7th Place
Snezhnye Barsy - Dinamo-Bobruisk       0:2 (0:0 0:1 0:1)

For 5th Place
HC Riga - TPS                          5:3 (0:3 2:0 3:0)

Bronze Medal game 
Chicago Steel - Avto                   3:2 (0:0 2:2 1:0)

Final
Chaika - Djurgarden                    1:2 (1:0 0:1 0:1)

hokej.sfrp.cz

U20 Tournament, 28.-30.8.2015, Dmitrov, Russia

 1. Finland                     FIN   2:3ps 4:1   3:1   3 2 0 1 0  9: 5  7
 2. Sweden                      3:2ps SWE   4:3   3:5   3 1 1 0 1 10:10  5
 3. Czech Republic              1:4   3:4   CZE   4:0   3 1 0 0 2  8: 8  3
 4. Russia                      1:3   5:3   0:4   RUS   3 1 0 0 2  6:10  3

hokej.sfrp.cz

U18 Tournament, 27.-29.8.2015, Debica, Poland

 1. Hungary U18                 HUN   5:4   3:1   7:0   3 3 0 0 0 15: 5 9
 2. Poland U18                  4:5   POL   3:1   4:2   3 2 0 0 1 11: 8 6
 3. Austria U18                 1:3   1:3   AUT   3:2   3 1 0 0 1  5: 8 3
 4. Slovakia U16                0:7   2:4   2:3   SVK   3 0 0 0 3  4:14 0

hokej.sfrp.cz

U16 Red Bull Hockey Rookies Cup, 20.-23.8.2015, Salzburg, Austria

 1. Russia                      RUS   3:1   7:3   7:2   3 3 0 0 0 17: 6 9
 2. Czech Republic              1:3   CZE   7:6ot 9:2   3 1 1 0 1 17:11 5
 3. Austria U17                 3:7   6:7ot AUT   3:1   3 1 0 1 1 12:15 4
 4. Slovakia                    2:7   2:9   1:3   SVK   3 0 0 0 3  5:19 0

hokej.sfrp.cz

U20 4Nations Tournament, 6.-8.11.2015, Tampere, Hämeenlinna, Finland

1. Finland                      FIN   4:1   3:2   2:0   3 3 0 0 0  9: 3 9
2. Sweden                       1:4   SWE   6:0   2:3ot 3 1 0 1 1  9: 7 4
3. Czech Republic               2:3   0:6   CZE   3:2   3 1 0 0 2  5:11 3
4. Russia                       0:2   3:2ot 2:3   RUS   3 0 1 0 2  5: 7 2

hokej.sfrp.cz

U20 Tournament, 5.-8.11.2015, Poprad, Slovakia

1. Slovakia                     SVK   2:1   3:2   5:2   3 3 0 0 0 10: 5 9
2. Germany                      1:2   GER   2:1ps 4:3   3 1 1 0 1  7: 6 5
3. Switzerland                  2:3   1:2ps SUI   2:1ps 3 0 1 1 1  5: 6 3
4. Norway                       2:5   3:4   1:2ps NOR   3 0 0 1 2  6:11 1

hokej.sfrp.cz

U20 Grodno Cup, 5.-7.11.2015, Grodno, Belarus

U20

1. Latvia                       LAT   5:1   5:2   3:1   3 3 0 0 0 13: 4  9
2. Denmark                      1:5   DEN   4:3   2:1   3 2 0 0 1  7: 9  6
3. Belarus                      2:5   3:4   BLR   6:1   3 1 0 0 2 11:10  3
4. Austria                      1:3   1:2   1:6   AUT   3 0 0 0 3  3:11  0

hokej.sfrp.cz

U20 Four Nations Tournament, 5.-7.11.2015, Vaujany, France

U20

1. France                       FRA   3:2ot 6:1   5:1   3 2 1 0 0 14: 4 8
2. Hungary                      2:3ot HUN   3:1   2:1   3 2 0 1 0  7: 5 7
3. Slovenia                     1:6   1:3   SLO   3:2   3 1 0 0 2  5:11 3
4. Italy                        1:5   1:2   2:3   ITA   3 0 0 0 3  4:10 0

hokej.sfrp.cz

U18 Four Nations Tournament, 5.-7.11.2015, Vojens, Denmark

1. Slovakia                     SVK   4:2   4:6   5:3   3 2 0 0 1 13:11  6
2. Germany                      2:4   GER   2:0   4:2   3 2 0 0 1  8: 6  6
3. Denmark                      6:4   0:2   DEN   5:4ot 3 1 1 0 1 11:10  5
4. Belarus                      3:5   2:4   4:5ot BLR   3 0 1 0 2  9:14  1

hokej.sfrp.cz

U16 Presidential Sport Club Cup, 5.-7.11.2015, Minsk, Belarus

1. Latvia U17                   LAT   2:1   3:2ps 4:1   3 2 1 0 0  9: 4  8
2. Belarus U17                  1:2   BLR   3:2ot 7:1   3 1 1 0 1 11: 5  5
3. Russia U16                   2:3ps 2:3ot RUS   7:0   3 1 0 2 0 11: 6  5
4. Slovakia U16                 1:4   1:7   0:7   SVK   3 0 0 0 3  2:18  0

hokej.sfrp.cz

U18 Tournament, 4.-8.11.2015, Monthey, Switzerland

1. USA                          USA   3:1   4:3   5:2   7:0   4 4 0 0 0 19: 6 12
2. Czech Republic               1:3   CZE   2:1   4:2   6:2   4 3 0 0 1 13: 8  9
3. Sweden                       3:4   1:2   SWE   5:1   6:1   4 2 0 0 2 15: 8  6
4. Finland                      2:5   2:4   1:5   FIN   8:3   4 1 0 0 3 13:17  3
5. Switzerland                  0:7   2:6   1:6   3:8   SUI   4 0 0 0 4  6:27  0

hokej.sfrp.cz

U18 Austrian Hockey Board Tournament, 6.-8.11.2015, Telfs, Austria

1. Slovenia                     SLO   1:2   5:2   4:3   3 2 0 0 1 10: 7  6
2. Austria                      2:1   AUT   2:3   5:3   3 2 0 0 1  9: 7  6
3. Italy                        2:5   3:2   ITA   4:2   3 2 0 0 1  9: 9  6
4. Hungary                      3:4   3:5   2:4   HUN   3 0 0 0 3  8:13  0

hokej.sfrp.cz

World Under-17 Hockey Challenge, 1.-7.11.2015, Dawson Creek/Fort St. John, B.C., Canada

World Under-17 Hockey Challenge

Group A
1. United States                USA   6:1   7:5   6:1   3 3 0 0 0 19: 7  9
2. Czech Republic               1:6   CZE   3:2   3:4ot 3 1 0 1 1  7:12  4
3. CAN White                    5:7   2:3   CAN   5:3   3 1 0 0 2 12:13  3
4. CAN Black                    1:6   4:3ot 3:4   CAN   3 0 1 0 2  8:14  2

Group B
1. CAN Red                      CAN   3:1   4:3ot 4:1   3 2 1 0 0 11: 5  8
2. Finland                      1:3   FIN   6:3   6:3   3 2 0 0 1 13: 9  6
3. Russia                       3:4ot 3:6   RUS   5:2   3 1 0 1 1 11:12  4
4. Sweden                       1:4   3:6   2:5   SWE   3 0 0 0 3  6:15  0

Quarter-final
CAN Black - CAN Red                    2:3 (1:0, 0:0, 1:3) 
Sweden - United States                 5:4 (2:1, 2:1, 1:2) 
CAN White - Finland                    4:2 (1:0, 0:2, 3:0) 
Russia - Czech Republic                6:1 (2:1, 1:0, 3:0) 

For 5th Place 
Finland - United States                5:4ot (4:2, 0:1, 0:1, 1:0)

For 7th Place
CAN Black - Czech Republic             2:4 (1:1, 0:1, 1:2)
 
Semifinal 
Russia - CAN Red                       3:2ot (0:2, 1:0, 1:0, 0:0, 1:0)
Sweden - CAN White                     1:2 (1:0. 0:0, 0:2) 

Bronze  
Sweden - CAN Red                       3:0 (3:0, 0:0, 0:0) 

Gold 
CAN White - Russia                     6:2 (1:2, 3:0, 2:0)

All-star team: Maxim Zhukov (Russia) - Evan Bouchard (Team Canada White), Timothy Liljegren (Sweden) -
Maxime Comtois (Team Canada Red), Owen Tippett (Team Canada White), Eeli Tolvanen (Finland)

Scoring Leaders                  GP G A PTS SOG PPG 
21 Eeli Tolvanen             FIN  5 9 1 10   9   3
57 Scott Reedy               USA  5 6 3  9   6   0
21 Owen Tippett              WHT  6 5 3  8   5   2
23 Kristian Vesalainen       FIN  5 4 4  8   4   1
19 Gabe Vilardi              WHT  6 4 3  7   4   1
14 Maxime Comtois            RED  6 1 6  7   1   0
15 James Hamblin             WHT  6 5 1  6   5   3
19 Ivan Chekhovich           RUS  6 4 2  6   4   1
16 Antoine Morand            RED  6 3 3  6   3   1
20 Joël Teasdale             RED  6 3 3  6   3   1
 2 Evan Bouchard             WHT  6 1 5  6   1   1
13 Joni Ikonen               FIN  5 1 5  6   1   0
43 Quinn Hughes              USA  5 1 5  6   1   1
18 Martin Nečas              CZE  5 4 1  5   4   0
 6 Timothy Liljegren         SWE  6 3 2  5   3   0
15 Rickard Hugg              SWE  6 3 2  5   3   0
 4 Ian Mitchell              WHT  6 2 3  5   2   1
14 Andrei Svechnikov         RUS  6 2 3  5   2   1
24 Klim Kostin               RUS  6 2 3  5   2   0
12 Lucas Elvenes             SWE  6 2 3  5   2   2

Goalie                           GP  MIN   SOG SVS GA GAA  SVS% SO 
30 Arvid Söderblom           SWE  4  80:10  47  44  3 2.25 .936 1
 1 Michael DiPietro          RED  5 308:28 126 117  9 1.75 .929 0
33 Dylan St. Cyr             USA  5 207:39  89  82  7 2.02 .921 0
30 Maxim Zhukov              RUS  6 342:19 189 172 17 2.98 .910 0
 1 Ukko-Pekka Luukkonen      FIN  1  60:00  31  28  3 3.00 .903 0
31 Kyle Jessiman             RED  2  61:03  30  27  3 2.95 .900 0
 1 Ian Scott                 WHT  6 237:42 110  99 11 2.78 .900 0
 2 Tomas Vomacka             CZE  5 125:00  50  45  5 2.40 .900 0
31 Alex D’Orio               BLK  4 124:15  57  51  6 2.90 .895 0
30 Matthew Welsh             WHT  5 120:00  56  50  6 3.00 .893 0
30 Lassi Lehtinen            FIN  4 243:00 114 101 13 3.21 .886 0
 1 Olle Eriksson Ek          SWE  6 277:22 139 122 17 3.68 .878 0
 1 Jakub Skarek              CZE  5 180:00 102  88 14 4.67 .863 0
30 Jacob McGrath             BLK  5 178:59  87  74 13 4.36 .851 0
31 Adam Scheel               USA  4  97:59  49  40  9 5.51 .816 0
 1 Arseni Akhmetov           RUS  3  26:10  20  16  4 9.17 .800 0

Team Stats        GP GPG  GAPG PP PP% PK PPGA PK% 
CAN White          6 4.00 3.00 40 27.5 19 4 78.9
CAN Red            6 2.67 2.00 23 26.1 23 1 95.7
CAN Black          5 2.20 4.20 13 23.1 22 5 77.3
United States      5 5.40 3.40 19 21.1 28 5 82.1
Russia             6 3.50 3.50 26 19.2 28 7 75.0
Finland            5 4.00 3.40 26 15.4 26 4 84.6
Sweden             6 2.50 3.50 28 14.3 28 7 75.0
Czech Republic     5 2.20 3.80 15  0.0 16 4 75.0

hokej.sfrp.cz

2015 World Junior A Challenge, 13.-19 December 2015, Cobourg, Whitby, Canada

Group A                                          GP W L wo l GF:GA PTS
 1. Russia                      RUS   6:1   2:0   2 2 0 0 0  8: 1 6
 2. Canada East                 1:6   CAE   8:3   2 1 1 0 0  9: 9 3
 3. Switzerland                 0:2   3:8   SUI   2 0 2 0 0  3:10 0
 
Group B                                          GP W L wo l GF:GA PTS
 1. Canada West                 CAW   3:2   7:3   2 2 0 0 0 10: 5 6
 2. United States               2:3   USA   6:0   2 1 1 0 0  8: 3 3
 3. Czech Republic              3:7   0:6   CZE   2 0 2 0 0  3:13 0

Quarter-final 
Switzerland - United States            1:7 (1:1, 0:5, 0:1)
10:07 Ross Colton (Carson Meyer, Jake Wahlin), 22:36 Collin Peters (Josh Wilkins, Grant Jozefek), 25:02 Max Zimmer (Chase Pearson, Mitch Reinke), 25:58 Josh Wilkins (Grant Jozefek),
31:27 Collin Peters (Josh Wilkins), 34:40 Ross Colton (Liam Pecararo, Spenser Young), 53:07 Callahan Burke (William Knierem) - 3:14 Lee Roberts (Dominik Volejnicek, #9 Fabian Berni)
Penalties: 6:7, powerplay goals: 0:1, SHG: 0:1, shots: 20:42

Czech Republic - Canada East           2:3 (1:0, 0:1, 1:2)
5:12 Jiri Karafiat, 57:38 Kristian Reichel (Tomas Havranek) - 29:24 Lucas Batt (Josh Dickinson, Tyler Rollo), 50:16 Tyler Rollo (Lucas Batt), 53:31 Tyler Rollo (Josh Kosack, Makail Parker) 
Penalties: 5:11, powerplay goals: 0:1, shts: 35:30 
 
Semifinal
Canada East - Canada West              5:8 (2:2, 0:0, 3:6)
3:57 Owen Grant (Noah Jordan), 11:08 Adam Smith, 47:23 Brett Murray (Josh Dickinson), 51:45 Luc Brown (Ben Sokay, Grant Cooper), 54:50 Josh Kosack - 2:48 Brandon Biro (Tyler Maltby, Bobby McMann), 
11:32 Bobby McMann (Tyler Maltby), 43:38 Cale Makar (Liam Finlay, Tyson Jost), 46:14 Liam Finlay (Joseph Nardi, Tyson Jost), 52:01 Tyson Jost, 56:51 Joseph Nardi (Liam Finlay, Tyson Jost), 
59:12 Tyler Busch, 59:48 Noah Bauld
Penalties: 8:3, powerply goals: 0:3, SHG: 0:2, shots: 29:39
 
USA - Russia                           4:7 (2:2, 2:2, 0:3)
4:59 Ivan Kosorenkov (German Rubtsov, Artur Kayumov), 10:46 Mikhail Meshcheryakov (Ilya Avramenko, Nikita Makeev), 20:25 German Rubtsov, 39:24 German Rubtsov (Mikhail Maltsev) - 
14:20 Ross Colton (Jake Wahlin), 19:26 Keegan Ford (Spenser Young, Callahan Burke), 23:53 William Knierem (Ryan Zuhlsdorf), 27:19 Max Zimmer (Tanner Laczynski), 
45:02 Dmitrii Alekseev (Viacheslav Shevchenko), 54:39 Ivan Kosorenkov (German Rubtsov, Artur Kayumov), 58:58 Artur Kayumov  
Penalties: 4:4, powerplay goals: 1:2, shots: 35:17

For 5th Place
Czech Republic - Switzerland           5:3 (3:1, 1:1, 1:1)
10:44 Lukas Doudera (Kristian Reichel, Petr Kodytek), 10:47 Pavel Kousal (Ondrej Najman), 18:21 Tomas Smerha (Daniel Novak, Ondrej Kachyna), 33:01 Petr Kodytek (Ondrej Najman),
58:10 Jiri Karafiat (Kristian Reichel) - 7:00 Axel Simic (Philipp Kurashev), 39:36 Lee Roberts, 53:12 Kaj Suter (Livio Stadler)
Penalties: 4:6, powerplay goals: 0:0, SHG: 1:0, shots: 36:25
 
Bronze Medal Game
Canada East - USA                      1:7 (0:0, 1:4, 0:3)
14:31 Lucas Batt (Tyler Rollo, Owen Grant) - 20:19 Rem Pitlick (Callahan Burke, Liam Pecararo), 21:26 Max Zimmer (Tanner Laczynski, Chase Pearson), 28:45 Grant Jozefek (Josh Wilkins, Collin Peters), 
13:04 Chase Pearson (Max Zimmer, Collin Peters), 48:59 Callahan Burke (Rem Pitlick), 52:25 Liam Pecararo (Rem Pitlick, Keegan Ford), 52:49 Max Zimmer (Spenser Young, Chase Pearson)
Penalties: 4:2, powerplay goals: 0:1, shots: 18:36
 
Final
Canada West - Russia                   2:1 (0:0, 0:0, 2:1)
42:13 Bobby McMann, 57:00 Tyson Jost (Liam Finlay, Dante Fabbro) - 59:24 Kirill Slepets (German Rubtsov)
Penalties: 3:4, powerplay goals: 0:0, shots: 34:28

MVP: Tyson Jost (Canada West)

All-Star Team: Mikhail Berdin (Russia) - Keegan Ford (United States), Cale Makar (Canada West) -
Tyson Jost (Canada West), German Rubtsov (Russia), Max Zimmer (United States)

Scoring Leaders                   GP G A TP PPG 
Tyson Jost                   CAN-W 4 3 6 9  1 
Max Zimmer                   USA   5 5 3 8  1 
Callahan Burke               USA   5 3 3 6  0 
Tyler Rollo                  CAN-E 5 2 4 6  0 
Chase Pearson                USA   5 2 4 6  1 
Ross Colton                  USA   5 4 1 5  1 
Bobby McMann                 CAN-W 4 3 2 5  0 
Luc Brown                    CAN-E 5 2 3 5  0 
Liam Finlay                  CAN-W 4 2 3 5  1 
German Rubtsov               RUS   4 2 3 5  1 
Liam Pecararo                USA   5 2 3 5  0 
Artur Kayumov                RUS   4 1 4 5  0 
Lucas Batt                   CAN-E 5 3 1 4  1 
Mikhail Maltsev              RUS   4 3 1 4  0 
Rem Pitlick                  USA   5 2 2 4  0 
Collin Peters                USA   5 2 2 4  0 
Josh Dickinson               CAN-E 5 1 3 4  0 

Goalie                            GP  MIN   SOG  SV GA  GAA   SV% SO 
Mikhail Berdin               RUS   4 150:44  63  61  2  0.80 .968 1
Matthew Murray               CAN-W 4 240:00 125 114 11  2.75 .912 0
Vladislav Sukhachev          RUS   4  87:19  53  48  5  3.44 .906 0
Kris Oldham                  USA   5 139:07  57  51  6  2.59 .895 0
Nicholas Latinovich          CAN-E 5 119:07  56  50  6  3.02 .893 0
Ryan Bednard                 USA   5 160:00  45  40  5  1.88 .889 1
Matteo Ritz                  SUI   4 120:00  70  61  9  4.50 .871 0
Dominik Groh                 CZE   4 120:00  66  57  9  4.50 .864 0
Josef Korenar                CZE   4 120:00  60  50 10  5.00 .833 0
Philip Wüthrich              SUI   4 118:35  68  56 12  6.07 .824 0
Colton Point                 CAN-E 5 177:44  86  70 16  5.40 .814 0

Team Stats                        GP GPG  GAPG PP PP%  PK PPGA PK% 
Canada East                        5 3.60 5.20 11 27.3 28 5 82.1
United States                      5 5.20 2.40 19 21.1 21 2 90.5
Canada West                        4 5.00 2.75 18 27.8 16 1 93.8
Russia                             4 4.00 1.75 17 23.5 14 1 92.9
Switzerland                        4 1.75 5.50 14  0.0 15 4 73.3
Czech Republic                     4 2.50 4.75 25  4.0 10 4 60.0

hokej.sfrp.cz

U17 Tournament, 16.-20 December 2015, Púchov, Slovakia

1. Russia U17                   RUS   6:3   4:5ot 6:1   3 2 0 1 0 16: 9 7
2. Slovakia U17                 3:6   SVK   5:4   4:1   3 2 0 0 1 12:11 6
3. USA U17                      5:4ot 4:5   USA  10:1   3 1 1 0 1 19:10 5
4. Switzerland U17              1:6   1:4   1:10  SUI   3 0 0 0 3  3:20 0

Best Players: St. Cyr (USA) - Martin Fehérváry (SVK) - Klim Kostin (RUS)

hokej.sfrp.cz

U16 Tournament, 28.-30 December 2015, Trnava, Slovakia

U16 Tournament

1. Finland U16                  FIN   3:2   4:5ot 4:2   3 2 0 1 0 11: 9 7
2. Switzerland U16              2:3   SUI   6:1   4:2   3 2 0 0 1 12: 6 6
3. Germany U16                  5:4ot 1:6   GER   5:4ot 3 0 2 0 1 11:14 4
3. Slovakia U16                 2:4   2:4   4:5ot SVK   3 0 0 1 2  8:13 1

hokej.sfrp.cz

Cup of Liberation City Poprad, 26. - 29 December 2015, Poprad, Slovakia

1. Austria U16                  AUT   3:2   8:0   2:1ps 7:3   4:1   5 4 1 0 0 16:14 14
2. Poland U16                   2:3   POL   6:5   4:0   3:4   2:1   5 3 0 0 2 17:13  9
3. Slovan Bratislava U15        0:8   5:6   BRA   3:2   6:0   2:3ps 5 2 0 1 2 24:19  7
4. Slovakia U15                 1:2ps 0:4   2:3   SVK   2:1   3:1   5 2 0 1 2  9:11  7
5. HC Poprad                    3:7   4:3   0:6   1:2   POP   3:1   5 1 0 0 4 11:19  3
6. Hungary U16                  1:4   1:2   3:2ps 1:3   1:3   HUN   5 0 1 0 4  7:14  2

hokej.sfrp.cz

U18 Tournament, 26.-30 December 2015, Zuchwil, Switzerland

1. Finland U18                  FIN   4:1   6:1   6:2   6:2   4 4 0 0 0 22: 6 12   
2. Czech Republic U18           1:4   CZE   5:1   5:3   4:5ot 4 2 0 1 0 15:18  7         
3. Germany U18                  1:6   1:5   GER   4:3ps 7:6   4 1 1 0 2 13:20  5 
4. Switzerland U18              2:6   3:5   3:4ps SUI   4:3   4 1 0 1 2 12:18  4   
5. Slovakia U18                 2:6   5:4ot 6:7   3:4   SVK   4 0 1 0 3 16:21  2
         
SCORING LEADERS                  GP G A PTS PIM +/-
 1 MÄKINEN Otto              FIN  4 2 5 7 2 +4
 2 RUZICKA Adam              SVK  4 5 1 6 2 +2
 3 BUCEK Samuel              SVK  4 3 3 6 0 +1
 4 BODAK Martin              SVK  4 2 4 6 4 -3
 5 HAVRANEK Tomas            CZE  4 1 5 6 2 +5
 6 KARAFIAT Jiri             CZE  4 3 2 5 2 +7
 6 KOUSAL Pavel              CZE  4 3 2 5 6 +4
 8 JOKIHARJU Henri           FIN  4 1 4 5 2 +7
 8 KUOKKANEN Janne           FIN  4 1 4 5 2 +2
10 KOPPANEN Joona            FIN  4 4 0 4 2 +3

GOALKEEPERS                     GKD GPI  MIP  MIP% SOG GA SVS SVS% GAA PPGA SHGA SO
 1 STAHL David               CZE  4 3 160:00 65.99  80  5  75 93.75 1.88 2 0 0
 2 HALONEN Niilo             FIN  4 2 120:00 50.00  40  3  37 92.50 1.50 2 0 0
 3 PANTKOWSKI Mirko          GER  3 2 125:00 51.02 101  9  92 91.09 4.32 1 0 0
 4 LAAKSO Leevi              FIN  4 2 120:00 50.00  30  3  27 90.00 1.50 1 0 0
 5 WÜTHRICH Philip           SUI  4 3 176:31 72.34 123 15 108 87.80 5.10 5 0 0
 6 KOZIAK Jan                SVK  4 4 185:18 77.20  88 14  74 84.09 4.53 1 1 0
   RITZ Matteo               SUI  3 2  67:30 27.66  42  3  39 92.86 2.67 2 0 0
   STEINMANN Jonas           GER  3 1  60:00 24.49  37  5  32 86.49 5.00 1 0 0
   BRIZGALA Adam             CZE  2 2  82:28 34.01  58  8  50 86.21 5.82 3 0 0
   DALGIC Jan                GER  2 1  60:00 24.49  37  6  31 83.78 6.00 2 0 0
   SKLENAR Juraj             SVK  4 2  54:43 22.80  41  7  34 82.93 7.68 1 0 0

Power Play                             Penalty Killing
       GP ADV PPGF PP% TPP M:S               GP DVG PPGA PK% TSH M:S
 1 SVK  4 13 7 53.85 19:53 02:50       1 SVK  4 14 2 85.71 25:46 12:53
 2 GER  4 18 4 22.22 32:11 08:02       2 FIN  4 16 3 81.25 30:00 10:00
 3 FIN  4 19 4 21.05 32:35 08:08       3 CZE  4 18 5 72.22 30:15 06:03
 4 CZE  4 16 3 18.75 30:01 10:00       4 GER  4 14 4 71.43 23:09 05:47
 4 SUI  4 16 3 18.75 25:35 08:31       5 SUI  4 20 7 65.00 31:05 04:26

hokej.sfrp.cz

U18 Tournament, 27.-30 December 2015, Budapest, Hungary

1. Ukraine U18                  UKR   4:1   3:2   3:9   3 2 0 0 1 10:12 6
2. Hungary U18 red              1:4   HUN   3:2   5:4ot 3 1 1 0 1  9:10 5 
3. Poland U18                   2:3   2:3   POL   5:4ot 3 0 1 0 2  9:10 2               
4. Hungary U18 white            9:3   4:5ot 4:5ot HUN   3 0 0 2 1 17:13 2

Bronze Medal game
Hungary U18 white - Poland U18         3:4

Final
Hungary U18 red - Ukraine U18          5:3

hokej.sfrp.cz

U18 Vladimír Dzurilla Trophy, 11.-14.2.2016, Piešťany, Slovakia

1. Switzerland                  SUI   3:1   2:3ps 4:2   3 2 0 1 0  8: 5 7
2. Germany                      1:3   GER   4:2   5:3   3 2 0 0 1 10: 8 6
3. Slovakia                     3:2ps 2:4   SVK   7:4   3 1 1 0 1 11: 9 5
4. Belarus                      2:4   3:5   4:7   BLR   3 0 0 0 3  9:16 0

hokej.sfrp.cz

U17 Tournament, 11.-14.2.2016, Füssen, Germany

1. Switzerland                  SUI   3:2   2:0   9:0   3 3 0 0 0 14: 2 9
2. Germany                      2:3   GER   8:3   5:4ps 3 1 1 0 1 15:10 5
3. Slovakia                     0:2   3:8   SVK   4:0   3 1 0 0 2  7:10 3
4. Denmark                      0:9   4:5ps 0:4   DEN   3 0 0 1 2  4:18 1

hokej.sfrp.cz

U18 Minsk City Cup, 11.-13.2.2016, Minsk, Belarus

1. Denmark                      DEN   4:3ot 5:1   4:2   3 2 1 0 0 13: 6 8
2. Belarus                      3:4ot BLR   4:2   2:3   3 1 0 1 1  9: 9 4 
3. Norway                       1:5   2:4   NOR   4:2   3 1 0 0 2  8:11 3
4. Latvia                       2:4   3:2   2:4   LAT   3 1 0 0 2  7:10 3

hokej.sfrp.cz

U18 Tournament, 11.-14.2.2016, Bled, Slovenia

1. France                       FRA   6:1   9:5   2:1   3 3 0 0 0 17: 7 9
2. Italy                        1:6   ITA   3:1   2:3ps 3 1 0 1 1  6:10 4
3. Hungary                      5:9   1:3   HUN   3:1   3 1 0 0 2  9:13 3
4. Slovenia                     1:2   3:2ps 1:3   SLO   3 0 1 0 2  5: 7 2

hokej.sfrp.cz

U19 Tournament, 10.-14.2.2016, Deggendorf, Germany

1. Sweden                       SWE   1:5   5:1   5:3   4:1   4 3 0 0 1 15:10 9
2. Finland                      5:1   FIN   2:3   3:0   5:4ot 4 2 1 0 1 15: 8 8
3. Switzerland                  1:5   3:2   SUI   0:4   5:2   4 2 0 0 2  9:13 6
4. Czech Republic               3:5   0:3   4:0   CZE   1:0ps 4 1 1 0 2  8: 8 5
5. Germany                      1:4   4:5ot 2:5   0:1os GER   4 0 0 2 2  7:15 2

hokej.sfrp.cz

U18 Tournament, 11.-14.2.2016, Rauma, Finland

1. Finland                      FIN   2:1ot 3:2   2:3   4:3   4 2 1 0 1 11: 9 8
2. Sweden                       1:2ot SWE   3:2ot 3:2ot 2:0   4 1 2 1 0  9: 6 8
3. Russia                       2:3   2:3ot RUS   3:0   4:1   4 2 0 1 1 11: 7 7
4. USA                          3:2   2:3ot 0:3   USA   5:2   4 2 0 1 1 10:10 7
5. Czech Republic               3:4   0:2   1:4   2:5   CZE   4 0 0 0 4  6:15 0

hokej.sfrp.cz

U17 Tournament, 9.-13.2.2016, Plymouth, Michigan, USA

1. Russia                       RUS   2:4   5:3   5:2   5:3   4 3 0 0 1 17:12 9
2. Finland                      4:2   FIN   2:5   3:2ps 4:0   4 2 1 0 1 13: 9 8
3. USA                          3:5   5:2   USA   3:4ot 5:2   4 2 0 1 1 16:13 7
4. Czech Republic               2:5   2:3ps 4:3ot CZE   4:3ps 4 0 2 1 1 12:14 5
5. Sweden                       3:5   0:4   2:5   3:4ps SWE   4 0 0 1 3  8:18 1

hokej.sfrp.cz

U15 Tournament, 11.-14.2.2016, Kaposvar, Hungary

1. Hungary                      HUN   3:2   3:2   3:4ot 3 2 0 1 0  9: 8 7
2. Austria                      2:3   AUT   6:5ot 6:2   3 1 1 0 1 14:10 5
3. Italia                       2:3   5:6ot ITA   2:0   3 1 0 1 1  9: 9 4
4. Slovenia                     4:3ot 2:6   0:2   SLO   3 0 1 0 2  6:11 2

Semifinal
Hungary - Slovenia                     2:1ps
Austria – Italy                        2:4

Bronze Medal Game
Slovenia – Austria                     1:0

Finale
Italy – Hungary                        4:3ps

hokej.sfrp.cz

U19 Tournament, 8.-10.2016, Hodonín, Czech Republic

1. Russia                       RUS   3:4ps 6:2   4:2   3 2 0 1 0 13: 8 7
2. Czech Republic               4:3ps CZE   4:3ot 1:3   3 0 2 0 1  8: 9 4
3. Slovakia                     2:6   3:4ot SVK   2:1   3 1 0 1 1  7:11 4
4. Finland                      2:4   3:1   1:2   FIN   3 1 0 0 2  6: 7 3

hokej.sfrp.cz

U20 Invitation Tournament, 29.3-1.4.2016, Salzburg, Austria

1. EC Red Bull Salzburg         AUT   3:2ot 4:1   3:0   3 2 1 0 0 10: 3 7
2. Lillehammer                  2:3ot NOR   3:2ot 4:2   3 1 1 1 0  9: 7 6
3. Slovakia                     1:4   2:3ot SVK   3:0   3 1 0 1 1  6: 7 4
4. Germany                      0:3   2:4   0:3   GER   3 0 0 0 3  2:10 0

Bronze Medal Game     
Slovakia - Germany                     0:5 (0:2, 0:1, 0:2)

Final
EC Red Bull Salzburg - Lillehammer     5:2 (2:1, 1:1, 2:0)

hokej.sfrp.cz

U17 Tournament, 15.-17.4.2016, Södertälje, Sweden

1. Finland                      FIN   6:2   4:2   4:3   3 3 0 0 0 14: 7 9
2. Sweden                       2:6   SWE   7:4   3:2ot 3 1 1 0 1 12:12 5
3. Russia                       2:4   4:7   RUS   3:2ot 3 0 1 0 2  9:13 2
4. Czech Republic               3:4   2:3ot 2:3ot CZE   3 0 0 2 1  7:10 2

Best Players: Lassi Lehtonen (FIN) - Anton Björkman (SWE) - Aleksi Heponiemi (FIN)

hokej.sfrp.cz

U16 Tournament, 15.-17.4.2016, Pirkkala, Mänttä, Nokia, Finland

1. Russia                       RUS   5:4   3:2ps 4:2   3 2 1 0 0 12: 8 8
2. Sweden                       4:5   SWE   3:2ot 5:2   3 1 1 0 1 12: 9 5
3. Finland                      2:3ps 2:3ot FIN   2:1   3 1 0 2 0  6: 7 5
4. Czech Republic               2:4   2:5   1:2   CZE   3 0 0 0 3  5:11 0

hokej.sfrp.cz

U16 Tournament, 29.3.-2.4.2016, Dresden, Germany

Group A
1. Germany                      GER   6:4   4:0         2 2 0 0 0 10: 4 6     
2. Austria                      4:6   AUT   4:3         2 1 0 0 1  8: 9 3 
3. Denmark                      0:4   3:4   DEN         2 0 0 0 2  3: 8 0

Group B
1. Switzerland                  SUI   6:2  13:1         2 2 0 0 0 19: 3 6 
2. Norway                       2:6   NOR   3:2         2 1 0 0 1  5: 8 3
3. Italy                        1:13  2:3   ITA         2 0 0 0 2  3:16 0

For 5th Place
Denmark - Italy                        5:2 (3:0, 1:1, 1:1)
Italy - Denmark                        2:2ps (0:1, 1:0, 1:0, 0:1)

Semifinal
Switzerland - Austria                  5:1 (1:0, 1:1, 3:0)
Germany - Norway                       4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Bronze Medal Game
Austria - Norway                       4:1 (2:0, 0:0, 2:1)

Final
Switzerland - Germany                  3:2 (0:0, 2:2, 1:0)
hokej.sfrp.cz

Österreich

ERSTE BANK YOUNG STARS LEAGUE

Gruppe A                        GP W L OTW OTL GF:GA PTS
 1. MAC Budapest                38 23  9 3 3 142: 89 78
 2. HC Orli Znojmo              38 22 11 3 2 178:105 74
 3. EC Red Bull Salzburg        38 22 12 0 4 155:128 70
 4. HC TWK Innsbruck 'Die Haie' 38 16 20 2 0 130:156 52
 5. EHC LIWEST Linz             38 11 20 4 3 105:148 44
 6. Okanagan Hockey Club Europe 38  8 26 3 1 115:171 31
 7. VASAS-Continental Budapest  38  8 28 0 2 111:211 26
 
Gruppe B                        GP W L OTW OTL GF:GA PTS
 1. HK Olimpija Ljubljana       38 20 10 2 6 159:124 70
 2. EC VSV                      38 20 11 2 5 118: 82 69
 3. KHL Medvescak Zagreb        38 19 13 5 1 149:118 68
 4. Fehervar AV19               38 19 13 4 2 158:125 67
 5. EC-KAC                      38 18 12 2 6 124:104 64
 6. UPC Vienna Capitals         38 14 14 9 1 142:123 61
 7. Debrecen-Miskolce Select    38  5 26 2 5  72:174 24

Quarterfinal
MAC Budapest - TWK Innsbruck 'Die Haie 2-1 3:4, 5:2, 7:2
EC Red Bull Salzburg - HC Orli Znojmo  2-0 3:2, 9:4
Medvescak Zagreb - Olimpija Ljubljana  2-1 6:1, 3:5, 3:1
Fehervar AV19 - EC VSV                 1-2 2:3, 3:2ot, 1:3

Semifinal
Medvescak Zagreb - MAC Budapest        2-1 3:4, 5:3, 3:1
EC Red Bull Salzburg - EC VSV          2-0 3:1, 5:1

Final
Medvescak Zagreb - Red Bull Salzburg   2-3 3:7, 4:6, 5:1, 2:1, 1:5

hokej.sfrp.cz

ERSTE BANK JUNIORS LEAGUE

Gruppe A                        GP W L OTW OTL GF:GA PTS
 1. HD Mladi Jesenice           27 23  3 0 1 148: 55 70
 2. EC-KAC                      27 14  8 2 3 115: 88 49
 3. HK Triglav Olimpija         27  8 10 6 3  79: 85 39
 4. HK Slavija Ljubljana        27 11 14 1 1  87:100 36
 5. EC VSV                      27  8 13 4 2  83:104 34
 6. Hokiklub Budapest           27  5 18 2 2  78:138 21
 
Gruppe B                        GP W L OTW OTL GF:GA PTS
 1. MAC Budapest                27 24  1 1 1 163: 42 75
 2. EC Red Bull Salzburg        27 19  7 1 0 115: 72 59
 3. HC Orli Znojmo Junior       27 14 11 2 0 109:131 46
 4. Debrecen-Miskolce Select    27 13 13 0 1 110:112 40
 5. Okanagan Hockey Club Europe 27  8 18 1 0  93:123 26
 6. EHC LIWEST Linz             27  4 21 0 2  58:126 14
 
Gruppe C                        GP W L OTW OTL GF:GA PTS
 1. Fehervar AV19               27 22  2 2 1 206: 61 71
 2. VASAS-Continental Budapest  27 17  8 1 1 109: 66 54
 3. UPC Vienna Capitals         27 16 10 0 1  98: 85 49
 4. HDK Maribor                 27  5 18 1 3  66:119 20
 5. LLZ Stmk. Süd - Graz99ers   27  5 20 0 2  66:128 17
 6. HC LVI Breclav              27  2 23 1 1  52:200  9

Quarterfinal
HC Orli Znojmo Junior - MAC Budapest   0-2 0:6, 1:8
VASAS-Cont. Budapest - Fehervar AV19   0-2 4:6, 1:2
EC-KAC - HD Mladi Jesenice             1-2 1:5, 6:2, 3:4ot
Vienna Capitals - Red Bull Salzburg    0-2 2:3, 3:4

Semifinal
Red Bull Salzburg - MAC Budapest       1-2 4:3, 3:4ot, 4:5ot
HD Mladi Jesenice - Fehervar AV19      0-2 2:7, 3:4ot

Final
Fehervar AV19 - MAC Budapest           2-1 4:3, 6:9, 5:4ot

Austria Final
EC-KAC - Vienna Capitals               0-2 2:6, 2:5
hokej.sfrp.cz

Belarus

U20

                                GP W wo T L Lot GF:GA  PTS
 1. DJUSSh BFSO "Dinamo" Minsk  40 30 2 0  5 3 212: 78  97
 2. DJUSSh CHK "Gomel"          40 28 3 0  6 3 226: 91  93
 3. SDJUShOR "Junost" Minsk     40 28 2 0  8 2 180:112  90
 4. COR Zhlobin                 40 26 2 0 11 1 211:123  83
 5. COR Grodno                  40 24 3 0 11 2 202:129  80
 6. Ararat Yerevan, Armenia     40 18 1 0 18 3 155:148  59
 7. SDJUShor Chimik Novopolock  40 14 4 0 19 3 107:115  53
 8. SDJUShor Mingorisp. Minsk   40 12 2 0 23 3 150:181  43
 9. DJUSSh CHK Brest            40  6 2 0 30 2  75:203  24
10. DJUSSh CHK Vitebsk          40  5 2 0 29 4 141:248  23
11. OCOR Mogiljov               40  2 4 0 33 1 100:331  15

hokej.sfrp.cz

U16

                                GP W wo T L Lot GF:GA  PTS 
 1. Berkut Kyiv, Ukraine        40 32 3 0  5 0 196: 64 102
 2. DJUSSh CHK Gomel            40 31 2 0  5 2 232: 90  99
 3. DJUSSh VFSO "Dinamo" Minsk  40 26 4 0  8 2 215: 78  88
 4. OCOR Mogiljov               40 25 2 0 11 2 176:114  81
 5. DJUSSh CHK Soligorsk        40 24 1 0 13 2 163:120  76
 6. COR Grodno                  40 18 1 0 17 4 148:126  60
 7. SDJUShOR Junost Minsk       40 17 1 0 22 0 119:127  53
 8. COR Zhlobin                 40 17 0 0 23 0 141:128  51
 9. SDJUShOR Chimik Novopolock  40 11 0 0 26 3 106:214  36
10. DJUSSh Pruzhany             40  4 0 0 36 0  80:334  12
11. Koledzh kyiv, Ukraine       40  0 1 0 39 0  75:256   2
hokej.sfrp.cz

France

U22 Elite

 1. Grenoble                    18 12 1 3  2  85: 49 41
 2. Amiens                      18 12 2 1  3 112: 53 41
 3. Rouen                       18 11 3 1  3  79: 53 40
 4. Dijon                       18  6 4 2  6  63: 69 28
 5. Anglet                      18  8 0 2  8  61: 61 26
 6. Briançon/Avignon            18  6 2 0 10  57: 82 22
 7. Angers                      18  6 1 1 10  60: 72 21
 8. Hockey Club 74              18  5 1 4  8  63: 72 21
 9. Villard de Lans             18  5 2 2  9  78:101 21
10. Gap                         18  3 0 0 15  40: 86  9

Quart de finales
Rouen - Briançon/Avignon               3:3ot (0:1, 1:0, 2:2, 0:0), 8:2 (0:1, 5:1, 3:0) 
Amiens - Angers                        6:3 (2:1, 1:1, 3:1), 6:0 (1:0, 1:0, 4:0)
Dijon - Anglet                         0:5 (0:1, 0:1, 0:3), 1:1ot (0:0, 0:0, 1:1, 0:0)
Grenoble - Hockey Club 74              9:3 (2:1, 5:1, 2:1), 4:3 (2:0, 0:1, 2:2)

Demi-finale
Amiens - Rouen                         2:5 (1:2, 0:2, 1:1), 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)
Grenoble - Anglet                      6:1 (2:0, 1:1, 3:0), 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)

Final
Grenoble - Rouen                       0:3 (0:0, 0:2, 0:1), 7:1 (1:0, 2:1, 4:0)

Relegation
Villard de Lans - Gap                  4:4ot (1:0, 3:4, 0:0, 0:0), 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)

hokej.sfrp.cz

U22 Excellence

 1. Lyon                        10  8 0 1 1 58: 18 25
 2. Strasbourg                  10  6 2 0 2 47: 16 22
 3. Evry / Viry                 10  7 0 1 2 31: 23 22
 4. Annecy                      10  2 1 1 6 30: 41  9
 5. Deuil/Garges                10  3 0 0 7 36: 54  8
 6. Toulouse                    10  1 0 0 9 12: 62  3

Evry / Viry - Toulouse                 7:0
Annecy - Deuil/Garges                  4:3ot

Strasbourg - Evry / Viry               1:0
Lyon - Annecy                          1:5

Strasbourg - Annecy                    7:2, 4:2

hokej.sfrp.cz

U18 Elite A

 1. Grenoble                    18 17 0 0  1 166: 48 51
 2. Amiens                      18 12 0 0  6 112: 75 36
 3. Hockey Club 74              18 11 1 0  6  82: 68 35
 4. Rouen                       18 11 0 1  6  83: 51 34
 5. Briançon                    18 10 1 0  7  65: 51 32
 6. Villard                     18  7 1 1  9  70: 88 24
 7. Gap                         18  7 0 0 11  52: 83 21
 8. Dijon                       18  4 1 0 13  57:123 14
 9. Evry / Viry                 18  3 1 1 13  40:120 12
10. Angers                      18  3 0 2 13  54: 74 11

Quart de finale
Amiens - Gap                          10:3 (5:1, 1:1, 4:1), 11:0 (2:0, 5:0, 4:0)
Rouen - Briançon                       2:1 (0:0, 0:0, 2:1), 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)
Grenoble - Dijon                      14:1 (3:0, 4:0, 7:1), 13:2 (5:0, 5:2, 3:0)
Hockey Club 74 - Villard               4:2 (1:1, 2:0, 1:1), 2:3ot (1:1, 0:0, 2:2, 1:0)

Demi finale
Grenoble - Rouen                      10:3 (4:2, 4:0, 2:1), 5:0 (2:0), 1:0, 2:0)
Amiens - Hockey Club 74                3:2 (1:1, 1:0, 1:1), 7:9ot (0:1, 4:6, 3:1, 0:1)

Finale
Grenoble - Hockey Club 74              7:5 (3:0, 0:2, 4:3), 5:3 (1:1, 3:2, 1:0)

play down
Evry / Viry - Angers                   2:12 (0:4, 1:3, 1:5), 2:11 (0:7, 2:2, 0:2)

hokej.sfrp.cz

U18 Elite B

 1. Anglet                      20 18 0 1  1 181: 47 55
 2. Strasbourg                  20 16 1 1  2 145: 48 51
 3. Grenoble 2                  20 14 2 0  4 123: 51 46
 4. Rouen 2                     20 15 0 1  4 125: 58 46
 5. Hockey Club 74              20 11 3 1  5 108: 79 40
 6. Tours                       20  9 1 0 10  81: 90 29
 7. Annecy                      20  9 0 0 11  94:112 27
 8. Caen                        20  6 1 3 10  71: 93 23
 9. Meudon                      20  4 1 2 13  75:123 16
10. Amiens 2                    20  4 1 1 14  49:128 15
11. Mulhouse                    20  2 0 0 18  45:161  6
12. Pôle Féminin                20  2 0 0 18  22:129  6

1st round
Hockey Club 74 - Pôle Féminin          7:1 (3:1, 1:0, 3:0)
Tours - Mulhouse                       3:2 (2:0, 1:1, 0:1)
Caen - Meudon                          4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Annecy - Amiens 2                      7:2 (1:0, 2:1, 4:1)

Quart de finale
Rouen 2 - Hockey Club 74               3:5 (1:1, 1:1, 1:3)
Grenoble 2 - Tours                     7:1 (4:0, 0:1, 3:0)
Anglet - Caen                          8:1 (3:1, 3:0, 2:0)
Strasbourg - Annecy                    5:2 (3:1, 1:1, 1:0)

Demi finale
Strasbourg - Grenoble 2               10:1 (1:1, 6:0, 3:0)
Anglet - Hockey Club 74                8:2 (4:1, 3:1, 1:0)

Finale
Anglet - Strasbourg                   11:4 (5:0, 3:3, 3:1), 5:5ot (1:4, 2:0, 2:1, 0:0)
hokej.sfrp.cz

Great Britain

English Under 20 League

Midlands
 1. Sheffield 1                 18 17 1  0 214: 27 35 
 2. Nottingham                  19 13 0  6 110: 59 26 
 3. Deeside                     19  9 1  9  86:116 19  
 4. Sutton                      17  8 2  7  75: 63 18
 5. Solihull                    19  6 0 13  78:128 12
 6. Grimsby                     20  1 0 19  46:216  2

North
 1. Billingham                  15 14 0  1 146: 26 28
 2. Hull                        15 10 1  4  95: 36 21
 3. Trafford                    15  9 1  5 105: 55 19
 4. Blackburn                   15  2 1 12  24:124  5
 5. Sheffield 2                 16  1 1 14  24:153  3
 
South
 1. Guildford                   16 14 0  2  71: 30 28 
 2. Basingstoke                 16 11 1  4  80: 42 23 
 3. Cardiff                     16  8 0  8  55: 52 16 
 4. Slough                      16  4 0 12  25: 63  8 
 5. Oxford                      16  2 1 13  27: 71  5
  
Eliminator
Billingham - Guildford                 9:7

hokej.sfrp.cz

English Under 18 League

North 1
 1. Sheffield 1                 18 18 0  0 212: 31 36 
 2. Coventry 1                  18 16 0  2 123: 47 32 
 3. Nottingham 1                18 13 0  5 113: 62 26 
 4. Bradford                    18 10 1  7 124:107 21 
 5. Telford                     18  6 0 12  60:105 12 
 6. Trafford                    18  5 2 11  63:123 12 
 7. Whitley                     18  6 0 12  78:118 12 
 8. Billingham                  18  5 0 13  68:142 10 
 9. Hull                        18  4 2 12  63:125 10 
10. Sutton                      18  3 3 12  62:106  9
 
North 2
 1. Solihull                     8  6 0  2  46: 29 12 
 2. Sheffield 2                  9  6 0  3  40: 20 12 
 3. Coventry 2                   9  5 0  4  41: 27 10 
 5. Deeside 1                   10  5 0  5  38: 45  8  (lost 2 points)
 6. Blackburn                    8  3 0  5  28: 39  6 
 7. Nottingham 2                 8  1 0  7  16: 49  2 

South 1
 1. Okanagan                    20 20 0  0 206: 24 40 
 2. Guildford                   20 17 1  2 131: 51 35 
 3. Bracknell 1                 20 13 2  5 117: 49 28 
 4. Chelmsford                  20 12 0  8 117: 77 24 
 5. Invicta 1                   20 11 0  9 101: 98 22 
 6. Basingstoke                 20  8 3  9  88:112 19 
 7. Swindon 1                   20  7 1 12  72:131 15 
 8. Peterborough                20  6 2 12  85:137 14 
 9. Slough                      20  6 1 13  65:135 13 
10. Cardiff                     20  4 1 15  66:114  9 
11. Milton Keynes 1             20  0 1 19  83:203  1 

South 2
 1. Oxford 1                    16 15 1  0 161: 19 31
 2. Haringey                    17 14 1  2 106 :41 29
 3. Streatham                   18 11 1  6 105: 54 23
 4. Isle of Wight               15  8 3  4 134: 87 19
 5. Bracknell 2                 16  8 2  6  95: 70 18
 6. Invicta 2                   15  6 2  7  86: 77 14
 7. Lee Valley                  15  6 1  8  58: 71 13
 8. Solent & Gosport            14  2 1 11  46:117  5 
 9. Swindon 2                   15  1 2 12  45:100  2 (lost 2 points)
10. Oxford 2                    15  0 0 15  11:211  0 

U18 Plate
Plate Quarter-Finals
Okanagan - Bradford                    9:1
Coventry - Bracknell                   1:7
Guildford - Nottingham                 8:3
Sheffield 1 - Chelmsford              12:0

Plate Semi-Finals
Okanagan - Bracknell                   5:3
Sheffield 1 - Guildford                5:1

Plate 3rd place
Bracknell - Guildford                  4:1

Plate Final
Okanagan - Sheffield 1                 5:3

Finals
Sheffield 1 - Okanagan                 6:2

hokej.sfrp.cz

Scottish Under 20 League

 1. Kirkcaldy                   14 13 0  1 110: 39 26 
 2. Solway                      14 10 0  4  93: 55 20 
 3. North Ayrshire              14  9 0  5  70: 47 18 
 4. Dundee Stars                14  9 0  5  84: 63 18 
 5. Edinburgh                   14  8 0  6  70: 54 16 
 6. Kilmarnock                  14  4 0 10  56: 90  8 
 7. Aberdeen                    14  3 0 11  47:147  6 
 8. Belfast                     14  0 0 14  21: 56  0

U20 Scottish Cup

First Round
Kirkcaldy - Edinburgh                  5:0
Solway - Dundee Stars                 13:6
Kilmarnock - North Ayrshire            6:0

Semi-Final
Kirkcaldy - Solway                    10:3
Kilmarnock - Aberdeen                 11:7

Final
Kirkcaldy - Kilmarnock                 3:1
hokej.sfrp.cz

Hungary

UTÁNPÓTLÁS - JUNIOR (U-20)

 1. MAC Budapest                14 12 0 1  1  89: 22 37
 2. ifj Ocskay Gábor JA         14 11 0 0  3  93: 38 33
 3. Vasas SC                    14  8 0 0  6  66: 53 24
 4. Debreceni HK                14  7 1 1  5  61: 46 24
 5. Miskolci Jegesmedvék        14  8 0 0  6  52: 51 24
 6. Dunaújvárosi Acélbikák      14  4 0 0 10  37: 74 12
 7. UTE                         14  2 1 0 11  50:105  8
 8. Pesterzsébeti HC            14  2 0 0 12  35: 94  6

For 7th Place
Pesterzsébeti HC - UTE                 5:7 (0:2, 4:2, 1:3), 0:9 (0:1, 0:5, 0:3

For 5th Place
Miskolci Jegesmedvék - Acélbikák       4:2 (2:1, 0:1, 2:0), 1:5 (0:1, 1:2, 0:2), 5:4 (2:1, 2:1, 1:2)

For 3rd Place
Vasas SC - Debreceni HK                4:5 (2:1, 1:1, 1:3), 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)

Final
MAC Budapest - ifj Ocskay Gábor JA     5:0 (1:0, 2:0, 2:0), 6:1 (2:0, 2:1, 2:0)

hokej.sfrp.cz

UTÁNPÓTLÁS - IFJÚSÁGI (U-18)

 1. ifj Ocskay Gábor JA         18 16 0 2  0 120: 28 50
 2. MAC Budapest                18 15 2 0  1 120: 21 49
 3. Vasas SC                    18 12 1 1  4  90: 35 39
 4. Debreceni HK                18 10 1 0  7  80: 65 32
 5. ISK-HSC Csíkszereda         18  9 1 1  7  80: 59 30
 6. UTE                         18  8 1 1  8  85: 69 27
 7. Pesterzsébeti HC            18  5 1 1 11  41: 94 18
 8. Miskolci Jegesmedvék        18  4 0 0 14  38: 88 12
 9. Győri NEMAK ETO HC          18  3 0 1 14  36:110 10
10. KMH                         18  0 1 1 16  31:152  3

Pesterzsébeti HC - KMH                 8:1 (1:0, 5:0, 2:1), 4:5 (1:0, 2:1, 1:4), 5:3 (2:2, 1:0, 2:1)
Győri NEMAK ETO - Miskolci Jegesmedvék 2:3 (0:1, 0:1, 2:1), 0:4 (0:2, 0:2, 0:0)
Vasas SC - UTE                         4:2 (1:1, 2:1, 1:0), 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)
Debreceni HK - ISK-HSC Csíkszereda     2:4 (1:0, 1:3, 0:1), 2:1 (0:0, 2:1, 0:0), 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)

MAC Budapest - Vasas SC                4:1 (2:1, 1:0, 1:0), 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
ifj Ocskay Gábor JA - Csíkszereda      5:2 (1:1, 1:1, 3:0), 6:1 (1:0, 3:1, 2:0)

For 9th Place
Győri NEMAK ETO HC - KMH               3:2 (2:0, 0:1, 1:1), 6:4 (1:1, 2:1, 3:2), 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

For 7th place
Pesterzsébeti HC -Miskolci Jegesmedvék 4:2 (3:0, 0:1, 1:1), 1:3 (0:0, 0:1, 1:2), 6:1 (2:0, 1:1, 3:0), 4:2 (3:0, 1:1, 0:1)

For 5th Place
Debreceni HK - UTE                     2:6 (0:3, 0:2, 2:1), 4:7 (0:2, 2:3, 2:2), 4:1 (1:0, 2:0, 1:1), 9:4 (2:1, 3:1, 4:2), 1:2ot

Bronze Medal Game
Vasas SC - ISK-HSC Csíkszereda         2:1 (0:0, 1:0, 1:1), 2:0 (0:0, 2:0, 0:0), 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)

Final - DÖNTŐ
ifj Ocskay Gábor JA - MAC Budapest     5:1 (1:0, 1:1, 3:0), 2:4 (0:3, 2:0, 0:1), 4:3 (1:2, 1:1, 2:0), 1:5 (0:2, 1:2, 0:1), 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
hokej.sfrp.cz

Italia

Under 20

 1. Asiago Hockey               20 14 3 0  3 133: 65 48
 2. Hockey Pergine              20 13 2 2  3  94: 54 45 
 3. SSI Vipiteno                20  8 1 3  8  65: 79 29 
 4. HC Valpellice               20  7 0 3 10  83: 99 24 
 5. SG Cortina                  20  5 1 2 12  66:108 19 
 6. HC Gherdeina                20  2 4 1 13  64:100 15 

GIRONE A
 1. Asiago Hockey                2  2 0 0  0  13:  3  6
 2. SSI Vipiteno                 2  1 0 0  1   6:  8  3
 3. SG Cortina                   2  0 0 0  2   2: 10  0

GIRONE B
 1. Hockey Pergine               2  2 0 0  0  13:  4  6
 2. HC Valpellice                2  1 0 0  1   5:  9  2
 3. HC Gherdeina                 2  0 0 1  1   4:  9  1

Bronze Medal Game
SSI Vipiteno - HC Valpellice           2:5

Final
Hockey Pergine - Asiago Hockey         1:4, 1:4, 3:5

hokej.sfrp.cz

U18

 1. HC Gherdeina                28 22 0  6 172: 73 65
 2. HC Pustertal Junior         28 21 2  5 126: 62 63
 3. Asiago Hockey 1935          28 20 2  6 131: 62 62
 4. Rittner Buam                28 21 1  6 102: 61 62
 5. Fassa Falcons               28 19 2  7 128: 61 57
 6. HC Pieve di Cadore          28 18 1  9 126: 95 53
 7. SSI Vipiteno                28 17 0 11  95: 81 51
 8. HC Feltreghiaccio           28 16 0 12 111: 86 46
 9. SV Caldaro                  28 12 1 15  93: 91 37
10. HC Real Torino              28 11 3 14  82:110 36
11. HC Egna                     28 11 1 16  97:100 32
12. HC Merano Junior            28  9 0 19  70:102 25
13. HC Chiavenna                28  7 1 20  68:141 22
14. HC Appiano                  28  6 2 20  56:137 18
15. HC Bolzano Academy          28  0 1 27  31:226  1

HC Gherdeina - Rittner Buam            2:5, 3:2ps, 4:3ps  
Pustertal Junior - Asiago Hockey 1935  1:3, 1:2ps  

Bronze Medal Game
HC Pustertal Junior - Rittner Buam     5:3

Final
HC Gherdeina - Asiago Hockey 1935      5:3, 1:2, 3:2
hokej.sfrp.cz

New Zealand

U18

                                GP W wo lo L GF:GA PTS
 1. Southern                    12  9 0 1 2  88: 48 28
 2. Auckland                    12  5 1 0 6  61: 58 17
 3. Canterbury                  12  3 0 0 9  47: 90  9

SCORING LEADERS                   GP  G A PTS PIM +/-
 1 MACHARG Harrison          STH  12 21 13 34  6 +29
 2 HURRING Jacob             STH  12 11 20 31 24 +30
 3 FREAR Lachlan             STH  12 14 10 24 10 +15
 4 CARSON-PRATT Thomas       STH  12 11 12 23 33 +27
 5 ORR Joseph                STH  12  9 13 22  2 +18
 5 RAWIRI Joshua             AKL  12  9 13 22  6 +13
 7 BROWN Shaun               CBY  12  8  8 16  8  -7
 8 EGAN Alex                 CBY  12  9  6 15  8 -12
 9 LEAHY Noah                STH  12  3 12 15  8 +15
10 HILL Luke                 CBY  12  7  7 14  2 -10

GOALKEEPERS                      GKD GPI   MIP MIP%  SOG GA SVS  SVS% GAA PPGA SHGA SO
 1 HENARE Liam               STH   9  7 363:30 50.64 171 17 154 90.06 2.81  4 1 0
 2 DUNCAN Robert             AKL  10  9 364:43 51.11 227 26 201 88.55 4.28  5 1 0
 3 GOODALL Taylor            CBY  12 12 674:28 93.87 579 84 495 85.49 7.47 11 5 0
 4 WAUGH Hunter              STH  11  6 295:17 41.14 137 24 113 82.48 4.88  3 0 0
   FROGER Evan               AKL   5  4 138:25 19.40  78 12  66 84.62 5.20  3 1 0
   KOLISNYK Cole             AKL   9  5 210:26 29.49 106 18  88 83.02 5.13  2 0 0
   HOPKINS Daisy             CBY  12  6  44:01  6.13  25  5  20 80.00 6.82  0 1 0
   MOORE James               STH   5  2  58:58  8.22  23  7  16 69.57 7.12  1 0 0

hokej.sfrp.cz

U16

 1. Auckland                    12 11 1 0  0  66: 26 35
 2. Southern                    12  3 1 2  6  37: 45 13
 3. Canterbury                  12  1 1 1  9  24: 56  6
hokej.sfrp.cz

Norge

U20 Elite

                                GP W wo wp lo lp L PTS GF:GA
 1. Storhamar                   32 16 0 4  1 0 11  57 124:106
 2. Manglerud Star              32 16 2 0  0 3 11  55 120:116
 3. Lillehammer                 32 12 3 3  2 2 10  52 132:117
 4. Stjernen                    32 12 1 3  0 3 13  47 135:125
 5. Vålerenga                   32 14 0 1  3 0 14  47 106:111
 6. Sparta Sarpsborg            32 14 1 0  1 1 15  46  91:105
 7. Frisk Asker/NTG             32 12 1 2  1 3 13  46 115:105
 8. Lørenskog                   32 11 1 2  1 2 15  42  92:119
 9. Stavanger                   32 11 0 2  0 3 16  40  92:103

Lillehammer - Vålerenga                5:4, 4:3
Manglerud Star - Frisk Asker/NTG       1:2, 2:0, 2:1
Storhamar - Lørenskog                  2:3, 2:3
Stjernen - Sparta Sarpsborg            3:2, 2:6, 2:3

Lillehammer - Sparta Sarpsborg         3:4, 2:3
Manglerud Star - Lørenskog             3:1, 5:8, 3:6 

Sparta Sarpsborg - Lørenskog           1:2, 2:3, 1:3

U20 1. div

 1. Hasle-Løren                 12 10 1  1 21 96: 36
 2. Skedsmo                     12  4 0  8  8 44: 87
 3. Comet Halden                12  3 1  8  7 58: 75

hokej.sfrp.cz

U18 Elite

                                GP  W T  L PTS GF:GA
 1. Manglerud Star              30 20 3  7 43 210: 73
 2. Lillehammer                 30 21 1  8 43 143: 64
 3. Frisk Asker/NTG             30 18 5  7 41 169: 96
 4. Stavanger                   30 17 7  6 41 128: 64
 5. Vålerenga                   30 18 4  8 40 160: 96
 6. Storhamar                   30 12 5 13 29 124:137
 7. Lørenskog                   30 11 5 14 27  90:100
 8. Sparta Sarpsborg            30 12 2 16 26 104:130
 9. Stjernen                    30 10 5 15 25 105:134
10. Rosenborg                   30  6 2 22 14  91:195
11. Tønsberg og Omegn           30  0 1 29  1  54:289

Stavanger - Vålerenga                  3:7, 4:1, 1:2
Frisk Asker/NTG - Storhamar            9:3, 4:3
Manglerud Star - Sparta Sarpsborg      6:2, 7:3
Lillehammer - Lørenskog                6:0, 2:1

Lillehammer - Frisk Asker/NTG          4:3, 2:5, 1:4
Manglerud Star - Vålerenga             5:6, 4:7

Frisk Asker/NTG - Vålerenga            8:0, 6:3

U18 1. div

 1. Holmen U18                  16 11 2  3 24 61: 34
 2. Ski                         16  7 4  5 18 60: 50
 3. Stavanger 2                 16  7 3  6 17 53: 48
 4. Hasle-Løren                 16  5 1 10 11 46: 72
 5. BIK U18                     16  5 0 11 10 68: 84
hokej.sfrp.cz

Polska

CLJ

                                GP PTS GF:GA  W wo wp L lo pp
 1. UKS Zagłębie Sosnowiec (CLJ 36 84 184:109 26 1 1  6 1 1
 2. UKH Unia Oświęcim           36 82 278:127 26 1 0  7 2 0
 3. MMKS Podhale (CLJ)          34 78 197:102 25 0 1  7 1 0
 4. TMH Polonia Bytom (CLJ)     38 76 199:140 22 4 1 11 0 0
 5. Ciarko PBS Bank (CLJ)       38 72 212:137 21 2 1 11 1 2
 6. JKH GKS Jastrzębie (CLJ)    36 61 173:133 19 1 0 14 2 0
 7. MUKS Naprzód Janów (CLJ)    35 32 136:176  7 1 3 21 1 1
 8. Pomorski Klub Hok. Gdańsk   41 31  99:185  6 3 0 25 3 3
 9. MKS Sokoły Toruń (CLJ)      32 23 109:251  7 0 1 24 0 0
10. MKS Cracovia S.S.A.         36  4  81:308  1 0 0 34 0 1
hokej.sfrp.cz

Romania

Tineret U20

                                GP W OTW OTL L PTS GF:GA  Home    Road
 1. CSS Miercurea Ciuc          15 11 2  1  1  38  91:50 525 6-1-0-0 5-1-1-1
 2. CSA Steaua Rangers          15  1 1  2 11   7  50:91 557 1-1-1-5 0-0-1-6

Juniori I U18

                                GP W OTW OTL L PTS GF:GA  Home    Road
 1. CSS Miercurea Ciuc          12 10 0  0  2  30  65: 26 6-0-0-1 4-0-0-1
 2. ASC Corona Brasov           12  7 0  1  4  22  79: 52 4-0-1-2 3-0-0-2
 3. CSS Gheorgheni              12  0 1  0 11   2  36:102 0-0-0-4 0-1-0-7
 4. CSM Dunarea Galaţi           0  0 0  0  0   0   0:  0 0-0-0-0 0-0-0-0
hokej.sfrp.cz

Rossija

MCHL

MHL

WEST

NORTH-WEST DIVISION

                                GP W wo wp lp lo L GF:GA PTS
 1. Loko                        42 28 0 2  4 0  8 147: 70 92
 2. Dynamo SPb                  42 25 0 3  1 1 12 113: 69 83
 3. Almaz                       42 23 2 1  4 1 11 135: 85 80
 4. SKA-1946                    42 22 0 3  1 2 14 126: 98 75
 5. SKA-Serebryanye Lvy         42 17 3 1  2 2 17 125:115 63
 6. HK Riga                     42 14 1 2  3 0 22 110:119 51
 7. Atlanty                     42 13 0 1  2 2 24 103:125 45
 8. Dinamo-Raubichi             42  0 0 0  0 2 40  59:276  2

CENTER DIVISION

                                GP W wo wp lp lo L GF:GA PTS
 1. U18                         40 25 1 1  2 2  9 145: 90 83
 2. JHC Spartak                 40 18 2 6  0 1 13 133:103 71
 3. Krasnaya Armiya             40 18 3 3  3 0 13 117:103 69
 4. Amurskie Tigry              40 17 2 4  1 0 16 126:117 64
 5. HC MVD                      40 16 0 2  7 1 14 115:108 60
 6. Russkie Vityazi             40 12 0 3  2 3 20 104:132 47
 7. Sakhalinskie Akuly          40  7 4 3  3 1 22  85:133 39

EAST

POVOLZHYE DIVISION

                                GP W wo wp lp lo L GF:GA PTS
 1. Stalnye Lisy                44 26 0 4  1 1 12 157:102 88
 2. Tolpar                      44 25 3 0  3 4  9 145:106 88
 3. Chaika                      44 23 2 3  1 2 13 129: 95 82
 4. Reaktor                     44 23 2 3  1 1 14 144:117 81
 5. Irbis                       44 23 1 2  1 3 14 145: 88 79
 6. Sarmaty                     44 18 1 2  4 4 15 127:129 68
 7. Ladya                       44 13 1 4  1 2 23 148:168 52
 8. Olimpiya                    44  4 1 2  3 2 32  91:226 23

URAL-SIBIR DIVISION

                                GP W wo wp lp lo L GF:GA PTS
 1. Omskie Yastreby             44 26 1 5  2 1  9 138: 89 93
 2. Snezhnye Barsy              44 20 3 0  6 0 15 133: 95 72
 3. Kuznetskie Medvedi          44 20 1 2  5 0 16 139:133 71
 4. Sibirskie Snaipery          44 16 5 2  4 3 14 121:116 69
 5. Mamonty Yugry               44 14 3 6  3 0 18 117:127 63
 6. Avto                        44 13 3 3  3 3 19 123:134 57
 7. Belye Medvedi               44 14 1 2  3 2 22 123:134 53
 8. Tyumensky Legion            44  4 1 1  0 1 37  91:212 17

LAST 16
Loko - Amurskie Tigry                  3-0 2:0, 3:1, 3:2OT
U18 - Krasnaya Armiya                  0-3 3:7, 0:1, 1:4
Dynamo SPb - JHC Spartak               3-0 4:1, 3:4, 2:3OT, 3:2, 3:1
Almaz - SKA-1946                       3-0 5:1, 2:1OT, 3:0
Omskie Yastreby - Sibirskie Snaipery   1-3 2:0, 2:6, 1:3, 3:4OT
Stalnye Lisy - Kuznetskie Medvedi      3-1 3:2SO, 5:3, 2:3, 3:0
Tolpar - Snezhnye Barsy                0-3 4:5OT, 1:2, 2:3
Chaika - Reaktor                       3-2 3:2SO, 4:1, 1:3, 2:3OT, 2:1OT

LAST 8
Loko - Krasnaya Armiya                 3-1 4:2, 1:3, 4:2, 4:3OT
Dynamo SPb - Almaz                     3-2 2:1, 2:1OT, 3:5, 3:4OT, 2:1OT
Stalnye Lisy - Sibirskie Snaipery      1-3 2:3OT, 4:3OT, 1:6, 1:3, 1:3
Chaika - Snezhnye Barsy                3-2 2:3SO, 4:1, 2:3, 3:2OT, 6:1
 
SEMIFINALS
Loko - Sibirskie Snaipery              3-0 5:2, 3:0, 4:1
Dynamo SPb - Chaika                    1-3 4:2, 1:3, 1:7, 0:4

FINAL
Loko - Chaika                          4-1 4:1, 1:2SO, 4:2, 4:1, 6:3
Basic part Statistics
                                                  GP  G A PTS +/- PIM
 1 Bikmullin Rafael          Reaktor              44 34 33 67  31  83
 2 Feklistov Andrei          SKA-Serebryanye Lvy  41 26 40 66  13  24
 3 Ugolnikov Igor            Reaktor              44 27 31 58  34  32
 4 Glotov Vasily             SKA-Serebryanye Lvy  42 23 32 55  10  34
 5 Boltanov Artur            Stalnye Lisy         31 24 28 52  15  24
 6 Nazarov Mikhail           Sibirskie Snaipery   42 11 36 47   9  67
 7 Borisenkov Alexander      Sarmaty              42 20 26 46   8  20
 8 Kudrin Vitaly             Stalnye Lisy         44 23 22 45   4   8
 9 Galoha Kirils             HK Riga              36 18 27 45  12  44
10 Bazhenov Nikita           Sibirskie Snaipery   43 26 18 44   9  24
11 Shmurygin Kirill          Tolpar               44 24 19 43  24   8
12 Lomakin Vladislav         Mamonty Yugry        43 10 32 42   6  62
13 Razgals Frenks            HK Riga              40 15 25 40   5  32
14 Khripunov Stepan          Tolpar               25 11 28 39  16  10
15 Margamov Bulat            Tolpar               43 19 19 38  17  45

Goalies                                           GP  W  L SvS%  GAA SO TOI
 1 Krasikov Alexei           Sibirskie Snaipery   36 16 13 94.2 2.15 6 2090:59
 2 Rumyantsev Ilya           Dynamo SPb           35 22  9 93.6 1.53 5 2077:18
 3 Lobachyov Konstantin      Omskie Yastreby      27 18  3 93.0 1.69 6 1416:21
 4 Berdin Mikhail            U18                  22 12  6 92.8 2.07 4 1188:07
 5 Sukhanov Andrei           Chaika               34 19  8 92.7 1.87 4 1961:59
 6 Grigals Gustavs           HK Riga              30 11 16 92.6 2.36 2 1681:10
 7 Kononov Savely            Almaz                32 16  9 92.3 1.85 4 1908:33
 8 Bronnikov Sergei          Stalnye Lisy         34 19  7 92.3 2.12 3 1780:22
 9 Sidorov Maxim             Irbis                27 15 11 92.2 1.76 4 1563:49
10 Sukhachyov Vladislav      U18                  27 12  9 92.2 2.24 0 1419:07
11 Leontyev Artyom           Snezhnye Barsy       31 16 10 92.1 1.90 6 1830:14
12 Bolshakov Sergei          Amurskie Tigry       28 10 11 91.9 2.44 3 1547:59
13 Ivanov Alexei             SKA-Serebryanye Lvy  30 12 12 91.9 2.36 3 1600:11
14 Gaidullin Artur           Sarmaty              30 14  9 91.7 2.61 2 1772:00
15 Melnichuk Alexei          SKA-1946             15  5  3 91.5 2.24 1  641:31
Play off Statistics
                                                  GP  G A PTS +/- PIM
 1 Korshkov Yegor            Loko                 15  9 10 19  8 10
 2 Rudenkov Igor             Chaika               16 11  5 16  1 18
 3 Gorbunov Roman            Chaika               18  8  8 16 10 16
 4 Parfyonov Yegor           Dynamo SPb           14  3 10 13  4  0
 5 Shurakov Denis            Chaika               16  3 10 13 -1  2
 6 Yurtaikin Danil           Loko                 15  3  9 12  8  2
 7 Alexeyev Denis            Loko                 15  6  5 11  7  0
 8 Dergunov Andrei           Sibirskie Snaipery   11  8  2 10  2  6
 9 Kraskovsky Pavel          Loko                 14  6  4 10  8 24
10 Polunin Alexander         Loko                 13  5  5 10  4  4
11 Kuznetsov Konstantin      Dynamo SPb           14  3  7 10  1 10
12 Rafikov Rushan            Loko Defense         15  3  7 10  8 35
13 Kuzmenko Andrei           Krasnaya Armiya       7  8  1  9  6  2
14 Nechayev Artyom           Dynamo SPb           14  7  2  9  0  6
15 Dyuryagin Denis           Almaz                 8  4  5  9  5  6

Goalies                                           GP  W L SvS%  GAA SO TOI
 1 Bolshakov Sergei          Amurskie Tigry        3  0 3 94.2 1.96 0  214:43
 2 Krasotkin Anton           Loko                 15 13 1 93.8 1.45 2  948:56
 3 Tarasov Daniil            Tolpar                2  0 2 93.3 1.52 0   79:02
 4 Kononov Savely            Almaz                 8  3 3 93.3 1.70 1  423:09
 5 Sukhanov Andrei           Chaika               18  8 7 93.1 1.99 1 1082:54
 6 Krasikov Alexei           Sibirskie Snaipery   11  6 5 92.9 2.47 0  654:40
 7 Zagidulin Artyom          Stalnye Lisy          5  1 3 91.9 2.52 0  238:32
 8 Fedotov Ivan              Reaktor               5  2 2 91.6 1.84 0  326:13
 9 Volkov Vyacheslav         Krasnaya Armiya       5  3 2 91.0 2.35 1  306:27
10 Starostin Ivan            Kuznetskie Medvedi    4  1 2 90.9 2.65 0  248:46
11 Novitsky Vyacheslav       Omskie Yastreby       4  1 3 90.7 2.64 1  204:51
12 Rumyantsev Ilya           Dynamo SPb           14  7 7 90.6 2.68 0  850:56
13 Bronnikov Sergei          Stalnye Lisy          4  2 0 89.9 3.10 1  193:26
14 Melnichuk Alexei          SKA-1946              3  0 3 89.2 3.04 0  158:05
15 Leontyev Artyom           Snezhnye Barsy        8  4 3 89.2 2.78 0  518:47
16 Lysenkov Nikita           JHC Spartak           4  2 2 88.0 3.00 0  240:10
17 Sukhachyov Vladislav      U18                   3  0 3 87.1 4.04 0  178:26
18 Bulygin Vladislav         Tolpar                3  0 1 84.6 4.55 0  105:36

Slovensko

U20 Extraleague

 1. Slovan Bratislava           34 26 3 2  3 158: 66 86
 2. HC 05 B. Bystrica           34 25 1 2  6 147: 58 79
 3. Slovakia U18                34 23 1 1  9 139: 86 72
 4. Dukla Trenčín               34 21 3 1  9 148: 77 70
 5. MsHKM Žilina                34 19 2 2 11 139:103 63
 6. HK Spišská Nová Ves         34 17 4 2 11 126:104 61
 7. MHKM Skalica                34 17 4 1 12 133:100 60
 8. HKM a.s. Zvolen             34 16 4 3 11 120: 99 59
 9. P.H.K. Prešov               34 17 3 2 12 138:122 59
10. HK ŠKP Poprad               34 14 2 5 13 125:112 51 
11. MMHK Nitra                  34 15 2 1 16 118:110 50
12. MHk 32 Liptovský Mikuláš    34 12 3 7 12  86:106 44
13. HC Košice                   34 11 3 3 17 140:145 42
14. MHC Martin                  34 15 2 3 14 123:110 52
15. HK mládež Michalovce        34  7 1 4 22  90:158 27
16. HOBA Bratislava             34  6 1 0 27 103:176 20
17. HC Topoľčany                34  4 1 2 27  70:145 16
18. HK HAVRANI Piešťany         34  0 1 0 33  37:263  2

MHC Martin lost 18 points due problems with players contracts

For 1st Place
 1. HK DUKLA Trenčín            10  7 0 1  2  33: 24 22
 2. HC SLOVAN Bratislava        10  6 1 1  2  37: 24 21
 3. Slovakia U18                10  4 1 2  3  28: 27 16
 4. HC ‘05 B. BYSTRICA          10  4 1 0  5  39: 30 14
 5. HK Spišská Nová Ves         10  2 2 1  5  32: 45 11
 6. MsHKM Žilina                10  2 0 0  8  20: 39  6

For 7th Place
 1. HKM a.s. Zvolen             10  8 0 0  2  41: 30 24
 2. MMHK Nitra                  10  6 1 0  3  42: 29 20
 3. MHKM Skalica                10  4 1 1  4  36: 37 15
 4. HK ŠKP POPRAD               10  4 1 1  4  45: 35 15
 5. MHk 32 L. Mikuláš           10  3 1 1  5  33: 44 12
 6. P.H.K. Prešov               10  1 0 1  8  25: 47  4

For 13th Place
 1. MHC Martin                  10  9 0 1  0  52: 24 28
 2. HC Košice                   10  7 0 0  3  53: 34 21
 3. HOBA Bratislava             10  5 1 0  4  29: 37 17
 4. HC TOPOĽČANY                10  4 0 0  6  40: 38 12
 5. HK Mládež Michalovce        10  1 2 1  6  38: 42  8
 6. HK HAVRANI Piešťany         10  1 0 1  8  23: 60  4

Quarterfinal
ŠKP POPRAD - HK Mládež Michalovce      3-1 7:4 (1:2, 6:1, 0:1) 4:1 (0:1, 2:0, 2:0), 1:4 (1:2, 0:1, 0:1), 6:1 (1:0, 4:1, 1:0)
MHk 32 L. Mikuláš - HC TOPOĽČANY       3-2 1:2ps (1:0, 0:1, 0:0, 0:0), 4:0 (2:0, 2:0, 0:0), 1:5 (1:0, 0:2, 0:3), 6:2 (1:1, 1:0, 4:1), 2:0 (0:0, 1:0, 1:0) 
P.H.K. Prešov - HOBA Bratislava        3-1 1:4 (1:0, 0:2, 0:2), 3:1 (1:0, 1:0, 1:1), 3:2ot (2:0, 0:1, 0:1, 1:0), 7:4 (1:1, 3:1, 3:2) 
MHC Martin - HC Košice                 3-1 5:3 (2:2, 2:0, 1:1), 1:4 (0:1, 0:2, 1:1), 3:2 (1:1, 1:0, 1:1), 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
                                           
DUKLA Trenčín - MHKM Skalica           3:0 10:0 (3:0, 6:0, 1:0), 3:1 (0:1, 1:0, 2:0), 3:1 (1:0, 0:0, 2:1) 
HC SLOVAN Bratislava - MMHK Nitra      3-0 2:0 (0:0, 1:0, 1:0), 3:2 (2:0, 0:0, 1:2), 5:0 (2:0, 3:0, 0:0) 
‘05 B. BYSTRICA - HKM a.s. Zvolen      3-0 5:1 (1:0, 3:0, 1:1), 4:1 (2:0, 0:1, 2:0), 4:0 (1:0, 0:0, 3:0)
HK Spišská Nová Ves - MsHKM Žilina     0-3 3:6 (2:2, 0:1, 1:3), 3:4 (0:2, 2:2, 1:0), 3:10 (1:2, 1:4, 1:4)

Semifinal  
HK ŠKP POPRAD - MHC Martin             3-1 2:1 (0:1, 2:0, 0:0), 4:1 (0:1, 0:0, 4:0), 2:5 (0:2, 1:1, 1:2),5:4ot (2:2, 2:1, 0:1, 1:0) 
MHk 32 L. Mikuláš - P.H.K. Prešov      1-3 3:7 (1:5, 2:1, 0:1), 5:3 (2:1, 2:0, 1:2), 1:2ps (0:0, 0:1, 1:0, 0:0), 1:8 (0:3, 1:1, 0:4)

HK DUKLA Trenčín - MsHKM Žilina        3-0 5:2 (1:0, 0:0, 4:2), 4:2 (1:0, 1:1, 2:1), 4:2 (2:0, 1:1, 1:1) 
SLOVAN Bratislava - ‘05 B. BYSTRICA    3-2 4:3 (2:1, 1:0, 1:2), 2:4 (1:0, 1:2, 0:2), 4:1 (2:0, 0:1, 2:0), 3:5 (3:1, 0:1, 0:3), 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Bronze Medal Game B
MHk 32 L. Mikuláš - MHC Martin         3-2 6:8 (2:4, 2:2, 2:2), 5:2 (1:0, 4:0, 0:2), 2:4 (1:1, 1:1, 0:2), 3:0 (0:0, 1:0, 2:0), 5:4ps (1:0, 1:3, 2:1, 0:0)

Final B
HK ŠKP POPRAD - P.H.K. Prešov          3-0 7:2 (1:0, 2:2, 4:0), 4:3 (2:1, 0:2, 2:0), 8:5 (2:3, 1:2, 5:0)

Bronze Medal Game
‘05 B. BYSTRICA - MsHKM Žilina         3-2 2:5 (1:1, 0:1, 1:3), 2:1 (0:0, 1:1, 1:0), 6:3 (2:1, 3:1, 1:1), 1:4 (0:0, 0:2, 1:2), 3:2 (2:0, 0:2, 1:0)

Final
HK DUKLA Trenčín - SLOVAN Bratislava   1-32:1 (0:0, 0:0, 2:1), 0:3 (0:1, 0:0, 0:2), 1:4 (0:2, 1:1, 0:1),1:2 (0:2, 1:0, 0:0)

hokej.sfrp.cz

Extraleague U18

 1. HK DUKLA Trenčín            44 35 1 3  5 246:109 110
 2. MHKM Skalica                44 27 1 3 13 148:114  86
 3. HK TRNAVA                   44 26 2 2 14 156:130  84
 4. MMHK Nitra                  44 25 2 5 12 174:116  84
 5. HC SLOVAN Bratislava        44 23 5 2 14 173:135  81
 6. HK ŠKP POPRAD               44 23 3 2 16 146:122  77
 7. MHC Martin                  44 22 4 0 18 123:116  74
 8. HK RUŽINOV´99 Bratislava    44 21 3 3 17 180:165  72
 9. HC ‘05 B. Bystrica          44 15 8 4 17 133:134  65
10. HC Košice                   44 19 0 7 18 140:137  64
11. MsHKM Žilina                44 17 1 5 21 124:154  58
12. HKM a.s. Zvolen             44 16 3 3 22 136:156  57
13. MHk 32 Liptovský Mikuláš    44  8 6 6 24 101:156  42
14. P.H.K. Prešov               44  8 7 3 26  88:145  41
15. HK Spišská Nová Ves         44  9 5 4 26  90:161  41
16. HC TOPOĽČANY                44  4 3 2 35  89:197  20

Relegation Group
 1. HK Spišská Nová Ves         50 12 5 5 58 118:185  51
 2. MHk 32 L. Mikuláš           50 10 7 6 27 119:181  50
 3. P.H.K. Prešov               50  8 8 4 30 103:170  44
 4. HC TOPOĽČANY                50  9 3 2 36 117:212  35

Play off Qualifikation
HC SLOVAN Bratislava - HKM a.s. Zvolen 0-3 0:3 (0:0, 0:1, 0:2), 3:4PS (1:1, 1:1, 1:1, 0:0), 1:6 (1:0, 0:2, 0:4) 
HK ŠKP POPRAD - MsHKM Žilina           3-0 4:1 (2:0, 0:0, 2:1), 4:0 (2:0, 2:0, 0:0), 3:1 (0:0, 2:1, 1:0) 
MHC Martin - HC Košice                 3-0 7:2 (1:1, 3:0, 3:1), 1:0 (0:0, 1:0, 0:0), 5:3 (2:1, 2:0, 1:2) 
RUŽINOV´99 Bratislava- ‘05 B. Bystrica 2-3 3:4ot (0:0, 2:1, 1:2, 0:1), 5:6 (2:1, 2:2, 1:3), 4:3ps(0:1, 1:1, 2:1, 0:0), 4:3 (0:2, 2:0, 2:1), 3:5 (0:3, 1:2, 2:0)
Quarterfinal                                           
HK DUKLA Trenčín - HKM a.s. Zvolen     3-1 4:3 (2:1, 1:1, 1:1), 2:4 (2:1, 0:1, 0:2), 3:2ot (1:0, 1:1, 0:1, 1:0), 6:0 (4:0, 0:0, 2:0)
MHKM Skalica HC - ‘05 B. Bystrica      3-0 4:1 (2:1, 1:0, 1:0), 4:1 (0:0, 2:0, 2:1), 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)
HK TRNAVA - MHC Martin                 3-1 4:3ot (1:1, 1:1, 1:1, 1:0), 3:5 (0:0, 1:1, 2:4), 4:0 (2:0, 1:1, 1:0), 2:1ps (0:0, 0:1, 1:0, 0:0)
MMHK Nitra - HK ŠKP POPRAD             0-3 1:4 (0:2, 0:1, 1:1), 3:1 (1:0, 0:2, 0:1), 2:5 (0:1, 0:1, 2:3)
                                             
Semifinal
HK DUKLA Trenčín - HK ŠKP POPRAD       1-3 4:3 (1:2, 1:0, 2:1), 2:3 (0:1, 2:0, 0:2), 4:5ot (1:3, 2:1, 1:0, 0:1), 0:5 (0:2, 0:2, 0:1)
MHKM Skalica - HK TRNAVA               3-1 5:0 (3:0, 1:0, 1:0), 3:0 (1:0, 0:0, 2:0), 1:6 (0:2, 1:2, 0:2), 3:2 (0:1, 0:0, 3:1)
Bronze Medal Game
HK DUKLA Trenčín - HK TRNAVA           3-0 8:2 (3:0, 3:1, 2:1), 4:0 (3:0, 0:0, 1:0), 5:4ot (1:2, 2:1, 1:1, 1:0)

Final
MHKM Skalica - HK ŠKP POPRAD           2-3 3:1 (0:0, 1:0, 2:1), 2:1ot (0:0, 0:1, 1:0, 1:0), 1:5 (0:3, 1:0, 0:2), 3:6 (1:2, 1:4, 1:0), 3:5 (2:2, 1:2, 0:1)

Playout
HC TOPOĽČANY - HK Mládež Michalovce    3-4 6:3 (2:2, 3:0, 1:1), 7:2 (1:0, 5:1, 1:1), 2:1 (0:1, 0:0, 2:0), 0:2 (0:1, 0:0, 0:1), 2:3 (0:2, 1:0, 1:1), 2:4 (1:3, 0:1, 1:0), 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

hokej.sfrp.cz

1st league U18

 1. HK HAVRANI Piešťany         38 28 4 2  4 164: 71 94
 2. HK Mládež Michalovce        38 31 0 1  6 244: 80 94
 3. MŠK Púchov                  38 28 2 2  6 247: 83 90
 4. HK 91 Senica                38 26 5 2  5 184: 94 90
 5. MHK Dubnica nad Váhom       38 25 1 4  8 177: 76 81
 6. HK Iskra Partizánske        38 23 2 0 13 168:105 73
 7. HOBA Bratislava             38 18 2 2 16 161:119 60
 8. HK ‘95 Považská Bystrica    38 18 1 2 17 197:144 58
 9. HK Levice                   38 13 2 3 20 148:177 46
10. MŠK MLÁDEŽE TREBIŠOV        38 14 1 2 21 128:225 46
11. HK Brezno                   38 12 1 1 24 128:219 39
12. MHK Dolný Kubín             38  5 1 0 32  70:278 17
13. Hokejový club 46 Bardejov   38  3 0 1 34  86:241 12
14. MŠHK - mládež Prievidza      6  0 0 0  6   0: 30  0

Semifinal
HK HAVRANI Piešťany - HK 91 Senica     3-1 4:1 (0:0, 1:0, 3:1), 7:1 (3:1, 1:0, 3:0), 2:3ps (0:0, 0:2, 2:0, 0:0),4:1 (1:0, 0:0, 3:1) 
HK Mládež Michalovce - MŠK Púchov      3-0 5:2 (0:0, 2:1, 3:1), 7:0 (1:0, 2:0, 4:0), 5:3 (0:2, 4:0, 1:1)

Final
HAVRANI Piešťany - Mládež Michalovce   0-3 0:5 (0:0, 0:3, 0:2), 2:5 (1:1, 0:3, 1:1), 0:5 (0:2, 0:3, 0:0)
hokej.sfrp.cz

Spain

Liga U20

 1. FC BARCELONA                  5 5 0 0 0 48: 15 15
 2. CH JACA                       6 3 2 0 1 30: 32 10
 3. CHH TXURI URDIN               5 1 2 2 0 24: 22  7
 4. CG PUIGCERDÀ                  6 0 5 0 1 20: 53  1

hokej.sfrp.cz

U18

 1. FC BARCELONA                  8 8 0 0 0 69: 19 24
 2. SAD MAJADAHONDA               8 4 3 1 0 43: 31 14
 3. CH JACA                       8 4 3 0 1 35: 33 13
 4. CHH TXURI URDIN               8 2 6 0 0 21: 51  6
 5. CH BOADILLA                   8 1 7 0 0 26: 60  3

hokej.sfrp.cz

COPA DE ESPAÑA JUNIOR U18

FC BARCELONA - CHH TXURI URDIN        14:1 (5:1, 4:0, 5:0)
SAD MAJADAHONDA - CH JACA              4:2 (1:1, 1:0, 2:1)

FINAL     
FC BARCELONA - SAD MAJADAHONDA        13:5 (5:2, 6:2, 2:1)
hokej.sfrp.cz

Schweiz

Junioren Elite A

                                GP W wo wp lp lo L GF:GA PTS
 1. Lausanne 4 Clubs            24 16 0 1 1 0  6  82: 49 51
 2. SC Bern Future              24 15 2 0 1 0  6  78: 48 50
 3. SCL Young Tigers            24 13 0 0 2 2  7  58: 60 43
 4. GCK Lions                   24 12 0 2 1 0  9  74: 67 41
 5. Gottéron MJ                 24 10 1 3 0 1  9  69: 57 39
 6. EV Zug                      24 11 1 1 1 1  9  53: 49 39
 7. HC Lugano                   24 10 0 2 4 0  8  58: 60 38
 8. Kloten Flyers               24 11 1 0 0 0 12  67: 53 35
 9. HC Ambri-Piotta             24  8 0 5 0 0 11  67: 73 34
10. HC Davos                    24 10 0 0 1 2 11  75: 73 33
11. Genève Futur Hockey         24  7 1 2 4 0 10  58: 61 31
12. EHC Biel-Bienne Spirit      24  5 1 1 1 1 15  59: 96 21
13. Rapperswil-Jona Lakers      24  4 0 0 1 0 19  40: 92 13

Masterround 1-6
 1. SC Bern Future              15  9 1 0 1 0  4 136: 78 55
 2. EV Zug                      15 10 0 1 0 0  4 108: 82 52
 3. GCK Lions                   15  9 0 1 0 0  5 118:109 50
 4. Lausanne 4 Clubs            15  6 1 0 1 0  7 116: 91 47
 5. SCL Young Tigers            15  4 0 0 0 1 10  95:119 35
 6. Gottéron MJ                 15  3 0 0 0 1 11  95:105 30

Masterround 7-13
 1. HC Ambri-Piotta             12  8 1 0 0 0  3 121:109 60
 2. Genève Futur Hockey         12  9 0 0 0 1  2 104: 83 59
 3. HC Davos                    12  6 2 0 0 1  3 117:101 56
 4. HC Lugano                   12  5 0 0 0 0  7  89:103 53
 5. Kloten Flyers               12  4 1 0 0 1  6 103: 87 50
 6. EHC Biel-Bienne Spirit      12  2 0 0 0 1  9  90:153 28
 7. Rapperswil-Jona Lakers      12  4 0 0 0 0  8  77:149 25

For 5th PLace
 1. SCL Young Tigers             3  1 0 1 0 0  1   9: 13 19
 2. Genève Futur Hockey          3  3 0 0 0 0  0  21:  2 17
 3. Gottéron MJ                  3  1 0 0 1 0  1   9:  7 16
 4. HC Ambri-Piotta              3  0 0 0 0 0  3   3: 20 10

For 9th Place
 1. Kloten Flyers                8  5 0 1 0 0  2 129:104 42
 2. HC Lugano                    8  2 0 1 0 2  3 112:132 37
 3. HC Davos                     8  1 1 0 1 1  4 135:126 35
 4. EHC Biel-Bienne Spirit       8  3 2 0 1 0  2 122:179 28
 5. Rapperswil-Jona Lakers       8  4 0 0 0 0  4 104:178 25

Quartefrinal
SC BERN FUTURE - GENÈVE FUTUR HOCKEY   3-0 3:2 (1:0, 2:0, 0:2), 5:2 (3:1, 0:0, 2:1), 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
EV ZUG - HC AMBRI-PIOTTA               3-0 5:2 (0:2, 3:0, 2:0), 5:4ot (1:1, 2:1, 1:2, 1:0), 4:2 (0:1, 2:1, 2:0)    
GCK LIONS - GOTTÉRON MJ                3-0 4:0 (2:0, 1:0, 1:0), 3:0 (2:0, 0:0, 1:0), 7:1 (3:1, 3:0, 1:0)    
LAUSANNE 4 CLUBS - SCL YOUNG TIGERS    3-0 4:2 (1:1, 2:0, 1:1), 2:1ot (0:0, 0:0, 1:1, 1:0), 4:3ot (1:2, 1:0, 1:1, 1:0)
Semifinal
SC BERN FUTURE - LAUSANNE 4 CLUBS      3-2 2:3 (1:1, 0:1, 1:1), 2:3ot (0:1, 2:1, 0:0, 0:1), 5:2 (3:0, 1:1, 1:1), 1:0 (1:0, 0:0, 0:0), 4:3 (2:3, 0:0, 2:0)    
EV ZUG - GCK LIONS                     2-3 4:3ot (1:1, 1:2, 1:0, 1:0), 5:4ot (1:2, 1:1, 2:1, 1:0), 2:7 (0:3, 1:4, 1:0), 1:5 (1:2, 0:2, 0:1), 2:5 (1:1, 0:2, 1:2) 
Final
SC BERN FUTURE - GCK LIONS             3-1 4:2 (0:1, 1:0, 3:1), 3:2 (1:0, 1:1, 1:1), 1:4 (1:1, 0:3, 0:0), 4:3ot (1:0, 0:3, 2:0, 1:0)

hokej.sfrp.cz

Junioren Elite B

 1. HC La Chaux-de-Fonds        36 28 2 1 1 0  4 172: 68 91
 2. ZSC Lions                   36 23 1 0 3 0  9 141: 95 74
 3. EHC Winterthur              36 18 1 2 2 2 11 136:111 64
 4. SC Langenthal               36 18 1 2 0 2 13 134:109 62
 5. EHC Visp                    36 17 1 3 1 0 14 137:122 60
 6. EHC Basel Nachwuchs         36 18 1 0 4 0 13 119:107 60
 7. EHC Chur Capricorns         36 17 1 3 0 0 15 120:104 59
 8. HC Ajoie                    36 12 2 3 3 1 15 120:138 50
 9. Forward-Morges              36 11 2 1 2 5 15 118:129 46
10. HC Dragon / EHC Thun        36 12 0 3 1 2 18 107:120 45
11. EHC Bülach                  36  7 2 4 2 2 19 106:157 37
12. SC Herisau                  36  6 2 2 2 1 23  80:149 29
13. RED ICE/Mart.-Verb.-Entr.   36  6 1 0 3 2 24  79:160 25

Quarterfinal
HC La Chaux-de-Fonds - HC Ajoie        3-0 5:2 (1:2, 3:0, 1:0), 7:1 (3:0, 3:0, 1:1), 10:2 (5:1, 3:0, 2:1)    
ZSC Lions - EHC Chur Capricorns        3-0 1:0 (1:0, 0:0, 0:0), 8:3 (3:1, 2:0, 3:2), 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)    
EHC Winterthur - EHC Basel Nachwuchs   3-0 2:1ot (0:0, 0:0, 1:1, 1:0), 5:3 (2:0, 2:1, 1:2), 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)   
SC Langenthal - EHC Visp               1-2 4:9 (4:2, 0:5, 0:2), 0:6 (0:3, 0:3, 0:0), 4:3ot (2:1, 0:1, 1:1, 1:0)

Semifinal
ZSC Lions - EHC Winterthur             3-1 3:4ot (0:0, 1:2, 2:1, 0:1), 3:1 (1:0, 1:1, 1:0), 5:0 (1:0, 1:0, 3:0), 4:2 (1:2, 0:0, 3:0)  
HC La Chaux-de-Fonds - EHC Visp        3-1 2:3 (1:0, 0:1, 1:2), 4:2 (0:0, 1:2, 3:0), 7:0 (2:0, 5:0, 0:0), 6:0 (3:0, 2:0, 1:0)   
Bronze Medal Game
EHC Winterthur - EHC Visp                  4:5ot (1:1, 0:3, 3:0, 0:1)

Final
HC La Chaux-de-Fonds - ZSC Lions       3-0 4:3ot (3:1, 0:1, 0:1, 1:0), 1:0 (1:0, 0:0, 0:0), 3:1 0:1, 2:0, 1:0 

Relegation Round
 1. HC Dragon / EHC Thun         8  4 0 0 0 0  4 145:148 35
 2. Forward-Morges               8  3 0 1 1 0  3 145:166 35
 3. EHC Bülach                   8  4 0 0 0 0  4 137:176 31
 4. SC Herisau                   8  4 0 0 1 0  3 110:177 28
 5. HC RED ICE/Mart.-Verb.-Entr. 8  3 0 1 0 0  4 111:206 24
           
League Qualifikation           
HC RED ICE/Mart.-Verb.-Entr. - Thurgauer Eishockey-Young Lions  0-22:3 (1:1, 1:1, 0:1), 2:4 (0:1, 0:1, 2:2)
hokej.sfrp.cz

Ukraine

JCHL

 1. Bilyj Bars U20               8 7 1 0 0 115: 22 21
 2. Krizhinka-2 U20              8 5 2 0 1  68: 27 16
 3. SDJUSShOR-1 U20              8 4 3 1 0  89: 24 14
 4. Krizhinka U20                8 3 5 0 0  40: 39  9
 5. Vorony U20                   8 0 8 0 0   2:202  0
 
Final
 1. Bilyj Bars U20               2 1 0 1 0  13:  4  5 
 2. Krizhinka-2 U20              2 1 0 0 1   5:  5  4   
 3. Krizhinka U20                2 0 2 0 0   4: 12  0