S.H.A. Main Page


20th World and 31st European Championship,
7. - 15. 3. 1953, Zürich, Basilei, Switzerland

  SWE GER SUI CZE W T L GF:GA PTS
1. Sweden Sverige 8:6 9:2 5:3 4 0 0 38:11 8
2. Germany 2:12 Deutschland 2:3 2:11 1 0 3 17:26 2
3. Switzerland 1:9 3:7 Schweiz 4:9 1 0 3 9:27 2
4. Czechoslovakia   9:4   Československo          

Czechoslovakia cried off for dying of president Klement Gottwald,
games was annuled

Soviet Union was withdrawed for sick of Vsevolod Bobrov

  ITA GBR SUI B AUT NED FRA W T L GF:GA PTS
5. Italy Italia 3:2 2:1 9.5 7:0 5:2 5 0 0 26:10 10
6. Gr. Britain 2:3 Great Britain 3:1 3:0 8:4 8:3 4 0 1 24:11 8
7. Switzerland B 1:2 1:3 out of competiton 8:2 7:5 7:1 3 0 2 24:13 6
8. Austria 5:9 0:2 2:8 Österreich 8:1 5:3 2 0 3 20:24 4
9. Netherlands 0:7 4:8 5:7 1:8 Nederland 8:3 1 0 4 18:33 2
10. France 2:5 3:8 1:7 3:5 3:8 France 0 0 5 12:33 0

World and European Champions:
Isaksson, Flodqvist - Rune Johansson, Ake Andersson, Thunman, Almqvist, Björn -
Blomqvist, Stig Carlsson, Erik Johansson, Rolf Pettersson, Sven Tumba Johansson,
Hans Öberg, S. Tvilling, Gösta Johansson, H. Tvilling

Germany:
Jansen, Hoffman - Beck, Birsack, Bierschel, Gutowski, Sepp, Unsinn,
Guggemos, Brandenburg, Egen, Kremershof, Poitsch, Niess, Enzler, Rampf

Switzerland:
Bänninger, Riesen - Handschin, Keller, Rossi, Schütz, Schläpfer,
Dürst, Trepp, G. & U. Poltera, Bazzi, Wehrli, Blank, Schubiger, Mudry

Czechoslovakia:
Richter, Záhorský - Gut, V .Bubník, Ošmera, Nový, Lidral, Bacílek -
Vl. Bubník, Danda, Charouzd - Rejman, Bartoň, Sekyra -
Seiml, Kluc, Bílek, Vidlák - coach: E. Farda


Österreich
Champion: EV Innsbruck



Champion: Udarnik Sofija


Československo
Tatra Cup
Winner: ČSSZ Prostějov

1st league
Group A

                                GP  W T  L  GF:GA  PTS
1. Sparta ČKD Sokolovo          12 11 0  1  89: 27  22
2. Hutě Chomutov                12 10 0  2 100: 38  20
3. ATK Praha                    12  7 1  4  78: 39  15
4. Slavia Karlovy Vary          12  5 1  6  68: 61  11
5. Škoda Plzeň                  12  4 1  7  46: 70   9
6. TOS Holoubkov                12  3 0  9  61: 86   6
7. SONP Kladno                  12  0 1 11  11:132   1

Home
1. Chomutov                      6  6 0  0  69: 16 12 
2. Sparta                        6  6 0  0  58: 14 12 
3. ATK Praha                     6  4 0  2  45: 20  8 
4. Karlovy Vary                  6  2 1  3  33: 21  5 
5. Plzeň                         6  2 0  4  26: 36  4 
6. Holoubkov                     6  1 0  5  32: 31  2 
7. Kladno                        6  0 1  5   6: 46  1 

Road
1. Sparta                        6  5 0  1  31: 13 10
2. Chomutov                      6  4 0  2  31: 22  8
3. ATK Praha                     6  3 1  2  33: 19  7
4. Karlovy Vary                  6  3 0  3  35: 40  6
5. Plzeň                         6  2 1  3  20: 34  5
6. Holoubkov                     6  2 0  4  29: 55  4
7. Kladno                        6  0 0  6   5: 86  0
  SPA CHO ATK KVA PLZ HOL KLA
Spartak Sokolovo * 4:2 6:2 11:5 10:4 15:1 12:0
Baník Chomutov 6:4 * 5:1 13:2 12:4 11:4 22:1
ATK Praha 4:5 4:5 * 7:4 4:1 12:5 14:0
Dynamo K. Vary 0:6 3:5 3:3 * 2:3 12:4 13:0
ZVIL Plzeň 2:8 7:4 4:5 5:6 * 2:10 6:3
TOS Holoubkov 1:2 4:6 1:10 4:7 3:5 * 19:1
SONP Kladno 0:6 0:9 0:12 0:11 3:3 3:5 *

Group B

                                GP  W T  L  GF:GA PTS
1. SKP České Budějovice         12 10 0  2  83:41 20
2. GZ Královo Pole              12  8 1  3  85:55 17
3. Zbrojovka Brno               12  7 0  5  72:45 14
4. Slavia Pardubice             12  5 3  4  47:52 13
5. Tatra Smíchov                12  5 1  6  51:69 11
6. Motorlet Praha / I. ČLTK     12  2 2  8  38:70  6
7. ČSSZ Prostějov               12  1 1 10  35:79  3

Home
1. České Budějovice              6  6 0  0  51:20 12 
2. Pardubice                     6  5 1  0  34:17 11 
3. Královo Pole                  6  5 0  1  51:25 10 
4. Zbrojovka Brno                6  4 0  2  38:20  8 
5. Motorlet Praha                6  2 1  3  18:27  5 
6. Tatra Smíchov                 6  2 1  3  26:35  5 
7. Prostějov                     6  1 1  4  17:32  3 

Road
1. České Budějovice              6  4 0  2  32:21  8
2. Královo Pole                  6  3 1  2  34:30  7
3. Zbrojovka Brno                6  3 0  3  34:25  6
4. Tatra Smíchov                 6  3 0  3  25:34  6
5. Pardubice                     6  0 2  4  13:35  2
6. Motorlet Praha                6  0 1  5  20:43  1
7. Prostějov                     6  0 0  6  18:47  0
  CBE KP ZBR PCE SMI MOT PRO
Slavoj Č. Budějovice * 5:2 6:5 11:3 14:4 8:4 7:2
Spartak Královo Pole 6:8 * 9:4 5:2 9:6 12:3 10:2
Spartak Brno ZJŠ 3:4 8:3 * 10:3 2:3 7:2 8:5
Dynamo Pardubice 7:4 4:4 1:0 * 7:2 6:3 9:4
Tatra Smíchov 1:8 8:11 3:7 2:2 * 7:5 5:2
Motorlet 3:1 3:6 2:10 2:2 0:5 * 8:3
ČSSZ Prostějov 1:7 2:8 4:8 5:1 2:5 3:3 *

Group C

                                GP W  T  L  GF:GA  PTS
1. Vítkovice                    12 11 1  0 101: 21  23
2. Baník Ostrava                12 10 0  2  90: 59  20
3. Křídla vlasti Olomouc        12  6 2  4  92: 48  14
4. Tatranské píly Poprad        12  6 0  6  74: 67  12
5. Slovan NV Bratislava         12  5 1  6  76: 51  11
6. KP Opava                     12  2 0 10  35:109   4
7. Slovena Žilina               12  0 0 12  11:124   0

Home
1. Vítkovice                     6  5 1  0  56: 11 11
2. Baník Ostrava                 6  5 0  1  43: 25 10
3. Olomouc                       6  3 1  2  38: 21  7
4. Poprad                        6  3 0  3  41: 28  6
5. Slovan Bratislava             6  2 0  4  32: 30  4
6. Opava                         6  1 0  5  22: 62  2
7. Žilina                        6  0 0  6   8: 62  0

Road
1. Vítkovice                     6  6 0  0  45: 10 12
2. Baník Ostrava                 6  5 0  1  47: 34 10
3. Olomouc                       6  3 1  2  54: 27  7
4. Slovan Bratislava             6  3 1  2  44: 21  7
5. Poprad                        6  3 0  3  33: 39  6
6. Opava                         6  1 0  5  13: 47  2
7. Žilina                        6  0 0  6   3: 62  0
  VIT OVA OLO POP BRA OPA ŽIL
Baník Vítkovice * 12:1 4:4 12:1 3:2 13:2 12:1
Baník Ostrava 0:5 * 6:5 7:6 6:5 11:4 13:0
Křídla vlasti 1:5 4:7 * 8:3 4:4 11:2 10:0
Tatran Poprad 5:7 6:9 9:6 * 2:6 6:0 13:0
NV Bratislava 2:7 3:9 4:5 7:8 * 6:1 10:0
KP Opava 2:11 6:12 1:17 4:7 5:13 * 4:2
Slovena Žilina 0:10 3:9 3:17 1:8 1:14 0:4 *

Final

                                GP W T L GF:GA PTS
1. Sparta                        5 4 1 0 25:16  9
2. Vítkovice                     5 3 0 2 27:17  6
3. České Budějovice              5 2 2 1 26:21  6
4. Chomutov                      5 2 0 3 21:23  4
5. Baník Ostrava                 5 1 2 2 23:33  4
6. Královo Pole                  5 0 1 4 21:33  1
 
Home
1. Sparta                        3 3 0 0 14:10 6
2. Vítkovice                     3 2 0 1 20:12 4
3. České Budějovice              3 1 1 1 15:14 3
4. Baník Ostrava                 2 0 1 1  9:14 1
5. Královo Pole                  2 0 1 1  7:13 1
6. Chomutov                      2 0 0 2  3:12 0

Road
1. Chomutov                      3 2 0 1 18:11 4
2. Sparta                        2 1 1 0 11: 6 3
3. České Budějovice              2 1 1 0 11: 7 3
4. Baník Ostrava                 3 1 1 1 14:19 3
5. Vítkovice                     2 1 0 1  7: 5 2
6. Královo Pole                  3 0 0 3 14:20 0
  SPA VIT CBE CHO OST KP
Spartak Sokolovo * 3:2   4:3   7:5
Baník Vítkovice   * 2:6   13:2 5:4
Slavoj Č. Budějovice 2:2   * 5:7   8:5
Baník Chomutov   2:5   * 1:7  
Baník Ostrava 4:9   5:5   *  
Spartak Královo Pole       2:8 5:5 *

Group for 7th - 12th place

                                GP W T L GF:GA PTS
1. Zbrojovka Brno                5 4 1 0 28:11 9
2. Karlovy Vary                  5 2 2 1 31:15 6
3. Olomouc                       5 3 0 2 26:19 6
4. ATK Praha                     5 2 1 2 22:18 5
5. Pardubice                     5 2 0 3 18:22 4
6. Poprad                        5 0 0 5 11:51 0

Home
1. Zbrojovka Brno                3 2 1 0 18: 7 5
2. Karlovy Vary                  3 2 0 1 26:10 4
3. Olomouc                       3 2 0 1 14:12 4
4. ATK Praha                     2 1 1 0  9: 6 3
5. Pardubice                     2 0 0 2  1:11 0
6. Poprad                        2 0 0 2  5:17 0

Road
1. Pardubice                     3 2 0 1 17:11 4
2. Zbrojovka Brno                2 2 0 0 10: 4 4
3. Olomouc                       2 1 0 1 12: 7 2
4. ATK Praha                     3 1 0 2 13:12 2
5. Karlovy Vary                  2 0 2 0  5: 5 2
6. Poprad                        3 0 0 3  6:34 0
  ZBR KVA OLO ATK PCE POP
Spartak Brno ZJŠ * 3:3   4:3   11:1
Dynamo Karlovy Vary   * 7:4   3:4 16:2
Křídla vlasti 3:7   * 4:2   7:3
ATK Praha   2:2   * 7:4  
Dynamo Pardubice 1:3   0:8   *  
Tatran Poprad       4:8 1:9 *

Spartak Praha Sokolovo:
Jiří Hanzl, J. Zábrodský - Ujčík, Cee, Podrázký, Tikal, Karban -
Jan Hanzl, Vl. Zábrodský, Pospíšil, Kus, Prchal, Ziegler, Vecko, Kameník,

Best Scorer: M. Kluc - 33 goals

South Bohemian Championship

1. Slavoj Č. Budějovice II.      5 5 0 0 45:17 10
2. Lada Soběslav                 5 4 0 1 38:12  8
3. ČSSZ Tábor                    5 3 0 2 41:40  6
4. ČSSZ Milevsko                 4 1 1 2 18:26  3
5. Fezko Strakonice              4 1 1 2 16:37  3
6. Slavia Č. Budějovice          5 0 0 5 19:45  0


Suomi
Champion: THK Tampere


France
Champion: Paris Universite Club


Deutschland
Champion: EV Füssen


German Democratic Republic

1. BSG Chemie Weißwasser         8 77:15 16
2. BSG Wismut Erz Frankenhausem  8 55:22 12
3. BSG Turbine Crimmitschau      8 26:43  6
4. BSG Einheit Berliner Bär      8 26:52  6
5. BSG Einheit Dresden Süd       8  3:55  0


Hungary
Champion: Budapesti Póstás


Italia
Champion: HC Diavoli Rosso - Neri


National Hockey League

1. Detroit Red Wings            70 44 12 14  215:133 100
2. Montreal Canadiens           70 28 19 23  155:148  75
3. Boston Bruins                70 28 13 29  152:172  69
4. Chicago Black Hawks          70 27 15 28  169:175  69
5. Toronto Maple Leafs          70 27 13 30  156:167  67
6. New York Rangers             70 17 16 37  152:211  50

Stanley Cup Winner: Montreal Canadiens


Norge
Champion: Gamblebyen IF


Polska
Champion: CWKS Legia Warszawa


Romania
Champion: Casa Centrala Armatei Bucuresti


Sojuz...
Champion: VVS MVO Moscow


Sverige
Champion: Södertälje SK
Ahernae Cup Winner: Harringay Racer (english professional team)


Schweiz
Champion: EHC Arosa
Spengler Cup Winner: HC Milano Inter (Italy)


Jugoslavija
Champion: Partizan Beograd