S.H.A. Main Page


30th World and 41st European Championship,
7. - 17. 3. 1963, Stockholm, Sweden

7.3.
Czechoslovakia - Germany              10:1 (3:0, 4:1, 3:0)
5. Černý (Vaněk), 8. Jiřík (Sventek), Jiřík, 21. Bukač (Bubník, Vlach), 27., 38. Dolana, 28. Vaněk, 
44. Gregor, 50. Valtr, 60. Jiřík - 38. Acholz
Referee: Wilker, Viking (SWE). Shots: 40:10
CZE: Mikoláš - Kasper, Tikal, Sventek, Gregor - Vlach, Bukač, Bubník - Černý, Vaněk, Starší - Jiřík, Valtr,
Dolana. Coach: Anton
GER: Ohlber - Ambros, Wackerle, Rampf, Bader - Gmeiner, Schubert, Kopt - Scholz, Zanghellini, Trautwein -
Reif, Sepp, Lax

Soviet Union - Finland                 6:1 (0:0, 2:0, 4:1)
35., 39. Jurzinov, 42. Jakušev, 47. Kuzkin, 52. Petuchov, 59. Alexandrov - 46. Keinonen
Referee: Pokorný (CZE), Gross (GRD)
URS: Konovalenko - Ragulin, Kuzkin, Ivanov, Davydov - B. Majorov, Staršinov, J. Majorov - Volkov, Alexandrov,
Almetov - Petuchov, Jakušev, Jurzinov 

Sweden - German DR                     5:1 (2:1, 0:0, 3:0)
Stoltz, 19. Oehrlund, 51. Mild, 54. Öhrlund, 55. Karlsson - 19. Franke
Referee: Lindquist (CAN), Barry (USA)

8.3.
Soviet Union - Sweden                  1:2 (1:0, 0:2, 0:0)
13. Staršinov (B. Majorov) - 30. Lundvall (Pettersson, 36. Nilsson
Referee: Olivieri (SUI), Harry (USA)
URS: Konovalenko - Ivanov, Ragulin, Kuzkin, Davydov - Alexandrov, Almetov, Jakušev - J. Majorov, 
Staršinov, B. Majorov - Petuchov, Jurzinov, Volkov
SWE: Svensson - Stoltz, Nordlander, Blomé, N. Johansson - Pettersson, Nilsson, Lundvall - Oeberg, Sterner, 
Mild - Määttä, T. Johansson, Öhrlund

Finland - USA                         11:3 (3:1, 6:1, 2:1)
Keinonen 4, Nikkila 3, Kilpiö 2, Seistamo, Numminen - Poole, Michaud, Tschida
Spectators: 4080

Canada - Germany                       6:0 (2:0, 0:0, 3:0)|
Peacosh 2, Jones, McLeod, Smith. McKnight
Referee: Viking, Wilkert (SWE)

9.3.
Czechoslovakia - USA                  10:1 (5:0, 4:0, 1:1)
Černý 2, Bukač 2, Starší 2, Tikal 2, Potsch, Vlach - McCurdy
Referee: Olivieri (SUI), Lindquist (CAN)
CZE: Mikoláš (29. Dzurilla) - Potsch, Kasper, Tikal, Gregor - Bubník, Bukač, Vlach - Starší, Vaněk, Černý - 
Dolana, Valtr, Jiřík. Coach: Anton

Canada - German DR                    11:5 (3:4, 4:1, 4:0)
Tambellini 3, Ferguson 2, McLeod, lenardon, McIntyre, Forhan, Pollesel, Peacosh -
Buder 2, Ziesche, Plottka, B. Nowy 

10.3.
Czechoslovakia - German DR             8:3 (1:3, 5:0, 2:0)
4. Jiřík, 24. Dolana (Valtr), 30. Vlach (Bukač), 32. Dolana, 34. Tikal, 35. Dolana, 45. Vlach (Tikal),
49. Dolana (Valtr) - 9. Buder, ?, 15. Klügel
Referee: Wilkert (SWE), Barry (USA). Penalties: 4:2 and Jiřík (CZE) 5 min. Spectators: 2280. Shots: 54:13
CZE: Dzurilla - Potsch, Kasper, Tikal, Sventek - Bubník, Bukač, Vlach - Starší, Vaněk, Černý - 
Dolana, Valtr, Jiřík. Coach: Anton
GDR: Kolbe - Schlidan, Voigt, Schmutzler, Heinze - Franke, Buder, E. Nowy - Plottka, Ziesche, Klügel - H. Nowy,
Poindl, Tudyka

Soviet Union - Germany                15:3 (5:2, 4:0, 6:1)
Alexandrov 2, Petuchov 2, Staršinov 2, B. Majorov 2, Volkov 2, Jakušev, Jurzinov, Sologubov, Ivanov, 
J. Majorov - Reif, Rohde, Sepp
Referee: Viking (SWE), Isotalo (FIN)
URS: Konovalenko (Zajcev) - Sologubov, Kuzkin, Ivanov, Ragulin - Jakušev, Almetov, Alexandrov - J. Majorov, 
Staršinov, B. Majorov - Petuchov, Jurzinov, Volkov  

Sweden - Finland                       4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
12., 58. Öberg, 29. Mild, 53. Sterner, 
Referee: Lingquist (CAN), Olivieri (SUI). Spectators: 15000 

11.3.
Finland - Germany                     4:4 (0:2, 4:1, 0:1)
Kilpiö 3, Pulli - Scholz 2, Lex, Zangellini
Referee: Lindquist (CAN), Barry (USA)

Canada - USA                          10:4 (1:2, 4:1, 5:1)
McLeod 2, McIntyre 2, Smith, Ferguson, Jones, Tambellini, Penner, Mustonen - Tschida 2, Kirrane, Norquel
Referee: Olivieri (SUI), Pokorný (CZE) 

12.3.
Czechoslovakia - Canada                4:4 (2:1, 1:2, 1:1)
19. Valtr (Dolana), 19. Bubník (Vlach), 31. Vaněk (Potsch), 53. Jiřík  
7., 31. Jones, 36. Peacosch, 43. Tambellini  
CZE: Mikoláš - Potsch, Kasper, Tikal, Sventek - Bubník, Bukač, Vlach - Starší, Vaněk, Černý - 
Dolana, Valtr, Jiřík. Coach: Anton

Soviet Union - German DR              12:0 (4:0, 4:0, 4:0)
6. Ivanov, 11. Staršinov, 13. Petuchov, 13. Volkov, 23. B. Majorov, 33. Volkov, 35. Staršinov, 38. Jurzinov,
44., 54. Almetov, 57. Ivanov, 59. Alexandrov
Referee: Wilkert (SWE), Nordlin (NOR). Shots: 35:10. Spectators: 5200 
URS: Konovalenko - Ragulin, Ivanov, Kuzkin, Davydov - Jakušev, Almetov, Alexandrov - J. Majorov, 
Staršinov, B. Majorov - Petuchov, Jurzinov, Volkov

Sweden - USA                          17:2 (6:0, 4:1, 7:1)
Karlsson 3, Öberg 3, Öhrlund 3, Tumba Johansson 3, Sterner 2, Pettersson 2, Nordlander – Mustonen, Poole.

13.3.
Germany - Finland                      1:0 (0:0, 0:1, 1:0)
59. H. Nowy
Referee: Lundquist (CAN), Starovojtov (URS)

Sweden - Germany                      10:2 (1:2, 3:0, 6:0)
Nilsson 2, Lundvall 2, Pettersson, Mild, Sterner, Öberg, Määttä, Tumba Johansson – Rohde, Gmeiner.
Referee: Pokorný (CZE), Wycisk (POL)

14.3.
Germany – USA                          4:8 (1:1, 1:3, 2:4)
Sepp, Rohde, Reif, Bader – Mustonen 2, Poole 2, Quinn 2, Daley 2.
Referee: Lindquist (CAN), Wiking (SWE)

Czechoslovakia - Soviet Union          1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
15. Potsch - 5. Jakušev, 37. J. Majorov, 59. Staršinov.
Referee: Olivieri (SUI), Wycisk (POL)
CZE: Mikoláš - Tikal, Sventek, Potsch, Kasper - Bubník, Bukač, Vlach - Starší, Vaněk, Černý - Dolana, Walter, 
Jiřík.
URS: Konovalenko - Ragulin, Ivanov, Kuzkin, Davydov - Jakušev, Almetov, Alexandrov - J. Majorov, Staršinov, 
B. Majorov - Pětuchov, Jurzinov, Volkov.

Finland – Canada                       2:12 (0:4, 1:2, 1:6)
Wasama, Numminen – Jones 3, Penner 2, Fletcher 2, Forhan 2, Tambellini, Peacosh, Hornby
Referee: Barry (USA), Wilkert (SWE)

15.3.
Soviet Union – USA                     9:0 (3:0, 5:0, 1:0)
14. Ragulin, 16. Jakušev, 19. Ragulin, 30. Jurzinov, 31. Almetov, 32. Jakušev, 32. J. Majorov, 36. Almetov,
48. Staršinov  
Referee: Lindquist (CAN), Isotalo (FIN). Shots: 47:11. Penalties: 0:0

Czechoslovakia - Finland               5:2 (2:0, 2:1, 1:1)
8. Dolana, 10. Černý, 23. Pryl, 28. Vlach, 50. Tikal - 39. Keinonen, 49. Numminen.
Referee: Starovojtov (URS), Wiking (SWE)
CZE: Dzurilla - Tikal, Sventek, Gregor, Potsch - Bubník, Starší, Vlach - Prýl, Vaněk, Černý - 
Dolana, Walter, Jiřík.
Finsko: Ylönen (Lahtinen) - Suokko, Numminen, Mesikämmem, Wasame - Lahtio, Kilpio, Keinonen - Hyyriäinen, 
Luostarinen, Seistamo - Reunamäki, Pulli, Nikkilä.

Sweden – Canada                        4:1 (1:0, 0:1, 3:0)
Sterner 3, Tumba Johansson – 39. Fletcher.
Referee: Barry (USA), Pokorný (CZE)

16.3.
Germany – German DR                    4:3 (2:0, 1:2, 1:1)
Scholz, Rohde, Köpf, Trautwein – Ziesche 2, Poindl.
Referee: Barry (USA), Lindqvist (CAN)

17.3.
USA – German DR                        3:3 (2:0, 0:0, 1:3)
10. Mustonen, 15., 60. Tschida – 42. Ziesche, 50. Franke, 52. Kratzsch.
Referee: Wilkert, Indestedt (SWE). Spectators: 2500

Czechoslovakia - Sweden                3:2 (0:1, 3:0, 0:1)
28. Vlach (Bubník), 35. Sventek, 36. Dolana - 15. N. Johansson, 46. Tumba Johansson.
Referee: Lindquist (CAN), Olivieri (SUI)
CZE: Dzurilla - Sventek, Potsch, Tikal, Gregor - Bubník, Starší, Vlach - Prýl, Vaněk, Černý - Dolana, Walter, 
Jiřík.
SWE: Svensson - Stolz, Nordlander, Blomé, N. Johansson - Petersson, Härdin, Lundvall - Mild, Sterner, Öberg - 
Määttä, Tumba Johansson, Öhrlund.

Soviet Union – Canada                  4:2 (3:0, 1:0, 0:2)
1. Almetov (Alexandrov), 7. Ivanov, 18. Volkov, 31. Staršinov (B. Majorov) – 59. Fletcher, 59:56 McLeod
Referee: Barry (USA), Pokorný (CZE). Shots: 29:22. Spectators: 15700
URS: Konovalenko - Ragulin, Ivanov, Kuzkin, Davydov - Jakušev, Almetov, Alexandrov - J. Majorov, Staršinov, 
B. Majorov - Petuchov, Jurzinov, J. Volkov.
CAN: Martin - Fletscher, Maki, Ferguson, Smith - McLeod, Jones, McKnight - Forhan, Tambellini, Peacosh - 
Lenardon, Hornby, Penner
1. Sojuz ... Soviet Union              7 6 0 1 50: 9 12
2. Sverige Sweden                    7 6 0 1 44:10 12
3. Československo Czechoslovakia            7 5 1 1 41:16 11
4. Canada Canada                    7 4 1 2 46:23  9
5. Suomi Finland                   7 1 1 5 20:35  3
6. DDR East Germany              7 1 1 5 16:43  3
7. Deutschland Germany                   7 1 1 5 18:56  3
8. USA USA                       7 1 1 5 21:64  3
Scoring Leaders                   G  A  TP
 1. Harold Jones             CAN  7  5  12
 2. Sven Tumba Johansson     SWE  6  6  12
 3. Vladimír Jurzinov        RUS  5  7  12
    Jack McLeod              CAN  5  7  12
 5. Marsh Tschida            USA  4  8  12
 6. Vjačeslav Staršinov      URS  8  3  11
 7. Alexander Almětov        URS  6  5  11
 7. Adolphe Tambellini       CAN  6  5  11
 9. Jiří Dolana              CZE  8  2  10
10. Venjamin Alexandrov      URS  4  6  10

European Championship: 1. Soviet Union, 2. Sweden, 3. Czechoslovakia

Best Players: Martin (CAN) - Stolz (SWE) - Vlach (CZE)

All Stars: Svensson (SWE) - Smith (CAN), Ragulin (CZE) -
Mild (SWE), Tambelini (CAN), Vlach (CZE)

World and European Champions:
Viktor Konovalenko, Boris Zajcev - Nikolaj Sologubov, Alexander Ragulin, Eduard Ivanov, Vitalij Davydov, Viktor Kuzkin -
Boris Majorov, Vjačeslav Staršinov, Jevgenij Majorov, Leonid Volkov, Alexandr Almetov, Venjamin Alexandrov,
Jurij Volkov, Vladimír Jurzinov, Viktor Jakušev, Jurij Paramoškin, Stanislav Petuchov
Coach: Arkadij Černyšev, Anatolij Tarasov

Sweden:
Lennart Häggroth, Kjell Svensson - Gert Blomé, Nils Johansson, Bert-Olav Nordlander, Roland Stoltz -
Per-Olof Härdin, Lars-Eric Lundvall, Hans Mild, Eilert Määttä, Nils Nilsson, Ronald Pettersson, Ulf Sterner,
Sven Tumba Johansson, Carl-Göran Öberg, Uno Öhrlund
Coach: Arne Strömberg

Czechoslovakia
Josef Mikoláš, Vladimír Dzurilla -
Stanislav Sventek, František Tikal, Rudolf Potsch, Jan Kasper, František Gregor -
Vlastimil Bubník, Luděk Bukač, Miroslav Vlach, Ján Starší, Josef Černý, Jiří Dolana, Jaroslav Walter,
Jaroslav Jiřík, Stanislav Prýl
Coach: Jiří Anton

Canada (Trail Smoke Eaters):
Seth Martin, Zanier - Harry Smith, Fred Fletcher, George Ferguson, Maki, Pollesel - Jack McLeod,
Harold Jones, John McIntyre, Gerry Penner, Hornby, Walter Peacosh, Bob Forhan, Adolphe Tambellini, McKnight, Lenardon
Coach: Robert Kromm

S.H.A.

Group B                         NOR   SUI   ROM   POL   YUG   FRA   GBR  GP W T L GF:GA PTS
1. Norge Norway                    NOR   4:1   5:1   2:6   7:3   8:2   9:2   6 5 0 1 35:14 10
2. Schweiz Switzerland               1:4   SUI   4:4   2:1   8:1   5:0   8:0   6 4 1 1 28:10  9
3. Romania Romania                   1:5   4:4   ROM   4:3   7:4   5:0   8:1   6 4 1 1 29:17  9
4. Polska Poland                    6:2   1:2   3:4   POL  22:4  10:1  10:0   6 4 0 2 52:13  8
5. Jugoslavija Yugoslavia                3:7   1:8   4:7   4:22  YUG   7:3   4:2   6 2 0 4 22:49  4
6. France France                    2:8   0:5   0:5   1:10  3:7   FRA   8:3   6 1 0 5 14:38  2
7. Great Britain Great Britain             2:9   0:8   1:8   0:10  2:4   3:8   GBR   6 0 0 6  8:47  0

Group C                         AUT   HUN   DEN   BUL   NETH  BEL        GP W T L GF:GA PTS
1. Österreich Austria                   AUT   3:1  13:2   3:2  13:2  30:0         5 5 0 0 62: 7 10
2. Magyarország Hungary                   1:3   HUN  10:3   8:3  13:2  25:1         5 4 0 1 57:12  8
3. Danmark Denmark                   2:13  3:10  DEN   5:4   4:1   8:3         5 3 0 2 22:31  6
4. Balgarija Bulgaria                  2:3   3:8   4:5   BUL   3:3   7:3         5 1 1 3 19:22  3
5. Nederland Netherlands               2:13  2:13  1:4   3:3   NED  13:1         5 1 1 3 21:34  3
6. Belgique / België Belgium                   0:30  1:25  3:8   3:7   1:13  BEL         6 0 0 6  8:83  0

S.H.A.
Österreich
Champion: EV Innsbruck

S.H.A.

Champion: Cerveno Zname Sofija

S.H.A.
Československo

Pre World Championship Preliminary Games
 6:2, 4:2 Sweden
 4:3, 3:3 Soviet Union
 9:4, 4:1 Saskatoon Quakers (with players from Trail Smoke Eaters)
16:2 USA
 3:2, 3:1 Canada
 4:3, 6:4 Finland (in Turku and Rauma)

20.12.1962 Was founded czechian club Dukla Příbram

Slezský pohár - Silesian Cup
Winner:
Tesla Pardubice

1st league

Final Table                     GP  W T  L  GF:GA PTS
 1. ZKL Brno                    32 27 1  4 186: 71 55
 2. Spartak Praha Sokolovo      32 19 4  9 139: 95 42
 3. Slovan Bratislava           32 17 7  8 141: 95 41
 4. Dukla Jihlava               32 17 6  9 135:112 40
 5. VŽKG Vítkovice              32 14 5 13 105: 97 33
 6. VTŽ Chomutov                32 11 3 18 120:135 25
 7. CHZ Litvínov                32 14 3 15 115:137 31
 8. SONP Kladno                 32 14 2 16 137:146 30
 9. Tesla Pardubice             32 13 4 15 130:144 30
10. Spartak Plzeň               32 12 5 15 102:110 29
11. Spartak Brno ZJŠ            32 11 2 19  96:142 24
12. Slavoj České Budějovice     32  0 4 28  83:204  4

Table of 1st Part               GP  W T  L   GF:GA PTS
 1. ZKL Brno                    22 20 1  1 140: 41 41
 2. Slovan Bratislava           22 11 7  4 103: 66 29
 3. Spartak Sokolovo            22 12 4  6  99: 68 28
 4. Dukla Jihlava               22 11 6  5 100: 78 28
 5. Vítkovice                   22 11 5  6  74: 57 27
 6. VTŽ Chomutov                22 10 3  9  98: 83 23
 7. SONP Kladno                 22 10 1 11  92: 97 21
 8. CHZ Litvínov                22  9 3 10  71: 98 21
 9. Spartak Plzeň               22  6 4 12  58: 84 16
10. Tesla Pardubice             22  6 3 13  84:114 15
11. Spartak ZJŠ Brno            22  5 2 15  61:100 12
12. Slavoj České Budějovice     22  0 3 19  52:146  3

Home                                       Away
 1. ZKL Brno         11 11 0 0 79:16 22     1. ZKL Brno         11 9 1  1 61:25 19
 2. Spartak Sokolovo 11  8 2 1 66:28 18     2. Bratislava       11 4 3  4 38:37 11
 3. Bratislava       11  7 4 0 65:29 18     3. Vítkovice        11 4 2  5 35:34 10
 4. Dukla Jihlava    11  9 0 2 62:37 18     4. Dukla Jihlava    11 2 6  3 38:41 10
 5. Vítkovice        11  7 3 1 39:23 17     5. Spartak Sokolovo 11 4 2  5 33:40 10
 6. Kladno           11  8 0 3 57:34 16     6. VTŽ Chomutov     11 4 1  6 37:44  9
 7. CHZ Litvínov     11  6 3 2 42:34 15     7. CHZ Litvínov     11 3 0  8 29:64  6
 8. VTŽ Chomutov     11  6 2 3 61:39 14     8. Kladno           11 2 1  8 35:63  5
 9. Tesla Pardubice  11  6 1 4 53:41 13     9. Plzeň            11 1 2  8 25:52  4
10. Plzeň            11  5 2 4 33:32 12    10. ZJŠ Brno         11 1 1  9 22:59  3
11. ZJŠ Brno         11  4 1 6 39:41  9    11. Tesla Pardubice  11 0 2  9 31:73  2
12. Č. Budějovice    11  0 3 8 22:60  3    12. Č. Budějovice    11 0 0 11 30:86  0

Final group
 1. ZKL Brno                    10 7 0 3  46: 30 14
 2. Spartak Sokolovo            10 7 0 3  40: 27 14
 3. Slovan Bratislava           10 6 0 4  38: 29 12
 4. Dukla Jihlava               10 6 0 4  35: 34 12
 5. Vítkovice                   10 3 0 7  31: 40  6
 6. VTŽ Chomutov                10 1 0 9  22: 52  2

Home                                       Away
 1. Spartak Sokolovo  5 5 0 0 30: 8 10      1. ZKL Brno          5 2 0 3 17:20  4
 2. ZKL Brno          5 5 0 0 29:10 10      2. Dukla Jihlava     5 2 0 3 15:23  4
 3. Slovan Bratislava 5 5 0 0 26: 9 10      3. Spartak Sokolovo  5 2 0 3 10:19  4
 4. Dukla Jihlava     5 4 0 1 20:11  8      4. Slovan Bratislava 5 1 0 4 12:20  2
 5. Vítkovice         5 3 0 2 23:17  6      5. Vítkovice         5 0 0 5  8:23  0
 6. VTŽ Chomutov      5 1 0 4 10:19  2      6. VTŽ Chomutov      5 0 0 5 12:33  0

Relegation Group
 7. Tesla Pardubice             10 7 1 2  46: 30 15
 8. Plzeň                       10 6 1 3  44: 26 13
 9. ZJŠ Brno                    10 6 0 4  35: 42 12
10. CHZ Litvínov                10 5 0 5  44: 39 10
11. Kladno                      10 4 1 5  45: 49  9
12. Č. Budějovice               10 0 1 9  30: 58  1

Home                                       Away
 7. Tesla Pardubice  5 5 0 0 28:12 10       7. Plzeň            5 3 0 2 21:16  6
 8. ZJŠ Brno         5 5 0 0 19:11 10       8. Tesla Pardubice  5 2 1 2 18:18  5
 9. CHZ Litvínov     5 4 0 1 30:17  8       9. CHZ Litvínov     5 1 0 4 14:22  2
10. Plzeň            5 3 1 1 23:10  7      10. ZJŠ Brno         5 1 0 4 16:31  2
11. Kladno           5 3 1 1 33:21  7      11. Kladno           5 1 0 4 12:28  2
12. Č. Budějovice    5 0 0 5 12:28  0      12. Č. Budějovice    5 0 1 4 18:30  1
62/63 ZKL Sparta Slovan Jih VŽKG VTŽ CHZ SONP Tesla Plz ZJŠ CB
ZKL Brno   7:3, 7:0 5:2, 3:0 4:0, 6:2 5:0, 5:3 4:1, 8:5 6:1 10:4 19:1 3:0 8:4 8:0
Spartak Sokolovo 4:5, 6:3   5:3, 5:0 4:4, 4:2 3:2, 4:1 1:1, 11:2 6:4 7:0 7:1 7:2 8:4 14:2
Slovan 2:1, 4:1 4:4, 6:1   3:3, 7:3 4:4, 5:2 6:2, 4:2 7:2 8:2 7:3 3:3 12:2 9:3
Jihlava 1:4, 2:4 6:5, 3:2 5:7, 3:2   6:3, 6:1 6:3, 6:2 8:5 2:0 7:3 9:2 8:2 4:3
Vítkovice 2:2, 7:5 4:1, 3:4 2:1, 7:4 2:2, 2:3   3:5, 4:1 8:2 3:0 3:2 4:2 2:2 6:4
Chomutov 1:6, 1:4 8:1, 0:3 3:5, 2:6 6:7, 4:5 2:2, 3:1   10:1 3:3 7:5 4:1 5:2 12:6
Litvínov 2:7 3:3 4:3 3:5 5:2 3:2   5:3, 9:2 4:4, 7:5 4:4, 1:6 5:0, 7:3 4:1, 6:1
Kladno 4:6 4:3 2:0 4:3 5:1 9:1 3:5, 8:2   6:4, 4:4 8:4, 3:6 5:1, 8:4 9:4, 10:5
Pardubice 4:6 2:3 6:6 4:3 1:5 7:4 1:2, 6:2 8:6, 5:2   7:2, 5:1 3:1, 6:2 10:3, 6:5
Spartak Plzeň 1:4 0:4 1:1 3:3 0:6 6:1 6:3, 4:1 10:2, 7:0 3:1, 1:3   3:2, 7:2 5:0, 4:4
Spartak Brno ZJŠ 3:8 1:2 2:4 4:4 1:5 2:3 6:0, 3:1 4:7, 4:3 6:3, 4:2 3:1, 4:2   5:4, 4:3
Č. Budějovice 1:12 1:4 4:4 4:4 2:5 2:9 3:4, 1:8 1:8, 3:5 4:4, 2:4 0:4, 3:6 0:2, 3:5  

ZKL Brno
ZKL Brno:
Nadrchal, K. Ševčík - Potsch, Soukup, Meixner, Olejník, Mašláň - Vl. Bubník, Pantůček, Danda,
Scheuer, Vaněk, Černý, F. Ševčík, Kepák, Jiřík, Winkler, Šubrt, Skopal - coach: Vl. Bouzek

Best Scorer: J. Volf (Kladno) - 28 goals
S.H.A.

2nd Czech League - Group A

 1. Dukla Litoměřice            22 18 2  2 144: 54 38
 2. Motorlet                    22 14 1  7 116: 86 29
 3. Havlíčkův Brod              22 12 4  6  93: 61 28
 4. Mladá Boleslav              22 12 1  9  85: 78 25
 5. Karlovy Vary                22 11 3  8  69: 64 25
 6. SONP Kladno B               22 10 3  9  88: 90 23
 7. Spartak Kolín               22 10 2 10  99: 96 22
 8. Spartak Sokolovo B          22  9 2 11  81: 88 20
 9. Smíchov                     22  6 2 14  60: 92 14
10. Stadion Liberec             22  7 0 15  61:107 14
11. VCHZ Pardubice              22  6 1 15  76:116 13
12. Spartak Hradec Králové      22  5 3 14  80:120 13
2. liga A LT MOT HB MB KV KL KO SP LB TS PC HKA
Litoměřice   4:2 2:4 4:2 4:0 6:1 7:1 6:3 11:5 4:4 15:1 17:4
Sp.Motorlet 5:6   3:1 6:1 7:2 6:3 3:2 8:1 6:2 9:4 8:5 8:0
Havlíčkův Brod 5:5 5:1   8:0 2:3 4:3 1:2 8:4 5:1 4:2 8:3 7:2
Mladá Boleslav 3:5 6:1 5:3   5:0 6:3 7:1 2:6 1:3 4:2 10:4 5:4
Karlovy Vary 1:4 6:2 2:4 1:4   2:2 7:4 4:1 8:3 5:0 4:2 3:1
Kladno B 4:3 5:6 7:4 3:3 3:3   4:7 3:2 11:2 4:2 5:2 5:2
Kolín 2:10 9:5 2:8 7:2 3:3 12:3   2:2 4:2 4:1 11:2 14:3
Sparta B 2:5 5:4 4:4 3:5 5:2 0:4 8:1   7:3 5:3 4:3 6:2
Liberec 0:5 4:7 4:1 3:2 2:3 7:5 4:3 5:3   0:4 1:2 5:11
Tatra Smíchov 0:8 4:5 2:2 3:7 2:1 3:4 2:1 2:5 5:1   6:2 6:3
Pardubice 2:4 5:8 2:3 6:2 2:5 3:5 11:3 5:4 0:2 5:0   3:3
Hradec Králové 3:9 6:6 2:2 2:3 2:4 5:1 1:4 7:1 3:2 9:3 5:6  

S.H.A.

2nd Czech League - Group B

 1. TJ Gottwaldov               22 19 1  2 120: 47 39
 2. Slezan Opava                22 16 1  5 114: 64 33
 3. Spartak KPS Brno            22 12 4  6  84: 58 28
 4. Moravia Olomouc             22 12 2  8  97: 49 26
 5. Slovan Hodonín              22 11 3  8  82: 86 25
 6. Baník Ostrava               22  9 3 10  98: 91 21
 7. Lokomotíva Poprad           22  8 4 10  79: 88 20
 8. Dukla Trenčín               22  8 2 12  76: 89 18
 9. Spartak Třebíč              22  8 2 12  87:103 18
10. Dynamo Žilina               22  6 4 12  70:116 16
11. Slovan Bratislava B         22  6 0 16  52:102 12
12. Iskra Banská Bystrica       22  3 2 17  45:111  8
2. liga B GT OPA KPS OL HO OVA POP TRE TŘE ŽIL SLB BB
TJ Gottwaldov   7:2 2:1 4:3 4:2 19:1 8:3 6:4 9:2 8:1 5:2 7:0
Slezan Opava 0:1   5:4 1:7 5:3 7:4 3:1 7:4 7:1 3:3 15:0 11:0
KPS Brno 0:3 5:2   2:8 4:3 2:1 6:3 7:1 5:3 9:2 3:1 14:4
Olomouc 1:3 2:4 2:2   8:3 1:2 9:2 8:3 5:1 12:4 5:1 6:0
Baník Ostrava 6:3 1:5 1:3 4:3   3:3 6:2 6:1 5:3 13:2 6:3 8:2
Slovan Hodonín 4:3 5:3 2:0 5:3 6:6   2:2 5:2 10:4 7:3 1:2 7:1
Poprad 3:7 2:6 3:2 2:1 4:4 5:3   3:3 1:3 5:0 10:0 5:4
Dukla Trenčín 0:5 3:5 2:2 0:4 7:2 5:0 7:6   3:5 5:4 4:1 4:0
Třebíč 5:6 4:7 4:4 2:5 8:3 7:3 4:4 6:5   8:0 5:2 6:4
Žilina 3:3 2:7 2:4 2:2 8:5 4:2 5:6 4:3 5:2   4:1 4:4
Slovan B 2:4 4:5 2:3 2:1 5:2 2:6 3:2 3:7 6:1 5:4   2:3
B. Bystrica 2:3 1:4 2:2 0:1 2:6 2:3 2:5 0:3 4:3 2:4 6:3  

S.H.A.

South Bohemian Championship

                               PTS
1. Dukla Písek                  17
2. Slavoj České Budějovice II   16
3. Spartak Milevsko             11
4. Spartak Soběslav              9
5. Lokomotiva Č. Velenice        4
6. VS Tábor                      3

S.H.A.

North Moravia Championship

1. Baník Havířov                14 10 0  2 94: 34 24
2. Tatra Kopřivnice             14 11 1  2 79: 33 23
3. TJ VŽKG B                    14  6 3  5 61: 55 15
4. Meopta Přerov                14  7 1  6 64: 66 15
5. MŽ Olomouc                   14  6 0  8 54: 68 12
6. Zbrojovka Vsetín             14  4 3  7 56: 61 11
7. Slezan Opava B               14  4 3  7 56: 66 11
8. Baník Zápotocký Lazy         14  0 1 13 34:111  1

S.H.A.

2nd league Qualifikation

Dynamo Praha - Čelákovice              2:2
Dukla Písek - Dynamo Praha             2:3
Dukla Písek - Čelákovice               3:2
Dynamo Praha - Dukla Písek             3:2

Kovo Holoubkov - CHZ Litvínov B       10:1
Spartak Chotěboř - Kovo Holoubkov      3:6
Chotěboř - Litvínov B                  3:9
Litvínov B - Kovo Holoubkov            7:5 
Kovo Holoubkov - Spartak Chotěboř     11:2

1. CHZ Litvínov                 6 points
2. Kovo Holoubkov               6 points
3. Spartak Chotěboř             0 points

Group C
1. TJ Železárny Prostějov       PV          6:1   4  3  0  1    20: 5    6
2. TJ Baník Důl Dukla Havířov         HAV         4  2  0  2    14:16    4
3. TJ ZKL Brno B                      7:5   ZKL   4  1  0  3    10:23    2

S.H.A.

Junior League

1. Motorlet Praha               6 5 0 1 31:13 10
2. ČKD Praha                    6 5 0 1 32:29 10
3. Slovan Bratislava            6 1 0 5 31:34  2
4. Havlíčkův Brod               6 1 0 5 16:34  2

S.H.A.

Champion: Rungsted IK

S.H.A.
Suomi
Champion: Lukko Rauma

S.H.A.
France
Champion: HC Chamonix

S.H.A.
Deutschland

Final Group  
1. EV Füssen 
2. EC Bad Tölz 
3. Mannheimer ERC 
4. SC Riessersee 

Relegation Group 
5. Krefelder EV 
6. ESV Kaufbeuren 
7. Preußen Krefeld 
8. Eintracht Dortmund

S.H.A.
German Democratic Republic

Oberliga

1. SG Dynamo Weißwasser         10 62:20 18
2. SC Dynamo Berlin             10 49:25 16
3. ASK Vorwärts Crimmitschau    10 30:28 10
4. SC Wismut Karl Marx Stadt    10 26:38  6
5. SC Empor Rostock             10 33:54  6
6. SC Einheit Berlin            10 22:57  4

S.H.A.
Hungary
Champion: BVM Budapest

S.H.A.
Italia
Champion: HC Bolzano

S.H.A.
National Hockey League

                                GP  W  T  L   GF:GA  PTS
1. Toronto Maple Leafs          70 35 12 23  221:180  82
2. Chicago Blackhawks           70 32 17 21  194:178  81
3. Montreal Canadiens           70 28 23 19  225:183  79
4. Detroit Red Wings            70 32 13 25  200:194  77
5. New York Rangers             70 22 12 36  211.233  56
6. Boston Bruins                70 14 17 39  198:281  45

Stanley Cup Winner: Toronto Maple Leafs

S.H.A.
Norge
Champion: Valerengens IF Oslo

S.H.A.
Polska
Champion: Legia Warszawa

S.H.A.
Romania
Champion: Vointa Miercurea Ciuc

S.H.A.
Sojuz...
Champion: CSKA Moscow

S.H.A.
Sverige
Champion: Djurgardens IF

Ahernae Cup, Sweden

                               GP W T L GF:GA PTS
1. Sverige Djurgardens IF            4 3 0 1 16: 8 6
2. Sverige Södertälje SK             4 3 0 1 15:15 6
3. Československo Spartak Sokolovo Praha    4 2 0 2 17:10 4
4. Československo Dukla Jihlava             4 1 1 2 13:22 3
5. Sverige Västra Frölunda           4 0 1 3 12:18 1

Games of Spartak Sokolovo Praha: - Södertälje 3:5, Djurgarden 1:2, Jihlava 9:1, Frölunda 4:2
Games of Dukla Jihlava: - Södertälje 2:5, Djurgarden 5:3, Frölunda 5:5

Last goal of Södertälje against Praha (played without goalie) gave goalie Kjell Svenson over the rink

S.H.A.
Schweiz
Champion: HC Villars
Spengler Cup Winner: Sparta Praha (Czechoslovakia)