S.H.A. Main Page


9th Winter Olympic Games,
31st World and 42nd European Championship,
27. 1. - 8. 2. 1964, Innsbruck, Austria

                             

Qualifikation

Canada - Yugoslavia     14:1           Switzerland - Norway     5:1
Czechoslovakia - Japan  17:2           Soviet Union - Hungary  19:1
Sweden - Italy          12:2           Finland - Austria        8:2
USA - Romania            7:2           Germany - Poland         2:1
  USSR SWE CZE CAN USA FIN GER SUI W T L GF:GA PTS
1. Soviet Union Sojuz ... 4:2 7:5 3:2 5:1 10:0 10:0 15:0 7 0 0 54:10 14
2. Sweden 2:4 Sverige 8:3 1:3 7:4 7:0 10:2 12:0 5 0 2 47:16 10
3. Czechoslovakia 5:7 3:8 Československo 3:1 7:1 4:0 11:1 5:1 5 0 2 38:19 10
4. Canada 2:3 3:1 1:3 Canada 8:6 6:2 4:2 8:0 5 0 2 32:17 10
5. USA 1:5 4:7 1:7 6:8 USA 2:3 8:0 7:3 2 0 5 29:33 4
6. Finland 0:10 0:7 0:4 2:6 3:2 Suomi 1:2 4:0 2 0 5 10:31 4
7. Germany 0:10 2:10 1:11 2:4 0:8 2:1 Deutschland 6:5 2 0 5 13:49 4
8. Switzerland 0:15 0:12 1:5 0:8 3:7 0:4 5:6 Schweiz 0 0 7 9:57 0

  POL NOR JPN RUM AUT YUG ITA HUN W T L GF:GA PTS
9. Poland Polska 4:2 3:4 6:1 5:1 9:3 7:0 6:2 6 0 1 40:13 12
10. Norway 2:4 Norge 3:4 4:2 8:2 8:4 9:2 6:1 5 0 2 40:19 10
11. Japan 4:3 4:3 Nippon 6:4 5:5 4:6 6:8 6:2 4 1 2 35:31 9
12. Romania 1:6 2:4 4:6 Romania 5:2 5:5 6:2 8:3 3 1 3 31:28 7
13. Austria 1:5 2:8 5:5 2:5 Österreich 6:2 5:3 4:2 3 1 3 24:28 7
14. Yugoslavia 3:9 4:8 6:4 5:5 2:6 Jugoslavija 5:3 4:2 3 1 3 29:37 7
15. Italy 0:7 2:9 8:6 2:6 3:5 3:5 Italia 6:4 2 0 5 24:42 4
16. Hungary 2:6 1:6 2:6 3:8 2:4 2:4 4:6 Magyarország 0 0 7 14:39 0

Czechoslovakia won bronze medals for better goals score

European Championship: 1. Soviet Union, 2. Sweden, 3. Czechoslovakia

Three Best Players: Martin (CAN) - Tikal (CZE) - Ivanov (URS)

All Stars: Martin - Seiling (CAN), Ragulin (URS) -
Jakušev (URS), Černý (CZE), Bourbonnais (CAN)

Scoring Leaders              GP G A PTS PIM
 1. Swen Tumba Johansson SWE  7 8 3 11  0
 2. Ulf Sterner          SWE  7 6 5 11  0
 3. Viktor Jakušev       URS  7 7 3 10  0
 4. Boris Majorov        URS  7 7 3 10  0
 5. Jiří Dolana          CZE  7 7 3 10  0
 6. Vjačeslav Staršinov  URS  7 7 3 10  6
 7. Josef Černý          CZE  7 5 5 10  2
 8. Anders Andersson     SWE  7 7 2  9  8
 9. Konstantin Loktev    URS  7 4 5  9  8
10. Gary Dineen          CAN  7 3 6  9 10

Olympic Winners, World and European Champions:
Konovalenko, O. Zajcev - Ragulin, Davydov, Kuzkin, B. Zajcev - J. Majorov, Staršinov,
B. Majorov - Loktev, Almětov, Alexandrov - Volkov, V. Jakušev, Firsov - Peťuchov, Ivanov. Coach: Černyšev, Tarasov

Sweden:
Häggroth, Svensson - Stoltz, Nordlander, Blomé, N. & L. Johansson, R. Pettersson, Nilsson,
S. Tumba Johansson, A. Andersson, Sterner, Määttä, Öhrlund, Mild, C. G. Öberg. Coach: Strömberg

Czechoslovakia:
Nadrchal, Dzurilla - Potsch, Tikal, Sventek, Gregor, Šmíd - Vl. Bubník, Walter, Vlach - Klapáč,
Golonka, Jiřík - Dolana, Jiří Holík, Černý - Prýl - coach: J. Anton

Canada:
Martin, Broderick - O'Malley, McKenzie, Seiling, Akerwall - Cadieux, Bourbonnais,
Conacher, Conlin, Dineen, Clancy, Johnston, Swarbrick, Forhan, Begg. Coach: Bauer


25.7.1963 Bulgaria, South Korea and China was accepted into IIHF

Österreich
Champion: Klagenfurter AC



Champion: CSKA Sofija


Československo

Czechoslovakia National Team Tour in North America, Dec.-Jan.1963-64
7:4 Calgary All Stars
2:3 Canada National @ Victoria,BC
1:4 Trail
3:1 Canada National @ Vancouver,BC
5:4 Edmonton Junior
5:5 Winnipeg
2:2 Saskatoon
4:4 Regina Junior All Stars
4:6 USA National @ Chicago
0:4 Canada National @ Sudbury,Ont.
8:5 Sweden National @ Toronto

Silesian Cup
Winner:
Dukla Jihlava

1st league

                                GP   W T  L   GF:GA  PTS
 1. ZKL Brno                    32  29 0  3  232: 77  58
 2. Slovan Bratislava           32  18 5  9  138:105  41
 3. Dukla Jihlava               32  18 3 11  139: 98  39
 4. SONP Kladno                 32  18 1 13  175:147  37
 5. Tesla Pardubice             32  14 5 13  157:141  33
 6. Spartak Praha Sokolovo      32  13 5 14  139:123  31
 7. VŽKG Ostrava                32  13 3 16  126:141  29
 8. CHZ Litvínov                32  11 6 15  110:128  28
 9. Spartak Plzeň               32  10 7 15  121:141  27
10. TJ Gottwaldov               32  11 3 18  117:167  25
11. Dukla Litoměřice            32  10 4 18  110:185  24
12. VTŽ Chomutov                32   3 4 25  104:225  10

Home                                   Road
 1. Brno       16 15 0 1 125: 36 30    1. Brno       16 14 0  2 107: 41 28
 2. Jihlava    16 12 1 3  74: 35 25    2. Slovan     16  8 3  5  64: 50 19
 3. Slovan     16 11 2 3  79: 50 24    3. Kladno     16  8 1  7  83: 76 17
 4. Vítkovice  16  9 3 4  82: 54 21    4. Jihlava    16  6 2  8  65: 63 14
 5. Sparta     16  9 2 5  89: 59 20    5. Pardubice  16  6 2  8  61: 73 14
 6. Kladno     16 10 0 6  92: 71 20    6. Sparta     16  4 3  9  50: 64 11
 7. Plzeň      16  8 4 4  77: 61 20    7. Gottwaldov 16  4 3  9  52: 96 11
 8. Pardubice  16  8 3 5  96: 68 19    8. Litvínov   16  3 4  9  43: 76 10
 9. Litvínov   16  8 2 6  67: 52 18    9. Vítkovice  16  4 0 12  44: 87  8
10. Litoměřice 16  7 2 7  50: 58 16   10. Litoměřice 16  3 2 11  60:127  8
11. Gottwaldov 16  7 0 9  65: 71 14   11. Plzeň      16  2 3 11  44: 80  7   
12. Chomutov   16  3 4 9  62:100 10   12. Chomutov   16  0 0 16  42:125  0
  Brno Slovan JIH SONP Tesla SPA VŽKG CHZ Plzeň TJ LIT VTŽ
ZKL Brno   5:1, 2:3 7:2, 6:4 8:1, 7:3 3:1, 14:1 5:4, 5:2 9:2 9:1 4:2 16:1 13:4 12:3
Slovan 2:6, 0:4   5:4, 0:5cont 3:4, 6:4 3:2, 3:3 4:2, 7:5 6:1 12:3 5:4 5:5 4:2 9:1
Jihlava 3:2, 1:2 5:0, 5:2   4:5, 6:2 6:4, 4:3 2:2, 1:0 5:0 2:4 7:3 4:2 12:1 7:3
Kladno 2:8, 3:11 0:4, 4:6 7:2, 4:6   6:2, 4:8 6:4, 7:3 7:4 7:2 6:4 8:3 13:3 8:1
Pardubice 3:6, 4:5 6:3, 3:6 5:5, 3:6 7:6, 7:5   9:4, 4:4 10:4 2:2 9:2 4:5 12:1 8:4
Spartak 8:2, 2:7 4:3, 4:4 4:2, 1:5 7:6, 5:5 4:6, 2:3   6:2 2:4 5:3 14:1 14:2 7:4
Ostrava 4:5 1:1 3:2 4:5 6:2 3:2   6:1, 7:5 3:3, 6:1 7:1, 5:7 5:5, 5:9 6:1, 11:4
Litvínov 4:10 2:7 3:5 3:5 3:1 1:2 8:1, 2:4   2:2, 3:3 6:2, 5:3 6:2, 5:3 5:2, 9:0
Plzeň 4:8 3:3 3:3 2:4 3:5 2:2 7:1, 7:2 2:1, 3:1   7:2, 2:5 7:4, 5:5 12:7, 8:6
Gottwaldov 0:12 3:6 2:7 1:8 4:6 3:5 4:7, 3:1 9:2, 5:1 1:2, 6:3   11:4, 1:3 7:3, 5:1
Litoměřice 1:7 1:7 2:1 4:10 3:3 2:4 3:2, 2:5 2:8, 3:3 4:3, 9:0 2:1, 1:2   7:1, 4:1
Chomutov 0:12 2:8 3:11 2:10 5:10 3:5 3:6, 5:2 2:2, 3:3 7:5, 3:4 3:3, 7:7 7:2, 7:10  

ZKL Brno:
Nadrchal, K. Ševčík - Potsch, Meixner, Olejník, Mašláň - Vl. Bubník, Pantůček, Danda,
Scheuer, F. Ševčík, Kepák, Jiřík, Vaněk, Černý, Winkler, Šubrt, Skopal, Bárta - coach: Vl. Bouzek

Best Scorer: J. Černý - 43 goals

1st League Qualifikation

                                KOŠ   MOT   KPS   CBE  GP W T L GF:GA PTS
1. Dukla Košice                 xxx   4:6   6:2   6:2   6 4 0 2 27:21 8
2. Spartak Motorlet             5:6   xxx   6:2   4:3   6 3 1 2 28:25 7
3. KPS Brno                     4:1   4:4   xxx   3:2   6 3 1 2 20:23 7
4. Slavoj Č. Budějovice         2:4   6:3   4:5   xxx   6 1 0 5 19:25 2

2nd league

Group A

GP W T L GF:GA PTS 1. České Budějovice 28 24 2 2 200: 81 50 2. Tatra Smíchov 28 14 4 10 105: 96 32 3. Kovo Holoubkov 28 13 3 12 132:124 29 4. SONP Kladno B 28 11 4 13 109:104 26 5. CHZ Litvínov B 28 10 6 12 110:125 26 6. Spartak Sokolovo B 28 9 8 11 90:106 26 7. Dynamo Karlovy Vary 28 10 2 16 115:145 22 8. Dynamo Praha 28 4 5 19 52:132 13

Group B

GP W T L GF:GA PTS 1.Motorlet Praha 28 23 1 4 167: 77 47 2.Spartak Kolín Tatra 28 16 2 10 113: 91 34 3.Spartak Mladá Boleslav 28 13 2 13 95: 98 28 4.Tesla Pardubice B 28 13 1 14 121:118 27 5.Spartak Hradec Králové 28 11 3 14 115:127 25 6.Spartak Třebíč 28 10 4 14 113:134 24 7.Stadión Liberec 28 9 2 17 113:146 20 8.Jiskra Havlíčkův Brod 28 8 3 17 77:120 19

Group C

GP W T L GF:GA PTS 1.Královopolská Brno 28 20 1 7 132: 90 41 2.Železárny Prostějov 28 18 2 8 131: 64 38 3.Slezan Opava 28 16 3 9 127: 87 35 4.Moravia Olomouc 28 14 4 10 90: 85 32 5.Baník Ostrava 28 11 6 11 112:107 28 6.Slovan Hodonín 28 11 1 16 98:125 23 7.ZJŠ Brno 28 9 4 15 96:100 22 8.Důl Dukla Havířov 28 0 5 23 66:194 5

Group D

GP W T L GF:GA PTS 1.Dukla Košice 28 23 4 1 186: 81 50 2.Slovan Bratislava B 28 15 3 10 102: 86 33 3.Dukla Trenčín 28 13 6 9 128:102 32 4.LVS Poprad 28 11 5 12 95: 98 27 5.Dukla Nitra 28 11 5 12 102:111 27 6.IS Banská Bystrica 28 12 3 13 97:124 27 7.Jednota Žilina 28 11 1 16 107:111 23 8.Iskra Liptovský Mikuláš 28 2 1 25 69:193 5

South Bohemian Championship

GP W T L GF:GA PTS 1. Slavoj České Budějovice B 10 10 0 0 79:19 20 2. Dukla Písek 10 5 1 4 40:34 11 3. Soběslav 10 5 1 4 34:36 11 4. Milevsko 10 4 1 5 39:39 9 5. Pelhřimov 10 4 1 5 49:56 9 6. Strakonice 10 0 0 10 12:69 0

2nd league Qualifikation

Slavoj B - Podluhy 8:3, 7:1,  - ČKD Praha 5:3, 1:3
Because Slavoj A played od II. League, Slavoj B cannot move up

East Bohemian Championship

Group A                         GP   W T  L  GF:GA PTS
1. Slavoj Svob. Dvory           10   7 0  3  54:31  14
2. T.Kopidlno                   10   5 1  4  45:25  11
3. Juta Dvůr Králové            10   5 1  4  35:29  11
4. Jiskra Jaroměř               10   5 1  4  42:47  11
5. Loko Trutnov                 10   4 0  6  31:51   8
6. T.Třebechovice               10   2 1  7  27:51   5
Group B
1. Spartak Chotěboř             10   8 1  1  59:30  17
2. Ramo Pardubice               10   5 3  2  46:40  13
3. Žamberk                      10   4 2  4  44:40  10
4. Slavoj Medlešice             10   3 3  4  40:47   9
5. Dynamo Rosice                10   2 2  6  31:61   6
6. Slovan Přelouč               10   2 1  7  40:47   5

Junior League Final

1. Slavoj České Budějovice 6 4 1 1 45:19 9 2. VTŽ Chomutov 6 4 0 2 28:33 8 3. Lokomotíva Poprad 6 2 1 3 24:27 5 4. Dynamo Jihlava 6 1 0 5 20:38 2



Champion: Kobenhavns SF


Suomi
Champion: Tappara Tampere


France
Champion: HC Chamonix


Deutschland

Final Group  
1. EV Füssen 
2. EC Bad Tölz 
3. SC Riessersee 
4. ESV Kaufbeuren 

Relegation Group
5. EV Landshut
6. Mannheimer ERC 
7. Krefelder EV 
8. Preußen Krefeld


German Democratic Republic

Oberliga

1. SG Dynamo Weißwasser         10 58:18 17
2. SC Dynamo Berlin             10 52:33 16
3. ASK Vorwärts Crimmitschau    10 40:32 12
4. SC Karl Marx Stadt           10 24:42  6
5. TSC Berlin                   10 26:49  5
6. SC Empor Rostock             10 34:66  4


Hungary
Champion: FTC Budapest


Italia
Champion: SG Cortina


National Hockey League

                                GP  W  T  L   GF:GA  PTS
1. Montreal Canadiens           70 36 13 21  209:167  85
2. Chicago Black Hawks          70 36 12 22  218:169  84
3. Toronto Maple Leafs          70 33 12 25  192:172  78
4. Detroit Red Wings            70 30 11 29  191:204  71
5. New York Rangers             70 22 10 38  186:242  54
6. Boston Bruins                70 18 12 40  170:212  48

Stanley Cup Winner: Toronto Maple Leafs


Norge
Champion: Gamblebyen IF


Polska
Champion: Legia Warszawa


Romania
Champion: Steaua Bucuresti


Sojuz...
Champion: CSKA Moscow


Sverige
Champion: Brynäs IF
Ahernae Cup Winner: Soviet Union (national squad)


Schweiz
Champion: HC Villars
Spengler Cup Winner: Sparta Praha (Czechoslovakia)


United States

Central Hockey League

                                GP  W T L   GF:GA PTS 
1. Omaha Knights                72 44 9 19 311:218 97 
2. St. Paul Rangers             72 38 4 30 259:230 80
3. Minneapolis Bruins           72 36 7 29 294:270 79
4. St. Louis Braves             72 33 7 32 316:275 73
5. Cincinnati Wings             72 12 7 53 207:394 31

SemiFinals
Omaha -  Minneapolis     4-1
St. Paul - St. Louis     4-2

Finals
Omaha - St. Paul         4-1

League Scoring Champion:  Alain Caron      St. Louis  
                          71 GP, 77 G, 48 A, 125 PTS
Most Valuable Player:     Jeannot Gilbert  Minn.
Most Valuable Defenseman: Barclay Plager   Omaha
Leading Goalies:          Ernie Wakely     Omaha      2.93 GAA
Rookie of the Year:       Garry Peters     Omaha & Poul Popiel St. Louis  

All-Stars: Marcel Pelletier (STP) - Bob Woytowich (STP),
Barclay Plager (OMA) - Bill McCreary & John Brenneman,
Ray Cullen (STL), Alain Caron (STL)


Jugoslavija
Champion: HK Jesenice