S.H.A. Main Page


32nd World and 43rd European Championship,
4. - 14. 3. 1965, Pori, Tampere, Finland

WCh 1965

4th March
Czechoslovakia - German DR             5:1 (1:0, 2:1, 2:0)
Capla 2, Klapáč, Pryl, Jiřík - Hiller
Referee: Olivoeri, Braun (SWI)

Sweden - USA                           5:2 (2:1, 2:0, 1:1)
Stoltz, Lundström, Blomé, Pettersson, Nilsson - Roe, Coppo
Referee: Adamec, Pokorný (CZE)

Soviet Union - Finland                 8:4 (3:0, 1:2, 4:2)
Jakušev 2, Ivanov 2, Ionov, Aleksandrov, Almetov, Volkov - Partinen, 
Wasama, Oksanen, Numminen
Referee: Johannese (NOR), Trumble (USA)

5th March
Soviet Union - Norway                 14:2 (5:0, 4:1, 5:1)
Almetov 3, Staršinov 3, Loktev 2, B. Majorov 2, J. & L. Volkov, 
Ionov, Jakušev - Thöen, Hansen
Referee: Dahlberg (SWE), Adamec (CZE)

Sweden - German DR                     5:1 (2:1, 1:0, 2:0)
Svedberg, Öhrlund, Määttä, Ludström, Tumba - Plotka
Referee: Starovojtov (URS), Cibulj (YUG)

Canada - Finland                       4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Dineen 3, Conacher
Referee: Seglin (URS), Wiking (SWE)

6th March
Canada - Norway                        6:0 (3:0, 1:0, 2:0)
Forhan 2, O'Malley, Abbott, Aldcorn, J. Mckenzie
Referee: Gross (GDR), Wycisk (POL)

Czechoslovakia - USA                  12:0 (2:0, 4:0, 6:0)
Klapáč 3, Jiřík 3, Golonka 2, Černý 2, Nedomanský, Pryl
Referee: Wiking & Dahlberg (SWE)

7th March
Soviet Union - German DR               8:0 (4:0, 1:0, 3:0)
Firsov 3, Ivanov, L. Volkov, Staršinov, Loktev, Almetov
Referee: Olivieri (SUI), Isotalo (FIN)

Finland - Sweden                       2:2 (1:0, 0:1, 1:1)
Keikonen 2 - Wickberg, Lundström
Referee: Pokorný (CZE), Seglin (URS)
Spectators: 9626

8th March
Czechoslovakia - Norway                9:2 (4:2, 4:0, 1:0)
Černý 2, Jiřík 2, Golonka, Ševčík, Pryl, Tikal, Suchý - 
Petersen, Elvenes
Referee: Trumble (USA), Kerkos (YUG)

Canada - USA                           5:2 (0:0, 2:0, 3:2)
A. Johnson 3, Forhan, Dineen - Coppo, Roe
Referee: Starovojtov & Seglin (URS)

9th March
German DR - USA                        7:4 (2:2, 3:1, 2:1)
H. Nowy 2, Ziesche 2, U. Noack, Franke, E. Nowy - 
B. Christian, Coppo, Roe
Referee: Wiking & Dahlberg (SWE)

Finland - Norway                       4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
Wasama, Numminen, Rautalin, Mesikämmen - Thoresen
Referee: Trumble (USA), Wycisk (POL)

10th March
Canada - German DR                     8:1 (4:0, 2:1, 2:0)
Aldcorn 2, Dineen, Forhan, Begg, Abbott, B. McKenzie, A. Johnson - 
Kratsch
Referee: Trumble (USA), Vitala (FIN)

Soviet Union - Sweden                  5:3 (0:2, 2:0, 3:1)
Firsov, Almetov, Aleksandrov, Staršinov, Ionov - 
Tumba, Pettersson, Nilsson
Referee: Olivieri & Braun (SUI)

Czechoslovakia - Finland               5:2 (1:1, 2:0, 2:1)
Nedomanský 2, Potsch, Jiřík, Ševčík - Reunamäki, Nikkilä
Referee: Starovojtov (URS), Dahlberg (SWE)
Spectators: 8492

11th March
Sweden - Norway                       10:0 (1:0, 6:0, 3:0)
Pettersson 2, Andersson 2, Lundström 2, Öhrlund, Nilson, 
Määttä, Sivertsson
Referee: Kerkos (YUG), Wycisk (POL)

Soviet Union - USA                     9:2 (2:0, 5:0, 2:2)
Loktev 3, Almetov, j. Volkov, Aleksandrov, B. Majorov, 
Kuzkin, Firsov - Coppo, Johnson
Referee: Adamec (CZE), Wiking (SWE)

Czechoslovakia - Canada                8:0 (1:0, 2:0, 5:0)
13. Jiřík, 23.Jiří Holík, 25:25 Nedomanský, Tikal, 48. Čapla, 54. Golonka, Ševčík 2 
Referee: Olivieri & Braun (SUI)
Spectators: 10 200
Swen "Tumba" Johansson: Typical Czechoslovakia! 
Once they can't play with the weakest rival, 
they grind for poor win and then they destroy favourite!

12th March
German DR - Norway                     5:1 (3:1, 2:0, 0:0)
R. Noack 2, Ziesche, Sock, H. Nowy - Martinsen
Referee: Pokorný (CZE), Wycisk (POL)

Finland - USA                          0:4 (0:0, 0:1, 0:3)
Brooks 2, R. & B. Christian
Referee: Starovojtov & Seglin (URS)

13th March
Czechoslovakia - Soviet Union          1:3 (0:2, 0:0, 1:1)
Tikal - Staršinov, Kuzkin, L. Volkov
Penalties: 5:7
Referee: Trumble (USA), Braun (SUI)

Canada - Sweden                        4:6 (1:1, 1:4, 2:1)
Aldcorn, Begg, Dineen, Forhan - Nilsson 2, Määttä, Lundström, 
Blomé, Tumba
Referee: Starovojtov (URS), Isotalo (FIN)

German DR - Finland                    3:2 (2:2, 0:0, 1:0)
Poindl, Franke, Ziesche - Wasama, Hakonen
Referee: Wycisk (POL, Dahlberg (SWE)

14th March
USA - Norway                           8:6 (4:1, 0:2, 4:3)
R. Christian 5, Storsteen, Lund, Taylor - Smefjell, Johansen, 
Söbye, Hegensen, Elvenes, Martinsen
Referee: Isotalo & Vitala (FIN)

Czechoslovakia - Sweden                3:2 (3:1, 0:1, 0:0)
Golonka 2, Tikal - Tumba, Pettersson
Referee: Olivieri & Braun (SUI)

Soviet Union - Canada                  4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Ionov, Majorov, Loktev, Aleksandrov - Dineen
Referee: Wiking, Dahlberg (SWE)  

                               GP W T L GF:GA PTS
1. Soviet Union            Sojuz ...  7 7 0 0 51:13 14
2. Czechoslovakia          Československo  7 6 0 1 43:10 12
3. Sweden                  Sverige  7 4 1 2 33:17  9
4. Canada                  Canada  7 4 0 3 28:21  8
5. German DR               DDR  7 3 0 4 18:33  6
6. USA                     USA  7 2 0 5 22:44  4
7. Finland                 Suomi  7 1 1 5 14:27  3
8. Norway                  Norge  7 0 0 7 12:56  0

European Championship: 1. Soviet Union, 2. Czechoslovakia, 3. Sweden

Best Players: Dzurilla (CZE) - Tikal (CZE) - Staršinov (URS)

All Stars: Dzurilla (CZE) - Ragulin (URS), Tikal (CZE)
- Loktev (URS), Almetov (URS), Jiřík (CZE)

Scoring Leaders:

                     GP  G  A PTS
 1. Golonka (CZE)     7  6  8 14            Černý (CZE)        7  4  4  8 
 2. Jiřík (CZE)       7  8  4 12            Jakušev (CZE)      7  4  4  8 
 3. Almetov (URS)     7  7  5 12        16. Nilsson (SWE)      7  5  3  8
 4. Loktev (URS)      7  7  4 11            Pettersson (SWE)   7  5  3  8
 5. G. Dinnen (CAN)   7  6  5 11        18. Coppo (USA)        7  3  5  8
 6. Firsov (URS)      6  5  4  9        19. Määttä (SWE)       7  2  5  7
 7. Aleksandrov (URS) 7  4  5  9        20. Ziesche (GDR)      7  3  4  7
 8. Lundström (SWE)   7  6  3  9        21. A. Johnson (CAN)   7  5  2  7
 9. Staršinov (URS)   7  6  2  8        22. R. Christian (USA) 7  7  0  7
10. Ionov (URS)       7  5  3  8        23. Prýl (CZE)         7  3  3  6
    B. Majorov (URS)  7  5  3  8        24. Nedomanský (CZE)   7  4  2  6
    Forhan (CAN)      7  5  3  8        25. Aldcorn (CAN)      7  5  1  6
13. Ševčík (CZE)      7  4  4  8

World and European Champions:
Konovalenko, Zinger - Ragulin, Davydov, Kuzkin, Ivanov, Brežněv - Loktev, Almětov,
Alexandrov - B. Majorov, Staršinov, Ionov  - L. Volkov, Jakušev, Firsov - J. Volkov

Czechoslovakia:
Nadrchal, Dzurilla - Potsch, Tikal, Capla, Suchý, Meixner - Prýl, Nedomanský, Černý - Ševčík,
Golonka, Jiřík - Klapáč, Jar. Holík, Jiří Holík - Kepák - coach: Vl. Bouzek & Vl. Kostka

Sweden:
Holmqvist, Svensson - Blomé, Stoltz, Bert-Ola Nordlander, Svedberg, Ronald Pettersson,
Nils Nilsson, Lundström, Abders Andersson, Määttä, C. G. Öberg, Sven "Tumba" Johansson,
Öhrlund, Nils Johansson, Sivertsson, Wickberg


Group B Qualifikation:
G. Britain - France 8:2, 2:3,
Germany - Switzerland 2:8, 7:2, 7:6,
Hungary - Italy 3:2, 2:2

Group B                 POL   SWI   GER   HUN   AUT   GBR   YUG   GF:GA PTS
1. Poland               Polska   3:1   3:3   9:5   5:3  11:2   4:1   35:15 11
2. Switzerland          1:3   Schweiz   6:1   3:1   7:3   7:4   3:3   27:15  9
3. Germany              3:3   1:6   Deutschland   4:4   2:1  12:4   8:2   30:20  8
4. Hungary              5:9   1:3   4:4   Magyarország   5:3   1:5   3:0   19:24  5
5. Austria              3:5   3:7   1:2   3:5   Österreich   5:4   6:5   21:28  4
6. Great Britain        2:11  4:7   4:12  5:1   4:5   Great Britain   5:5   24:41  3
7. Yugoslavia           1:4   3:3   2:8   0:3   5:6   5:5   Jugoslavija   16:29  2


8.8.1964 became North Korea a member of the IIHF


Österreich
Champion: Klagenfurter AC



Champion: CSKA Sofija


Československo

Pre World Championship Games
12:1, 4:1 Switzerland
10:1      German DR

Silesian Cup
Winner:
CHZ Litvínov

1st League

                                GP  W T  L  GF:GA PTS
 1. ZKL Brno                    32 24 3  5 175: 85 51
 2. Slovan Bratislava           32 21 2  9 164:113 44
 3. Spartak Praha Sokolovo      32 20 3  9 162:115 43
 4. Dukla Jihlava               32 19 2 11 155: 93 40
 5. Tesla Pardubice             32 15 3 14 159:153 33
 6. SONP Kladno                 32 13 1 18 133:171 27
 7. Dukla Košice                32 11 5 16 112:138 27
 8. CHZ Litvínov                32 10 7 15 112:130 27
 9. TJ Gottwaldov               32 11 5 16 113:142 27
10. Spartak Plzeň               32 13 0 19 100:135 26
11. VŽKG Ostrava                32 11 4 17 112:131 26
12. Spartak Motorlet Praha      32  5 3 24  93:184 13

Home                                 Road
 1. Brno      16 15 0  1 106:39 30    1. Brno      16 9 3  4 69:46 21
 2. Slovan    16 13 1  2  98:38 27    2. Sparta    16 8 1  7 70:69 17
 3. Jihlava   16 12 2  2  93:39 26    3. Slovan    16 8 1  7 66:75 17
 4. Sparta    16 12 2  2  92:46 26    4. Pardubice 16 7 2  7 72:75 16
 5. Zlín      16  9 4  3  71:51 22    5. Jihlava   16 7 0  9 62:54 14
 6. Litvínov  16  8 3  5  64:46 19    6. Košice    16 4 3  9 48:71 11
 7. Plzeň     16  9 0  7  55:50 18    7. Vítkovice 16 4 2 10 54:74 10
 8. Kladno    16  9 0  7  76:77 18    8. Kladno    16 4 1 11 57:94  9
 9. Pardubice 16  8 1  7  87:78 17    9. Litvínov  16 2 4 10 48:84  8
10. Vítkovice 16  7 2  7  58:57 16   10. Plzeň     16 4 0 12 45:85  8
11. Košice    16  7 2  7  64:67 16   11. Zlín      16 2 1 13 42:91  5
12. Motorlet  16  3 2 11  52:86  8   12. Motorlet  16 2 1 13 41:98  5
  Brno Slovan SPA JIH PCE SONP KOŠ CHZ TJ PLZ VŽKG MOT
ZKL Brno   7:3, 3:6 6.1, 6:1 5:4, 8:5 4:3, 6:3 7:2, 7:4 5:1 9:0 9:2 8:1 6:1 10:1
Slovan 7:4, 4:4   3:2, 7:0 7:3, 2:5 9:4, 3:4 10:1, 9:3 8:2 7:1 6:2 3:0 5:2 8:1
Spartak Sokolovo 2:2, 5:0cont 9:1, 6:3   6:1, 5:2 7:3, 4:4 6:3, 4:7 5:3 9:4 6:5 9:4 2:3 7:1
Jihlava 1:2, 4:4 8:2, 7:4 3:1, 3:1   3:3, 1:2 11:0, 6:5 10:2 7:1 6:4 9:3 5:4 9:1
Pardubice 1:4, 6:9 5:5, 3:4 7:8, 7:5 0:5, 4:9   5:1, 7:3 8:4 5:4 9:1 6:3 6:8 8:5
SONP Kladno 2:12, 1:2 8:4, 4:5 3:11, 4:8 3:2, 4:2 10:2, 2:8   4:3 7:4 10:4 6:1 5:3 3:6
Košice 0:5 2:4 3:3 1:5 7:9 2:5   5:5, 2:0 3:1, 10:3 2:4, 4:3 6:5, 6:4 3:7, 8:4
Litvínov 1:3 5:3 4:6 0:5 4:2 4:3 5:8, 2:2   2:2, 3:0 8.2, 8:2 5:0, 4:5 2:2, 7:1
Gottwaldov 4:3 3:5 2:3 3:1 4:8 6:3 6:2, 2:2 3:3, 2:2   3:1, 5:4 6:3, 6:6 4:2, 12:3
Plzeň 1:4 3:4 5:9 5:2 3:5 1:4 3:1, 1:5 7:5, 3:5 2:1, 6:0   2:0, 5:2 3:2, 5:1
Ostrava 1:8 1:4 3:5 1:5 5:2 6:6 1:2, 2:2 5:1, 4:3 3:5, 9:4 4:5, 4:1   4:0, 5:4
Motorlet 6:3 1:9 3:6 0:6 3:10 3:7 5:4, 4:5 5:5, 4:5 2:7, 5:1 2:6, 4:5 2:4, 3:3  

ZKL Brno:
Nadrchal, K. Ševčík - Potsch, Meixner, Olejník, Mašláň - Vl. Bubník, Skopal, Danda, Scheuer,
F. Ševčík, Kepák, Jiřík, Vaněk, Černý, Winkler, Bárta - coach: Vl. Bouzek

Best Scorer: Z. Špaček (Pardubice) - 33 goals

1st League Qualifikation

                                GP W T L GF:GA PTS
1. TJ Gottwaldov                 8 7 1 0 45:21 15
2. Spartak Plzeň                 8 6 1 1 35:20 13
3. VTŽ Chomutov                  8 4 0 4 33:31  8
4. Dukla Litoměřice              8 3 0 5 27:33  6
5. Slezan Opava                  8 3 0 5 23:30  6
6. Jednota Žilina                8 0 0 8 17:45  0

2nd league

Group A

1. VTŽ Chomutov                 28 22 1  5 206: 75  45
2. Slavoj České Budějovice      28 20 1  7 143: 92  41
3. Dynamo Karlovy Vary          28 17 0 11 119: 96  34
4. Slavia Praha                 28 11 2 15  86:104  24
5. Škoda Plzeň B                28 10 2 16  83:105  22
6. SONP Kladno B                28 10 1 17  85:138  21
7. CHZ Litvínov B               28 10 0 18 111:148  20
8. Kovo Holoubkov               28  8 1 19  91:116  17

Group B

1. Dukla Litoměřice             28 16 3  9 137: 71  35
2. Spartak Hradec Králové       28 14 2 12 109: 89  30
3. Spartak Mladá Boleslav       28 13 3 12 105: 93  29
4. Spartak Kolín Tatra          28 11 6 11  86: 97  28
5. Stadión Liberec              28 11 5 12  85:108  27
6. Jiskra Havlíčkův Brod        28 13 1 14  82:114  27
7. ČKD Praha                    28 12 2 14 114:127  26
8. Spartak Sokolovo B           28  9 4 15  90:109  22

Group C

1. Slezan Opava                 28 24 1  3 159: 75  49
2. Královopolská Brno           28 14 6  8 121: 90  34
3. Moravia Olomouc              28 15 2 11 118: 95  32
4. Železárny Prostějov          28 12 5 11 138:109  29
5. Baník Ostrava                28 11 5 12 118:129  27
6. TJ Gottwaldov B              28  9 0 19  97:154  18
7. Slovan Hodonín               28  7 4 17  98:148  18
8. Spartak Třebíč               28  8 1 19  92:141  17

Group D

1. Jednota Žilina               28 19 4  5 128: 58  42
2. Dukla Trenčín                28 15 4  9 127: 79  34
3. Dukla Nitra                  28 15 4  9 102: 80  34
4. Iskra Liptovský Mikuláš      28 15 0 13 103:117  30
5. LVS Poprad                   28 13 3 12  93:103  29
6. IS Banská Bystrica           28 10 5 13  92: 92  25
7. Slovan Bratislava B          28 11 2 15 103:100  24
8. Štart Nitra                  28  3 0 25  58:177   6

South Bohemia Regional Championship

1. Dukla Písek                  14 12 0  2  62: 24  24
2. Slavoj České Budějovice B    14 11 1  2  98: 32  23
3. Milevsko                     14 10 0  4  62: 35  20
4. Spartak Písek                14  7 0  7  73: 60  14
5. Soběslav                     14  5 3  6  52: 44  13
6. Hluboká                      14  4 1  9  33: 61   9
7. Pelhřimov                    14  3 1 10  37: 59   7
8. České Velenice               14  1 0 13  30:131   2

2nd League Qualifikation

                               PTS
1. Litvínov B                   11
2. Konstruktiva Praha            7
3. Dukla Písek                   4
4. Rožmitál                      2

Junior League Final

1. Spartak Motorlet Praha        6 3 1 3 22:25 7
2. VTŽ Chomutov                  6 2 2 2 32:26 6
3. Dynamo Jihlava                6 2 2 2 27:27 6
4. Lokomotíva Poprad             6 2 1 3 29:32 5



Champion: Kobenhavns SF


Suomi
Champion: Karhut Pori


France
Champion: HC Chamonix


Deutschland

Final Group 
1. EV Füssen 
2. EC Bad Tölz 
3. Mannheimer ERC 
4. ESV Kaufbeuren 

Relegation Group  
5. SC Riessersee 
6. EV Landshut 
7. Krefelder EV 
8. Eintracht Dortmund


German Democratic Republic

Oberliga

1. SG Dynamo Weißwasser         14 106: 19 25
2. SC Dynamo Berlin             14 106: 33 24
3. ASK Vorwärts Crimmitschau    14  62: 38 22
4. TSC Berlin                   14  71: 57 13
5. SC Empor Rostock             14  58: 77 12
6. SC Karl Marx Stadt           14  74: 59 10
7. SC Einheit Dresden           14  23:136  4
8. SC Turbine Erfurt            14  37:118  2


Hungary
Champion: Ujpesti Dózsa SC


Italia
Champion: SG Cortina


National Hockey League

                                GP  W   T  L   GF:GA  PTS
1. Detroit Red Wings            70  40  7 23  224:175  87
2. Montreal Canadiens           70  36 11 23  211:185  83
3. Chicago Black Hawks          70  34  8 28  224:176  76
4. Toronto Maple Leafs          70  30 14 26  204:173  74
5. New York Rangers             70  20 12 38  179:246  52
6. Boston Bruins                70  21  6 43  166:253  48

Stanley Cup Winner: Montreal Canadiens


Nederland
Champion: H.Y.S. Hoky Den Haag


Norge
Champion: Valerengens IF Oslo


Polska
Champion: GKS Katowice


Romania
Champion: Steaua Bucuresti


Sojuz...
Champion: CSKA Moscow


Sverige
Champion: Västra Frölunda
Ahernae Cup Winner: Brynäs IF


Schweiz
Champion: SC Bern
Spengler Cup Winner: EV Füssen (Germany)


United States

Central Hockey League

                                GP  W T L   GF:GA PTS 
1. St. Paul Rangers             70 41 6 23 281:223 88 
2. Omaha Knights                70 37 8 25 246:238 82
3. Minneapolis Bruins           70 36 7 27 239:193 79
4. Tulsa Ice Oilers             70 35 8 27 254:224 78
5. Memphis Wings                70 26 9 35 243:245 61
6. St. Louis Braves             70 13 6 51 189:329 32

SemiFinals
St. Paul - Minneapolis   4-1
Omaha - Tulsa            4-2

Finals
St. Paul - Tulsa         4-2

League Scoring Champion:  Tom McCarthy     Tulsa      
                                        68 GP, 53 G, 44 A, 97 PTS
Most Valuable Player:     Cesare Maniago   Minn. 
Most Valuable Defenseman: Mike McMahon     St. Paul 
Leading Goalies:          Cesare Maniago   Minn.      2.75 GAA 
Rookie of the Year:       Mike Walton      Tulsa 

All-Stars: Cesare Maniago (MIN) - Jean Gauthier (OMA), Mike McMahon (STP) -
Tom McCarthy (TUL), Mike Walton (TUL), Marc Dufour (STP)


Jugoslavija
Champion: HK Jesenice

S.H.A.

Colorado Springs Tournament, December 1964

                           URS   CZE  CAN  W T L  GF:GA PTS
1. Soviet Union            Sojuz ...   8:2  5:3  3 0 1  23:15  6
2. Czechoslovakia          5:3   Československo  4:3  2 0 2  14:18  4
3. Canada                  5:7   4:3  Canada  1 0 3  15:19  2