S.H.A. Main Page


Pragobanka Cup 1994,
1. - 4. 9. 1994, Zlín, Czech Republic

Czech Republic - Russia                5:3 (3:2, 1:1, 1:0)
Kastner, Bělohlav, Smeták, Jelínek, Patera - Syrcov, Krasotkin, Cypljakov
Referee: Lichtnecker (GER) - Český, Barvíř (CZE), Penalties: 10:8
and Měsíček (CZE) 10 min, Jachanov (RUS) 5min and to end. 
Powerplay Goals: 0:2, Spectators: 2500
CZE: Turek - Nedoma, Měsíček, Stavjaňa, Kruliš, L. Procházka, Vopat, Tejkl, Špaček - 
Jelínek, Alinč, Bělohlav - Zelenka, Kastner, Geffert - M. Procházka, Patera, 
Smeták - Král, Horák, Ujčík
RUS: Ivannikov - Jakubov, Koftun, Syrcov, Komisarov, Aleksušin, Jachanov, Krasotkin, 
Skopincev - Gorbačev, Svinčickij, Peregoudov - V. Belov, Vorobjov, Prokopjev - Vinogradov, 
Cypljakov, Pavlov - Tarasenko, O. Belov, Denisov

Czech Republic - Slovakia              7:0 (3:0, 3:0, 1:0)
Smeták 2, Horák 2, M. Procházka, Měsíček, Patera
Referee: Lichtnecker (GER) - Brázdil, Halas (CZE), Penalties: 4:3
and Kruliš (CZE) 5 min, Daňo (SVK) 5 min 
Powerplay Goals: 2:0, Spectators: 6000
CZE: Biegl - Nedoma, Měsíček, Stavjaňa, Kruliš, L. Procházka, Vopat, Tejkl, Špaček - 
Král, Alinč, Ujčík - Zelenka, Kastner, Geffert - Smeták, Patera, M. Procházka - Kaděra,
Horák, Folta
SVK: Hartmann (41. Dragan) - Medřík, Sekeráš, Kledrowetz, Smerčiak, Jasečko, Šmidriak, 
Hecl, Pavlikovský - Kolník, Daňo, Cíger - Plavucha, Pucher, Bartoš - Pohorelec, 
Rusznyák, Voskár - Večík, Miklík, Kontšek

Czech Republic - Sweden                4:4 (1:1, 0:1, 3:2)
Jelínek 2, Smeták, Patera - Larsson 2, Jönsson, Forslund 
Referee: Danko (SVK) - Halas, Unzeitig (CZE), Penalties: 6:2
and Jelínek (CZE) 10 min. Powerplay Goals: 0:2, Spectators: 5500
CZE: Šindel (49. Biegl) - Nedoma, Měsíček, Stavjaňa, Kruliš, L. Procházka, Vopat, Tejkl, 
Špaček - Jelínek, Alinč, Bělohlav - Smeták, Patera, M. Procházka - Král, Horák, Folta - 
Zelenka, Kastner, Ujčík
SWE: Hedberg - T. Jonsson, Larsson, Persson, H. Jonsson, Lindman, Stillman - Alfredsson, 
Berglund, Elvenes - Molin, Lindgren, Erickson - Dackell, Johnsson, Eriksson - Forslund, 
Örnskog, J. Jönsson

                           CZE   RUS   SWE   SVK   W T L GF:GA PTS
1. Czech Republic          Česko   5:3   4:4   7:0   2 1 0 16: 7  5 
2. Russia                  3:5   Rossija   2:1   2:2   1 1 1  7: 8  3 
3. Sweden                  4:4   1:2   Sverige   6:2   1 1 1 11: 8  3 
4. Slovakia                0:7   2:2   2:6   Slovensko   0 1 2  4:15  1

S.H.A.

Slovakia Cup

Czech Republic - Slovakia              7:4 (3:1, 3:1, 1:2)
Ujčík, Stavjaňa, Bělohlav, Kaděra, Alinč, Patera, Geffert - Cíger 2, Kolník 2. 
Referee: Karas (POL) - Mihálik, Šulla (SVK). Penalties: 2:5
Powerplay Goals: 1:0. Spectators: 2500
CZE: Biegl - Nedoma, Měsíček, Stavjaňa, Kruliš, L. Procházka, Vopat, Tejkl, Špaček - 
Jelínek, Alinč, Bělohlav - Smeták, Král, Geffert - Ujčík, Patera, M. Procházka - 
Kaděra, Horák, Folta 
SVK: Hartmann (36. Michálek) - Medřík, Sekeráš, Kledrowetz, Smerčiak, Čierny, Jasečko- 
Kolník, Daňo, Cíger - Kontšek, Haščák, Jánoš - Pohorelec, Rusznyák, Voskár - Večík, 
Miklík, Kontšek

S.H.A.

Germany Cup, 4. - 6. 11. 1994, Stuttgart

Group A                    SVK   CAN   GER   W T L GF:GA PTS
1. Slovakia                Slovensko   3:2   1:0   2 0 0  4:2   4
2. Canada                  2:3   Canada   2:1   1 0 1  2:2   2
3. Germany                 0:1   1:2   Deutschland   0 0 2  1:3   0

Group B
Czech Republic - Finland               3:2 (0:0, 1:1, 2:1)
Dopita, Ujčík, Jelínek - Rintanen, Martikainen
Referee: Danko (SVK) - Hoelm, Skopin (GER). Penalties: 6:3, No PP Goals. Spectators: 1640.
CZE: Cagaš - Vykoukal, Vopat, Stavjaňa, Kaberle, L. Procházka, Kuchyňa, Nedoma, Kowalczyk - 
Jelínek, Alinč, Prorok - Ujčík, Patera, M. Procházka - Janků, Bělohlav, Dopita - Poukar, 
Horák, Šejba
FIN: Kuivalainen - Nikko, Lehto, Yli-Mäenpää, Porkka, Loponen, Sormunen, Martikainen, 
Grönman - Saarela, Lind, Sillgren - Nurminen, Sahlstedt, Ahlberg - Rintanen, Lius, 
Riihijärvi - Törmänen, Ylönen, Hede 

Finland - DEL All Stars                4:4

Czech Republic - DEL All Stars         3:2 (1:0, 1:0, 1:2)
Dopita, Prorok, Kaděra - Valentine, Amann. 
Referee: Lichnecker - Hoelm, Skopin (all GER). Penalties: 2:2, no PP Goals. Spectators: 2000
CZE: Turek - Vykoukal, Vopat, Stavjaňa, Kaberle, L. Procházka, Kuchyňa, Nedoma, Kowalczyk - 
Jelínek, Alinč, Prorok - Ujčík, Patera, M. Procházka - Kaděra, Horák, Bělohlav - Janků, 
Dopita, Šejba
DEL: Bříza - Naud, Uvíra, Niderberger, Amann, Reierson, Martemjanov, Kreis, Bergen - 
Johnston, Valentine, Lindberg - Rioux, Bullard, Geddes - Bassen, Maroste, Krentz - 
Jevtusevski, P. Ihnačák, Walker

                           CZE   FIN   DEL   W T L GF:GA PTS
1. Czech Republic          Česko   3:2   3:2   2 0 0  6:4   4
2. Finland                 2:3   Suomi   4:4   0 1 1  6:7   1
   DEL All Stars           2:3   4:4   DEL   0 1 1  6:7   1 
   
For 5th Place:  
Germany - DEL All Stars                4:6 (3:1, 0:3, 1:2)

For 3rd Place:  
Canada - Finland                       4:2 (1:2, 1:0, 2:0)

Final:  
Czech Republic - Slovakia              4:3 (0:1, 0:1, 4:1)
Kaděra, Šejba, Dopita, Horák - Sekeráš, Šatan, Bondra
Referee: Lichnecker - Langer, Schurr (all GER). Penalties: 5:3
Powerplay Goals: 0:2. Spectators: 2000
CZE: Biegl 37. Cagaš - Stavjaňa, Kaberle, L. Procházka, Kuchyňa, Vykoukal, Vopat, Nedoma, 
Kowalczyk - Ujčík, Patera, M. Procházka - Janků, Dopita, Šejba - Poukar, Alinč, Jelínek - 
Kaděra, Horák, Bělohlav
SVK: Hartmann - Medřík, Sekeráš, Bača, Marcinko, Švehla, Smerčiak - Kolník, Daňo, Cíger - 
Bondra, P. Šťastný, Stümpel - Kontšek, Šatan, Jánoš

S.H.A.

27th Izvestije Cup 1994, Moscow, Russia

Group A

Finland - Italy                        2:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Peltonen 2

Russia - France                        7:2 (1:1, 2:1, 4:0)
Chupin, Nikolishin, Koroljov, Tarasenko, Vorobjev, Belov, Tkacuk - Sonne, Dube

Russia - Finland                       2:2 (0:0, 1:1, 1:1)
Gribko, Prokopjev - Kapanen, Ojanen

Italy - France                         2:2 (1:1, 0:0, 1:1)
Zarillo, Mansi - Pouget, Pajonkowski

Finland - France                       9:0 (2:0, 4:0, 3:0)
Jutila 3, Lehtinen 2, Riihijärvi, Kiprusoff, Immonen, Jokihariju

Russia - Italy                         8:1 (5:0, 1:1, 2:0)
Tarasenko 2, Sorokin, Vorobjev, Leschev, Romanov, Chupin, Koroljov

1. Russia                  Rossija  3 2 1 0  17: 5  5
2. Finland                 Suomi  3 2 1 0  13: 2  5
3. Italy                   Italia  3 0 1 2   3:12  1
4. France                  France  3 0 1 2   4:18  1

Group B

Czech Republic - Norway                 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)
Horák 2, Geffert, M. Procházka, Vopat
Referee: Nieminen (FIN), Penalties: 4:5, Powerplay Goals: 1:0, Spect.: 600
CZE: Turek - Kaberle, L. Procházka, Vykoukal, Vlček, Nedoma, Vopat, Tekjl, 
Kuchyňa - Vejvoda, Patera, M. Procházka - Smeták, Straka, Geffert - Kaděra, Horák, 
Bělohlav - Janků, ALinč, Ujčík
NOR: Schistad - Jakobsen, Nörstrebö, Bjernstad, Eriksen, Andersen, Ellingsen - 
Magnussen, Lovdal, Rath - Paulsen, Hoff, Nilsen, Fjelstad, Olsen, Tveten - Gundersen, 
Thoressen, Aaby

Sweden - Switzerland                   7:3 (1:1, 1:1, 5:1)
Forsberg 2, Olsson 2, Lindström, Ragnarsson, Alfredsson - Montandon 2, Jaks

Sweden - Norway                        7:2 (5:0, 2:2, 0:0)
Sendin 2, Renberg, Forsberg, örnskog, Nylander, Johnsson - Paulsen, Ellingsen
 
Czech Republic - Switzerland           6:3 (1:1, 4:2, 1:0)
Nedoma, Vejvoda, Bělohlav, Patera, Geffert, M.Procházka - Schaller, Fischer 2
Referee: Veisfeld , Penalties: 5:8, Powerplay Goals: 3:1, Spect.: 300
CZE: Cagaš - Kaberle, L. Procházka, Vykoukal, Vlček, Nedoma, Vopat, Tekjl, Kuchyňa - 
Vejvoda, Patera, M. Procházka - Smeták, Straka, Geffert - M. Okál, Horák, Bělohlav - 
Janků, ALinč, Ujčík
SUI: Pavoni - Kout, Zehnder, Nideröst, Kessler, Gianola, Bayer - Heldner, Wittman, 
Antisin - Jaks, Jenni, Fair - Paterlini, Montadon, Schaller - Howald, Fischer, Triulzi

Czech Republic - Sweden                3:2 (0:0, 2:0, 1:2)
Horák, Vejvoda, Straka - Renberg, Örnskog
Referee: Veisfeld (FIN), Penalties: 3:4, Powerplay Goals: 1:1, Spect.: 1000
CZE: Čechmánek - Kaberle, L. Procházka, Vykoukal, Vlček, Nedoma, Vopat, Tekjl, Kuchyňa - 
Vejvoda, Patera, M. Procházka - Kaděra, Horák, Bělohlav - Smeták, Straka, Geffert - 
M. Okál, Alinč, Ujčík
SWE: Nordström, Jonsson, Olsson, Rohlin, Lindström, Svensson, Stillman - Sundin, Forsberg, 
Bergqvist - Renberg, örnskog, Alfredsson - Nylander, Berglund, Juhlin, Dackell, Johnsson, Cärnbäck

Norway - Switzerland                   4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Hoff 2, Eriksen, Jakobsen

1. Czech Republic          Česko  3 3 0 0  14: 5  6
2. Sweden                  Sverige  3 2 0 1  16: 8  4
3. Norway                  Norge  3 1 0 2   6:12  2
4. Switzerland             Schweiz  3 0 0 3   6:17  0

For 7th Place:
France - Switzerland                   5:3 (0:1, 2:1, 3:1)
Pajonkowski 3, Lemoine, Wittenberg - Triulzi, Fair, von Arx

For 5th Place: 
Norway - Italy                         2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Paulsen, Gundersen

For 3rs Place: 
Finland - Sweden                       2:1ot (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
Kapanen, Koivu - Renberg

Final:         
Czech Republic - Russia                0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Sorokin
Referee: Johansson (SWE), Penalties: 4:3, Powerplay Goals: 0:1, Spect.: 8000
CZE: Čechmánek - Kaberle, L. Procházka, Vykoukal, Vlček, Nedoma, Vopat, Tekjl, 
Kuchyňa - Vejvoda, Patera, M. Procházka - Kaděra, Horák, Bělohlav - Smeták, Straka, 
Geffert - Janků, Alinč, Ujčík
RUS: Abramov - Sorokin, Karpovcev, Krasotkin, Jushkievich, Gribko Skopincev, 
Nikulin, Davidov - Koroljov, Vorobjov, Prokopjev - Leschcev, Belov, Romanov - Tarasenko, 
Čupin, Nikolišin - Nazarev, Varitskij, Karpov

Best Players: Abramov - Kiprusoff (FIN) - Horák (CZE)

S.H.A.

Sweden Hockey Games, 9. - 12. 2. 1995, Stockholm,

Czech Republic - Russia                4:4 (1:2, 1:1, 2:1)
7. L. Procházka, 40. Meluzín, 42. M. Procházka, 56. Hosták - 
15. Romanov, 20. Vorobjov, 32. Muftijev, 48. Salomatin
Referee: Lahti - Svensson, Thudén (all SWE), Penalties: 7:5 and Maslujukov
10min., Powerplay Goals: 2:1, Spectators: 350
CZE: Turek - Buzek, Kuchyňa, L. Procházka, Kaberle, Zetek, Vopat, Vykoukal,
Tejkl - Kaděra, Horák, Bělohlav - Vejvoda, Patera, M. Procházka - Janků,
J. Kučera, Meluzín - Alinč, Hosták, Geffert
RUS: Abramov - Krasotkin, Skopincev, Galanov, Rafik Jakubov, Fokin, Masljukov,
Balmin, Jachanov - Tarasenko, O. Belov, Romanov - Gorbačev, Bezukladnikov, 
Salomatin - Nikulin, Ravil Jakubov, Vorobjov - Čupin, Muftijev, Denisov

Sweden - Canada                        7:4 (1:1, 2:1, 4:2)
18. Jonsson, 24. E. Huusko, 34., 46., 53. Forslund, 48. Rohlin, 55. A. Johansson - 
12. St. Pierre, 36. Kaufmann, 49. J. Savage, 52. Schneider
Referee: Vaisfeld (RUS) - Johansson, Rönnmark (SWE), Penalties: 3:5, 
Powerplay Goals: 3:0, SHG: 0:1, Spectators: 12 021

Czech Republic - Sweden                1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
26. Vykoukal - 1. Eklund, 19. Nordmark, 46. Akerblom
Referee: Vaisfeld (RUS) - Johansson, Svensson (all SWE), Penalties: 3:5
Powerplay Goals: 1:0, Spectators: 7260
CZE: Cagaš - Buzek, Kuchyňa, L. Procházka, Kaberle, Zetek, Vopat, Vykoukal,
Tejkl - Bělohlav, Alinč, Ujčík - Vejvoda, Patera, M. Procházka - Janků,
J. Kučera, Meluzín - Kaděra, Hosták, Geffert
SWE: Nordtröm - Jonsson, Olsson, Franzén, Rohlin, Nordmark, Stillman, Sjödin,
Ragnarsson - S. Nilsson, Rydmark, A. Johansson - Forslund, Eklund, Äkerblom - 
Erickson, Ericsson, Hansson - Bergqvist, Berglund, Huusko

Russia - Canada                        6:0 (2:0, 3:0, 1:0)
3. Denisov, 8. Belov, 28. Fokin, 32. Rafik Jakubov, 38. Ravil Jakubov, 52. Jemelin
Referee: Lepaus - Claesson, Karlsson (all SWE), Penalties: 3:9, SHG: 1:0
Powerplay Goals: 1:0, Spectators: 3900

Czech Republic - Canada                3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
15. Vejvoda, 31. Hosták, 57. Meluzím - 20. Sebastian
Referee: Andersson - Claesson, Karlsson (all SWE), Penalties: 8:7
Powerplay Goals: 0:0, Spectators: 2900
CZE: Turek - Zetek, Vopat, L. Procházka, Kaberle, Buzek, Kuchyňa, Vykoukal,
Tejkl - Alinč, J. Kučera, Meluzín - Vejvoda, Patera, M. Procházka - Bělohlav, 
Horák, Ujčík - Janků, Hosták, Geffert
CAN: Gauthier - Johnson, Hussea, Allen, Sebastian, Heward - Maneluk, Kaufmann, 
Savage - Kontos, Bright, Schneider - Jomphe, Beauregard, St. Pierre - 
Leslie, Leveque, Burkett

Sweden - Russia                        5:0 (2:0, 2:0, 1:0)
6. Rohlin, 6. A. Johansson, 27., 29. Franzén, 45. Erickson
Referee: Lepaus - Rönmark, Thudén (all SWE), Penalties: 6:8
Powerplay Goals: 1:0, Spectators: 10800

                               GP W T L GF:GA PTS
1. Sweden                  Sverige  3 3 0 0 15: 5  6 
2. Russia                  Rossija  3 1 1 1 10: 9  3 
3. Czech Republic          Česko  3 1 1 1  8: 8  3 
4. Canada                  Canada  3 0 0 3  5:16  0

Best Players: Roman Turek - Magnus Ragnarsson - Per Erik Eklund

ALL Stars: Turek - Jonsson (SWE), Kaberle (CZE) -
Forslund, Eklund, Akerblm (SWE)

Czech Republic: Turek, Cagaš - Buzek, Kuchyňa, L. Procházka, Kaberle, Zetek, Vopat, Vykoukal, Tejkl -
Kaděra, Horák, Bělohlav - Janků, Kučera, Meluzín - Vejvoda, Patera, M. Procházka - Alinč, Hosták, Geffert -
Ujčík Trenéři: Bukač, Uher

S.H.A.

Winter Universiade, Jaca, Spain

Group A                    RUS   FIN   UKR   KOR   W T L GF:GA PTS
1. Russia                  Rossija   1:1   5:1  10:0   2 1 0 16: 2  5 
2. Finland                 1:1   Suomi   2:2   7:1   1 2 0 10: 4  4
3. Ukraine                 1:5   2:2   Ukrajina  11:3   1 1 1 14:10  3
4. Korea                   0:10  1:7   3:11  South Korea   0 0 3  4:28  0

Group B                    KAZ   CZE   CHN   JAP   W T L GF:GA PTS
1. Kazakstan               Kazakstan   1:1  11:4   6:3   2 1 0 18: 8  5
2. Czech Republic          1:1   Česko   9:2   4:3   2 1 0 14: 6  5
3. China                   4:11  2:9   PR of China   5:2   1 0 2 11:22  2
4. Japan                   3:6   3:4   2:5   Nippon   0 1 2  4:15  1 

Semifinal
Czech Republic - Russia                4:3 (1:0, 2:1, 1:2)
Kazakstan - Finland                    4:2

For 3rd Place:  
Russia - Finland                       4:0

Final: 
Kazakstan - Czech Republic             3:1

Czech Republic: Dobeš, Vízner - Prošek, Matějka, Trávník, Rost. Svoboda, Obrtlík, Marušák, Špondr, Janoška -
Koutný, Kokoř, Placatka, L. Svoboda, Bartoš, Horák, Hampejs, Kafka, Novák, Hrstka, V. Dvořák, Klobouček
Coach: Pavliš & Sochor

S.H.A.

Asian Cup, Korea 1995, Soul

1. Kazakstan               Kazakstan  12: 3  6
2. Japan                   Nippon  15: 9  4
2. China                   PR of China   7:14  1
3. Korea                   South Korea   6:14  1

S.H.A.

Spengler Cup, Davos, Switzerland

                           DAV   FAR   CAN   CEL   IFK   W T L  GF:GA  PTS
1. HC Davos                Schweiz   3:8   6:0   4:1   8:3   3 0 1  21:12   6
2. Färjestads              8:3   Sverige   3:2   3:2   5:6   3 0 1  19:13   6
3. Canada                  0:6   2:3   Canada   2:1   6:5   2 0 2  10:15   4
4. Čeljabinsk              1:4   2:3   1:2   Rossija   4:2   1 0 3   8:11   2
5. IFK Helsinki            3:8   6:5   5:6   2:4   Suomi   1 0 3  16:23   2

Final: 
Davos - Färjestad                      0:3

S.H.A.

IBA Cup, Czech Republic

                           VSE   VIT   JIH   ZLN   W T L  GF:GA PTS
1. Vsetín                        3:3   5:3   1:0   2 1 0  14: 7  5
2. Vítkovice               3:3         2:0   5:6   1 1 1  10: 9  3
3. Jihlava                 3:5   0:2         8:4   1 0 2  11:11  2
4. Zlín                    0:1   6:5   4:8         1 0 2  10:14  2

S.H.A.

Qualifikation for European Cup 1994/95, 16. - 18. 9. 1994, Zagreb, Croatia

16. 9.
HC Ankara Buyuksehir - HC Zagyeb EMA Sport 1:26 (0:6,0:16,1:4)

17.9.
Energija Elektrenai- Ankara Buyuksehir     34:0 (10:0,10:0,14:0)

18. 9.
HK Zagreb EMA Sport  - Energija Elektrenai  1:2 (1:2,0:0,0:0)

1. Energija Elektrenai     Lietuva  2 2 0 0 36: 5 4 
2. HC Zagreb               Hrvatska  2 1 0 1 27: 3 2 
3. HC Ankara                 2 0 0 2  1:60 0 

S.H.A.

European Cup 1994/95

Quarter finals, 7. - 9. 10. 1994

Group A, Tilburg, Netherland
Sokol Kiev  - Cardiff Devils           2:6 (0:2, 0:3. 2:1)
Tilburg Trappers  - Ust-Kamenogorsk    2:6 (0:3, 1:1, 1:2)
Ust-Kamenogorsk  - Sokol Kiev          5:3 (2:2, 2:O, 1:1)
Cardiff Devils  - Tilburg Trappers     4:7 (2:1, 1:4, 1:2)
Tilburg Trappers  - Sokol Kiev         3:8 (1:3, 0:1, 2:4)
Cardiff Devils  - Ust-Kamenogorsk      4:3 (1:0, 2:3, 1:0)

                               GP W T L GF:GA PTS
1. Cardiff Devils          Great Britain  3 2 0 1 14:12 4 
2. Ust - Kamenogorsk       Kazakstan  3 2 0 1 14: 9 4 
3. Sokol Kiev              Ukrajina  3 1 0 2 13:14 2 
4. Tilburg Trappers        Nederland  3 1 0 2 12:18 2
 
Cardiff Devils   - promoted to semiFinal Group H
Ust-Kamenogorsk  - promoted to semiFinal Group F

Group B, Budapest, Hungary
HK Jesenice  - Herning IK              5:3 (2:1, 2:2, 1:0)
Ferencvarosi TC  - Steaua Bucurest     3:4 (2:4, 1:0, 0:0)
Ferencvarosi TC  - Herning IK          2:7 (0:3, 0:2, 2:2)
HK Jesenice  - Steaua Bucuresti        6:1 (2:1, 3:0, 1:0)
Herning IK  - Steaua Bucuresti         0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Ferencvarosi TC  - HK Jesenice         3:6 (3:0; 0:4, 0:2)

                               GP W T L GF:GA PTS
1. HK Jesenice             Slovenija  3 3 0 0 17: 7 6 
2. Steaua Bucuresti        Romania  3 2 0 1  6: 9 4 
3. Herning IK              Danmark  3 1 0 2 10: 8 2 
4. Ferencvarosi TC         Magyarország  3 0 0 3  8:17 0
 
HK Jesenice       - promoted to Group J
Steaua Bucuresti  - promoted to Group F

Group C, Riga, Latvia
HC Rouen  - Narva Kreenholm           12:1 (1:1, 4:0, 7:0)
HC Pardaugava Riga  - Energija Vilnjus 7:0 (2:0, 2:0, 3:0)
Energija Vilnius  - HC Rouen           1:6 (0:2, 0:3, 1:1)
Narva Kreenholm  - HC Pardaugava Riga  2:5 (0:3, 2:2, 0:0)
Narva Kreenholm  - Energija Vilnius    3:2 (1:0, 0:1, 1:0)
HC Rouen  - HC Pardaugava Riga         2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

                               GP W T L GF:GA PTS  
1. HC Rouen                France  3 3 0 0 19: 3 6 
2. HC Pardaugava Riga      Latvija  3 2 0 1 13: 3 4 
3. Narva Kreenholm         Eesti  3 1 0 2  6:19 2 
4. Energija Vilnius        Lietuva  3 0 0 3  3:16 0 

HC Rouen  - promoted to semiFinal Group J
HC Pardaugava Riga  - promoted to semiFinal Group G

Group D, Nowy Targ, Poland
HC Zagreb  - Dukla Trenčín             0:9  (0:1, 0:5, 0:3)
Slavia Sofia  - Podhale Nowy Targ      1:18 (0:2, 1:8; 0:8)
Dukla Trenčín  - Slavia Sofia         31:0  (0:9, 0:15, 0:7)
HC Zagreb  - Podhale Nowy Targ         2:12 (0:4, 0:5, 2:3)
Slavia Sofia  - HC Zagreb              2:5  (0:1, 0:2, 2:2)
Podhale N. Targ  - Dukla Trenčín       4:7  (0:2, 1:4, 3:1)

                               GP W T L GF:GA PTS
1. Dukla Trenčín           Slovensko  3 3 0 0 47: 4 6 
2. Podhale Nowy Targ       Polska  3 2 0 1 34:10 4 
3. HK Zagreb               Hrvatska  3 1 0 2  7:23 2 
4. Slavia Sofia            Balgarija  3 0 0 3  3:54 0
 
Dukla Trenčín  - promoted to semiFinal Group H
Podhale Nowy Targ  - promoted to semiFinal Group J

Group E, Feldkirch, Austria
EHC Kloten  - Jaca                    19:3  (6:1, 6:1, 7:3)
VEU Feldkirch  - Lillehammer HC        4:2  (0:1; 2:0, 2:1)
VEU Feldkirch  - Jaca                 17:2  (1:0, 8:1, 8:1)
Lillehammer HC  - EHC Kloten           2:3  (1:1, 1:0, 0:2)
Jaca  - Lillehammer HC                 3:15 (0:6, 2:4, 1:5)
VEU Feldkirch  - EHC Kloten            2:2  (0:0, 0:1, 2:1)

                               GP W T L GF:GA PTS
1. EHC Kloten              Schweiz  3 2 1 0 24: 7 5 
2. VEU Feldkirch           Österreich  3 2 1 0 23: 6 5 
3. Lillehammer HC          Norge  3 1 0 2 19:10 2 
4. Jaca                    Espana  3 0 0 3  8:51 0 

EHC Kloten  - promoted to semiFinal Group G
VEU Feldkirch  - promoted to semiFinal Group H

Semifinal, 11. - 13. 11. 1994

Group F, Olomouc, Czech Republic
Lada Togliatti  - Ust-Kamenogorsk      9:1 (3:0, 2:0, 4:1)
HC Olomouc  - Steaua Bucurest          9:0 (3:0, 5:0, 1:0)
Lada Togliatti  - Steaua Bucurest     13:1 (4:0, 7:0, 2:1)
HC Olomouc  - Ust-Kamenogorsk          7:4 (3:1, 3:1, 1:2)
Ust-Kamenogorsk - Steaua Bucurest      6:4 (4:1, 2:2. 0:1)
HC Olomouc  - Lada Togliatti           4:4 (0:2, 1:2, 3:0)

                               GP W T L GF:GA PTS
1. Lada Togliatti          Rossija  3 2 1 0 26: 6 5 
2. HC Olomouc              Česko  3 2 1 0 20: 8 5 
3. Ust Kamenogorsk         Kazakstan  3 1 0 2 11:20 2 
4. Steaua Bucuresti        Romania  3 0 0 3  5:28 0
 
Lada Togliatti  - promoted to Final Group K
HC Olomouc  - promoted to Final Group L

Group G, München, Germany
EHC Kloten - Milano Hockey Devils      3:2 (0:0, 1:2, 1:1)
EC Hedos München  - HC Pardaugava Riga 5:3 (1:1, 2:l, 2:1)
Milano Hockey  - EC Hedos München      3:4 (1:1, 1:2, 1:1)
EHC Kloten - HC Pardaugava Riga        0:1 
EC Hedos Munchen  - EHC Kloten         4:2 (1:0, 2:1, 1:1)  
Pardaugava Riga - Milano Hockey Devils 5:3 (2:2, 2:1, 1:0)

                               GP W T L GF:GA PTS
1. EC Hedos München        Deutschland  3 3 0 0 13: 8  6 
2. UC Pardaugava Riga      Latvija  3 2 0 1  9: 8  6 
3. EHC Kloten              Schweiz  3 1 0 2  5: 7  2 
4. Milano Hockey           Italia  3 0 0 3  8:12  0
 
EC Hedos München  - promoted to Final Group L

Group H, Minsk, Belarus
Cardiff Devils - Dukla Trenčín         2:13 (0:4, 0:6, 2:3)
Tivali Minsk  - VEU-Feldkirch          5:2  (0:0, 1:1, 4:1)
VEU-Feldkirch - Dukla Trenčín          1:4  (1:2, 0:1, 0:1)
Tivali Minsk  - Cardiff Devils        14:0  (6:0, 3:0, 5:0)
VEU-Feldkirch - Cardiff Devils        13:1  (4:0, 2:0, 5:1)
Tivali Minsk  - Dukla Trenčín          1:1  (0:1, 0:0, 1:0)

                               GP W T L GF:GA PTS
1. Tivali Minsk            Belarus  3 2 1 0 20: 3 5 
2. Dukla Trenčín           Slovensko  3 2 1 0 18: 4 5 
3. VEU Feldkirch           Österreich  3 1 0 2 16:10 2 
4. Cardiff Devils          Great Britain  3 0 0 3  3:40 0
 
Tivali Minsk  - promoted to Final Group L
Dukla Trenčín  - promoted to Final Group K

Group J, Malmö, Sweden
Malmo IF  - HC Jesenice                8:2 (2:1, 1:O, 5:1)
HC Rouen - Podha1e Nowy Targ           5:0 (3:0, 2:0, 0:0)
Podhale Nowy Targ - Malmö IF           2:9 (0:3, 1:2, 1:4)
HC Rouen - HC Jesenice                13:0 (4:0, 3:0, 6:O)
Podhale Nowy Targ - HC Jesenice        5:7 (2:2, 2:2, 1:3)
Malmö IF  - HC Rouen                   4:1 (2:1, 2:0, 0:0)

                               GP W T L GF:GA PTS
1. Malmö IF                Sverige  3 3 0 0 21: 5 6 
2. HC Rouen                France  3 2 0 1 19: 4 4 
3. HC Jesenice             Slovenija  3 1 0 2  9:26 2 
4. Podhale Nowy Targ       Polska  3 0 0 3  7:21 0
 
Malmö IF - promoted to Final Group K

Final groups K/L, Helsinki, Turku, Finland, 26.- 30. 12. 1994

Jokerit Helsinki  - HC Olomouc         6:1 (3:0, 2:1, 1:0)
Janecký, Selänne, Jokiharju, Wahlsten, Hämälainen, Lind - Slavík
Pardaugava Riga  - Tivali Minsk        3:4 (1:1, 0:3, 2:0)
Malmö IF  - Dukla Trenčín              4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
TPS Turku  - Lada Togliatti            3:3 (1:0, 1:0, 1:3)
Pardaugava Riga  - HC Olomouc          2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
Ignatovich 2 - Fabián
Jokerit Helsinki  - Tivali Minsk       3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Lada Tog1iatti  - Malmö IF             3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
TPS Turku  - Dukla Trenčín             5:0 (1:0, 3:0, 1:0)
HC Olomouc  - Tivali Minsk             3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Slavík, Nohel, Fabián - Andrijevskij
Jokerit Helsinki  - Pardaugava Riga    9:4 (1:2, 5:0, 3:2)
Dukla Trenčín  - Lada Togliatti        2:9 (1:3, 1:5, 0:1)
TPS Turku  - Malmö IF                  4:1 (0:1, 3:0, 1:0)

Group K                        GP W T L GF:GA PTS  
1. Lada Togliatti          Rossija  3 2 1 0 15: 6 5   
2. TPS Turku               Suomi  3 2 1 0 12: 4 5   
3. Malmö IF                Sverige  3 1 0 2  6: 9 2   
4. Dukla Trenčín           Slovensko  3 0 0 3  4:18 0   

Group L                        GP W T L GF:GA PTS
1. Jokerit Helsinki        Suomi  3 3 0 0 18: 6 6 
2. HC Olomouc              Česko  3 1 0 2  5: 9 2 
3. Pardaugava Riga         Latvija  3 1 0 2  9:14 2 
4. Tivali Minsk            Belarus  3 1 0 2  6: 9 2

Final, Friday 30. 12. 1994

For 3rd place
TPS Turku  - HC Olomouc                8:1 (3:0, 3:1, 2:0))
Pirjetä 2, Summanen 2, Sihvonen, J. Lehtinen, Alatalo, Koivu, Nummelin - Eichenmann

For 1st Place
Jokerit Helsinki  - Lada Togliatti     4:2 (1:O, 2:1, 1:1))
Wahlsten, Jokiharju, Törmänen, Selänne - Peregoudov, Svinchickij

European Champion: Jokerit Helsinki:
Sulander - Strömberg, W. Immonen, Salo, Hämälainen, Martikainen - Varis, Janecký, Lind, Selänne, Kurri,
Jokiharju, Törmänen, Norppa, Saarikoski, Wahlsten, Koivisto, Ylönen, Coach: Aravirta, Äikäs

HC Olomouc:
Cagaš, Blažek - Látal, Flašar, Tejkl, Kuntoš, Vavrečka, Rimmel - Smeták, Fabián, Slavík, Chalánek, Eichenmann,
Navrátil, Martinec, Zima, Nohel. Coach: Augusta, Ficher , Přecechtěl

S.H.A.

Federation Cup 1994/95

Semifinal, 11. - 12. 11. 1994

Group A, Oswiecim, Poland
Rossija Salavat Julajev - Medveščak Zagreb   Hrvatska 21:1 (9:0, 7:0; 5:1)
PolskaKS Unia Oswiecim - Alba Volan         Magyarország  3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

For 1st Place
Salavat Julajev - Unia Oswiecim       10:2 (5:0, 3:0, 2:2)
For 3rd Place
Medveščak Zagreb - Alba Volan          2:13 (1:4, 0:4, 1:5)

Group B, Poprad, Slovakia
Česko HC Pardubice  - Polotechnik Kiev     Ukrajina 12:2 (4:0, 4:2, 4:0)
Slovensko HC ŠKP Poprad - Miercurea Ciuc       Romania 20:1 (13:0, 4:1, 3:O)

For 1st Place
HC ŠKP Poprad - HC Pardubice           4:5 (1:1, 2:1, 1:2, 0:1)
For 3rd Place
Politechnik Kiev - Miercurea Ciuc      6:5 (2:3, 2:0, 2:2)

Group C, Bělehrad, Yugoslavie
Kazakstan HC Bulat-Temirtau - HC Levski Sofia  Balgarija 12:1 (5:0, 2:0, 5:1)
Jugoslavija HC Partizan Belegrad  - HC Vojvodina Jugoslavija 5:1 (1:0, 4:1, 0:0)

For 1st Place
HC Bulat-Temirtau - Partizan Belegrad  2:4 (1:0, 1:2, 0:2)
For 3rd Place
HC Vojvodina  - HC Levski Sofia        2:4 (1:2, 1:0, 0:2)

Final, 28. - 29. 12.94, Ljubljana, Slovenija

HC Pardubice - Partizan Belegrad       6:1 (2:0, 2:0, 2:1)
Olimpija Hertz - Salavat Yulayev            1:7 (1:1, 0:4, 0:2)

For 3rd Place: 
Olimpija Hertz - Partizan Belegrad    12:0 (3:0, 7:0, 2:0)

For 1st Place: 
HC Pardubice  - Salavat Yulayev        1:4 (0:0, 0:2, 1:2)

S.H.A.

Russian Stars 4.11. - 14. 11. 1994

Russian Stars - Spartak Moscow         5:4 (2:0, 2:1, 1:3)
Mogilnyj 2, Semak, Bure, Nemčinov - Tkačuk, Butko, Borševskij, Bjakin

Russian Stars - Torpedo Jaroslav       4:5 (3:2, 0:3, 1:0)
Prochorov, Makarov, Mogilnyj, Kasatonov - Tarabanov, Juškievich, Samylin,
Kurochkin, Gorškov

Russian Stars- Torpedo Niznyj Novgorod 8:3 (1:2, 4:0, 3:1)
Kamenskij 2, Mogilnyj, Semak, Kasatonov, Nemčinov, Bjakin, Fetisov - 
Bosugevič, Galichmanov, Rjanov

Russian Stars- Metallurg Magnitogorsk 11:2 (4:0, 2:0, 5:2)
Fjodorov 3, Bure 2, Zelepukin, Borševskij, Kamenskij, Mogilnyj, Fetisov, Krutov - 
Djevjatkov, Solomatov

Russian Stars - Sibir Novosibirsk     17:6 (2:0, 4:0, 11:3)
Bure 5, Mogilnyj 2, Kasatonov 2, Kamenskij 2, Gusarov, Juškevich, Larionov, Fetisov, 
Makarov, Fjodorov - Chramcov 2, Gornyj, Fominych, Prokopenko, Gerold

Russian Stars - CSKA Moscow            6:5 (2:1, 4:0, 0:4)
Fjodorov 2, Mogilnyj, Semak, Bure, Borševskij - Samsonov, Šarifjanov, Kozlov, 
Zavaruchin, Titov

Russian Stars:
Rjabčikov, Sidelnikov - Fetisov, Kasatonov, Bjakin, Gusarov, Juškievich, Kanarejkin, Malachov,
Kasparaitis, Babinov - Pavel Bure, Mogilnyj, Fjodorov, Makarov, Kamenskij, Zelepukin, Semak,
Larionov, Nemčinov, Krutov, Borševskij, Kovaljov, Prochorov

S.H.A.

NHLPA Challenge, 12. 11. 1994, Hamilton

Ontario - Quebec                       3:2
Blake, Andreychuk, MacIver - C. Lemieux, J. Lemieux
Ontario: Curtis Joseph - Rob Blake, Paul Coffey, Norm MacIver, Larry Murphy
Scott Stevens - Doug Gilmour, Dave Andreychuk, Jason Arnott, Eric Lindros,
Kirk Muller, Brendan Shanahan, Pat Verbeek
Quebec:Patrick Roy, Martin Brödeur - Ray Bourque, Eric Desjardins, Steve Duchesne,
Garry Galley, Sylvian Lefebvre - Vincent Damphouse, Benoit Hogue, Joe Juneau,
Claude Lemieux, Stephane Richer, Luc Robitaille, Jocelyn Lemieux

West Canada - USA                      9:2
Grant Fuhr - Doug Bodger, Scott Niedermayer, James Patrick, Darryl Sydor,
Glen Wesley - Trevor Linden, Geoff Courtnall, Russ Courtnall, Ray Ferraro,
Paul Kariya, Mark Recchi, Joe Sakic
USA: John Vanbiesbrouck - Chris Chelios, Dave Ellet, Phil Housley, Jeff Norton,
Gary Suter - Tony Granato, Brett Hull, Craig Janney, Pat LaFontaine, 
Mike Modano, Jeremy Roenick, Keith Tkachuk

S.H.A.

99 NHL ALL STARS - 3.12. - 14.12. 1994

99 NHL All Stars - Jokerit Helsinki    7:1 (2:1, 3:0, 2:0)
Larmer, Fjodorov, Granato, Tocchet, Messier, Courtnall, Gretzky - Immonen

99 NHL All Stars - Ilves Tampere       3:4ot (1:1, 1:0, 1:2 - 0:1)
Gretzky, Granato, Yzerman - Ahlberg 2, Lampinen, Määtänen

99 NHL All Stars - Norway All Stars    6:3 (1:2, 3:0, 2:1)
Messier, Fjodorov, Gretzky, Cournall, Gill, Granato - O'Connell, Dahlström, Lövdal

99 NHL All Stars - Djurgarden IF       9:3 (2:1, 3:2, 4:0)
Messier 2, Fjodorov 2, Muller, Tocchet, Granato, Bure, Gretzky - Hallback, Ohling, Sundin

99 NHL All Stars - Västra Frölunda     5:2 (0:1, 3:0, 2:1)
Granato, Tocchet, Muller, Courtnall, Messier - Alfredsson, Beljavskij

99 NHL All Stars - Malmö IF            5:6ot (1:1, 2:2, 2:2 - 0:1)
Gretzky 2, Courtnall, Tocchet, MacInnis - Näslund 2, Öhman, Magnertoft, Švehla, Persson

99 NHL All Stars - EHC Freiburg        8:5 (2:1, 4:2, 2:2)
Messier 2, Hull, Tocchet, McSorley, Gill, Larmer, Gretzky - Wäger 2, Andrej Kovaljov 2, Klíma

99 NHL All Stars:
Kelly Hrudey, Grant Fuhr - Rob Blake, Marty McSorley, Charlie Huddy, Paul Coffey, Todd Gill, Al McInnis -
Wayne Gretzky, Rick Tocchet, Tony Granato, Pat Conacher, Jari Kurri, Sergej Fjodorov, Steve Yzerman,
Kirk Muller, Steve Larmer, Mark Messier, Russ Courtnall, Brett Hull, Doug Gilmour

S.H.A.

1st LR Crystal Cup, 22.-24.8.1994, Olomouc, Czech Republic

1. Dukla Trenčín                Slovensko   3:3   3:2   6:4   3 2 1 0 12: 9 5
2. Pardubice                    3:3   Česko   7:5   0:5   3 1 1 1 10:13 3
3. Olomouc                      2:3   5:7   Česko   7:1   3 1 0 2 14:11 2
4. Košice                       4:6   5:0   1:7   Slovensko   3 1 0 2 10:13 2

S.H.A.

6th Tampere Cup, 18.-21.8.1994, Tampere, Finland

Tampere Cup

Group A
1. Tappara Tampere              Suomi   3:1   3:2   5:3   3 3 0 0 11: 6 6
2. MoDo                         1:3   Sverige   5:4   6:4   3 2 0 1 12:11 4
3. Team USA                     2:3   4:5   USA   6:1   3 1 0 2 12: 9 2
3. EHC Kloten                   3:5   4:6   1:6   Deutschland   3 0 0 3  8:17 0

Group B
1. IFK Helsinki                 Suomi   4:1   4:2   0:3   3 2 0 1  8: 6 4
2. Västra Frölunda              1:4   Sverige   5:0   9:0   3 2 0 1 15: 4 4
3. Ilves Tampere                2:4   0:5   Suomi   4:3ot 3 1 0 2  6:12 2
4. Mad Dogs München             3:0   0:9   3:4ot Deutschland   3 1 0 2  6:13 2
For 7th Place
Kloten - München                       3:6  

For 5th Place
USA - Ilves                            4:5 

Bronze Medal Game
MoDo - Frölunda                        2:4   

Final
Tappara - HIFK                         3:4pen-s