S.H.A. Main Page


Extraleague

                                GP W wo  T lo L  GF:GA  PTS
 1. HC Dadák Vsetín             44 21 2  8 0 13 141:107 54
 2. HC Poldi Kladno             44 22 2  6 0 14 178:142 54
 3. HC Olomouc                  44 18 1 10 1 14 130:124 48
 4. AC ZPS Zlín                 44 18 2  8 3 13 158:149 48
 5. HC Interconex Plzeň         44 16 0 14 2 12 118:112 46
 6. HC České Budějovice         44 20 0  6 0 18 142:124 46
 7. HC Slavia Praha             44 16 2  7 0 19 133:164 43
 8. HC Chemopetrol Litvínov     44 18 0  6 1 19 149:143 42
 9. HC Sparta Praha             44 15 1  9 1 18 123:129 41
10. HC Vítkovice                44 16 2  5 3 18 144:156 41
11. HC Pardubice                44 12 1 11 1 19 134:151 37
12. HC Dukla Jihlava            44 11 1  4 2 26 117:166 28
VSE KLA OLO ZLN PLZ CBE SLA LIT SPA VIT PCE JIH
Vsetín xxxx 8:3, 5:1 2:0, 3:0 2:6, 2:1o 0:0, 3:4 4:3, 6:3 4:0, 1:1 5:2, 7:3 3:3, 6:1 3:3, 2:0 3:3, 5:2 4:2, 5:1
Kladno 1:2, 3:4 xxxx 5:5, 5:1 5:4o, 2:6 4:4, 6:3 5:3, 2:3 8:4, 5:3 4:2, 3:2 6:2, 5:3 9:1, 4:3 4:3o, 7:1 3:1, 6:3
Olomouc 5:2, 4:3 6:3, 2:4 xxxx 3:3, 3:0 2:2, 1:1 1:3, 3:3 3:0, 2:3 6:3, 3:0 4:2, 3:2o 4:3, 5:6o 1:3, 3:3 5:0, 2:0
Zlín 3:3, 1:5 2:2, 6:5 2:4, 2:0 xxxx 6:2, 4:4 4:3, 6:4 5:1, 3:5 4:3, 5:1 5:2, 2:5 3:2o, 5:7 2:4, 3:1 2:2, 3:2o
Plzeň 1:3, 3:1 5:3, 1:4 0:2, 3:1 4:4, 2:3 xxxx 4:2, 2:1 1:1, 7:2 3:3, 1:3 2:0, 4:4 2:1, 4:1 6:1, 3:3 3:2, 4:1
Č.Budějovice 1:1, 7:2 4:2, 5:3 3:3, 4:5 4:8, 4:3 2:1, 1:1 xxxx 7:4, 2:1 3:4, 8:3 1:1, 4:2 4:3, 4:1 4:1, 0:3 4:0, 9:2
Slavia 2:1, 3:1 4:3, 3:5 1:3, 6:2 4:5, 3:3 2:2. 3:3 3:1, 5:3 xxxx 2:2, 3:2 4:2, 1:4 1:5, 8:5 4:2, 5:2 2:6, 6:6
Litvínov 4:5, 5:3 3:3, 1:2 6:1, 3:5 6:4, 7:0 5:1, 1:5 1:0, 3:5 3:0, 7:3 xxxx 7:1, 2:2 4:2, 4:2 7:5, 4:6 6:3, 6:4
Sparta 2:1, 5:4 3:6, 2:3 2:2, 5:5 4:4, 3:2 3:1, 3:2o 1:4, 4:2 3:4, 6:4 0:3, 3:1 xxxx 5:1, 6:1 5:2, 1:1 3:1, 3:0
Vítkovice 1:1, 2:3o 4:1, 2:7 1:1, 7:5 3:8, 3:2 6:4, 4:1 4:2, 4:3 3:4o, 9:2 4:1, 4:3o 2:1, 0:5f xxxx 3:3, 4:2 3:7, 7:1
Pardubice 3:6, 3:5 4:4, 3:3 3:5, 6:2 8:3, 5:4o 2:2, 1:2 2:4, 3:3 6:2, 3:4 2:1, 3:4 2:2, 3:2 5:4, 4:4 xxxx 0:5f, 5:2
Jihlava 3:2, 3:0 5:3, 1:6 2:5, 4:2 3:4, 2:4 2:1o, 5:7 3:1, 0:1 4:5o, 4:5 5:5, 3:3 5:2, 4:3 2:5, 2:4 2:1, 2:6 xxxx
QuarterFinal
HC Dadák Vsetín - Chemopetrol Litvínov 3-1 
HC Dadák Vsetín - Chemopetrol Litvínov 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
20. A. Stavjaňa, 25. M. Tichý, 40. M. Stavjaňa

HC Dadák Vsetín - Chemopetrol Litvínov 4:2 (0:1, 0:1, 4:0)
46. A. Stavjaňa, 56. S. Pavelec, 56. M. Tomek, 60. T. Sršeň - 12., 23. J. Alinč
 
Chemopetrol Litvínov - HC Dadák Vsetín 6:3 (1:0, 3:1, 2:2)
9., 40. V. Machulda, 35., 46. R. Mrázek, 22. R. Šíp, 44. I. Prorok - 25. T. Sršeň, 51. A. Galkin, 52. A. Jaškin

Chemopetrol Litvínov - HC Dadák Vsetín 1:5 (0:3, 0:0, 1:2)
57. J. Alinč - 3.,10. M. Smeták, 15. M. Tomek, 41. R. Vlach, 45. L. Jenáček

Kladno - Slavia Praha                  3-0 
Kladno - Slavia Praha                  7:4 (1:0, 0:1, 6:3)
13., 55. M. Procházka, 44., 48. M. Mach, 52. P. Patera, 57. P. Eliáš, 60. J. Kruliš - 37., 50. V. Růžička,
47. L. Slížek, 56. V. Eiselt 

Kladno - Slavia Praha                  4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
18., 59. M. procházka, 15. P. Kuda, 40. P. Patera - 10. R. Blažek, 59. J. Hlinka

Slavia Praha - Kladno                  2:3 (1:2, 0:1, 1:0)
14. M. Antoš, 55. V. Eiselt - 12., 37. M. Mach, 4. D. Čermák
 
Olomouc - České Budějovice             0-3 
Olomouc - České Budějovice             2:5 (2:3, 0:1, 0:1)
6., 19. A. Zima - 4., 13. R. Horák, 13. R. Ťoupal, 23. R. Dvořák, 56. L. Rob

Olomouc - České Budějovice             2:10 (0:6, 2:2, 0:2)
38. M. Ministr, 40. R. Holý - 3., 14., 42., 49. R. Bělohlav, 9. R. Suchánek, 12. O. Vošta, 20. L. Rob,
20. F. Turek, 27. R. Horák, 35. R. Ťoupal   

České Budějovice - Olomouc             5:3 (2:0, 1:0, 2:3)
39., 44. F. Turek, 12. R. Ťoupal, 14. M. Kubíček, 53. L. Zíb - 54. P. Nohel, 56. T. Martinec, 59. P. tejkl

Zlín - Plzeň                           3-0 
Zlín - Plzeň                           2:1ot (1:0, 0:0, 0:1, 1:0)
17. P. Janků, 69. J. Štraub - 24. M. Volák 

Zlín - Plzeň                           3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
5. R. Kaňkovský, 26. M. Maškarinec, 60. R. Meluzín - 37. M. Volák

Plzeň - Zlín                           3:4 (1:2, 0:1, 2:1)
19. J. Kreuzmann, 56. J. Špaček, 60. O. Steiner - 11. P. Janků. 12. M. Okál, 31. R. Tesařík, 52. R. Meluzín

SemiFinal
Vsetín - Budějovice                    3-0
Vsetín - Budějovice                    3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
19. M. Smeták, 36. M. Stavjaňa, 42. T. Sršeň - 26. R. Dvořák
Referee: Haber - Barvíř, Český, Penalties: 1:2, Powerplay Goals: 1:0, Spectators: 5100

Vsetín - České Budějovice              3:2ot (0:1, 0:0, 2:1 - 1:0)
44. Z. Mařák, 48. R. Stantien, 64. A. Stavjaňa - 18. O. Vošta, 49. R. Ťoupal
Referee: Homola - Brázdil, Halas, Penalties: 4:6, Powerplay Goals: 0:0. Spectators: 5100

České Budějovice - Vsetín              2:4 (0:0, 1:1, 1:3)
23. O. Vošta, 45. R. Dvořák - 59., 60. M. Tomek, 26. M. Stavjaňa, 44. A. Galkin

Kladno - Zlín                          2-3
Kladno - Zlín                          3:7 (1:1, 1:2, 1:4)
13. M. Židlický, 25. M. Mach, 55. P. Patera - 13., 37. P. Janků, 23. T. Němčický, 43. M. Okál, 
48. J. Štraub, 49. P. Kaňkovský, 55. P. Čajánek
Referee: Fraňo - Brunclík, Rouspetr, Penalties: 1:4, Powerplay Goals: 0:1. SHG: 0:1, Spectators: 5600

Kladno - Zlín                          3:2 (0:0, 0:0, 3:2)
43. M. Procházka, 47. O. Vejvoda, 60. J. Kruliš - 44. R. Kaňkovský, 56. P. Janků
Referee: Rejthar - Kostka, Sirotek, Penalties: 6:8 and Kruliš (KLA), Janků & Krajíček (ZLN) 10 min, 
Powerplay Goals: 0:0, Spectators: 5200

Zlín - Kladno                          8:3 (3:1, 3:0, 2:2)
29., 53. M. Okál, 1. P. Janků, 19. P. Kowalczyk, 19. P. Kaňkovský, 26. T. Němčický, 34. R. Meluzín ,
55. M. kotásek - 13. L. Procházka, 41. P. Patera, 43. J. Kruliš

Zlín - Kladno                          3:4ps (0:1, 2:2, 1:0, 0:0)
21. M. Okál, 36. T. Němčický, 48. J. Jurík - 4. L. Procházka, 23. M. Procházka, 38. M. Mach, 
pen-shot: P. Patera 

Kladno - Zlín                          1:5 (1:2, 0:1, 0:2)
8. M. Mach (Čermák) - 6. M. Okál (Tesařík), 19. P. Čajánek (Kowalczyk, Tesařík), 
34. R. Kaňkovský (P. Kaňkovský), 53. R. Meluzín, 60. P. Janků (Meluzín, P. Kaňkovský)
Referee: Haber - Brázdil, Halas. Penalties: 3:5, powerplay goals: 0:1. Spectators: 8 100                         

For 3rd place
České Budějovice - Kladno              2-1
České Budějovice - Kladno              5:3 (4:1, 0:0, 1:2)
11., 60. R. Horák, 8. F. Turek, 13. R. Ťoupal, 17. R. Dvořák - 19. M. Štěpánek, 44. M. Ančička, 46. P. Ton

Kladno - České Budějovice              5:4ot (3:2, 1:1, 0:1 - 1:0)
5., 14. D. Čermák, 13., 35. P. Ton, 63. J. Burger - 10. J. Brabec, 11. R. Horák, 34. R. Dvořák, 45. J. Hála
Referee: Rejthar - Bádal, Pouzar. Penalties: 6:6, Powerplay Goals: 0:1. SHG: 1:0, Spectators: 2300

Kladno - České Budějovice              3:4ot (1:2, 2:1, 0:0 - 0:1)
1., 31. M. Procházka, 32. P. Ton - 1., 13., 64. R. Bělohlav, 22. M. Kubíček
Referee: Homola - Dvořák, Křivský. Penalties: 4:5, Powerplay Goals: 1:2. Spectators: 1863

Final
Vsetín - Zlín                          3-1
Vsetín - Zlín                          3:6 (0:3, 0:3, 3:0)
46. R. Měsíček (Smeták), 52. M. Smeták (Měsíček), 55. A. Stavjaňa (Vlach) - 1. P. Janků (Meluzín, Štraub), 
8. P. Janků (Meluzín), 9. P. Kaňkovský, 25. J. Jurík (Čajánek, Tesařík), 29. J. Štraub (Janků, Maškarinec),
32. M. Gureň
Referee: Haber - Brunclík, Furmánek. Penalties: 4:6 and Smeták (VSE), Štraub (ZLN) 10 min. 
Powerplay goals: 1:0. Spectators: 5 100

Vsetín - Zlín                          2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
14. T. Sršeň, 46. L. Jenáček - 18. J. Štraub

Zlín - Vsetín                          2:4 (1:1. 0:1, 1:2)
15. M. Okál, 57. R. Meluzín - 3., 39. T. Sršeň, 46. M. Tomek, 59. M. Barus
Referee: Haber - Furmánek, Brunclík. Penalties: 3:4, Powerplay Goals: 2:0. Spectators: 9060

Zlín - Vsetín                          1:2ot (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)
22. M. Smeták, 61. R. Vlach - 48. J. Štraub
Referee: Fraňo - Český, Furmánek, Penalties: 1:3 and Vlach (VSE) 10 min, Powerplay Goals: 0:0, Spectators: 9060

for 9th place                   SPA   PCE   VIT   JIH   GP  W  T  L  GF:GA PTS
 9. Sparta                            5:1   5:2   4:5   50 19 10 21 145:146 48
10. Pardubice                   4:1         5:5   3:1   50 17 12 21 158:169 46
11. Vítkovice                   1:3   2:5         6:4   50 19  6 25 163:184 44
12. Jihlava                     4:4   4:6   6:3         50 14  5 31 141:192 33

HC Dadák Vsetín:
R. Čechmánek, I. Pešat - A. Stavjaňa, A. Jaškin, S. Pavelec, M. Tichý, D. Vrla, Měsíček, T. Jakeš, P. Augusta, J. Srdínko -
Z. Mařák, M. Tomek, A. Galkin, T. Sršeň, R. Vlach, R. Stantien, M. Stavjaňa, M. Smeták, L. Jenáček, J. Beránek, L. Forch, M. Barus,
R. Raděvič, P. Rohlík, J. Podlaha, I. Padělek. Coach: H. Valášek, Z. Tabara

AC ZPS Zlín
J. Kameš, P. Maláč, R. Hrazdíra - M. Maškarinec, R. Tesařík, P. Kowalczyk, J. Krajíček, R. Kaňkovský, M. Gureň,
P. Rajnoha, P. Hučko, R. Hamrlík, K. Beran, J. Marušák - P. Janků, J. Štraub, R. Meluzín, M. Okál, P. Kaňkovský, J. Jurík, P. Čajánek,
J. Hub, R. Mejzlík, T. Němčický, Z. Okál, M. Kotásek, Z. Sedlák, P. Klíma, M. Špaňhel. Coach: V. Vůjtek sr. and Z. Čech

HC České Budějovice
R. Turek, R. Slávik - L. Zábranský, M. Nedoma, R. Suchánek, P. Mainer, P. Šedý, J. Hála, M. Kubíček, L. Zíb, J. Modrý, F. Vaněček,
P. Hodek - R. Horák, R. Bělohlav, L. Rob, P. Pýcha, R. Ťoupal, O. Vošta, F. Turek, R. Dvořák, R. Božek, A. Györi, J. Brabec, F. Ševčík,
P. Sailer, V. Král, M. Štrba, P. Paukner, Z. Šperger, M. Horák. Coach: K. Pražák and V. Caldr

Golden Hockey Stick:
1. Jaromír Jágr (Pittsburgh),
2. Roman Turek (Č. Buděj.), 3. Pavel Patera (Kladno),
4. Jiří Kučera (Lulea), 5. Roman Čechmánek (Vsetín),
6. Dominik Hašek (Buffalo), 7. Pavel Janků (Zlín), 8. Jiří Vykoukal (MoDo), 9. Martin Procházka (Kladno),
10. Antonín Stavjaňa (Vsetín)

Best Player in Czech Extraleague: Roman Turek (Budějovice)
Scoring Leader:                   Pavel Patera (HC Kladno)
Goal Scoring Leader:              Pavel Janků (AC ZPS Zlín)
Best Defender:                    Antonín Stavjaňa (Vsetín)
Best Goalie:                      Roman Čechmánek (Vsetín)
Most Valuable Player:             Martin Procházka (HC Kladno)
Best Player in Play-off:          Rostislav Vlach (Vsetín)
Most Fair Player:                 Roman Meluzín (Zlín)
Best Veteran:                     Antonín Stavjaňa (Vsetín)
Best Foreigner:                   Andrej Potajčuk (Praha)
Best Coach:                       Horst Valášek (Vsetín)
Best Referee:                     Václav Český

Home                                        Road
 1. Vsetín         22 15 5  2  83:42 35      1. Zlín          22 8 4 1O 80:82 20
 2. Kladno         22 16 2  4 102:63 34      2. Kladno        22 8 4 10 76:79 20
 3. Litvínov       22 14 2  6  95:62 30      3. Vsetín        22 8 3 11 58:65 19
 4. Budějovice     22 13 3  6  84:60 29      4. Olomouc       22 7 5 10 59:75 19
 5. Olomouc        22 12 5  5  71:49 29      5. Budějovice    22 7 3 12 58:64 17
 6. Plzeň          22 12 5  5  65:46 29      6. Plzeň         22 4 9  9 53:66 17
 7. Sparta         22 12 5  5  69:53 29      7. Slavia        22 7 2 13 58:96 16
 8. Zlín           22 12 4  6  78:67 28      8. Pardubice     22 5 5 12 55:78 15
 9. Vitkovice      22 12 3  7  71:68 27      9. Vítkovice     22 6 2 14 67:88 14
10. Slavia         22 11 5  6  75:68 27     10. Sparta        22 4 4 14 54:76 12
11. Pardubice      22  8 6  8  76:73 22     11. Litvínov      22 4 4 14 54:81 12
12. Jihlava        22  9 2 11  66:75 20     12. Jihlava       22 3 2 17 51:91  8

1st period                                  2nd period
 1. Vsetín         44 20 14 10 47:28 54      1. Kladno        44 25  7 12 69:43 57
 2. Kladno         44 18 13 13 49:46 49      2. Plzeň         44 19 11 14 42:35 49
 3. Litvínov       44 16 16 12 44:39 48      3. Č Budějovice  44 18 12 14 SI:45 48
 4. Vítkovice      44 17 11 16 37:44 45      4. Sparta Praha  44 19 10 15 49:46 48
 5. Olomouc        44 14 16 14 41:36 44      5. Pardubice     44 19  9 16 52:46 47
 6. Sparta         44 12 20 12 35:37 44      6. Vsetín        44 16 13 15 48:42 45
 7. Č Budějovice   44 12 19 13 42:39 43      7. Zlín          44 17 10 17 55:52 44
 8. Plzeň          44 13 16 15 31:32 42      8. Vítkovice     44 16 12 16 52:50 44
 9. Slavia Praha   44 25 12 17 40:46 42      9. Olomouc       44 14 12 18 46:52 40
10. Zlín           44 12 16 16 42:44 40     10. Slavia Praha  44 13 13 18 49:63 39
11. Pardubice      44 13 13 18 43:47 39     11. Litvínov      44 15  8 21 61:64 38
12. Dukla Jihlava  44 12 14 18 27:40 38     12. Dukla Jihlava 44  9 11 24 43:79 29

3rd period                                  Fair Play           (t2 t5 t10 tend pts)
 1. Olomouc        44 18 14 12 42:35 50      1. Č Budějovice     184 O  7   O   438
 2. Litvínov       44 19 11 14 44:39 49      2. Plzeň            177 1  4   3   459
 3. Č Budějovice   44 18 12 14 49:40 48      3. Olomouc          183 1  8   2   491
 4. Zlín           44 20  8 16 59:50 48      4. Pardubice        168 5  4   5   501
 5. Vsetín         44 17 14 13 44:37 48      5. Sparta Praha     191 2  6   4   532
 6. Kladno         44 18 11 15 58:53 47      6. Dukla Jihlava    178 4  8   4   536
 7. Plzeň          44 11 21 1Z 45:43 43      7. Kladno           210 3  5   3   545
 8. Vítkovice      44 15 13 16 53:54 43      8. Zlín             201 4  5   5   572
 9. Dukla Jihlava  44 14 15 15 41:45 43      9. Vsetín           193 3 17   3   631
10. Pardubice      44 11 16 17 38:52 38     10. Vítkovice        238 3  8   4   651
11. Slavia Praha   44 1O 16 18 42:55 36     11. Litvínov         207 3 14   6   689
12. Sparta Praha   44  9 17 18 33:45 35     12. Slavia Praha     218 5 10   8   721

Attendance               home   road  total gp
 1. Vítkovice          132578  81620 214198 44
 2. Olomouc            123130  89086 212216 44
 3. Vsetín             103602 104443 208045 44
 4. Kladno              89290 111285 200575 44
 5. Sparta Praha        95186 104806 199992 44
 6. Zlín               110829  85761 196590 44
 7. Litvínov            92943  98168 191111 44
 8. Slavia Praha        75893 105067 180960 44
 9. Plzeň               90971  86650 177621 44
10. Pardubice           76425  87537 163962 44
11. Č. Budějovice       65059  87679 152738 44
12. Dukla Jihlava       67692  81496 149188 44

Goalies                 min.   g     SG  g/gp koef.   %
1.  Mařík, PLZ          694   28   349  2.4  18.0  92,5
2.  Pejchar, PLZ       1914   73   889  2,29 16,7  92,4
3.  Čechmánek, VSE     3032  141  1471  2,39 17,7  92,3
4.  Turek, CEB         3088  143  1646  2,77 21,6  92,0
5.  Orct LIT           2242  107  1174  2,86 23,5  91,6
6.  Cagaš, OLO         2546  117  1210  2,75 24,0  91,1
7.  Chlad, KLA         1721   96   986  3,34 29,3  91,1
8.  Salfický, PCE       732   37   371  3,03 27,3  90,3
9.  Vokoun, KLA        1635   91   890  3,33 30,6  90,7
10. Šindel, SPA        1151   50   500  2,60 23,6  90,6
11. Biegl, PCE         1912   99   908  3,10 30,6  90,1
12. Kameš, ZLN         2644  131  1165  2,97 29,5  89,8
13. Čapek, SPA         1870   91   807  2,91 29,5  89,8
14. Svoboda, VIT        645   33   282  3,06 31,5  89,5
15. Altrichter, SLA    1611  102   850  3,70 39,9  89,2
16. Tóth, SLA           795   47   373  3,50 39,2  88,8
17. Hudáček, VIT       1107   64   493  3,46 39,1  88,5
18. Svoboda, JIH        687   40   304  3,49 39,7  88,3
19. Novotný, JIH       2102  136  1012  3,88 45,2  88,1
20. Franěk, LIT         672   47   333  4,19 50,8  87,6
21. Vašíček, VIT        831   54   366  3,89 49,0  87,1
    Pešat, VSE          320   10   131  1,87 12,7  92,9
    Slávik, CEB         133    7    86  3,15 23,5  92,4
    Sáblík, JIH          59    3    33  3,05 25,2  91,6
    Maláč, ZLN          459   24   250  3,13 27,2  91,2
    Hašek, PCE          125    6    62  2,88 24,9  91,1
    Hudáček, SLA        421   24   204  3.4  46.0  89.4
    Hrazdíra, ZLN       335   19   145  3,40 39,4  88,4
    Barta, PCE          301   21   156  4,18 48,7  88,1
    Blažek,OLO          331   26   187  4,71 57,8  87,7
    Hlinka, VIT         231   16   115  4,15 50,4  87,7
    Říha, SLA            33    2    14  3.6  45.0  87.5
    Kučera, PLZ         298   19   130  3.8  48.6  87.2  
    Falta, JIH          187   14    83  4,49 63,8  85,5
    Prusek, VIT         232   18    86  4,65 80,0  82,6
    Vasilev, SPA         34    3     7  5.2 156.0  70.0

Defenders                    GP  G A   + - PTS
 1. Kruliš Jan, KLA          38  9 17 44 42 63
 2. Kaberle František, KLA   48  7 20 70 69 62
 3. Nedvěd Jaroslav, SPA     41  9 18 29 46 46
 4. Stavjaňa Antonín, VSE    52  5 19 43 55 41
 5. Vopat Jan, LIT           46  7 20 44 66 39
 6. Jaškin Alexej, VSE       55  6  8 52 48 38
 7  Pavelec Stanislav, VSE   51  3  9 44 36 35
 8. Kaňkovský Roman, ZLN     47  8  7 41 48 31
 9. Kowalczyk Pavel, ZLN     51  6 13 39 51 31
10. Gureň Miloslav, ZLN      44  4  7 43 40 29
11. Kovařík Martin, PLZ      47  6 13 33 47 29
12. Vavrečka Jan, OLO        47  3 12 33 37 29
13. Šmíd Karel, PLZ          46  9  7 32 45 28
14. Javín Miroslav, VIT      49  9 10 37 56 28
15. Maškarinec Martin, ZLN   56  1 15 62 67 28
16. Tomášek Aleš, OLO        45  7 18 30 60 27
17  Zetek Ondřej, LIT        48  2 10 57 56 27
18. Kuda Petr, KLA           51 10 15 31 64 27
19. Kostka Robert, PCE       50  2 17 37 54 23
20. Zábranský Libor, CEB     53  2 10 56 61 21
21. Jančařík Petr, PCE       43  7  9 40 59 20
22. Hořava Miloslav, SLA     38  7 17 33 69 19
23. Tesařík Radim, ZLN       54  3 15 45 65 19
24. Šlégr Jiří, LIT          11  3 10 10 21 18
25. Nedoma Milan, CEB        29  5  6 30 39 18
26. Špaček Jaroslav, PLZ     41  5  8 23 36 18
27. Tichý Marek. VSE         52  5  7 22 33 18
28. Vlček Ivan, PLZ          36  6  8 23 40 17
29. Šrek Pavel, SPA          43  3 12 37 53 17 
30. Suchánek Rudolf, CEB     53  3 15 40 68 17
31. Vrla Daniel, VSE         45  4  4 32 36 16
32. Procházka Libor, KLA     51  6 17 48 62 16
33. Mečiar Stanislav, PCE    28  5  9 27 45 15
34. Kuchyňa Petr, JIH        48  5 12 45 69 15
35. Měsíček Radek, VSE       52  6  7 32 49 15
36. Kysela Daniel, VIT       39  5 13 38 65 14
37. Augusta Pavel, VSE       40  1  6 33 34 14
38. Jakovenko Andrej, SLA    30  3 13 36 58 13
39. Říčař Pavel, PCE         38  5  5 29 41 13
40. Mainer Petr, CEB         44  1  4 31 29 13
41. Kuntoš Jiří, OLO         47  3 11 38 56 13
42. Musil František, SPA     19  1  4 19 18 12
43. Šedý Petr, CEB           47  2  5 52 56 12
44. Škuta Vítězslav, VIT     50  5 10 33 57 11
45. Hála Jiří, CEB            9  2  1  9  7 10
46. Ptáček František, SPA    45  1 12 33 50 10
47. Heš Jiří, SLA            40  5 10 27 53  9
48. Dlouhý Jan, KLA          18  0  6  9 13  8
49. Hanzlík Jiří, PLZ        23  1  5 14 19  8
50. Trnka Pavel, KLA         28  0  5 25 27  8

Forwards                     GP  G  A +  -  PTS
 1. Patera Pavel, KLA        54 31 56 28 72 161
 2. Procházka Martin, KLA    52 33 37 41 57 157
 3. Janků Pavel, ZLN         54 37 30 19 60 130
 4. Horák Roman, CEB         52 26 41 16 69 104
 5. Vejvoda Otakar, KLA      47 26 36 23 72 101
 6. Smeták Martin, OLO + VSE 54 23 26 24 53  92
 7. Mařák Zbyněk, VSE        54 22 27 17 46  91
 8. Štraub Josef, ZLN        54 17 36 25 64  84
 9. Tomek Michal, VSE        53 24 18 18 43  83
10. Bělohlav Radek, CEB      53 23 31 19 67  83
11. Zima Aleš, OLO           43 22 20  9 34  81
12. Martinec Patrik, SPA     50 15 43 13 46  80
13. Alinč Jan, LIT           46 19 34 14 60  79
14. Rob Luboš, CEB           50 17 26 32 57  78
15. Meluzín Roman, ZLN       49 24 25 15 60  77
16. Pospíšil David, PCE      47 21 25 22 60  75
17. Růžička Vladimir, SLA    44 29 24 11 73  73
18. Galkin Andrej, VSE       54 15 20 29 44  70
19. Pýcha Pavel, CEB         44 18 20 18 44  68
20. Okál Miroslav, ZLN       55 24 15 18 53  67
21. Potajčuk Andrej, SPA     39 17 13 10 23  64
22. Kaňkovský Petr, ZLN      54 21 26 16 64  64
23. Machulda Vladimir, LIT   44 17 17 20 43  62
24. Sršeň Tomáš, VSE         35 15 21 10 36  61
25. Mach Miroslav, KLA       19 17 11 16 29  60
26. Ťoupal Radek, CEB        31 14 23  8 36  60
27. Král Richard, PCE        41 22 20 14 60  60
28. Ryšánek Roman, VIT       50 18 23 27 70  57
29. Prorok Ivo, LIT          45 18 20 17 56  55
30. Stantien Roman, VSE      55 12 16 19 33  54
31. Vlach Rostislav, VSE     55 11 27 28 61  54
32. Dolana Libor, JIH        42 17 21 16 56  53
33. Ujčík Viktor, JIH        44 21 18 19 65  53
34. Stavjaňa Miroslav, VSE   51 12 11 19 24  53
35. Šejba Jiří, PCE          36 16 16 15 45  50
36. Bláha Jan, KLA           54 19 24 14 69  50
37. Ručinský Martin, LIT     13 12 10  8 15  49
38. Straka Martin, PLZ       19 10 11 14 17  49
39. Vošta Ondřej, CEB        46 14 13 10 30  48
40. Bruk David, SPA          50 18 11  9 39  46
41. Hejduk Milan, PCE        49 14 14 19 44  45
42. Kotala Lumir, VIT        42 15 22 15 60  44
43. Volák Milan, PLZ         46 16 11 17 44  43
44. Martinec Tomáš, OLO      32  7 13 13 19  41
45. Zajíc Josef, PCE         43 10 23 16 51  41
46. Jágr Jaromír, KLA        11  8 14  3 15  40
47. Živný Martin, PLZ        44 10 12 10 24  40
48. Svoboda Ladislav, SLA    31  7 15 25 37  39
49. Peterek Jan, VIT         41 14 15 11 44  39
50. Kaděra Roman, VIT        44 19 19 12 69  38
51. Jenáček Luboš, VSE       49 11  8 16 27  38
52. Hlaváč Jan, SPA          43  7  8 22 22  37
53. Kysela Robert, LIT       46 18 15 23 71  36
54. Jurík Juraj, ZLN         51 11 12 24 45  36
55. Čajánek Petr, ZLN        47  9 15 12 34  35
56. Lang Robert, LIT         16  4 19  7 23  34

Most penalized players       t2 t5 tlO tend pts
1.  Jelínek Tomáš, SLA       20  3   3    4 165
2.  Štraub Josef, ZLN        36  1   6    1 157
3.  Flašar Aleš, OLO         20  1   2    3 125
4.  Zajíc Josef, PCE         20  3   0    3 115
5.  Hlinka Miroslav, SPA     41  O   1    1 112
6.  Šimíček Roman, VIT       24  2   1    2 108
7.  Vlach Rostislav, VSE     23  1   3    1 101
8.  Sršeň Tomáš, VSE         28  1   4    0 101
9.  Procházka Libor, KLA     30  1   1    1  95
10. Okál Miroslav, ZLN       19  2   0    2  88
11. Kruliš Jan, KLA          39  0   1    0  88
12. Kysela Daniel, VIT       27  0   3    O  84
13. Stantien Roman, VSE      11  2   1    2  82
14. Šlégr Jiří, LIT          10  2   1    2  80
15. Tesařík Radim, ZLN       26  1   0    1  77
16. Kaděra Roman, VIT        23  O   1    1  76
17. Nedvěd Jaroslav, SPA     20  1   1    1  75
18. Prorok Ivo, LIT          19  1   1    1  73
19. Kupka Tomáš, SLA         19  0   3    0  68
20. Ujčík Viktor, JIH        16  1   1    1  67
21. Jakovenko Andrej, SLA    19  1   0    1  63
22. Šejba Jiří, PCE           6  2   0    2  62
23. Pípa Leoš, JIH           21  0   2    O  62
24. Vlk Petr, JIH             8  1   2    1  61
25. Jaškin Alexej, VSE       20  0   2    O  60

S.H.A.

1st league

 1. HC Kometa Brno              40 26  7  7 154: 98 59
 2. TJ TZ Třinec                40 23  8  9 175:118 54
 3. HC Vajgar Jindřichův Hradec 40 21  8 11 144:117 50
 4. HC Havířov                  40 21  5 14 170:134 47
 5. TJ Baník Hodonín            40 19  8 13 135:124 46
 6. H + S Beroun                40 20  5 15 140:138 45
 7. HC Slezan Opava             40 18  7 15 147:125 43
 8. HC LEV Hradec Králové       40 16  9 15 123:113 41
 9. HC Slovan Ústí nad Labem    40 14  8 18 120:129 36
10. BK VTJ Havlíčkův Brod       40 15  5 20 131:149 35
11. VTJ Jitex Písek             40 14  4 22 121:137 32
12. HKC Prostějov               40  8 11 21  91:149 27
13. HC Baník Sokolov            40  7  9 24  92:154 23
14. HC Tábor                    40  8  6 26 108:166 22

1st round
Prostějov - Hodonín                    1-2 5:3, 1:4, 2:5
Písek - Beroun                         1-2 1:4, 5:3, 1:3
Havl. Brod - Opava                     0-2 1:2, 0:3 
Ústí n. L. - Hr.Králové                2-0 5:2, 3:1

QuarterFinal
Brno - Ústí n L.                       3-1 8:3, 3:0, 0:4, 6:3
Třinec - Opava                         3-0 5:3, 13:2, 2:0
Jindř. Hradec - Beroun                 3-1 2:3, 7:5, 3:2, 3:1
Havířov - Hodonín                      3-0 3:1, 4:2, 4:3

Semifinal
Brno - Havířov                         3-0 6:3, 5:0f, 3:1
Třinec - Jindř. Hradec                 3-0 8:0, 4:2, 3:2

Without Final Games, Brno and Trinec are promoted to the Extraleague 95/96

FAIR PLAY              t2 t5 t10 end pts    Attendance                Home Road   Total  GP
 1 HKC Prostějov       211 3  7    2 547     1 HC Vajgar Jindř.Hradec 97100 52468 149568 47
 2 VTJ Jitex Písek     222 3  7    2 569     2 TJ TZ Třinec           85365 53125 138490 46
 3 HC Baník Sokolov    177 4 16    3 594     3 HC Havířov             77963 55583 133546 46
 4 HC Slovan Ústí n L. 207 4  8    4 594     4 HC Slovan Ústí n L.    67472 42372 109844 46
 5 TJ TŽ Třinec        237 3 12    1 629     5 TJ Baník Hodonín       60479 49270 109749 46
 6 BK VTJ Havl. Brod   247 2 10    2 644     6 HC KP Brno             36614 67210 103824 47
 7 HC Tábor            230 3  9    4 645     7 BK VTJ Havl. Brod      54123 34998  89121 42
 8 HC Slezan Opava     221 4  9    6 652     8 H + S Beroun           28650 55623  84273 47
 9 Jindř. Hradec       248 5  5    5 671     9 HC Slezan Opava        30300 51247  81547 45
10 HC KP Brno          246 6  5    6 692    10 HKC Prostějov          25800 44178  69978 43
11 HC Havířov          244 5  8    5 693    11 VTJ Jitex Písek        33610 35963  69573 43
12 H + S Beroun        232 4 13    6 734    12 HC Lev Hr.Králové      20555 45320  65875 42
13 HC Lev Hr.Králové   252 7 14    7 819    13 HC Tábor               26750 35829  62579 40
14 TJ Baník Hodonín    265 5 14    7 835    14 HC Baník Sokolov       18300 39895  58195 40

Goaltenders                         GP/MIN   G GAA
 1 Hlinka Michal (Třinec)          13/679   23 2,0
 2 Nešťák Pavel (Brno)             29/1706  66 2,3
 3 Barta Libor (Brno}              21/1174  46 2,3
 4 Hudáček Vladimír (Jindř.Hradec) 25/1422  60 2,5
 5 Horyna Robert (Hr Králové)      33/1573  73 2,7
 6 Kuběna Petr (Hodonín)           39/227O 112 2,9
 7 Hrazdíra Richard (Prostějov)    22/1291  64 2,9
 8 Lucák Josef (Třinec)            34/1868  99 3,1
 9 Kondelík Roman (Písek)          29/1588  83 3,1
10 Haas Rostislav (Opava)          18/1013  53 3,1
11 Kudrna Ladislav (H. Králové)    21/914   48 3,1
12 Stehlík Jan (Ústí n, L )        32/1557  84 3,2
13 Vasilev Ivan (Ústí n. L.)       23/1061  58 3,2
14 Bílek Martin (Beroun)           45/2526 142 3,3
15 Kněžický Pavel (Sokolov)        34/1897 115 3,6
16 Kučírek Pavel (Havl. Brod)      24/1129  68 3,6
17 Radosta Jan (Tábor)             31/1596 101 3,7
18 Horažďovský Pavel (Písek)       18/923   58 3,7
   Štěpánek Martin (Hr.Králové)     1/33     0 0,0
   Macháček Miroslav (Třinec)       5/213    5 1,4
   Ptáček Radek (Ústí n L.)         5/142    7 2,9
   Maláč Pavel (Havířov)            6/246   14 3,4 
   Nečas Mojmír (Hodonín)          11/494   31 3,7
   Škarda Radek (Sokolov)          12/448   31 4,1
   Šlejhar Petr (Beroun)            9/244   17 4,1
   Ličartovský René (Tábor)        14/546   43 4,7
   Zikmund Jiří (Havl. Brod)        6/252   20 4,7
   Gula Ladislav (Písek)            2/69     8 6,9
   Beneš Radomír (Prostějov)        5/168   21 7,5
   Bednář Michal (Sokolov)          1/55     8 8,7

Defenders                          GP  G  A + - PTS
 1 Petrus Jiří (Beroun)            47  7 17 0 0 55
 2 Plánovský Antonín (Třinec)      39  7 16 0 0 53
 3 Kříž Ondřej (Ústí n L.)         44 12  7 0 0 50
 4 Keller Petr (Písek)             39  6 13 0 0 44
 5 Ševeček René (Havířov)          42 10  6 0 0 42
 6 Havíř David (Hodonín)           46  5 13 0 0 41
 7 Kadlec Vladimír (Havířov)       44  4 14 0 0 40
 8 Číhal Miroslav (Třinec)         46  6 11 0 0 40
 9 Pavlas Petr (Třinec)            16  8  8 0 0 40
10 Aschenbrenner R. (Beroun)       46 10  5 0 0 40
11 Beran Karel (Brno)              41  5 12 0 0 39
12 Pavlík Karel (Třinec)           45  7  9 0 0 39
13 Kolařík Pavel (Beroun)          42  7  8 0 0 37
14 Žák Roman (Jindř Hradec)        41  4 11 0 0 34
15 Rákosník Roman (Jindř Hradec)   47  1 15 0 0 33
16 Galko Libor (Hodonín)           44  3 12 0 0 33
17 Eisner Alexandr (Brno)          47  5  9 0 0 33
18 Hranáč Jan (Ústí n L.)          46  5  9 0 0 33
19 Ťupa Martin (Havl Brod)         40  7  6 0 0 33
20 Murín Milan (Třinec)            46  2 13 0 0 32
21 Frýdl Karel (Opava)             45  3 11 0 0 31
22 Světlík Martin (Brno)           43  7  5 0 0 31
23 Hála Jiří (Tábor)               31  7  5 0 0 31
24 Grimm Radomir (Havířov)         45  4  9 0 0 30
25 Obermajer Jiýi (Ústí n L.)      40  3 10 0 0 29
26 Nosek Martin (Ústí n L.)        42  5  7 0 0 29
27 Martínek Radek (Havl. Brod)     35  7  4 0 0 29
28 Luštinec Petr (H. Králové)      40  4  8 0 0 28
29 Táborský Martin (H. Králové)    42  3  9 0 0 27
30 Domin Vladimír (Jindř.Hradec)   37  4  7 0 0 26

Forwards                           GP  G  A + - PTS
 1 Římský Dalibor (Opava-Třinec)   45 32 23 0 0 132
 2 Sikora Petr (Havířov)           43 18 28 0 0 110
 3 Gála Jiři (Havířov)             44 23 20 0 0 109
 4 Krásný Tomáš (Brno)             46 29 11 0 0 109
 5 Hermann Svatopluk (Havířov)     41 12 36 0 0 108
 6 Mazanec Milan (Písek)           42 20 22 0 0 104
 7 Duchoslav Josef (Třinec)        44 20 22 0 0 104
 8 Konečný Michal (Brno)           47 13 32 0 0 103
 9 Zajonc Petr (Třinec)            44 23 17 0 0 103
10 Novotný Jiří (Třinec)           46 27 11 0 0 103
11 Matula Petr (Beroun)            47 22 18 0 0 102
12 Hřeben Vratislav (Jindř.Hradec) 47 26 11 0 0 100
13 Pokornř Jaroslav (Havl.Brod)    40 24 13 0 0  98
14 Pavlík Aleš (Havířov)           33 29  5 0 0  97
15 Klimt Tomáš (Jindř. Hradec)     44 23 13 0 0  95
16 Knotek Radek (Beroun)           47 14 25 0 0  92
17 Míka David (Písek)              40 21 13 0 0  89
18 Haman Radek (Brno)              46 18 17 0 0  88
19 Cmunt Jiří (Jindř Hradec)       47 22 11 0 0  88
20 Turek Josef (Hodonín)           45 13 24 0 0  87
21 Kupka Vratislav (Ústí n L )     43 17 18 0 0  87
22 Suhrada Jiří (Brno)             46 16 19 0 0  86
23 Kalus Petr (Havířov)            41 19 14 0 0  85
24 Novotný Vladimír (Jindř Hradec) 46 16 18 0 0  84
25 Drábek Josef (Hodonín)          45 11 25 0 0  83
26 Michálek Vladímír (Třinec)      45 14 20 0 0  82
27 Horný Karel (Opava)             43 16 17 0 0  82
28 Bláha Miroslav (Tábor)          37 21  8 0 0  79
29 Smolík Jaroslav (Brno)          47 15 16 0 0  77
30 Pelucha Petr (Opava)            41 12 20 0 0  76
31 Volár Juraj (Jindř.Hradec)      46 12 19 0 0  74
32 Kratoška Aleš (Tábor)           38 14 16 0 0  74
33 Musil Mojmír (Beroun)           45 16 13 0 0  74
34 Adamcik Dušan (Třinec)          46 15 13 0 0  71
35 Pavelek Zdeněk (Opava)          43 17 10 0 0  71
36 Tecl Martin (Havl. Brod)        40 19  7 0 0  71
37 Slánský Václav (Beroun)         35 12 17 0 0  70
38 Kupka Vladan (Opava)            45 18  8 0 0  70
39 Žák Gustav (Havl. Brod)         32  9 21 0 0  69
40 Filip Martin (Hr Králové)       41 11 18 0 0  69

Scoring Leaders
   Defenders                       PTS G  A
 1 Petrus Jiří (Beroun)            24  7 17
 2 Plánovský Antonín (Třinec)      23  7 16
 3 Kříž Ondřej (Ústí n L.)         19 12  7
 4 Keller Petr (Písek)             19  6 13
 5 Havíř David (Hodonín)           18  5 13
 6 Kadlec Vladimír (Havířov)       18  4 14
 7 Číhal Miroslav (Třinec)         17  6 11
 8 Beran Karel (Brno)              17  5 12
 9 Ševeček René (Havířov)          16 10  6
10 Pavlas Petr (Třinec)            16  8  8
11 Pavlík Karel (Třinec)           16  7  9
12 Rákosník Roman (Jindř. Hradec)  16  1 15
13 Aschenbrenner R (Beroun)        15 10  5
14 Kolařik Pavel (Beroun)          15  7  8
15 Žák Roman (Jindř.Hradec)        15  4 11
16 Galko Libor (Hodonín)           15  3 12
17 Murín Milan (Třinec)            15  2 13
18 Elsner Alexandr (Brno)          14  5  9
19 Hranáč Jan (Ústí n.L.)          14  5  9
20 Frýdl Karel (Opava)             14  3 11
21 Ťupa Martin (Havl.Brod)         13  7  6
22 Grimm Radomír (Havířov)         13  4  9
23 Obermajer Jiýí (Ústí n L.)      13  3 10
24 Světlík Martin (Brno)           12  7  5
25 Hála Jiří (Tábor)               12  7  5
26 Nosek Martin (Ústí n. L.)       12  5  7
27 Luštinec Petr (Hr.Králové)      12  4  8
28 Táborský Martin (H. Králové)    12  3  9
29 Martínek Radek (Havl.Brod)      11  7  4
30 Domin Vladimír (Jindř.Hradec)   11  4  7

Forwards                       PTS  G  A
 1 Římský Dalibor (Opava-Třinec)   55 32 23
 2 Hermann Svatopluk (Havířov)     48 12 36
 3 Sikora Petr (Havířov)           46 18 28
 4 Konečný Michal (Brno)           45 13 32
 5 Gala Jiří (Havířov)             43 23 20
 6 Mazanec Milan (Písek)           42 20 22
 7 Duchoslav Josef (Týínec)        42 20 22
 8 Krásný Tomáš (Brno)             40 29 11
 9 Zajonc Petr (Třinec)            40 23 17
10 Matula Petr (Beroun)            40 22 18
11 Knotek Radek (Beroun)           39 14 25
12 Novotně Jiří (Třinec)           38 27 11
13 Hřeben Vratislav (Jindř.Hradec) 37 26 11
14 Pokorný Jaroslav (Havl.Brod)    37 24 13
15 Turek Josef (Hodonín)           37 13 24
16 Klimt Tomáš (Jindř. Hradec)     36 23 13
17 Drábek Josef (Hodonín)          36 11 25
18 Haman Radek (Brno)              35 18 17
19 Kupka Vratislav (Ústí n L.)     35 17 18
20 Suhrada Jiří (Brno)             35 16 19
21 Pavlík Aleš (Havířov)           34 29  5
22 Míka David (Písek)              34 21 13
23 Novotný Vladimír (Jindř Hradec) 34 16 18
24 Michálek Vladimir (Třinec)      34 14 20
25 Cmunt Jiří (Jindř.Hradec)       33 22 11
26 Kalus Petr (Havířov)            33 19 14
27 Horný Karel (Opava)             33 16 17
28 Pelucha Petr (Opava)            32 12 20
29 Smolík Jaroslav (Brno)          31 15 16
30 Volár Juraj (Jindř Hradec)      31 12 19
31 Kratoška Aleš (Tábor)           3O 14 16
32 Žák Gustav (Havl. Brod)         3O 14 16
33 Bláha Miroslav (Tábor)          29 21  8
34 Musil Mojmír (Beroun)           29 16 13
35 Slánský Václav (Beroun)         29 12 17
36 Filip Martin (Hradec Králové)   29 11 18
37 Adamcík Dušan (Třinec)          28 15 13
38 Pekr Jaroslav ( Prostějov)      28 10 18
39 Pavelek Zdeněk (Opava)          27 17 10
40 Dostál David (Opava)            27 14 13

Goal Scoring Leader                   Assist Leaders
 1 Římský Dalibor (Opava-Třinec) 32   1 Hermann Svatopluk (Havířov)   36
 2 Krásný Tomáš (Brno)           29   2 Konečný Michal (Brno)         32
 3 Pavlík Aleš (Havířov)         29   3 Sikora Petr (Havířov)         28
 4 Novotně Jiří (Třinec)         27   4 Knotek Radek (Beroun)         25
 5 Hřeben Vratislav (J.Hradec)   26   5 Drábek Josef (Hodonín)        25
 6 Pokorný Jaroslav (Havl. Brod) 24   6 Turek Josef (Hodonin)         24
 7 Gala Jiří (Havířov)           23   7 Římský Dalibor (Třinec-Opava) 23
 8 Zajonc Petr (Třinec)          23   8 Mazanec Milan (Písek)         22
 9 Klimt Tomáš (Jindř.Hradec)    23   9 Duchoslav Josef (Třinec)      22
10 Matula Petr (Beroun)          22  10 Žák Gustav (Havl. Brod)       21

Most Penalized Players     t2 t5 t10 match pts
 1. Hála Jiří (TAB)        32  1  2    2   129
 2. Jankových Vít. (HOD)   24  1  3    2   123
 3. Kočvara Tomáš (HOD)    19  1  4    1   103
 4. Hranáč Jan (UNL)       30  0  2    1   100
 5. Galko Libor (HOD)      22  1  1    2    99
 6. Müller Jaroslav (BER)  27  1  0    2    99
 7. Filip Martin (HKA)     14  2  2    2    98
 8. Čejka Milan (SOK)      16  0  6    0    92
 9. Suchopár Petr (SOK)    20  0  5    0    90
10. Hřeben V. (JHR)        29  1  0    1    83

S.H.A.

1st League Qualifikation

                                KVA   PRE   LIB   SOK   TRE   TAB  GP W T L GF:GA PTS
1. Karlovy Vary                       8:3   3:2   1:1   5:2   3:1  10 5 4 1 32:22  14
2. Přerov                       3:1         8:1   3:3   5:2   8:3  10 6 1 3 43:30  13
3. Liberec                      2:2   2:4         5:1   5:0   9:2  10 5 1 4 40:28  11
4. Sokolov                      1:2   5:3   5:3         3:1   3:4  10 4 3 3 32:27  11
--------------------------------
5. Třebíč                       4:4   4:2   0:7   2:2         7:5  10 3 2 5 27:42   8
6. Tábor                        3:3   1:4   3:4   3:8   4:5        10 1 1 8 29:54   3

S.H.A.

2nd league

Group A
 1. Karlovy Vary                30 24 1  5 160: 72  49
 2. Liberec                     30 23 2  5 145: 66  48
 3. Příbram                     30 20 4  6 136: 84  44
 4. Kralupy nad Vltavou         30 20 3  7 124: 92  43
 5. Milevsko                    30 15 4 11 117: 97  34
 6. Most                        30 16 2 12 114:128  34
 7. Mladá Boleslav              30 14 4 12 135:120  32
 8. Děčín                       30 14 2 14 116: 92  32
 9. Chomutov                    30 14 2 14  96: 91  30 
10. Benátky nad Jizerou         30 12 5 13 126:121  29
11. Litvínov B                  30 12 1 17 103:118  25
12. Konstruktiva Praha          30 10 2 18  90:104  22
13. Slaný                       30  7 5 18 137:160  19
14. Bohemians                   30  8 2 20  93:137  18
15. Mariánské Lázně             30  8 2 20  74:140  18
16. Litoměřice                  30  2 1 27  78:222   5

Group B
 1. Třebíč                      30 22 0  8 143: 72  44
 2. Přerov                      30 20 4  6 146: 83  44
 3. Kolín                       30 20 4  6 116: 74  44
 4. Znojmo                      30 15 4 11  90: 73  34
 5. Benešov                     30 14 5 11 123:101  33
 6. Karviná                     30 13 5 12 103:106  31
 7. Frýdek - Místek             30 11 6 13  96:114  28
 8. Jihlava                     30 10 7 13  98:109  27
 9. Rosice                      30 13 1 16 101:112  27
10. Kroměříž                    30 10 5 15  89: 94  25
11. Krnov                       30  9 7 14  98:122  25
12. Skuteč                      30 11 3 16  99:126  25
13. Nový Jičín                  30 10 4 16  90:117  24
14. Štrenberk                   30 11 2 17 109:137  24
15. Žďár nad Sázavou            30  8 7 15  86:112  23
16. Litomyšl                    30 10 2 18  74:109  22

Litomyšl and Litoměřice are relegated to the Regional Championship

S.H.A.

2nd League Qualfikation

HC Kadaň - HC Donau Č. Budějovice      2-0 4:1 (1:0,2:1,1:0), 5:0f
HC Kladno 1988 - HC Orlová             0-2 0:5, 2:13
HC Břeclav - SK Klatovy 1898           1-1 5:0, 3:4
HC Jaroměř - HC Alpha Bio Praha        2-0 8:2, 5:3

S.H.A.

Regional Championship

Prague

1. Alpha Bio                    16 15 0  1 131: 34 30
2. HC Praha                     16 15 0  1 139: 28 30
3. Popovice                     16 10 0  6 124: 58 20
4. Žižkov                       16  8 0  8  96: 81 16
5. Comet                        16  8 0  8  97: 92 16
6. 1. ČLTK Kaučuk               16  6 2  8  62: 93 14
7. Říčany                       16  4 3  9  45: 98 11
8. Malešice                     16  2 2 12  58:122  6
9. Apex                         16  0 1 15  42:188  1

North Moravia

Class I
1. HC Orlová                    20 17 3  0 159: 51 37
2. HC Kopřivnice                20 13 1  6 115: 68 27
3. TJ Šumperk                   20 10 1  9  85:107 21
4. HC Uničov                    20  7 5  8  78: 95 19
5. HK Poruba                    20  5 1 14  82:115 11
6. TJ Vagonka Studenka          20  1 3 16  55:138  5

Class II
Basic Table - Group A
1. TJ Valašské Meziříčí         10 10 0 0 70:26 20
2. HC Třinec                    10  7 0 5 61:38 14
3. TJ Jelínek Svinov            10  6 0 4 58:51 12
4. TJ MEZ Frenštát pod R.       10  5 0 5 49:53 10
5. HC Rožnov pod Radhoštěm      10  1 0 9 4O:64  2
6. HC Biocel Vratimov           10  1 0 9 45:91  2

Basic Table - Group B
1. TJ Sokol Stará Bělá           8 8 0 0 64:25 16
2. TJ RD Hor. Benešov            8 3 1 4 41:55  7
3. TJ Jiskra Rýmařov             8 3 0 5 48:48  6
4. HC Stroj. Krnov B             8 3 0 5 41:43  6
5. HC Black Dogs Opava           8 2 1 5 30:S3  5

Final Group
1. TJ Valašské Meziříčí         10 9 0 1 73:26 18
2. HC Třinec                    10 6 0 4 6O:45 12
3. TJ Sokol Stará Bělá          10 6 0 4 73:47 12
4. TJ Jiskra Rýmařov            10 4 0 6 42:64  8
5. TJ RD Horni Benešov          10 3 0 7 39:77  6
6. TJ Jelínek Svinov            10 2 0 8 34:62  4

Relegation Group
7.  TJ MEZ Frenštát p. R         8 7 1 0 54:26 15
8.  HC Rožnov p. R               8 4 0 4 37:38  8
9.  HC Stroj. Krnov B            8 3 1 4 30:38  7
1O. HC Biocel Vratimov           8 3 0 5 42:51  6
11. HC Black Dogs Opava          8 2 0 6 30:40  4

East Bohemia

Final Table
1. Jaroměř                      12 9 1 2 76:31 20
2. Chrudim                      12 7 4 1 67:33 18
3. Náchod                       12 2 1 9 41:77  5
4. M. Třebová                   12 2 1 9 32:75  5

For 5th - 10 Place
1. N. Město nad Metují          28 18 1  9 150: 95 37
2. Hlinsko                      28 12 5 11 140:129 29
3. Dvůr Králové                 28 12 3 13  91:113 27
4. Vrchlabí                     28 11 3 11 120:144 25
5. Chotěboř                     28  5 1 22 105:188 11
6. Třebechovice                 28  3 3 22  69:144  9

Basic Part
1. Chrudim                      18 14 1  3  89: 54 29
2. Jaroměř                      18 12 2  4 122: 65 26
3. M. Třebová                   18 12 0  6  79: 68 24
4. Náchod                       18 11 1  6 101: 66 23
5. N. Město nad Metují          18 11 1  6  96: 55 23
6. Hlinsko                      18  8 2  8  87: 86 18
7. Vrchlabí                     18  7 1 10  70: 96 15
8. Dvůr Králové                 18  5 3 10  54: 82 13
9. Chotěboř                     18  3 1 14  57:122  7
10.Třebechovice                 18  0 2 16  38: 99  2

North
1. Trutnov                      18 16 1  1 145: 47 33
2. Dolní Bouzov                 18 13 0  5 119: 86 26
3. Opočno                       18 12 1  5 118: 67 25
4. Nový Bydžov                  18 10 1  7  95: 80 21
5. Nová Paka                    18  8 4  6  78: 73 20
6. Hronov                       18  7 4  7  89: 79 18
7. Semechnice                   18  6 3  9  81: 95 15
8. Lomnice                      18  4 2 12  76:107 10
9. Čestice                      18  4 1 13  56: 93  9
10.Žamberk                      18  1 1 16  52:182  3

South
1. Havlíčkův Brod               18 15 1  2 174: 62 31
2. Choceň                       18 14 1  3 158: 62 29
3. Jevišovice                   18 10 1  7  71: 84 21
4. Svitavy                      18  9 2  7  77: 67 20
5. Kutná Hora                   18  9 1  8  89: 75 19
6. Světlá nad Sázavou           18  9 0  9  85: 87 18
7. Polička                      18  7 2  9  71: 82 18
8. Tisov                        18  6 0 12  63:140 12
9. Semanín                      18  4 0 14  60: 97  8
10.Zehušice                     18  3 0 15  61:153  6

Middle Bohemia

Class I
1. Kladno 1988                  20 15 1  4 133: 77 31
2. Vlašim                       20 12 0  8  90: 87 24
3. Nynmurk                      20 11 1  8  96: 72 23
4. Poděbrady                    20  8 2 10  79: 96 18
5. Dobříš                       20  6 2 12  59:103 14
6. Neratovice                   20  5 0 15  69: 91 10

Class II
1. Rakovník                     20 17 1  2 168: 59 35
2. Řísuty                       20 13 2  5 138: 89 28
3. Hvězda Kladno                20 11 4  5 166: 94 26
4. Řevnice                      20  6 4 10  84:100 16
5. Černošice                    20  4 0 16  67:189  8
6. Mělník                       20  3 1 16  78:170  7

North Bohemia

1. Kadaň                        24 21 1  2 195: 76 43
2. Klášterec                    24 16 2  6 166: 81 34
3. Louny                        24 10 2 12 121:120 22
4. Jablonec                     24  8 5 11 123:148 21
5. Litoměřice                   14  8 2  4  98: 66 18
6. Povrly                       24  7 3 14 132:186 17
7. Drážďany                     14  3 2  9  46: 90  8
8. Roudnice                     24  3 1 20  89:213  7

Litoměřice played from a half competition a 2nd league. Then came Dresden

West Bohemia

Basic Part
1. Klatovy                      10  8 2  0  65: 29 18
2. SOU Plzeň                    10  6 1  3  52: 32 13
3. Rokycany                     10  5 2  3  44: 35 12
4. IPS Karlovy Vary             10  3 2  5  37: 39  8
5. Vřesová                      10  2 1  7  31: 58  5
6. Osek                         10  2 0  8  27: 63  4

Final Group
1. Klatovy                       6  6 0  0  43: 20 12
2. SOU Plzeň                     6  3 0  3  23: 23  6
3. Rokycany                      6  2 0  4  22: 26  4
4. IPS Karlovy Vary              6  1 0  5  10: 29  2

Class II
1. Stadion Cheb                 10  9 1  0  84: 25 19
2. Mariánské Lázně               9  7 0  2  66: 56 14
3. Trstěnice                    10  3 2  5  80: 65  8
4. Kolová                       10  3 1  6  50: 68  7
5. Nejdek                        9  2 1  6  37: 46  5
6. Aš                            8  1 1  6  23: 86  3

South Bohemia

Basic Part
 1. HC Boston Kluky             20 11 5  4  95: 59 27
 2. TJ Božetice                 19 11 4  4 100: 66 26
 3. HC Vimperk                  20  9 6  5 102: 79 24
 4. HC Donau České Budějovice   19 11 1  7 116: 73 23
 5. Lokomotiva Veselí n. L.     20 10 2  8  87: 84 22
 6. Sl. Rekostav Český Krumlov  20 11 0  9  76: 78 22
 7. Sokol Katovice              20  8 5  7  8O: 76 21
 8. HC Strakonice               20  9 2  9  72: 74 20
 9. Spartak Soběslav            20  7 4  9  82: 70 18
10. Spartak Pelhřimov           20  4 1 15  55:114  9
11. HC FeKS Tábor               20  3 0 17  45:137  6

Final Table
 1. HC Donau C. Budějovice       6  5 0  1  39: 20 10
 2. HC Vimperk                   6  3 0  3  32: 40  6
 3. TJ Božetice                  6  2 1  3  35: 34  5
 4. HC Boston Kluky              6  1 1  4  23: 35  3
 5. Lokomotiva Veselí n. L.     22 11 2  9 100: 97 24
 6. Sl. Rekostav Č. Krumlov     22 12 0 10  89: 91 24

Regional Competition
1. ZD Velká Radouň              14 12 0 2 136:33 24
2. HC Vltava Horní Vltavice     14  9 2 3  72:54 20
3. Sokol Petříkov               14  9 1 4  84:77 19
4. Sokol Římov                  14  7 3 4  84:74 17

South Moravia

1st Class
1. Břeclav                      28 22 1  5 155: 65 45
2. Uherské Hradiště             28 18 1  9 149: 96 37
3. Nedvědice                    28 16 3  9 141:105 35
4. Velká Bíteš                  28 16 2 10 123: 74 34
5. VŠ Brno                      28 14 1 13  99: 93 29
6. Blansko                      28  9 2 17 106:148 20
7. Uherský Brod                 28  6 2 20 105:160 14
8. Uherský Ostroh               28  4 2 22  77:214 10

IInd Class
Basic Part - Group A
1. Telč                         12 8 3 1 72:4O 19
2. Řečice                       12 8 2 2 75:59 18
3. HAS Jihlava                  12 7 1 4 72:39 15
4. Bohdaleč                     12 6 1 5 71:61 13
5. Třešť                        12 4 1 7 60:88  9
6. Nová Říše                    12 2 2 8 37:62  6
7. Dl. Brtnice                  12 1 2 9 31:69  4

Basic Part - Group B
1. Náměšť nad Oslavou           14 14 0  0 177: 22 28
2. Tetčice                      14 10 1  3 123: 45 21
3. Čechočovice                  14 8  2  4  78: 65 18
4. Popůvky                      14 6  1  7  57: 66 13
5. Vel. Bíteš B                 14 6  0  8  54:107 12
6. Medlov                       14 4  0 10  69:102  8
7. Domašov                      14 3  1 10  42:111  7
8. Velké Meziříčí               14 2  1 11  48:130  5

Basic Part - Group C
1. Boskovice                    12 12 0  0 110:26 24
2. Lysice                       12  6 2  4  47:51 14
3. Vev. Bítýška                 12  6 1  5  47:48 13
4. Nedvědice B                  12  4 4  4  41:43 12
5. Malhostovice                 12  4 2  6  51:49 10
6. Rájec                        12  3 3  6  50:66  9
7. Černá Hora                   12  0 2 10  23:86  2

Basic Part - Group D
1. Hrušky                       10 10 0 0 97:12 2O
2. Vyškov                       10  6 2 2 64:32 14
3. HLC Brno                     10  6 1 3 41:38 13
4. Březina                      10  3 1 6 36:60  7
5. Ivanovice na Hané            10  2 1 7 22:57  5
6. Juliánov                     10  0 1 9 20:81  1

Final Group A & B
1. Náměšť nad Oslavou           10 9 0 1 69:30 18
2. Telč                         10 7 0 3 56:39 14
3. Tetčice                      10 6 0 4 57:34 12
4. HAS Jihlava                  10 4 1 5 38:42  9
5. Čechočovice                  10 2 0 8 32:80  4
6. Řečice                       10 1 1 8 37:64  3

Final Group C & D
1. Boskovice                    10 7 2 1  77: 25 16
2. Hrušky                       10 7 2 1 101: 19 16
3. Vyškov                       10 8 0 2  59: 29 16
4. HLC Brno                     10 3 0 7  38: 73  6
5. Lysice                       10 2 0 8  34: 82  4
6. Vev. Bitýška                 10 1 0 9  24:105  2

Relegation Group A
1. Bohdaleč                     12 7 0 4 75:63 14
2. Třešť                        12 6 1 5 67:74 13
3. Dl. Brtnice                  12 6 O 6 52:59 12
4. Nová Říše                    12 4 1 7 53:51  9

Relegation Group B
1. Popůvky                      15 10 0  5 95: 62 20
2. Velké Meziříčí               16  8 1  7 84: 67 17
3. Medlov                       15  8 0  7 95: 91 16
4. Domašov                      16  7 1  8 78: 96 15
5. Velká Bíteš B                16  5 0 11 67:103 10

Relegation Group C
1. Rájec - Jestřebí             12 8 2  2 53:35 18
2. Nedvědice B                  12 7 3  2 68:38 17
3. Malhostovice                 12 5 2  5 58:50 12
4. Černá Hora                   12 0 1 11 26:82  1

Relegation Group D
1. Ivanovice na Hané             8 4 1 3 30:31 9
2. Březina                       8 4 0 4 37:34 8
3. Juliánov                      8 3 1 4 30:32 7

S.H.A.

District Championships

Blansko
 1. Sloup                        6 6 0 0 41:12 12
 2. Bořitov                      6 2 1 3 15:29  5
 3. Vilémovice                   6 2 0 4 18:22  4
 4. Kunštát                      6 1 1 4 17:28  3

Brno - city
Starý Lískovec and Technika Brno played in Brno - region

Brno-region
1. Technika Brno (BM)           10 8 0 2 83:24 16
2. Hrušky B (VY)                10 7 0 3 70:49 14
3. Šerkovice                    10 6 0 4 61:49 12
4. Lelekovice                    8 5 0 3 49:6O 10
5. Oslavany                      8 1 0 7 13:48  2
6. Starý Lískovec               10 1 0 9 45:91  2

Jihlava
1. Dačice (JH)                  10 7 1 2 53:29 15
2. Polná                        10 5 1 4 52:47 11
3. Růžeň                        10 5 1 4 39:39 11
4. Puklice                      10 5 0 5 42:36 10
5. Brtnice                      10 2 0 8 30:61  4

Kroměříž
Chomýž, SKP Kroměříž a Zborovice played in District Přerov

Přerov
1. SKP Kroměříž                 12 8 3  1  93: 56 19
2. Milenov                      12 8 0  4 134: 82 16
3. Zborovice                    12 7 0  5 102: 73 14
4. Troubky                      12 6 2  4  75: 72 14
5. Citov                        12 6 1  5 102: 95 13
6. Chomýž                       12 2 0 10  47:112  4
7. Kojetín                      12 2 0 10  54:117  4

Třebíč
1. Náměšť n. O. B               14 12 0  2 101: 41 24
2. Studenec                     14 10 1  3  93: 45 21
3. Stařeč                       14  9 2  3 108: 58 20
4. Okříšky                      14  7 2  5  65: 61 16
5. Pokojovice                   14  5 2  7  66: 67 12
6. Mor. Budějovice              14  6 0  8  75: 84 12
7. Vladislav                    14  3 1 10  53:122  7
8. Mohelno                      14  0 0 14  26:109  0

Vyškov
1. Vítovice                     10 8 0 2 51:30 16
2. Kovalovice                   10 7 2 1 50:20 16
3. Jiříkovice                   10 7 1 2 70:26 15
4. Velatice                     10 4 1 5 52:45  9
5. Křenovice                    10 1 1 8 19:67  3
6. Nížkovice                    10 0 1 9 22:76  1

Zlín
1. Želechovice                   8 8 0 0 118:46 16
2. Z-klub Zlín                   8 4 0 4  65:48  8
3. Technika Zlín                 8 4 0 4  53:46  8
4. Brumov                        8 2 0 6  30:93  4
5. Bojkovice (UH)                8 1 0 7  27:71  2

Znojmo
1. Znojmo B                      8 6 0 2 62:41 12
2. Citonice                      8 6 0 2 48:26 12
3. Blížkovice                    8 4 0 4 59:58  8
4. Pavlice                       8 2 O 6 35:53  4
5. Horní Dunajovice              8 2 0 6 23:47  4

Žďár nad Sázavou
1. Vír                          14 12 0 2  112: 61 24	
2. Granit Žďár n. S.            14 14 0  3 108: 58 22
3. Šakals Žďár n. S.            13  8 0  5  72: 59 16
4. Vojnův Městec                14  7 1  6  79: 70 15
5. Slavkovice                   14  7 0  7  63: 77 14
6. Měřín                        14  3 1 10  49: 75  7
7. Křižanov                     14  3 0 11  53: 76  6
8. Velké Meziříčí B             13  3 0 10  43:103  6