S.H.A. Main Page


Czech Extraleague 1997/98

                                GP  W  T  L  GF:GA PTS
 1. Petra Vsetín                52 33  6 13 181:116 72
 2. Vítkovice                   52 31  7 14 174:142 69
 3. Železárny Třinec            52 29 11 12 189:156 69
 4. Sparta Praha                52 27 10 15 176:116 64
 5. Keramika Plzeň              52 24 11 17 160:146 59
 6. Slavia Praha                52 22 12 18 152:132 56
 7. Chemopetrol Litvínov        52 22 12 18 167:128 56
 8. IPB Pojišťovna Pardubice    52 22  8 22 158:149 52
 9. Dukla Jihlava               52 21  9 22 137:139 51
10. České Budějovice            52 19 10 23 149:149 48
11. ZPS-Barum Zlín              52 20  8 24 166:183 48 
12. Velvana Kladno              52 11 10 31 124:194 32
13. Becherovka Karlovy Vary     52  9 12 31 130:202 30
14. Bohemex Trade Opava         52  7  8 37 101:211 22

  VSE VIT SPA PAR TRI CBE KLA SLA LIT ZLN PLZ KVA JIH OPA
Vsetín xxx 2:2, 5:0 3:1, 2:0 3:2, 6:3 2:1, 2:5 8:1, 2:4 3:1, 7:1 2:2, 5:5 3:0, 4:2 5:1, 3:0 0:2, 6:1 7:3, 7:4 6:2, 4:1 2:1, 5.1
Vítkovice 8:5, 5:2 xxx 3:3, 2:0 4:3, 7:3 3:0, 4:1 3:1, 4:2 8:3, 3:1 0:1, 6:4 1:0, 1:1 3:2, 8:1 4:1, 5:0 8:3, 3:1 4:4, 3:3 4:3, 4:2
Sparta 0:1, 0:2 7:3, 2:5 xxx 2:0, 2:1 3:3, 4:2 2:4, 2:2 6:1, 3:3 2:0, 3:2 5:2, 6:2 7:4, 4:2 4:4, 2:2 5:3, 8:3 3:1, 4:0 9:1, 5:1
Pardubice 6:1, 6:3 4:1, 7:0 2:3, 2:2 xxx 1:5, 1:5 6:2, 2:3 4:2, 5:2 2:2, 2:1 2:2, 3:2 4:1, 3:3 4:1, 5:2 2:2, 2:2 2:0, 3:3 4:2, 4:3
Třinec 3:1, 2:4 4:2, 6:4 3:1, 4:2 6:2, 5:2 xxx 3:5, 4:4 2:0, 6:3 3:7, 3:1 2:2, 6:0 6:4, 5:3 2:1, 7:4 6:6, 7:6 5:3, 3:3 6:2, 6:2
Budějovice 0:1, 2:3 3:3, 1:4 2:2, 2:3 5:2, 6:4 7:1, 7:2 xxx 5:3, 4:2 4:2, 1:3 2:3, 3:6 3:3, 6:1 2:5, 5:6 4:2, 7:1 2:4, 5:2 3:1, 4:1
Kladno 3:2, 2:4 8:4, 1:1 2:2, 2:4 4:6, 0:4 2:4, 4:0 3:5, 1:4 xxx 6:2, 2:1 3:3, 1:1 5:2, 4:3 2:2, 3:3 4:3, 1:3 2:4, 2:5 4:2, 4:2
Slavia 4:4, 3:2 0:2, 6:2 7:3, 1:5 4:2, 3:1 1:6, 5:5 3:2, 1:1 2:1, 6:1 xxx 1:1, 3:1 4:1, 5:5 2:5, 1:2 3:2, 6:0 2:2, 2:2 6:1, 1:1
Litvínov 5:1, 2:2 4:1, 5:6 3:2, 3:0 7:3, 2:1 9:0, 0:0 4:2, 5:1 8:1, 7:1 4:2, 1:2 xxx 4:4, 4:1 3:6, 1:4 3:0, 7:2 7:2, 4:4 3:2, 9:2
Zlín 2:5, 1:5 4:3, 3:0 4:2, 5:2 1:5, 3:3 4:6, 5:2 5:1, 1:1 6:2, 5:4 3:8, 6:3 6:4, 2:4 xxx 2:3, 2:3 2:2, 5:2 3:1, 0:2 7:2, 10:2
Plzeň 4:3, 0:1 0:2, 4:0 0:5, 0:10 4:1, 5:3 4:4, 4:6 1:1, 5:0 2:2, 7:1 2:1, 3:6 2:1, 3:3 2:3, 6:5 xxx 5:3, 8:2 4:3, 7:1 5:0, 2:2
Karlovy Vary 4:9, 1:2 2:4, 2:4 3:3, 1:7 2:4, 2:4 1:5, 3:3 3:1, 2:2 4:4, 6:1 2:1, 2:2 5:1, 3:2 0:2, 3:6 1:1, 4:4 xxx 5:0, 2:4 2:3, 2:2
Jihlava 3:2, 2:4 6:2, 2:3 1:2, 3:5 5:2, 2:3 0:1, 1:1 3:1, 5:2 3:1, 1:0 3:1, 1:3 3:0, 2:1 3:4, 0:1 4:3, 3:1 1:2, 4:2 xxx 6:1, 8:3
Opava 0:6, 2:2 3:6, 1:2 3:2, 0:4 1:5, 3:1 2:2, 3:4 4:3, 1:0 3:6, 2:2 1:3, 3:5 1:4, 4:7 3:3, 3:4 2:1, 1:4 5:1, 1:3 1:1, 3:5 xxx

Play off

Quarterfinal

HC Petra Vsetín - HC IPB Pojišťovna Pardubice    3-0 
HC Petra Vsetín - HC IPB Pojišťovna Pardubice    7:0 (2:0, 3:0, 2:0)
8. A. Galkin (J. Srdínko, J. Beránek), 9. J. Dopita (P. Zubíček), 22. T. Sršeň (A. Galkin, J. Srdínko) 
24. J. Dopita (R. Tesařík), 30. J. Dopita (T. Kapusta, R. Bělohlav), 49. J. Dopita (P. Zubíček), 
50. A. Jaškin (T. Sršeň, J. Beránek). 
Referee: T. Svoboda – Hejduk, Jonáš. Penalties: 4:6. Powerplay goals: 1:0. Spectators: 4580. 
VSE: Čechmánek – Stavjaňa (21. Divíšek), Veber, Jaškin, Srdínko, Zubíček, Tesařík – Kratěna, Broš, Stantien – 
Sršeň, Galkin, Beránek – Bělohlav, Dopita, Kapusta.
PCE: Barta (50. Svoboda) – Pácal, Píša, Malinský, Mudroch, Cypljakov, Pospíšil, (32. Kříž), Hrubeš – Hejduk, 
Blažek, Jantovský – Procházka, Martinec, Kudrna – Pýcha, Plášek, Kábrt, (32. Paleček, Sýkora, Rozsíval)
 
HC Petra Vsetín - HC IPB Pojišťovna Pardubice    5:2 (2:1, 2:1, 1:0)
14. O. Kratěna (A. Stavjaňa, J. Veber), 15. T. Sršeň (A. Galkin, J. Beránek), 
21. R. Stantien (O. Kratěna, M. Broš), 26. R. Bělohlav (M. Divíšek, T. Kapusta), 
50. M. Broš (O. Kratěna, J. Veber) – 4. J. Malinský (T. Martinec), 30. J. Kudrna (T. Martinec, J. Malinský). 
Referee: Rejthar – Guth, Rittich. Penalties: 3:4 and Plášek 5 min and game misconduct, Kříž 10 min. 
Powerplay goals: 2:1. Spectators: 5280. 
VSE: Čechmánek – Stavjaňa, Veber, Jaškin, Srdínko, Zubíček (21. Divíšek), Tesařík – Kratěna, Broš, Stantien – 
Sršeň, Galkin, Beránek – Bělohlav, Dopita, Kapusta.
PCE: Barta (26. Svoboda) – Cypljakov, Mudroch, Malinský, Kříž, Pácal, Píša – Pýcha, Sýkora, Kábrt – 
Plášek (21. Rozsíval), Martinec, Kudrna – Hejduk, Blažek (41. Paleček), Jantovský. 

HC IPB Pojišťovna Pardubice - HC Petra Vsetín    3:4 (0:2, 2:1, 1:1)
25. J. Kudrna (T. Martinec), 35. P. Kříž, 43. J. Jantovský (S. Procházka, M. Hejduk) – 
8. J. Veber (J. Dopita, P. Zubíček), 15. M. Broš (A. Stavjaňa), 29. J. Beránek (T. Sršeň, A. Galkin), 
44. R. Tesařík (J. Dopita). 
Referee: T. Svoboda – Bádal, Pouzar. penalties: 7:8 and Stavjaňa 10 min. Powerplay goals: 1:2. Spectators: 9000
PCE: Barta – Pácal, Mudroch, Malinský, Kříž, Píša, R. Pospíšil – Hejduk, Plášek, Jantovský – 
S. Procházka, Martinec, Kudrna – Pýcha, Sýkora, Kábrt.
VSE: Čechmánek – Stavjaňa, Veber, Jaškin, Srdínko, Zubíček, Tesařík – Kratěna, Broš, Stantien – 
Sršeň, Galkin, Beránek – Bělohlav, Dopita, Kapusta. 

HC Vítkovice - Chemopetrol Litvínov    3-1 
HC Vítkovice - Chemopetrol Litvínov    5:2 (0:1, 2:1, 3:0)
22., 55. L. Krayzel, 32. A. Prokopjev, 58. A. Čerbajev, 60. D. Moravec - 19. M. Rousek, 21. T. Vlasák

HC Vítkovice - Chemopetrol Litvínov    6:5 (1:1, 2:3, 3:1)
34., 58. A. Čerbajev, 12. A. Krátoška, 28. D. Moravec, 49. A. Prokopjev, 51. D. Jerofejev - 
21., 25. R. Muftijev, 3. R. Kysela, 40. D. Afinogenov, 46. J. Alinč  

Chemopetrol Litvínov - HC Vítkovice    2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
29. P. Hrbek, 42. D. Denisov 

Chemopetrol Litvínov - HC Vítkovice    3:4 (1:2, 2:2, 0:0)
8. I. Prorok, 22. R. Muftijev, 37. P. Hrbek - 4. A. Prokopjev, 16. L. Krayzel, 28. V. Škuta, 36. M. Kotásek 

HC Sparta Sparta - HC Keramika Plzeň   3-2 
HC Sparta Sparta - HC Keramika Plzeň   2:3ps (1:0, 0:1, 1:1, 0:0)
14. R. Žemlička, 51. F. Kučera - 30. P. Vostřák, 48. M. Porák, pen-shot: J. Řezníček 

HC Sparta Sparta - HC Keramika Plzeň   4:2 (2:2, 1:0, 1:0)
7., 58. J. Kverka, 15. J. Zelenka, 21. F. Kučera - 17. M. Navrátil, 18. P. Vostřák

HC Keramika Plzeň - HC Sparta Sparta   5:2 (1:2, 1:0, 3:0)
3., 52. J. Bednář, 40., 42. M. Straka, 60. P. Vostřák - 7. J. Kverka, 9. J. Hlinka

HC Keramika Plzeň - HC Sparta Sparta   1:2
32. P. Geffert - 49. J. Zelenka, 60. J. Kverka  

HC Sparta Sparta - HC Keramika Plzeň   4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
9., 58. J. Vykoukal, 14. J. Hlinka, 25. F. Kučera - 40. J. Jelen

HC Železárny Třinec - HC Slavia Praha  3-2 
HC Železárny Třinec - HC Slavia Praha  4:3 (2:1, 1:0, 1:2)
18., 47. V. Ujčík, 13. R. Král, 30. R. Kaděra - 12. V. Machulda, 49. J. Doležal, 58. T. Kucharczyk 

HC Železárny Třinec - HC Slavia Praha  3:4 (1:1, 1:3, 1:0)
6. J. Daňo, 27. T. Chlubna, 43. J. Peterek - 2. T. Kucharčík, 22. R. Kostka, 28. V. Machulda, 34. M. Kacíř 

HC Slavia Praha - HC Železárny Třinec  4:5ps (2:3, 2:1, 0:0, 0:0)
10. J. Doležal, 18. M. Kacíř, 27. M. Sup, 34. M. Bakula - 1., 25. L. Lubina, 9. V. Ujčík, 15. R. Král, 
pen-shot: J. Peterek 

HC Slavia Praha - HC Železárny Třinec  7:4 (3:2, 1:1, 3:1) 
15., 37.  M. Kacíř, 10. P. Kadlec, 19. T. Kupka, 42. M. Sup, 57. T. Kucharčík, 60. J. Poukar -  
25., 55. R. Král, 1. J. Kuntoš, 11. V. Ujčík   

HC Železárny Třinec - HC Slavia Praha  7:0 (1:0, 3:0, 3:0)
7., 47. T. Chlubna, 23., 28. L. Lubina, 38., 50. V. Ujčík, 51. A. Zima
 
Semifinal

HC Petra Vsetín - Sparta Praha         3-1 
HC Petra Vsetín - Sparta Praha         4:1 (2:0, 2:1, 0:0)
10. R. Bělohlav, 18. O. Kratěna, 22. M. Broš, 32. J. Dopita - 37. R. Žemlička 

HC Petra Vsetín - Sparta Praha         3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
34. R. Bělohlav, 40. T. Sršeň, 60. J. Dopita - 36. M. Sivek

Sparta Praha - HC Petra Vsetín         4:1 (2:0, 0:1, 2:0)
5. V. Burda, 9. M. Chabada, 49. J. Zelenka, 58. J. Hlaváč - 39. T. Sršeň

Sparta Praha - HC Petra Vsetín         2:5 (0:2, 1:2, 1:1)
27. J. Kverka, 42. M. Hlinka - 27., 37. J. Dopita, 9. R. Bělohlav, 12. T. Kapusta, 43. O. Kratěna


HC Vitkovice - Železárny Třinec        2-3 
HC Vitkovice - Železárny Třinec        6:5 (3:3, 2:1, 1:1)
13. A. Prokopjev, 14. A. Krátoška, 16. L. Polášek, 26. A. Čerbajev, 36. D. Moravec, 50. R. Šimíček - 
34., 60. R. Kaděra, 10. T. Chlubna, 10. R. Král, 20. L. Lubina  

HC Vitkovice - Železárny Třinec        0:4 (0:3, 0:1, 0:0)
4. T. Chlubna, 5. L. Lubina, 16. J. Kuntoš, 36. J. Peterek 

Železárny Třinec - HC Vitkovice        3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
28. P. Folta, 31. R. král, 59. V. Ujčík - 47. D. Moravec

Železárny Třinec - HC Vitkovice        1:4 (1:2, 0:2, 0:0)
9. R. Král - 11., D. Moravec, 11. L. Polášek, 25. R.Šimíček, 31. D. Jerofejev  

HC Vitkovice - Železárny Třinec        1:4 (0:0, 1:2, 0:2)
31. D. Moravec - 22. V. Ujčík, 37. R. Král, 49. J. Daňo, 54. Z. Sedlák 

for 3rd place

HC Vitkovice - Sparta Praha            1-1
Sparta Praha - HC Vitkovice            4-9 (2:0, 0:6, 2:3)
16., 59. J. Kverka, 12. J. Zelenka, 45. M. Hlinka - 23., 33. P. Zajonc, 33., 51. L. Krayzel, 
44., 53. A. Čerbajev, 21. L. Polášek, 27. R. Ševěček, 30. R. Kelner  

HC Vitkovice - Sparta Praha            1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
14. P. Zajonc - 7. P. Martinec, 21. J. Zelenka  

Final

Petra Vsetín - Železárny Třinec        3-0 
Petra Vsetín - Železárny Třinec        5:1 (1:1, 1:0, 3:0)
4., 44. J. Dopita, 33. 51. J. Veber, 42. T. Kapusta - 18. P. Jančařík 

Petra Vsetín - Železárny Třinec        4:1 (0:0, 1:1, 3:0)
40. T. Sršeň, 42. R. Bělohlav, 52. J. Dopita, 53. I. Padělek - 21. Ľ. Sekeráš  

Železárny Třinec Petra Vsetín          1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
25. T. Chlubna - 14. J. Beránek, 35. J. Dopita, 60. A. Jaškin

HC Petra Vsetín:
Čechmánek, Pešat- A. Stavjaňa, Jaškin, Veber, Srdínko, Zubíček, Tesařík, Dívíšek, Šafařík, M. Táborský -
Dopita, Galkin, Sršeň, Beránek, Bělohlav, Kapusta, Kratěna, Vlach, Broš, Stantien, Padělek, Hruška, Demel, Tomajko

Qualifikation for Extraleague

HC Bohemex Trade Opava - HC Znojemští Orli  4-3 1:4 (1:1, 0:2, 0:1), 1:2 (0:0,1:2,0:0), 2:3 0:1, 2:2, 0:0), 
                                                4:1 (2:0, 1:1, 1:0), 6:4 (2:1, 2:1, 2:2), 
                                                3:2ot (2:0, 0:0, 0:2, 1:0), 6:0 (3:0, 2:0, 1:0)

Home                                      Road 
 1. Vítkovice    26 21 4  1 104:49 46      1. Vsetín       26 13 3 10 77: 70 29
 2. Vsetín       26 20 3  3 104:46 43      2. Třinec       26 10 7  9 74: 82 27
 3. Třinec       26 19 4  3 115:74 42      3. Plzeň        26 10 6 10 71: 77 26
 4. Litvínov     26 18 4  4 114:52 40      4. Sparta       26 10 5 11 76: 63 25
 5. Sparta       26 17 5  4 100:54 39      5. Vítkovice    26 10 3 13 70: 93 23
 6. Pardubice    26 15 7  4  88:55 37      6. Slavia       26  9 4 13 70: 72 22
 7. Slavia       26 13 8  5  82:60 34      7. Jihlava      26  6 8 12 62: 88 20
 8. Plzeň        26 14 5  7  89:69 33      8. Č.Budějovice 26  6 6 14 55: 83 18
 9. Jihlava      26 15 1 10  75:51 31      9. Zlín         26  6 5 15 69:103 17
10. Zlín         26 14 3  9  97:80 31     10. Litvínov     26  4 8 14 53: 76 16
11. Č.Budějovice 26 13 4  9  94:66 30     11. Pardubice    26  7 1 18 70: 94 15
12. Kladno       26 10 6 10  75:76 26     13. Kladno       26  1 4 21 49:118  6
13. Karlovy Vary 26  6 8 12  68:85 20     12. Karlovy Vary 26  3 4 19 62:117 10
14. Opava        26  6 5 15  56:86 17     14. Opava        26  1 3 22 45:125  5

1st Quarter                         2nd Quarter
 1. Vítkovice 13 9 2 2 49:36 20     Třinec    13 8 3 2 48:42 19  
 2. Sparta    13 7 4 2 47:27 18     Vsetín    13 7 2 4 38:26 16
 3. Vsetín    13 8 1 4 49:35 17     Slavia    13 6 4 3 35:30 16  
 4. Litvínov  13 7 2 4 41:32 16     Litvínov  13 6 3 4 46:30 15  
 5. Třinec    13 7 2 4 41:33 16     Č. Buděj. 13 6 3 4 40:29 15  
 6. Plzeň     13 7 2 4 36:29 16     Pardubice 13 6 3 4 42:33 15  
 7. Zlín      13 6 1 6 40:38 13     Vítkovice 13 6 2 5 38:33 14  
 8. Pardubice 13 6 0 7 38:39 12     Plzeň     13 5 4 4 34:32 14  
 9. Jihlava   13 5 2 6 27:29 12     Jihlava   13 6 1 6 41:39 13  
10. Kladno    13 5 2 6 43:47 12     K. Vary   13 3 6 4 39:42 12  
11. Slavia    13 5 1 7 36:36 11     Zlín      13 4 3 6 43:55 11  
12. Opava     13 3 2 8 28:50  8     Sparta    13 4 2 7 32:35 10  
13. Č. Buděj. 13 3 1 9 31:51  7     Kladno    13 2 3 8 32:50  7  
14. K. Vary   13 2 011 27:51  4     Opava     13 2 110 22:54  5  

3rd Quarter                        4th Quarter
 1. Sparta    13 9 2 2 51:30 20     Vsetín    13 102 1 57:28 22
 2. Slavia    13 8 2 3 42:25 18     Třinec    13 7 3 3 52:48 17
 3. Vítkovice 13 8 2 3 48:37 18     Vítkovice 13 8 1 4 39:36 17
 4. Třinec    13 7 3 3 48:33 17     Sparta    13 7 2 4 46:25 16
 5. Vsetín    13 8 1 4 37:27 17     Pardubice 13 7 2 4 43:31 16
 6. Plzeň     13 6 3 4 46:38 15     Č. Buděj. 13 6 2 5 43:35 14
 7. Jihlava   13 6 3 4 31:31 15     Plzeň     13 6 2 5 44:47 14
 8. Litvínov  13 4 4 5 41:37 12     Litvínov  13 5 3 5 39:29 13
 9. Č. Buděj. 13 4 4 5 35:34 12     Zlín      13 6 1 6 46:41 13
10. Zlín      13 4 3 6 37:49 11     Slavia    13 3 5 5 39:41 11
11. Pardubice 13 3 3 7 35:46  9     Jihlava   13 4 3 6 38:40 11
12. Kladno    13 2 4 7 26:34  8     K. Vary   13 3 3 7 38:53  9
13. Opava     13 1 3 9 22:48  5     Kladno    13 2 110 23:63  5
14. K. Vary   13 1 3 9 26:56  5     Opava     13 1 210 29:59  4

Periods       First Period             Second Period            Third Period
 1. Vsetín    52 27 11 14 60:35 65     52 19 22 11 57:47 60     52 31 12  9 64:34 74
 2. Vítkovice 52 19 16 17 51:45 54     52 21 17 14 65:48 59     52 19 15 18 58:49 53
 3. Třinec    52 21 15 16 55:43 57     52 25 12 15 74:59 62     52 19 18 15 60:54 56
 4. Sparta    52 21 23  8 58:33 65     52 21 12 19 56:41 54     52 20 16 16 62:43 56
 5. Plzeň     52 19 14 19 51:49 52     52 22 13 17 54:50 57     52 22 16 14 55:47 60
 6. Slavia    52 13 20 19 45:51 46     52 21 18 13 49:36 60     52 22 15 15 58:45 59
 7. Litvínov  52 16 19 17 46:43 51     52 25 13 14 62:40 63     52 22 12 18 59:45 56
 8. Pardubice 52 23 12 17 58:47 58     52 20 14 18 58:52 54     52 17 14 21 42:50 48
 9. Zlín      52 18 13 21 55:63 49     52 18 12 22 57:61 48     52 14 20 18 54:59 48
10. Jihlava   52 17 16 19 49:52 50     52 14 19 19 47:45 47     52 17 17 18 41:42 51
11. Č. Buděj. 52 17 17 18 46:52 51     52 21 17 17 58:45 59     52 13 20 19 41:51 46
12. Kladno    52 14 13 25 40:62 41     52 11 12 29 39:71 34     52 13 20 19 44:57 46
13. K. Vary   52 15 14 23 41:60 44     52 14 11 27 44:73 39     52 14 13 25 45:69 41
14. Opava     52 13 19 20 36:56 45     52 11 10 31 28:80 32     52  9 16 27 37:75 34

Fair Play                    t2 t5 t10 to_end  total_points
 1. Keramika Plzeň           228 2  6    2     566
 2. Becherovka Karlovy Vary  206 3  8    4     587
 3. České Budějovice         243 1  6    2     591
 4. Bohemex Trade Opava      252 2  6    2     614
 5. Chemopetrol Litvínov     236 2  8    3     622
 6. Slavia Praha             246 3  7    3     637
 7. Vítkovice                252 3  8    4     679
 8. IPB Pojišťovna Pardubice 244 5 15    6     783
 9. Petra Vsetín             254 5 16    9     873
10. ZPS-Barum Zlín           259 9 11   10     873
11. Sparta Praha             266 9 11   10     887
12. Železárny Třinec         278 7 14    8     891
13. Dukla Jihlava            301 6 10    8     892
14. Velvana Kladno           277 7 17    7     899

Attendance                   home   road   Total  GP
 1. Vítkovice                195755 138601 334356 52
 2. IPB Pojišťovna Pardubice 181065 127509 308574 52
 3. Keramika Plzeň           179692 123177 302869 52
 4. Sparta Praha             144693 143255 287948 52
 5. ZPS-Barum Zlín           154807 126224 281031 52
 6. Petra Vsetín             126157 148131 274288 52
 7. Chemopetrol Litvínov     136827 128732 265559 52
 8. Železárny Třinec         127620 129049 256669 52
 9. Dukla Jihlava            118706 121609 240315 52
10. Becherovka Karlovy Vary  112281 127161 239442 52
11. Slavia Praha              90166 135532 225698 52
12. České Budějovice          87264 125598 212862 52
13. Velvana Kladno            84200 128113 212313 52
14. Bohemex Trade Opava       81549 118091 199640 52

Scoring Leaders             Post Team  GP   G   A  PTS
  1. Moravec      David       VIT   51  38  26  64
  2. Kadera       Roman       TRI   50  24  38  62
  3. Ruzicka      Vladimir    SLA   49  20  40  60
  4. Toupal       Radek       CEB   51  17  41  58
  5. Zelenka      Jiri        SPA   51  28  27  55
  6. Dopita       Jiri        VSE   50  21  34  55
  7. Daňo         Jozef       TRI   49  18  37  55
  8. BERÁNEK      Josef       VSE   45  24  27  51
  9. Prokopjev    Alexander   VIT   52  16  35  51
 10. Hrbek        Petr        LIT   52  21  27  48
 11. Kapusta      Tomas       VSE   52  13  35  48
 12. Vlk          Petr        JIH   50  22  25  47
 13. HLAVÁČ       Jan         SPA   48  17  30  47
 14. Cajanek      Petr        ZLN   46  19  27  46
 15. Hejduk       Milan       PCE   48  26  19  45
 16. Prorok       Ivo         LIT   52  23  22  45
 17. Vostrak      Pavel       PLZ   52  23  22  45
 18. Kral         Richard     TRI   47  19  26  45
 19. Martinec     Patrik      SPA   52  16  29  45
 20. Vlasak       Tomas       LIT   51  22  22  44
 21. Sršen        Tomas       VSE   50  13  31  44
 22. Sekeráš      Lubomir     TRI   50  11  33  44
 23. Simicek      Roman       VIT   40  16  27  43
 24. Straka       Michal      PLZ   51  13  30  43
 25. Martinec     Tomas       PCE   48  11  32  43
 26. Nemcicky     Tomas       ZLN   49  19  23  42
 27. Sup          Michal      SLA   50  12  30  42
 28. Bednar       Jaroslav    PLZ   34  26  15  41
 29. Bělohlav     Radek       VSE   51  18  23  41
 30. Galkin       Andrej      VSE   51  18  22  40
 31. Žemlička     Richard     SPA   44  16  24  40
 32. Turek        Filip       CEB   52  12  28  40
 33. Kudrna       Jaroslav    PCE   48  22  17  39
 34. Rob          Lubos       CEB   52  18  21  39
 35. Peterek      Jan         TRI   50  13  26  39
 36. Blazek       Tomas       PCE   42   7  32  39
 37. Meluzín      Roman       ZLN   50  17  21  38
 38. Steiner      Ondrej      KVA   50  15  23  38
 39. Krayzel      Ludek       VIT   42  14  24  38
 40. Lubina       Ladislav    TRI   51  23  14  37
 41. Jánoš        Branislav   ZLN   50  18  19  37
 42. Hlinka       Jaroslav    SPA   51  18  19  37
 43. Janků        Pavel       ZLN   51  15  22  37
 44. Geffert      Pavel       PLZ   49  13  24  37
 45. Kotasek      Martin      VIT   50  16  20  36
 46. Machulda     Vladimir    SLA   35  15  21  36
 47. Okal         Miroslav    ZLN   48  15  21  36
 48. Nedoma       Milan       CEB   52   9  27  36
 49. Volak        Milan       PLZ   52  16  19  35
 50. Malinsky     Jiri        PCE   50  13  22  35
 51. Polcar       Ales        JIH   39  12  23  35
 52. Svoboda      Ladislav    KLA   49  21  13  34
 53. Chlubna      Tomas       TRI   50  20  14  34
 54. Hlinka       Miroslav    SPA   52  11  23  34
 55. Antos        Milan       JIH   52  15  18  33
 56. Kucharcik    Tomas       SLA   48  14  19  33
 57. Cihlar       Jiri        JIH   51  12  21  33
 58. Eiselt       Vaclav      KLA   52  12  21  33
 59. Rousek       Martin      LIT   46  10  23  33
 60. PROCHÁZKA    Stanislav   PCE   51  20  12  32
 61. Cerbajev     Alexander   VIT   51  15  17  32
 62. KACÍŘ        Marian      SLA   33  14  18  32
 63. Bros         Michal      VSE   47  14  18  32
 64. Alinc        Jan         LIT   33  12  20  32
 65. Petrovka     Vladimir    LIT   50  11  20  31
 66. Jerofejev    Dmitrij     VIT   52  10  21  31
 67. Jantovsky    Jiri        PCE   45  18  12  30
 68. Pospisil     David       PLZ   52  17  13  30
 69. Barus        Miroslav    CEB   47  14  16  30
 70. Dolezal      Jiri        SLA   45  12  18  30
 71. Navratil     Milan       PLZ   52  12  18  30
 72. Marak        Zbynek      OPA   51  11  19  30
 73. Reznicek     Josef       PLZ   52   7  23  30
 74. Nedved       Jaroslav    SPA   44  10  19  29
 75. Zajic        Josef       KLA   42   9  20  29
 76. Kratena      Ondrej      VSE   47  13  15  28
 77. Filip        Martin      KVA   38   5  22  27
 78. Poukar       Jiri        SLA   47  14  12  26
 79. Vykoukal     Jiri        SPA   38   6  20  26
 80. Burda        Vaclav      SPA   51   3  23  26
 81. Sailer       Petr        CEB   50  15  10  25
 82. Kysela       Robert      LIT   49  12  13  25
 83. Zima         Ales        ZLN   28  10  15  25
 84. Kverka       Jaromir     SPA   47  10  15  25
 85. Afinogenov   Denis       LIT   52   9  16  25
 86. Pavlas       Petr        KVA   47   7  18  25
 87. Krulis       Jan         KLA   50   5  20  25
 88. Burger       Jiri        KLA   48  15   9  24
 89. Ujcik        Viktor      TRI   31  11  13  24
 90. Skuta        Vitezslav   VIT   52   7  17  24
 91. Jakovenko    Andrej      SLA   50   6  18  24
 92. Kowalczyk    Pavel       ZLN   50   3  21  24
 93. Hub          Jaroslav    JIH   52  12  11  23
 94. Jelinek      Tomas       SPA   37  10  13  23
 95. Mejzlik      Roman       JIH   52   9  14  23
 96. Eichenmann   Zdenek      KLA   48   8  15  23
 97. Piskor       Michal      OPA   47   7  16  23
 98. Duben        Miroslav    JIH   52   6  17  23
 99. Kaberle      Tomas       KLA   47   4  19  23
100. Hamrlik      Martin      ZLN   51  10  12  22
101. Porak        Michal      PLZ   38   8  14  22
102. Tomasek      Ales        KVA   52   5  17  22
103. Krasny       Tomas       KVA   28  10  11  21
104. Jonak        Jiri        VIT   50   5  16  21
105. Soudek       Karel       CEB   52   3  18  21
106. Ujcik        Viktor      SLA   17  12   8  20
107. Ton          Petr        KLA   26  12   8  20
108. Buchal       Jaroslav    KVA   31  12   8  20
109. Melenovsky   Marek       JIH   48  10  10  20
110. Stantien     Roman       VSE   32   9  11  20
111. Svoboda      Radek       KVA   39   9  11  20
112. KUČERA       Frantisek   SPA   43   8  12  20
113. Plasek       Karel       PCE   48   8  12  20
114. Muftijev     Rail        LIT   39   7  13  20
115. Straub       Josef       ZLN   21   5  15  20
116. Hodek        Daniel      JIH   45   5  15  20
117. Rysanek      Roman       KVA   30  10   9  19
118. Polasek      Libor       VIT   48  10   9  19
119. Tenkrat      Petr        KLA   52   9  10  19
120. Chabada      Martin      SPA   40   7  12  19
121. Jakes        Tomas       JIH   52   5  14  19
122. Kadlec       Drahomir    LIT   36   4  15  19
123. Folta        Petr        TRI   50  12   6  18
124. Marecek      Pavel       OPA   50   7  11  18
125. Tesarik      Radim       VSE   51   6  12  18
126. Streit       Martin      KVA   48   5  13  18
127. Jaskin       Alexej      VSE   51   4  14  18
128. Denisov      Dmitrij     LIT   39   8   9  17
129. Kadlec       Petr        SLA   51   5  12  17
130. Kostka       Robert      SLA   52   1  16  17
131. Jurik        Juraj       OPA   22  12   4  16
132. Kotalik      Ales        CEB   47   9   7  16
133. Sychra       Martin      OPA   33   8   8  16
134. Spanhel      Martin      ZLN   40   7   9  16
135. Klimt        Tomas       KVA   51   6  10  16
136. Pavelek      Zdenek      OPA   51   6  10  16
137. Vyhlidal     Michael     JIH   47   5  11  16
138. Suchanek     Rudolf      CEB   51   5  11  16
139. Kral         Vaclav      CEB   22   4  12  16
140. Straub       Josef       TRI   27   4  12  16

Goalies                 Min  GA  SO   Avg %
Hnilička Milan     SPA 2847  99 1481 2,0 93,7
Čechmánek Roman    VSE 2306  76 1110 1,9 93,5
Orct Zdeněk        LIT 2920 119 1596 2,4 93,0
Biegl Radovan      TRI 2331 102 1277 2,6 92,6
Blažek Ladislav    SLA 2895 118 1448 2,4 92,4
Novotný Marek      JIH 2933 128 1526 2,6 92,2
Prusek Martin      VIT 2901 129 1423 2,6 91,6
Barta Libor        PCE 2431 113 1235 2,7 91,6
Svoboda Adam       PCE  689  32  348 2,7 91,5
Salfický Dušan     PLZ 2926 134 1439 2,7 91,4
Svoboda Oldřich    CBE 2660 126 1249 2,8 90,8
Horyna Robert      SLA 1250  71  706 3,4 90,8
Kameš jaroslav     ZLN  548  28  277 3,0 90,8
Slávik Robert      CBE  397  18  172 2,7 90,5
Haas Rostislav     OPA 2110 137 1296 3,8 90,4
Sáblík Lukáš   JIH/ZLN  334  19  174 3,4 90,2
Pešat Ivo          VSE  814  37  338 2,7 90,1
Pejchar Rudolf SLA/KVA  923  53  476 3,4 90,0
Hudáček Vladimír KVA/PLZ 859 51  461 3,6 90,0
Hamrla Robert      ZLN 1863 101  880 3,2 89,7
Bílek Martin       KLA 1696 106  897 3,7 89,4
Lakosil Vladimír   TRI  729  47  399 3,8 89,4
Horčička Luboš     KLA  543  32  272 3,5 89,4
Nešťák Pavel       OPA 1010  70  585 4,1 89,3
Tóth Radek         KLA  881  55  460 3,7 89,3
Mařík Michal   PLZ/KVA  288  34  179 7,0 84,0
Hrazdíra Richard   LIT  255   5  109 1,1 95,6
Lukeš Radek        CBE   63   2   21 0,9 95,4
Trvaj Jiří     VIT/TRI  240   7  128 1,8 94,8
Kučera Marcel      KVA  127   5   63 2,3 92,6
Cinibulk Martin    SPA  273  12  133 2,6 91,7
Altrichter Martin  SLA   92   5   51 3,2 91,0

MOST PENALIZED PLAYERS    2 5 10 end PTS
 1. Kruliš jan       KLA 39 1  6   1 163
 2. Zajíc Josef      KLA 30 2  4   2 150
 3. Pípa Leoš        JIH 22 2  2   3 134
 4. Skrbek pavel     KLA 28 2  2   2 126
 5. Čajánek Petr     ZLN 20 3  1   3 125
 6. Jelínek Tomáš    SPA 32 2  2   2 124
 7. Hamrlík Martin   ZLN 31 2  1   2 122
 8. Židlický Marek   KLA 38 1  2   1 121
 9. Kudrna Jaroslav  PCE 34 1  2   1 113
10. Píša Aleš        PCE 26 1  1   2 107

Golden Hockey Stick)     Dominik Hašek (Buffalo Sabres) 
Best veteran:            Antonín Stavjaňa - VSE
Best Defender            František Kučera - SPA
Best Referee:            František Rejthar
Best Rookie:             Miroslav Duben - JIH
Most Valuable Player:    Tomáš Martinec - PCE
Best Coach:              Marek Sýkora - PLZ
Best Goalie:             Roman Čechmánek - VSE
Best player in playoffs: Jiří Dopita - VSE
Best scorer:             David Moravec - VIT
Scorig Leader:           David Moravec - VIT
Nr. 1:                   Jiří Dopita - VSE
Player of season 97/98:  Jiří Dopita - VSE

All Stars Game 1998

East - West                           10:9 (1:3, 6:5, 3:1)
12. Čajánek (Ševěček), 27. Kapusta (Mařák, Škuta), 30. Kaděra, 31. Škuta (Kapusta, Mařák), 
34. Čajánek (Kaděra, Vlk), 35. Moravec (Ujčík, Dopita), 40. Šimíček (Ujčík), 
43. Lubina (Meluzín, Škuta), 45. Vlk (Kaděra), 49. Vlk (Ševěček) - 
1. Růžička (Alinč), 13. Hejduk (Vykoukal, Hlaváč), 17. Ťoupal (Vlasák), 22. Vykoukal (Blažek), 
24. Vlasák (Alinč), 31. Růžička (Prorok), 31. Blažek (Hejduk, Hlaváč), 32. Hlaváč (Vykoukal), 
54. Ťoupal (Růžička, Vlasák)
Referee: Vokurka - Barvíř, Fedoročko, Penalties: 1:0, Powerplay Goals: 0:1, Spectators: 9450
East: Čechmánek (31. Prusek) - Stavjaňa, Veber, Jerofjejev, Škuta, Kuntoš,
Jaškin, Duben, Ševěček - Dopita, Moravec, Ujčík - Šimíček, Kapusta, Meluzín -
Prokopjev, Lubina, Mařák - Čajánek, Vlk, Kaděra. Coach: Vůjtek, Tabara.
West: Hnilička (31. Salfický) - Skrbek, Píša, Štěpánek, Vykoukal,
Řezníček, Nedoma, Kučera, K. Ťoupal, J. Nedvěd - Růžička, Alinč, Prorok,
Hlaváč, Hejduk, Vlasák, Kacíř, Straka, Steiner, Blažek, Svoboda. 
Coach: Lener, Říha

S.H.A.

1st League

                                GP W   T  L  GF:GA PTS
 1. Znojmo                      52 29  8 15 169:100 66
 2. Liberec                     52 31  4 17 167:115 66
 3. Beroun                      52 26 13 13 186:140 65
 4. Třebíč                      52 25 13 14 138:105 63
 5. Chomutov                    52 26 10 16 205:179 62
 6. Havířov                     52 26  9 17 147:110 61
 7. Olomouc                     52 25  9 18 163:136 59
 8. Písek                       52 23  9 20 147:138 55
 9. Kralupy                     52 19 14 19 152:154 52
10. H. Brod                     52 18  8 26 131:165 44
11. Kometa                      52 16 11 25 158:188 43
12. J. Hradec                   52 15 12 25 122:154 42
13. Prostějov                   52 11 10 31 115:183 32
14. Přerov                      52  6  6 40  99:222 18

Home                                      road
1.  SK Znojmo    26 20 2  4 109:37 42      1. Liberec      26 14 2 10 74: 60 30
2.  Olomouc      26 18 5  3  93:47 41      2. Beroun       26  9 7 10 79: 86 25
3.  SK Trebic    26 17 7  2  84:39 41      3. SK Znojmo    26  9 6 11 60: 63 24
4.  Beroun       26 17 6  3 107:54 40      4. KLH Chomutov 26  9 6 11 92:105 24
5.  Havirov      26 17 4  5  85:43 38      5. Havirov      26  9 5 12 62: 67 23
6.  KLH Chomutov 26 17 4  5 113:74 38      6. Pisek        26  9 4 13 69: 79 22
7.  Liberec      26 17 2  7  93:55 36      7. SK Trebic    26  8 6 12 54: 66 22
8.  Pisek        26 14 5  7  78:59 33      8. HK Kralupy   26  6 8 12 59: 77 20
9.  HK Kralupy   26 13 6  7  93:77 32      9. Brno         26  6 7 13 75:108 19
10. J. Hradec    26 11 9  6  76:58 31     10. Olomouc      26  7 4 15 60: 89 18
11. H. Brod      26 13 4  9  77:68 30     11. H. Brod      26  5 4 17 54: 97 14
12. Brno         26 10 4 12  83:80 24     12. J. Hradec    26  4 3 19 46: 96 11
13. Prostejov    26  9 6 11  72:73 24     13. Prostejov    26  2 4 20 43:110  8
14. Prerov       26  5 4 17  63:99 14     14. Prerov       26  1 2 23 36:123  4

Goalies                      MIN  G  SVS AVG
Falta Pavel             ZNO 2966  94 105 1,9
Slavík Robert           PIS 2100  73  76 2,0
Kučírek Zdeněk          TRE 1562  54  58 2,0
Neruda Stanislav        TRE 1552  52  58 2,0
Maláč Pavel             LIB 3060 111 115 2,1
Trvaj Jiří              HAV 2997 105 113 2,1
Altrichter Martin       OLO 2494 103 108 2,4
Cinibulk Martin         BER  960  40  43 2,5
Blažek Ladislav         OLO  420  18  18 2,5
Málek Roman             BER 2150  98 100 2,7
Vasilev Ivan            JHR 2909 138 142 2,8
Chlad milan             KNV 2802 137 137 2,9
Kudrna Ladislav         HBR 2325 119 120 3,0
Heidinger Petr          CHO 1456  73  76 3,0
Šlupina Roman           PRO 1796  94  96 3,1
Svoboda Adam            BRN  826  44  45 3,1
Pejchar Rudolf          BRN  496  26  26 3,1
Sáblík Lukáš            HBR  720  40  41 3,3
Kučera Jiří             BRN  402  23  24 3,4
Jarina Kamil            CHO 1502  92  95 3,6
Mařík Michal            PIS  527  33  33 3,7
Horažďovský Pavel       PIS  493  32  33 3,8
Plánička Robert         PRO  426  27  30 3,8
Vojtek Martin           PRE 2106 137 137 3,9
Sáblík Lukáš            BRN  612  40  41 3,9
Straník David           BRN  694  48  48 4,1
Kuběna Petr             PRE  485  35  36 4,3

Scoring Leaders              G  A KB
 1. Koláček Kamil       CHO 37 36 73
 2. Branda Daniel       CHO 33 40 73
 3. Cmunt jiří          BER 22 40 62
 4. Cachnín Richard     HBR 26 32 58
 5. Novák Václav        LIB 29 24 53
 6. Jiroutek Jiří       LIB 28 23 51
 7. Fink patrik         BNO 26 22 48
 8. Dolana Libor        HBR 28 19 47
 9. Freibauer radim     ZNO 21 24 45
10. Bláha Jan           KNV 21 23 44
    Jankověch Víť.      PRE 12  6 18
    Michalovič Jiří     BER  5  7 12
    Michalovič Jar.     BNO  4  3  7

Křišťálová hokejka - Best player of I. league
 1. Koláček Kamil       CHM F 127b
 2. Trvaj Jiří          HAV G  79
 3. Táborský Jiří       BER D  56
 4. Branda Daniel       CHM F  52
    Novák Václav        LIB F  52
 6. Jiroutek Jiří       LIB F  43
 7. Kaňkovský Petr      ZNO F  39
 8. Falta Pavel         ZNO G  33
 9. Cmunt Jiří          BER F  31
10. Maláč Pavel         LIB G  24

ALL StarsTrvaj Jiří (HAV) - Táborský Pavel (BER), Rimmel Patrik (OLO) -
Koláček Kamil (CHM), Branda Daniel (CHM), Novák Václav (LIB)

S.H.A.

1st league Qualifikation
Prostějov - Šumperk                    4-1 5:1, 2:3, 5:1, 3:2, 6:3
Přerov - Kadaň                         2-4 0:5, 2:3, 2:0, 4:1, 0:3, 1:2

S.H.A.

2nd league

Group A

 1. SK Kadaň                    30  23  3  4 152: 54  49
 2. Mladá Boleslav              30  18  6  6 119: 80  42
 3. Benešov                     30  13 12  5 102: 76  38
 4. TJ Slovan Děčín             30  16  5  9 100: 90  37
 5. SK Spolana Neratovice       30  14  7  9 123: 99  35
 6. Banik CHZ Sokolov           30  16  3 11 119:103  35
 7. ZVVZ Milevsko               30  15  3 12 102: 79  33
 8. ČKD Slaný                   30  14  4 12 112:116  32
 9. KOBRA Praha                 30  11  8 11  75: 94  30
10. TJ Stadion Nymburk          30  10  5 15  92: 92  25
11. SOH Benátky nad Jizerou     30  10  5 15 104:119  25
12. Slovan Ústí nad Labem       30   9  6 15  74: 98  24
13. Banik Most                  30   7  8 15  82:109  22
14. ZKZ Rokycany                30   7  6 17  82:126  20
15. Hvězda Praha                30   7  5 18  77:114  19
16. Slovan Louny                30   6  2 22  67:130  14

home                                      road
 1.SK Kadaň      15 14 0  1 89:18 28      1.SK Kadaň      15 9 3  3 63:36 21
 2.M. Boleslav   15 10 4  1 62:34 24      2.Ml. Boleslav  15 8 2  5 57:46 18
 3.TJ Děčín      15 11 2  2 68:43 24      3.Benešov       15 5 6  4 47:42 16
 4.Benešov       15  9 5  1 57:32 23      4.SK Neratovice 15 6 3  6 55:54 15
 5.Sokolov       15 10 1  4 70:46 21      5.Milevsko      15 7 0  8 48:52 14
 6.SK Neratovice 15  8 4  3 68:45 20      6.Sokolov       15 6 2  7 49:57 14
 7.Slaný         15  9 2  4 54:46 20      7.TJ Děčín      15 5 3  7 32:47 13 
 8.Milevsko      15  8 3  4 54:27 19      8.Benátky n. J. 15 4 3  8 49:52 11
 9.KOBRA         15  8 3  4 41:37 19      9.Slaný         15 5 1  9 53:72 11
10.TJ Nymburk    15  7 2  6 46:37 16     10.KOBRA Praha   15 3 5  7 34:57 11
11.Rokycany      15  5 6  4 52:50 16     11.TJ Nymburk    15 3 3  9 46:55  9
12.Ústí n. L.    15  7 1  7 43:43 15     12.Ústí n. L.    15 2 5  8 31:55  9
13.Most          15  5 5  5 49:52 15     13.Hvězda Praha  15 3 2 10 34:63  8
14.Benátky n. J. 15  6 2  7 55:67 14     14.Baník Most    15 2 3 10 33:57  7
15.Hvězda Praha  15  4 3  8 43:51 11     15.Slovan Louny  15 1 2 12 26:71  4
16.Slovan Louny  15  5 0 10 41:59 10     16.ZKZ Rokycany  15 2 0 13 30:76  4
  SOK DEC UNL MB KAD NER BEN MIL BEN SLA ROK KOB MOST HC LNY NYM
Sokolov xxx 5:1 5:5 7:2 2:5 2:4 2:4 3:6 3:2 7:5 6:1 7:3 3:1 7:1 6:2 5:4
Děčín 6:4 xxx 3:3 0:5 3:2 6:4 5:1 3:4 3:2 9:3 5:2 2:2 5:4 7:3 5:0 6:4
Ústí n. Labem 2:4 2:1 xxx 3:4 3:6 6:3 4:3 2:4 4:5 2:1 5:1 0:3 2:1 2:2 7:0 1:5
M. Boleslav 8:3 2:1 0:0 xxx 1:4 5:2 4:4 6:1 6:3 6:2 5:0 4:2 3:3 4:2 4:4 4:3
Kadaň 4:0 8:0 6:3 3:2 xxx 2:3 4:1 7:4 6:1 12:0 11:1 10:1 5:1 3:0 3:1 5:0
Neratovice 6:2 1:1 9:5 2:3 6:5 xxx 4:4 7:1 3:3 3:6 9:3 5:2 4:2 4:6 2:2 6:0
Benešov 2:2 9:3 3:0 3:3 2:0 4:4 xxx 5:2 4:3 6:2 6:3 3:3 2:4 4:1 2:0 2:2
Milevsko 7:1 0:0 3:1 5:3 2:2 4:4 4:2 xxx 1:3 2:4 1:2 4:2 5:2 2:3 10:0 4:0
Benátky 2:7 3:4 5:2 2:6 2:10 3:5 2:2 6:4 xxx 5:3 6:4 5:1 3:3 4:3 3:5 4:6
Slaný 1:1 1:5 2:5 3:2 5:6 5:2 3:3 2:1 2:8 xxx 2:1 6:0 7:2 7:5 5:3 3:2
Rokycany 3:7 3:4 5:0 9:4 2:2 4:2 0:3 0:5 3:3 4:4 xxx 3:3 4:4 2:2 6:4 4:3
Kobra 5:0 1:1 3:0 3:7 3:3 2:4 2:8 4:2 3:2 2:5 3:2 xxx 2:1 4:0 3:1 1:1
Most 6:4 6:2 1:1 3:3 2:6 2:8 1:3 4:5 3:3 6:4 3:2 2:2 xxx 2:4 5:2 3:3
Praha 0:4 4:3 1:1 2:5 2:6 3:3 2:2 4:6 4:6 2:3 4:2 2:3 2:4 xxx 7:1 4:2
Louny 3:7 1:2 2:3 0:5 0:2 5:4 2:4 0:2 4:1 0:9 7:1 2:5 6:1 6:2 xxx 3:11
Nymburk 2:3 1:4 7:0 1:3 1:4 1:3 3:3 2:1 5:4 6:2 3:5 2:2 4:2 5:0 3:1 xxx

S.H.A.

Group B

 1. Papíroví draci Šumperk      30 25  1  4  159: 60  51
 2. TJ Nový Jičín               30 18  7  5  127: 79  43
 3. Frýdek-Místek               30 17  7  6  107: 70  41
 4. HK Orlová                   30 18  3  9  137:100  39
 5. Senators Rosice             30 16  4 10  125: 96  36
 6. Rondo Brno                  30 14  6 10  102: 97  34
 7. Lev Hradec Králové          30 13  5 12   89:100  31
 8. ŽďAS Žďár nad Sázavou       30  9 10 11  104:113  28
 9. Tábor                       30 11  5 14  106:114  27
10. TJ Šternberk                30 10  6 14  110:124  26
11. AC Adelard Kopřivnice       30 10  5 15  101:126  25
12. HK Poruba                   30 10  2 18   94:105  22
13. HK Uherské Hradiště         30  7  7 16   85: 98  21
14. SC Kolín                    30  8  5 17   95:132  21
15. Haná VTJ Kroměříž           30  7  4 19   90:164  18
16. SK Karviná                  30  7  3 20   83:136  17

home                                   road
 1.Šumperk       15 15 0 0 85:20 30      1.Šumperk        15 10 1  4 74: 40 21
 2.HK Orlová     15 12 2 1 83:40 26      2.TJ Nový Jičín  15  7 5  3 58: 42 19
 3.TJ Nový Jičín 15 11 2 2 69:37 24      3.Rosice         15  8 2  5 58: 52 18
 4.F.-Místek     15 11 2 2 53:28 24      4.F.Místek       15  6 5  4 54: 42 17
 5.AC Kopřivnice 15  9 3 3 64:43 21      5.Rondo Brno     15  6 3  6 36: 44 15
 6.H. Králové    15  9 2 4 57:49 20      6.HK Orlová      15  6 1  8 54: 60 13
 7.Rondo Brno    15  8 3 4 66:53 19      7.Žďár n. S.     15  4 5  6 48: 57 13
 8.Rosice        15  8 2 5 67:44 18      8.Tábor          15  5 1  9 58: 71 11
 9.Šternberk     15  7 4 4 59:45 18      9.H. Králové     15  4 3  8 32: 51 11
10.Tábor         15  6 4 5 48:43 16     10.HK Poruba      15  4 0 11 34: 57  8
11.Žďár n. S.    15  5 5 5 56:56 15     11.Šternberk      15  3 2 10 51: 79  8
12.SK Karviná    15  7 1 7 55:64 15     12.HK U. Hradiště 15  1 5  9 38: 54  7
13.HK Poruba     15  6 2 7 60:48 14     13.SC Kolín       15  3 1 11 38: 71  7
14.HK U.Hradiště 15  6 2 7 47:44 14     14.AC Kopřivnice  15  1 2 12 37: 83  4
15.SC Kolín      15  5 4 6 57:61 14     15.Kroměříž       15  1 2 12 40:101  4
16.Kroměříž      15  6 2 7 50:63 14     16.SK Karviná     15  0 2 13 28: 72  2
  KAR POR SUM KOL ROS ŽĎÁR ORL STE FM BNO UH NJ HK KM KOP TAB
Karviná   3:2 3:7 7:3 6:9 2:4 2:0 5:4 2:5 3:6 1:5 4:4 2:4 5:3 5:4 5:4
Poruba 5:5   4:5 4:0 2:4 7:4 2:8 2:4 1:1 2:3 3:2 5:7 0:1 6:0 11:1 6:3
Šumperk 6:1 2:0   8:1 7:5 4:1 12:2 3:2 4:1 4:1 5:1 5:0 4:1 9:2 8:0 3:2
Kolín 5:3 6:3 1:5   4:2 5:5 4:1 5:7 6:9 2:3 4:4 2:8 3:4 3:3 3:1 4:4
Rosice 6:2 7:4 1:5 5:0   3:3 2:4 5:1 1:3 2:4 4:2 4:5 3:3 8:2 7:2 9:4
Žďár 8:1 3:2 3:8 3:5 3:5   6:2 5:2 1:1 4:4 3:3 4:4 1:1 4:6 5:2 3:10
Orlová 5:1 6:2 5:3 5:4 4:3 8:2   10:6 8:4 1:2 7.4 2:2 4:2 6:3 2:2 11:1
Šternberk 5:2 3:1 4:5 3:6 3:5 3:3 4:3   1:1 2:2 3:2 1:1 7:4 8:1 8:4 4:5
F. Místek 5:2 4:2 2:2 6:1 3:0 0:4 2:1 7:3   1:1 3:1 3:2 1:3 8:2 5:3 3:1
Brno 3:3 1:3 2:10 8:5 5:0 5:5 5:3 7:1 3:4   3:3 4:2 6:3 9:2 4:2 1:7
U. Hradiště 4:1 1:2 1:4 6:1 2:4 4:2 2:4 7:3 0:8 5:1   1:3 2:2 2:2 7:2 3:5
Nový Jičín 5:1 4:0 4:3 2:2 1:4 4:4 4:7 6:0 3:1 4:1 6:2   6:0 7:4 6:4 7:4
H. Králové 2:1 5:1 1:5 2:1 3:3 5:3 6:6 3:7 5:2 2:1 3:2 1:7   11:3 4:7 4:0
Kroměříž 6:5 4:6 1:8 5:2 2:2 4:1 3:6 7:4 1:8 1:2 5:3 2:6 4:2   2:2 3:6
Kopřivnice 5:1 7:3 5:2 3:1 4:6 3:4 4:2 6:6 2:2 6:4 1:1 1:4 4:1 8:4   5:2
Tábor 2:1 2:3 3:2 4:6 3:5 0:3 2:5 1:1 4:4 4:1 3:3 3:3 4:1 7:3 6:1  

1st league Qualifikation playoff

1st round
Kadaň - Orlová                         3:1, 1:2
Ml. Boleslav - Fr. Místek              2:0, 5:4
N. Jičín - Benešov                     5:5, 4:2
Šumperk - Děčín                        4:1, 2:2

2nd round
Kadaň - N. Jičín                       3:0, 6:3
Šumperk - Ml. Boleslav                 1:2, 3:1

S.H.A.

2nd league Qualifikation

Klášterec - Louny                      1:0, 5:3
Strakonice - Náchod                    3:5, 6:3pp
Nedvědice - Prospekta Praha            8:2, 1:3
Uničov - Klatovy                       4:3, 4:4

S.H.A.

Regional Championships

Prague

1. Prospekta                    16 15 1  0 134: 29 31
2. Moresta                      16 12 3  1 151: 33 27
3. Poděbrady                    16 10 0  6  90: 50 20
4. ČLTK                         16  9 0  7  96: 56 18
5. Černosice                    16  7 2  7  83: 56 16
6. Žižkov                       16  6 2  8  66: 77 14
7. Bohemians                    16  5 0 11  59: 89 10
8. Comet                        16  3 0 13  42:169  6
9. Apex                         16  1 0 15  37:199  2

Middle Bohemia

Class I
Final group
1. Pribram                      20 17 2  1 132: 43 36
2. V. Popovice                  20 14 4  2  95: 47 32
3. Risuty                       20  8 4  8  84: 95 20
4. Rakovnik                     20  8 2 10  75:110 18

Relegation Group
1. Neratovice                   20  7 2 11 63: 67 16
2. Benesov                      20  7 1 12 71: 79 25
3. Roudnice                     20  5 2 13 73:113 12
4. Vlasim                       20  5 1 14 56: 96 11

Class II
 1. Kladno 88                   20 16 0  4 182: 75 32
 2. Dobris                      20 16 0  4 139: 63 32
 3. Hvezda Kladno               20 15 0  5 219: 76 30
 4. V. Popovice B               20 11 2  7  87: 80 24
 5. Zilina                      20 10 2  8  97: 95 22
 6. Ricany                      20  8 3  9  80:107 19
 7. Beroun                      20  8 1 11  99:123 17
 8. Jesenice                    20  7 1 12  74: 96 15
 9. Sedlcany                    20  7 1 12  75:122 15
10. Horovice                    20  6 0 14  69:198 12
11. Rakovnik B                  20  2 0 18  53:159  4

North Bohemia

1. Klasterec n. O.                20 16 3  1 167: 57 35
2. Teplice                      20 15 2  3 160: 57 32
3. Litomerice                   20 10 4  6 118: 90 24
4. Ceska Lipa                   20  7 1 12  65: 97 15
5. Povrly                       20  7 0 13 100:159 14
6. Bilina                       20  0 0 20  58:208  0

West Bohemia

Class I
1. ATEX Klatovy                 16 13 2  1 117: 46 28
2. IPS K. Vary                  16  8 2  6  95: 75 18
3. Vresova                      16  8 2  6  72: 74 18
4. Grato M. Lazne               16  4 0 12  76:107  8
5. Svihov                       16  4 0 12  47:105  8

Class II - Group A
1. Hradek                       16 15 0  1 119:39 30
2. TJ Restaurace                16 11 1  4  65:20 23
3. Kaznejov                     16 10 2  4  63:46 22
4. TOP 93 Plzeň                 16 10 1  5  99:76 21
5. AMA Plzeň                    16  7 1  8  66:69 15
6. Rence                        16  3 5  8  52:63 11
7. Lipnice                      16  5 0 11  63:89 10
8. Utusice                      16  4 1 11  32:92  9
9. Holysov                      16  1 1 14  35:89  3

Class II - Group B
1. Mattoni K. Vary              12 10 0  2 123: 52 20
2. ZD Trstenice                 12  9 0  3 112: 40 18
3. Bezdruzice                   12  4 0  8  43:104  8
4. As                           12  1 0 11  46:131  2

South Bohemia

Class I
 1. Strakonice                  22 17 2  3 106: 52 36
 2. Bozetice                    22 14 3  5  95: 76 31
 3. Sobeslav                    22 12 4  6 115: 78 28
 4. Donau C. Budejovice         22 12 4  6 110: 73 28
 5. Velka Radoun                22  9 5  8  84: 87 23
 6. Milevsko                    22  8 3 11  70: 99 19
 7. Vimperk                     22  7 4 11  73: 87 18
 8. Sl. C. Krumlov              22  8 2 12  75: 80 18
 9. Pelhrimov                   22  6 4 12  58: 73 16
10. Veselí n. L.                22  7 2 13  73: 82 16
11. Kluky                       22  6 4 12  61: 84 16
12. FeKS Tábor                  22  6 3 13  79:128 15

Class II
1. Sharks C. Budejovice         14 13 0  1 120:51 26
2. H. Cerekev                   14 10 0  4  97:61 20
3. Petrikov                     14  8 1  5  94:89 17
4. K-K C. Budejovice            14  8 0  6  76:74 16
5. Trebon                       14  5 1  8  72:99 11
6. Rimov                        14  5 0  9  79:96 10
7. Lisov                        14  4 0 10  62:85  8
8. Sl. C. Krumlov B             14  2 0 12  33:78  4

East Bohemia

Class I
1. Nachod                       28 17 5  6 132: 91 39
2. HBH Havlíčkův Brod           28 17 5  6 153:124 39
3. Art. Pardubice               28 16 3  9 131: 90 35
4. Chrudim                      28 13 6  9  99: 83 32
5. Novy Bydzov                  28 13 5 10 114: 90 31
6. Nove Mesto                   28 10 7 11  99:112 27
7. Jaromer                      28  6 4 18  85:112 16
8. Litomysl                     28  1 3 24  67:178 5

Class II
1. Vrchlabi                     28 19 1  8 167: 86 39
2. Trebechovice                 28 16 5  7 114: 84 37
3. Trutnov                      28 16 4  8 114: 98 36
4. Hlinsko                      28 15 3 10 128: 96 33
5. Chocen                       28 13 5 10 126:114 31
6. Dvur Kralove                 28 11 4 13 117:126 26
7. Opocno                       28  7 2 19  94:159 16
8. Kutna Hora                   28  3 0 25  74:201  6 

Class III North
 1. Nová Paka                   18 17 0  1 141: 36 34
 2. M. Boleslav B               18 16 1  1 203: 32 33
 3. Jičín                       18 14 1  3 136: 54 39
 4. Semechnice                  18 11 0  7  78: 66 22
 5. Hronov                      18  9 2  7  99: 95 20
 6. Lomnice                     18  6 1 10  62:122 13
 7. Velke Porice                18  5 0 13  73:129 10
 8. Cestice                     18  4 0 14  60:120  8
 9. Naborany                    18  3 1 13  47:112  7
10. Petrikovice                 18  1 0 17  37:170  2

Class III South
1. M. Trebova                   14 11 2  1 66:25 24
2. Chotebor                     14 11 1  1 81:34 23
3. Policka                      14  8 3  3 70:40 19
4. Svetla nad Sazavou           14  7 2  4 57:39 16
5. Skutec                       14  7 0  7 49:61 14
6. Svitavy                      14  4 0 10 34:56  8
7. Tisova                       14  2 0 12 38:81  4
8. St. Jesenicany               14  1 0 13  8:67  2

North Moravia

1. Unicov                       28 22 4  2 166: 57 48
2. Val. Mezirici                28 16 5  7 136:106 37
3. Krnov                        28 13 4 11 127:119 30
4. HC Trinec B                  28 13 3 12 108:117 29
5. HC Vagonka Studanka          28 11 2 15 113:128 24
6. HK Kozlovice                 28 11 2 15 113:130 24
7. HC Roznov pod R.             28  8 3 17  87:130 19
8. Jel. Vítk. Svinov            28  6 1 21  93:156 13

Class II
1. Stara Bela                   20 17 0  3 169: 71 34
2. ZD Bohumín                   20 15 0  5 120: 71 30
3. Slezan Frýdek Místek B       20  8 1 11  96:121 17
4. CSAD Ostrava                 20  8 0 12  88:136 16
5. TJ Horni Benesov             20  7 1 12  81:104 15
6. Frenstát pod Radhoštem       20  4 0 16  69:120  8

Disctrict Bruntal Championship
Group Bruntal
1. Jiskra Rymarov               14 14 0  0 100: 19 28
2. Horni Benesov B              14  9 2  3  90: 41 20
3. Huzova                       14  9 1  4  59: 42 19
4. Novela Rymarov               14  7 2  5  49: 48 16
5. Birki Jesenik                14  6 3  5  82: 56 15
6. Mala Moravka                 14  3 1 10  40:103  7
7. Hasici Bruntal               14  2 0 12  31: 91  4
8. Medvedi Rymarov              14  1 1 11  27:102  3

Group Krnov
1. Pega                         10  8 1  1  67: 32 17
2. Olejari                      10  8 0  2  64: 36 16
3. Las Vegas                    10  7 1  2  69: 36 15
4. Mikoss                       10  3 0  7  50: 43  6
5. Brumovice                    10  3 0  7  48: 41  6
6. Tucnaci                      10  0 0 10  27:107  0

District Olomouc
1. Věrovany                     14 12 1  1 98: 48 25 
2. Tršice                       14 10 1  3 78: 31 21 
3. Lutín                        14 10 1  3 95: 47 21 
4. Droždín                      14  8 0  6 85: 53 16 
5. Hynkov                       14  6 0  8 52: 77 12 
6. MILO                         14  5 1  8 64: 81 11 
7. Peryfery                     14  2 2 10 61: 95  6 
8. Těšetice                     14  0 0 14 47:141  0

South Moravia

Class I - Basic Part
 1. Jihlava                     20 14 2  4 120: 54 30
 2. Nedvědice                   20 14 1  5  99: 54 29
 3. Velká Bíteš                 20 14 0  6  88: 42 28
 4. Hokej Brno                  20 11 4  5  86: 64 26
 5. Blansko                     20  9 4  7  77: 66 22
 6. Břeclav                     20 11 0  9  82: 82 22 
 7. Tetčice                     20  9 3  8  89: 68 21
 8. Uherský Brod                20  9 2  9  80: 70 20
 9. Boskovice                   20  5 3 12  81:121 13
10. Bulldogs Brno               20  2 1 17  69:152  5
11. Uherský Ostroh              20  1 2 17  35:133  4

Final Group
1. Nedvedice                    20 14 3  3 77:41 31
2. Jihlava                      20 10 4  6 82:57 24
3. Velka Bites                  20 11 2  7 75:59 24
4. Hokej Brno                   20 10 2  8 76:69 22
5. Blansko                      20  4 2 14 53:87 10
6. Breclav                      20  4 1 15 48:98  9

Relegation Group
1. Uh. Brod                     16 10 3  3 85: 41 23
2. Tetcice                      16 10 3  3 97: 58 23
3. Boskovice                    16  7 4  5 83: 71 18
4. Bulldogs Brno                16  4 3  9 59: 88 11
5. Uh. Ostroh                   16  1 3 12 37:103  5

Class II - Group A
 1. Cechocovice                 18 14 1  3 119: 58 29
 2. Znojmo B                    18 13 2  3 108: 48 28
 3. Telc                        18 12 2  4  74: 50 26
 4. Namest n. Oslavou           18 11 2  5  80: 48 24
 5. Mor. Budejovice             18  9 3  6  98: 68 21
 6. Velke Mezirici              18  8 3  7  78: 87 19
 7. HAS Jihlava                 18  4 4 10  73: 87 12
 8. Nova Rise                   18  3 3 12  60: 97  9
 9. Dlouha Brtnice              18  4 0 14  58:128  8
10. Velka Bites B               18  2 0 16  40:117  4

Group B
 1. Hokej Brno B                18 16 0  2 155: 55 32
 2. Ivanovice n. Hane           18 16 0  2 148: 54 32
 3. SKP Kromeriz                18 14 1  3 145: 55 29
 4. Rajec                       18  9 1  8  72: 77 19
 5. Technika Brno               18  9 0  9  90: 71 18
 6. Vev. Bytiska                18  6 1 11  73: 97 13
 7. Medlov                      18  4 2 12 
 8. Lysice                      18  4 1 13  76:106  9
 9. Nedvedice B                 18  4 0 14  53:133  8
10. Bulldogs Brno B             18  4 0 14  51:156  8

Final: 
Cechocovice - Hokej Brno B             4:4, 3:8

District Kromeriz and Prerov Championship
1. Citov                        12 9 2  1 124: 50 20
2. Troubky                      12 8 1  3  91: 51 17
3. Chomyz                       12 7 2  3  73: 57 16
4. Milenov                      12 7 0  5 146:100 14
5. Zborovice                    12 6 1  5  84: 80 13
6. Kojetin                      12 2 0 10  55: 84  4
7. Flipor Olomouc               12 0 0 12  42:103  0