S.H.A. Main Page

Business Affiliate ProgramsDiscountsPersonalsAdvertisingShopping

Mexico and Kuvait was accepted into IIHF

S.H.A.

Österreich

                                GP  GF:GA  PTS
1. EC Innsbruck                 24 121: 67 36
2. EHC Lustenau                 24 153: 98 29
3. KAC Klagenfurt               24 122:110 28
4. VEU Feldkirch                24 109: 92 27
5. VSV Villach                  24 117: 90 25
6. SV Stadlau Wien              24  92:107 21
7. SV Graz                      24  61:211  2

Round 2                         GP  GF:GA  PTS
1. EHC Lustenau                 10  50: 43 17
2. EC Innsbruck                 10  37: 31 16
3. VEU Feldkirch                10  46: 26 15
4. KAC Klagenfurt               10  38:52  10
5. VSV Villach                  10  38:52   6
6. SV Stadlau Wien              10  34:45   6

Semifinal
EHC Lustenau - KAC Klagenfurt          6:2, 3:5, 3:6
EC Innsbruck - VEU Feldkirch           9:3, 2:3, 8:1

Final
EC Innsbruck - KAC Klagenfurt          2:6, 2:5

S.H.A.

                                GP  GF:GA  PTS
1. Slavia Sofia                 20 115: 38  34
2. Levski Spartak Sofia         20 108: 52  31
3. CSKA SZ Sofia                20  98: 70  21
4. Akademik Sofia               20  80:111  14
5. Metalurg Pernik              20  42:172   0

Final
Slavia Sofija - Levski Spartak Sofija  6:5

S.H.A.

                                GP  GF:GA  PTS
 1. Rödovre SIK Kobenhavn       26 181: 66  47
 2. Herning IK                  26 161: 80  43
 3. Herlev IK Kobenhavn         26 195: 83  41
 4. Esbjerg IK                  26 177: 86  36 
 5. Fredrikshavn IK             26 168: 93  33
 6. Rungsted IK                 26 119: 83  32
 7. Hellerup IK Kobenhavn       26 114:121  26
 8. Vojens IK                   26  93:102  25
 9. AAB Aalborg                 26 113:107  22
10. IK Aalborg                  26 107:181  19
11. KSF Kobenhavn               26 100:162  15
12. Gladsaxe Kobenhavn          26 111:196  13
13. Torn - Felken Kobenhavn     26  76:213   8
14. Skovbaken IK                26  63:205   4

Play-off
For 1st. - 4th. place           GP PTS
1. Rödovre SIK Kobenhavn         6  11
2. Herning IK                    6   8
3. Esbjerg IK                    6   6
4. Herlev IK Kobenhavn           6   4

For 5th. - 8th. place           GP PTS
5. Fredrikshavn IK               6  15
6. Hellerup IK Kobenhavn         6   7
7. Vojens IK                     6   4
8. Rungsted IK                   6   4

Relegation game 
Vojens IK - Rungsted IK                3:2

In next season will be in highest league play only 7 teams

S.H.A.

Suomi

National team

7. 11. 1984, Turku, Finland
Finland - Czechoslovakia               3:4 (1:0, 2:2, 0:2)
Makkonen, Lehto, Helminen - V. Lukáč, Hrdina, Rusnák, Svozil
penalties: 7:6, powerplay goals: 0:1, regeree: Lindgren - Sundström, Gustavsson (SWE), spectators: 4500
FIN: Takko - Hirsimäki, Jyrkkiö, Lehto, Munck, Nikander, Ruotanen, Sirén, Nyman - Helminen, Jalo, Jalonen -
Järvelä, Järvenpää, Makkonen - Melametsä, Ruuttu, Sirvió - Tuohimaa, Vilander, Susi. 

8. 11. 1984, Tampere, Finland
Finland - Czechoslovakia               5:5 (2:2, 1:2, 2:1)
Tuohimaa 2, Ruuttu, Järvelä, Helminen - V. Lukáč, Liba, Svozil, Rosol, Caldr
penalties: 2:2, powerplay goals: 0:1, referee: Lindgren - Sundström, Gustavsson (SWE), spectators: 4000
FIN: Takko - Hirsimäki, Jyrkkió, Lehto, Munck, Nikander, Ruotanen, Sirén, Nyman - Helminen, Jalo, Jalonen - 
Järvelä, Järvenpää, Makkonen - Melametsä, Ruuttu, Sirvió - Tuohimaa, Vilander, Susi

16. 2. 1985, Praha, Czechoslovakia
Czechoslovakia - Finland               6:8 (4:2, 1:5, 1:1)
Rusnák 2, Rosol, Liba, Kameš, P. Klíma - Helminen 2, Melametsä 2, Järvenpää, Arima, Arbelius, Suikkanen
penalties: 2:4, powerplay goals: 2:0, referee: Karandin (URS) - Caban, Kriška (CZE), spectators: 4800
FIN: Takko - Ruotanen, Lehto, Jyrkkiö, Tuomi, Sirén, Hirsimäki, Nikander, Narvanmaa - Järvenpää, Järvelä, 
Arbelius - Melametsä, Jalo, Arima - Mäkelä, Helminen, Tikkanen - Suikkanen, Tuohimaa, Makkonen

17. 2. 1985, Příbram, Czechoslovakia
Czechoslovakia - Finland               5:1 (2:0, 2:1, 1:0)
Kameš, Benák, V. Lukáč, Rosol, P. Klíma - Järvenpää
penalties: 9:8 and Musil a Arbelius 5 min, Melametsä 2+2 min, powerplay goals: 1:1, SHG: 1:0,
referee: Karandin (URS) - Caban, Kriška (CZE), spectators: 4500
FIN: Tammi - Ruotanen, Lehto, Jyrkkió, Tuomi, Nikander, Narvanmaa, Sirén, Hirsimäki - Järvenpää, Järvelä, 
Arbelius - Melametsä, Arima, Jalo - Suikkanen, Tuohimaa, Makkonen - Mäkelä, Helminen, Tikkanen

S.H.A.

                                GP  GF:GA  PTS
 1. TPS Turku                   36 163:124  50
 2. Kärpat Oulu                 36 153:103  46
 3. Ilves Tampere               36 168:133  45
 4. Ässät Pori                  36 166:127  44
 5. IFK Helsinki                36 186:152  40
 6. Tappara Tampere             36 152:147  34
 7. Lukko Rauma                 36 131:149  29
 8. Jokerit Helsinki            36 154:176  28
 9. SaiPa Lappeenranta          36 124:199  25
10. Kiekkoreipas Lahti          36 112:200  19

Play-off
Semifinal
TPS Turku - Ässät Pori                 2:7, 2:4, 6:1, 3:2, 4:2
Kärpät Oulu - Ilves Tampere            4:2, 2:3, 2:5, 3:5

For 3rd. place
Kärpät Oulu - Ässät Pori               7:2, 3:4, 4:1

Final
Ilves Tampere - TPS Turku              2:3, 2:6, 8:1, 3:2, 3:2

S.H.A.

France

                                GP  GF:GA  PTS
 1. HC Saint - Gervais          32  60:41  52
 2. HC Megéve                   32  53:38  45
 3. HC Gap                      32  51:46  44
 4. Francais Volants Paris      32  58:46  42
 5. HC Chamonix                 32  34:72  32
 6. CSG Grenoble                32  29:42  31
---------------------------------------------
 7. SC Villard de Lans          32  56:56  25
 8. OHC Vitry-Chatillon Paris   32 60:53 25
 9. HC Briancon                 32  78:66  24
10. Amiens SC                   32  50:50  24
11. ASG Tours                   32  60:58  24
12. HC Caen                     32  54:78  16

S.H.A.

Deutschland

                                GP  GF:GA  PTS
 1. SB Rosenheim                36 211:109  53   
 2. Kölner EC                   36 194: 99  51
 3. Mannheimer ERC              36 199:126  46
 4. EV Landshut                 36 165:137  41
 5. ESV Kaufberen               36 164:173  39
 6. Schwenninger ERC            36 124:133  37
 7. Düsseldorfer EG             36 159:142  37
 8. ECD Iserlohn                36 133:168  28
 9. SC Riessersee               36 107:200  20
10. EHC Essen                   36  97:266   8

Play - off
1st round
Rosenheim - Iserlohn                   6:5, 6:5ot, 10:5
Kölner EC - Düsseldorf                 3:1, 0:2, 5:4ot, 4:0
Mannheim - Schwenningen                9:1, 3:2, 3:2
Landshut - Kaufberen                   4:3, 1:4, 5:8, 2:4

Semifinal
Rosenheim - Kaufberen                  8:1, 3:2, 4:1
Köln - Mannheim                        3:7, 3:5, 3:7

For 3rd Place
Köln - Kaufberen                       4:2, 10:2

Final
Rosenheim - Manheim                    4:3, 7:2, 2:1ot

S.H.A.

German Democratic Republic

National team

10. 4. 1985, Benešov, Czechoslovakia
Czechoslovakia - GDR                  12:3 (4:0, 7:1, 1:2)
Hořava 2, Lála 2, Pašek, Kameš, F. Musil, Rosol, Bokroš, Růžička, Božik, Vodila - Frenzel, Hantschke, Ludwig
penalties: 5:5, powerplay goals: 4:1, referee: Westreicher (AUT) - Tatíček, Lipina (CZE), spectators: 2200
GDR: Spantig - Lempio, Fengler, D. Peters, Vogel, Frenzel, Geisert, Scholz, Göbel - Bögelsack, R. Peters, 
Graul - Hantschke, Ludwig, Mark - Kuhnke, Radant, Proske - Bölke, Naster, Nitz

11. 4. 1985, Tábor, Czechoslovakia
Czechoslovakia - GDR                  11:1 (2:0, 7:1, 2:0)
Rosol 4, Růžička, Pašek, Richter, Uvíra, Kameš, Hořava, Stavjaňa - Geisert
penalties: 7:6, powerplay goals: 1:0, SHG: 1:0, referee: Westreicher (AUT) - Tatíček, Lipina (CZE),
spectators: 5000
GDR: Schmeisser - Lempio, Fengler, D. Peters, Vogel, Frenzel, Geisert, Scholz, Göbel - Kuhnke, R. Peters, 
Graul - Hantschke, Ludwig, Mark - Bölke, Radant, Proske - Naster, Nitz

S.H.A.

                                                            
1. SC Dynamo Berlin             DyB  10:1   6:2   4:4   3:5   4:4   43:34  12
2. SC Dynamo Weisswasser        0:0*  3:8   5:1   1:4   9:3   DyW   34:43   8
* The Game was in time 54:00 finished for spectator unrest, result 0:0, 2 points for Berlin

DDR-Bestenermittlung

1. Monsator Berlin 
2. Einheit Crimmitschau 
3. Motor Bad Muskau 
4. Chemie 70 Rostock 
5. HO Lebensmittel Erfurt 
6. Kraftverkehr Dresden 

S.H.A.


Champion: Fife Flyers

S.H.A.

Hungary
Champion: Ujpesti Dózsa

S.H.A.

Italia

                                GP  GF:GA  PTS
1. HC Bolzano                   18 151: 60  33
2. HC Varese                    18  97: 55  25
3. HC Ambrosetti Alleghe        18  82: 72  23
4. HC Val Gardena               18 104: 82  19
5. HC Asiago                    18  98: 98  18
6. SG Brunico                   18  73: 79  18
7. Armuso                       18  69:110  14
8. HC Merano                    18  76: 99  13
9. SG Cortina                   18  78:117  12
10.HC Como                      18  73:132   5

Play - off
For 7th Place
HC Asiago - SG Cortina d'Ampezzo       5:3, 6:2

For 5th Place
SG Brunico - HC Merano                11:3, 12:1

For 3rd Place
HC Varese - HC Val Gardena             3:6, 9:5, 9:4

Final
HC Bolzano - HC Ambrosetti Alleghe     5:0, 3:4, 14:3

S.H.A.

Nippon
Champion: Odzi Sejsi Tomakomai

S.H.A.

National Hockey League

Clarence Campbell Conference
Norris Division
 1. Saint Louis Blues           80  37 12 31  299:288   86
 2. Chicago Black Hawks         80  38  7 35  309:299   83
 3. Detroit Red Wings           80  27 12 41  313:357   66
 4. Minnesota North Stars       80  25 12 43  268:321   62
 5. Toronto Maple Leafs         80  20  8 52  253:358   48

Smythe Division
 1. Edmonton Oilers             80  49 11 20  401:298  102
 2. Winnipeg Jets               80  43 10 27  358:332   96
 3. Calgary Flames              80  41 12 27  363:302   94
 4. Los Angeles Kings           80  34 14 32  339:326   82
 5. Vancouver Canucks           80  25  9 46  284:401   59

Prince of Wales Conference
Adams Division
 1. Montreal Canadiens          80  41 12 27  309:262   94
 2. Quebec Nordiques            80  41  9 30  323:275   91
 3. Buffalo Sabres              80  38 14 28  290:237   90
 4. Boston Bruins               80  36 10 34  303:287   82
 5. Hartford Whalers            80  30  9 41  268:318   69

Patrick Division
 1. Philadelphia Flyers         80  53  7 20  348:241  113
 2. Washington Capitals         80  46  9 25  322:240  101
 3. New York Islanders          80  40  6 34  345:312   86
 4. New York Rangers            80  26 10 44  295:345   62
 5. New Jersey Devils           80  22 10 48  264:346   54
 6. Pittsburgh Penguins         80  24  5 51  276:385   53

Stanley Cup

1. round
St. Louis - Minnesota                  2:3, 3:4, 0:2
Edmonton - Los Angeles                 3:2ot, 4:2, 4:3ot
Chicago - Detroit                      8:2, 6:1, 8:2
Winnipeg - Calgary                     5:4ot, 5:2, 0:4, 5:3
Montreal - Boston                      3:5, 5:3, 4:2, 6:7, 1:0
Quebec - Buffalo                       5:2, 3:2, 4:6, 4:7, 6:5
Philadelphia - Rangers                 5:4ot, 3:1, 6:5
Wahington - Islanders                  4:3ot, 2:1ot, 1:2, 4:6, 1:2

2nd round
Chicago - Minnesota                    5:8, 6:2, 5:3, 7:6ot, 4:5ot, 6:5ot
Edmonton - Winnipeg                    4:2, 5:2, 5:4, 8:3
Montreal - Quebec                      1:2ot, 6:4, 6:7ot, 3:1, 1:5, 5:2, 2:3ot
Philadelphia - Islanders               3:0, 5:2, 5:3, 2:6, 1:0

3rd round
Edmonton - Chicago                    11:2, 7:3, 2:5, 6:8, 10:5, 8:2
Philadelphia - Quebec                  1:2ot, 4:2, 4:2, 3:5, 2:1, 3:0

Final
Philadephia - Edmonton                 4:1, 1:3, 3:4, 3:5, 3:8

Edmonton Oilers: G. Fuhr, A. Moog, M. Zanier - P. Coffey, Ch. Huddy, K. Lowe, R. Gregg, D. Jackson, L. Fogolin -
W. Gretzky, J. Kurri, M. Krushelnyski, G. Anderson, M. Napier, M. Messier, W. Lindström, D. Lumley, D. Hunter,
P. Hughes, K. MacLelland, D. Semenko, B. Carroll, J. Pouzar

S.H.A.

Nederland

                                GP   GF:GA  PTS
 1. IJ Deko Building Amsterdam  36  275: 99  58
 2. Fiesland Flyers Heerenveen  36  265:132  57
 3. Vissers Nijmegen            36  281:129  55
 4. GIJS Gröningen              36  289:136  55
 5. Tilburg Trappers            36  201:175  33
 6. Panasonic den Bosch         36  180:170  29
 7. Kemphanen Eindhoven         36  177:201  27
 8. HUS den Haag                36  171:236  24
 9. Data Union Geleen           36  190:253  22
10. IJCT Utrecht                36  100:598   0

Play - off                      GP GF:GA PTS
1. IJ Deko Building Amsterdam    6  23:17  8
2. Vissers Nijmegen              6  25:24  6
3. GIJS Gröningen                6  24:27  6
4. Fiesland Flyers Heerenveen    6  27:31  4

S.H.A.

Norge

                                GP  GF:GA  PTS
 1. Valerengen IF Oslo          18 116: 58  27
 2. Storhamar IL                18 134: 77  27
 3. IL Sparta Sarpsborg         18 103: 65  25
 4. Furuset IF Oslo             18 104: 70  25
 5. IL Stjernen Fredrikstad     18  96: 65  22
 6. SK Frisk Asker              18  97: 68  19
 7. IL Manglerud / Star Oslo    18 104: 90  19
 8. Hasle / Lören IL Oslo       18  79:109  12
 9. IL Viking Stavanger         18  47:106   4
10. Strindhaim                  18  44:216   0

2nd part
                                GP GF:GA  PTS
1. Storhamar IL                 10 58:48  16
2. Valerengen IF Oslo           10 51:39  12
3. IL Sparta Sarpsborg          10 51:42  11
4. Furuset IF Oslo              10 56:49   9
5. IL Manglerud / Star Oslo     10 44:61   8
6. IL Stjernen Fredrikstad      10 44:65   8

Playoff
Semifinal
Storhamar - Furuset                    1-2
Valerengen - Sparta                    2-0

Final
Valerengen - Furuset                   3-1

S.H.A.

Polska

                                GP  GF:GA  PTS
 1. Zaglebie Sosnowiec          28 154: 92  41
 2. Polonia Bytom               28 162: 54  40
 3. Podhale Nowy Targ           28 142: 70  40
 4. Naprzód Janóv               28 105:110  26
 5. Cracovia Kraków             28 105:134  25
 6. GKS Tychy                   28  90:116  23
----------------------------------------------
 7. LKS Lodľ                    30 111:143  29
 8. Stoczniowec Gdansk          30 102:133  26
 9. GKS Katowice                30 119:154  22
10. Unia Oswiecim               30  99:183  16

Play - off
1st round
Sosnowiec - Gdansk                     6:3, 5:3
Bytom - Lodľ                           7:1, 4:2ot
Nowy Targ - Tychy                      8:1, 2:1
Janóv - Krakow                         3:0, 6:0

2nd round
Sosnowiec - Janów                      9:8ot, 6:5
Bytom - Nowy Targ                      4:2, 5:6ot, 3:2

Krakow - Gdansk                        6:5ot, 1:4, 12:5
Tychy - Lodľ                           0:3, 4:6, 5:1, 9:4

Relegation Game
Katowice - Oswiecim                    6:0, 9:2

For 7th place
Lodľ - Gdansk                          2:4, 4:8, 7:9

For 5th Place
Krakow - Tychy                         4:7, 5:8, 4:7

For 3rd Place
Nowy Targ - Janów                      5:2, 6:2

Final
Sosonowiec - Bytom                     6:1, 5:3

S.H.A.

Romania

                                GP  GF:GA  PTS
1. Steaua Bucuresti             25 217: 60  46
2. SC Miercurea Ciuc            25 165: 64  39
3. Dinamo Bucuresti             25 168: 99  34
4. Avintul Gheorgheni           25  89:201  14
5. Dunarea Galac                25  72:152   9
6. Progresul Miercurea Ciuc     25  59:194   8

S.H.A.

Sojuz...

22.12.1984, Moscow
Soviet Union - Best of Europe          7:3 (1:0, 2:3, 4:0)
2., 17. Svetlov, 12. Semjonov, 32. Makarov, 37. Leonov, 39. Bykov, 39. Larionov - 20. Reil, 22. Öhling,
24. Reindl
Referee: Dombrovskij (URS), spectators: 12000
URS: Treťjak (11. Myškin), 31. Mylnikov - Kasatonov, Fetisov, Vasiljev (11. Biljaledtinov), Pervuchin, Gimajev,
Gusarov, Starikov, Stelnov - Makarov, Larionov, Krutov - Svetlov, Semjonov, Malcev (11. Jašin) - Drozdeckij,
Žluktov, leonov - Skvorcov, Bykov, Varnakov
EUR: Králík (31. Ridderwall) - A. Kadlec, Benák (CZE), Bo Ericson, Eldebrink (SWE), Lehto, Narvanmaa (FIN),
Reil, Berndaner (GER) - V. Lukáč, Rusnák, Liba (CZE) - Gradin, Eklund, Öhling (SWE) - Sirviö, Ruuttu, 
Melametsä (FIN) - Reindl, Kühnhackl, Höfner (GER). Coach: Vladimír Kostka (CZE)
Farewell game for soviet players: 
Vladislav Treťjak (3x Olympic winner, 9x World Champion, 9x European Champion, 4x best goalie of World
                   Championship, 3x best European player), 
Valerij Vasiliev  (2x Olympic Winner, 8x World and European Champion, 3x best defender of World Champ.),
Alexander Malcev  (2x Olympic Winner, 9x World Champion, 8x European Champion, 3x best forward of World Champ.)

S.H.A.

National team

8. 12. 1984, Praha, Czechoslovakia
Czechoslovakia - Soviet Union          4:4 (1:1, 2:1, 1:2)
Caldr, V. Lukáč, Pašek, P. Klíma - Makarov, Fetisov, Kasatonov, Drozdeckij
Penalties: 6:6, powerplay goals: 0:3, referee: Eriksson (SWE) - Kluge (GDR), Tatíček (CZE), 
spectators: 10 000
URS: Myškin - Kasatonov, Fetisov, Biljaletdinov, Pervuchin, Vožakov, Platanov, Gimajev, Gusarov - Makarov, 
Larionov, Krutov - Svetlov, Semionov, Jašin - Gerasimov, Kovin, Varnakov - Zubrilčev, Drozdeckij, Leonov

9. 12. 1984, Praha, Czechoslovakia
Czechoslovakia - Soviet Union          5:3 (1:1, 2:1, 2:1)
V. Lukáč 2, P. Klíma, Rosol, Lála - Larionov, Krutov, Chomutov
penalties: 6:9, powerplay goals: 1:1, referee: Eriksson (SWE) - Kluge (GDR), Tatíček (CZE), 
spectators; 7500 
URS: Myškin - Kasatonov, Fetisov, Biljaletdinov, Pervuchin, Vožakov, Gusarov, Starikov, Stelnov - Makarov, 
Larionov, Krutov - Svetlov, Semjonov, Leonov - Zubrilčev, Kovin, Varnakov - Drozdeckij, Bykov, Chomutov

11.12. 1984, Pardubice, Czechoslovakia
Czechoslovakia - Soviet Union          2:6 (1:1, 0:3, 1:2)
Rosol, Caldr - Fetisov 2, Svetlov, Leonov, Larionov, Drozdeckij
penalties: 6:5 powerplay goals: 1:1, referee: Eriksson (SWE) - Kluge (GDR), Tatíček (CZE),
spectators: 8000
URS: Mylnikov - Kasatonov, Fetisov, Biljaletdinov, Pervuchin, Starikov, Stelnov, Gimajev, Gusarov - Makarov, 
Larionov, Krutov - Svetlov, Semionov, Jašin - Drozdeckij, Žluktov, Leonov - Skvorcov, Bykov, Varnakov

S.H.A.

                                GP  GF:GA  PTS
 1. CSKA Moscow                 40 221: 95  68
 2. Dinamo Moscow               40 189: 96  67
 3. Sokol Kyiv                  40 144:151  41
----------------------------------------------
 4. Torpedo Gorkij              52 166:179  53
 5. Spartak Moscow              52 176:180  49
 6. Chimik Voskresensk          52 169:183  48
 7. Dinamo Riga                 52 170:196  45
 8. SKA Leningrad               52 148:208  38
----------------------------------------------
 9. Iľstal Ustinov              50 215:187  58
10. Krila Sovetov Moscow        50 179:167  58
11. Traktor Čeljabinsk          50 148:133  52
12. Avtomobilist Sverdlovsk     50 190:206  42

S.H.A.

Spain

                                GP  GF:GA  PTS
1. CHH Revila Jaca              10 101: 28  17
2. Txuri Urdin San Sebastian    10 113: 34  15
3. Club Gel Piugcerda           10 141: 36  14
4. Vizcaya Bilbao               10  80: 59  10
5. Coeca Vitoria                10  45:138   4
6. Boadilla Madrid              10  22:207   0

Play off                        GP  GF:GA  PTS
1. Txuri Urdin San Sebastian    16 159: 59  25
2. CHH Revila Jaca              16 132: 52  23
3. Club Gel Piugcerda           16 168: 79  20
4. Vizcaya Bilbao               16 112:103  11

S.H.A.

Sverige

National team

16. 8. 1984, Stockholm, Sweden
Sweden - Czechoslovakia                3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Gradin 2, Steen
penalties: 6:6, spectators: 4635
SWE: Wälitalo - Stambert, Áhlén, Haakansson, B. A. Gustavsson, Näslund - Thélin, T. Eriksson, Loob, Steen, 
K. Nilsson - Eldebrink, P. Andersson, Eklund, Patrik Sundström, Peter Sundström - Lindblom, Samuelsson, 
Isaksson, Gradin, Sandström

17. 8. 1984, Gävle, Sweden
Sweden - Czechoslovakia                6:2 (5:0, 0:0, 1:2)
Loob 2, Patrick Sundström, Steen, K. Nilsson, Eklund - Liba, V. Lukáč
penalties: 8:8; spectators:  3359
SWE: Lindmark - Stambert, Claesson, Haakansson, B. A. Gustavsson, Näslund - Thélin, T. Eriksson, Loob, Steen, 
K. Nilsson - Eldebrink, P. Andersson, Eklund, Patrick Sundström, Peter Sundström - Lindblom, Samuelsson, 
Isaksson, Gradin, Sandström

5. 4. 1985, Praha, Czechoslovakia
Czechoslovakia - Sweden                4:2 (2:1, 2:0, 0:1)
Pašek, Lála, F. Musil, Rusnák - K. Nilsson, Labraaten
penalties: 7:9, powerplay goals: 1:0, referee: Järvi (FIN) - Tatíček, Lipinia (CZE), spectators: 4000
SWE: Ridderwall - Eldebrink, Thelvén, Waltin, Albelin, Samuelsson, Karlsson, Bo Ericson, Jan Eriksson - 
Öhling, Eklund, Gradin - Södergren, K. Johansson, Labraaten - Bergkvist, Molin, Niemi - 
L. G. Pettersson, K. Nilsson, Hjälm

6. 4. 1985, Pardubice, Czechoslovakia
Czechoslovakia - Sweden                2:4 (0:0, 1:0, 1:4)
Růžička, Uvíra - L. G. Pettersson, Hjälm, Eklund, K. Johansson
penalties: 7:9, powerplay goals: 0:1, referee: Järvi (Finland) - Tatíček, Lipina (CZE), spectators: 7500
SWE: Liljebjörn - Eldebrink, Waltin, Albelin, Samuelsson, Karlsson, Bo Ericson, Jan Eriksson - Öhling, 
Eklund, Gradin - Sódergren, K. Johansson, Labraaten - Bergkvist, Molin, Niemi - L. G. Pettersson, 
K. Nilsson, Hjälm

S.H.A.

                                GP  GF:GA  PTS
1. Djurgardens IF Stockholm     36 153:113  49
2. Södertälje SK                36 157:123  47
3. Färjestads BK Karlsbad       36 161:111  45
4. IF Björklöven Umea           36 131:110  45
5. IFK Lulea                    36 148:150  37
6. Brynäs IF Gävle              36 156:134  36
7. Leksands IF                  36 128:144  35
8. AIK Solna Stockholm          36 141:146  33
9. Skelleftea AIK               36 115:166  24
10.Hammarby IF Stockholm        36  94:187   9

Playoff
Djurgarden IF - Färjestads             4:1, 3:4, 5:2
Södertälje - Björklöven                7:1, 5:6, 6:2

Final
Djurgarden - Södertälje                0:6, 4:2, 5:6ot, 4:1, 3:6

Hockeyallsvenskan

 1. MoDo                        14 10 2  2  77: 42 22
 2. Troja                       14  8 1  5  72: 65 17
 3. Västra Frölunda             14  7 2  5  72: 63 16
 4. S/G Hockey                  14  7 1  6  73: 68 15
 5. HV71                        14  6 2  6  89: 72 14
 6. VIK Hockey                  14  5 4  5  71: 61 14
 7. Örebro                      14  5 2  7  56: 58 12
 8. CRIF                        14  1 0 13  30:111  2

S.H.A.

Schweiz

                                GP  GF:GA  PTS
1. HC Davos                     28 168:111  41
2. EHC Arosa                    28 139:104  38
3. HC Lugano                    28 135:108  36
4. HC Fribourg                  28 113:115  31
5. EHC Kloten                   28 130:103  30
6. EHC Biel                     28 115:117  26
7. SC Langnau                   28  92:146  15
8. EHC Chur                     28  87:175   7

Final Group                     GP  GF:GA  PTS
1. HC Davos                     10 247:146  40
2. HC Lugano                    10 185:139  34
3. EHC Arosa                    10 177:155  27
4. HC Fribourg                  10 144:182  22
5. EHC Kloten                   10 184:152  21
6. EHC Biel                     10 156:177  18

Relegation Group                GP  GF:GA  PTS
1. SC Zürich                    14  81:52  21
2. HC Ambri - Piotta            14  98:51  20
3. HC Sierre                    14  70:54  19
4. EHC Otten                    14  55:60  15
5. SC Langnau                   14  49:53  13
6. EV Zug                       14  48:84  11
7. SC Bern                      14  51:70   8
8. EHC Chur                     14  46:74   5

S.H.A.

Jugoslavija

                                GP  GF:GA  PTS
1. Crvena Zvezda Beograd        14 120: 37  27
2. HK Jesenice                  14 109: 36  24
3. Olimpija Ljublana            14  99: 42  20
4. Krajnska Gora                14  57: 73  14
5. Partizan Beograd             14  57: 88  12
6. Vojvodina Novi Sad           14  57: 75  10
7. Cinkarna Celje               14  41: 90   4
8. Medveąčak Zagreb             14  33:132   1

For 1st - 4th Place             GP  GF:GA  PTS
1. HK Jesenice                  12  82: 36  21
2. Crvena Zvezda Beograd        12  83: 64  19
3. Olimpija Ljublana            12  70: 65  13
4. Krajnska Gora                14  49:119   5

For 5th - 8th Place             GP  GF:GA  PTS
5. Vojvodina Novi Sad            6  33:31  11
6. Partizan Beograd              6  35:33   9
7. Cinkarna Celje                6  29:27   6
8. Medveąčak Zagreb              6  21:27   6

Play - off
HK Jesenice - Crvena Zvezda Beograd    9:6, 9:2, 8:5

Celje and Zagreb are relegated, the new teams are Maribor and Sarajevo