S.H.A. Main Page

World U20 Championship,
26.12.2009 - 5.1.2010, Saskatoon, Regina, Canada

World U20 Championship

Czech Republic - Sweden                1:10 (0:4, 1:2, 0:4)
25:01 Káňa J. (Knotek T., Vincour T.) - 7:42 Petersson A. (Erixon T., Pääjärvi-Svensson M.), 
15:20 Rodin A. (Ekman Larsson O.), 18. Tedenby M. (Kruger M., Rundblad D.), 
19:05 Lander A. (Petersson A., Pääjärvi-Svensson M.), 22:34 Pääjärvi-Svensson M. (Erixon T., Petersson A.),  
25:22 Klingberg C. (Lundberg M.), 40:51 Erixon T. (Pääjärvi-Svensson M., Johansson M.), 
43:00 Lander A. (Rodin A.), 51:21 Silfverberg  J. (Rodin A.), 
55. Larsson A. (Pääjärvi-Svensson M., Johansson M.)
Penalties: 7:5, powerplay goals: 1:3, SHG: 0:0, shots: 21:46 
referee: Vladimír Baluška, Derek Zalaski (SVK, CAN) - Jeff Jobson, Matt Traub (CAN), spectators: 5 191
CZE: Sedláček (20. Francouz) - Roth, Jordán, Gudas, Kempný, Voráček, Jeřábek - Nestrašil, Kousal, Novotný - 
Káňa, Knotek, Vincour - Horák, Kubalík, Kovář - Doležal, Hlinka. Coach: Jaromír Šindel, Zdeněk Moták.
SWE: Markström - Erixon, Rundblad, Ekman Larsson, Larsson, Kilström, Ekholm, Andersson - Johansson, Petersson, 
Svensson-Pääjärvi - Tedenby, Josefson, Krüger - Silfverberg, Lander, Rodin - Rasmussen, Klingberg, Lundberg - 
Brodin. Coach: Pär Marts.

Latvia - Canada                        0:16 (0:5, 0:6, 0:5)
0:36 Bourque G. (Ellis R., Cormier P.), 4:22 Kadri N. (Pietrangelo A., Hall T.), 6:39 Bourque G. (Schenn B.), 
11:43 Adam L. (Della-Rovere S.), 17:52 Cormier P. (Hamonic T., Bourque G.), 
24:49 Eberle J. (McMillan B., Pietrangelo A.), 29:28 Hamonic T. (Pietrangelo A.), 30:26 Kadri N. (Hall T.), 
38:10 Kozun B. (Bourque G., Schenn B.), 39:40 Eberle J. (Pietrangelo A.), 39:57 Henrique A. (Bourque G.),
41:33 Cormier P. (Kozun B.), 44:35 McMillan B. (Kozun B., Adam L.), 49:19 Kozun B. (Bourque G., Cormier P.),
58:28 Bourque G. (Kozun B.), 59:32 Adam L. (Caron J., Della-Rovere S.) 
Penalties: 8:2 and Kadri (CAN) 10 min, powerplay goals: 0:6, SHG: 0:0, shots: 10:67 
referee: Morgan Johansson, Christer Larking (SWE) - Sakari Suominen, Christian Tillerkvist-Jonsson (FIN, SWE), 
spectators: 12 469

Russia - Austria                       6:2 (4:1, 1:1, 1:0)
1:58 Trunev M. (Chochriakov P., Petrov K.), 14:32 Čudinov M. (Petrov K., Pivcaskin N.), 
18:26 Kuznecov J. (Orlov D., Timkin J.), 19:54 Tarasenko V. (Orlov D.), 26:20 Kuznecov J. (Kulemin V.), 
52:00 Petrov K. (Čudinov M.) - 11:38 Komarek K. (Wolf M., Scholz F.), 30:50 Hartl N. (Maier P.)
Penalties: 7:12, powerplay goals: 2:1, SHG: 1:0, shots: 33:16 
referee: Darcy Burchell, Keith Kaval (CAN, USA) - Paul Carnathan, Jozef Tvrdoň (USA, SVK), spectators: 4 990

Slovakia - USA                         3:7 (2:1, 1:4, 0:2)
2:15 Gašparovič J. (Illo R.), 5:33 Bakoš M. (Illo R., Marinčin M.), 33:14 Pánik R. (Šiška M., Viedenský M.) - 
9:34 Carlson J. (Stepan D.), 22:50 Morin J., 25:39 Stepan D. (Carlson J., Warsofsky D.), 
26:36 Donovan M. (Kreider C., Fowler C.), 33:54 Kristo D. (Stepan D., D’Amigo J.), 
40:58 Schroeder J. (Palmieri K.), 46:34 D’Amigo J. (Kristo D. )
Penalties: 8:5 and Johnson 5 min and game misconduct, powerplay goals: 3:1, SHG: 0:0, shots: 20:46 
referee: Konstantin Olenin, Alexej Ravodin (RUS) - Vít Lederer, Roman Šikanov (CZE, RUS), spectators: 11318
SVK: Čiliak - Štajnoch, Rais, Šiška, Marinčin, Jaborník, Jankovič, Hraško - Tatár, Viedenský, Pánik - 
M. Bakoš, L. Hudáček, A. Šťastný - Mlynarovič, Illo, Gašparovič - Grošaft, Vandas, Lapšanský - Gerhát
USA: Lee - Warsofsky, Carlson, Lashoff, Fowler, Ramage, Gardiner, Donovan - Kristo, Stepan, D’Amigo - 
R. Bourque, Schroeder, Palmieri - Kreider, Jenks, Morin - Johnson, Walker, Zucker - McRae

Austria - Sweden                       3:7 (0:2, 3:2, 0:3)
26:54 Pallestrang A. (hartl N.), 36:41 Heinrich D. (Krisler A., Ulmer S.), 
38:13 Komarek K. (Heinrich D., Kristler A.) - 0:41 Josefson J. (Ekman Larsson O.), 
18:36 Ekman Larsson O. (Larsson A., Josefson J.), 22:41 Rodin A. (Silfverberg J., Lander A.),
39:47 Rodin A. (Larsson A.), 53:33 Ekholm M. (Kruger M., Josefson J.), 
58:12 Petersson A. (Andersson P., Johansson M.), 59:22 Ekman Larsson O. (Lander A., Rodin A.)
Penalties: 10:6, powerplay goals: 2:3, SHG: 0:0, shots: 24:54 
referee: Baluška (SVK), Piechaczek (GER) - Traub (CAN), Tvrdoň (SVK), spectators: 5025 

USA - Switzerland                      3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
25:57 Kreider C. (Fowler C., Stepan D.), 52:35 Donovan M. (Bourque R., Palmieri K.), 
56:36 Jenks A. (Warsofsky D., Morin J.)
Penalties: 3:5, powerplay goals: 1:0, SHG: 0:0, shots: 49:22
referee: Johansson (SWE), Šindler - Lederer (CZE), Schulz (GER), spectators: 12 853

Czech Republic - Finland               3:4 (2:0, 1:1, 0:3)
12:23 Kubalík T. (Roth V., Nestrašil A.), 16:01 Káňa J. (Vincour T., Knotek T.), 
27:53 Horák R. (Kubalík T., Jordán M.) - 37:13 Hartikainen T. (Granlund M.), 43:40 Vatanen S. (Ortio J.), 
54:46 Vatanen S. (Myttynen M., Lajunen J.), 57:48 Rask J. (Eronen T., Nättinen J.).
Penalties: 7:5, powerplay goals: 2:1, SHG: 0:0. Shots: 21:41. 
Referee: Burchell (CAN), Kaval - Carnathan (USA), Wirth (SUI). Spectators: 5800. 
CZE: Sedláček - Roth, Voráček, Gudas, Jordán, Jeřábek, Šustr, Kempný - Š. Novotný, Nestrašil, Kousal - 
Vincour, Knotek, Káňa - Horák, Kubalík, Kovář - Ostřížek, Hlinka, Doležal. Coach: Šindel,  Moták.
FIN: Ortio - Eronen, Vatanen, Niemi, Laakso, Kivistö, Vittasmäki, Näkyvä - Rajala, Granlund, Hartikainen - 
Rask, Sallinen, Nättinen - Elo, Ikonen, Lajunen - Myttynen, Jormakka, Pakarinen. Coach: Jortikka a Helminen.

Slovakia - Latvia                      8:3 (5:0, 2:2, 1:1)
0:33 Pánik R. (Viedenský M.), 3:44 Pánik  R. (Viedenský M.), 5:31 Viedenský M. (Pánik R., Tatár T.), 
13:13 Tatár T.(Šiška M., Viedenský M.), 17:06 Gašparovič J. (Marinčin M., Illo R.), 
29:34 Rais M. (Bakoš M., L. Hudáček), 33. Tatár T. (Pánik R., Jankovič I.), 
49:48 Illo R. (Gašparovič J., Mlynarovič S.) - 33:27 Lipsbergs M. (Vigners R., Kenins R.), 
34:21 Bukarts R. (Freibergs R.), 50:44 Bukarts R. (Cinks R., Vilkoits R.)
Penalties: 6:7, powerplay goals: 1:1, SHG: 0:0, shots: 41:29
referee: Jeřábek (CZE), Laaksonen - Suominen (FIN), Šichanov (RUS),  spectators: 12 648
SVK: Čiliak - Hraško, Rais, Šiška, Marinčin, Jaborník, Jankovič - Tatár, Viedenský, Pánik - 
M. Bakoš, L. Hudáček, A. Šťastný - Mlynarovič, Illo, Gašparovič - Grošaft, Vandas, Lapšanský - Gerhát
LAT: Ermics (21. Kalnins) - Iliško, Freibergs, Šmits, Jakovlevs, Kauss, Kalvitis, Gritans - Bukarts, Cinks, 
Vigners - Vilkoits, Škvorcovs, Mickevičs - Upitis, Indrasis, Mazinš - Keninš, Lipsbergs, Uleščenko

Canada - Switzerland                   6:0 (2:0, 3:0, 1:0)
0:23 McMillan B. (Eberle J., Schenn B.), 8:14 Pietrangelo A. (Hall T., Eberle J.), 
21:06 Kadri N. (Ellis R., Hamonic T.), 21: 26 Eberle J. (Ellis R., Kadri N.), 
23:42 McMillan B. (Eberle J. de Haan C.), 59:23 McMillan B. (Cowen J., Eberle J.), 
Penalties: 4:7, powerplay goals: 4:0, SHG: 0:0, shots: 54:15 
referee: Olenin, Ravodin (RUS) - Schulz (GER), Tillerkvist-Jonsson (SWE), spectators: 13 301

Finland - Russia                       0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
6:51 Chochriakov P. (Filatov N., Petrov K.), 29:16 Filatov N. (Čudinov M.))
Penalties: 8:12 and Ikonen (FIN) 10 min, powerplay goals: 0:1, SHG: 0:0, shots: 46:17 
referee: Piechaczek (GER), Zalaski (CAN) - Jobson (CAN), Wirth (SUI), spectators: 5 675

Austria - Czech Republic               1:7 (1:1, 0:3, 0:3)
15:38 Heinrich D. (Kristler A., Komarek K.) - 14:21 Knotek T. (Káňa J.), 
23:27 Novotný S. (Roth V., Nestrašil A.), 31:58 Roth V. (Nestrašil A., Kubalík T.), 
39:53 Nestrašil A. (Kousal R., Roth V.), 49:40 Kubalík T. (Kovář J., Gudas R.), 
51:40 Kousal R. (Kubalík T., Novotný S.), 56:25 Ostrížek D. (Roth V., Knotek T.)
Penalties: 8:3, powerplay goals: 0:5, SHG: 0:0, shots: 22:56 
referee: Kaval (USA), Piechaczek (GER) - Traub (CAN), Tvrdoň (SVK), spectators: 5334
AUT: Hirn - Ulmer, Scholz, Pallestrang, Harti, Zorec, Mühlstein, Untergaschnigg, Isopp - Komarek, Kristler, 
Heinrich - Hofer, Maier, Wolf - Unterweger, Pöck, Korner - Puchnik, Schneider, Kainz. Coach: Werfring.
CZE: Sedláček - Gudas, Jordán, Roth, Voráček, Jeřábek, Šustr, Kempný - Vincour, Knotek, Káňa - 
Š. Horák, Nestrašil, Š. Novotný - Kousal, Kubalík, Kovář - Ostřížek, Hlinka, Doležal. Coach: Šindel,  Moták.

Latvia - USA                           1:12 (0:6, 1:1, 0:5)
27:00 Kauss G. (Bukarts R., Cinks R.) - 2:30 Kristo D. (McRae P., Palmieri K.), 
9:40 Zucker J. (Bourque R., Donovan M.), 11:12 Kristo D. (McRae P., D Amigo J.), 
14:40 Jenks A. (Lashoff B., Morin J.), 19:02 Kreider C. (Schroeder J., Stepan D.), 
19:38 Johnson T. (Lashoff B., Gardiner J.), 29:38 Kreider C. (Schroeder J., Cinks R.), 
41:22 Stepan D. (Palmieri K., Johnson T.), 47:49 Zucker J. (Ramage J., Gardiner J.), 
49:42 Stepan D. (D Amigo J., Palmieri K.), 58:46 Kreider C., 59:30 Morin J. (Palmieri K., Ramage J.)
Penalties: 9:8, powerplay goals: 1:4, SHG: 0:0, shots: 19:62
referee: Laaksonen (FIN), Larking - Tillerkvist-Jonsson (SWE), Lederer (CZE), spectators: 11 494

Sweden - Russia                        4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
3:32 Petersson A. (Pääjärvi-Svensson M.), 7:24 Pääjärvi-Svensson M. (Johansson M.), 
38:03 Petersson A. (Pääjärvi-Svensson M., Ekman Larsson O.), 45:30 Brodin D. - 31:29 Petrov K. (Filatov N.)
Penalties: 5:4, powerplay goals: 0:0, SHG: 1:0, shots: 45:37 
referee: Burchell, Zalaski (CAN) - Carnathan (USA), Wirth (SUI), spectators: 6225

Canada - Slovakia                      8:2 (3:0, 4:1, 1:1)
7:18 Hall T. (Ellis R., Eberle J.),  7:39 Pietrangelo A. (Cormier P., Bourque G.), 10:43 Hall T., 
25:08 Adam L., 33:20 Ellis R. (Hall T., Kadri N.), 37:42 Hall T. (Pietrangelo A.), 
38:39 Schenn B. (Kozun B., Pietrangelo A.), 52:41 Della-Rovere S. (Schenn B.) - 
37:25 Pánik R. (Hraško P., Rais M.), 53:43 Bakoš M. (A. Šťastný).
Penalties: 9:9, powerplay goals: 3:1, SHG: 1:0, shots: 35:27 
referee: Jeřábek, Šindler (CZE) - Schulz (GER), Suominen (FIN), spectators: 13 232
CAN: Jones - Hamonic, Scandella, Cowen, Pietrangelo, Teubert, Ellis - B. Schenn, Eberle, McMillan - 
G. Bourque, Kozun, Cormier - Hall T., Kadri, Nemisz - Della-Rovere, Adam, Caron - Henrique
SVK: Čiliak (11. Halász) - Hraško, Rais, Šiška, Marinčin, Jaborník, Jankovič - Tatár, Viedenský, Pánik - 
M. Bakoš, Gerhát, A. Šťastný - Mlynarovič, Illo, Gašparovič - Vandas, L. Hudáček, Lapšanský - Grošaft

Finland - Austria                     10:1 (5:0, 3:1, 2:0)
0:58 Rask J. (Granlund M., Rajala T.), 2:04 Lajunen J. (Elo E., Vittasmaki V.M.), 
5:48 Granlund M. (Hartikainen T., Rajala T.), 7:37 Laakso A. (Nattinen J.), 
11:07 Rajala T. (Vatanen S., Granlund M.), 29:28 Niemi J. (Laakso A., Nattinen J.), 
32:17 Hartikainen T. (Granlund M., Vatanen S.), 39:39 Niemi J. (Nakyva K., Ortio J.),  
50:56 Sointu M. (Niemi J., Laakso A.), 51:31 Elo E. (Lajunen J., Niemi J.) - 
35:28 Komarek K. (Heinrich D., Ulmer S.)
Penalties: 4:11, powerplay goals: 8:1, SHG: 0:0, shots: 59:12 
referee: Baluška (SVK), Zalaski - Jobson (CAN), Tvrdoň (SVK), spectators: 5193

Switzerland - Latvia                   7:5 (2:3, 1:1, 4:1)
2:40 Antonietti B. (Josi R., Marolf P.), 4:59 Fuglister J. (Niederreiter N.), 
24:26 Josi R. (McGregor R., Marolf P.), 44:42 Niederreiter N. (Josi R., Scherwey T.), 
45:26 Weber T. (Schappi R., Geering P.), 48:53 McGregor R. (Stoop L., Antonieti B.), 
54:32 Jorg M. (Niederreiter N., Fuglister J.) - 6:15, 9:24 Keninš R. (Freibergs R.), 
10:58 Bukarts R. (Cinks R.), 26:29 Vigners R. (Vilkoits R.), 54:46 Bukarts R. (Keninš R.))
Penalties: 5:6, powerplay goals: 2:1, SHG: 0:0, shots: 34:29 
referee: Johansson (SWE), Olenin - Šichanov (RUS), Lederer (CZE), spectators: 13 193

Sweden - Finland                       7:1 (1:0, 3:0, 3:1)
16:52 Petersson A., 25:24 Rasmussen D. (Brodin D.), 30:44 Tedenby M. (Larsson A., Kruger M.), 
39:52 Josefson J. (Tedenby M.), 41:12 Pääjärvi Svensson M. (Johansson M., Rundblad D.), 
52:53 Josefson J. (Kruger M.), 58:54 Marcus Johansson -(Petersson A.) - 
42:39 Hartikainen T. (Pakarinen I., Ikonen J.)
Penalties: 7:3, powerplay goals: 0:0, SHG: 0:0, shots: 28:39 
referee: Burchell (CAN), Kaval (USA) - Carnathan (USA), Jobson (CAN), spectators: 5145 

Switzerland - Slovakia                 4:1 (0:0, 1:0, 3:1)
27:27 Niederreiter N. (Fuglister J., Geering P.), 47:33 Niederreiter N., 
56:08 Scherwey T. (Geering P., Stoop L.), 57:33 Jörg M. (Niederreiter N., Geering P.) - 
53:02 Pánik R. (Rais M., Hraško P.)
Penalties: 3:3, powerplay goals: 1:0, SHG: 0:0, shots: 30:41 
referee: Ravodin (RUS), Šindler (CZE) - Šichanov (RUS), Tillerkvist-Jonsson (SWE), spectators: 13 177 
SUI: Conz (58. Mischler) - Geering, Loichat, Stoop, J. Fischer, Schlumpf, Untersander, Camperchiolli - 
Josi, Ryser, Schäppi - Fuglister, Jörg, Niederreiter - Gay, Scherwey, Tim Weber - Antonietti, McGregor, Marolf.
SVK: Halász - Štajnoch, Rais, Šiška, Marinčin, Hraško, Jankovič, Jaborník - Tatár, Viedenský, Pánik - 
M. Bakoš, Gerhát, A. Šťastný - Mlynarovič, Illo, Gašparovič - L. Hudáček, Vandas, A. Lapšanský - Grošaft

Russia - Czech Republic                5:2 (1:0, 1:1, 3:1)
6:46 Tarasenko V. (Burmistrov A., Trunev M.), 32:01 Petrov K. (Filatov N.), 54:53 Tarasenko V. (Kicyn M.), 
58:42 Čudinov M. (Petrov K., Filatov N.), 59:19 Burmistrov A. (Kicyn M., Tarasenko V.) - 
36:30 Káňa J. (KnotekT.), 54:01 Novotný S. (Horák R.)
Penalties: 6:4 and Timkin (RUS), Káňa (CZE) 10 min, powerplay goals: 1:1, SHG: 0:0, shots: 26:41 
referee: Baluška (SVK), Piechaczek (GER) - Traub (CAN), Wirth (SUI), spectators: 5293 
RUS: Bobkov - Pivcakin, Čudinov, Zajcev, Orlov, Kostromitin, Klementěv, Tarasov - Chochrjakov, Petrov, 
Filatov - Burmistrov, Tarasenko, Truněv - Kuzněcov, Dědunov, Timkin - Kicin, Tělegon, Gimbatov - Kuljomin. 
Coach: Pljuščev, Kitov, Vasiljev.
CZE: Sedláček - Gudas, Jordán, Roth, Voráček, Jeřábek, Šustr - Vincour, Knotek, Káňa - Horák, Nestrašil, 
Š. Novotný - Kousal, Kubalík, Kovář - Ostřížek, Hlinka, Doležal. Coach: Šindel,  Moták.

USA - Canada                           4:5ps (1:1, 2:1, 1:2 - 0:0, 0:1)
3:40 McRae P. (D Amigo J.), 27:08 Schroeder J. (Johnson T.), 39:49 Johnson T. (D Amigo J.), 
41:01 Kristo D. (Stepan D.) - 2:03 Della-Rovere S. (Adam L., Caron J.), 
31:15 Eberle J. (Schenn B., Scandella M.), 50:03 Eberle J. (Schenn B., McMillan B.), 
55:45 Pietrangelo A., penalty-shot: Kozun B.
Penalties: 6:4, powerplay goals: 1:0, SHG: 2:1, shots: 28:35 
referee: Laaksonen (FIN), Larking (SWE) - Schulz (GER), Suominen (FIN), spectators: 15 171
Group A
 1. Canada                    Canada  4 3 1 0 0 35: 6 11
 2. USA                       USA  4 3 0 1 0 26: 9 10
 3. Switzerland               Schweiz  4 2 0 0 2 11:15  6
 4. Slovakia                  Slovensko  4 1 0 0 3 14:22  3
 5. Latvia                    Latvija  4 0 0 0 4  9:43  0

Group B
 1. Sweden                    Sverige  4 4 0 0 0 28: 6 12
 2. Russia                    Rossija  4 3 0 0 1 14: 8  9
 3. Finland                   Suomi  4 2 0 0 2 15:13  6
 4. Czech Republic            Česko  4 1 0 0 3 13:20  3
 5. Austria                   Österreich  4 0 0 0 4  7:30  0

Relegation Group

Slovakia - Austria                     3:2 (2:0, 0:2, 1:0)
6:47 Tatár T. (Viedenský M., Hraško P.), 14:34 Pánik R. (Hraško P., Tatár T.), 
40:27 A. Šťastný (L. Hudáček) - 22:30 Kristler A. (Schneider P., Kainz P.), 
33:09 Heinrich D. (Kristler A., Ulmer S.).
Penalties: 7:6 and Pallestrang (AUT) 10 min, powerplay goals: 2:1, SHG: 0:0, shots: 41:26
referee: Burchell (CAN), Laaksonen (FIN) - Šichanov (RUS), Tillerkvist-Jonsson (SWE)
SVK: Halász - Štajnoch, Rais, Šiška, Marinčin, Hraško, Jankovič, Jaborník - Tatár, Viedenský, Pánik - 
M. Bakoš, L. Hudáček, A. Šťastný - Mlynarovič, Illo, Gašparovič - Gerhát, Vandas, Lapšanský - Grošaft
AUT: Hirn - Ulmer, Scholz, Pallestrang, Hartl, Zorec, Mühlstein, Untergascnigg, Isopp - Komarek, Kristler, 
Heinrich - Hofer, Maier, Wolf - Unterweger, Pöck, Korner - Schneider, Kainz

Czech Republic - Latvia               10:2 (5:0, 2:2, 3:0)
2:29 Knotek  T. (Káňa J., Gudas R.), 3:31 Ostřížek D. (Kempný M., Voráček T.), 
14:44 Novotný S. (Kousal R., Nestrašil A.), 18:50 Poletín M. (Kempný M., Ostřížek D.), 
19:25 Káňa J. (Vincour T., Knotek T.), 25:45 Knotek T. (Nestrašil A., Kousal R.), 
38:18 Kousal R. (Kovář J.), 43:08 Jeřábek J. (Kubalík T., Kousal R.), 53:38 Kubalík T. (Novotný S.), 
58:52 Knotek T. (Jeřábek J.) - 22:57 Vilkoits R. (Kalnins J.), 33:23 Vilkoits R. (Mickevičs A., Vigners R.).
Penalties: 8:7, and Káňa (CZE) 10 min, powerplay goals: 4:0, SHG: 1:0, shots: 42:15 
referee: Johansson (SWE), Zalaski - Traub (CAN), Wirth (SUI), spectators: 8294 
CZE: Sedláček - Gudas, Jordán, Roth, Voráček, Jeřábek, Šustr, Kempný - Vincour, Knotek, Káňa - Horák, 
Nestrašil, Š. Novotný - Kousal, Kubalík, Kovář - Ostřížek, Poletín, Doležal. Coach: Šindel,  Moták.
LAT: Ermics - Ilisko, Smits, Gritans, Freibergs, Kauss, Kalvitis, Jakovlevs - Bukarts, Kenins, Cinks - 
Skvorcovs, Lipsbergs, Uleščenko - Upitis, Indrasis, Mazinš - Vilkoits, Mickevičs, Vigněrs. Coach: Maticins.

Czech Republic - Slovakia              5:2 (1:1, 3:1, 1:0)
9:55 Roth V. (Nestrašil A.), 30:19 Kovář J. (Kousal R.), 36:45 Kovář J. (Káňa J., Gudas J.), 
38:12 Kubalík T. (Kovář J.), 55:44 Kovář J. (Kousal R., Kubalík T.) - 
7:48 Illo R. (M. Bakoš), 36:02 Mlynarovič S. (A. Šťastný)
Penalties: 1:7, powerplay goals: 2:0, SHG: 0:0, spectators: 6 221, shots: 33:27 
referee: Piechaczek (GER), Olenin - Šichanov (RUS), Suominen (FIN).
CZE: Francouz - Gudas, Kempný, Roth, Jordán, Voráček, Jeřábek, Šustr - Káňa, Knotek, Novotný - Horák, 
Nestrašil, Doležal - Kousal, Kubalík, Kovář - Poletín, Ostřížek
SVK: Halász (39. Čiliak) - Štajnoch, Rais, Šiška, Marinčin, Hraško, Jankovič, Jaborník - Tatár, Viedenský, 
Pánik - M. Bakoš, L. Hudáček, A. Šťastný - Mlynarovič, Illo, Gašparovič - Grošaft, Gerhát, Vandas - Lapšanský

Austria - Latvia                       4:6 (1:4, 2:0, 1:2)
7:50, 25:36 Komarek K. (Ulmer S., Heinrich D.), 21:18 Kristler A., 
53:28 Unterweger M. (Ulmer S., Palestrang A.) - 6:14 Bukarts R. (Cinks R., Ilisko A.), 
12:42 Skvorcovs G. (Upitis J., Uleščsnko J.), 12:59 Mazinš R. (Indrasis M., Upitis J.), 
14:10 Bukarts R. (Minkevičs A., Kalnins J.), 48:55 Indrasis M. (Cinks R.), 
51:16 Mazins R. (Indrasis M., Upitis J.) 
Penalties: 9:14 and Zorec (AUT) 5 min and game misconduct, powerplay goals: 4:3, SHG: 0:0, shots: 43:43 
referee: Johansson (SWE), Ravodin (RUS) - Jobson, Traub (CAN), spectators: 7238
Relegation Group
 7. Czech Republic            Česko  3 3 0 0 0 22: 5  9
 8. Slovakia                  Slovensko  3 2 0 0 1 13:10  6
 9. Latvia                    Latvija  3 1 0 0 2 11:22  3
10. Austria                   Österreich  3 0 0 0 3  7:16  0

Quarterfinal

Russia - Switzerland                   2:3ot (0:0, 2:1, 0:1 - 0:1)
38:44 Tarasenko V. (Kicyn M., Orlov D.), 39:00 Petrov K. (Filatov N.) - 
28:25 Loichat M. (Ryser S., Schappi R.), 59:27 Niederreiter N., 69:46 Niederreiter N. 
Penalties: 2:5, powerplay: 0:0, SHG: 0:0, shots: 52:31 
referee: Jeřábek (CZE), Piechaczek (GER) - Suominen (FIN), Tvrdoň (SVK), spectators: 12 278

USA - Finland                          6:2 (2:0, 1:1, 3:1)
2:14 Palmieri K. (McRae P., Schroeder J.), 6:34 Donovan M. (Schroeder J., StepanD.), 
32:51 D Amigo J. (Kristo D., Stepan D.), 42:05 Kreider C. (Morin J., Jenks A.), 59:07 D Amigo J., 
59:16 Kristo D. (Schroeder J., Karlson J.) - 35:17 Elo E. (Kivisto T., Lajunen J.), 
54:31 Pakarinen I. (Ikonen J., Sointu M.)
Penalties: 2:1, powerplay goals: 1:0, SHG: 0:0, shots: 25:44
referee: Baluška (SVK), Zalaski (CAN) - Traub (CAN), Wirth (SUI), spectators: 12 701

Semifinal

Canada - Switzerland                   6:1 (1:0, 2:1, 3:0)
3:48 Eberle J. (Ellis R., Pietrangelo A.), 27:26 Scandella M. (Bourque G., McMillan B.), 
29:11 Hall T. (Kadri N., Della-Rovere S.), 42:56 Schenn B. (McMillan B., Pietrangelo A.), 
56:41 Della-Rovere S. (Caron J., Adam L.), 57:09 Hall T. (Scandella M., Teubert C.) - 
32:27 Jorg M. (Geering P., Niederreiter N.)
Penalties: 5:7, and Fuglister (SUI) 5 min and game misconduct, powerplay goals: 1:1, SHG: 1:0, shots: 44:21 
referee: Kaval (USA), Larking - Tillerkvist-Jonsson (SWE), Carnathan (USA), spectators: 13 427

Sweden - USA                           2:5 (0:1, 2:1, 0:3)
24:17 Lander A. (Rodin A., Andersson P.) 32:17 Lander A. (Rodin A., Silfverberg J.) - 
1:24 Johnson T. (Palmieri K.), 35:06 D’Amigo J. (Carlson J., Gardiner J.), 52:34 Carlson J. (Morin J.), 
55:32 D’Amigo J. (Stepan D.), 59:05 Jenks A. (Morin J.)
Penalties: 5:4, and: Johansson (SWE) 5 min and game misconduct, powerplay goals: 0:0, SHG: 0:1, shots: 29:34 
referee: Burchell (CAN), Laaksonen (FIN) - Lederer (CZE), Schulz (GER), spectators: 12 137

For 5th Place

Russia - Finland                       3:4 (2:1, 0:1, 1:2)
5:36 Trunev M. (Petrov K., Chrochriakov P.), 19:37 Burmistrov A. (Orlov D, Trunev N.),
51:07 Burmistrov A. (Petrov K.) - 16:08 Eronen T. (Hartikainen T., Nattinen J.), 
38:32 Jormakka P. (Lajunen J., Sointu M.), 46:14 Niemi J. (Eronen T., Granlund M.), 
54:02 Hartikainen T. (Granlund M., Vatanen S.)
Penalties: 10:3, powerplay goals: 0:4, SHG: 0:0, shots: 19:35 
referee: Jeřábek, Šindler (CZE) - Tvrdoň (SVK), Wirth (SUI), spectators: 11 214

Bronze Medal Game

Sweden - Switzerland                  11:4 (5:0, 5:4, 1:0)
3:59 Rasmussen D. (Lundberg M.), 11:44 Lander A. (Rodin A.), 
14:32 Petersson A. (Pääjärvi Svensson M., Rundblad D.), 18:50 Petersson A. (Josefson J., Andersson P.), 
19:04 Tedenby M. (Brodin D.), 23:17 Silfverberg J., 23:56 Brodin D. (Kruger M, Tedenby M.), 
30:05 Silfverberg J. (Rodin A., Lander A.), 33:50 Brodin D. (Kruger M., Tedenby M.),
38:40 Petersson A. (Kilstrom L., Rundblad M.), 54. Rundblad D. Rasmussen D.) - 
26:30 Loichat M., 35:44 Schlumpf D. (Ryser S., Loichat M.), 
35:55 Fuglister J. (Jorg M.), 37:51 Niederreiter N. (Schlumpf D.)
Penalties: 7:7 and: Ekman Larsson (SWE) 10 min, powerplay goals: 4:3, SHG: 1:0, shots: 50:20 
referee: Kaval (USA), Zalaski (CAN) - Carnathan (USA), Lederer (CZE), spectators: 12 121

Final

Canada - USA                           5:6ot (2:2, 1:1, 2:2 - 0:1)
2:40 Adam L. (Caron J.), 16:03 Nemisz G. (Kadri N., Hall T.), 23:56 Hall T. (Adam L.), 
57:11 Eberle J. (Pietrangelo A., Hall T), 58:25 Eberle J. (Ellis R., Kadri N.) - 
13:56 Kreider C. (Palmieri K., Jenks A.), 14:32 Schroeder J. (Bourque R., Donovan M.), 
21:03 Carlson J. (Kristo D., McRae P.), 44:12 D Amigo J. (Stepan D.), 46:23 Stepan D. (D Amigo J.),
64:21 Carlson J. (Ramage J.)
Penalties: 3:3 and Pietrangelo (CAN) 10 min, powerplay goals: 0:1, SHG: 0:0, shots: 41:37
referee: Laaksonen (FIN), Lärking (SWE) - Schulz (GER), Tillerkvist-Jonsson (SWE), spectators: 15 171

ALL STARS: CONZ Benjamin (SUI) - PIETRANGELO Alex (CAN), CARLSON John (USA) -
EBERLE Jordan (CAN), STEPAN Derek (USA), NIEDERREITER Nino (SUI)

Best Players: CONZ Benjamin (SUI) - PIETRANGELO Alex (CAN) - EBERLE Jordan (CAN)

Most Valuable Player: EBERLE Jordan (CAN)

U20 World Championships Statistics

S.H.A.

World U20 Championship Division I, Group A,
14.-20.12.2009, Briancon, France

Slovenia - Denmark                       0:3 (0:0, 0:0, 0:3)
42:26 BJORKSTRAND P. (MIERITZ M., JENSEN A.), 52:45 CHRISTIANSEN S. (JENSEN A., SVENDSEN S.),
55:35 GROENVALDT S. (JENSEN N.) 
Penalties: 6:6, powerplay goals: 0:1, shots: 21:26, spectators: 685
 
Ukraine - France                       3:6 (1:1, 2:1,0:4) 
7:06 ZADOJENKO O., 27:44 GAVRIK V., 35:05  BUCENKO N. (KICHA G.) - 14:11 PAPA R (ANDRE M., ARROSSAMENA N.), 
31:13 PEREZ T. (BAAZZI A.), 50:33 GABORIT R. (MOISAND M.), 50:44 BERTRAND C. (PIVRON P., GABORIT R.),
56:23 CROSSMAN J. (BAAZZI A., NICOLAS M.), 58:47 ARROSSAMENA N. (PAPA R.)
Penalties: 11:4 and NICOLAS M. (FRA) 10 min, powerplay goals: 0:2, SHG: 1:0, shots: 25:40, spectators: 495 
 
Japan - Germany                        0:9 (0:4, 0:3, 0:2) 
2:19 RIEFERS P. (BRANDL T.), 4:01 HOFFLIN M. (PLACHTA M., SCHULE T.), 15:44 HAUNER N. (FLAAKE J., WEISS D.), 
16:45 HOFFLIN M. (PLACHTA M.), 23:06 WAGNER R. (HAUNER N., WEISS D.), 27:32 FLAAKE J. (HAUNER N.), 
28:49 HOFFLIN M. (BIELKE D., PLACHTA M.), 58:45 STROBL F. (BIELKE D.), 
59:20 RIEDER T. (FISCHHABER S., BITTNER D.)
Penalties: 6:4, powerplay goals: 0:0, shots: 18:57, spectators: 75 

Germany - Slovenia                     6:0 (1:0, 0:0, 5:0) 
15:00 FLAAKE J. (WEISS D.), 44:16 FISCHHABER S. (RIEDER T.), 45:00 RIEFERS P. (BRANDL T., STROBL F.),
45:14 WEISS D. (HAUNER N., ABELTSHAUSER K.), 46:18 RIEDER T. (FORSTER M., FISCHHABER S.),
51:09 BRAUN L. (HOFFLIN M., ABELTSHAUSER K.)
Penalties: 9:7, powerplay goals: 0:0, shots: 39:28, spectators: 526 

France - Japan                         1:4 (0:0, 1:2, 0:2) 
26:27 ARROSSAMENA N. (BAAZZI A., RITZ N.) - 21:10 SHIGENO S. (TAKEI J.), 
33:50 GORAI T., 48:40 GORAI T. (IWATSUKI S.), 59:53 SHIGENO S. (SUZUKI H.)
Penalties: 6:7 and TADA M. (JPN) 10 min, powerplay goals: 1:0, shots: 43:35, spectators: 673

Denmark - Ukraine                      7:3 (2:1, 5:1, 0:1) 
Penalties: 11:9 and CHRISTENSEN J. (DEN) 10 min, powerplay goals: 2:2, SHG: 2:0, shots: 33:32, spectators: 70
0:52 Jensen N. (Jensen A., Groenvaldt S.), 12:59 BJORKSTRAND P. (JENSEN A., MIERITZ M.),
20:53 JENSEN N. (CARLSEN N., GROENVALDT S.), 25:13 SVENDSEN S. (NIELSEN S., JENSEN J.), 
30:05 OVERMARK A. (NORDENTOFT C., SVENDSEN S.), 34:04 BJORKSTRAND P. (JENSEN A., MIERITZ M.), 36:07 JENSEN A. - 
14:38 OGANESIAN O. (ŠEVELJEV D.), 32:04 OGANESIAN O. (KORŽ D.), 48:35 BUCENKO N. (KICHA G.)

Japan - Slovenia                       1:4 (0:1, 1:0, 0:3) 
29:30 GORAI T. (YAMADA R., SHIGENO S.) - 3:43 KURALT A. (JORDAN G.), 49:21 ZUPANCIC A.,
52:58 GRAHUT Z. (MULEJ M.), 55:17 JORDAN G. (MULEJ M., GRAHUT Z.)
Penalties: 9:6, powerplay goals: 1:1, shots: 17:45, spectators: 707
 
Germany - Ukraine                      6:2 (2:0, 4:1, 0:1) 
5:24 PLACHTA M. (BRAUN L., HOFFLIN M.), 11:29 FLAAKE J. (WEISS D., HAUNER N.), 29:26 PLACHTA M. (BRAUN L.) 
33:28 FLAAKE J. (BITTNER D., HAUNER N.), 35:45 HOFFLIN M. (PLACHTA M.), 
39:37 RIEFERS P. (RIEDER T., ABELTSHAUSER K.) - 21:21 KICHA G. (BUCENKO N.), 44:49 KICHA G.
Penalties: 7:9, powerplay goals: 1:1, shots: 40:35, spectators: 52 
 
Denmark - France                       5:0 (4:0, 1:0, 0:0) 
1:20 MIERITZ M. (DAMGAARD R., BJORKSTRAND P.), 1:54 SVENDSEN S. (MALLE J.), 
3:46 MIERITZ M. (BJORKSTRAND P.), 19:34 CARLSEN N. (LAURIDSEN M.), 30:43 JENSEN J. (MIERITZ M., JENSEN A.)
Penalties: 10:10, powerplay goals: 2:0, shots: 26:16, spectators: 850  

France - Germany                       1:2 (1:0, 0:0, 0:2) 
04:45 RITZ N. (PAPA R., ANDRE M.) - 40:50 WEISS D. (RIEFERS P.,PLACHTA M.), 48:27 WEISS D. (NOWAK M.)
Penalties: 12:14 and DUSSEAU K. (FRA), FORSTER M. (GER) 10 min, powerplay goals: 1:2, shots: 16:40, 
spectators: 1057 

Slovenia - Ukraine                     2:1ps (0:0, 0:1, 1:0, 0:0, 1:0) 
55:36 FLORJANCIC A. (SNOJ C.), penalty-shot: OGRAJENSEK K. - 32:50 ZADOJENKO O. (KVITČENKO M.)
Penalties: 4:3 and KURALT A. (SLO) Match Penalty, powerplay goals: 0:0, shots: 49:27, spectators: 80 
 
Denmark - Japan                        6:2 (1:0, 1:0, 4:2) 
16:41 GROENVALDT S. (LAURIDSEN M., JENSEN N.), 38:53 JENSEN J. (MIERITZ M., JENSEN A.),
45:46 JENSEN A. (JENSEN J.), 46:45 NIELSEN S. (SVEDSEN S., NIELSEN R.), 
47:41 POULSEN A. (GROENVALDT S., LAURIDSEN M.), 59:37 JENSEN N. (CARLSEN N., JENSEN J.) - 
53:19 YAMADA R. (SUZUKI H.), 54:22 SHIGENO S. (TAKAHASHI R., KONNO M.)
Penalties: 10:8, powerplay goals: 4:2, shots: 32:28, spectators: 170 
 
Ukraine - Japan                        6:2 (1:1, 2:1, 3:0)
13:31 BUCENKO N.  (GAVRIK V., CHANIN D.), 22:17 ZADOJENKO O. (MILAŠENKO I.), 39:02 KVITČENKO M.,
43:02 ZADOJENKO O. (KVITČENKO M.,GAVRIK V.), 49:21 KVITČENKO M. (BUCENKO N., DZJUBENKO I.),
56:36 BUCENKO N. (ZADOJENKO O., KVITČENKO M.) - 14:59 SHIGENO S. (IKEDA S., TAKAHASHI R.), 
21:12 SHIGENO S. (TAKAHASHI R., MOTONO R.)
Penalties: 10:11, powerplay goals: 1:2, SHG: 1:0, shots: 38:32, spectators: 109
 
Germany - Denmark                      4:0 (1:0, 2:0, 1:0) 
11:11 RIEDER T. (NOWAK M.), 23:59 RIEFERS P. (NOWAK M., FISCHHABER S.), 
29:43 FISCHHABER S. (RIEFERS P., BIELKE D.), 59:25 RIEDER T. (ABELTSHAUSER K.)
Penalties: 5:4 and JENSEN J. (DEN) 10 min, powerplay goals: 1:0, shots: 40:23, spectators: 402
 
France - Slovenia                      1:2 (1:0, 0:1, 0:1) 
8:49 BRACHET M. (BERTHON E., CLAIREAUX V.) - 27:34 VERLIC M. (KOPITAR G.), 46:18 SCAP L. (VERLIC M.)
Penalties: 5:6, powerplay goals: 0:0, shots: 46:30, spectators: 1418
 1. Germany                   Deutschland  5 5 0 0 0 27: 3 15
 2. Denmark                   Danmark  5 4 0 0 1 21: 9 12
 3. Slovenia                  Slovenija  5 2 1 0 2  8:12  8
 4. Ukraine                   Ukrajina  5 1 0 1 3 15:23  4
 5. Japan                     Nippon  5 1 0 0 4  9:26  3
 6. France                    France  5 1 0 0 4  9:16  3

Best Players: NOERBAK Nikolaj (DEN) - LAURIDSEN Markus (DEN) - FLAAKE Jerome (GER)

U20 World Championships Statistics

S.H.A.

World U20 Championship Division I, Group B,
14.-20.12.2009, Poland

Italy - Belarus                        3:2ps (1:2, 0:0, 1:0, 0:0, 1:0) 
18:53 TAUBER L. (LANZ A., WUNDERER P.), 46:12 MAIR P. (ZELGER M.), pemalty-shot: KOSTNER S. -  
4:12 CHOROMANDO M., 14:33 REVENKO I. (CHOROMANDO M.)
Penalties: 4:6, powerplay goals: 1:0, shots: 24:25, spectators: 150 
 
Croatia - Kazakhstan                   1:10 (0:4, 0:2, 1:4) 
44:55 KANAET D. - 0:52 BELGIBAJEV N. (POPOVIČ J.), 7:06 BELGIBAJEV N. (POPOVIČ J., IGNATENKO A.), 
11:58 RACHMANOV M. (PETROV A.), 17:27 FEDOSSENKO V., 21:49 IGNATENKO A. (POPOVIČ J., BELGIBAJEV N.), 
36:10 POPOVIČ J. (IGNATENKO A., BELGIBAJEV N.), 46:51 SVISTUNOV V. (NUREK A., GRIŠČENKO A.),
49:02 SAVENKOV K. (KAZNAČEJEV A.), 53:33 POPOVIČ J. (IGNATENKO A.), 54:44 PETROV A.
Penalties: 10:6, powerplay goals: 0:3, SHG: 0:1, shots: 27:49, spectators: 100 

Poland - Norway                        2:5 (1:2, 1:1, 0:2) 
7:24 BEPIERSZCZ M., 39:00 BRYNICZKA K. (KAPICA D.) - 6:05 HOLLSTEDT H.K. (SOMMERSETH F.), 
12:03 SORVIK D. (MARTINSEN A.), 35:13 MARTINSEN A. (SORVIK D., BRYHNISVEEN N.), 
41:02 MARTINSEN A. (SORVIK D., CSISAR F.), 51:31 WINKLER S. (OPPOYEN J., BRYHNISVEEN M.)
Penalties: 7:5 and CHMIELEWSKI A. (POL) 10 min, powerplay goals: 0:3, shots: 29:38, spectators: 1500
 
Kazakhstan - Italy                     1:3 (1:0, 0:2, 0:1) 
4:05 MOKIN N. (MILJUKOV V., BELGIBAJEV N.) - 21:04 KOSTNER S. (CANALE P.), 27:55 CANALE P. (TRAVERSA T.),
46:41 KOSTNER S (HOFER R.)
Penalties: 3:2, powerplay goals: 1:1, shots: 29:28, spectators: 100 
 
Norway - Croatia                      18:2 (6:1, 6:0, 6:1) 
2:59 BLAGUS M. (KANAET D., LAZIC I.), 58:02 KANAET D. (BLAGUS M.) - 5:54 BRYHNISVEEN N. (OPPOYEN J., STENE A.),
10:20 VIK P. (HOLLSTEDT H.K.), 12:04 LOVLIE J.D. (CSISAR F., WINKLER S.), 
13:18 OPPOYEN J. (ANDERSEN R., VIK P.), 15:22 OLDEN S. (JUELL R., STROM V.), 19:50 WINKLER S. (LOVLIE J.D.),
21:03 CSISAR F. (GUNDERSRUD M., OPPOYEN J.), 33:23 OLDEN S. (JUELL R., ERBE J.), 
34:47, 40:47 MARTINSEN A (WINKLER S.), 36:41 SORVIK D. (ROSSELI OLSEN M., HOLLSTEDT H.K.), 
37:09 JUELL R. (OLDEN S., ERBE J.), 37:54, 49:19 LOVLIE J.D. (MARTINSEN A., WINKLER S.), 
49:37 SOMMERSETH F. (STENE A., OPPOYEN J.), 52:16 JUELL R. (ERBE J.), 53:33 WINKLERS S. (GUNDERSRUD M.), 
58:24 LOVLIE J.D. (WINKLER S., GUNDERSRUD D.)
Penalties: 3:5, powerplay goals: 2:1, shots: 65:20, spectators: 75 

Belarus - Poland                       5:1 (1:1, 1:0, 3:0) 
7:11 BOJARSKICH V. KACHAN A., 22:46 MALIAVKA S. (CHOROMANDO M., RAJCOV V.), 
47:09 REMEZOV N. (RAJCOV V., ŠELEG S.), 58:15 SEMOČKIN A. (DROZD S., ŠELEG S.), 
59:00 SOLOMONOV J. (BRIKUN K., BOGOLEJŠA S.) - 18:15 CHMIELEWSKI A.
Penalties: 1:7, powerplay goals: 1:0, shots: 42:9, spectators: 1200 
 
Belarus - Norway                       2:3ps (1:1, 1:1, 0:0, 0:0, 0:1) 
18:29 MALJAVKA S. (BOGOLEJŠA S.), 22:50 BRIKUN K. (RAJCOV V., SUSLO N.) - 
9:10 OLDEN S. (BRYHNISVEEN N., GUNDERSRUD M.), 32:51 LOVLIE J.D. (JUELL R., SORVIK D.), 
penalty-shots: WINKLER S.
Penalties: 4:11, powerplay goals: 2:0, shots: 47:33, spectators: 100

Croatia - Italy                        1:2 (0:1, 0:0, 1:1) 
45:04 RENDULIC B. (KANAET D., BLAGUS M.) - 
5:26 RAMOSER S. (HOFER R., WUNDERER P.), 43:40 PRESTI M. (DELFINO A.)
Penalties: 5:5 and CANALE P. (ITA) 10 min, powerplay goals: 1:1, shots: 19:36, spectators: 150
 
Kazakhstan - Poland                    6:3 (1:1, 2:1, 3:1) 
11:01 ASTAFJEV O. (MAZULA E., RACHMANOV M.), 33:20 PETROV A. (KOCHAN A., KENBAJEV D.), 
36:38 KAZNAČEJEV A. (SAVENKOV K., MAZULA E.), 45:41 BELGIBAJEV N. (POPOVIČ J.), 
46:49 PETROV A., 48:17 POPOVIČ J. (BELGIBAJEV N.) - 15:04 MACIEJEWSKI D. (BYCHAWSKI B., KAPICA D.), 
24:41 KAPICA D. (BRYNICZKA K., MACIEJEWSKI D.), 51:01 CHMIELEWSKI A. (GALANT R.)
Penalties: 8:7 an KOWALCZYK A. (POL) match penalty, powerplay goals: 1:2, SHG: 1:0, shots: 37:25, 
spectators: 700

Belarus - Croatia                     16:4 (7:0, 5:1, 4:3) 
1:10 REMEZOV N. (BOJARSKICH V.), 3:16 KOROLIK S. (SADOVIK A.), 8:27 BOGOLEJŠA S. (SOLOMONOV J.),
9:29 KACHAN A. (KOROLIK S.), 10:25 DROZD S. (REVENKO I.), 17:39 MALINOVSKI R. (JEROCHO V.),
19:22 REMEZOV N. (RAJCOV V., ŠELEG S.), 24:04 REVENKO I. (DROZD S., CHOROMANDO M.),
30:09 SOLOMONOV J. (SUSLO N., BRIKUN K.), 31:23 KACHAN A. (MALINOVSKI R., KOROLIK S.),
35:26 SUSLO N. (MALJAVKA S., BRIKUN K.), 39:48 DROZD S. (REVENKO I.), 
52:11 MALINOVSKI R. (KOROLIK S., ŠELEG S.), 54:41 DROZD S. (SEMOČKIN A.), 58:03 SEMOČKIN A. (RAJCOV V.),
59:59 REMEZOV N. (REVENKO I., DROZD S.) - 21:17 TRSTENJAK P. (SENZEL N.), 43:04 ZIZANOVIC J. (CUNKO M.), 
54:04 RENDULIC B. (SILOVIC B.), 57:33 RENDULIC B. (KANAET D.)
Penalties: 2:4, powerplay goals: 3:0, shots: 60:16, spectators: 100 
 
Norway - Kazakhstan                    4:2 (2:0, 0:2, 2:0) 
2:06 LOVLIE J.D. (MARTINSEN A., WINKLER S.), 2:40 MARTINSEN A. (LOVLIE J.D., WINKLER S.), 
41:09 OPPOYEN J. (STENE A.), 59:59 WINKLER S. (LOVLIE J.D.) - 
30:31 IGNATENKO A. (BELGIBAJEV N.), 31:58 SAVENKOV K.
Penalties: 9:6, powerplay goals: 2:0, shots: 34:36, spectators: 130
 
Italy - Poland                         0:1 (0:0, 0:1, 0:0) 
33:10 KAPICA D. (KMIECIK P.)
Penalties: 1:3, powerplay goals: 0:0, shots: 52:13, spectators: 600

Kazakhstan - Belarus                   1:5 (0:1, 0:3, 1:1) 
50:52 RAMAZANOV I. - 12:14 ŠELEG S. (SADOVIK A., SEMOČKIN A.), 22:49 SEMOČKIN A. (REVENKO I., DROZD S.), 
25:37 DROZD S. (REVENKO I., RAJCOV V.), 36:54 BOJARSKICH V. (DROZD S., REVENKO I.),
57:38 REVENKO I. (SEMOČKIN A., CHOROMANDO M.)
Penalties:  5:9 and SAVENKOV K. (KAZ), ŠELEG S. (BLR) 5 min and game misconduct, powerplay goals: 0:3, 
shots: 25:36, spectators: 70
 
Norway - Italy                         3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
22:49 JUELL R. (JACOBSEN F.L.), 53:51 WINKLER S., 55:20 ERBE J. (CSISAR F., ROSSELI OLSEN M.) 
Penalties: 4:1 and GUNDERSRUD M. (NOR) 5 min and game misconduct, SORVIK D. (NOR) 10 min, powerplay goals: 0:0, 
shots: 30:32, spectators: 400

Poland - Croatia                       5:6 (3:2, 1:1, 1:3) 
10:41 WITECKI J. (BYCHAWSKI B.), 13:46 CHMIELEWSKI A. (WITECKI J.), 19:09 BYCHAWSKI B. (ROMPKOWSKI M.),
38:45 KMIECIK P. (KAPICA D., KANTOR K.), 59:54 CHMIELEWSKI A. (KAPICA D.) - 
2:55 KANAET D. (BLAGUS M., RENDULIC B.), 18:15 TRSTENJAK P. (LOVRENCIC Z.), 
23:08, 43:31 BLAGUS M. (KANAET D., RENDULIC B.), 49:07 RENDULIC B. (KANAET D., BLAGUS M.),
57:45 TRSTENJAK N.
Penalties: 6:5, powerplay goals: 1:2, shots: 35:34, spectators: 1000
 1. Norway                    Norge  5 4 1 0 0 33: 8 14
 2. Belarus                   Belarus  5 3 0 2 0 30:12 11
 3. Italy                     Italia  5 2 1 0 2  8: 8  8
 4. Kazakhstan                Kazakstan  5 2 0 0 3 20:16  6
 5. Croatia                   Hrvatska  5 1 0 0 4 14:51  3
 6. Poland                    Polska  5 1 0 0 4 12:22  3

Best Players: BERNARD Andreas (ITA) - RAJCOV Vjačeslav (BLR) - WINKLER Scott (NOR)

U20 World Championships Statistics

S.H.A.

World U20 Championship Division II, Group A,
13.-19.12.2009, Hungary

World U20 Championship Division II, Group A

Great Britain - China                  8:0 (2:0, 3:0, 3:0) 
3:13 BOWIE I. (SQUIRES T., DUGGAN T.), 16:01 FARMER R. (LEE S.), 24:07 DAVIES M. (LONG C.),
36:20 HAYES J. (LEE S., NORTON T.), 39:20 FARMER R. (BOWIE I., MITCHELL C.), 45:39 FARMER R. (HAYES J.),
53:4G FARMER R. (DAVIES B.), 58:46 SALAM N. (OAKFORD S., MITCHELL C.)
Penalties: 8:9, powerplay goals: 1:0, shots: 51:6, spectators: 102

Korea - Mexico                        12:0 (6:0, 3:0, 3:0) 
0:17 CHO H.G. (LEE Y.J., CHO J.H.), 2:32 LEE C.H. (LEE M.W., KIM H.R.), 9:02 YOON J.M. (LEE Y.J.),
12:29 LEE M.W., 15:05 YOON J.M. (CHO H.G.), 18:58 SHIN H.Y. (LEE M.W., LEE C.H.), 
22:55 CHUNG Y.J. (BANG J.H.), 27:51 YOON J.M. (LEE Y.J., CHOI Y.H.), 
33:21 CHUNG Y.J. (BANG J.H., YONG H.J.), 46:14 LEE Y.J. (CHO H.G.), 53:07 YOON J.M. (CHOI Y.H., CHO H.G.),
58:34 LEE C.H. (SHIN H.Y.)
Penalties: 4:6, powerplay goals: 3:0, SHG: 2:0, shots: 56:6, spectators: 163
 
Hungary - Spain                        8:2(5:0, 2:1, 1:1) 
4:26 NEMETH A., 6:23 SOMOGYI B. (BARTALIS I.), 10:52 SZILAGYI L. (VIRAG T., PAVUK A.),
14:16 BARTALIS I. (SOMOGYI B., POPOVICS P.), 17:03 NEMES B. (HARDI R., NEMETH A.),
22:52 SOMOGYI B. (BARTALIS I., POPOVICS P.), 26:55 TOTH A. (HAJOS R., HETENYI P.),
59:57 PAVUK A. (KISS D.) - 21:05 QUEVEDO C. (GONZALEZ P.), 44:10 MUNOZ J. (HERNANDEZ A.)
Penalties: 7:8, powerplay goals: 2:1, SHG: 1:0, shots: 60:24, spectators: 565
 
Great Britain - Korea                  7:1 (1:1, 4:0, 2:0) 
16:22 LACHOWICZ R. (FARMER R., DUGGAN T.), 29:36 DAVIES M. (DUGGAN T.), 
34:17 FARMER R. (DAVIES M., LACHOWICZ R.), 35:45 BOWIE I. (LONG C., DAVIES M.), 
38:34 DAVIES M. (FARMER R., LACHOWICZ R.), 52:58 SALAM N. (DAVIES B., HAYES J.),
53:57 DAVIES M. (LEE S., BOWNS B.) - 7:52 CHOI Y.H. (LEE Y.J., YOON J.M.)
Penalties: 8:6 and DUGGAN T. (GBR) 10 min, powerplay goals: 3:1, shots: 50:22, spectators: 135
 
Spain - China                         12:1 (2:0, 8:1, 2:0)
0:23 BETRAN A. (MUNOZ J.), 1:55 MUNOZ J. (BETRAN A., PEDRAZ A.), 20:40 MUNOZ J. (BETRAN A.),
22:02 PEDRAZ A. (BETRAN A., VEA A.), 25:06 HERNANDEZ A. (NAVARRO F.J.), 27:14 BORONAT O. (QUEVEDO C.),
27:52 GARCIA-ARIAS J. (MARTINEZ Z.), 32:31 BORONAT O. (HERNANDEZ A.), 36:29 HERNANDEZ A. (QUEVEDO C.), 
38:24 GARCIA-ARIAS J. (HERNANDEZ A.), 40:51 MUNOZ J. (PEDRAZ A., VEA A.), 
58:0G MUNOZ J. (VEA A., HERNANDEZ A.) - 31:45 HE Y. (QU X.)
Penalties: 8:14, powerplay goals: 6:0, SHG: 1:1, shots: 66:25, spectators: 125
  
Hungary - Mexico                      28:0 (10:0, 11:0, 7:0) 
0:39 ORBAN A. (SOMOGYI B., POPOVICS P.), 3:37 HARDI R. (NEMES B.), 6:41 PAVUK A. (ORBAN A., KISS Daniel),
7:08 NEMES B. (NEMETH A., HARDI R.), 8:04 BARTALIS I. (SOMOGYI B.), 15:23 ORBAN A. (BARTALIS I., SOMOGYI B.),
16:29 VIRAG T. (SZILAGYI L., PAVUK A.), 17:15 NEMETH A. (HARDI R., NEMES B.), 18:54 TOTH A. (HAJOS R.),
19:19 VIRAG T. (ORBAN A., KISS Daniel), 20:36 BARTALIS I. (POPOVICS P., SOMOGYI B.), 
21:05 KISS David (HAJOS R., HETENYI P.), 22:30 KISS Daniel (HARDI R., NEMETH A.), 
27:48 SOMOGYI B. (POPOVICS P., BARTALIS I.), 28:01 HAJOS R. (TOTH A.), 28:53 VIRAG T. (PAVUK A., SZILAGYI L.),
32:42 VARGA A. (ZALAVARI B.), 34:37 ORBAN A. (VIRAG T.), 36:17 SOMOGYI B. (POPOVICS P.), 
37:56 VIRAG T. (PAVUK A., BALIZS B.), 37:56 NEMETH A. (NEMES B.), 44:11 SOMOGYI B. (POPOVICS P.),
46:07 NEMES B. (NEMETH A., HETENYI P.), 47:54 ZALAVARI B. (HAJOS R., VARGA A.), 53:03 VIRAG T. (OZSVATH A.),
55:06 SOMOGYI B. (POPOVICS P., BARTALIS I.), 57:06 SZILAGYI L. (VARGA A., PAVUK A.), 
57:51 NEMES B. (HARDI R., NEMETH A.)
Penalties: 2:2, powerplay goals: 1:0, SHG: 1:0, shots: 105:9, spectators: 590 
 
China - Mexico                         6:3 (2:0, 2:2, 2:1) 
6:35 HE Y. (JIANG H., LI N.), 12:02 SUN P. (WANG Y., CHEN J.), 24:36 SUN P. (ZHANG Y.),
35:23 WANG Y. (CHEN J., ZHANG Y.), 42:52 CHEN J. (SUN P.), 43:33 QU X. (HE Y., LI N.) - 
26:59 DUFF A. (SMITHERS A., SMITHERS C.), 35:05 SMITHERS A. (CUEVAS R.), 58:49 DUFF A. (SMITHERS A.)
Penalties: 6:3, powerplay goals: 0:1, shots: 54:30, spectators:  115

Great Britain - Spain                  6:5ot (2:2, 1:2, 2 :1, 1:0)
2:40 LEE S. (DAVIES M.), 13:29 DAVIES M. (DAVIES B., BOWIE I.), 23:35 DUGGAN T. (LONG C., GRAHAM J.),  
41:34 BOWIE I. (FARMER R., DUGGAN T.), 46:01 NORTON T. (BOWIE I.), 62:08 DUGGAN T. (DAVIES M., LEE S.) - 
16:04 VAZQUEZ O. (PEDRAZ A., MUNOZ J.), 18:09 MUNOZ J. (PEDRAZ A., BETRAN A.), 
31:25 MUNOZ J. (VAZQUEZ O., VEA A.), 36:43 VAZQUEZ O. (PEDRAZ A., MUNOZ J.), 48:35 MUNOZ J.
Penalties: 8:7, powerplay goals: 2:4, shots: 52:28, spectators: 105

Korea - Hungary                        0:6 (0:3, 0:2, 0:1)
0:37 SOMOGYI B. (KISS Daniel), 9:16 NEMES B., 9:36 PAVUK A. (TOTH A.), 26:55 POPOVICS P. (SOMOGYI B.),
38:07 BARTALIS I. (ORBAN A., POPOVICS P.), 45:11 SOMOGYI B.
Penalties: 4:5 and CHO H.G. (KOR) 5 min, KISS D. (HUN) 5 min and game misconduct, powerplay goals: 0:0,
SHG: 0:3, shots: 24:50, spectators: 725
  
Spain - Korea                          5:2 (2:0, 1:0, 2:2) 
9:47 BETRAN A. (MUNOZ J., PEDRAZ A.), 10:39 GONZALEZ P. (BORONAT O.), 31:46 PEDRAZ A. (MUNOZ J., BETRAN A.),
44:09 MUNOZ J. (BETRAN A.), 59:35 QUEVEDO C. - 55:13 YOON J.M. (CHOI Y.H., CHO H.G.), 55:36 MIN K.K.
Penalties: 6:2, powerplay goals: 0:1, shots: 21:40, spectators: 105 

Mexico - Great Britain                 1:25 (0:9, 0:15, 1:1) 
49:46 SMITHERS C. - 0:47 DAVIES M., 3:22 FARMER R. (BOWIE I., SQUIRES T.), 5:03 OAKFORD S., 5:42 LACHOWICZ R.,
11:34 HAYWOOD M. (GRAHAM J.), 13:03 FARMER R. (SALAM N., BOWIE I.), 13:21 SQUIRES T. (DAVIES B.),
16:32 LACHOWICZ R. (LONG C., DAVIES M.), 19:06 SALAM N. (FARMER R., BOWIE I.), 
22:04 DAVIES B. (HAYES J., HAYWOOD M.), 22:56 BOWIE I. (SALAM N.), 23:30 DAVIES M. (OAKFORD S.), 
23:3S BULLAS S., 24:34 LACHOWICZ R. (DAVIES M., LONG C.), 27:22 DAVIES B. (BOWIE I., NEIL J.), 
28:23 SQUIRES T. (DAVIES B.), 29:21 LACHOWICZ R. (DAVIES M.), 30:03 DAVIES B. (HAYES J.),
32:39 LONG C. (LACHOWICZ R.), 33:54 HAYES J., 35:03 BOWIE I. (OAKFORD S.),
35:23 BOWIE I. (FARMER R., OAKFORD S.), 38:38 HAYWOOD M. (DAVIES B., HAYES J.),
38:51 SALAM N. (FARMER R., BOWIE I.), 56:04 FARMER R. (OAKFORD S., SALAM N.)
Penalties: 3:1, powerplay goals: 1:1, shots: 5:93

China - Hungary                        1:20 (1:6, 0:7, 0:7) 
7:54 LI N. (QU X., DOU H.) - 1:06 SOMOGYI B. (BARTALIS I., ORBAN A.), 3:28 SOMOGYI B. (ORBAN A., KISS David), 
6:28 KISS Dan. (BARTALIS I., KISS Dav.), 10:26 BARTALIS I. (SOMOGYI B., KISS Dan.), 
14:09 KISS Dav. (SOMOGYI B.), 16:37 POPOVICS P. (ORBAN A.), 24:23 SOMOGYI B. (BARTALIS I., KISS D.),
27:38 SOMOGYI B. (BARTALIS I., KISS Dav.), 28:39 POPOVICS P. (TOTH A., HAJOS R.), 
33:26 SZILAGYI L. (VIRAG T., KISS Dan.), 36:32 TOTH A. (SZILAGYI L., HAJOS R.), 
37:52 HARDI R. (HETENYI P., NEMES B.), 39:12  KISS Dav. (SOMOGYI B., BARTALIS I.), 
42:25 TOTH A. (POPOVICS P.), 43:43 NEMETH A. (HARDI R.), 47:15 PAVUK A. (VIRAG T., SZILAGYI L.),
49:48 HAJOS R. (POPOVICS P., TOTH A.), 54:52 VARGA A. (HARDI R., NEMETH A.), 
56:50 TOTH A. (OZSVATH A, POPOVICS P.), 58:56 SOMOGYI B. (BARTALIS I., HETENYI P.)
Penalties: 15:8 and DOU H., HU T. (2x) (CHN), VARGA A. (HUN) 10 min, CHEN J. (CHN), POPOVICS P. (HUN) 
5 min and game misconduct, DOU H. (CHN) match penalty, powerplay goals: 0:10, shots: 4:70, spectators: 320
 
Mexico - Spain                         0:6 (0:2, 0:2, 0:2) 
15:03 VAZQUEZ O. (GARCIA-ARIAS J., HERNANDEZ A.), 16:21 MUNOZ J. (UDINA J., PEDRAZ A.), 
28:37 VAZQUEZ O. (GARCIA-ARIAS J.), 36:43 BORONAT O. (QUEVEDO C., GONZALEZ P.), 
48:06 GONZALEZ P. (VAZQUEZ O., BORONAT O.), 59:37 MUNOZ J. (PEDRAZ A., VAZQUEZ O.)
Penalties: 5:2, powerplay goals: 0:1, shots: 8:61, spectators: 105 
 
Hungary - Great Britain                4:5ps (1:2, 2:2, 1:0, 0:0, 0:1) 
1:17 POPOVICS P. (TOTH A., HAJOS R.), 23:34 POPOVICS P. (TOTH A., HAJOS R.), 
26:56 SOMOGYI B. (SZILAGYI L., BARTALIS I.), 46:36 NEMES B. (HARDI R., NEMETH A.) - 
6:46 DUGGAN T. (OAKFORD S., BOWIE I.), 18:06 DAVIES B., 33:59 BOWIE I. (FARMER R., OAKFORD S.), 
37:39 BOWIE I. (DAVIES B., LACHOWICZ R.), penalty-shot: LONG C. 
Penalties: 5:12, powerplay goals: 0:0, shots: 44:34, spectators: 1645 
 
Korea - China                          5:0 (2:0, 1:0, 2:0) 
1:15 LEE M.W. (LEE C.H., SHIN H.Y.), 4:16 LEE C.H. (SHIN H.Y., LEE M.W.), 31:05 YOON J.M. (CHO J.H., CHO H.G.),
53:13 SHIN H.Y. (LEE C.H., LEE M.W.), 55:23 CHUNG Y.J.
Penalties: 2:2, powerplay goals: 1:0, shots: 33:8, spectators: 105
 1. Great Britain             Great Britain  5 3 2 0 0 51:11 13
 2. Hungary                   Magyarország  5 4 0 1 0 66: 8 13
 3. Spain                     Espana  5 3 0 1 1 30:17 10
 4. Korea                     South Korea  5 2 0 0 3 20:18  6
 5. China                     PR of China  5 1 0 0 4  8:48  3
 6. Mexico                    Mexico  5 0 0 0 5  4:77  0

Best Players: ALCAINE Ander (ESP) - LEE Stephen (GBR) - BARTALIS Istvan (HUN)

U20 World Championships Statistics

S.H.A.

World U20 Championship Division II, Group B,
12.-18.12.2009, Narva, Estonia

Romania - Belgium                      5:3 (0:1, 1:2, 4:0) 
34:08 FODOR C. (BECZE T.,TAPU C.), 45:57 JANOS I. (BECZE T.), 47:57 FODOR C. (BECZE T., IMECS A.), 
54:39  BECZE T., 59:44 FODOR C. (BECZE T., LACZKO DAVID L.) - 4:27 PAULUS J. (KOLODZIEJCZYK B.), 
29:14 MORGAN M. (MEYFROIDT J.), 38:19 KOLODZIEJCZYK B. (MORGAN M., VERCAMMEN J.)
Penalties: 9:6 and BOTOS V. (ROM) 10 min, powerplay goals: 1:2, SHG: 1:0, shots: 40:41, spectators: 115 

Lithuania - Serbia                     5:1 (0:1, 3:0, 2:0) 
23:02 KUMELIAUSKAS T. (VERENIS P., BURAKOV A.), 32:53 KUMELIAUSKAS T. (ZIDKOVAS A.), 
38:03 BURAKOV A. (KUMELIAUSKAS T., VERENIS P.), 41:54 VERENIS P. (KUMELIAUSKAS T., ZIDKOVAS A.), 
55:02 STRECKIS D. (BOSAS A.) - 18:2S ILIČ S.
Penalties: 10:8, powerplay goals: 0:0, SHG: 2:1, shots: 59:15, spectators: 125
 
Netherlands - Estonia                  5:3 (2:2, 2:0, 1:1) 
1:37 NAGTZAAM N. (HOUKES L.), 11:40 NAGTZAAM N. (STAATS R.), 27:51 de RUIJTER N. (SMID J.), 
32:23 NAGTZAAM N. (JONKERS R., HOUKES L.), 55:31 van LIJDEN J. (NAGTZAAM N., HOUKES L.) - 
7:38 PONOMARJOV I. (NARVET P.), 17:36 BOROVIKOV M. (GRISHENKO K.), 59:14 ROOBA R. (KUUSK K., KARIK K.)
Penalties: 9:6 and ALEKSANDROV A (EST) 10 min, powerplay goals: 1:1, SHG: 0:1, shots: 32:47, spectators: 1000
 
Serbia - Romania                       3:5 (0:3, 0:1, 3:1) 
46:12 BRKUSANIN M. (ILIC S., SIBINOVIC L.), 50:15 GLAVONJIC N. (MIHAJLOVIC M.), 
57:43 BRKUSANIN M. (LUKOVIC A., ILIČ S.) - 1:34 IMECS A. (BECZE T.), 10:19 BIRO T. (GLIGA R.), 
14:04 GLIGA R. (BIRO T., PETER Z.), 21:44 PETER Z. (BIRO T., GLIGA R.), 59:46 BECZE T. (IMECS A., GLIGA R.)
Penalties: 7:5 and ILIČ S. (SRB) 10 min, PASCARU L. (ROM) 5 min and Game Misconduct, powerplay goals: 1:4, 
shots: 33:44, spectators: 107 

Lithuania - Netherlands                6:1 (2:0, 3:1, 1:0) 
9:24 ZIDKOVAS A. (KUMELIAUSKAS T.), 15:12 BURAKOV A. (ZIDKOVAS A.), KUMELIAUSKAS T.)
25:50 ZIDKOVAS A. (BURAKOV A.), 33:01 RULEVICIUS P. (BOSAS A.),  39:41 KUMELIAUSKAS T. (VERENIS P., BURAKOV A.), 
49:41 KUMELIAUSKAS T. (ALISAUSKAS N., BURAKOV A.) - 34:20 MELISSANT J. (NAGTZAAM N., LEENDERS O.)
Penalties: 12:9, powerplay goals: 2:0, shots: 1:0, spectators: 307
 
Estonia - Belgium                      4:5ps (1:2, 2:1, 1:1, 0:0, 0:1) 
10:04 PONOMARJOV I., 22:46 ROOBA R. (VORANG M.), 29:27 KARIK K. (MININ A.), 
40:22 PONOMARJOV I. (URLIHH M., ANDREJEV R.) - 9:13 PAULUS J. (KOLODZIEJCZYK B., ENGELEN J.), 
11:18 MORGAN M. (VERCAMMEN J., ENGELEN J.), 20:41 MORGAN M. (VERCAMMEN J., LEIRS D.),
51:03 GYESBREGHS V. (KOLODZIEJCZYK B., PAULUS J.), penalty-shot: KOLODZIEJCZYK B.
Penalties: 5:5, powerplay goals: 1:2, shots: 29:27, spectators: 750
 
Lithuania - Romania                    9:5 (4:2, 2:0, 3:3)
7:19 ZIDKOVAS A. (VERENIS P., KUMELIAUSKAS T.), 7:50 RYBAKOV A. (STRECKIS D.), 10:51 BOSAS A. (STRECKIS D.),
17:23 BURAKOV A. (KUMELIAUSKAS T., ZIDKOVAS A.), 28:04 RIMKUS L., 31:56 RULEVICIUS P. (BOSAS A.), 
53:37 VERENIS P. (ALISAUSKAS N., ZIDKOVAS A.) 55:32 RIMKUS L. (PIKCIUS V., STRECKIS D.),  
57:44 BOSAS A. (VERENIS P., KUMELIAUSKAS T.) - 14:30 PASCARU L. (LACZKO DAVID L.), 17:44 BIRO T. (GLIGA R.), 
44:54 GLIGA R., 48:58 BIRO T. (JANOS I., MIHAILESCU C.), 59:45 FODOR C. (GLIGA R., BIRO T.)
Penalties: 8:10, powerplay goals: 4:1, SHG: 0:1, shots: 46:24, spectators: 115 

Netherlands - Belgium                  5:1 (2:1, 2:0, 1:0) 
14:05 HOUKES L. (NAGTZAAM N., ROOSENDAAL T. ), 16:06 NAGTZAAM N. (van de VELDEN D., OOSTERWIJK M.),
21:06 NAGTZAAM N. (POHLMAN C., OVERWEG M.), 35:12 SMID J. (POHLMAN C.), 
51:28 NAGTZAAM N. (DONDERS M., KOST D.) - 17:02 LEIRS D. (BOLLUE S., MORGAN M.)
Penalties: 9:7, powerplay goals: 1:0, SHG: 1:0, shots: 30:28, spectators: 135

Estonia - Serbia                       4:5ps (1:1, 1:1, 2:2, 0:0, 0:1) 
19:14 KURGANOV G. (PONOMARJOV I., NARVET P.), 26:55 KURGANOV G. (JAKOVLEV A.), 
49:12 ABRAMOV A. (BOROVIKOV M., GRIŠENKO K.), 53:56 URLIHH M. (ABRAMOV A.) -  
13:0G BRKUSANIN M. (OGRIZOVIC P., VUCUREVIC N.), 30:38 SIBINOVIC L. (KORAC M.), 52:49 FILIPOVIC D.,
55:24 SIBINOVIC L. (DESPOTOVIC A.), penalty-shot: VUCUREVIC N.
Penalties: 6:11 and ROOBA R., JAKOVLEV A. (EST), VUCUREVIC N. (SRB) 10 min, powerplay goals: 2:1, shots: 39:25, 
spectators: 467 

Serbia - Netherlands                   5:10 (0:1, 3:4, 2:5)
24:39 LUKOVIC A. (SIBINOVIC L., FILIPOVIC D.), 31:54 ILIČ S. (BRKUSANIN M.), 
39:12 OGRIZOVIC P. (VUCUREVIC N., BRKUSANIN M.), 40:50 SIBINOVIC L. (FILIPOVIC D., MIHAJLOVIC M.),
58:21 GLAVONJIC N. - 5:21 MELISSANT J. (STAATS R., de RUIJTER N.), 21:51 NAGTZAAM N. (MELISSANT J.), 
24:49 NAGTZAAM N. (DONDERS M., LEENDERS O.), 26:36 DONDERS M. (SMID J., LEENDERS O.),
27:49 van LIJDEN J. (de RUIJTER N.), 41:36 MELISSANT J. (van de VELDEN D.), 
47:17 van LIJDEN J. (SMID J., HOUKES L.), 53:42 de RUIJTER N. (NAGTZAAM N.), 
55:03 DONDERS M. (NAGTZAAM N., LEENDERS O.), 57:38 van de VELDEN D. (NAGTZAAM N., DONDERS M.)
Penalties: 8:8, powerplay goals: 3:3, shots: 23:55, spectators: 115

Belgium - Lithuania                    2:7 (1:1, 1:4, 0:2) 
19:11 MORGAN M., 38:12 PAULUS J. (MORGAN M., ENGELEN J.) - 8:20 STRECKIS D. (RIMKUS L., BENDZIUS A.),
22:24 RULEVICIUS P. (BOSAS A., RYBAKOV E.), 36:30 KUMELIAUSKAS T. (STRECKIS D.),
39:16 VERENIS P. (ALISAUSKAS N.), 39:53 KUMELIAUSKAS T. (ALISAUSKAS N.), 
53:15 ZIDKOVAS A. (BOSAS A., RYBAKOV E.), 59:16 KORNEICIUK A. (STRECKIS D., PIKCIUS V.)
Penalties: 8:8 and ZIDKOVAS A., SUCHOMLINAS S. (LTU) 10 min, powerplay goals: 0:2, SHG: 1:2, shots: 26:48, 
spectators: 135 

Romania - Estonia                      2:1ps (1:0, 0:1, 0:0, 0:0, 1:0) 
6:00 FODOR C. (GLIGA R., BECZE T.), penalty-shot: BECZE T. - 38:57 ABRAMOV A. (MEDJANOI J., URLIHH M.)
Penalties: 13:12, powerplay goals: 1:1, shots: 24:43, spectators: 558
 
Belgium - Serbia                       4:3 (1:1, 1:2, 2:0) 
14:27 KOLODZIEJCZYK B. (MORGAN M.), 33:20 PAULUS J. (KOLODZIEJCZYK B.), 
49:13 MORGAN M. (KOLODZIEJCZYK B., PAULUS J.), 54:0G KOLODZIEJCZYK B. - 
6:59 OGRIZOVIC P. (VUCUREVIC N.), 28:11 MIHAJLOVIC M. (GLAVONJIC N.), 39:35 OGRIZOVIC P.
Penalties: 3:6, powerplay goals: 2:1, shots: 43:25, spectators: 204 
 
Netherlands - Romania                  5:4 (3:2, 1:0, 1:2) 
5:41 LEENDERS O. (NAGTZAAM N., DONDERS M.), 7:04 SMID J. (van LIJDEN J.), 
10:41 MELISSANT J. (de RUIJTER N., POHLMAN C.), 32:33 NAGTZAAM N. (LEENDERS O.), 
47:42 HOUKES L. (BASTINGS M., LEENDERS O.) - 8:25 GLIGA R., 18:02 GLIGA R. (PASCARU L., BECZE T.),
51:27 FODOR C. (BIRO T., IMECS A.), 57:04 BECZE T.
Penalties: 6:7 and BOTOS V. (ROM), powerplay goals: 2:1, SHG: 0:1, shots: 27:31, spectators: 123
 
Estonia - Lithuania                    3:7 (0:3, 2:3, 1:1) 
21:02 GRIŠENKO K. (JAKOVLEV A.), 33:22 ALEKSANDROV A. (JAKOVLEV A.), 58:21 ROOBA R. (MININ A., NARVET P.) - 
7:23 VERENIS P. (KUMELIAUSKAS T., ZIDKOVAS A.), 10:18 KUMELIAUSKAS T. (ZIDKOVAS A.), 
10:57 ZIDKOVAS A. (KUMELIAUSKAS T., PIKCIUS V.), 21:3S STRECKIS D. (RYBAKOV E., BOSAS A.), 
22:53 VERENIS P. (KUMELIAUSKAS T., ALISAUSKAS N.), 28:04 VERENIS P. (BENDZIUS A., ZIDKOVAS A.),
42:06 BOSAS A (KUMELIAUSKAS T., ZIDKOVAS A.)
Penalties: 9:10 SUCHOMLINAS S. (LTU) 10 min, powerplay goals: 0:2, shots: 24:39, spectators: 678
 1. Lithuania                 Lietuva  5 5 0 0 0  34:12 15
 2. Netherlands               Nederland  5 4 0 0 1  26:19 12
 3. Romania                   Romania  5 2 1 0 2  21:21  8
 4. Belgium                   Belgique / België  5 1 1 0 3  15:24  5
 5. Estonia                   Eesti  5 0 0 3 2  15:24  3
 6. Serbia                    Serbia  5 0 1 0 4  17:28  2

Best Players: RUCZUJ Gellert (ROU) - ALISAUSKAS Nerijus (LTU) - KUMELIAUSKAS Tadas (LTU)

U20 World Championships Statistics

S.H.A.

World U20 Championship Division III,
4.-10.1.2010, Istanbul, Turkey

Australia - Bulgaria                  11:1 (4:1, 2:0, 5:0) 
6:08 McCOY J. (HALL A.), 7:33 HACKETT L. (KUDLA S., KUDLA D.), 17:31 McCOY J. (ROBERTSON T.),
18:45 TRIPP B. (LINDSAY M., McFADDEN J.), 26:08 McGREGOR S. (McFADDEN J.), 34:00 SEWELL E. (OUTRED R.),
50:02 McGREGOR S. (HACKETT L.), 54:50 ROBERTSON T. (McCOY J., HALL A.), 
56:01 OUTRED R. (LINDSAY M., McFADDEN J.), 57:48 TRIPP B. (ROBERTSON T.),   
58:19 NASH A. (HACKETT L., KUDLA D.) - 13:01 ASENOV R.
Penalties: 4:7, powerplay goals: 4:0, SHG: 0:1, shots: 44:11, spectators: 350

Iceland - Chinese Taipei              11:1 (3:0, 5:0, 3:1) 
6:21 MAACK P., 7:27 SIGURDSSON M. (PALSSON R., BLONDAL O.), 8:47 LEIFSSON J. (LEIFSSON H.), 
22:12 THORMODSSON E. (SIGURDARSON M., BJORNSSON O.), 26:15 SIGURDARSON M. (SIGURBJORNSSON S.),
30:03 SIGURDARSON M. (THORMODSSON E.), 32:17 GRONHOLM O. (BLONDAL O., SIGURDSSON M.),
37:03 SIGURDARSON M. (MAACK P., THORMODSSON E.), 42:51 THORMODSSON E. (BJORNSSON O., SIGURDARSON M.),
52:31 SIGURDARSON M. (BJORNSSON O.), 52:44 LEIFSSON H. (LEIFSSON J.) - 54:19 TSENG H.C. (WU J.P., LEE Y.P.)
Penalties: 6:4, powerplay goals: 2:0, SHG: 1:0, shots: 35:22, spectators: 320 

Turkey - DPR Korea                     3:8 (0:3, 1:1, 2:4) 
27:40 KOSEMEN B. (BAYKAN C., TOPTANER V.), 42:54, 45:12 GUMUS S. (BAYKAN C., HALIL Y.) - 
5:14 KIM N.H. (KANG I.H., RI H.C.), 7:45 KANG M. (KIM C.H., RI U.H.), 15:44 RI H.C. (KIM N.H., KIM K.C.), 
27:08 AN C.H. (HONG C.R., RI K.H.), 43:52 RI U.H. (KANG M., WON J.H.), 46:06 KANG I.H. (RI H.C., KIM K.C.), 
49:19 KANG M. (RI U.H., RI I.C.), 55:24 HONG C.R. (AN C.H.)
Penalties: 10:2, powerplay goals: 0:3, shots: 24:45, spectators: 400

Bulgaria - New Zealand                 1:5 (0:2, 0:0, 1:3)
55:48 ASENOV R. (MIHOV P.) - 1:32 JACKSON B. (O KEEFE R., CHAI J.), 7:15 ATTWELL M. (NICHOLLS D.),
48:24 BONIFACE S. (CHAI J., JACKSON B.), 52:11 HEYD P. (BONIFACE S., DUNLOP H.), 54:57 HEYD P. 
Penalties: 13:11, powerplay goals: 1:2, SHG: 0:1, shots: 36:49, spectators: 350
 
DPR Korea - Iceland                    3:6 (1:2, 0:3, 2:1) 
12:28 HONG C.R. (RI K.H., AN C.H.), 52:58 KIM N.H. (KIM K.C.), 55:32 AN C.H. (RI K.H., JANG C.N.)
5:38 THORMODSSON E. (SIGURDARSON M., BJORNSSON O.), 18:22 SIGURDARSON M. (OMARSSON T.),
27:44 SIGURDSSON M. (LEIFSSON H., SIGURBJORNSSON S.), 35:07 SIGURDARSON M. (BLONDAL O.),
38:13 MIKAELSSON A. (SIGURBJORNSSON S., OMARSSON T.), 46:09 SIGURDARSON M. (THORMODSSON E., BJORNSSON O.)
Penalties: 9:5 and LEIFSSON H. (ISL) 5 min and Game Misconduct, powerplay goals: 2:2, shots: 28:44, 
spectators: 380 

Turkey - Chinese Taipei                4:7 (0:3, 3:3, 1:1) 
22:08 KOSEMEN B., 23:32 GUMUS S. (BAYKAN C.), 33:28 GUMUS S. (YILDIRIM S.), 46:07 SOLAK G. -  
6:34 SHEN Y.C. (LIN H.J.), 17:43 CHEN Y.H. (CHANG K.), 19:16 LIN H.J. (SHEN Y.C.), 
25:00 SHEN Y.L. (LU F.B.), 37:56 LU F.B. (TSENG H.C.), 39:17 LIN H.J., 54:07 LIN H.J.
Penalties: 7:4, powerplay goals: 1:3, SHG: 1:0, shots: 21:45, spectators: 420

New Zealand - Australia                1:5 (0:1, 0:4, 1:0) 
46:41 BONIFACE S. (HEYD P., CHAI J.) - 6:08 LINDSAY M. (HALL A., ROBERTSON T.), 
21:22 KUDLA D. (McPHAIL C., HACKETT L.), 24:02 HACKETT L. (ROBERTSON T., KUDLA S.),
28:32 OUTRED R. (McFADDEN J., HALL A.), 29:25 HALL A. (LINDSAY M., SEWELL E.)
Penalties: 7:5, powerplay goals: 0:2, shots: 20:38, spectators: 360
 
Chinese Taipei - DPR Korea             4:7 (2:2, 1:2, 1:3) 
14:34 WENG T. (CHANG K.), 19:25 LIN H.J., 32:29 SHEN Y.C. (WENG T.), 48:18 LIN H.J. - 
8:23 RI H.C. (KIM K.C.), 9:36 RI H.C. (KANG I.H., KIM K.C.), 29:53 RI H.C. (KANG I.H.),
33:29 RI K.H. (RI U.H., AN C.H.), 47:05 KIM K.C. (KANG M., SIN H.S.), 50:05 KIM N.H. (KANG I.H.), 
56:11 KANG I.H. (RI H.C., KIM N.H.)
Penalties: 9:8 and LU F.B. (TPE) 10 min, CHANG C. (TPE) match penalty, powerplay goals: 1:1, SHG: 2:0, 
shots: 13:32, spectators: 380 

Iceland - Turkey                       8:2 (3:0, 3:2, 2:0)
7:35 BLONDAL O. (PALSSON R., SIGURDSSON M.), 8:53 THORMODSSON E. (MIKAELSSON A., PALSSON R.), 
9:58 BJORNSSON O. (OMARSSON T., ELIASSON I.), 33:05 SIGURDARSON M. (ELIASSON I.),
33:37 SIGURDSSON G. (MAACK P., SIGURBJORNSSON S.), 33:49 LEIFSSON J. (PALSSON R.), 
41:36 THORMODSSON E. (LEIFSSON J., OMARSSON T.), 49:52 BJORNSSON O. (THORMODSSON E., GUNNARSSON O.) - 
26:37 BAYKAN C. (HALIL Y., BAGCILAR B.), 30:59 BAYKAN C. (GUMUS S., HALIL Y.)
Penalties: 11:17 and PALSSON R. (ISL), HALIL Y. (TUR) 10 min, powerplay goals: 4:1, SHG: 1:1, shots: 55:29, 
spectators: 450
Group A
 1. Australia                 Australia  2 2 0 0 0 16: 2  6
 2. New Zealand               New Zealand  2 1 0 0 1  6: 6  3
 3. Bulgaria                  Balgarija  2 0 0 0 2  2:16  0

Group B
 1. Iceland                   Ísland  3 3 0 0 0 25: 6  9
 2. DPR Korea                 DPR Korea  3 2 0 0 1 18:13  6
 3. Chinese Taipei            Chinese Taipei  3 1 0 0 2 12:22  3
 4. Turkey                    Turkiye Cumhuriyeti  3 0 0 0 3  9:23  0

ClassificationGames

Bulgaria - Turkey                      7:8 (3:4, 2:3, 2:1)
4:37 TODOROV A., 9:43 ASENOV R. (INŽEVATOV N., MIHOV P.), 11:27 TODOROV A. (GEORGIEV S., ČEBISHEV V.), 
35:28 GEORGIEV S. (SLAVČEV J., TODOROV A.), 37:58 MILOŠEV D. (RADOVANOV K.),
49:56 ASENOV R. (ASENOV T.), 59:55 MILOŠEV D. (ASENOV R., INŽEVATOV N.) - 
1:50 KOSEMEN B. (BAGCILAR B., OZER F.), 10:46 GUMUS S. (HALIL Y., BAYKAN C.), 14:06 GUMUS S. (BAYKAN C.),
16:36 YILDIRIM S. (SOLAK G., OZER F.), 26:16 BAYKAN C. (KOSEMEN B., HALIL Y.), 
29:03 KOSEMEN B. (HALIL Y., BAYKAN C.), 30:47 BAYKAN C. (HALIL Y.), 41:01 GUMUS S. (HALIL Y., SOLAK G.)
Penalties: 10:9, powerplay goals: 1:3, SHG: 0:1, shots: 43:48, spectators: 480

Semifinal

Iceland - New Zealand                  4:0 (2:0, 2:0, 0:0) 
2:46 PALSSON R. (MAACK P.), 7:10 LEIFSSON J. (MIKAELSSON A.), 
23:05 SIGURDARSON M. (THORMODSSON R., BJORNSSON A.), 37:31 SIGURDARSON M. (SIGURBJORNSSON S.)
Penalties: 11:10 and JACKSON B. (NZL) 5 min and Game Misconduct, powerplay goals: 1:0, SHG: 2:0, shots: 35:22, 
spectators: 410 
 
Australia - DPR Korea                  4:3ot (1:0, 2:2, 0:1, 1:0) 
17:54 ROBERTSON T. (KUDLA S., NASH A.), 37:27 ROBERTSON T. (KUDLA D., McFADDEN J.), 
38:09 KUDLA D. (OUTRED R., McFADDEN J.), 61:56 KUDLA D. (TRIPP B.) - 23:09 HONG C.R. (RI K.H., KIM K.C.),
31:40 RI I.C. (KIM S.G.), 51:43 RI H.C. (KIM S.G., SO J.C.)
Penalties: 7:9, powerplay goals: 3:2, shots: 25:21, spectators: 420

For 5th Place

Chinese Taipei - Turkey                6:3 (2:2, 2:0, 2:1) 
9:56 LIU Y.L. (SHIH K.Y., YANG C.L.), 14:07 LEE Y.P. (TSENG H.C.), 21:10 SHEN Y.C. (LIN H.J., WENG T.),
30:09 SHEN Y.L (YANG C.L., CHANG K.), 43:08 WU J.P. (TSENG H.C., YANG C.L.), 57:45 SHEN Y.C. -
17:21 KOSEMEN B. (TOPTANER V.), 18:21 GUMUS S. (BAYKAN C.), 57:01 GUMUS S. (BAYKAN C., COSKUN O.)
Penalties: 3:6 and GUMUS S. (TUR) 10 min., powerplay goals: 0:0, SHG: 1:0, shots: 44:20, spectators: 460 

Bronze Medal Game

New Zealand - DPR Korea                5:6ot (1:0, 2:4, 2:1, 0:1) 
7:37 WILSON R. (ATTWELL M., CHAI J.), 21:09 JACKSON B. (BONIFACE S.), 32:18 DUNLOP H. (WILSON R., CHAI J.), 
44:25 BONIFACE S. (JACKSON B., NICHOLLS D.), 58:11 DUNLOP H. (ATTWELL M.) - 34:22 WON J.H. (RI U.H., KIM C.H.),
35:38 KIM S.G. (SIN H.S., JANG C.N.), 36:12 HONG C.R. (KIM K.C., RI K.H.), 38:15 AN C.H. (JANG C.N., KIM S.G.),
53:31 RI K.H. (SIN H.S., HONG C.R.), 66:56 KIM K.C. (AN C.H.)
Penalties: 7:3 and HEYD P. (NZL) 5 min Game Misconduct, NICHOLLS D. (NZL) 10 min, powerplay goals: 1:3, 
SHG: 1:0, shots: , spectators: 450

Final

Iceland - Australia                    1:3(0:1, 0:2, 1:0) 
52:10 SIGURBJORNSSON S. (THORMODSSON E.) - 4:23 KUDLA S. (HACKETT L., McGREGOR S.), 
27:21 KUDLA S. (KUDLA D., LINDSAY M.), 29:47 HALL A. (ROBERTSON T., SEWELL E.)
Penalties: 3:2, powerplay goals: 1:1, shots: 20:24, spectators: 480

Best Players: CROWTHER Andrew (AUS) - KUDLA David (AUS) - SIGURDARSON Matthias (ISL)

U20 World Championships Statistics

S.H.A.

World U18 Championship,
13.-23.4.2010, Mogilev, Bobrujsk, Belarus

Finland - Latvia                       7:2 (2:1, 4:1, 1:0)
6:25 PULKKINEN T. (DONSKOI J., GRANLUND Mikael), 15:46 SALMIVIRTA M. (RAUTIAINEN T., PARTANEN M.),
24:02 PULKKINEN T. (GRANLUND Mikael), 35:13 RAUTIAINEN T. (GRANLUND Mikael, PARTANEN M.),
36:36 HAKANPAA J. (PULKKINEN T., VAKIPARTA R.), 39:53 HOVINEN M. (PULKKINEN T., GRANLUND Mikael),
57:27 TEPPO M. (PARTANEN M.) - 13:51 KOLESNIKOVS N. (NIMANIS K.), 38:47 DILEVKA M. (KUZMENKOVS A.)
Penalties: 10:10 and MAKINEN K. (FIN) 10 min, powerplay goals: 4:1, SHG: 0:1, shots: 35:29, spectators: 450 

Canada - Switzerland                   1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
29:41 HOWDEN Q. (WEAL J.) - 9:38 HOFMANN G. (TRUTMANN D.), 17:33 GUERRA S. (TRUTMANN D.), 
59:55 VERMIN J. (KUKAN D., HAAS G.)
Penalties: 2:3, powerplay goals: 0:1, shots: 34:33, spectators: 2100 

Czech Republic - Russia                1:4 (0:1, 1:1, 0:2)
39:10 VACHOVEC M. (JANK B., FRK M.) - 7:01 BARBAŠEV S. (BERDNIKOV R.), 
29:45 ŠALUNOV M. (KARTAJEV V., BERDNIKOV R.), 48:49 ANTIPIN V. (ŠALUNOV M., STEPANOV S.),
57:00 NAMESTNIKOV V. (KUZNECOV E., BARBAŠEV S.)
Penalties: 7:8, powerplay goals: 1:1, shots: 15:40, spectators: 2300 

Sweden - USA                           4:2 (0:1, 1:1, 3:0)
33:32 LARSSON J. (BERGLIND V.), 46:29 SNALL H. (FRIBERG M.), 49:14 LARSSON J. (GRANBERG P.), 
59:41 RASK V. (LARSSON J., RENSFELDT L.) - 3:36 BALISY C. (NIETO M., FAULK J.), 22:24 SAAD B. (JOHNS S.)
Penalties: 8:6, powerplay goals: 1:1, shots: 31:28, spectators: 4100

Latvia - Russia                        0:9 (0:2, 0:4, 0:3)
5:09 NESTEROV N. (ARZAMASCEV Z.), 7:32 NAMESTNIKOV V. (BARBAŠEV S.), 20:29 KUZNECOV E. (GURKIN E., BARBAŠEV S.),
22:33 NAMESTNIKOV V. (ARZAMASCEV Z., BARBAŠEV S.), 25:51 NAMESTNIKOV V. (GALIMOV E.), 
33:17 ŽELDAKOV G. (NAMESTNIKOV V.), 40:23 KUZNECOV E. (BARBAŠEV S.), 43:42 KUZNECOV E. (STEPANOV S.),
57:49 ŠALUNOV M.
Penalties: 5:6, powerplay goals: 0:2, shots: , spectators: 2000 

Switzerland - USA                      1:5 (1:1, 0:2, 0:2)
11:58 HOFMANN G. (SUTTER D.) - 12:25 CZARNIK A. (GRIMALDI R., MOFFATT L.), 
24:01 CZARNIK A. (CLENDENING A., CAMPBELL J.), 39:46 ARNOLD B. (FAULK J., RUST B.), 
48:41 CLENDENING A. (GRIMALDI R.), 52:03 ZUCKER J. (SHORE N., CLENDENING A.)
Penalties: 4:9, powerplay goals: 0:0, shots: 23:29, spectators: 2700
 
Czech Republic - Slovakia              4:3 (1:0, 2:0, 1:3)
19:46 VACHOVEC M. (HOLÍK P., FRK M.), 21:37 ZÁMORSKÝ P. (FRK M., JANK B.), 27:46 FRK M.,
55:49 UHER D. (ZÁMORSKÝ P., DVOŘÁČEK D.) - 54:05 MRÁZ B. (ROŽNÍK J., TVRDOŇ M.),
56:15 ŠIMČÁK D. (TOMAN M.), 59:55 ŠIMČÁK D. (MRÁZ B., BONDRA D.)
Penalties: 5:5, powerplay goals: 1:2, shots: 24:22, spectators: 2600 

Sweden - Belarus                       7:0 (0:0, 5:0, 2:0)
20:56 RENSFELDT L. (FRIBERG M., LARSSON J.), 23:59 RENSFELDT L. (MANNBERG D., LARSSON J.),
31:08 LARSSON A. (RENSFELDT L., BERGLIND V.), 33:49 FRIBERG M. (BERGLIND V., RENSFELDT L.),
35:29 LARSSON J., 40:52 LARSSON J. (BERGLIND V., LARSSON A.), 44:36 THORELL E. (OTTOSSON S., PETTERSSON A.)
Penalties: 8:13, powerplay goals: 4:0, shots: 46:8, spectators: 6200
 
Slovakia - Finland                     2:5 (0:1, 2:1, 0:3)
32:47 CINGEL L. (ŠIMČÁK D., TOMAN M.), 37:46 MURČEK M. (DARAS V., ROŽNÍK J.) - 
9:46 GRANLUND Mikael (DONSKOI J., PULKKINEN T.), 39:17 PULKKINEN T. (MAKINEN K., DONSKOI J.),
47:23 PULKKINEN T. (GRANLUND Mikael), 56:41 PAAJANEN O. (ASTEN M.-M., HAMALAINEN R.),
59:46 GRANLUND Mikael (DONSKOI J., PULKKINEN T.)
Penalties: 7:3, powerplay goals: 0:1, shots: 19:35, spectators: 2500
 
Belarus - Canada                       3:11 (1:4, 2:2, 0:5)
13:02 LEVŠA A., 20:24 KARDAŠEV N. (LEMAČKO V., LOPAČUK S.), 24:22 ŽEVLOČENKO D. (LEONOV E.) -
3:31 CONNOLLY B., 5:00 McFARLAND J. (WEAL J., McKEGG G.), 5:24 O'CONNOR R. (DESJARDINS G., REINHART M.), 
14:26 HOWDEN Q. (BEUKEBOOM B.), 28:12 McFARLAND J. (O'CONNOR R.), 34:39 O'CONNOR R. (McKEGG G.),
42:55 BOURNIVAL M. (SILAS S.), 44:39 McKEGG G., 45:01 SPOONER R. (SCHEMITSCH G., HAMILTON F.),
52:08 WEAL J.
Penalties: 8:10 and REINHART M. (CAN) 5 min and Game Misconduct, powerplay goals: 2:3, SHG: 0:2, shots: 26:42, 
spectators: 7000 

Latvia - Czech Republic                4:5 (0:1, 1:2, 3:2)
25:20 PELSS K. (DILEVKA M., FREIBERGS K.), 45:45 DILEVKA M. (DASUTINS A., KUZMENKOVS A.), 
52:58 DILEVKA M. (KUZMENKOVS A., SIKSNA E.), 57:53 STRAUPE D. (KOLESNIKOVS N.) -
15:56 HOLÍK P. (FILIPPI T., FRK M.), 22:17 HOLÍK P. (FRK M., ŽOVINEC D.), 32:01 HOLÍK P. (VACHOVEC M.),
41:08 SEKÁČ J. (LENOCH P.), 54:14 HANTÁK F. (UHER D., DVOŘÁČEK D.)
Penalties: 5:6 and KLAVINS E. (LAT) 10 min, powerplay goals: 1:1, shots: 25:26, spectators: 2500 

Switzerland - Sweden                   2:10 (0:2, 1:4, 1:4)
22:40 LAMMER D. (KUONEN R., LEU M.), 44:59 MARTSCHINI L. (SUTTER D., BARTSCHI S.) - 
10:22 VESTIN J. (SNALL H.), 13:58 LARSSON J. (MANNBERG D., BERGLIND V.), 23:21 FRIBERG M. (LARSSON J.),
29:33 VESTIN J. (LARSSON J.), 30:11 RENSFELDT L. (MANNBERG D.), 35:39 RASK V. (NERMARK J.),
44:13 LARSSON J. (RENSFELDT L., BRODIN J.), 48:06 THORELL E. (NORDSTROM J., MANNBERG D.), 
53:51 THORELL E. (NORDSTROM J., CLAESSON F.), 54:11 SNALL H. (RENSFELDT L., LARSSON J.)
Penalties: 5:6, powerplay goals: 0:1, shots: 16:43, spectators: 2000 

Russia - Finland                       4:5 (1:1, 0:2, 3:2)
7:47 GALIMOV E. (LJUBIMOV R., ARZAMASCEV Z.), 50:09 KUZNECOV E., 
52:13 NAMESTNIKOV V. (KUZNECOV E., BARBAŠEV S.), 59:11 BARBAŠEV S. (ANTIPIN V., KUZNECOV E.) -
1:55 GRANLUND Markus (SALOMAKI M.), 22:29 PULKKINEN T. (GRANLUND Mikael, DONSKOI J.), 
26:16 PULKKINEN T. (DONSKOI J.), 53:14 MAKINEN K. (GRANLUND Markus), 57:48 ASTEN M.-M. (TEPPO M.)
Penalties: 7:7, powerplay goals: 1:1, shots: 0:1, spectators: 3000 

USA - Canada                           5:0 (3:0, 1:0, 1:0)
5:35 ZUCKER J. (SAAD B., SHORE N.), 6:58 RUST B. (BALISY C., MERRILL J.), 17:09 ZUCKER J. (CLENDENING A.),
37:08 WATSON A. (BRICKLEY C.), 46:02 RUST B. (ARNOLD B., NIETO M.)
Penalties: 10:8, powerplay goals: 2:0, shots: 38:30, spectators: 4500
 
Slovakia - Latvia                      4:3 (1:0, 2:2, 1:1)
13:50 ŠIMČÁK D. (TOMAN M.), 21:48 MATOUŠEK T. (KREMPASKÝ B.), 34:32 TOMAN M. (CINGEL L.), 
59:20 TVRDOŇ M. (MARINČIN M.) - 39:36 GIRGENSONS Z. (STRAUPE D.), 39:52 KUZMENKOVS A. (DILEVKA M.),
51:36 FREIBERGS K. (KUZMENKOVS A.)
Penalties: 6:6 and BONDRA D. (SVK) 10 min, powerplay goals: 1:1, shots: 39:34, spectators: 3100 

Belarus - Switzerland                  2:3 (0:2, 1:0, 1:1)
23:34 GAVRUS A. (LOPAČUK S., LEONOV E.), 42:56 LOPAČUK S. (PARFEJEVEC M.) - 
10:41 GUERRA S. (TRUTMANN D., ANDRIGHETTO S.), 19:01 BARTSCHI S. (TRUTMANN D.),
58:28 HACHLER C. (VERMIN J., ANDRIGHETTO S.)
Penalties: 8:12, powerplay goals: 2:1, shots: 27:30, spectators: 6500 

Russia - Slovakia                      3:1 (3:1, 0:0, 0:0)
0:39 NESTEROV N. (NAMESTNIKOV V.), 5:54 GURKIN E. (BERDNIKOV R., ŽELDAKOV G.), 
17:53 GURKIN E. (BERDNIKOV R., KUZNECOV E.) - 15:08 MATOUŠEK T. (KREMPASKÝ B.)
Penalties: 4:7, powerplay goals: 0:0, shots: 32:20, spectators: 3100 

Canada - Sweden                        4:5 (0:2, 0:2, 4:1)
42:02 O'CONNOR R. (SILAS S., McKEGG G.), 44:58 THOMAS C. (McKEGG G., SHIPLEY S.), 
54:37 HAMILTON F. (HOWDEN Q.), 58:13 HOWDEN Q. (HAMILTON F., WEAL J.) - 4:07 RASK V. (NERMARK J.), 
10:54 VESTIN J. (BERGLIND V., FRIBERG M.), 29:11 RENSFELDT L. (NEMETH P.), 
39:45 GRANLUND M. (NEMETH P., RASK V.), 46:15 GRANLUND M. (RASK V., NERMARK J.)
Penalties: 6:4 and REINHART M., WEAL J. (CAN), FRIBERG M. (SWE) 10 min, powerplay goals: 1:2, shots: 19:30, 
spectators: 3500 

Finland - Czech Republic               4:3ps (0:1, 1:2, 2:0, 0:0, 1:0)
22:35 HALINEN P. (GRANLUND Markus), 45:57 GRANLUND Mikael (DONSKOI J., PULKKINEN T.), 
56:02 PARTANEN M. (SALMIVIRTA M.), Game Winning Shot: DONSKOI J. - 1:19 HOLÍK P., 
24:53 JANK B. (VACHOVEC M.), 33:21 SEKÁČ J.
Penalties: 4:5, powerplay goals: 1:1, shots: 36:28, spectators: 3000 

USA - Belarus                          7:1 (2:0, 3:1, 2:0)
17:50 SAAD B. (ZUCKER J., SHORE N.), 19:46 WATSON A. (BRICKLEY C., JOHNS S.), 24:31 GRIMALDI R. (JOHNS S.), 
27:54 CLENDENING A. (SAAD B.), 34:29 MOFFATT L. (TINORDI J., GRIMALDI R.), 40:52 RUST B. (SHORE N.) - 
35:32 ABMIOTKA A. (ŽEVLOČENKO D., LOPAČUK S.)
Penalties: 6:5 KONNOV P. (BLR) 25 min, powerplay goals: 2:1, shots: 46:18, spectators: 7000
Group A                         GP W ow ol L GF:GA PTS
1. Sverige Sweden                     4 4 0 0 0 26: 8 12
2. USA USA                        4 3 0 0 1 19: 6  9
3. Schweiz Switzerland                4 2 0 0 2  9:18  6
4. Canada Canada                     4 1 0 0 3 16:16  3
5. Belarus Belarus                    4 0 0 0 4  6:28  0

Group B
1. Suomi Finland                    4 3 1 0 0 21:11 11
2. Rossija Russia                     4 3 0 0 1 20: 7  9
3. Česko Czech Republic             4 2 0 1 1 13:15  7
4. Slovensko Slovakia                   4 1 0 0 3 10:15  3
5. Latvija Latvia                     4 0 0 0 4  9:25  0

Relegation Group

Slovakia - Belarus                     5:1 (1:0, 2:1, 2:0)
0:19 TRSKA P. (ŠIMČÁK D., TOMAN M.), 20:40 CINGEL L. (ŠIMČÁK D.), 33:30 MARINČIN M. (MURČEK M.), 
56:07 TVRDOŇ M. (BONDRA D.), 59:44 TVRDOŇ M. (BONDRA D., TRSKA P.) - 
38:48 AGEJENKO E. (DALIDOVIČ D., SKABELKA A.)
Penalties: 4:4, powerplay goals: 1:1, shots: 30:23, spectators: 6000

Canada - Latvia                        5:1 (2:0, 1:1, 2:0)
12:36 WEAL J. (HAMILTON F.), 13:27 SGARBOSSA M. (BOURNIVAL M., DESJARDINS G.), 
26:11 BOURNIVAL M. (DESJARDINS G., SGARBOSSA M.), 48:47 McFARLAND J. (WEAL J., O'CONNOR R.), 
55:28 WEAL J. (HAMILTON F., HOWDEN Q.) - 39:42 SIKSNA E. (KUZMENKOVS A., PELSS K.)
Penalties: 7:5 and KUZMENKOVS A. (LAT) 10 min, powerplay goals: 1:1, shots: 39:16, spectators: 3200

Canada - Slovakia                      4:2 (4:0, 0:1, 0:1)
1:01 SHIPLEY S. (THOMAS C., McKEGG G.), 14:24 HOWDEN Q. (GUDBRANSON E., HAMILTON F.), 
18:58 SPOONER R. (WEAL J., McFARLAND J.), 19:09 THOMAS C. (SHIPLEY S.) - 
26:51 MARINČIN M. (CINGEL L.), 46:13 KALINÁČ M. (KREMPASKÝ B., TRSKA P.)
Penalties: 6:11 and WEAL J. (CAN) 10 min, powerplay goals: 2:1, shots: 42:19, spectators: 2000

Belarus - Latvia                       4:5ps (1:1, 1:2, 2:1, 0:0, 0:1)
12:50 ŽEVLOČENKO D. (LEONOV E., LOPAČUK S.), 35:31 LOPAČUK S. (LEVŠA A.), 40:40 LEONOV E. (ŽEVLOČENKO D.), 
46:13 LEVŠA A. (LOPAČUK S., ABMIOTKA A.) - 13:21 KURMIS E. (IRGENSONS Z., STRAUPE D.),
27:12 DASUTINS A. (UPENIEKS R., KLAVINS E.), 33:57 DUDINS V. (ZIEMINS J., UPENIEKS R.),
55:53 PELSS K., Game Winning Shot: STRAUPE D.
Penalties: 6:7, powerplay goals: 1:0, shots: 37:30, spectators: 6000
1. Canada Canada                     3 3 0 0 0 20: 6  9
2. Slovensko Slovakia                   3 2 0 0 1 11: 8  6
3. Latvija Latvia                     3 0 1 0 2  9:13  2
4. Belarus Belarus                    3 0 0 1 2  8:21  1

Quarterfinal

USA - Czech Republic                   6:0 (2:0, 3:0, 1:0)
13:34 SAAD B. (ZUCKER J., FORBORT D.), 15:56 CZARNIK A. (GRIMALDI R.), 
31:44 CZARNIK A. (CLENDENING A., GRIMALDI R.), 36:53 SHORE N. (BALISY C., CLENDENING A.),
37:13 CZARNIK A. (BRICKLEY C., GRIMALDI R.), 43:36 RUST B. (WATSON A., SHORE N.)
Penalties: 9:9, powerplay goals: 3:0, shots: 36:11, spectators: 3000 

Russia - Switzerland                   4:3 (2:0, 1:0, 1:3)
5:45 KUZNECOV E., 8:16 ŠALUNOV M. (GURKIN E.), 30:15 BERDNIKOV R. (STEPANOV S., KUZNECOV E.), 
42:16 BERDNIKOV R. (KUZNECOV E., KARTAJEV V.) - 55:07 SCHMUTZ R. (KUKAN D.), 
55:42 LEUENBERGER K. (MARTSCHINI L., TRUTMANN D.), 58:56 HOFMANN G. (BARTSCHI S.)
Penalties: 3:4, powerplay goals: 1:0, SHG: 1:0, shots: 33:29, spectators: 3200

Semifinal

Finland - USA                          0:5 (0:1, 0:2, 0:2)
5:44 SHORE N. (SAAD B.), 26:19 NIETO M. (RUST B., CAMPBELL J.), 39:59 CLENDENING A. (SHORE N., BRICKLEY C.),
49:22 SHORE N. (FAULK J.), 50:56 TINORDI J. (ARNOLD B., NIETO M.)
Penalties: 3:5, powerplay goals: 0:0, shots: 14:27, spectators: 1200
 
Sweden - Russia                        3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
12:58 RENSFELDT L. (BERGLIND V., LARSSON J.), 48:32 LARSSON A. (LARSSON J., RENSFELDT L.), 
49:52 GRANLUND M. (VESTIN J.) - 8:07 KARTAJEV V. (KUZNECOV E.)
Penalties: 11:11, powerplay goals: 2:1, shots: 35:21, spectators: 3150

For 5th Place

Czech Republic - Switzerland           5:6 (0:1, 4:4, 1:1)
20:44 HOLÍK P. (VACHOVEC M.), 27:55 FILIPPI T. (KLIMÍČEK J.), 32:25 FRK M. (HOLÍK P.), 
33:25 SEKÁČ J. (JANK B., KOUDELA D.), 59:26 SEKÁČ J. (JANK B., KLIMÍČEK J.) - 
18:00 LAMMER D. (REXHA A.), 21:01 HOFMANN G. (SCHMUTZ R., ANDRIGHETTO S.), 
26:24 HOFMANN G. (KUKAN D., MARTSCHINI L.), 28:40 LAMMER D. (VERMIN J.), 39:25 VERMIN J. (LAMMER D.), 
43:08 VERMIN J. (HAAS G., LAMMER D.)
Penalties: 4:2 and KINDL D. (CZE) 10 min, powerplay goals: 0:1, SHG: 2:0, shots: 35:36, spectators: 2200

Bronze Medal Game

Finland - Russia                       5:1 (0:0, 1:0, 4:1)
35:17 PULKKINEN T. (HAKANPAA J.), 42:33 GRANLUND Mikael (GRANLUND Markus), 
47:52 DONSKOI J. (GRANLUND Mikael, VAKIPARTA R.), 49:39 PULKKINEN T. (GRANLUND Markus, GRANLUND Mikael),
55:00 PULKKINEN T. (GRANLUND Mikael) - 58:41 GALIMOV E. (KULIKOV P.)
Penalties: 4:12 and HOVINEN M., PARTANEN M. (FIN) ŠALUNOV M., NESTEROV N. (RUS) 5 min and Game Misconduct, 
MOISIO P. (FIN) ARZAMASCEV Z. (RUS) Match Penalty, ASTEN M.-M. (FIN) 10 min, powerplay goals: 3:0, SHG: 0:1,
shots: 27:19, spectators: 2220

Final

Sweden - USA                           1:3 (0:1, 0:2, 1:0)
46:54 RENSFELDT L. (BRODIN J., OTTOSSON S.) - 2:10 MOFFATT L. (FORBORT D., GRIMALDI R.), 
27:31 FAULK J. (SHORE N., CZARNIK A.), 33:47 GRIMALDI R. (ZUCKER J., CLENDENING A.)
Penalties: 4:2 and WATSON A. (USA) 5 min Game Misconduct, powerplay goals: 0:1, shots: 34:33, spectators: 12820

Best Players: CAMPBELL Jack (USA) - LARSSON Adam (SWE) - PULKKINEN Teemu (FIN)

MEDIA ALL STARS: CAMPBELL Jack (USA) - CLENDENING Adam (USA), LARSSON Adam (SWE) -
LARSSON Johan (SWE), KUZNECOV Jevgenij (RUS), PULKKINEN Teemu (FIN)

Belarus and Latvia are relegated to the World U18 Championship Div I 2011

U18 World Championships Statistics

S.H.A.

World U18 Championship Division I, Group A,
12.-18.4.2010, Herning, Denmark

Korea - Norway                         2:10 (0:3, 0:4, 2:3)
57:51 LEE S. J. (KANG B. G., OH S. A.), 59:00 SHIN S. H. (HAN G. H.) - 2:19 OLDEN S. (MARTINSEN K.), 
5:39 REICHENBERG A. (TONSETH C. Ch.), 19:52 KNUTSEN J. (OLDEN S.), 
26:20 TONSETH C. Ch. (MARTINSEN K., OLDEN S.), 27:20 SETSAAS O. D. (HAGA M.), 
30:35 STENERSEN M. (KNUTSEN J., OLDEN S.), 35:47 HOFF M., 44:40 WEBERG N. (HOFF M.), 
51:18 OLDEN S. (KNUTSEN J., MEDBY H.), 58:40 MARTINSEN K. (STENERSEN M.)
Penalties: 8:4, powerplay goals: 0:3, shots: 0:1, spectators: 82 

Japan - Austria                        7:5 (2:1, 4:3, 1:1)
3:27 SHIBATA H. (IKEDA I., TAKAHASHI Y.), 12:01 OSAWA Y. (ECHIGO T., ITO G.), 
28:13 KAWAGUCHI N. (TAKAHASHI Y., NISHIGUCHI Y.), 28:43 MITAMURA K., 30:06 NISHIGUCHI Y. (TAKAGI K.), 
37:54 IKEDA I. (OSAWA Y.), 56:23 OSAWA Y. (TAKAGI K.) - 5:14 FRITZ L., 21:56 FRITZ L. (PLATZER P.), 
23:05 KOMAREK K. (WALDHAUSER G., POCK M.), 23:38 CIJAN A. (BISCHOFBERGER J., PAUL N.), 
59:52 PLATZER P. (GOHRINGER M., RASSL D.) 
Penalties: 9:11 and STERNAT C., MARTIROSIAN A. (AUT) 10 min, powerplay goals: 2:0, shots: 32:34, 
spectators: 103 

France - Denmark                       4:7 (0:2, 2:2, 2:3)
25:11 BEDIN J. (VALIER P.), 37:16 BERTHON E., 46:51 CHAKIACHVILI F. (BOZON T.), 49:51 RECH A. -  
4:20, 19:11, 45:55 JENSEN N., 24:25 JENSEN N. (RUSSELL P.), 35:40 SPELLING T. (MEYER N.), 
54:32 JENSEN N. (BJERRUM R.), 59:16 MEYER N. (CHRISTENSEN J.)
Penalties: 4:3, powerplay goals: 0:0, SHG: 1:1, shots: 33:32, spectators: 502

Austria - Korea                        3:4ps (2:0, 1:2, 0:1, 0:0, 0:1)
9:03 BISCHOFBERGER J. (RASSL D.), 17:25 KOMAREK K., 21:20 KOMAREK K. (POCK M., MAYRHAUSER N.) -
26:50 CHO H. K. (SHIN S. H., LEE H. S.), 37:22 SUNG W. J. (LEE S. J., CHO H. K.), 49:13 SUNG W. J. (CHO H. K.),
Game Winning Shot: LEE D. G.
Penalties: 10:7, powerplay goals: 0:1, shots: 57:31, spectators: 45
 
Norway - France                        4:5 (1:1, 1:1, 2:3)
3:45 KNUTSEN J. (OLDEN S.), 29:14 OLDEN S. (STENERSEN M., MARTINSEN K.), 46:53 OLDEN S. (HAGA M.), 
59:42 STENERSEN M. (OLDEN S., KNUTSEN J.) - 4:19 THILLET D. (BERTHON E.), 28:15 BERTHON E.,
42:05 VINATIER H. (ARES J.), 55:10 RECH A. (RITZ N.), 56:51 RECH A. (BEDIN J.)
Penalties: 6:5 and LOVDAHL (NOR) Match Penalty, CHAKIACHVILI F. (FRA) 5 min and Game Misconduct, 
powerplay goals: 3:1, SHG: 1:1, shots: 25:43, spectators: 127 

Denmark - Japan                        7:1 (2:1, 3:0, 2:0)
3:45 SPELLING T. (SCHULTZ A., MEYER N.), 15:01 SCHULTZ A. (BJORKSTRAND P., THODE A.), 
25:27 RAHBEK M. (SCHEEL F., SCHULTZ A.), 32:46 SPELLING T. (CHRISTENSEN J., RUSSELL P.),
39:58 JENSEN N. (RUSSELL P., LARSEN M.), 41:12 SPELLING T. (BJORKSTRAND P., ANDERSEN K.),
58:38 JENSEN N. - 9:45 ISHIKAWA T. (IWATSUKI S.)
Penalties: 1:6 and LARSEN M. (DEN) 5 min and Game Misconduct, powerplay goals: 2:1, shots: 55:20, 
spectators: 763 

Norway - Japan                         8:3 (3:1, 2:0, 3:2)
0:10 WEBERG N. (KNUTSEN J., OLDEN S.), 8:49 KNUTSEN J. (OLDEN S., TONSETH C. Ch.), 
17:49 NICOLAISEN Ch. R. (OLDEN S., WEBERG N.), 25:39 KNUTSEN J. (OLDEN S., HAGA M.), 
29:17 WEBERG N. (OLDEN S., VOLDEN L.), 53:35 SOGAARD M. (MARTINSEN K.), 
58:12 WEBERG N. (MARTINSEN K., SOGAARD M.), 59:39 OLDEN S. (KNUTSEN J.) - 
12:15 TAKAGI K., 49:20 OSAWA Y., 51:39 IKEDA I. (TAKAGI K.)
Penalties: 4:6 and FURUHASHI S. (JPN) 5 min and Game Misconduct, powerplay goals: 2:1, SHG: 1:0, shots: 42:29, 
spectators: 78 

Korea - France                         4:7 (0:3, 4:2, 0:2)
24:32 SUNG W. J. (KIM Y. T.), 24:38 SHIN S. H., 24:46 SUNG W. J. (SHIN S. H.), 25:19 SHIN S. H. (SUNG W. J.) -  
4:42 CHAKIACHVILI F. (GUTIERREZ R., RECH A.), 9:08 ARES J. (SERER M.), 
10:21 BERTHON E. (GUTIERREZ R., RITZ N.), 32:48 GUTIERREZ R. (LLORCA V.), 
33:14 ARES J. (SERER M., VINATIER H.), 47:49 THILLET D. (BERTHON E.), 52:47 RECH A. (LLORCA V.)
Penalties: 7:2, powerplay goals: 1:3, shots: 19:66, spectators: 92
 
Denmark - Austria                      3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
3:34 BJORKSTRAND P. (MEYER N.), 25:30 BJERRUM R. (CHRISTENSEN J., RUSSELL P.), 
30:37 JENSEN N. (BJORKSTRAND P.) - 45:25 SCHWENDINGER T. (PLATZER P., GOHRINGER M.)
Penalties: 5:15 and CIJAN A. (AUT) 5 min and Game Misconduct, JENSEN N. (DEN),  PLATZER P., 
ROMIG E. (AUT) 10 min, POCK M. (AUT) Game Misconduct, powerplay goals: 2:0, shots: 49:28, spectators: 1412 

France - Japan                         0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
1:10 NISHIGUCHI Y. (IKEDA I.), 21:29 TAKAHASHI S. (IKEDA I.), 52:48 IKEDA I. (TAKAHASHI S.),
55:25 NISHIGUCHI Y. (KAWAGUCHI N.)
Penalties: 5:6, powerplay goals: 0:3, shots: 59:21, spectators: 48 

Austria - Norway                       1:6 (0:3, 1:3, 0:0)
21:58 ROMIG E. (PLATZER P., FRITZ L.) - 6:45 OLDEN S. (WEBERG N., HOFF M.), 
13:07 MARTINSEN K. (TONSETH C. Ch., OLDEN S.), 15:43 HOFF M., 30:43 WEBERG N. (KNUTSEN J., OLDEN S.),
31:10 HOFF M. (HAGA M., NICOLAISEN Ch. R.), 39:14 OLDEN S. (TONSETH C. Ch.)
Penalties: 9:7, powerplay goals: 1:3, shots: 31:45, spectators: 127 

Denmark - Korea                       13:3 (5:1, 4:1, 4:1)
4:15, 28:54 JENSEN N. (ANDERSEN K.), 6:43 HOEJBJERG M. (BINDERUP M.), 8:19 LARSEN M. (SCHEEL F.), 
12:59 SCHULTZ A. (SPELLING T., MEYER N.), 16:19 SCHULTZ A. (ANDERSEN K.), 
21:22 SCHEEL F. (SCHULTZ A., BJORKSTRAND P.), 35:26 CHRISTENSEN J. (JENSEN N., RAHBEK M.),
38:00, 55:39 JENSEN N. (RUSSELL P.), 41:37 SPELLING T. (AAGAARD M., MILLING J.), 
49:48 BJORKSTRAND P. (MEYER N., SCHULTZ A.) - 
7:28 SHIN S. H. (LEE S. W.), 31:22 SHIN S. H. (SUNG W. J.), 44:02 SHIN S. H. (CHO H. K., KIM J. W.)
Penalties: 5:5, powerplay goals: 4:1, shots: 83:32, spectators: 926 

Austria - France                       2:5 (1:0, 1:2, 0:3)
17:54 GOHRINGER M. (KOMAREK K., PLATZER P.), 22:44 GOHRINGER M. (PAUL N., KOMAREK K.) - 
29:42 LLORCA V. (RECH A.), 36:54 GUTIERREZ R. (RITZ N.), 44:53 RECH A. (ARES J.), 
52:33 RITZ N. (GUTIERREZ R., RECH A.), 54:00 BERTHON E. (VALIER P.)
Penalties: 7:3, powerplay goals: 1:2, shots: 27:55, spectators: 125
             
Japan - Korea                         12:5 (3:2, 5:2, 4:1)
0:59 IKEDA I. (TAKAHASHI S.), 2:22 YAMADA K., 3:26 TAKAHASHI S. (IKEDA I.), 
27:09 FURUHASHI S. (HASHIMOTO R., IWATSUKI S.), 28:31 TAKAHASHI S. (IKEDA I., NISHIGUCHI Y.),
32:29 OSAWA Y. (ECHIGO T., TAKAGI K.), 33:51 TAKAHASHI Y., 36:24 YAMADA K. (ECHIGO T.), 
44:44 KAWAGUCHI N., 48:40 IWATSUKI S. (FURUHASHI S., MITAMURA K.), 56:36 OSAWA Y. (TAKAGI K., HASHIMOTO R.),
56:49 KAWAGUCHI N. (TAKAHASHI S., IKEDA I.) - 11:46 CHO H. K., 13:51 SHIN S. H., 
24:09 SUNG W. J. (SHIN S. H., CHO H. K.), 38:22, 44:02 SHIN S. H. (LEE H. S., LEE S. J.)
Penalties: 6:10 and TAKAHASHI Y. (JPN), KIM J. W. (KOR) 10 min, powerplay goals: 4:1, SHG: 0:2, shots: 75:15, 
spectators: 65

Norway - Denmark                       5:4 (1:1, 0:2, 4:1)
3:24 HOFF M. (WEBERG N., OLDEN S.), 40:48 KNUTSEN J. (OLDEN S., WEBERG N.), 45:25 TONSETH C. Ch. (WEBERG N.), 
55:46 WEBERG N. (OLDEN S., HOFF M.), 59:12 KNUTSEN J. (WEBERG N.) - 13:25 SPELLING T. (SCHULTZ A.), 
20:53 RUSSELL P. (JENSEN N.), 26:08 JENSEN N., 56:32 BJERRUM R. (RUSSELL P., ANDERSEN K.)
Penalties: 6:4, powerplay goals: 2:2, shots: 32:48, spectators: 2081
1. Norge Norway                     5 4 0 0 1 33:15 12
2. Danmark Denmark                    5 4 0 0 1 34:14 12
3. Nippon Japan                      5 3 0 0 2 27:25  9
4. France France                     5 3 0 0 2 21:21  9
5. South Korea Korea                      5 0 1 0 4 18:45  2
6. Österreich Austria                    5 0 0 1 4 12:25  1

Best Players: VOLDEN Lars Norway (NOR) - CHRISTENSEN Jannik (DEN) - JENSEN Nicklas (DEN)

Norway is promoted to the World U18 Championship 2011
Austria is relegated to the World U18 Championship Div II 2011


U18 Div I A World Championships Statistics

S.H.A.

World U18 Championship Division I, Group B,
21.-27.3.2010, Poland

Lithuania - Hungary                    2:7 (0:5, 1:2, 1:0)
32:44 BENDZIUS A. (RULEVICIUS P., BOGDZIUL D.), 48:08 RULEVICIUS P. - 1:45 NEMES B. (HARDI R.), 
6:45 PAPP C. (FEKTI A.), 11:57 NEMETH A. (NEMES B., HARDI R.), 19:16 HARI J. (HENTES K.),
19:36 HARDI R. (NEMETH A.), 24:10 ERDELYI T. (ODRY T.), 39:50 HARDI R. (ERDELYI T., NEMES B.)
Penalties:10:5 and PIKCIUS V. (LTU) 10 min, powerplay goals: 2:3, SHG: 0:1, shots: 15:52

Great Britain - Germany                0:9 (0:1, 0:4, 0:4)
1:13 KEIL B. (NOEBELS M., HOFFLIN M.), 24:22 KEIL B. (HOFFLIN M.), 32:40 HOFFLIN M. (NOEBELS M., MAPES C.),
34:16 MERL T. (KRAMMER N., EHLIZ Y.), 36:58 EHLIZ Y. (MERL T.), 51:03 ABELTSHAUSER K. (SCHLENKER V.),
53:15 NOEBELS M. (ABELTSHAUSER K., MAPES C.), 56:03 RIEDER T. (KUHNHACKL T., ELSNER D.),
59:34 EHLIZ Y. (KRAMMER N., MERL T.)
Penalties: 5:4 and ELSNER D. (GER) 10 min, powerplay goals: 0:0, SHG: 0:1, shots: 7:63

Kazakhstan - Poland                    0:2 (0:2, 0:0, 0:0)
7:37 GUZIK K. (STARZYNSKI F.), 12:30 KAPICA D. (MICHALSKI M.)
Penalties: 4:6, powerplay goals: 0:0, shots: 27:25

Hungary - Great Britain                4:5ps (2:1, 0:1, 2:2, 0:0, 0:1)
7:58 HENTES K. (VARGA A.), 15:02 MERETEI M. (KOVACS V.), 49:46 FARKAS T. (VARGA A., HARDI R.), 
54:27 BERECZKI G. (HARI J.) - 1:33 WARD J., 33:13 HARVEY F. (AYLING J.), 40:55 FERRARA L. (LEWIS J.), 
44:20 WARD J. (LEWIS J., HIRST A.), Game Winning Shot: LEWIS J. 
Penalties: 10:7, powerplay goals: 1:3, shots: 46:36

Germany - Kazakhstan                  11:1 (3:1, 5:0, 3:0)
0:28 KUHNHACKL T. (RIEDER T.), 15:29 NOEBELS M. (KEIL B.), 15:50 KUHNHACKL T. (ELSNER D.), 
31:18 NOEBELS M. (ABELTSHAUSER K., HOFFLIN M.), 33:22 NOEBELS M. (HOFFLIN M., OPREE N.), 
34:02 KRAMMER N. (MERL T.), 35:15 RIEDER T. (EHLIZ Y.), 37:40 KUHNHACKL T., 43:33 MAPES C. (ABELTSHAUSER K.),
46:46 EHLIZ Y. (KRAMMER N., MERL T.), 57:07 KRAMMER N. (MERL T., NIEDERBERGER M.) - 
18:20 SAGADEJEV A. (BORISSOV V.)
Penalties: 6:16 and RIEDER T. (GER), ČAŠČIN I., MOKIN N. (KAZ) 10 min, powerplay goals: 4:1, shots: 78:16
          
Poland - Lithuania                     8:1 (6:1, 0:0, 2:0)
1:58 WYPASEK M. (STOKLOSA M.), 8:58 CIURA B. (STARZYNSKI F., GUZIK K.), 14:45 WCISLO K. (KAPICA D.),
18:24 DOMOGALA A. (PESTA F.), 18:58 KAPICA D. (MICHALSKI M.), 19:15 PAWLIK K. (STARZYNSKI F.),
44:44 STARZYNSKI F. (MICHALSKI M., KAPICA D.), 49:07 MICHALSKI M. (KAPICA D.) - 0:20 RULEVICIUS P.
Penalties: 5:3, powerplay goals: 0:0, shots: 54:32
  
Germany - Lithuania                   15:0 (6:0, 5:0, 4:0)
8:38 SCHLENKER V. (EHLIZ Y., ZERRESSEN P.), 9:04 MOOSBERGER A. (ABELTSHAUSER K.), 
12:56 SCHAFFLER M. (BLANKART M.), 14:53 SCHLENKER V. (EHLIZ Y.), 16:52 RIEDER T. (KRONTHALER S., OPREE N.),
19:43 NOEBELS M., 27:36 KRAMMER N., 33:56 SCHLENKER V. (KEIL B., NOEBELS M.), 
35:46 ZERRESSEN P. (KEIL B., NOEBELS M.), 37:53 SCHLENKER V., 38:47 NOEBELS M. (HOFFLIN M.),
40:55 MAPES C. (NOEBELS M.), 45:18 KEIL B. (NOEBELS M., KRONTHALER S.), 
48:57 MAPES C. (ABELTSHAUSER K., NOEBELS M.), 57:30 KRONTHALER S. (SCHAFFLER M.)
Penalties: 5:15, powerplay goals: 6:0, SHG 2:0, shots: 89:7 

Great Britain - Kazakhstan             0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
7:31 RACHMANOV M. (MILJUKOV V.)
Penalties: 9:6, powerplay goals: 0:0, shots: 21:25

Poland - Hungary                       3:5 (1:1, 2:1, 0:3)
15:49 KAPICA D. (POCIECHA B.), 31:02 WCISLO K. (SZANIAWSKI K., MRUGALA S.), 37:23 KAPICA D. (STARZYNSKI F.) - 
5:37 HARDI R. (HENTES K.), 31:52 HENTES K. (HARDI R.), 46:40 NEMETH A. (HARI J., GALLO I.), 
49:31 NEMETH A. (GALLO I., HARI J.), 57:25 GALLO I. (HARI J.)
Penalties: 3:7, powerplay goals: 1:0, shots: 28:43 

Kazakhstan - Lithuania                 6:1 (0:0, 1:0, 5:1)
36:25 BUTIN K. (KARATAJEV P.), 42:08 KARATAJEV P. (ČAŠČIN I.), 43:02 SAGADEJEV A., 
44:46 KARATAJEV P. (KAIROV D.), 51:59 MOKIN N. (KENBAJEV D., KARATAJEV P.) - 
45:50 RULEVICIUS P. (BALTRUKONIS M., SUCHOMLINAS S.)
Penalties: 8:6 and BORISSOV V. (KAZ) 10 min, powerplay goals: 0:0, SHG: 1:0, shots: 39:14
  
Hungary - Germany                      1:6 (0:2, 0:2, 1:2)
56:46 FEKTI A. - 16:20 MEIRANDRES M. (MERL T., MOOSBERGER A.), 19:20 HOFFLIN M. (KEIL B., ABELTSHAUSER K.),
32:50 RIEDER T. (SUPIS T.), 38:41 RIEDER T. (ELSNER D., KRONTHALER S.), 48:42 KEIL B. (HOFFLIN M., NOEBELS M.),
51:12 KUHNHACKL T. (KRONTHALER S.)
Penalties: 10:4, powerplay goals: 0:2, shots: 16:54
 
Poland - Great Britain                 8:5 (0:1, 2:3, 6:1)
25:03 KAPICA D. (MICHALSKI M., WCISLO K.), 28:45 KALINOWSKI K. (KAPICA D.), 42:12 POCIECHA B., 
43:55 MICHALSKI M., 44:28 KAPICA D., 47:40 MICHALSKI M. (WCISLO K.), 52:12 KAPICA D. (POCIECHA B.), 
53:20 KAPICA D. - 18:28 LEWIS J. (FERRARA L.), 20:55 HIRST A. (LEWIS J., GREEN R.), 33:14 SCOTT D. (LEWIS J.),
34:52 AYLING J. (HIRST A.), 46:22 LEWIS J. (FERRARA L.)   
Penalties: 5:7 and GUZIK K. (POL) 5 min and Game Misconduct, powerplay goals: 3:3, shots: 42:20  

Hungary - Kazakhstan                   2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
17:55 NEMETH A. (NEMES B.), 35:05 HENTES K. - 16:30 MILJUKOV V. (GREBENŠČIKOV V.)
Penalties: 6:6 and FEKTI A. (HUN) 10 min, powerplay goals: 1:0, shots: 28:36
 
Lithuania - Great Britain              2:3 (1:1, 1:2, 0:0)
17:24 BENDZIUS A. (KRIKSTANAITIS M.), 38:14 RULEVICIUS P. (BALTRUKONIS M.) - 
15:00 LEWIS J., 29:05 AYLING J. (SCOTT D., GREEN R.), 32:25 BEST C. (WATKINS J., TAYLOR L.)
Penalties: 7:5 and RULEVICIUS P. (LTU) 10 min, powerplay goals: 0:0, SHG: 0:1, shots: 25:32 

Germany - Poland                      10:0 (5:0, 3:0, 2:0)
8:05 HOFFLIN M. (KEIL B.), 12:08 NOEBELS M. (MEIRANDRES M., MAPES C.), 
16:44 RIEDER T. (ELSNER D., KUHNHACKL T.), 17:12 NOEBELS M. (HOFFLIN M., KEIL B.),
19:48 NOEBELS M. (MAPES C., ABELTSHAUSER K.), 26:39 ABELTSHAUSER K. (MAPES C., NOEBELS M.),
28:39 MERL T. (MEIRANDRES M.), 30:35 MAPES C. (ABELTSHAUSER K., KEIL B.), 
42:23 KRAMMER N. (EHLIZ Y., MERL T.), 53:33 HOFFLIN M. (ABELTSHAUSER K., NOEBELS M.)
Penalties: 6:9 and GUZIK K. (POL) 10 min, powerplay goals: 5:0, shots: 44:25
1. Deutschland Germany                    5 5 0 0 0 51: 2 15
2. Magyarország Hungary                    5 3 0 1 1 19:17 10
3. Polska Poland                     5 3 0 0 2 21:21  9
4. Kazakstan Kazakhstan                 5 2 0 0 3  9:16  6
5. Great Britain Great Britain              5 1 1 0 3 13:24  4
6. Lietuva Lithuania                  5 0 0 0 5  6:39  0

Best Players: MRUGALA Sebastian (POL) - ERDELYI Tamas (HUN) - HOFFLIN Mirko (GER)

Germany is promoted to the World U18 Championship 2011
Lithuania is relegated to the World U18 Championship Div II 2011


U18 Div I B World Championships Statistics

S.H.A.

World U18 Championship Division II, Group A,
13.-19.3.2010, Tallinn, Estonia

Iceland - Croatia                      2:9 (1:2, 0:6, 1:1)
11:11 BJORNSSON O., 56:00 OMARSSON T. (ELIASSON I.) - 10:00 BUKOVIC D. (NARDIN M., SIMUNOVIC B.), 
16:59 GUCEC E., 21:48 SAKIC M. (VUKOJA L., VECAJ D.), 24:05 KALAUZ M. (CEROVECKI R.), 
26:31 VECAJ D. LAZIC I., 30:30 LAZIC I., 31:54 KALAUZ M. (CEROVECKI R.), 36:36 VUKOJA L. (SAKIC M.),
53:04 MIKULIC L. (LAZIC I.)
Penalties: 3:4, powerplay goals: 1:1, shots: 23:53, spectators: 84
 
Romania - Italy                        0:11 (0:6, 0:3, 0:2)
4:46 FREI A. (BORGHI M.), 6:12 ANDERGASSEN R., 6:29 WALDNER J. (EBNER F.), 8:02 KOSTNER D. (KOFLER T., FREI A.),
11:45 KOFLER T. (KOSTNER D., FREI A.), 19:41 LANG G. (KOSTNER D.), 22:31 BORGHI M. (TRIVELLATO A.),
24:22 FREI A. (KOSTNER D.), 27:05 EBNER F., 45:22 KOFLER T. (de BIASI R.), 59:59 FREI A. (WALDNER J., KASER A.)
Penalties: 8:5, powerplay goals: 0:3, SHG: 0:1, shots: 13:57, spectators: 132
 
Estonia - Serbia                       0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
11:14 FILIPOVIC D. (LUKOVIC A.), 15:06 FILIPOVIC D. (GLAVONJIC N., GACIC S.), 
43:52 KORAC M. (RONCEVIC F., MIHAJLOVIC M.)
Penalties:6:10 and BENDER E. (EST) 10 min, powerplay goals: 0:2, shots: 29:23, spectators: 691 

Italy - Croatia                        6:0 (1:0, 2:0, 3:0)
1:52 WALDNER J. (RIZZI D., EBNER F.), 36:52 de BIASI R. (FRIGO L., ANDERGASSEN R.), 
39:59 KOSTNER D. (KOFLER M., KOFLER T.), 42:12 LANG G. (KOSTNER D., FREI A.),
43:56 WALDNER J. (MIGLIAVACCA M., KOFLER M.), 55:40 LANG G. (FREI A.)
Penalties: 6:8, powerplay goals: 1:0, shots: 38:13, spectators: 108 

Serbia - Iceland                       2:4 (1:0, 1:3, 0:1)
14:44 GLAVONJIC N. (FILIPOVIC D., GACIC S.), 33:57 GLAVONJIC N. (MIHAJLOVIC M.) -  
26:56 OMARSSON T., 30:32 SIGFUSSON A. (OMARSSON T.), 37:26 OMARSSON T. (SIGURDARSON B.),
53:22 BJORNSSON O.
Penalties: 11:9 and OMARSSON T. (ISL) 10 min, powerplay goals: 0:2, SHG: 0:1, shots: 25:36, spectators: 121
 
Estonia - Romania                      4:10 (2:4, 1:4, 1:2)
7:07 KRIVORUKOV I. (SILENKO S.), 16:50 SPIRIN M., 34:03 SILENKO S. (KOMI R., BOROVIKOV M.), 
52:04 TILK C. (LABZIN V.) - 1:48 FLOREA I., 13:19 FULOP E. (GLIGA R.), 18:06 FLOREA I. (GLIGA R.),
19:08 GLIGA R., 20:20 GLIGA R. (FULOP E., MOLNAR Z.), 22:14 GLIGA R. (FLOREA I.), 
24:49 GLIGA R. (MOLNAR Z., FULOP E.), 25:21 TRANCA D. (BIRO G.), 50:13 RADU B. (TRANCA D.),
56:20 GLIGA R. (FLOREA I.)
Penalties: 5:7, powerplay goals: 2:4, shots: 33:42, spectators: 467

Italy - Serbia                         9:2 (6:0, 1:0, 2:2)
1:34 FREI A. (KOFLER T.), 2:51 ANDERGASSEN R. (FRIGO L.), 3:56 WALDNER J., 4:20 WALDNER J. (EBNER F.),
4:56 KOFLER M. (ANDERGASSEN R.), 17:49 EBNER F. (WALDNER J., de BIASI R.), 20:36 RIZZI D.,
51:54 FREI A. (KOFLER T.), 54:42 FRIGO L. (KASER A., EBNER F.) - 48:38 KORAC M. (FILIPOVIC D.), 
59:31 GLAVONJIC N. (KORAC M.)
Penalties: 5:8 and RIZZI D. (ITA) 10 min, powerplay goals: 2:1, SHG: 0:1, shots: 63:11, spectators: 127 

Romania - Croatia                     3:4ps (0:0, 2:1, 1:2, 0:0, 0:1)
35:50 FULOP E. (GLIGA R., MOLNAR Z.), 38:58 GLIGA R. (MOLNAR Z.), 57:03 GLIGA R. (TRANCA D.)
24:25 MIKULIC L. (LAZIC I.), 50:45 LAZIC I., 53:19 LAZIC I. (ORESCANIN F.), Game Winning Shot: MIKULIC L.
Penalties: 6:7 and VECAJ D. (CRO) 10 min, powerplay goals: 1:0, SHG: 0:1, shots: 28:25, spectators: 158 

Estonia - Iceland                     10:3 (4:2, 3:1, 3:0)
2:33 GURTOVOI A. (TILK C.), 6:28 GUT M. (BOROVIKOV M.), 15:01 BOROVIKOV M. (GUT M., SILENKO S.),
16:43 GUT M. (SILENKO S., BOROVIKOV M.), 22:39 SILENKO S. (GUT M., BOROVIKOV M.), 
29:05 BOROVIKOV M. (NAARITS S.), 37:00 FEDORUK A. (ROOBA R., SILANTJEV M.), 
44:30 BOROVIKOV M. (SILENKO S.), 53:44 ROOBA R. (FEDORUK A., KUUSK A.), 56:55 ROOBA R. -
4:55 LEIFSSON J., 7:57 SIGURDARSON B. (OMARSSON T., ELIASSON I.), 21:19 ELIASSON I. (OMARSSON T.)
Penalties: 8:9 and SIGURDARSON B. (ISL) 10 min, powerplay goals: 0:2, SHG: 2:0, shots: 48:13, spectators: 628
 
Serbia - Romania                       1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
42:15 KOZARSKI V. (KORAC M.) - 37:06 MOLNAR Z. (FULOP E.), 56:15 BIRO M. (GLIGA R., DAVID A.)
Penalties: 4:3, powerplay goals: 0:0, shots: 16:61, spectators: 118 

Iceland - Italy                        0:16 (0:4, 0:7, 0:5)
4:55 EBNER F. (WALDNER J., SPARER D.), 11:12 KOFLER T. (KOSTNER D.), 13:44 RIZZI D. (WALDNER J., EBNER F.),
17:41 ANDERGASSEN R. (FRIGO L.), 23:23 ANDERGASSEN R. (KASER A.), 24:41 KOSTNER D. (FREI A.),
28:34 KOFLER T. (FREI A.), 30:38 EBNER F. (WALDNER J., RIZZI D.), 33:13 BORGHI M. (KASER A., FRIGO L.),
34:40 LANG G. (KOFLER T., KOSTNER D.), 37:27 KOFLER M. (RIZZI D., WALDNER J.), 
41:22 KOFLER T. (FREI A., KOSTNER D.), 44:07 SPARER D. (EBNER F., WALDNER J.), 
44:27 KOSTNER D. (SPARER D., FREI A.), 46:41 RIZZI D. (WALDNER J.), 53:25 WALDNER J. (LANG G.)
Penalties: 7:3, powerplay goals: 0:4, shots: 4:99, spectators: 109
 
Croatia - Estonia                      3:2ps (1:1, 1:1, 0:0, 0:0, 1:0)
18:15 CURCIC S. (SAKIC M.), 32:18 VUKOJA L. (SAKIC M., GUCEC E.), Game Winning Shot: MIKULIC L. -
1:41 BOROVIKOV M., 27:50 FEDORUK A. (KOMI R., BOROVIKOV M.)
Penalties: 7:10 and KRIVORUKOV I. (EST) 10 min, powerplay goals: 0:0, shots: 47:35, spectators: 712 

Romania - Iceland                      7:3 (2:1, 2:1, 3:1)
11:33 BIRO M. (GLIGA R., FLOREA I.), 11:54 DAVID A. (PRAKAB J., TRANCA D.), 
35:59 GLIGA R. (FULOP E., FLOREA I.), 38:01 BERDILA C., 46:31 BERDILA C. (FULOP E., FLOREA I.), 
52:09 GLIGA R. (BERDILA C.), 56:03 GLIGA R. - 5:43 OMARSSON T. (SIGURDARSON B.), 
25:03 LEIFSSON J. (ELIASSON I., SIGURDARSON B.), 42:54 SIGURDARSON B.
Penalties: 10:8 and SIGHVATSSON S. (ISL) 10 min, powerplay goals: 5:1, shots: 45:30, spectators: 95 

Croatia - Serbia                       4:3ps (1:0, 1:1, 1:2, 0:0, 1:0)
15:37 VECAJ D. (GUCEC E., MIKULIC L.), 38:17 LAZIC I. (VUKOJA L., SRKETIC F.), 
50:07 CURCIC S. (SAKIC M., BUINAC T.), Game Winning Shot: VUKOJA L. - 
21:45 KEREZOVIC N. (BABIC A., KOZARSKI V.), 51:47 FILIPOVIC D. (LUKOVIC A., CENGERI V.), 
59:45 GLAVONJIC N. (MIHAJLOVIC M.)
Penalties: 11:12 and LAZIC I., GUCEC E. (CRO) 10 min, powerplay goals: 0:1, shots: 39:38, spectators: 147 

Italy - Estonia                       13:1 (6:1, 7:0, 0:0)
1:46 MIGLIAVACCA M. (STEVAN M.), 4:06 KOFLER T. (FREI A.), 5:48 ANDERGASSEN R. (BORGHI M.), 
13:38 RIZZI D. (EBNER F.), 16:29 KOFLER T. (ANDERGASSEN R., GRANDI P.), 16:44 RIZZI D. (WALDNER J.),
20:27 KASER A., 21:25 MIGLIAVACCA M., 21:52 FRIGO L. (KOFLER M.), 22:31 KOFLER M. (BORGHI M.),
24:37 FREI A., 26:35 FRIGO L. (ANDERGASSEN R., BORGHI M.), 39:10 ANDERGASSEN R. (BORGHI M.) -
19:37 GUT M.
Penalties: 4:8 and FEDORUK A. (EST) 10 min, powerplay goals: 4:0, shots: 76:11, spectators: 857
1. Italia Italy                      5 5 0 0 0 55: 3 15
2. Romania Romania                    5 3 0 1 1 22:23 10
3. Hrvatska Croatia                    5 1 3 0 1 20:16  9
4. Serbia Serbia                     5 1 0 1 3 11:19  4
5. Eesti Estonia                    5 1 0 1 3 17:32  4
6. Ísland Iceland                    5 1 0 0 4 12:44  2

Best Players: CURKOVIC Filip (CRO) - LANG Gabriel (ITA) - GLIGA Roberto (ROU)

Italy is promoted to the World U18 Championship Div I 2011
Iceland is relegated to the World U18 Championship Div III 2011


U18 Div II A World Championships Statistics

S.H.A.

World U18 Championship Division II, Group B,
22.-28-3.2010, Kyiv, Ukraine

Australia - Netherlands                1:5 (1:0, 0:1, 0:4)
9:46 KYROS J. (McKENZIE A., AUSTIN S.) - 38:24 van LIJDEN J. (van de VELDEN D., METE D.),
42:59 van LIJDEN J. (VERSCHUREN M., van de VELDEN D.), 50:02 GIELEN K. (van SLUIJS S., HEUTMEKERS L.),
55:41 GIELEN K. (HEUTMEKERS L., van SLUIJS S.), 59:19 VERSCHUREN M.)
Penalties: 3:8, powerplay goals: 0:1, SHG: 0:1, shots: 16:26, spectators: 110

Slovenia - Spain                       9:2 (2:0, 4:1, 3:1)
10:39 KALAN L. (KUZMAN Z., VOVK N.), 15:19 PESUT Z. (ZAJSEK M., STEBIH M.), 22:53 KALAN L. (VOVK N., ZDESAR J.),
23:50 KOREN G. (LEBER R.), 28:26 ZAJSEK M. (PESUT Z., KOREN G.), 36:54 ZDESAR J. (PESJAK M., ZAJSEK M.),
41:53 PESUT Z. (STEBIH M.), 45:21 CERKOVNIK G. (KOREN G., PESUT Z.), 46:07 VOVK N. (KALAN L., CIMZAR T.) -
30:11 GORDO J. (GONZALEZ A.), 54:17 BORONAT O. (GONZALEZ P., OYONO B.)
Penalties: 4:6 and CIMZAR T. (SLO) 10 min, powerplay goals: 3:1, SHG: 2:0, shots: 58:14, spectators: 95
 
Belgium - Ukraine                      0:8 (0:3, 0:2, 0:3)
15:57 CHANIN D. (GRYŠČENKO R.), 16:55 TOLSTUŠKO V. (GERJA M., JEVSEJČYK A.), 
17:09, 29:50 RJABENKYJ S. (PADAKIN P., GERJA M.), 22:33 JEVSEJČYK A. (SAVČENKO I.),
48:48 KOBIKOV A. (MARTYŠKO M.), 54:33 ROMANENKO V. (MARTYŠKO M., CHANIN D.), 
57:32 PADAKIN P. (TOLSTUŠKO V.)
Penalties: 9:4 and BAECK R. (BEL) 10 min, powerplay goals: 0:3, shots: 8:51, spectators: 624
 
Spain - Australia                      6:3 (1:1, 3:1, 2:1)
14:25 GARCIA-ARIAS J. (OYONO B.), 20:41, 27:14, 49:36 BORONAT O., 21:03 BORONAT O. (GARCIA-ARIAS J.),
57:36 MARTINEZ Z. (UBIETO A.) - 15:31 CLIFF B. (HEALEY J., AUSTIN S.), 39:23 McDOWELL B. (CLIFF B.), 
45:52 CLIFF B. (KYROS J.)
Penalties: 10:7 and GORDO J. (ESP) 10 min, Game Misconduct, powerplay goals: 3:1, SHG: 1:0, shots: 33:26, 
spectators: 63

Slovenia - Belgium                    19:0 (6:0, 7:0, 6:0)
7:30 LEBER R. (PODLIPNIK M.), 9:00 PESUT Z. (KOREN G.), 10:08 ZDESAR J. (PESJAK M.), 
15:03 ZAJSEK M. (KRIVEC M., VOVK N.), 15:38 HUMAR N. (KUZMAN Z.), 16:18 LEBER R. (DOVIC A., HUMAR N.), 
20:46 KOREN G. (LEBER R., PESUT Z.), 21:15 PESJAK M. (ZAJSEK M.), 22:49, 47:27 CIMZAR T. (KALAN L.),
24:18 KOREN G. (LEBER R., PESUT Z.), 25:02 PESUT Z. (KOREN G., STEBIH M.), 32:50 KOREN G. (PODLIPNIK M.),
37:20 PODLIPNIK M. (PESUT Z., LEBER R.), 40:22 LEBER R. (PESUT Z., KOREN G.), 49:07 LEBER R. (PESUT Z.),
52:47 DOVIC A. (CERKOVNIK G.), 56:10 KALAN L. (CIMZAR T.), 59:46 CIMZAR T. (KALAN L., VOVK N.)
Penalties: 6:5, powerplay goals: 5:0, SHG: 2:0, shots: 73:5, spectators: 81

Ukraine - Netherlands                  7:0 (1:0, 3:0, 3:0)
11:25 KOBIKOV A. (CHANIN D.), 22:10 RJABENKYJ S. (PADAKIN P., GERJA M.), 33:51 LYMANSKY J.,
37:35 JANIŠEVSKYJ O. (LYMANSKY J., BJELJEVCOV S.), 45:38 BJELJEVCOV S. (LYMANSKY J., JANIŠEVSKYJ O.),
50:41 MARTYŠKO M. (ROMANENKO V., TOLSTUŠKO V.), 57:38 KOBIKOV A. (JEVSEJČYK A., CHANIN D.)
Penalties: 8:10, powerplay goals: 3:0, SHG: 1:0, shots: 32:10, spectators: 835

Slovenia - Australia                  19:0 (9:0, 5:0, 5:0)
3:08 KOREN G., 5:42 VOVK N., 5:52 HUMAR N. (ZAJSEK M., PODLIPNIK M.), 8:53 DOVIC A. (ZAJSEK M.),
10:23 PESJAK M. (LOGAR L., PODLIPNIK M.), 12:31 DOVIC A. (ZAJSEK M., PESJAK M.), 
12:48 PESJAK M. (DOVIC A., ZAJSEK M.), 15:16, 40:41 PESUT Z. (LEBER R., KOREN G.), 
17:03 PODLIPNIK M. (CIMZAR T., VOVK N.), 23:09 ZAJSEK M., 28:59 PESJAK M. (PODLIPNIK M.),
33:10 LEBER R. (PESUT Z., CERKOVNIK G.), 36:22 LOGAR L. (KOREN G., HUMAR N.), 
36:58 VOVK N. (CIMZAR T., KALAN L.), 44:13 LEBER R. (KOREN G.), 55:20 PESUT Z. (LEBER R., KOREN G.),
56:25 CIMZAR T. (VOVK N., CERKOVNIK G.), 57:29 ZAJSEK M. (DOVIC A.)
Penalties: 2:3, powerplay goals: 0:0, SHG: 1:0, shots: 61:6, spectators: 120

Belgium - Netherlands                  2:6 (2:2, 0:3, 0:1)
2:09 MAAS L. (RONDIA Q.), 15:19 RONDIA Q. - 10:35 van BEVEREN R. (BERTELING J.), 
11:50 HEUTMEKERS L. (VERSCHUREN M., OVERWEG M.), 24:06 BERTELING J. (van BEVEREN R., MERK Q.),
32:31 VERSCHUREN M. (van de VELDEN D., van LIJDEN J.), 38:52 van SLUIJS S. (HEUTMEKERS L., GIELEN K.),
52:29 VERSCHUREN M. (METE D.)
Penalties: 8:9 and DEROUCK S. (BEL), GIELEN K. (NED) 10 min, powerplay goals: 2:3, shots: 20:30, 
spectators: 279

Ukraine - Spain                        7:1 (2:0, 2:0, 3:1)
13:34 ROMANENKO V. (KORŽ D., GERJA M.), 16:37 JANIŠEVSKYJ O. (LYMANSKY J.), 23:14 CHANIN D. (ROMANENKO V.),
30:27 ROMANENKO V. (MARTYŠKO M.), 49:09 PONOMARENKO A. (GRYŠČENKO R.), 
57:06 TOLSTUŠKO V. (KORŽ D., LYMANSKY J.), 60:00 CHANIN D. (MARTYŠKO M.) -  
46:01 GORDO J. (MEYERSON E., GARCIA-ARIAS J.)
Penalties: 6:13, powerplay goals: 5:0, shots: 43:12, spectators: 905 

Spain - Belgium                        5:1 (1:1, 2:0, 2:0)
3:09 BORONAT O. (GONZALEZ P., GARCIA-ARIAS J.), 32:11 MEYERSON E. (LASUEN I., GONZALEZ A.), 
35:18 VEA J. (GONZALEZ P., GARCIA-ARIAS J.), 52:19 BORONAT O., 56:50 GARCIA-ARIAS J. (BORONAT O.) - 
19:51 RONDIA Q. (MOHLIN M., MAAS L.)
Penalties: 9:12 and WOUTERS P.J. (BEL) 10 min, powerplay goals: 1:0, SHG: 2:0, shots: 52:14, spectators: 278
 
Netherland - Slovenia                  1:14 (0:5, 1:4, 0:5)
26:57 BERTELING J. (van BEVEREN R.) - 3:02 CIMZAR T. (KALAN L., VOVK N.), 3:23, 40:23 LEBER R. (PESUT Z.), 
12:28 CIMZAR T. (KALAN L., VOVK N.), 13:25, 39:00 KOREN G. (LEBER R.), 17:30 PESUT Z. (LEBER R., KOREN G.),
29:30 VOVK N. (KALAN L., CIMZAR T.), 31:08 VOVK N. (STEBIH M.), 33:08, 43:39 LEBER R. (PESUT Z., KOREN G.),
40:38 KOREN G. (PESUT Z., LEBER R.), 44:14 KALAN L. (CIMZAR T., REPE J.), 
48:50 KOREN G. (PODLIPNIK M., LEBER R.)
Penalties: 8:4 and METE D. (NED) 10 min, powerplay goals: 0:3, shots: 3:49, spectators: 136 

Australia - Ukraine                    0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
9:30 ROMANENKO V. (KORŽ D., MARTYŠKO M.), 40:27 MARTYŠKO M., 48:09 GERJA M. (PADAKIN P., TOLSTUŠKO V.)
Penalties: 3:4, powerplay goals: 0:2, shots: 6:41, spectators: 658 

Netherland - Spain                     2:3ot (1:1, 1:1, 0:0, 0:1)
8:18 MERK Q. (VERSCHUREN M., van de VELDEN D.), 39:39 van SLUIJS S. (HEUTMEKERS L.) -
11:27 BORONAT O. (MARTINEZ Z.), 33:08 MEYERSON E. (GONZALEZ A., GORDO J.), 
60:25 GARCIA-ARIAS J. (BORONAT O., VEA J.)
Penalties: 4:3 and BORONAT O. (ESP) 10 min, powerplay goals: 2:1, shots: 31:20, spectators: 153

Belgium - Australia                    4:3ot (0:1, 1:2, 2:0, 1:0)
31:35 van de PUTTE A., 52:37 RONDIA Q. (BAECK R., MAAS L.), 54:31 van de PUTTE A. (MAAS L.), 
64:53 van PUYMBROECK J. - 11:41 BEST S. (BYERS H.), 24:29 KYROS J. (CLIFF B.), 
29:54 BEST S. (BYERS H., McKENZIE A.)
Penalties: 8:4, powerplay goals: 1:2, shots: 31:32, spectators: 211  

Ukraine - Slovenia                     1:2 (0:2, 0:0, 1:0)
40:37 CHANIN D. (MARTYŠKO M., KOBIKOV A.) - 16:09 PESUT Z. (LEBER R., KOREN G.), 19:46 PESUT Z. (PODLIPNIK M.)
Penalties: 5:7, powerplay goals: 0:1, shots: 24:38, spectators: 2012
1. Slovenija Slovenia                   5 5 0 0 0 63: 4 15
2. Ukrajina Ukraine                    5 4 0 0 1 26: 3 12
3. Espana Spain                      5 2 1 0 2 17:22  8
4. Nederland Netherlands                5 2 0 1 2 14:27  7
5. Belgique / België Belgium                    5 0 1 0 4  7:41  2
6. Australia Australia                  5 0 0 1 4  7:37  1

Best Players: BEREZIN Dmytro (UKR) - CERKOVNIK Gasper (SLO) - KOREN Gal (SLO)

Slovenia is promoted to the World U18 Championship Div I 2011
Australia is relegated to the World U18 Championship Div III 2011

U18 Div II B World Championships Statistics

S.H.A.

World U18 Championship Division III, Group A,
8.-14.3.2010, Erzurum, Turkey

China - Bulgaria                      12:3 (3:1, 3:1, 6:1)
5:44 QU X. (LI N.), 15:34 LI N., 16:22 LI N., 28:51 QU X., 35:14 XIA T. (QU X.), 39:59 QU X.,
40:47 ZHANG C. (ZHU X.), 42:07 XIA T., 45:11 BAO J., 47:13 ZHANG W. (WANG T.), 49:10 QU X. (XIA T., LI N.),
54:30 NA Y. (ZHU X.) - 8:17 TODOROV A., 25:08 NIKOLOV M. (TANEV A.), 58:04 TODOROV A. (RADOVANOV K.)
Penalties: and LI N. (CHN), HODULOV I. (BUL) 10 min, KRAJNJANOV T. (BUL) Match Penalty, powerplay goals: 6:1, 
SHG: 3:0, shots: 59:27, spectators: 200

Turkey - Chinese Taipei                5:3 (1:1, 3:1, 1:1)
7:35 GUMUS S., 24:19 DALGIC M. (SOLAK G., GUMUS S.), 31:11 GUMUS S. (DALGIC M.),
39:33 GUMUS S. (SOLAK G.), 46:45 KAMIS D. (AKSOY T.) -  
5:25 LIANG Ch.-H., 38:07 LIAO W.-Ch., 49:29 HSIAO P.Y. (CHAO Y.T.)
Penalties: YILDIRIM S. (TUR), YEH Ch.-Y. (TPE) 10 min, powerplay goals: 11:13, shots: 3:1, spectators: 1200

Mongolia - Chinese Taipei              1:18 (0:6, 1:7, 0:5)
21:43 DAVAANYAM Z. (BAATARKHUU T.) - 5:46 LIN Y.-Ch., 6:28 CHAO Y.T., 7:34 HSIAO P.Y. (LIAO W.-Ch.), 
8:20 LIN Y.-Ch., 11:29 HSU T.H. (CHANG W.-Ch.), 12:06 LIANG Ch.-H. (LEE H.-Y.), 20:54 HSIAO P.Y. (YEH Ch.-Y.), 
22:29 LIANG Ch.-H. (LIANG C., CHAO Y.T.), 25:59 LIAO W.-Ch., 26:42 CHANG W.-Ch., 33:34 LIANG C. (CHIANG K.),
35:38 LIAO W.-Ch. (YEH Ch.-Y.), 36:11 CHIANG K. (LU C., LIN Y.-Ch.), 47:12 KUAN S.Y. (LIANG Ch.-H., LEE H.-Y.),
52:29 HSU T.H. (CHIANG K.), 52:38 LIN Y.-Ch. (HSU T.H.), 54:20 LIAO W.-Ch., 57:28 CHANG W.-Ch. (HSU T.H., LU C.)
Penalties: 14:7 and LIANG Ch.-H. (TPE) 10 min, powerplay goals: 0:7, SHG: 0:1, shots: 13:106, spectators: 500
 
Bulgaria - Turkey                      4:5ot (0:1, 2:3, 2:0, 0:1)
24:10 NIKOLOV M., 31:57 HODULOV I. (TALEV M.), 47:03 TALEV M. (TANEV A.), 53:50 TALEV M. (PAPAZOV H.) - 
6:17 YILDIRIM S. (DALGIC M., SOLAK G.), 30:20 SOLAK G. (ISLAM K.), 34:53 DALGIC M. (YILDIRIM S., GUMUS S.),
35:25 DALGIC M. (SESLI M.), 60:07 GUMUS S. (SOLAK G.)
Penalties: 13:5 and RADOVANOV K. (BUL) 10 min, powerplay goals: 0:2, shots: 36:54, spectators: 850 

China - Mongolia                      27:0 (8:0, 14:0, 5:0)
0:12 LI N. (XIA T.), 1:31 ZHENG C. (WANG T.), 6:44 ZHANG C. (ZHANG W.), 7:10 JIANG X., 9:01 WANG T.,
12:32 XIA T. (QU X., FENG C.), 15:22 QU X. (LI N., XIA T.), 16:11, 27:17 LI N. (XIA T.), 
20:56, 46:38 QU X. (LI N.), 24:18 XIA T. (QU X., FENG C.), 25:49 BAO J., 26:33 FENG C. (QU X.),
27:25, 33:00 ZHENG C. (ZHANG C.), 31:46, 39:46 QU X., 34:27 WEN C. (QU X.), 35:27 ZHANG C., 35:56 ZHU X.,
37:19, 53:15 ZHANG Z., 39:03 ZHENG C. (ZHU X.), 55:07, 58:05 LI N. (QU X.), 59:57 ZHANG C. (ZHU X., ZHANG W.),
Penalties: 5:6 and OTGONBAYAR K. (MGL) 10 min, powerplay goals: 4:0, SHG: 4:0, shots: 105:7, spectators: 550

Turkey - Mongolia                     19:1 (7:0, 7:1, 5:0)
1:44, 4:49, 26:51, 39:46 GUMUS S., 8:53 GUMUS S. (SOLAK G.), 11:18 AFAL T., 
12:09, 20:14 YILDIRIM S. (GUMUS S.), 13:18 GUMUS S. (KAMIS D.), 18:36 YILDIRIM S. (ERDEM F., GUMUS S.),
23:48, 56:52 YILDIRIM S., 30:10, 34:20 YILDIRIM S. (SOLAK G.), 30:56 GUMUS S. (SOLAK G., YILDIRIM S.),
40:22 SOLAK G. (GUMUS S., YILDIRIM S.), 43:01, 49:04, 56:08 GUMUS S. (YILDIRIM S.) - 
35:21 BAATARKHUU T. (ENKHBOLD T.)
Penalties: 7:10, powerplay goals: 4:0, shots: 72:15, spectators: 1200 

Chinese Taipei - China                 4:9 (2:4, 2:2, 0:3)
10:04 LIANG Ch.-H., 11:54 HSU T.H. (CHANG W.-Ch., LIAO W.-Ch.), 22:59 LEE Y.C., 37:06 HSIAO P.Y. -
4:11 LI N. (FENG C.), 5:53 XIA T. (QU X.), 14:47 XIA T. (WEN C.), 15:49 QU X. (WEN C.), 25:51 BAO J.,
29:15 QU X. (XIA T.), 43:31 XIA T., 45:41 ZHU X. (ZHANG C.), 55:00 QU X.
Penalties: 10:13 and CHAO Y.T., LIANG C. (TPE), JIANG X., ZHANG W., WANG T. (CHN) 10 min, 
LIN Y.-Ch. (TPE) 5 min and Game Misconduct, powerplay goals: 3:3, SHG: 0:3, shots: 29:50, spectators: 300

Bulgaria - Mongolia                   14:0 (4:0, 4:0, 6:0)
3:12 HODULOV I. (ČEBIŠEV V.), 11:48, 17:35 KONAKČIEV V. (TALEV M.), 13:43 GEORGIEV S. (TODOROV A.),
23:59 GEORGIEV S. (RADOVANOV K.), 27:49 GEORGIEV S. (TODOROV A.), 36:27 RADOVANOV K.,
38:09 GEORGIEV S., 46:15 ZDRAVKOV A., 47:57 KRAJNJANOV T. (HODULOV I., NIKOLOV M.),
48:58 HODULOV I. (GEORGIEV S.), 52:30 PETROV K. (TANEV A.), 55:17 TALEV M. (KRAJNJANOV T.),
58:24 GEORGIEV S. (TALEV M., RADOVANOV K.)
Penalties: 6:11 and DONDOV (MGL) 10 min, powerplay goals: 6:0, SHG: 3:0, shots: 69:11, spectators: 500

Chinese Taipei - Bulgaria              5:3 (1:1, 3:2, 1:0)
16:59 CHAO Y.T., 22:20 LIAO W.-Ch., 23:57 KUAN S.Y. (LIANG Ch.-H., CHAO Y.T.), 35:03 KUAN S.Y., 
57:21 LU C. (LEE Y.P.) - 15:27 TODOROV A. (KRAJNJANOV T.), 27:53 HODULOV I., 
28:29 NIKOLOV M. (HODULOV I., RADOVANOV K.)
Penalties: 8:12 and LIN Y.-Ch. (TPE) 5 min and Game Misconduct, KRAJNJANOV T. (BUL) Game Misconduct, 
powerplay goals: 1:1, shots: 37:38, spectators: 300
 
Turkey - China                         4:5 (0:0, 2:1, 2:4)
20:47, 42:21 GUMUS S., 25:58 YILDIRIM S. (ERDEM F.), 51:31 SOLAK G. (GUMUS S.) - 33:57 QU X. (XIA T.),
42:48, 45:26 BAO J., 45:45 ZHENG C., 54:50 QU X.
Penalties: 13:10 and ZHANG C. (CHN) 10 min, powerplay goals: 0:1, SHG: 1:0, shots: 29:65, spectators: 1800
1. PR of China China                      4 4 0 0 0 53:11 12
2. Turkiye Cumhuriyeti Turkey                     4 2 1 0 1 33:13  8
3. Chinese Taipei Chinese Taipei             4 2 0 0 2 30:18  6
4. Balgarija Bulgaria                   4 1 0 1 2 24:22  4
5. Mongolia Mongolia                   4 0 0 0 4  2:78  0

Best Players: ATALI Fikri (TUR) - LEE Yun-Pu (TPE) - GUMUS Serkan (TUR)

China is promoted to the World U18 Championship Division II 2011

U18 Div III A World Championships Statistics

S.H.A.

World U18 Championship Division III, Group B,
14.-20.3.2010, Monterrey, Mexico

New Zealand - Israel                   9:8 (5:2, 0:3, 4:3)
1:10 PICKERING L., 7:54, 10:00 SANDOY R., 12:15 PICKERING L. (LLOYD G.), 15:36 HARRISON C.  
47:02 HARRISON C. (LLOYD G.), 55:32 LLOYD G. (HARRISON C.), 58:16 LLOYD G. (PICKERING L.), 
58:41 HARRISON C. (PICKERING L.) - 5:29 TREIBOCHAN I., 11:45 SHVARZMAN V. (BEN TOV I.S., BRAUNSTEIN N.), 
22:27 SHVARZMAN V., 31:08 COOPER S. (LEVY Y.), 35:42 LEVY Y. (SHVARZMAN V., COOPER S.), 
44:04 BOLOTIN A. (TREIBOCHAN I.), 53:03 GOLODNIZKY D. (COOPER S.), 58:59 COOPER S.
Penalties: 9:9, powerplay goals: 3:2, shots: 47:33, spectators: 125

Ireland - Mexico                       2:4 (1:3, 1:1, 0:0)
3:35 CATHERWOOD P., 30:40 PATIENCE A. (GRIMASON C.) - 3:52 FLORES O. (SMITHERS C.), 
10:52 OLAGARAY R. (LINARES D.), 16:54 SMITHERS C. (RAYA A., CUEVAS R.), 26:02 LINARES D.
Penalties: 5:2 and LINARES D. (MEX) 10 min, powerplay goals: 0:1, shots: 15:40, spectators: 450 

New Zealand - Ireland                  7:2 (2:0, 1:2, 4:0)
13:03 PICKERING L. (HARRISON C.), 18:36 LLOYD G. (ELDER T.), 39:22 LLOYD G. (PICKERING L.), 41:53 HARRISON C., 
43:19 DUNLOP D. (DRAKE Q.), 54:24 GREENWOOD J. (JOHNSTON L.), 58:42 SANDOY R. - 
29:42 McCRAINOR J., 35:15 SAUNDERS B. (McCRAINOR J., STEWARDSON J.)
Penalties: 8:9, powerplay goals: 2:0, shots: 63:21, spectators: 150

Mexico - South Africa                  4:2 (1:0, 2:0, 1:2)
8:33 SMITHERS C. (RAYA A.), 24:51 CHAVEZ H. (RAYA A.), 26:24 SEPTIEN J. (SALOMON A.),
41:31 SMITHERS C. (FLORES O.) - 41:12 NEBE C., 46:23 WILLIAMS C. (BEST B.)
Penalties: 8:8, powerplay goals: 1:0, shots: 33:23, spectators: 350

Ireland - South Africa                 2:7 (1:1, 0:3, 1:3)
6:49 SAUNDERS B. (CATHERWOOD P., CAMPBELL D.), 44:10 PATIENCE A. (McENTEE S.) -
14:31 SAMAAI U. (CARELSE L., NEBE C.), 27:57 CARELSE L. (HARMAN J.), 28:44 WILLIAMS C. (BEST B.), 
33:00 MEYER H. (CARELSE L., SAMAAI U.), 47:20 van HEYNINGEN R. (NEBE C., JOHNSON J.),
51:21 SAMAAI U. (van HEYNINGEN R.), 55:31 van HEYNINGEN R. (SAMAAI U.)
Penalties: 4:3 and STEWARDSON J. (IRL) 10 min, powerplay goals: 0:2, shots: 19:37, spectators: 100

Israel - Mexico                        2:3 (0:3, 0:0, 2:0)
47:34 SHVARZMAN V. (COOPER S.), 48:33 MALACHI K. (BOLOTIN A.) - 
5:13 LINARES D. , 8:48 PADILLA F. (RAYA A.), 9:16 SMITHERS C.
Penalties: 8:5, powerplay goals: 1:2, shots: 15:46, spectators: 400
 
Israel - Ireland                       8:0 (1:0, 4:0, 3:0)
2:42 SHVARZMAN V., 20:21 GOLODNIZKY D. (SHVARZMAN V.), 34:50 SHVARZMAN V. (COOPER S., GOLODNIZKY D.),
36:27 RAITER D. (KAMINSKY B.), 38:13 KOREN O.I.A. (GOLODNIZKY D.), 47:28 SHVARZMAN V. (COOPER S.),
49:44 SHVARZMAN V. (COOPER S.), 58:45 SHVARZMAN V. (COOPER S.)
Penalties: 5:9, powerplay goals: 2:0, SHG: 2:0, shots: 44:11, spectators: 100

South Africa - New Zealand             2:5 (1:0, 1:4, 0:1)
3:08 JOHNSON J. (van HEYNINGEN R., NEBE C.), 34:14 van HEYNINGEN R. (BEST B.) -  
21:32 LLOYD G. (HARRISON C.), 24:31 LLOYD G. (HARRISON C., PICKERING L.), 35:33 HARRISON C.,
38:40 LLOYD G. (FULLER J.), 48:28 LLOYD G. (HARRISON C.)
Penalties: 5:8 and GONSALVES J. (RSA) 10 min, powerplay goals: 0:1, shots: 23:40, spectators: 150

South Africa - Israel                  4:3ps (2:1, 1:0, 0:2, 0:0, 1:0)
0:28 BEST B. (SAMAAI U.), 7:30 SAMAAI U. (BEST B.), 36:40 SAMAAI U. (du PREEZ W.),
Game Winning Shot: SAMAAI U. - 11:18 COOPER S. (BRAUNSTEIN N.), 51:58 COOPER S. (SHVARZMAN V.), 
58:15 COOPER S. (SHVARZMAN V.)
Penalties: 9:7 and LEVY Y. (ISR) 10 min, powerplay goals: 0:0, shots: 34:48, spectators: 150

Mexico - New Zealand                   4:5 (3:0, 1:2, 0:3)
3:01 FLORES O. (SMITHERS C.), 6:56 IBARRA N. (OLAGARAY R.), 16:59 LINARES D. (IBARRA N.), 
36:43 SMITHERS C. (RAYA A.) - 23:48 HARRISON C. (LLOYD G.), 28:18 SANDOY R. (DRAKE Q.), 
42:20 LLOYD G. (PICKERING L.), 47:48 HARRISON C. (PICKERING L., LLOYD G.), 49:50 LLOYD G. (JOYCE J.)
Penalties:: 4:8, powerplay goals: 3:1 SHG: 0:1, shots: 30:37, spectators: 500
1. New Zealand New Zealand                4 4 0 0 0 26:16 12
2. Mexico Mexico                     4 3 0 0 1 15:11  9
3. South Africa South Africa               4 1 1 0 2 15:14  5
4. Jisrael Israel                     4 1 0 1 2 21:16  4
5. Ireland Ireland                    4 0 0 0 4  6:26  0

Best Players: NEBE Jack (RSA) - PADILLA Francisco (MEX) - HARRISON Connor (NZL)

U18 Div III B World Championships Statistics

S.H.A.

U20 Summer Hockey Challenge, 4.-9.8.2009, Púchov, Slovakia

                                CZE   FIN   SVK   SUI   GER  GP W w l L GF:GA PTS
1. Czech Republic               Česko    4:3ot 3:1   4:1   2:1   4 3 1 0 0 13: 6 11
2. Finland                      3:4ot Suomi    5:2   3:2   4:3ps 4 2 1 1 0 15:11  9
3. Slovakia                     1:3   2:5   Slovensko    6:4   5:0   4 2 0 0 2 14:12  6
4. Switzerland                  1:4   2:3   4:6   Schweiz    2:1   4 1 0 0 3  9:14  3
5. Germany                      1:2   3:4ps 0:5   1:2   Deutschland    4 0 0 1 3  5:13  1

S.H.A.

U18 Ivan Hlinka Memorial, 11.-15.8.2009, Piešťany, Slovakia, Břeclav, Czech Republic

USA U18 - Russia U18                  3:4 (2:1, 1:3, 0:0)
10:19 M. Parks (S. Warning, Ch. Isackson), 15:00 S. Warning (Ch. Isackson), 
24:17 C. St. Clair (B. Ferlin, K. Gravel) - 12:45 K. Kabanov (P. Kulikov, N. Jakupov), 
27:28 N. Jakupov (A. Amirov), 30:14 K. Kabanov (S. Galiev, I. Telegin), 
36:45 K. Kabanov (V. Namestnikov, 24 I. Telegin)
Penalties: 9:5, powerplay goals: 0:2, SHG: 1:0, shots: 33:34, spectators: 142

Slovakia U18 - Finland U18             7:2 (3:2, 3:0, 1:1)
12:33 L. Cingel, 17:49 D. Šimčák (M. Bene), 18:24 V. Daráš (P. WesselÊnyi, M. Murček), 
25:02 L. Cingel (M. Kalináč, P. Trška), 28:54 T. Jurčo (M. Marinčin), 38:41 M. Bene (T. Jurčo, A. Jánošík),
55:03 T. Matoušek (M. Kalináč, 26 L. Cingel) - 
0:52 T. Rautiainen (S. Arousva, M. Partanen), 3:40 P. Halinen (T. Tiitinen, M.-M. Åsten)
Penalties: 8:11, powerplay goals: 2:0, shots: 40:32, spectators: 608

Canada U18 - Sweden U18                3:2 (0:1, 2:0, 1:1)
25:20 Gormeley B. (McFarland, Toffoli T.) 32:31 Toffoli T. (Gormeley B., Seguin T.), 
49:09 Seguin T. (Toffoli T., McFarland) - 
6:04 Landeskog G. (Larsson A.), 40:57 Berglind V. (Larsson A.)
Penalties: 5:10 and Skinner J. (CAN), Landeskog G. (SWE) 10 min, powerplay goals: 2:1, shots: 37:32

Czech Republic U18 - Switzerland U18   2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
41:15 Filippi T. (Valenta), 57:07 Kindl D. (Čulek J.)
CZE 3x2, SUI 4x2, SOG 32:27
Penalties: 3:4, powerplay goals: 1:0, shots: 27:30

Finland U18 - USA U18                  2:3 (1:0, 0:2, 1:1)
19:58 Mustonen J. (Arousva S., Halinen P.), 40:55 Rautiainen T. (Mäkinen K., Donskoi J.) - 
25:52 Hayes K. (Tynan T.), 34:43 Hayes K. (Isackson Ch., Campbell C.), 53:28 Coyle Ch.
Penalties: 3:5 and Brickley C. (USA) 5 min and game misconduct, powerplay goals: 2:0, shots: 22:37,
spectators: 422

Slovakia U18 - Russia U18              1:7 (0:4, 1:1, 0:2)
34:27 L. Cingel (T. Matoušek, M. Čajkovský) - 1:13 K. Kabanov (S. Stepanov, A. Marčenko), 
2:11 M. Grigorenko (A. Podzinš), 7:14 S. Barbašev (S. Stepanov, V. Namestnikov), 
17:09 V. Namestnikov (S. Barbašev, V. Postnikov), 35:37 B. Potechin (A. Podzinš), 
43:39 A. Marčenko (S. Stepanov, S. Galijev), 52:58 A. Amirov (J. Grigorenko) 
Penalties: 5:4 and D. Kubica (SVK) 5 min and game misconduct, powerplay goals: 0:2, shots: 37:42, 
spectators: 458

Switzerland U18 - Canada U18           3:6 (2:2, 1:2, 0:2)
7:34 R. Schmutz (K. Leuenberger), 8:36 E. Arnold (A. Rexha), 15:30 G. Haas (N. Niederreiter) - 
5:24 J. Skinner (J. Weal), 18:00 J. McFarland (T. Toffoli, B. Gormley), 22:16 J. Skinner, 
27:05 T. Toffoli (T. Seguin, R. O’Connor), 52:24 J. McFarland (T. Seguin), 59:37 M. Bournival (B. Gormley)
Penalties: 6:5, powerplay goals: 1:2, SHG: 0:1, shots: 17:42, spectators:

Czech Republic U18 - Sweden U18        1:4 (1:1, 0:3, 0:0)
17:36 D. Krejčí (Valenta) - 12:01 G. Landeskog (Rensfeldt), 28:58 A. Larsson (Rensfeldt, G.Landeskog),
33:24 K. Johansson (A. Larsson), 55:13 A. Larsson (J. Larsson, G. Landeskog)
Penalties: 8:6 and D. Krejčí (CZE) 10 min, powerplay goals: 1:4, shots: 18:48 

Russia U18 - Finland U18               8:4 (2:0, 2:2, 4:2)
14:10 J. Grigorenko (V. Namestnikov, V. Zotov), 14:21 E. Galinov (N. Jakupov, P. Kulikov), 
22:47 A. Amirov (K. Kabanov, A. Marčenko), 35:16 P. Kulikov, 53:46 V. Namestnikov (V. Zotov), 
54:52 S. Barbašev (I. Isangulov), 56:06 N. Jakupov (E. Galimov, P. Kulikov), 
58:16 N. Jakupov (E. Galimov, P. Kulikov)- 25:22 J. Donskoi (J. Nyqvist), 36:05 T. Hiltunen (M. Fagerudd), 
49:34 M. Västilä (J. Donskoi, T. Rautiainen), 53:46 T. Tlitinen (J. Donskoi, K. Mäkinen)
Penalties: 9:8, powerplay goals: 2:4, SHG: 2:0, shots: 54:32, spectators: 413

Slovakia U18 - USA U18                 6:7ot (1:2, 3:3, 2:1, 0:1)
14:37 B. Krempaský (M. Kalináč, T. Matoušek), 22:00 T. Matoušek (L. Cingel), 24:56 M. Murček, 
31:21 D. Hegyi (P. Jarab, V. Daráš), 40:48 D. Šimčák (M. Marinčin, A. Jánošík), 
44:28 T. Jurčo (M. Marinčin, A. Jánošík) - 1:03 S. Warning (K. Lind), 
12:08 M. Parks (S. Warning, Ch. Isackson), 25:11 Ch.Coyle (K. Rau), 26:53 N. Bjugstad (B. Ferlin), 
30:38 C. Brickley (C. St. Clair, J. Oleksiak), 50:35 B. Marshall (N. Bjugstad), 61:26 K. Lind (C. St. Clair) 
Penalties: 7:7, powerplay goals: 2:1, shots: 40:48, spectators: 674

Sweden U18 - Switzerland U18           5:2 (2:0, 2:1, 1:1)
3:38 V. Berglind (G. Landeskog), 13:37 A. Pettersson, 29:08 G. Landeskog (A. Larsson, K. Johansson), 
39:55 J. Larsson (K. Johansson), 42:53 J. Larsson (Öhman) - 37:06 L. Matschini (Vermin), 52:48 D. Trutmann
Penalties: 4:8, powerplay goals: 2:0, shots: 44:22 

Czech Republic U18 - Canada U18        0:9 (0:2, 0:4, 0:3)
0:45 T. Seguin (Toffoli), 1:11 B. Beukeboom (Weal, Pysyk), 25:58 J. Skinner (Ross), 28:07 J. Weal (Schwartz), 
32:03 J. McFarland (T. Toffoli, O'Connor), 35:19 T. Toffoli (T. Seguin), 42:57 J. Schwartz, 
52:07 J. Skinner (B. Beukeboom), 57:20 S. Couturier (Pysyk)
Penalties: 7:7, powerplay goals: 0:2, shots: 23:44
                                GP W w l L GF:GA Pts
1. Canada                    Canada  3 3 0 0 0 15: 5 9
2. Sweden                    Sverige  3 2 0 0 1 11: 6 6
3. Czech Republic            Česko  3 1 0 0 2  3:13 3
4. Swizerland                Schweiz  3 0 0 0 3  5:13 0

1. Russia                    Rossija  3 3 0 0 0 19: 8 9
2. USA                       USA  3 1 1 0 1 13:12 5
3. Slovakia                  Slovensko  3 1 0 1 1 14:16 4
4. Finland                   Suomi  3 0 0 0 3  8:18 0
For 7th Place
Finland U18 - Switzerland U18          1:5 (0:2, 1:0, 0:3)
31:10 P. Halinen (P. Moisio, M. Kuronen) - 0:37 L. Martschini (N. Niederreiter), 
14:09 N. Niederreiter (J. Vermin, D. Eigenmann), 42:56 L. Martschini, 
46:39 N. Niederreiter (L. Martschini, L. Meili), 54:18 J. Vermin (L. Martschini, N. Niederreiter)
Penalties: 5:7 and P. Moisio (FIN) 10 min, powerplay goals: 0:0, SHG: 0:1, shots: 18:37, spectators: 86 

For 5th Place
Slovakia U18 - Czech Republic U18      3:4 (1:0, 2:1, 0:3)
19:07 M. Murček (P. Jarab, L. Cingel), 20:58 T. Matoušek (M. Kalináč, B. Krempaský), 
33:34 D. Šimčák (M. Bene, A. Jánošík) - 20:19 D. Kindl (P. Straka, D. Krejčí), 
40:56 D. Koudela (A. Řehák, J. Strnad), 55:37 J. Sekáč (J. Rys), 57:58 T. Filippi (J. Vlach, M. Hrbas)  
Penalties: 8:2, powerplay goals: 0:0, shots: 28:26, spectators: 389

Bronze Medal Game
Sweden U18 - USA U18                   9:2 (2:O, 5:2, 2:0)
1:23 A. Pettersson (V. Berglind), 13:44 J. Sundström, 22:47 G. Landeskog, 
26:48 P. Nemeth (J. Nordström, S. Ottosson), 32:37 K. Johansson (L. Rensfeldt), 35:05 E. Thorell (S. Ottosson), 
37:42 V. Öhman (F. Weigel, J. Nielsen), 42:08 E. Thorell (J. Larsson, S. Ottosson), 
50:04 J. Larsson (G. Landeskog) - 31:10 C. Brickley (K. Hayes, A. Watson), 
34:04 K. Rau (N. Bjugstad, B.Marshall)
Penalties: 9:8 and Öhman V., G. Landeskog, J. Larsson (SWE), Eiserman W., Brickley C., Marshall B. (USA)
5 min and game misconduct, T. Tynan (USA), P. Nemeth (SWE) 10 min, powerplay goals: 4:0, SHG:1:0, shots: 50:27 

Final
Canada U18 - Russia U18                2:9 (1:2, 1:4, 0:3)
17:15 K. Kabanov (I. Telegin), 39:19 S. Galijev (S. Stepanov, K. Kabanov) - 
9:24 B. Gormley (J. Schwartz, S. Couturier), 16:22 J. Schwartz (J. Weal), 
31:24 B. Gormley (T. Seguin, R. O’Connor), 31:50 R. Spooner (J. Weal), 34:55 J. McFarland (T. Seguin), 
36:56 T. Seguin, 45:22 J. Skinner (R. O’Connor), 49:17 J. Skinner (G. Sutch, B. Connolly), 
55:42 J. McFarland (T. Seguin, E. Gudbranson)
Penalties: 8:6, powerplay goals: 3:1, SHG: 1:0, shots: 35:22 

Scoring Leaders                  GP  G  A PTS
 1. Tyler Seguin             CAN  4  3  7 10
 2. Gabriel Landeskog        SWE  4  4  4  8
 3. Tyler Toffoli            CAN  4  3  5  8
 4. Kirill Kabanov           RUS  4  5  2  7
 5. John McFarland           CAN  4  5  2  7
 6. Adam Larsson             SWE  4  3  4  7
 7. Lukáš Cingel             SVK  4  3  4  7
 8. Jeffrey Skinner          CAN  4  6  0  6
 9. Tomáš Matoušek           SVK  4  4  2  6
10. Nino Niederreiter        SUI  4  2  3  5

S.H.A.

U17 5nations tournament, 18.-22.8.2009, Füssen, Germany

1. Slovakia                  Slovensko    5:4ot 3:2   6:1   6:5   4 3 1 0 0 20:12 11
2. Czech Republic            4:5ot Česko    2:1   6:1   8:2   4 3 0 1 0 20: 9 10
3. USA                       2:3   1:2   USA    4:3   3:1   4 2 0 0 2 16:14  6
4. Switzerland               1:6   1:6   3:4   Schweiz    4:3   4 1 0 0 3  9:19  3
5. Germany                   5:6   2:8   1:3   3:4   Deutschland    4 0 0 0 4 10:27  0

S.H.A.

U16/U18 Visegrad Tournament, 21.-23.8.2009, Budapest, Hungary

1. Hungary U18                 Magyarország    3:2   6:5   3:5   3 2 0 0 1 12:12 6
2. Czech republic U16          2:3   Česko   11:2   5:3   3 2 0 0 1 18: 8 6
3. Poland U18                  5:6   2:11  Polska    6:5   3 1 0 0 2 13:22 3
4. Slovakia U16                5:3   3:5   5:6   Slovensko    3 1 0 0 2 13:14 3

S.H.A.

U20 4 nations tournament, 4.-6.9.2009, Kotka, Lappeenranta, Kouvola, Hamina, Finland

1. Sweden                       Sverige    5:3   4:2   6:2   3 3 0 0 0 15: 7 9
2. Finland                      3:5   Suomi    4:3   4:2   3 2 0 0 1 11:10 6
3. Russia                       2:4   3:4   Rossija    5:0   3 1 0 0 2 10: 8 3
4. Czech Republic               2:6   2:4   0:5   Česko    3 0 0 0 3  4:15 0

S.H.A.

U20 tournament, 6.-8.11.2009, St. Petersburg, Russia

1. Sverige Sweden                    SWE   4:2   4:1   6:4   3 3 0 0 0 14: 6 9
2. Rossija Russia                    2:4   RUS   5:3   8:3   3 2 0 0 1 15:10 6
3. Česko Czech Republic            1:4   3:5   CZE   4:1   3 1 0 0 2  8:10 3
4. Suomi Finland                   4:6   3:8   1:4   FIN   3 0 0 0 3  8:18 0

S.H.A.

U20 tournament, 6.-8.11.2009, Monthey, Switzerland

1. Slovensko Slovakia                  SVK   4:2   5:1   4:0   3 3 0 0 0 13: 3 9
2. Deutschland Germany                   2:4   GER   6:3   3:2   3 2 0 0 1 11: 9 6
3. Schweiz Switzerland               1:5   3:6   SUI   3:2ps 3 0 1 0 2  7:13 2
4. Norge Norway                    0:4   2:3   2:3ps NOR   3 0 0 1 0  4:10 1

S.H.A.

U20 tournament, 5.-7.11.2009, Bled, Slovenia

1. Slovenija Slovenia                  SLO   3:0   1:2   4:3   3 2 0 0 1  8: 4 6
2. France France                    0:3   FRA   4:0   3:2   3 2 0 0 1  7: 5 6
3. Italia Italy                     2:1   0:4   ITA   3:1   3 1 0 0 2  5: 6 6
4. Magyarország Hungary                   3:4   2:3   1:3   HUN   3 0 0 0 3  6:10 0

S.H.A.

U18 tournament, 4.-8.11.2009, Pori, Finland

1. USA USA                       USA   4:2   3:2   4:1   3 3 0 0 0 11: 6 9
2. Sverige Sweden                    2:4   SWE   5:2   4:3   3 2 0 0 1 11: 9 6
3. Schweiz Switzerland               2:3   2:5   SUI   4:3ps 3 0 1 0 2  8:11 2
4. Suomi Finland                   1:4   3:4   3:4ps FIN   3 0 0 1 2  7:12 1

S.H.A.

U18 tournament, 6.-8.11.2009, Pinsk, Belarus

1. Deutschland Germany                   GER   3:2   7:3   5:3   3 3 0 0 0 15: 8 9
2. Slovensko Slovakia                  2:3   SVK   3:2   7:6ps 3 1 1 0 1 12:11 5
3. Belarus Belarus                   3:7   2:3   BLR   2:1ot 3 0 1 0 2  7:11 2
4. Danmark Denmark                   3:5   6:7ps 1:2ot DEN   3 0 0 2 1 10:14 2

S.H.A.

U17 tournament, 5.-7.11.2009, Trnava, Slovakia

1. USA USA                       USA   7:6   5:2   8:2   3 3 0 0 0 20:10 9
2. Slovensko Slovakia                  6:7   SVK   4:2   6:5ot 3 1 1 0 1 16:14 5
3. Rossija Russia                    2:5   2:4   RUS   3:2   3 1 0 0 2  7:11 3
4. Schweiz Switzerland               2:8   5:6ot 2:3   SUI   3 0 0 0 3  9:17 0

Best players: Andrej Makarov (RUS) - Dávid Bajaník (SVK) - Rocco Grimaldi (USA)

S.H.A.

World Junior A Challenge, 1.-8.11.2009, Summerside, Prince Edward Island, Canada

W.J. A Ch.

Group A
1. Rossija Russia                    RUS   2:1   3:2   2 2 0 0 0  5: 3 6
2. Canada Canada West               1:2   CAN   6:3   2 1 0 0 1  7: 5 3
3. Sverige Sweden                    2:3   3:6   SWE   2 0 0 0 2  3: 9 0

Group B
1. Canada Canada East                CAN   5:4   7:5   2 2 0 0 0 12: 9 6
2. USA USA                        4:5   USA   6:1   2 1 0 0 1 10: 6 3
3. Belarus Belarus                    5:7   1:6   BLR   2 0 0 0 2  6:13 0
Quarter finals
Sweden - United States                 1:3 (0:0, 0:3, 1:0)
Belarus - Canada West                  3:7 (2:3, 1:2, 0:2)

Semifinals
United States - Russia                 6:3 (3:0, 1:2, 2:1)
Canada West - Canada East              9:1 (2:1, 5:0, 2:0)

For 5th Place
Sweden - Belarus                       3:5 (0:1, 0:1, 3:3)

Bronze Medal Game
Russia - Canada East                   6:2 (0:1, 2:0, 4:1)

Final	
USA - Canada West                      2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Scoring Leaders                    GP  G  A PTS PM
 1. Cody Kunyk               CAN W  5  5  5 10   0
 2. Connor Jones             CAN W  5  4  6 10  12
 3. Shane Berschbach         USA    5  5  3  8   2
 4. Matt Leitner             USA    5  1  6  7   2
 5. Cam Reid                 CAN W  5  4  2  6  12
 6. Sergej Barbašev          RUS    4  3  3  6   0
 7. Kellen Jones             CAN W  5  3  3  6   4
 8. Sergej Drozd             BLR    4  4  1  5   2
 9. Mathew Bodie             CAN W  5  2  3  5   2
10. Colten St. Clair         USA    5  2  3  5   0

Goalies                            GP Mins  GA   SVS%   Avg SO
 1. Eric Mihalik             USA    4  240   6  0.940  1.50  0
 2. Sean Bonar               CAN W  5  298  11  0.925  2.21  0
 3. Kirill Braškin           RUS    2  125   4  0.938  1.92  0
 4. Sergej Kostenko          RUS    2  120   7  0.901  3.50  0
 5. Dmitrij Volkov           BLR    3  123  10  0.825  4.88  0
 6. Matt Ginn                CAN E  3  146  13  0.851  5.34  0
 7. Jordan Ruby              CAN E  2   97  10  0.821  6.19  0
 8. Jonas Gunnarsson         SWE    3  185   9  0.904  2.92  0
 9. Will Yanakeff            USA    1   65   4  0.840  3.69  0
10. Oskar Östlund            SWE    1   60   6  0.684  6.00  0
11. Stanislav Artynski       BLR    3  116  13  0.787  6.72  0

S.H.A.

U17 Cup of the President's Sport Club, 27.-29.11.2009, Minsk, Belarus

1. Belarus Belarus                    BLR   5:2   2:1   6:2   3 3 0 0 0 13: 5 9
2. Latvija Latvia                     2:5   LAT   6:3   3:2ot 3 1 1 0 1 11:10 5
3. Polska Poland U18                 1:2   3:6   POL   5:2   3 1 0 0 2  9:10 3
4. Rossija Moscow district            2:6   2:3ot 2:5   MOS   3 0 0 1 2  6:14 1

S.H.A.

U16 Nordic Cup, 18.-20.12.2009, Aalborg, Denmark

1. Suomi Finland                    FIN   8:3   8:0   6:1   3 3 0 0 0 22: 4 9
2. Sverige Sweden                     3:8   SWE  12:3   6:2   3 2 0 0 1 21:13 6
3. Norge Norway                     0:8   3:12  NOR   4:3   3 1 0 0 2  7:23 3
4. Danmark Denmark                    1:6   2:6   3:4   DEN   3 0 0 0 3  6:16 0

S.H.A.

U16 tournament, 18.-20.12.2009, Budapest, Hungary

1. Slovenija Slovenia                   SLO   5:1   7:4   5:4ps 3 2 1 0 0 17: 9 8
2. Magyarország Hungary                    1:5   HUN   6:1   6:2   3 2 0 0 1 13: 8 6
3. Polska Poland U17                 4:7   1:6   POL   5:2   3 1 0 0 2 10:15 3
4. France France                     4:5ps 2:6   2:5   FRA   3 0 0 1 2  8:16 1

S.H.A.

U16 Tournament, 26.-30.12.2009, Huttwil, Switzerland

1. Suomi Finland                    FIN   5:3   4:3ot 8:1   3 2 1 0 0 17: 7 8
2. Schweiz Switzerland                3:5   SUI   3:2ot 3:2   3 1 1 0 1  9: 9 5
3. Slovensko Slovakia                   3:4ot 2:3ot SVK   6:2   3 1 0 2 0 11: 9 5
4. Deutschland Germany                    1:8   2:3   2:6   GER   3 0 0 0 3  5:17 0

S.H.A.

U18 Tournament, 26.-30.12.09, Zuchwil, Switzerland

1. Schweiz Switzerland                SUI   6:3   5:1   6:3   5:6ps 4 3 0 1 0 22:13 10
2. Česko Czech Republic             3:6   CZE   4:2   5:1   7:1   4 3 0 0 1 19:10  9
3. Suomi Finland                    1:5   2:4   FIN   5:3   9:2   4 2 0 0 2 17:14  6
4. Slovensko Slovakia                   3:6   1:5   3:5   SVK   5:4   4 1 0 0 3 12:20  3
5. Deutschland Germany                    6:5ps 1:7   2:9   4:5   GER   4 0 1 0 3 13:26  2

S.H.A.

U17 World Challenge,
30.12.2009 - 5.1.2010,
Timmins, Cochrane, Iroquois Falls, Kapuskasing, Kirkland Lake, New Liskeard, Canada

U17 World Challenge.

Group A
1. Ontario                     Canada    5:0   3:0   5:2   3:5   4 3 0 0 1  16: 7  9
2. Sweden                      0:5   Sverige    4:3   5:2   6:4   4 3 0 0 1  14:14  9
3. Québec                      0:3   3:4   Canada    4:2   6:3   4 2 0 0 2  13:12  6
4. West                        2:5   2:5   2:4   Canada    8:4   4 1 0 0 3  14:18  3
5. Finland                     5:3   4:6   3:6   4:8   Suomi    4 1 0 0 3  16:23  3

Group B
1. United States               USA    7:4   2:1   7:0   3:2   4 4 0 0 0  19: 7 12
2. Russia                      4:7   Rossija    6:2   6:3   6:0   4 3 0 0 1  22:12  9
3. Pacific                     1:2   2:6   Canada   10:4   3:0   4 2 0 0 2  16:12  6
4. Atlantic                    0:7   3:6   4:10  Canada    5:4ot 4 0 1 0 3  12:27  2
5. Czech Republic              2:3   0:6   0:3   4:5ot Česko    4 0 0 1 3   6:17  1
For 9th Place
Czech Republic - Finland               7:5 (1:2, 1:1, 5:2)
11:25 Michal Švihálek (Marek Hrbas), 34:49 Aleš Kilnar (Stanislav Erben, Lukáš Sedlák),
47:10 Marek Hrbas (Tomáš Rousek), 47:28 Lukáš Sedlák, 53:34 Michal Švihálek (Marek Hrbas), 
56:56 Tomáš Hyka (Vojtěch Butor, Patrik Urban), 69:23 Michal Švihálek (Tomáš Rousek) - 
2:44 Sami Salminen (Arttu Heikkinen), 10:28 Jesper Kokkonen (Miro Aaltonen), 
37:00 Sami Salminen (Rasmus Ristolainen, Arttu Heikkinen), 48:52 Aleksi Rekonen (Patrik Parkkonen),
56:29 Joonas Valkonen
Penalties: 9:7, Powerplay goals: 1:2, SHG: 0:2, shots: 33:39, spectators: 626

For 7th Place
Atlantic - West                        4:2 (2:0, 1:1, 1:1)
2:13 Brandon Boutilier (Aidan Kelly), 11:10 Michael Clarke (Ryan Tesink), 
34:53 Ryan Tesink (Stephen Woodworth), 47:25 Bruce Hornbrook - 20:39 Zachery Franko (Michael Sofillas), 
55:54 Michael St. Croix (J.C. Lipon, Boston Leier)
Penalties: 2:5, no pp goals, shots: 32:36, spectators: 384
 
For 5th Place
Pacific - Québec                       4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
8:50 Ty Rattie (Mitch Holmberg), 23:12 Brock Balson (Mark McNeill, Ty Rattie), 
25:24 Reece Scarlett (Myles Bell), 47:13 Myles Bell (Colin Smith)
Penalties: 9:10, powerploay goals: 2:0, SHG: 1:0, shots: 19:20, spectators: 986 

Semifinal
Russia - Ontario                       4:6 (2:2, 0:2, 2:2)
1:20 Konstantin Voršev (Alexander Chochlačev), 5:11 Anton Zlobin, 48:24 Alexej Šamin (Vladislav Vorobjev), 
55:28 Albert Jarullin (Anton Zlobin, Alexander Chochlačev) - 0:18 Garrett Meurs (Matthew Puempel), 
10:55 Brett Ritchie (David Broll, Carter Sandlak), 26:35 Ryan Strome, 
37:41 Lucas Lessio (Scott Harrington, Barclay Goodrow), 40:48 Garrett Meurs (Boone Jenner, Ryan Murphy), 
57:50 Brett Ritchie 
penalties: 7:8 and David Broll (ONT) 10 Min, powerplay goals: 1:1, SHG: 1:0, shots: 28:40, spectators: 1530

Sweden - United States                 5:6ot (0:3, 2:1, 3:1, 0:1)
35:34 Pontus Åberg (Oskar Lindstedt, Victor Rask), 37:31 Karl Johansson, 
51:02 Emil Lundberg (Mika Zibanejad, Rasmus Bengtsson), 52:35 Jonas Brodin (Mika Zibanejad), 
56:45 Victor Arvidsson (Oscar Klefbom, Rickard Rakell) - 3:40 Reid Boucher (Rocco Grimaldi), 
4:19 Ryan Haggerty (Travis Boyd, Alexx Privitera), 6:16 Tyler Biggs (Rocco Grimaldi), 
32:20 Rocco Grimaldi (Jake McCabe, Andy Ryan), 59:20 J.T. Miller (Reid Boucher, Rocco Grimaldi), 
64:04 Reid Boucher (Alexx Privitera, Rocco Grimaldi)  
Penalties: 3:6, powerplay goals: 2:1, shots: 39:32, spectators: 623

Bronze Medal game
Sweden - Russia                        5:2 (2:0, 2:0, 1:2)
8:51 Pontus Åberg (Victor Rask, Lars Bryggman), 19:17 Joachim Nermark (Mika Zibanejad),
32:15 Jeremy Boyce-Rotevall (Victor Rask, Johan Porsberger), 35:28 Johan Porsberger (Jeremy Boyce-Rotevall),
54:46 Emil Lundberg (Joachim Nermark, Rasmus Bengtsson) - 56:18 Michail Grigorenko (Konstantin Voršev),
59:59 Alexander Chochlačev (Michail Grigorenko, Konstantin Voršev)
Penalties: 3:6, powerplay goals: 2:2, shots: 46:19, spectators: 1061

Final
Ontario - United States                1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
59:59 Daniel Catenacci (Boone Jenner, Ryan Murphy) - 21:51 Tyler Biggs (Reid Boucher, Rocco Grimaldi),
40:31 Tyler Biggs (J.T. Miller)
Penalties: 2:5, powerplay goals: 0:0, shots: 39:32, spectators: 1797

Most Penalized Players           GP  G  A PTS PIM PPG SHG GW
 1 Rocco Grimaldi            USA  6  4 10 14   8  0  0  1
 2 Alexander Chochlačev      RUS  6  5  8 13   4  2  2  1
 3 Michail Grigorenko        RUS  6  4  6 10  10  1  0  0
 4 Anton Zlobin              RUS  6  2  8 10  10  0  2  0
 5 J.T. Miller               USA  6  5  4  9  28  1  0  0
 6 Mika Zibanejad            SWE  6  5  4  9   4  1  0  1
 7 Ty Rattie                 PAC  5  2  7  9   6  1  0  1
 8 Joel Armia                FIN  5  5  3  8   2  3  0  1
 9 Victor Rask               SWE  6  1  7  8   2  0  0  0
10 Marek Hrbas               CZE  5  4  3  7   0  1  1  0
11 Olivier Archambault       QUE  5  3  4  7   2  0  0  2
12 Reid Boucher              USA  6  2  5  7   2  0  0  1
13 Konstantin Voršev         RUS  6  1  6  7  10  0  0  0
14 Tyler Biggs               USA  6  5  1  6   4  2  1  2
15 Jean-François Leblanc     QUE  5  2  4  6   6  0  0  0

Most Penalized players           GP G  A PTS  PM
 1  Carter Sandlak           ONT  6  1  1  2  33
 2  J.T. Miller              USA  6  5  4  9  28
 3  Patrick Jones            ATL  5  0  1  1  24
 4  Anton Saveljev           RUS  6  0  0  0  24
 5  Phillip Danault          QUE  5  0  3  3  22
 6  Roni Rukajärvi           FIN  5  0  1  1  22
 7  Jesper Kokkonen          FIN  5  1  1  2  20
 8  Colin Mospanchuk         WST  5  0  0  0  18
 9  Albert Jarullin          RUS  6  2  2  4  18
10  Markus Granlund          FIN  5  2  3  5  16

Goalies                          GP Mins  GA   SVS%   Avg SO
 1  John Gibson              USA  3  180   4  0.957  1.33  0
 2  Tyson Teichmann          ONT  6  340   9  0.927  1.59  2
 3  Andrej Makarov           RUS  4  240  14  0.920  3.50  1
 4  Zach Rakochy             WST  3  140   9  0.911  3.86  0
 5  Laurent Brossoit         PAC  2  120   4  0.902  2.00  1
 6  Matt McNeely             USA  3  184   9  0.901  2.93  1
 7  Liam Liston              PAC  3  180   8  0.892  2.67  1
 8  Robin Gusse              QUE  5  287  14  0.891  2.93  0
 9  Vladimir Kramar          RUS  2  120   9  0.878  4.50  0
10  Matěj Machovský          CZE  2  121  10  0.873  4.96  0
11  David Honzik             CZE  3  180  12  0.872  4.00  0
12  Stefan Steen             SWE  4  229  13  0.870  3.41  0
13  Marcus Due-Boje          SWE  2  120   7  0.860  3.50  0
14  Niklas Kekki             FIN  3  140  13  0.852  5.57  0
15  Jordan Kennedy           ATL  4  241  22  0.847  5.48  0
16  Tyler Oswald             WST  2  120   8  0.833  4.00  0
17  Richard Ullberg          FIN  3  160  17  0.798  6.38  0
18  Robert Steeves           ATL  1   60   7  0.781  7.00  0
19  Jeffrey Noonan           QUE  1   18   1  0.750  3.33  0
20  Chris Festarini          ONT  1   20   4  0.636 12.00  0

S.H.A.

U17 Tournament, 12.-14.2.2010, Märsta, Sweden

1. Sverige Sweden                     SWE   5:4ps 10:2   7:2   3 2 1 0 0 19: 8 8
2. Česko Czech Republic             4:5ps CZE    7:1   0:4   3 1 0 1 1 11:10 4
3. Rossija Russia                     2:10  1:7    RUS   3:2   3 1 0 0 2  6:19 3
4. Suomi Finland                    2:7   4:0    2:3   FIN   3 0 0 0 3  8:10 3

S.H.A.

U19 tournament, 10.-14.2.2010, Norrköping, Sweden

1. Sverige Sweden                     SWE   4:3   4:5ot 6:1   6:3   4 3 0 1 0 20:12 10
2. Suomi Finland                    3:4   FIN   4:1   6:2   8:1   4 3 0 0 1 21: 8  9
3. Česko Czech Republic             5:4ot 1:4   CZE   6:4   2:3ot 4 1 1 1 1 14:15  6
4. Deutschland Germany                    1:6   2:6   4:6   GER   5:1   4 1 0 0 3 12:19  3
5. Schweiz Switzerland                3:6   1:8   3:2ot 1:5   SUI   4 0 1 0 3  8:21  2

S.H.A.

Vladimír Dzurilla U18 Tournament, 9.-13.2.2010, Piešťany, Slovakia

1. Deutschland Germany                    GER   5:4ps 5:4   6:5ps 3 1 2 0 0 16:13 7
2. Slovensko Slovakia                   4:5ps SVK   5:4ps 5:3   3 1 1 1 0 14:12 6
3. Schweiz Switzerland                4:5   4:5ps SUI   5:2   3 1 0 1 1 13:12 4
4. USA USA U17                    5:6ps 3:5   2:5   USA   3 0 0 1 2 10:16 1

Best players: Lukas Meili (SUI) - Stephan Kronthaler (GER) - Tobias Rieder (GER)

S.H.A.

U17 Tournament, 11.-13.2.2010, Füssen, Germany

1. Danmark Denmark                    DEN   5:3   5:4   5:4   3 3 0 0 0 15:11 9
2. Schweiz Switzerland                3:5   SUI   6:2   4:2   3 2 0 0 1 13: 9 6
3. Deutschland Germany                    4:5   2:6   GER   6:5   3 1 0 0 2 12:16 3
4. Slovensko Slovakia                   4:5   2:4   5:6   SVK   3 0 0 0 3 11:15 0

S.H.A.

U18 Tournament, 11.-13.2.2010, Pontebba, Italy

1. France France                     FRA   4:0   4:3ps 5:3   3 2 1 0 0 13: 6 8
2. Slovenija Slovenia                   0:4   SLO   4:1   5:6ot 3 1 0 1 1  9:11 4
2. Österreich Austria                    3:4ps 1:4   AUT   4:2   3 1 0 1 1  8:10 4
4. Italia Italy                      3:5   6:5ot 2:4   ITA   3 0 1 0 2 11:14 2

S.H.A.

U18 tournament, 9.-14.2.2010, Minsk, Belarus

1. Rossija Russia                     RUS   2:1   7:2   8:0   7:3   4:3   5 5 0 0 0 28: 9 15
2. USA USA                        1:2   USA   5:2   4:1   5:2  11:0   5 4 0 0 1 26: 7 12
3. Suomi Finland                    2:7   2:5   FIN   3:2   4:5ps 9:0   5 2 0 1 2 20:19  7
4. Sverige Sweden                     0:8   1:4   2:3   SWE   4:2   3:2ps 5 1 1 0 3 10:19  5
5. Česko Czech Republic             3:7   2:5   5:4ps 2:4   CZE   3:1   5 1 1 0 3 15:21  5
6. Belarus Belarus                    3:4   0:11  0:9   2:3ps 1:3   BLR   5 0 1 0 4  6:30  1

S.H.A.

U16 tournament, 12.-14.2.2010, Karlovy Vary, Czech Republic

1. Sverige Sweden                     SWE   3:2   7:2   3:1   3 3 0 0 0 13: 5 9
2. Suomi Finland                    2:3   FIN   5:4ot 5:4   3 1 1 0 0 12:11 5
3. Rossija Russia                     2:7   4:5ot RUS   4:3ot 3 0 1 1 1 10:15 3
4. Česko Czech Republic             1:3   4:5   3:4ot CZE   3 0 0 1 2  8:12 1

S.H.A.

Österreich

U20 Championship

Group A - Part 1                GP  W  T  L  GF:GA PTS
 1. EC Red Bull Salzburg        16 11  0  5  71:46  22
 2. EC KAC                      16  7  3  6  45:46  17
 3. EC VSV                      16  6  4  6  48:46  16
 4. EHC LIWEST Linz             16  7  2  7  49:57  16
 5. HC TWK Innsbruck "Die Haie" 16  3  3 10  39:57   9

Group A - Part 2                GP  W  T  L  GF:GA PTS
 1. EC Red Bull Salzburg         8  7  0  1  40:11  14
 2. EC KAC                       8  5  0  3  36:38  10
 3. EC VSV                       8  4  0  4  26:26   8
 4. Vienna Capitals/Jun.Capitals 8  3  0  5  30:28   6
 5. EHC LIWEST Linz              8  1  0  7  21:50   2

Group B - Part 1                GP  W  T  L  GF:GA PTS
 1. Vienna Capitals/JunCapitals 12 11  0  1  96:24  22
 2. SPG EKZ 28/EKZ Juniors 09   12  4  3  5  50:74  11
 3. SISEC Selects               12  3  2  7  48:69   8
 4. VEU Feldkirch/HC Rankweil   12  2  3  7  44:71   7

Group B - Part 2                GP  W  T  L  GF:GA PTS
 1. HC TWK Innsbruck "Die Haie"  6  4  1  1  30:19   9
 2. SISEC Selects                6  3  2  1  32:16   8
 3. VEU Feldkirch/HC Rankweil    6  2  1  3  24:25   5
 4. SPG EKZ 28/EKZ Juniors 09    6  1  0  5  20:46   2

EC KAC - EC VSV                        2:4, 2:1, 3:1
Red Bull Salzburg - Vienna/Jun         5:6, 7:3, 4:1

Bronze medal
EC VSV - Vienna Capitals/Jun.Capitals  5:2, 7:2

Final
EC Red Bull Salzburg - EC KAC          5:3, 0:3, 2:1

U17 Championship

Group A - Part 1                GP  W  T  L  GF:GA PTS
1. EAC Junior Capitals          10  8  1  1  41:18  17
2. EC Red Bull Salzburg         10  8  0  2  60:23  16
3. EC KAC                       10  5  2  3  39:28  12
4. EC VSV                       10  4  0  6  39:53   8
5. HC TWK Innsbruck "Die Haie"  10  2  1  7  32:50   5
6. SPG EKZ 28/EKZ Juniors 09    10  1  0  9  28:67   2

Group A - Part 2                GP  W  T  L  GF:GA PTS
1. EC Red Bull Salzburg         10 10  0  0  85:17  20
2. EC KAC                       10  7  1  2  53:34  15
3. EAC Junior Capitals          10  4  0  6  27:35   8
4. Eishockey Club L.A. Stars    10  3  1  6  44:60   7
5. EHC LIWEST Linz              10  2  1  7  32:54   5
6. EC VSV                       10  2  1  7  30:71   5

Group B - Part 1                GP  W  T  L  GF:GA PTS
1. Eishockey Club L.A. Stars     8  6  2  0  60:23  14
2. EHC LIWEST Linz               8  5  2  1  48:20  12
3. Graz99ersAusbTeam Steir.EH.Sp.8  3  2  3  47:28   8
4. EC Tarco Wölfe Klagenfurt     8  2  0  6  25:64   4
5. Wiener Eislöwen-Verein        8  1  0  7  25:70   2

Group B - Part 2                GP  W  T  L  GF:GA PTS
1. Graz99ersAusbTeam Steir.EH.Sp.8  8  0  0  77:24  16
2. HC TWK Innsbruck "Die Haie"   8  5  1  2  63:31  11
3. SPG EKZ 28/EKZ Juniors 09     8  4  1  3  35:28   9
4. EC Tarco Wölfe Klagenfurt     8  1  1  6  19:69   3
5. Wiener Eislöwen-Verein        8  0  1  7  23:65   1

EC KAC - HC TWK Innsbruck "Die Haie"   5:2, 7:2
Junior Capitals - Graz99ers/Ausb.Team  4:6, 2:6
EHC LIWEST Linz - EC VSV               4:5ps, 0:4
Red Bull Salzburg - SPG EKZ 28/EKZ 09 10:4, 7:4

Red Bull Salzburg - EC VSV            16:1, 9:1
EC KAC - Graz99ers/Ausb.Team Steir     7:4, 2:3ps, 6:3

Bronze medal
EC VSV - Graz99ers/Ausb.Team Steir     3:8, 3:7
 
Final
EC KAC - EC Red Bull Salzburg          2:6, 4:5 

S.H.A.

Danmark

U20

                                GP  GF:GA PTS
 1. Herning                     22 129: 54 51
 2. Frederikshavn               22 118: 50 51
 3. Rødovre                     23 129: 66 46
 4. Rungsted                    24 115: 79 45
 5. Hvidovre                    23  96: 81 31
 6. Odense                      21  76:110 30
 7. Gentofte Stars              24  88:110 25
 8. AaB                         22  74:113 24
 9. Gladsaxe/Rødovre            21  38:200  0

S.H.A.

France

Espoirs Elite

                                GP W wo lo L  GF:GA PTS
1 Rouen                         20 15 2 1  2 133: 55 50
2 Amiens                        20 12 2 2  4 119: 87 42
3 Gap                           20 13 0 2  5  97: 79 41
4 Grenoble                      20  9 1 3  7  93: 65 32
5 Reims                         20  7 4 1  8  85: 73 30
6 Mont Blanc                    20  8 1 2  9  89: 83 28
7 Villard                       20  3 2 1 14  60:110 14
8 Viry                          20  0 1 1 18  59:183  3

Quart de Finales
Viry Chatillon - Villard de Lans       3:6 (1:0, 2:4, 0:2), 2:11 (1:3, 0:5, 1:3)
Mont Blanc - Gap                       4:2 (1:1, 2:1, 1:0), 1:4ot (1:2, 0:0, 0:1, 0:1)
Amiens - Rouen                         3:5 (3:2, 0:1, 0:2), 4:6 (1:1, 2:5, 1:0)
Reims - Grenoble                       1:5 (1:2, 0:3, 0:0), 3:2 (1:0, 2:2, 0:0)

Demi finale
Rouen - Grenoble                       2:7 (1:1, 1:5, 0:1)
Amiens - Gap                           6:5ot (2:2, 3:3, 0:0, 1:0)

3ème place
Rouen - Gap                            3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Finale
Amiens - Grenoble                      3:6 (1:2, 1:1, 1:3)
 
Tournoi de maintien
Demi-finale
Reims - Viry Chatillon                 6:4 (3:1, 2:1, 1:2)
Mont Blanc - Villard de Lans           6:3 (2:2, 3:0, 1:1)

match 7ème place
Viry Chatillon - Villard de Lans       4:3 (1:1, 1:0, 2:2)

match 5ème place
Mont Blanc - Reims                     7:5 (3:1, 1:1, 3:3)

U18 Elite

                                GP  W T  L  GF:GA PTS
1 Rouen                         20 15 0  5 106: 65 46
2 Amiens                        20 15 0  5 113: 70 45
3 Reims                         20 15 0  5 119: 71 44
4 Gap                           20 12 0  8  86: 78 36
5 Grenoble                      20 10 0 10  85: 68 29
6 Mont Blanc                    20  8 0 12  95:103 25
7 Angers                        20  3 0 17  53:125  9
8 Villard                       20  2 0 18  45:122  6

Quart de finale
Grenoble - Gap                         3:4 (0:2, 3:2, 0:0), 4:0 (1:0, 1:0, 2:0) 
Mont Blanc - Reims                     2:4 (1:0, 0:1, 1:3), 3:5 (2:1, 1:3, 0:1)
Villard de Lans - Angers               1:2 (1:1, 0:0, 0:1), 4:2ot (2:1, 1:1, 0:0, 1:0)
Amiens - Rouen                         1:7 (0:2, 0:3, 1:2), 2:7 (0:3, 2:4, 0:0)

Demi Finale
Rouen - Grenoble                       7:4 (3:0, 1:3, 3:1)
Amiens - Reims                         4:9 (0:5, 3:2, 1:2)

Match 3ème Place
Amiens - Grenoble                      4:3ot (1:2, 1:1, 1:0, 1:0)

Finale
Rouen - Reims                          6:2 (2:0, 3:0, 1:2)

U18 Elite B

Poule Est                       GP  W T  L  GF:GA PTS
1 Dijon                          7  7 0  0  51:  8 21
2 Strasbourg                    10  5 0  5  42: 33 15
3 Briançon                       8  5 0  3  47: 36 15
4 Viry                           7  5 0  2  60: 24 15
5 Valence                        8  2 0  6  22: 51  6
6 Fontenay/Neuilly               8  0 0  8  21: 91 -1

Poule Ouest                     GP  W T  L  GF:GA PTS
1 Tours                         10  8 0  2  56: 47 22
2 Anglet                        10  6 0  4  62: 30 21
3 Asnières                      10  7 0  3  64: 35 20
4 Meudon                        10  3 0  7  36: 50  9
5 Amiens                        10  3 0  7  34: 70  9
6 Rouen                         10  3 0  7  36: 56  9

Carré Final
1 Dijon                          3  3 0  0 24: 12  9
2 Tours                          3  2 0  1 13: 11  6
3 Anglet                         3  1 0  2 15: 13  3
4 Briançon                       3  0 0  3  6: 22  0

Tournoi de Maintien
Gap - Angers                           2:3 (0:3, 1:0, 1:0)
Mont Blanc - Villard de Lans           8:0 (2:0, 2:0, 4:0)

match pour la 7ème place
Gap - Villard de Lans                  5:2 (2:0, 1:1, 2:1)

match pour la 5ème place
Mont Blanc - Angers                    1:5 (0:2, 1:3, 0:0)

Tournoi de classement
                                GP  W T  L  GF:GA PTS
1 Strasbourg                     2  2 0  0  14: 10  6
2 Asnières                       2  1 0  1  19: 11  3
3 Viry                           2  0 0  2   9: 21  0



Deutschland

Deutsche Nachwuchs Liga

DNL

                                GP  W wo wp lo lp L   GF:GA  PTS
 1  Heilbronner EC              36  29  3 0  1 1  2  192: 60  95
 2  EV Landshut                 36  22  3 0  3 1  7  164: 99  76
 3  Kölner EC                   36  22  2 0  1 0 11  171: 99  71
 4  EC Bad Tölz                 36  20  3 0  1 1 11  137:102  68
 5  Starbulls Rosenheim         36  14  1 3  2 1 15  100:110  53
 6  Eisbären J. Berlin          36  15  0 1  2 2 16  114:133  51
 7  DEG Eishockey               36  12  0 2  0 1 21   84:127  41
 8  SC Riessersee               36  10  0 1  3 2 20   98:141  37
 9  Krefelder EV                36   7  2 1  1 0 25  102:176  28
10  Iserlohner EC               36   5  1 1  1 0 28   62:177  10

Viertelfinale
EC/Jungadler MA - Kölner EC "Die Haie" 8:1, 6:1, 7:3
Eisbären Berlin - EC Bad Tölz          4:2, 10:2, 3:6, 6:1
DEG Eishockey - Krefelder EV           8:3, 1:3, 3:4ot, 5:2, 7:1
Starbulls Rosenheim - EV Landshut      5:4, 2:5, 2:4, 5:0, 1:5

Halbfinale
EV Landshut - HN EC/Jungadler MA       6:2, 1:10, 2:3ot
DEG Eishockey - Eisbären Berlin        2:1, 1:4, 6:2

Finale
DEG Eishockey - HN EC/Jungadler MA     0:5, 2:3ot

Junioren-Bundesliga

Junioren Nord                   GP  W  T  L   GF:GA  PTS
 1. ESC Moskitos Essen          24 21  1  2  168: 58  64
 2. Herforder EV                24 14  1  9  157:138  43
 3. Eishockey Jugend Kassel     24 12  1 10  127:109  39
 4. ETC Crimmitschau            24 11  1 10  100: 91  38
 5. EHC Dortmund                24  9  0 14   90:122  29
 6. Rote Teufel Bad Nauheim     24  8  1 14   86:140  27
 7. EHC Thüringen               24  3  1 19   46:116  12

Junioren Süd                    GP  W  T  L   GF:GA  PTS
 1. EC Peiting                  28 22  2  3  151: 71  70
 2. EV Füssen                   28 18  1  7  138: 87  59
 3. ESV Kaufbeuren              28 17  1  8  139: 76  56
 4. SC Bietigheim-Bissingen     28 13  1 12  111:117  44
 5. EC Bad Tölz                 28 12  0 16   87:102  36
 6. ESV Königsbrunn             28  9  2 16   81:113  31
 7. EHC Freiburg                28 10  1 17   88:139  31
 8. TSV Erding                  28  3  0 25   80:170   9

Meisterschafts-Endrunde         GP  W wo lot L  GF:GA  PTS
 1. EV Füssen                    4  3  0  0  1  18:12  9
 2. EC Peiting                   4  2  0  0  2  18:15  6
 3. ESC Moskitos Essen           4  1  0  0  3  11:20  3

S.H.A.

Great Britain

English Under 18 League

North 1                         GP W  T  L  GF:GA Pts  
Telford                         14 13 0  1 131: 31 26 
Sheffield 1                     14 12 0  2 108: 29 24 
Nottingham 1                    14 11 0  3  92: 34 22 
Manchester                      14  8 0  6  73: 41 16 
Whitley                         14  5 1  8  60: 65 11 
Newcastle                       14  2 3  9  44: 85  7 
Kingston                        14  1 1 12  38:112  3 
Solihull                        14  1 1 12  20:169  3 
 
North 2 
Nottingham 2                    14 12 0  2  89: 61 24 
Coventry                        14  9 2  3 101: 55 20 
Sutton                          14  9 1  4  69: 52 19 
Flintshire                      14  7 1  6  77: 51 15 
Bradford                        14  5 2  7  70: 57 12 
Grimsby                         14  4 1  9  68:106  9 
Blackburn                       14  3 2  9  44: 80  8 
Sheffield 2                     14  2 1 11  53:109  5 
 
South 1 
Milton Keynes                   14 11 2  1 102: 25 24 
Bracknell                       14  8 2  4  85: 43 18 
Chelmsford                      14  8 1  5  66: 47 17 
Guildford                       14  7 1  6  55: 34 15 
Swindon 1                       14  7 0  7  56: 60 14 
Peterborough                    14  6 1  7  58: 52 13 
Basingstoke                     14  5 1  8  42: 76 11 
Slough                          14  0 0 14  29:156  0 
 
South 2 
Bristol                         14 11 1  2  79: 45 23 
Oxford                          14 10 1  3  58: 29 21 
Solent & Gosport                14  8 1  5  49: 31 17 
Swindon 2                       14  7 1  6  63: 63 15 
Invicta                         14  6 1  7  50: 42 13 
Lee Valley                      14  6 0  8  56: 56 12 
Isle of Wight                   14  3 0 11  43: 91  6 
Haringey                        14  2 1 11  25: 66  5

Semi-Finals
Bracknell - Telford                    2:5, 8:2
Sheffield 1 - Milton Keynes            4:2, 3:2

Final
Sheffield 1 - Bracknell                5:2

Scottish Under 20 League

Kirkcaldy                        7  6 0  1  31: 18 12
Kilmarnock                       6  3 1  2  18: 20  7
Dundee                           6  3 0  3  27: 14  6
North Ayr                        6  2 1  3  26: 18  5
Murrayfield                      5  0 0  5   5: 37  0

U20 Scottish Cup

Dundee                           4  4 0  0  26:  7  8 
Kilmarnock                       4  2 1  1  17: 10  5 
North Ayr                        4  2 1  1  18: 15  5 
Kirkcaldy                        4  1 0  3  12: 14  2 
Murrayfield                      4  0 0  4   6: 33  0

S.H.A.

Nederland

Coupe der Lage Landen U21

                                GP W wo T lo L  GF:GA PTS
 1 Heerenveen Flyers U21        14 11 0 0 1  2 104: 48 34
 2 Leuven LHC                   14 10 1 1 0  2 117: 43 33
 3 Hijs Hokij Wolves Den Haag   14  6 2 2 0  4  81: 50 24
 4 Olympia I.H.C.               14  6 1 0 1  6  80: 71 21
 5 Herentals HYC                13  4 0 3 1  5  49: 53 16
 6 Antwerp Phantoms             13  4 0 0 3  6  53: 83 15
 7 Zoetermeer Panters U21       14  3 1 0 0 10  49:109 11
 8 Turnhout White Caps          14  1 2 0 1 10  41:117  8

U17

                                GP  W T  L  GF:GA PTS
 1 Eindhoven Kemphanen U17      24 23 0  1 265: 82 46
 2 Amstel Tijgers Amsterdam U17 24 23 0  1 277: 71 46
 3 Tilburg Trappers U17 Geel    24 18 1  5 165: 79 37
 4 Smoke Eaters Geleen U17      24 15 1  8 150:136 31
 5 Tilburg Trappers U17 Blauw   24 14 0 10 159:105 28
 6 Hijs Hokij Wolves Den Haag   24 13 0 11 139:133 26
 7 Heerenveen Flyers U17        24 11 1 12 114:122 23
 8 Gijs Bears Groningen U17     24  9 2 13 133:156 20
 9 Zoetermeer Panters U17       24  6 4 14 106:198 16
10 Dordrecht Lions U17          24  7 1 16 103:172 15
11 Nijmegen Devils U17          24  5 1 18  79:157 11
12 Red Eagles 's-Hertogenbosch  24  3 1 20  54:196  7
13 IJCU Dragons Utrecht U17     24  2 2 20  57:194  6

Halve finale
Amsterdam - Tilburg Trappers U17 Geel  8:1 (3:0, 4:1, 1:0)
Eindhoven - Smoke Eaters Geleen U17   10:2 (4:1, 4:0, 2:1)

Finale
Eindhoven - Amsterdam                  6:2 (2:2, 3:0, 1:0)

S.H.A

Norge

U19 Elite

                                GP  W T  L  GF:GA PTS
 1. Lillehammer Ishockeyklubb   32 25 3  4 170: 78 53
 2. Frisk Asker,/NTG            32 19 1 12 187:100 39
 3. Vålerenga Ishockey          32 18 3 11 153: 95 39
 4. Storhamar Ishockey          32 17 2 13 150:125 36
 5. Sparta Sarpsborg, IHK       32 15 5 12 146:124 35
 6. Rosenborg Ishockeyklubb     32 15 4 13 116:113 34
 7. Lørenskog Ishockeyklubb     32  9 6 17 118:151 24
 8. Furuset Ishockey IF         32  9 2 21 127:186 20
 9. Viking Hockey               32  3 2 27  76:271  8

Kvartfinale
Furuset - Lillehammer/NTG              0-2 3:10 (0:3, 1:4, 2:3), 2:14 (0:3, 1:5, 1:6)
Lorenskog - Frisk Asker/NTG            0-2 1:9 (0:2, 1:2, 0:5), 2:3 (1:0, 0:2, 1:1)
Storhamar - Sparta                     2-0 8:2 (1:2, 3:0, 4:0), 4:3ot (1:1, 1:1, 1:1, 1:0)
Valerenga - Rosenborg                  2-0 4:1 (1:0, 1:0, 2:1), 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Semifinale
Frisk Asker/NTG - Valerenga            0-2 2:3 (1:1, 0:0, 1:2), 3:4 (1:1, 0:0, 2:3)
Lillehammer/NTG - Storhamar            2-0 3:1 (1:0, 0:1, 2:0), 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)

Finale
Lillehammer/NTG - Valerenga            1-2 3:2ot (0:0, 2:1, 0:1, 1:0), 1:5 (0:0, 0:2, 1:3),
                                           1:2 (0:2, 1:0, 0:0)

U17 Elite

                                GP  W T  L  GF:GA PTS
 1. Storhamar Ishockey          36 27 4  5 221:133 58
 2. Manglerud Star Ishockey, IL 36 26 3  7 206: 89 55
 3. Frisk Asker/NTG             36 23 6  7 200:119 52
 4. Lillehammer Ishockeyklubb   36 25 0 11 207:128 50
 5. Stjernen Hockey             36 22 4 10 228:130 48
 6. Vålerenga Ishockey          36 18 5 13 166:144 41
 7. Rosenborg Ishockeyklubb     36 15 5 16 154:168 35
 8. Furuset Ishockey IF         36 14 1 21 171:236 29
 9. Hasle-Løren/Furuset         36 12 5 19 130:146 29
10. Sparta Sarpsborg, IHK       36 11 4 21 141:176 26
11. Lørenskog Ishockeyklubb     36  8 5 23 137:195 21
12. Bergen Ishockeyklubb        36  6 5 25 111:189 17
13. Viking Hockey               36  2 3 31  73:292 7

Kvartfinale
Storhamar - Rosenborg                  0-2 5:8 (2:4, 1:2, 2:2), 2:7 (0:2, 2:1, 0:4)
Manglerud Star - Furuset               2-0 5:0 (2:0, 2:0, 1:0), 11:0 (4:0, 4:0, 3:0)
Lillehammer - Valerenga                2-1 5:4 (1:1, 3:1, 1:2), 1:6 (0:0, 0:3, 1:3),
                                           4:3 (1:0, 2:2, 1:1)
Stjernen - Frisk Asker                 1-2 5:3 (1:1, 2:1, 2:1), 4:7 (1:1, 2:4, 2:2), 
                                           1:3 (0:0, 1:0, 0:3)

Semifinale
Rosenborg - Manglerud Star             0-2 2:6 (1:2, 1:3, 0:1), 0:6 (0:4, 0:0, 0:2)
Frisk Asker - Lillehammer              2-0 5:3 (3:2, 0:0, 2:1), 8:4 (3:1, 5:2, 0:1)

Finale
Manglerud Star - Frisk Asker           2-0 4:3 (1:0, 1:1, 2:2), 4:1 (0:1, 3:0, 1:0) 

S.H.A.

Polska

Centralna Liga Juniorów

                                GP  GF:GA    W wo wps lp lot L PTS
 1. GKS STOCZNIOWIEC            32 176:108  19  1  1  0  1  10  62
 2. KKS NAPRZÓD JANÓW           32 140:120  18  3  0  0  0  11  60
 3. SMS II PZHL SOSN.           32 164:122  17  1  1  0  0  13  55
 4. MKS SOKOŁY TORUŃ            32 149:140  16  1  1  0  2  12  54
 5. UKH UNIA OŚWIĘCIM           32 129:117  17  0  0  1  1  13  53
 6. KTH KM KRYNICA              32 122:145  14  1  1  1  1  14  48
 7. MOSM TYCHY                  32 136:155  13  1  1  2  0  15  45
 8. KH SANOK                    32  98:132   9  0  0  1  1  21  29
 9. JKH GKS JASTRZĘBIE          32 114:189   8  0  0  0  2  22  26

Juniori młodszi

                                GP  GF:GA    W wo wps lp lot L PTS
 1. UKH UNIA OŚWIĘCIM           36 245:105  26  1  1  1  0   7  83
 2. GKS STOCZNIOWIEC            36 246:111  25  1  0  1  1   8  79
 3. MMKS NOWY TARG              36 249:138  22  1  1  2  2   8  74
 4. MKS SOKOŁY TORUŃ            36 260:113  22  2  1  0  2   9  74
 5. MUKS ORLIK OPOLE            36 185:147  19  1  0  1  1  14  61
 6. UHKS MAZOWSZE               36 202:237  14  2  0  0  1  19  47
 7. MOSM TYCHY                  36 126:203  13  1  2  0  1  19  46
 8. UKS SIELEC                  36 153:208  10  1  2  0  1  22  37
 9. UKS MOSM BYTOM              36 125:226   7  0  0  3  1  25  25
10. UKS ŚNIEŻKA DĘBICA          36 116:419   4  0  1  0  0  31  14

S.H.A.

Rossija

MHL

MHL

Division West                   GP W wot lo L  GF:GA  PTS
 1 MHC Krylja Sovetov Moscow    66 33  8 4 21 228:163 119
 2 Loco Jaroslavl               66 30 10 8 18 205:164 118
 3 SKA-1946 Sankt-Petersburg    66 33  6 5 22 203:163 116
 4 SCKA-Red Army Moscow         66 31  9 3 23 287:220 114
 5 Šerif Balašicha              66 30  5 7 24 188:188 107
 6 MHC Dynamo Moscow            66 29  5 6 26 224:215 103
 7 Almaz Čerepovec              66 28  5 9 24 238:239 103
 8 Russian Vitjazi Čechov       66 29  3 8 26 237:242 101
 9 MHC Spartak Moscow           66 28  4 3 31 243:243  95
10 Čajka Nižnyj Novgorod        66 23  8 9 26 181:199  94
11 Atlanty Mytišči              66 19  6 6 35 209:259  75
12 Fenix Voskresensk            66 11  3 4 48 157:305  43

Division East                   GP W wot lo L  GF:GA  PTS
 1 Stalnye Lisy Magnitogorsk    54 41  4 4  5 258:119 135
 2 Tolpar Ufa                   54 34  5 1 14 221:131 113
 3 Avto Jekaterinburg           54 33  2 4 15 202:163 107
 4 Reaktor Nižnekamsk           54 28  3 4 19 192:189  94
 5 Bars Kazan                   54 21  9 3 21 150:144  84
 6 Omskie Jastreby Omsk         54 17  4 8 25 129:163  67
 7 Belje Medvedi Čeljabinsk     54 17  5 1 31 124:166  62
 8 Kuzneckie Medvedi Novokuzneck54 17  3 2 32 175:194  59
 9 Sibirskie Snajpery Novosib.  54 12  3 6 33 135:211  48
10 Ladja Togliatti              54 11  1 6 36 125:231  41

1/8 Finals
MHC Krylja Sovetov Moscow - Kuznetskie Medvedi Novokuzneck 1-3 6:5, 2:3, 0:3, 3:4    
Reaktor Nižnekamsk -  Šerif Balašicha                      3-0 8:3, 3:1, 1:0    
Tolpar Ufa - Almaz Čerepovec                               3-0 5:3, 2:1, 3:2    
SKA-1946 Sankt-Petersburg - Omskie Jastreby Omsk           2-3 2:1ot, 2:1, 3:4, 0:4, 0:1ot   
Stalnye Lisy Magnitogorsk - Russian Vitjazi Čechov         3-0 3:1, 6:0, 10:4    
SCKA-Red Army Moscow - Bars Kazan                          2-3 6:5ot, 3:1, 4:5, 2:4, 4:7   
Loco Jaroslavl - Belye Medvedi Čeljabinsk                  1-3 0:1, 5:4ot, 2:6, 1:2ot    
Avto Jekaterinburg - MHC Dynamo Moscow                     3-0 6:3, 4:3ot, 7:0    

Quarterfinal 
Reaktor Nižnekamsk - Kuzneckie Medvedi Novokuzneck         1-3 4:7, 1:4, 3:1, 1:4    
Tolpar Ufa - Omskie Jastreby Omsk                          3-0 2:1, 3:2, 4:3ot    
Stalnye Lisy Magnitogorsk - Bars Kazan                     3-1 1:3, 7:4, 4:3, 3:1    
Avto Jekaterinburg - Belye Medvedi Čeljabinsk              1-3 7:6, 2:4, 2:5, 3:4    

Semifinal 
Tolpar Ufa - Kuzneckie Medvedi Novokuzneck                 2-3 2:1ot, 1:2ps, 3:1, 2:4, 1:6    
Stalnye Lisy Magnitogorsk - Belye Medvedi Čeljabinsk       3-1 5:2, 2:4, 3:0, 3:1    

Bronze Medal 
Belye Medvedi Čeljabinsk - Tolpar Ufa                      0-2 2:4, 2:5
    
Final 
Stalnye Lisy Magnitogorsk - Kuzneckie Medvedi Novokuzneck  3-1 5:3, 4:3, 0:2, 3:2

S.H.A

Slovensko

Extraleague U20

                                GP  W OTW OTL  L   GF:GA  PTS
 1. HC Slovan Bratislava        26  17  4  0   5  104: 67  59
 2. Dukla Trenčín               26  14  3  2   7  117: 82  50
 3. HK ŠKP Poprad               26  15  0  3   8  109:106  48
 4. HC Košice                   26  10  4  6   6   81: 78  44
 5. HC´05 Banská Bystrica       26  10  4  4   8   95: 90  42
 6. HKM a.s. Zvolen             26   8  8  2   8  101: 88  42
 7. HK 36 Skalica               26  13  1  0  12   95: 85  41
 8. MsHK GARMIN Žilina          26  11  2  2  11  105: 87  39
 9. MHk 32 Liptovský Mikuláš    26  10  3  2  11   87: 90  38
10. MHC Martin                  26   9  1  6  10  101:101  35
11. HK Nitra                    26   9  1  2  14   95:115  31
12. HK 99 Ružinov Bratislava    26   6  4  4  12   91:109  30
13. HK Trnava                   26   5  5  3  13   73: 99  28
14. HK Spišská Nová Ves         26   4  1  5  16   68:125  19

II. part Qualifiyng Rounds Gr. A (1.-8.)
 1. HC Slovan Bratislava        40  23  5  0  12  155:115  79
 2. Dukla Trenčín               40  23  3  3  11  185:129  78
 3. HKM a.s. Zvolen             40  18 10  2  10  158:125  76
 4. HK 36 Skalica               40  20  1  2  17  135:124  64
 5. HK ŠKP Poprad               40  18  2  3  17  156:168  61
 6. HC Košice                   40  14  5  8  13  130:125  60
 7. MsHK GARMIN Žilina          40  16  3  4  17  150:139  58
 8. HC´05 Banská Bystrica       40  15  4  4  17  147:167  57

II. part Play-Out Gr. B
 1. MHC Martin                  28  16  5  0   7  109: 70  58
 2. HK Trnava                   28  14  3  1  10  114: 83  49
 3. HK Nitra                    28  15  0  1  12  125: 99  46
 4. HK Spišská Nová Ves         28  13  2  1  12  114: 94  44
 5. HK 99 Ružinov Bratislava    28  12  3  1  12  111:128  43
 6. MHk 32 Litovský Mikuláš     28  12  0  6  10  101:107  42
 7. HK Bulldogs Trenčín         28  13  0  2  13  112:106  41
 8. HK 95 Považská Bystrica     28   3  1  2  22   69:168  13

Quarterfinal
Slovan Bratislava - Banská Bystrica    3-0 7:2 (2:1, 2:1, 3:0), 6:3 (3:0, 1:1, 2:2),
                                           4:2 (2:0, 0:1, 2:1)
Dukla Trenčín - MsHK GARMIN Žilina     3-0 5:1 (2:0, 1:0, 2:1), 6:4 (2:0, 1:0, 3:4),
                                           3:2 (0:0, 1:1, 2:1)
HKM a.s. Zvolen - HC Košice            3-1 6:4 (3:1, 2:2, 1:1), 4:3 (0:1, 2:1, 2:1),
                                           1:5 (0:0, 0:3, 1:2), 3:2ot (0:0, 1:1, 1:1, 1:0)
HK 36 Skalica - HK ŠKP Poprad          3-2 4:2 (0:1, 3:1, 1:0), 3:2 (1:0, 2:0, 0:2),
                                           5:9 (0:2, 4:5, 1:2), 4:6 (1:0, 0:2, 3:2),
                                           4:1 (0:0, 2:1, 2:0) 
Semifinal
HC Slovan Bratislava - HK 36 Skalica   3-0 5:4 (2:0, 2:2, 1:2), 6:1 (1:1, 3:0, 2:0),
                                           3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Dukla Trenčín - HKM a.s. Zvolen        3-2 3:2ot (1:2, 1:0, 0:0, 1:0), 5:3 (2:1, 3:1, 0:1),
                                           3:6 (2:1, 1:2, 0:3), 2:5 (2:0, 0:2, 0:3),
                                           4:3ot (2:1, 1:2, 0:0, 1:0)

Bronze medal games
HKM a.s. Zvolen - HK 36 Skalica        3-0 5:2 (1:0, 2:0, 2:2), 8:4 (4:0, 2:1, 2:3),
                                           4:2 (1:1, 2:1, 1:0)
                                           
Gold medal games
HC Slovan Bratislava - Dukla Trenčín   2-3 5:4 (1:1, 1:1, 3:2), 4:3 (2:2, 0:0, 2:1),
                                           2:4 (0:2, 0:1, 2:1), 1:5 (0:1, 1:3, 0:1),
                                           3:7 (2:2, 0:2, 1:3)

1st league U20

I. part preliminary rounds Gr. A
                                GP W OTW OTL L  GF: GA PTS
 1. HK 95 Považská Bystrica     20 16  1  1  2 119: 60  51
 2. HC Topoľčany                20 15  1  2  2 145: 52  49
 3. ŠHK 37 Piešťany, s.r.o.     20  9  1  0 10  86: 92  29
 4. MHK Dubnica                 20  8  0  2 10  72: 87  26
 5. HK 91 Senica                20  4  2  1 13  67:115  17
 6. HK Levice                   20  1  2  1 16  57:140   8

I. part preliminary round Gr. B
 1. HK Bulldogs Trenčín         16 14  1  1  0 108: 38  45
 2. MšHK Prievidza              16 10  0  0  6  96: 56  30
 3. HK Mládež Michalovce        16  5  0  1 10  47: 92  16
 4. HC 07 Detva                 16  5  0  0 11  61: 96  15
 5. HK Brezno                   16  4  1  0 11  55: 85  14

II. part
 1. HK Mládež Michalovce        16 10  2  2  2  84: 52  36
 2. ŠHK 37 Piešťany, s.r.o.     16 11  0  2  3  71: 45  35
 3. HK Brezno                   16  9  2  1  4  74: 54  32
 4. MšHK Prievidza              16  9  1  1  5  70: 56  30
 5. HC Topoľčany                16  5  3  0  8  72: 76  21
 6. HK Levice                   16  6  1  1  8  57: 72  21
 7. MHK Dubnica                 16  4  2  1  9  53: 74  17
 8. HC 07 Detva                 16  4  0  1 11  68: 95  13
 9. HK 91 Senica                16  3  0  2 11  59: 84  11

U18 Extraleague

                                GP   W OTW OTL L   GF:GA  PTS
 1. HC Košice                   44  32  3  1   8  205:109 103
 2. HC Slovan Bratislava        44  25  5  6   8  149: 96  91
 3. MHK Dubnica                 44  27  2  5  10  162:103  90
 4. MHC Martin                  44  24  7  3  10  194:137  89
 5. Dukla Trenčín               44  24  3  7  10  198:135  85
 6. MsHK GARMIN Žilina          44  21  4  5  14  151:141  76
 7. HC´05 Banská Bystrica       44  19  2  5  18  177:168  66
 8. HK 36 Skalica               44  18  3  5  18  166:169  65
 9. HC Topoľčany                44  18  3  0  23  138:151  60
10. HK Nitra                    44  15  5  5  19  132:155  60
11. HK ŠKP Poprad               44  14  5  3  22  149:177  55
12. MHk 32 Liptovský Mikuláš    44  14  3  4  23  140:175  52
13. HK Spišská Nová Ves         44   8 10  4  22  155:206  48
14. HKM a.s. Zvolen             44  13  3  0  28  151:174  45
15. HK Trnava                   44  10  2  4  28  121:200  38
16. HK 91 Senica                44   8  2  5  29  119:211  33

Semifinal
HC Košice - MHC Martin                 2-1 4:1 (2:1, 0:0, 2:0), 5:7 (1:3, 4:2, 0:2),
                                           8:1 (2:1, 2:0, 4:0)
HC Slovan Bratislava - MHK Dubnica     0-2 3:4 (1:0, 2:2, 0:2), 3:5 (1:1, 0:1, 2:3)

Bronze medal games
HC Slovan Bratislava - MHC Martin      2-0 5:3 (1:3, 3:0, 1:0), 3:2 (1:2, 0:0, 2:0)

Gold medal games
HC Košice - MHK Dubnica                2-0 3:2 (0:0, 3:0, 0:2), 5:0 (1:0, 4:0, 0:0)

1st league U18

I. part preliminary Gr. A
                                GP W OTW OTL L GF : GA PTS
 1. HK 99 Ružinov Bratislava    28 25  1  0  2 232: 36  77
 2. ŠHK 37 Piešťany, s.r.o.     28 22  2  1  3 152: 56  71
 3. HK 95 Považská Bystrica     28 19  1  1  7 132: 75  60
 4. HOBA Bratislava             28 12  0  2 14 107:169  38
 5. HK Levice                   28  8  3  1 16  88:126  31
 6. HK Lokomotíva Nové Zámky    28  7  3  2 16  86:133  29
 7. MšHK Prievidza              28  5  1  1 21  95:182  18
 8. HK Brezno                   28  3  0  3 22  49:164  12

 I. part preliminary Gr. B
 1. P.H.K. Prešov n.o.          28 24  1  1  2 157: 47  75
 2. MHK Dolný Kubín             28 17  2  1  8 149: 93  56
 3. HK Mládež Michalovce        28 15  2  2  9 135:121  51
 4. MHK Ružomberok              28 15  2  1 10 117: 83  50
 5. MHK Kežmarok                28 10  0  4 14  86:104  34
 6. MsHK Žilina "B"             28  9  2  2 15  89:117  33
 7. HK Trebišov                 28  6  1  1 20  87:160  21
 8. MHK Humenné                 28  4  2  0 22  66:161  16

II. part Qualification rounds
 1. P.H.K. Prešov n.o.           8  6  0  0  2  45: 23  21
 2. HK 99 Ružinov Bratislava     8  5  1  0  2  41: 29  20
 3. ŠHK 37 Piešťany, s.r.o.      8  4  0  0  4  30: 38  13
 4. MHK Dolný Kubín              8  0  0  1  7  22: 48   2

S.H.A.

Republic of South Africa

GAUTENG U/18

                                GP W T L GF:GA PTS
 1. SABRES                      12 5 2 5 48:48 17
 2. WARRIORS                    12 5 2 5 48:48 17
Sabres won the league by virtue of having less penalty minutes.

S.H.A.

Spain

LIGA NACIONAL DE HOCKEY HIELO SUB-20

 1. S.A.D MAJADAHONDA            6 4 0 2 38: 7  8
 2. ARAMÓN C.H.JACA              6 4 0 2 38:21  8
 3. F.C. BARCELONA               6 3 1 2 18:31  7
 4. C.H.H. TXURI URDIN           6 0 1 5  9:44  0*
C.H.H. Txuri Urdin lost 1 point

COPA DE S.A.R. EL PRÍNCIPE SUB-20

Semifinales          
S.A.D. Majadahonda - C.H.H.Txuri Urdin 8:2
Aramón C.H. Jaca - F.C. Barcelona      6:2

Final          
S.A.D. Majadahonda - Aramón C.H. Jaca  3:4ot

LIGA NACIONAL DE HOCKEY HIELO SUB-18 - Liga Pirenaica Sub-18

 1. S.A.D MAJADAHONDA           14 12 0  2 115: 57 24
 2. ARAMÓN C.H.JACA             14 12 0  2 125: 31 24
 3. F.C. BARCELONA              14  8 0  6  81: 95 16
 4. T.B.H.C. TOULOUSE           14  7 1  6  61: 63 13
 5. C.H.H. TXURI URDIN          14  6 0  8  70: 65 10
 6. BORDEAUX GIRONDE H.C.       14  5 0  9  68: 83 10
 7. ANGLET HORMADI A  .2        14  4 0 10  62: 96  8
 8. H.C. FONT-ROMEU             14  1 1 12  29:121  3

COPA DE S.A.R. EL PRÍNCIPE SUB-18 2010

Semifinales          
C.H.H. Txuri Urdin - F.C. Barcelona    8:1
Aramón C.H. Jaca - S.A.D. Majadahonda  2:3

Final          
C.H.H. Txuri Urdin- S.A.D. Majadahonda 0:6

S.H.A.

Schweiz

Juniors Elite A

PHASE 1                         GP  W  L wo lo wp lp  GF:GA  PTS   
 1. Kloten Flyers               26 19  4  1  1  1  0 143: 74  62   
 2. GCK Lions                   26 16  3  0  0  7  0 122: 83  62   
 3. HC Davos                    26 17  7  0  0  1  1 113: 77  54   
 4. SC Bern Future              26 15  8  2  0  1  0 119: 91  51   
 5. EV Zug                      26 12  6  1  3  1  3 120: 91  46   
 6. HC Lugano                   26 10 10  2  1  2  1  95: 87  40   
 7. Ambri-Piotta                26 12 13  1  0  0  0 125:117  38   
 8. Genève                      26 10 12  0  0  1  3  99:118  35   
 9. Chx-de-Fds                  26  9 13  1  0  0  3  74: 90  32   
10. SCL Young Tigers            26  8 15  1  1  1  0  91:111  29   
11. Fribourg                    26  7 13  0  3  1  2  68: 99  28   
12. Lausanne 4 Clubs SARL       26  6 13  1  3  0  3  95:127  26   
13. Lakers                      26  7 17  1  0  0  1  75:112  24   
14. EHC Biel                    26  5 19  1  0  1  0  80:142  19   

PHASE 2                         GP  W  L wo lo wp lp  GF:GA  PTS   
Classement rangs 1-7
 1. GCK Lions                   12  7  5  0  0  0  0 171:128  52   
 2. Kloten Flyers               12  6  6  0  0  0  0 180:117  49   
 3. EV Zug                      12  7  4  1  0  0  0 183:130  46   
 4. SC Bern Future              12  6  5  0  0  0  1 160:138  45   
 5. HC Lugano                   12  7  4  0  0  1  0 137:119  43   
 6. HC Davos                    12  3  6  1  1  1  0 163:125  41   
 7. Ambri-Piotta                12  2  8  0  1  0  1 159:179  27

Classement rangs 8-14
 1. Genève                      12  9  2  0  0  0  1 170:172  63   
 2. Fribourg                    12  9  1  0  0  1  1 114:128  58   
 3. SCL Young Tigers            12  6  6  0  0  0  0 152:163  47   
 4. Chx-de-Fds                  12  2  8  1  1  0  0 119:147  41   
 5. EHC Biel                    12  7  5  0  0  0  0 133:188  40   
 6. Lausanne 4 Clubs SARL       12  3  7  0  1  1  0 133:180  38   
 7. Lakers                      12  1  8  1  0  1  1 106:166  32  
                                                     
TOUR DE PLACEMENT               GP  W  L wo lo wp lp  GF:GA  PTS 
 1. Fribourg                    10  5  3  2  0  0  0 152:157  48   
 2. SCL Young Tigers            10  6  3  0  0  1  0 193:204  44   
 3. Chx-de-Fds                  10  7  1  0  2  0  0 159:176  44   
 4. EHC Biel                    10  4  6  0  0  0  0 175:222  32   
 5. Lausanne 4 Clubs SARL       10  1  6  1  1  0  1 165:229  26   
 6. Lakers                      10  1  5  1  1  1  1 138:209  25
 
Kloten Flyers - Ambri-Piotta           3-0 8:2 (0:1, 2:1, 6:0), 8:5 (3:1, 1:1, 4:3),
                                           6:3 (1:1, 1:2, 4:0)
GCK Lions - Genève                     3-0 12:0 (5:0, 1:0, 6:0), 6:2 (2:1, 3:1, 1:0),
                                           10:2 (3:0, 3:1, 4:1)
EV Zug - HC Davos                      3-2 9:6 (5:1, 1:4, 3:1), 0:3 (0:1, 0:1, 0:1),
                                           3:4ot (1:1, 2:1, 0:1, 0:1), 5:2 (0:0, 4:2, 1:0),
                                           5:4 (2:1, 2:2, 1:1)
SC Bern Future - HC Lugano             3-0 4:1 (0:0, 1:0, 3:1), 5:4ps (3:0, 0:3, 1:1, 1:0),
                                           3:2 (0:1, 2:0, 1:1)
Semifinal	
GCK Lions - SC Bern Future             3-0 5:1 (2:1, 2:0, 1:0), 3:0 (0:0, 0:0, 3:0),
                                           3:2ot (0:2, 1:0, 1:0, 1:0)
Kloten Flyers - EV Zug                 3-1 4:5 (3:3, 0:2, 1:0), 3:1 (1:0, 0:1, 2:0),
                                           6:2 (4:1, 2:1, 0:0), 5:3 (1:2, 1:1, 3:0)
Bronze Medal Game
EV Zug - SC Bern Future                1-0 5:3 (2:0, 1:0, 2:3)
	
Final
GCK Lions - Kloten Flyers              3-0 1:0 (1:0, 0:0, 0:0), 7:0 (1:0, 4:0, 2:0),
                                           5:3 (0:1, 2:2, 3:0)  

Juniors Elite B

QUALIFICATION EST               GP  W  L wo lo wp lp  GF:GA  PTS   
 1. ZSC Lions                   25 15  7  2  1  0  0 106: 65  50   
 2. EHC Winterthur              25 13  7  1  0  2  2  74: 67  47   
 3. EHC Basel Young Sharks AG   25 14  9  0  1  1  0  97: 73  45   
 4. EHC Uzwil                   25  9 11  1  3  0  1 102: 89  33   
 5. EHC Olten                   25  6 15  2  0  2  0  60:104  26   
 6. EHC Chur Capricorns         25  7 15  0  1  0  2  74:115  24
 
QUALIFICATION OUEST             GP  W  L wo lo wp lp  GF:GA  PTS   
 1. EHC Visp                    25 16  6  1  2  0  0 126: 70  52   
 2. HC Dragon / EHC Thun        25 15  8  1  0  1  0  81: 57  49   
 3. EHC SenSee-Future           25 14  7  2  0  1  1  87: 77  49   
 4. SC Lyss                     25  9 12  1  1  1  1  71: 87  33   
 5. SC Langenthal               25  7 17  0  1  0  0  58: 80  22   
 6. HC Ajoie                    25  6 17  0  1  0  1  62:114  20
    
PHASE 2                         GP  W  L wo lo wp lp  GF:GA  PTS   
Tour de Champions
 1. ZSC Lions                   10  5  2  0  0  2  1  34: 24  24   
 2. EHC Visp                    10  5  3  0  1  1  0  40: 31  22   
 3. EHC SenSee-Future           10  6  2  1  0  0  1  30: 25  21   
 4. EHC Winterthur              10  4  6  0  0  0  0  30: 37  14   
 5. HC Dragon / EHC Thun        10  2  5  0  0  0  3  20: 34  11   
 6. EHC Basel Young Sharks AG   10  1  5  1  1  2  0  30: 33  10
 
Tour de Challenge
Pos.  Club  Joué  V  D  Vap  Dap  Vtab  Dtab  Buts  Points   
1. SC Langenthal                10  8  1  1  0  0  0  58: 22  28   
2. EHC Uzwil                    10  7  1  0  1  0  1  48: 38  27   
3. SC Lyss                      10  5  2  0  0  2  1  42: 33  24   
4. EHC Chur Capricorns          10  4  5  0  0  1  0  50: 47  14   
5. EHC Olten                    10  1  9  0  0  0  0  21: 48   5   
6. HC Ajoie                     10  1  8  0  0  0  1  24: 55   4

TOUR DE PLACEMENT
 1. SC Lyss                      6  2  3  0  0  1  0  56: 48  32   
 2. EHC Chur Capricorns          6  3  2  0  0  0  1  72: 70  24   
 3. HC Ajoie                     6  4  2  0  0  0  0  46: 70  16   
 4. EHC Olten                    6  2  4  0  0  0  0  40: 72  11
 
EHC Visp - SC Langenthal               2-0 5:2 (2:0, 2:1, 1:1), 8:1 (3:0, 2:0, 3:1)
EHC Winterthur - HC Dragon / EHC Thun  0-2 2:4 (1:1, 0:1, 1:2), 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)
EHC Uzwil - ZSC Lions                  2-1 2:3ot (1:0, 1:2, 0:0, 0:1), 5:4ot (0:2, 2:0, 2:2, 1:0),
                                           6:2 (3:1, 1:1, 2:0)
EHC SenSee-Future - Basel Young Sharks 1-2 5:4ot (3:0, 0:2, 1:2, 1:0), 0:3 (0:3, 0:0, 0:0),
                                           1:3 (0:3, 1:0, 0:0)

EHC Visp - EHC Uzwil                   2-1 4:5ot (2:2, 0:1, 2:1, 0:1), 6:2 (0:0, 5:2, 1:0),
                                          12:3 (5:3, 4:0, 3:0)
HC Dragon/EHC Thun -Basel Young Sharks 0-2 2:5 (0:2, 0:1, 2:2), 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
	
Bronze Medal
HC Dragon / EHC Thun - EHC Uzwil       0-1 5:6ot (0:2, 2:2, 3:1, 0:1)

Final
EHC Visp - EHC Basel Young Sharks AG   2-1 8:5 (3:0, 1:4, 4:1), 5:6ot (2:1, 1:1, 2:3, 0:1),
                                           5:4ot (0:0, 4:2, 0:2, 1:0)