S.H.A. Main Page

World Junior Championship Pool A,
26.12.2000 - 5.1.2001 Moskva, Podolsk, Russia

World Junior Championship Pool A

26.12.2000
USA - Kazakhstan                       9:1 (5:0, 1:0, 3:1)
3:46 Taffe (Hainsey), 4:59 Disalvatore (Cavosie), 16:42 Vernarsky (Surma), 17:27 Taffe (Cavosie, Sabo), 
18:22 Globke (Dunlop), 23:25 Nowak (Hilbert, Disalvatore), 41:45 Disalvatore (Hilbert, Taffe), 
53:31 Taffe (Martin), 56:53 Nowak (Hale, Surma) - 43:17 Jurjev (Tanygin)
Penalties: 6:9, powerplay goals: 5:0, shots: 39:12
Referee: Pakaslahti - Hämäläinen, Ronn (all FIN), spectators: 800  

Canada - Belarus                       9:0 (5:0, 1:0, 3:0)
0:46 Camalleri (Lundmark), 5:41 Heatley (Lundmark), 9:14 Camalleri (Lundmark), 14:53 Heatley (Reid, Boyes), 
19:52 Spezza (Zigomanis, Popovic), 32:26 Torres (Zigomanis), 43:23 Reid (Hamhuis, Jackman), 
46:05 Zigomanis (Torres), 55:29 Cammalleri (Popovic)
Penalties: 13:8, powerplay goals: 3:0, shots: 37:21 
Referee: Homola - Blümel (CZE), Mášik (SVK), spectators: 800  

Sweden - Czech Republic                1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
54:59 Melin (Wennerberg) - 39:58 Blatný (Klesla), 56:01 Erat (Sivek)
Penalties: 5:7, powerplay goals: 0:1, shots: 24:25
Referee: Smith (CAN) - Šelianin, Makarov (both RUS), spectators:  300
  
Switzerland - Russia                   3:3 (0:2, 1:0, 2:1)
38:37 Helfenstein (Monnet), 40:24 Sutter (Lakhmatov S.), 49:15 Nussli (Niggli, Sutter) -
8:50 Vorobjev (Neprjajev, Chefer), 9:21 Kovalčuk, 52:24 Grebečkov (Barkunov)
Penalties: 5:5 and Stephan & Camichel (SUI) 10min, powerplay goals: 1:1, shots: 27:28
Referee: Hansen - Redding (USA), Lindgren (SWE), spectators:  6300 
 
27.12.2000
Kazakhstan - Czech Republic            1:9 (1:5, 0:2, 0:2)
5:00 Sozinov - 1:27 Vlček (Vrbata), 8:44 Klesla (Blatný, Čutta), 10:11 Erat (Sivek), 
11:05 Sivek (Tomica), 15:16 Moskal (Chotěborský, Havel), 38:51 Rachůnek (Chotěborský),
39:12 Brendl (Nedorost, Blatný), 47:17 Sivek (Vrbata), 55:30 Havel (Klesla)
Penalties: 11:12, powerplay goals: 0:3, SHG: 0:1, shots: 14:41
Referee: Karabanov (RUS) - Makarov (RUS), Ronn (FIN),  spectators:  850
  
Sweden - Slovakia                      3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
18:20 Backer (Widing, Sjöstrom), 48:37 Johansson (Eriksson), 50:52 Backer - 38:37 Szabo (Bartovič)
Penalties: 2:8 and Velebný (SVK) 10min, powerplay goals: 2:0, shots: 24:23
Referre: Johnsen - Edgley, Vaško, spectators:  300  
SWE: Lundqvist - Johansson, Kronwall, Josefsson, Ljungkvist, Holmqvist, Hedlund, Lennartsson - Melin, 
Wennerberg A.son - Samuelsson, Nordqvist, Tolsa - Widing, Backer, Sjoström - Sundin, Reineck, Mansson 
SVK: Budaj - Starosta, Vydarený, Slovák, Ďurák, Velebný, Gabriš, Valentín, Malec - Balej, 
Hossa, Škvaridlo - Surový, Kopecký, Kristín - Bartovič, Szabo, Tvrdoň - Hvila, Dubec, Drotár
  
Switzerland - Finland                  2:3 (2:1, 0:0, 0:2)
4:00 Heberlein (Neff, Camenzind), 14:04 Niggli (Nussli) - 11:02 Rita (Koivu),
47:02 Hamalainen (Salmelainen), 54:14 Hamalainen (Koivu, Salmelainen)
Penalties: 7:6 and Nussli (SUI) 5min and to end, powerplay goals: 0:0, shots: 18:35
Referee: Larking - Redding, Mášik, spectators:  1450

Belarus - Russia                       1:12 (0:4, 1:4, 0:4)
26:36 Kolcov (Čuprys) - 5:41 Neprjajev (Čistov, Grebečkov), 5:55 Černov (Chagodaev), 13:45 Buturlin, 
14:23 Kovalčuk (Šastin), 22:36 Vorobjev (Neprjajev, Volčenkov), 25:30 Kovalčuk (Selvjanov Davidov), 
35:15 Duma (Muratov), 37:09 Čistov (Neprjajev, Barkunov), 43:51 Čistov, 45:52 Muratov (Buturlin), 
49:15 Chefer (Rozakov, Chagodajev), 54:08 Muratov (Volčenkov)
Penalties: 10:11, powerplay goals: 0:5, SHG: 0:2, shots: 6:47, spectators: 300

28.12.2000
Slovakia - USA                         2:7 (1:3, 1:2, 0:2)
7:29 Škvaridlo (Starosta), 38:02 Škvaridlo (Bartovič) - 6:44 Hilbert (Nowak), 11:31 Cavosie (Martin), 
15:31 Disalvatore (Nowak), 27:12 Hilbert (Hale), 36:17 Umberger (Hainsey), 42:24 Taffe (Cavosie), 
56:49 Umberger (Gleason)
Penalties: 8:6 and Sabo (USA) 10min, powerplay goals: 0:3, shots: 29:42
Referee: Pakaslahti - Hamalainen, Šeljanin, spectators:  1500  
SVK: Budaj - Vydarený, Starosta, Ďurák, Malec, Velebný, Gábriš, Valentín, Slovák - Švaridlo, M. Hossa, Balej -
Hvila, Kopecký, Surový - Bartovič, Szabo, Tvrdoň - Dubec, Drotár, Kristín 
USA: DiPietro - Hainsey, Meyer, Hale M., Gleason, Forrest, Komisarek, Surma - DiSalvatore, 
Hilbert, Nowak - Sabo, Taffe, Cavosie - Globke, Umberger, Steckel - Riddle, Dunlop, Vernarsky
  
Finland - Canada                       2:2 (0:1, 1:1, 1:0)
24:36 Salmelainen (Mantyla, Hamalainen), 52:01 Rita (Paukkunen, Ruutu) - 
10:53 Lundmark (Bouwmeester, Cammalleri), 39:35 Boyes (Spezza, Jackman)
Penalties: 4:5, powerplay goals: 0:1, shots: 27:25
Referee:  Hansen - Blümel, Linde, spectators:  2100  

29.12. 2000
Belarus - Switzerland                  1:3 (0:1, 0:2, 1:0)
45:45 Čuprys (Skrypjalov) - 4:31 Sutter (Duca S.), 25:32 Nussli (Jobin, Camichel), 35:50 Helfenstein (Monnet)
Penalties: 8:6, powerplay goals: 0:1, shots: 12:37
Referee:  Larking - Redding, Blümel  

Kazakhstan - Sweden                    2:8 (1:0, 1:4, 0:4)
1:09 ALEXANDROV, 28:45 Mazunin (Vassilčenko, Jurjev) - 22:43 Josefsson (Tolsa), 26:08 Backer (Holmqvist A.), 
32:17 Reineck (Lundqvist, Josefsson), 33:14 Tolsa, 43:08 Samuelsson (Ljungkvist), 
52:18 Sundin F. (Hedlund, Holmqvist), 58:14 Johansson (Kronwall, Nordqvist), 59:39 Sundin F.
Penalties: 13:8 and Sjoström (SWE) 10min, powerplay goals: 1:4, shots: 17:46
Referee:  Smith - Edgley, Hamalainen  

Czech Republic - USA                   4:2 (1:0, 2:1, 1:1)      
5:36 Nedorost (Brendl), 37:50 Blatný (Brendl, Klesla), 38:27 Vrbata (Erat),
43:26 Neodrost - 28:41 Disalvatore (Meyer, Hainsey), 59:10 Sabo (Dunlop M.)
Penalties: 6:8, powerplay goals: 2:1, shots: 22:17
Referee:  Karabanov - Vasko, Šeljanin  

Russia - Canada                        3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
23:33 Buturlin (Volčenkov, Jakubov), 42:54 Buturlin (Volčenkov, Muratov),
59:26 Kovalčuk (Šastin) - 46:17 McCarthy (Boyes)
Penalties: 9:7, powerplay goals: 1:1, shots: 27:35
Referee:  Johnsen - Mášik (SVK), Lindgren  

30.12. 2000
Slovakia - Kazakhstan                  7:0 (1:0, 3:0, 3:0)
10:27 Durak (Hvila, Surový), 25:16 Balej (Hossa), 28:04 Balej (Hossa, Vydarený), 39:59 Slovák (Surový, Durak), 
40:24 Škvaridlo (Balej, Vydarený), 48:57 Kopecký (Kristín, Surový), 57:04 Hossa (Škvaridlo, Vydarený)
Penalties: 8:15, powerplay goals: 4:0, shots: 58:21
Referee:  Smith (USA) - Makarov (RUS), Ronn (FIN), spectators: 700  
SVK: Pisár - Starosta, Vydarený, Slovák, Ďurák, Velebný, Gábriš, Malec, Valentín - Balej, M. Hossa, Škvaridlo -
Hvila, Kopecký, Surový - Bartovič, Szabo, Tvrdoň - Drotár, Kristín, Dubec 
KAZ: Kožužnyj - Mazunin, Vasilčenko, Fadejev, Litvinov, Serďukov, Fokin, Babič, Filipenko - Jurjev, Kozlov, 
Tanygin - ALEXANDROV, Semjonov, Ogordnikov - Korobejnikov, Azanov, Sozinov - Vasilijev, Spiridonov, Falfudinov  

Finland - Belarus                      5:0 (1:0, 3:0, 1:0)
15:14 Rita (Tikkanen), 21:41 Rita (Ruutu), 30:12 Paukkunen (Koivisto), 
35:50 Salmelainen (Hamalainen), 56:58 Mustonen (Hytonen, Kulonen)
Penalties: 4:5, powerplay goals: 2:0, shots: 33:15, spectators: 1150

31.12. 2000
Czech Republic - Slovakia              5:0 (1:0, 1:0, 3:0
4. Klesla (Brendl), 21. V. Nedorost (Brendl), 43. Brendl (V. Nedorost), 
52. Blatný (Brendl), 54. Tomica (Plekanec) 
Penalties: 8:12 and čutta (CZE) 10min, powerplay goals: 1:0, spectators: 950   
Referee:  Pakaslahti (FIN) - Edgley (CAN), Vasko (BLR)  
CZE: Duba - Klesla, Ustrnul, Grof, Chotěborský, Nosek, Čutta - Brendl, V. Nedorost, Blatný - Vrbata, Sivek, 
Erat - Rachůnek, Plekanec T.ca - Vlček, Havel, Moskal 
SVK: Pisár - Starosta, Vydarený, Slovák, Ďurák, Velebný, Gábriš, Malec, Valentín - Balej M. Hossa, Škvaridlo -
Kristín, Kopecký, Surový - Bartovič, Szabo, Tvrdoň - Drotár, Dubec, Hvila  

Russia - Finland                       1:3 (0:1, 0:2, 1:0) 
54:53 Denisov (Kovalčuk, Svitov) - 14:14 Rita, 24:44 Ruutu (Rita), 25:23 Salmelainen (Hamalainen)
Penalties: 8:7, powerplay goals: 1:1, SHG: 0:1, shots: 12:31
Referee:  Homola (CZE) - Linde (FIN), Lindgren (SWE), spectators: 6200
  
USA - Sweden                           3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Canada - Switzerland                   8:4 (4:0, 2:0, 2:4)
1:06 Lundmark (McCarthy, Heatley), 4:10 Spezza (Bouwmeester), 7:48 Lundmark (Reid), 10:00 Jaspers (MacKenzie), 
20:33 Hearley, 39:33 Cammalleri (Ott, Stoll), 55:51 Spezza (Boyes), 57:54 Ott (Stoll) - 
43:14 Lachmatov (Stephan, Duca), 43:59 Hirschi (Heberlein), 51:54 Heberlein (Helbling, Neff), 57:57 Camenzind
Penalties: 9:11 and Morisset (CAN), Reuille (SUI) 10min, powerplay goals: 3:3, shots: 38:21
Group A                          CZE   USA   SWE   SVK   KAZ  GP W T L GF:GA PTS
1. Czech Republic                Česko    4:2   2:1   5:0   9:1   4 4 0 0 20: 4  8
2. USA                           2:4   USA    3:1   7:2   9:1   4 3 0 1 21: 8  6
3. Sweden                        1:2   1:3   Sverige    3:1   8:2   4 2 0 2 13: 8  4
4. Slovakia                      0:5   2:7   1:3   Slovensko    7:0   4 1 0 3 10:15  2
5. Kazakhstan                    1:9   1:9   2:8   0:7   Kazakstan    4 0 0 4  4:33  0

Group B                          FIN   RUS   CAN   SWI   BLR  GP W T L GF:GA PTS
1. Finland                       Suomi    3:1   2:2   3:2   5:0   4 3 1 0 13: 5  7
2. Russia                        1:3   Rossija    3:1   3:3  12:1   4 2 1 1 19: 8  5
3. Canada                        2:2   1:3   Canada    8:4   9:0   4 2 1 1 20: 9  5
4. Switzerland                   2:3   3:3   4:8   Schweiz    3:1   4 1 1 2 12:15  3
5. Belarus                       1:12  0:5   0:9   1:3   Belarus    4 0 0 4  2:29  0
2.1.2001
QuarterFinal
Czech Republic - Switzerland           4:3 (1:1, 1:2, 2:0) 
3. Blatný (V. Nedorost), 34. Brendl (V. Nedorost), 45. Plekanec (Moskal), 
48. Brendl (Nedorost) - 18. Reuille (Monnet), 32. Monnet, 39. Reuille (Monnet)  
Penalties: 4:5, no PP goals, 
Referee:  Larking (SWE) - Šeľanin (RUS), Lindgren (SWE), spectators:  1300
  
Russia - Sweden                        2:3 (0:1, 1:1, 1:1) 
23. Čistov (Vorobijev), 58. Buturlin (Muratov) - 16. Melin (Nordqvist, Hedlund), 
37. F. Sundin (Josefsson), 45. Samuelsson (Eriksson, Tolsa)  
Penalties:  6:8 na 2 min, and: Svitov (RUS) 5min and to end, powerplay goals:  1:2  
Referee:  Smith (USA) - Blümel (CZE), Hämälainen (FIN), spectators:  7300
  
USA - Canada                           1:2 (1:1, 0:0, 0:1) 
4. Surma (Taffe) - 6. Ott (Reid, Jackman), 55. Lundmark (Heatley, Cammalleri)  
Penalties:  8:5, powerplay goals:  0:1,   
Referee:  Johnsen (NOR) - Mášik (SVK) a Makarov (RUS), spectators:  2500  

Finland - Slovakia                     3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
31. Hamalainen (Mantyla), 39. Laitinen (Sainomaa), 57. Rita (Ruutu) - 46. Balej  
Penalties:  2:3 , powerplay goals:  1:0
Referee:  Homola (CZE) - Redding (USA), Vasko (BLR)   
FIN: Ahonen - Mantyla, Paukkunen, Maatta, Tikkanen, Kukkonen, Niskälä, Malmivaara, Koivisto - Pihlman, Ruutu, 
Rita - Hamalainen, M. Koivu, Salmelainen - Kulonen, Hytonen, Mustonen - Venalainen, Laitinen, Sainomaa 
SVK: Budaj - Vydarený, Starosta, Ďurák, Slovák, Velebný, Valentín, Malec, Gábriš - Balej, Marcel Hossa, 
Škvaridlo - Surový, Kopecký, Kristín - Bartovič, Szabo, Tvrdoň - Hvila, Dubec, Drotár

3.1.2001
Placing Game 5-8
Russia - Switzerland                   2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
35. Chastin (Kovalčuk), 44. Chastin (Selujanov Davidov) - 5. Helbling (Monnet, Helfenstein), 
26. Camenzind (Lachmatov), 56. Monnet (Forster)  
Penalties:  7:11, and: Chastin, Kovalčuk, Svitov (RUS) 5min and to end
Camenzind, Heberlein, Jobin (SUI) 5min and to end, powerplay goals: 0:0  
Referee:  Pakaslahti (FIN) - Vasko (BLR), Linde (FIN), spectators:  2500
  
USA - Slovakia                         3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
12. Hilbert (DiSalvatore, Meyer), 33. Forrest, 57. Taffe (Cavosie) - 
10. Tvrdoň (Slovák, Balej), 24. Tvrdoň (Balej)   
Penalties:  5:6, powerplay goals:  0:2
Referee:  Lärking (SWE) - Blümel (CZE), Ronn (FIN), spectators:  600  
SVK: Pisár - Vydarený, Starosta, Slovák, Ďurák, Velebný, Valentín, Gabriš, Malec - Balej, Marcel Hossa, Tvrdoň-
Surový, Kopecký, Kristín - Bartovič, Szabo, Škvaridlo - Hvila, Dubec, Drotár 
USA: DiPietro - Hale M., Meyer, Hainsey, Forrest, Komisarek, Gleason, Globke - Vernarsky, Dunlop, Sabo - Nowak,
Hilbert, DiSalvatore - Steckel, Umberger, Riddle - Cavosie, Taffe, Surma  

SemiFinal    
Czech Republic - Sweden                1:0 (1:0, 0:0, 0:0) 
10. Blatný (Klesla, Ustrnul)  
Penalties:  10:5, Erat (CZE) 10 min, powerplay goals:  1:0  
Referee:  Hansen (USA) - Edgley (CAN), Hämälainen (FIN), spectators: 2500
  
Canada - Finland                       2:5 (0:1, 1:2, 1:2)
25. MacKenzie (Morisset), 49. Torres (MacKenzie) - 6. Rita (Mantyla), 31. Mantyla, 
39. Hamalainen (Mantyla, Koivu), 58. Venalainen (Sainomaa), 60. Malmivaara  
Penalties:  8:4, no PP Goals,   
Referee:  Homola (CZE) - Makarov (RUS), Lindgren (SWE), spectators: 1950  

Relegation Round
Kazakhstan - Belarus                   2:5 (1:0, 1:1, 0:4) 
3. Sozinov, 35. Jurijev (Tanigin) - 24. Paklin (Klimin, Kolcov), 43. Paklin (Klimin), 
44. Cichan (Kulakov), 54. Kolcov (Šimanskij, Čuprys), 58. Čuprys  
powerplay goals:  1:0, SHG: 0:1  
Referee:  Karabanov (RUS) - Edgley (CAN), Ronn (FIN), spectators: 3850  

Belarus - Kazakhstan                   5:5 (1:1, 1:1, 3:3) 
4. Kolcov (Čuprys), 29. Siankevič (Mialeška), 51. Kolcov (Klimin), 52. Kulakov (Cichan), 
53. Mialeška (Buden) - 16. ALEXANDROV (Semenov), 31. Ogorodnikov (ALEXANDROV), 
43. Tanygin, 58. Juriev (Mazunin), 59. Tanygin (Juriev)  
Penalties:  2:6, powerplay goals:  1:1
Referee:  Johnsen (NOR) - Mášik (SVK), Redding (USA), spectators: 2100  

Kazakhstan is relegated to the 2002 IIHF World U20 Championship Div I 

5. 1. 2001
for 7th Place
Russia - Slovakia                      4:3 pen-s (2:0, 1:1, 0:2 - 0:0)
4:13 Grebečkov (Neprijajev), 19:07 Čistov (Neprijajev, Vorobjev), 26:07 Čistov (Vorobjev) - 
32:57 Kopecký (Velebný), 42:23 Bartovič (Kopecký), 54:48 Surový (Szabo, Gábriš)
Penalty shots - scored: Čistov, Chefer, Muratov - Bartovič
Penalties: 4:9, powerplay goals: 1:1, SHG: 1:1, shots: 34:29
Referee: Pakaslahti - Linde, Ronn (všetci FIN), spectators:  2500  
SVK: Budaj - Starosta, Vydarený, Slovák, Ďurák, Velebný, Valentín, Gabriš, Malec - Balej, M. Hossa, Tvrdoň - 
Surový, Kopecký, Drotár - Bartovič, Szabo, Škvaridlo - Kristín, Dubec, Hvila  
RUS: Petrov - Kornejev, Volčenkov Davidov, Seľujanov, Grebečkov, Barkunov - Buturlin, Duma, Muratov - Šefer, 
Černov, Častin - Vorobijev, Neprijajev, Čistov - Jakubov, Čagodajev, Kovalčuk  

Game for 5th Place
Switzerland - USA                      4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
11:56 Disalvatore (Hilbert), 29:06 Surma (Riddle, Dunlop), 
40:11 Taffe (Hilbert, Hainsey), 52:37 Globke (Steckel, Umberger)
Penalties: 7:8, powerplay goals: 1:0, shots: 25:14

Bronze Medal Game
Canada - Sweden                        2:1ot (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)
23:03 Zigomanis (Torres, Spezza), 60:37 Torres - 5:07 Samuelsson (Eriksson, Tolsa)
Penalties: 8:7 and Mansson (SWE) 10min, no PP Goals, shots: 34:36
Referee:  Karabanov - Šeľjanin (both RUS), spectators:  2500

Final Game
Czech Republic - Finland               2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
14. Klesla (Ustrnul, Brendl), 23. V. Nedorost (Ustrnul) - 39. Rita  
Penalties:  5:3, powerplay goals:  1:0  
Referee:  Hansen (USA) - Makarov (RUS), Mášik (SVK), spectators:  6400  
CZE: Duba - Ustrnul, Klesla, Čutta, Nosek, Pojkar, Výtisk - Brendl, V. Nedorost, Blatný - Vrbata, Sivek, Erat -
Havel, Plekanec, Moskal 
FIN: Ahonen - Mantylä, Paukkunen, Maattä, H. Tikkanen, Kukkonen, Niskälä, Malmivaara, Koivisto - Pihoman, 
Ruutu, Rita - Hämälainen, M. Koivu, Salmelainen - Kulonen, Hytönen, Mustonen - Venalainen, Laitinen, Sainomaa

Best Players: Tomáš Duba (CZE) - Rostislav Klesla (CZE) - Pavel Brendl (CZE)

All Stars: Ari Ahonen (FIN) - Rostislav Klesla (CZE), Tuukka Mäntylä (FIN) - Jani Rita (FIN), Jason Spezza (CAN), Pavel Brendl (CZE)

U20 World Championships Pool A Statistics

S.H.A.

World U20 Championship Div I,
10.12.2000 - 16.12.2000, Landsberg, Füssen, Germany

World U20 Championship Div I

Group A

Ukraine - Austria                      4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
13:41 KRYVORUCKYJ D. (JANČENKO O.), 22:22 DJAČENKO J. (GORBATUK O.), 35:53 PEČERIN J., 
51:47 KRYVORUCKYJ D. (DVORECKYJ P., JANČENKO O.) 
Penalties: 10:9 and LEINER D. (AUT) 10 min, powerplay goals: 2:0, shots: 22:25

Norway - Poland                        2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
8:30 THYGESEN Ch. (THORESEN P., FREDRIKSEN M.), 57:06 STRANGSTAD M. (SKOLLA P.) 
Penalties: 7:3 and BIELA S. (POL) 10 min, no PP goals, shots: 22:32
                
Norway - Austria                       3:3 (1:1, 1:0, 1:2) 
1:33 THYGESEN Ch. (THORESEN P.), 37:39 FREDRIKSEN A. (NAGEL L.), 55:05 THYGESEN Ch. (HOIBYHAGEN A. J.SEN) - 
4:49 SETZINGER O. (KOCH T.), 49:40 WELSER D. (HAGER G., SETZINGER O.), 56:02 SETZINGER O. (GRUBER G.)    
Penalties: 9:8 and WIEDMAIER S. (AUT) 10 min, powerplay goals: 1:2, SHG: 1:0, shots: 23:23

Poland - Ukraine                       2:5 (0:3, 1:1, 1:1)
21:03 PIOTROWSKI M. (BIELA S., LUDWIN R.), 43:12 MASLAK A. (LUDWIN R.) - 
15:22 KARAULŠČUK O. (DVORECKYJ P.), 17:27 ŠČERBATJUK R. (DJAČENKO J.),   
19:32 BOBKIN  O. (BONDAREV A.), 33:21 JANČENKO O., 43:27 KARAULŠČUK O. (PEČERIN J.)  
Penalties: 5:4, powerplay goals: 0:1, shots: 16:38

Austria - Poland                       8:5 (0:2, 4:2, 4:1) 
21:30 KASPITZ R. (WIEDMAIER S., AUER T.), 22:56 SETZINGER O. (KOCH T.), 30:05 WELSER D. (KOCH T.), 
35:18 JUDEX  A. (MANA M.), 44:19 KLIMBACHER S. (HARAND Ch., JUDEX  A.), 45:00 LEINER D. (MULLER T.), 
51:00 JUDEX A. (HAGER G.), 53:38 HARAND Ch. (GRUBER G.) - 14:47 DOLEGA J. (FRACZEK M.), 
17:55 DOLEGA J. (STACHURA W.), 21:03 PIOTROWSKI M. (ZAPALA K., GABRYS J.), 33:30 BIELA S. (ZAPALA K.),       
55:13 BIELA S. (PIOTROWSKI M.) 
Penalties: 3:7, powerplay goals: 2:0, SHG: 0:1, shots: 54:20

Ukraine - Norway                       4:3 (2:0, 2:2, 0:1) 
13:43 DJAČENKO J. (BOBKIN  O., POBJEDONOSCEV A.), 18:06 BONDAREV A. (DJAČENKO J., POBJEDONOSCEV A.), 
21:09 ŠČERBATJUK R. (PEČERIN J., JUDENKO D.), 33:03 JUDENKO D. (PEČERIN J.) - 31:23 BJONNES B. (FREDRIKSEN A.),
32:31 SPETS K. (HOIBYHAGEN A. J.SEN), 53:52 FREDRIKSEN L. (STOKVIK I., FREDRIKSEN A.)    
Penalties: 6:6, powerplay goals: 1:1, SHG: 1:0, shots: 24:30

                               GP W T L GF:GA TP 
1. Ukraine                      3 3 0 0 13: 5  6  
2. Norway                       3 1 1 1  8: 7  3      
3. Austria                      3 1 1 1 11:12  3      
4. Poland                       3 0 0 3  7:15  0

Group B

Germany - Latvia                       5:1 (2:0, 1:1, 2:0) 
9:06 FURCHNER S. (BADER A., SEIDENBERG D.), 12:15 CZAJKA P. (BADER A.),  
39:04 HACKERT M., 48:11 EHRHOFF Ch. (SCHUBERT Ch.), 56:10 SCHUBERT Ch. (EHRHOFF Ch.) - 
22:26 DZIRVINSKIS R. (SERDJUKOVS V., BLUKS T.)  
Penalties: 5:2, powerplay goals: 1:1, shots: 58:20

France - Italy                         2:1 (1:0, 1:1, 0:0) 
20:00 BECUWE M. (GONCALVEZ  A., BRODIN M.), 30:12 VANNIENWENHOVE Y. (CARABALONA P.) -  
33:45 MAIR Ch. (GALLO M., ANSOLDI L.)
Penalties: 4:9, powerplay goals: 1:1, shots: 35:32

France - Latvia                        3:4 (1:1, 1:3, 1:0)
4:22 DARAMY X. (KEVORKIAN A.), 31:01 DARAMY X. (PAILLET B.), 44:42 MILLE M. (DARAMY X.) - 
2:17 SIROKOVS A. (APONCIKS  A.), 27:51 SERDJUKOVS V. (DZIRVINSKIS R.),   
32:18 BRAHMANIS E. (BERZINS A.), 33:36 SUSTKO V. (STALS J.)  
Penalties: 5:4, powerplay goals: 1:2, shots: 33:21

Italy - Germany                        0:1 (0:1, 0:0, 0:0) 
Penalties: 5:3, no PP goals, shots: 22:40
0:54 PATRZEK F. (EHRHOFF Ch.)

Latvia - Italy                         4:4 (0:0, 3:3, 1:1) 
22:18 BERZINS A. (BRAHMANIS E.), 30:46 SIROKOVS A. (DZIRVINSKIS R., BLUKS T.), 31:12 SIROKOVS A., 
59:35 GRAVITIS M. (BERZINS A.) - 28:01 MAIR Ch. (STEINMAIR S.), 33:22 WALCHER M. (ROFFO L.), 
39:50 FAGGIONI F. (RODEGHIERO A., FELICETTI L.), 57:40 FELICETTI L. (RODEGHIERO A., FAGGIONI F.)        
Penalties: 4:5, powerplay goals: 1:3, shots: 23:24

Germany - France                       1:2 (0:1, 0:0, 1:1) 
48:25 CZAJKA P. (HACKERT M., EHRHOFF Ch.) - 15:52 DERMIGNY S. (PAILLET B.), 
59:27 VANNIENWENHOVE Y. (COURALLY N.) 
Penalties: 6:9, powerplay goals: 1:1, shots: 43:22

                               GP W T L GF:GA TP 
1. France                       3 2 0 1  7: 6  4  
2. Germany                      3 2 0 1  7: 3  4  
3. Latvia                       3 1 1 1  9:12  3  
4. Italy                        3 0 1 2  5: 7  1

Relegation Group

Latvia - Poland                        4:7 (1:0, 2:0, 1:7)
13:19 STALS J. (SUSTKO V.), 22:26 VAHMISTROVS S. (BLUKS T.), 25:45 BRAHMANIS E. (SPRUKTS J.), 
49:00 SPRUKTS J. (BLUKS T., SUSTKO V.) - 43:26 MASLAK A. (JAROS M.), 51:45 ZACHARIASZ L. (STACHURA W.),     
53:17 BIELA S. (GABRYS J.), 55:04 FRACZEK M. (PIOTROWSKI M.), 56:11 ZAPALA K. (PIOTROWSKI M., GABRYS J.), 
56:38 SOKOL L. (ZACHARIASZ L.), 59:38 BIELA S. (ZACHARIASZ L.)   
Penalties: 6:6, powerplay goals: 2:1, SHG: 0:1, shots: 25:34

Austria - Italy                        3:3 (0:1, 2:1, 1:1)
26:32 MANA M. (SCHONBERGER M., MULLER T.), 32:36 WELSER D. (KOCH T., WILD R.), 
46:07 KOCH T. (WILD R., SETZINGER O.) - 2:49 BONA P. (MAIR Ch., ANSOLDI L.),
34:51 MAIR Ch. (FELICETTI L., FAGGIONI F.), 44:09 FAGGIONI F. (FELICETTI L.)   
Penalties: 6:7, powerplay goals: 2:1, shots: 23:24

Austria - Latvia                       5:3 (2:1, 2:1, 1:1)
14:17 HAGER G., 14:27 SETZINGER O. (GRUBER G., WELSER D.), 32:57 SETZINGER O. 
(MULLER T.), 35:30 REICHEL J. (MULLER T.), 51:45 KOCH T. (WELSER D.) - 
4:06 & 38:56 & 56:34 SUSTKO V. (SPRUKTS J., STALS J.)

Poland - Italy                         7:3 (1:0, 3:2, 3:1)
6:36 JAROS M. (ZIOBER L.), 28:18 LUDWIN R. (GABRYS J., ZAPALA K.), 31:03 DOLEGA J., 
39:16 BIELA S. (ZAPALA K., PIOTROWSKI M.), 45:08 ZAPALA K. (PIOTROWSKI M., BIELA S.),
49:11 PIOTROWSKI M. (ZAPALA K., BIELA S.), 56:33 MASLAK A. (JAROS M.) - 
35:10 BONA P. (ANSOLDI L.), 39:02 FELICETTI L. (FAGGIONI F.), 58:02 MAIR Ch. (FAGGIONI F.)
Penalties: 6:6, powerplay goals: 1:1, shots: 31:32
                                GP W T L GF:GA TP
5. Österreich Austria                    3 2 1 1 16:11  5
6. Polska Poland                     3 2 0 1 19:15  4
7. Italia Italy                      3 0 2 1 10:14  2
8. Latvija Latvia                     3 0 1 2 11:16  1

Final Group

Ukraine - Germany                      1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
14:43 BONDAREV A. (BOBKIN  O., DJAČENKO J.) - 36:44 SCHRODER S. (SEIDENBERG D., GUGGEMOS M.) 
52:22 BADER A. (SEIDENBERG D., PATRZEK F.)
Penalties: 8:7 and GORBATUK O. (UKR) & FURCHNER S.(GER) 5 min and game misconduct, 
powerplay goals: 1:0, shots: 27:24

France - Norway                        0:7 (0:2, 0:3, 0:2) 
3:46 BAKKENE M. (HOIBYHAGEN A.), 13:59 SKASDAMMEN E. (FREDRIKSEN M.),  
28:56 HOIBYHAGEN A. (SPETS K., FREDRIKSEN A.), 32:16 THYGESEN Ch. (BAKKENE M., THORESEN P.),
39:40 THYGESEN Ch. (NAGEL L., THORESEN P.), 45:40 THORESEN P. (THYGESEN Ch.), 54:54 SPETS K.  
Penalties: 10:10 and PAILLET B. (FRA) & BART HANSEN P. (NOR) 10 min, powerplay goals: 0:3, shots: 22:33

Norway - Germany                       2:5 (1:1, 1:0, 0:4)
10:03 STOKVIK I. (JOHANNESSEN), 21:11 THYGESEN Ch. (JOHANNESSEN) -  16:20 SCHRODER M. (HINTERSTOCKER M.), 
43:43 SCHRODER M. (SCHRODER S.), 45:29 SEIDENBERG D., 56:43 HACKERT M., 59:40 FURCHNER S. (GOC M.)  
Penalties: 7:6 and HAUGOM E. (NOR) 10 min, HAARSTAD-EVJEN H. (NOR) 10 min and to end,
powerplay goals: 1:1, shots: 20:31

Ukraine - France                       1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
23:56 BONDAREV A. (GORBATUK O., BOBKIN  O.) - 14:58 DARAMY X. (MAZZONE A.), 27:31 KEVORKIAN A. (MAZZONE A.)         
Penalties: 7:10 and DERMIGNY S. (FRA) 10 min, powerplay goals: 1:1, SHG: 0:1, shots: 24:11
                                GP W T L GF:GA TP
1. France France                     3 2 0 1  4: 9  4
2. Deutschland Germany                    3 2 0 1  8: 5  4
3. Norge Norway                     3 1 0 2 12: 9  2
4. Ukrajina Ukraine                    3 1 0 2  6: 7  2
France promotes to 2002 World U20 Championship, 
Latvia will be relegated to 2002 World U20 Championship Div II 

U20 World Championships Pool B Statistics

S.H.A.

World U20 Championship Div II,
30.12.2000 - 3.1.2001 Elektrenai, Kaunas, Lithuania

World U20 Championship Div II

Hungary - Japan                        0:14 (0:3, 0:4, 0:7)
2:42 SAITO T. (MATUDA K.), 13:35 DOMEKI M., 14:05 SAITO T. (OGAWA K.), 23:06 SATO H. (KAWAI R.), 
24:15 OGAWA K. (OBARA D., SAITO T.), 29:17 SAITO T., 36:02 KAYAMORI K. (NISHIWAKI M.), 
43:59 MATUDA K. (OBARA D., OGAWA K.), 45:05 MITA R. (SATO H., NISHIWAKI M.), 49:19 OBARA D., 
49:25 NISHIWAKI M. (MITA R., SATO H.), 52:14 OGAWA K. (SAITO T., SAITO T.), 53:22 KAYAMORI K., 
54:18 SAITO T. (OBARA D.)
Penalties: 8:3 and Csonka (HUN) 10 min, powerplay goals: 0:3, SHG: 0:1, shots: 21:42

Denmark - Croatia                     10:2 (2:0, 6:0, 2:2) 
1:03 GREEN (SUNDBERG A.), 17:32 LODBERG (RASMUSSEN), 25:19 BYRIALSEN (DEGN, WEBER-PETERSEN),
30:26 DEGN (WEBER-PETERSEN), 33:04 ERIKSEN K. (LODBERG, RASMUSSEN), 37:13 BYRIALSEN 
(DEGN, WEBER-PETERSEN), 37:56 MOLLER, 38:02 SORENSEN (DEGN, NIELSEN F.),     
52:32 GREEN (ERIKSEN), 52:50 GREEN (SUNDBERG) - 53:28 KOPAJTIC, 56:44 SMOJVER (LOVRENCIC)
Penalties: 2:3 and FASTING (DEN) 10 min, powerplay goals: 1:0, shots: 45:21

Hungary - Croatia                      5:5 (0:2, 2:1, 3:2)
23:00 BORBAS (KOVACS Cs., CSONKA), 28:36 BORBAS(JánošI), 40:33 BONTOVICS,   
59:09 BORBAS (JánošI, SZABO J.), 59:39 BORBAS - 13:29 SMOJVER (FRANJKOVIC),  
17:55 SMOJVER, 29:33 PLAHUTAR, 56:56 PLAHUTAR (LOVRENCIC), 57:34 SMOJVER (DURETIC)   
Penalties: 8:7, powerplay goals: 2:3, shots: 31:39

Japan - Denmark                        6:4 (1:0, 2:1, 3:3)
11:10 OGAWA K. (OBARA D., MATUDA K.), 28:54 DOMEKI M. (OKUYAMA A.),  
30:41 OGAWA K. (SAITO T., MATUDA K.), 41:59 NISHIWAKI (KAWAI R., KAYAMORI K.), 
43:28 OBARA D., 59:47 OBARA D. (SATO H.) - 21:03 SUNDBERG A. (MOLLER),    
46:50 LODBERG (DEGN), 53:57 GREEN (SUNDBERG A.), 54:42 BYRIALSEN (KNUDSEN R.)  
Penalties: 6:7 and Lykke (DEN) 10 min, powerplay goals: 3:2, shots: 25:42

Croatia - Japan                        0:6 (0:2, 0:3, 0:1)
8:43 SAITO T., 13:12 OBARA D. (SAITO T., MATUDA K.), 26:12 MATUDA K., 
30:20 OBARA D., 39:43 OGAWA K. (SAITO T.), 40:11 NISHIWAKI    
Penalties: 4:2, powerplay goals: 0:0, shots: 15:37

Denmark - Hungary                      8:5 (1:1, 3:1, 4:3)
8:27 GREEN (SUNDBERG A., BRANDT), 30:38 BYRIALSEN (NIELSEN F.), 34:24 LYKKE (GREEN, SUNDBERG), 
34:44 WEBER-PETERSEN (BYRIALSEN), 48:31 NIELSEN (DEGN, PEDERSEN M.), 49:37 ERIKSEN (LODBERG, SORENSEN N.),  
53:24 FASTING (GREEN), 56:07 FASTING (SUNDBERG, GREEN) - 4:28 FEKETE S. (FEIL), 
24:20 SZABO J. (PALLA, FEIL), 50:28 KOVACS Cs. (FEKETE S. J., Cs.),
53:46 Jánoši Cs. (BORBAS), 59:49 PALLA M. (BORBAS J. Cs.)   
Penalties: 10:10 and Krako (HUN) 10 min, powerplay goals: 3:2, shots: 22:28
                                GP W T L GF:GA PTS
1. Nippon Japan                      3 3 0 0 26: 4  6
2. Danmark Denmark                    3 2 0 1 22:13  4
3. Hrvatska Croatia                    3 0 1 2  7:21  1
4. Magyarország Hungary                    3 0 1 2 10:27  1
Great Britain - Estonia                4:2 (1:1, 2:1, 1:0)
15:43 PHILLIPS J. (MORGAN J.), 21:44 LEVERS (MORGAN J.), 26:31 THORNTON R. 
(MORGAN J., CLARKE D.), 58:18 CLARKE D. (MOFFAT) - 15:10 KONOSEV, 24:05 KOLPAKOV (DOBROV)
Penalties: 11:8, powerplay goals: 2:1, shots: 21:22

Slovenia - Lithuania                   8:3 (1:0, 3:1, 4:2)
5:44 RODMAN M., 31:23 RODMAN D. (KRAJNC, HOCEVAR), 36:16 POLONCIC (GOLICIC), 38:15 GOLICIC, 
41:59 POLONCIC (RODMAN M., GOLICIC), 47:52 RODMAN D. (KRAJNC), 54:25 ZRNIC M. (MURIC E.), 
59:21 MURIC E. (ZEMVA) - 24:25 VAICIUKEVICIUS (ALIUKONIS),
40:56 SAJUS V. (KULEVICIUS), 52:46 VAICIUKEVICIUS D. (ALIUKONIS, LELENAS)
Penalties: 9:6 and Kubilius (LTU), powerplay goals: 2:1, SHG: 1:0, shots: 43:31

Estonia - Slovenia                     1:3 (0:1, 0:2, 1:0) 
57:34 PETROV A. (KONOSEV) - 11:05 RODMAN D., 29:35 GOLICIC (POLONCIC), 32:56 RODMAN M. (MUSIC A.)
Penalties: 10:6 and MAKARENKOV (EST) 5 min and to end, powerplay goals: 0:0, SHG: 0:1, shots: 8:41

Great Britain - Lithuania              2:5 (1:1, 0:3, 1:1)
11:16 ADAMS N. (BAILEY, MEYERS D.), 46:48 PHILLIPS J. (BAILEY) - 12:59 LELENAS (VAICIUKEVICIUS), 
25:38 SVEDAVICIUS (KATULIS, ALIUKONIS), 26:55 LELENAS, 30:42 VAICIUKEVICIUS (SVEDAVICIUS),  
56:11 KATULIS (SVEDAVICIUS, LUKOSEVICIUS)
Penalties: 10:7, powerplay goals: 1:0, SHG: 1:2, shots: 20:29

Slovenia - Great Britain               6:0 (2:0, 0:0, 4:0) 
9:55 RODMAN D. (KOVACEVIC), 10:45 DERVARIC (GOLICIC), 51:05 RODMAN M. 
(GOLICIC, POLONCIC), 51:17 MUSIC (MURIC E., KOVACEVIC), 54:59 ZEMVA (ZRNIC), 57:20 RODMAN M. (POLONCIC)    
Penalties: 10:10, powerplay goals: 2:0, SHG: 1:0, shots: 40:10

Lithuania - Estonia                    3:0 (3:0, 0:0, 0:0)
1:03 KATULIS, 10:14 POSKUS (LUKOSEVICIUS, SAJUS), 18:23 LELENAS (VAICIUKEVICIUS)
Penalties: 8:8, no PP goals, shots: 19:20
                                GP W T L GF:GA PTS
1. Slovenija Slovenia                   3 3 0 0 17: 4  6
2. Lietuva Lithuania                  3 2 0 1 11:10  4
3. Great Britain Great Britain              3 1 0 2  6:13  2
4. Eesti Estonia                    3 0 0 3  3:10  0
Play Off Round
Relegation Game
Hungary - Estonia                      5:3 (1:0, 3:1, 1:2)
 
Placing Game 5-6
Croatia - Great Britain                6:7 (2:4, 0:1, 4:2)  

Bronze Medal Game
Denmark - Lithuania                    4:5 (3:3, 1:1, 0:1)

Gold Medal Game
Japan - Slovenia                       3:4 (0:1, 2:1, 1:2)

Slovenia is promoted to 2002 IIHF World U20 Championship Div.I
Estonia is relegated to 2002 IIHF World U20 Championship Div.III 

U20 World Championships Pool C Statistics

S.H.A.

World U20 Championship Div III,
4.1.2001 - 8.1.2001, Beograd, Yugoslavia

Spain - Mexico                        10:0 (3:0, 2:0, 5:0)
14:42 LOPEZ E. (NODAR K.), 14:54 NODAR K., 17:50 VILADOMAT A. (PAZ E.), 37:03 NODAR K. (ECHEVARRIA G.), 
39:23 MARTIN J. (BETRAN G.), 42:15 GRACIA I. (VILADOMAT A., BETRAN G.), 45:17 PAZ E. (MARTIN J.), 
49:12, 51:51 MARTIN J. (GRACIA I.), 54:46 VILADOMAT A. (MARTIN J.)
Penalties: 7:14 and GRACIA (SPA) 10 min, powerplay goals: 4:0, shots: 38:11

Yugoslavia - Bulgaria                  9:1 (1:1, 4:0, 4:0)
11:37 BUGARSKI D. (KOVACEVIC M.), 23:59 MILOSEVIC S. (VEJIN D.), 31:07 BOGDANOVIC I. 
(BANOVIC N.), 31:50 NIKOLIC N. (LJUTOVAC V., VOJNOVIC S.), 35:18 BOGDANOVIC I. (BUGARSKI D.), 
41:33 NIKOLIC N. (LJUTOVAC V.), 41:59 PROKIC M., 44:11 BOGDANOVIC I. (MILOSAVLJEVIC D.),  
45:25 BUGARSKI D. (OSMANOVIC B.) - 14:23 VASILEV V. (NIKOLOV K.)
Penalties: 8:16, powerplay goals: 4:1, shots: 59:9

Spain - Bulgaria                       3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
23:40 NODAR K. (GARCIA E.), 46:58 NODAR K. (GARCIA E., ECHEVARRIA G.), 57:59 ECHEVARRIA G. (PEREIRO O.)  
Penalties: 8:12 and  MARTIN J. (SPA) & FOURNADJIEV H. (BUL) 10 min, no PP goals, SHG: 1:0, shots: 82:14

Mexico - Yugoslavia                    1:7 (0:3, 1:0, 0:4)
24:57 GOMEZ MONT A. (MILLER L., SIERRA M.) - 6:26 BUGARSKI D. (POLTURA M.), 
9:40 MOLNAR I. (MILOSEVIC S., MILOSAVLJEVIC D.), 15:31 BUGARSKI D. (DAMNJANOVIC N.),  
45:17 BOGDANOVIC I. (VOJNOVIC S.), 50:32 NIKOLIC N. (BANOVIC N.), 51:18 GABRIC B.,
56:55 BANOVIC N. (BOGDANOVIC I.)
Penalties: 11:8, powerplay goals: 1:1, shots: 26:59

Bulgaria - Mexico                      4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
7:27 BLAGOEV B. (HRISTOV R.), 8:50 HRISTOV R. (BLAGOEV B.), 32:14 FOURNADJIEV M.,   
59:52 BLAGOEV B. - 17:17 MILLER L., 45:10 GONZALES S. (GLENNIE F.)
Penalties: 9:9, powerplay goals: 3:1, shots: 21:41
 
Yugoslavia - Spain                     4:7 (1:1, 2:4, 1:2)
15:55 BOGDANOVIC I. (MOLNAR I., BANOVIC N.), 22:43 KOVACEVIC M. (DAMNJANOVIC N.),
39:00 NIKOLIC N. (BOGDANOVIC I.), 51:24 BUGARSKI D. - 16:44 GARCIA D. (MARTIN J.), 
23:59 MARTIN J. (BETRAN G.), 31:06 GRACIA I. (MARTIN I.), 33:10 PEREIRO O. ,   
34:33 GARCIA E. (PAZ E.), 40:57 MARTIN I. (MARTIN J.), 58:23 MARTIN J. (GARCIA D.)
Penalties: 9:11, powerplay goals: 1:2, SHG: 0:1, shots: 26:24
                                GP W T L GF:GA TP
1. Espana Spain                      3 3 0 0 20: 4  6
2. Jugoslavija Yugoslavia                 3 2 0 1 20: 9  4
3. Balgarija Bulgaria                   3 1 0 2  5:14  2
4. Mexico Mexico                     3 0 0 3  3:21  0
Netherlands - South Africa            11:1 (3:0, 4:0, 4:1)
4:21 TEUNISSEN B. (RAATS J.), 7:43 VAN KAAM P. (TEUNISSEN B.), 19:37 VAN BIEZEN P. (SALOMONSON A.), 
28:00 WUISTER K. (TEUNISSEN B.), 34:38 TEUNISSEN B. (DE JONG N., WILLEMSE B.), 
39:08 DE JONG N. (BRITSTRA B., TEUNISSEN B.), 42:08 POSTMA M., 31:19 & 44:09 TEUNISSEN B. (DE JONG N.), 
46:32 POSTMA M. (WOUDENBERG R., GEISTERFER M.), 59:35 RAATS J. (VAN VUGHT A.) - 
52:04 FORSYTHE R. (GRAF N., REINECKE G.)       
Penalties: 11:10 and FORSYTHE R. (RSA), powerplay goals: 4:1, SHA: 1:0, shots: 41:18

Romania - Australia                   13:0 (3:0, 5:0, 5:0)
6:07 BUCATOS S. (CALOIAN C.), 6:44 LACZKO A. (Jánoš I.), 19:54 SOFALCA R. (NAGY Z.),
22:50 NAGY Z., 26:48 KENCZE A., 31:40 KENCZE A. (ANTAL T.), 33:20 SZOK L.,      
39:24 Jánoš I. (KENCZE A.), 42:43 SZOK L. (PETER R.), 44:02 KERESZTES L. (NAGY Z.),
47:17 KENCZE A. (NAGY Z.), 50:38 ANTAL T. (NAGY Z.), 50:48 BASILIDESZ T. (CALOIAN C.)    
Penalties: 9:10, powerplay goals: 6:0, SHG: 1:0, shots: 123 (29:33:61) :20

South Africa - Romania                 2:11 (0:3, 1:6, 1:2)
37:02 JEAVONS Ch. (JANSSENS D.), 54:36 REINECKE G. (JANSSENS D.) - 1:15 CALOIAN C. 
(LACZKO A.), 2:18 PETER R., 5:30 PETER R. (MIHALY I.), 22:12 BASILIDESZ T.,
23:48 ANTAL T., 33:08 LACZKO A., 34:02 PAPP S. (ANTAL T., NAGY Z.),
35:34 MIHALY I. (LACZKO A.), 36:32 BASILIDESZ T. (GOGA A.), 56:46 BASILIDESZ T. (Jánoš I.), 57:58 GOGA A.           
Penalties: 9:9, powerplay goals: 1:3, SHG: 0:2, shots: 17:59

Netherlands - Australia               14:0 (4:0, 4:0, 6:0)
10:09 & 16:24 VAN BIEZEN P. (GEISTERFER M., POSTMA M.), 11:11 WILLEMSE B. (WUISTER K.),
12:55 VAN DEN BRAAK B. (VAN KAAM P., DE JONG N.), 22:22 POSTMA M. (VAN BIEZEN P.), 
23:46 TEUNISSEN B. (DE JONG N., VAN DEN BRAAK B.), 25:31 VAN KAAM P., 33:25 WILLEMSE B. 
(VAN KAAM P., TEUNISSEN B.), 43:56 TEUNISSEN B. (DE JONG N.), 
44:49 WUISTER K. (VAN DEN BRAAK B.), 46:02 RAATS J. (POSTMA M.), 
49:06 VISSER J. (TEUNISSEN B.), 49:17 WUISTER K. (VAN VUGHT A.), 52:12 WILLEMSE B.
Penalties: 6:11 and CHANDLER S. (AUS), powerplay goals: 2:0, shots: 70:7

Romania - Netherlands                  2:5 (1:2, 1:2, 0:1)
9:24 ANTAL T. (BORSA T.), 33:12 ANTAL T. (KENCZE A.) - 9:54 SALOMONSON A. (RAATS J., WUISTER K.), 
17:00 TEUNISSEN B. (WILLEMSE B.), 35:45 WUISTER K. (RAATS J.), 
36:56 VAN VUGHT A. (SALOMONSON A.), 59:45 WUISTER K.
Penalties: 10:8, and BASILIDESZ T. (ROM) 5min and to end, no PP goals, shots: 29:53

Australia - South Africa               7:7 (2:1, 2:3, 3:3)
0:24 & 47:48 WEGENER M., 5:36 LAMBERT L. (RUMMUKAINEN M.), 23:40 DEANS S. (CHANDLER S.),
37:49 WEGENER M. (RUMMUKAINEN M.), 51:34 LAMBERT L. (CHANDLER S.), 59:56 DEANS S. 
(WEGENER M., LAMBERT L.) - 2:46 MARAIS A. (DONDE G., JEAVONS Ch.), 24:25 FORSYTHE R. 
(BARNARD J.), 26:12 DONDE G., 31:05 DONDE G. (JONES D., REINECKE G.), 49:25 DONDE G. 
(GRAF N., JEAVONS Ch.), 56:51 DONDE G. (FORSYTHE R.), 57:48 JEAVONS Ch. (DONDE G., REINECKE G.)
Penalties: 13:10, powerplay goals: 3:3, SHG: 0:1, shots: 38:56
                                GP W T L GF:GA TP
1. Nederland Netherlands                3 3 0 0 30: 3  6
2. Romania Romania                    3 2 0 1 26: 7  4
3. South Africa South Africa               3 0 1 2 10:29  1
4. Australia Australia                  3 0 1 2  7:34  1
Relegation Game
Mexico - Australia                     5:3 (2:2, 3:1, 0:0)

5th Place Game
Bulgaria - South Africa                3:2 (1:0, 0:0, 2:2)

Bronze Medal Game 
Yugoslavia - Romania                   3:5 (0:2, 0:1, 3:2)

Final 
Spain - Netherlands                    1:6 (1:1, 0:1, 0:4)  

Netherlands is promoted to 2002 IIHF World U20 Championship Div.II
Australia is relegated to 2002 IIHF World U20 Championship Div.III Qualification 

U20 World Championships Pool C Statistics

S.H.A.

World U20 Championship Div III Qualifikation,
26.4.2001 - 28.4.2001, Luxemburg, Luxembourg

Iceland - Luxembourg                   6:2 (2:0, 3:1, 1:1)
3:51 GISLASON J. (HANNESSON E.), 8:49 RUNARSSON G. (GISLASON J., HANNESSON E.),
23:33 HRAFNSSON S., 35:06 HEIMISSON D. (HANSEN B.), 39:59 HANNESSON E. (HRAFNSSON S.),
48:05 TRYGGVASSON D. (HANNESSON E., HRAFNSSON S.) - 32:33 WELTER B., 52:15 HOLTZEM J. (SCHONS F., WELTER B.)  
Penalties: 9:7, powerplay goals: 1:0, SHG: 2:0, shots: 43:38

Luxembourg - Ireland                  10:0 (4:0, 4:0, 2:0)
7:07 SCHEIER G. (POST R., SCHEIER R.), 12:07 WELTER B. (KRAUS D.), 17:31 & 39:58 SCHEIER G.,
18:39 SCHONS F. (HOLTZEM T., HOLTZEM J.), 25:20 SCHEIER R. (SCHEIER G., HOLTZEM T.),  
28:50 SCHEIER R. (THIRY Ch., KRAUS D.), 37:13 KRAUS D. (WELTER B., HOLTZEM J.),  
49:33 HOLTZEM T., 56:00 HOLTZEM J. (SCHMAL S.) 
Penalties: 6:12, powerplay goals: 6:0, shots: 69:10

Ireland - Iceland                      1:20 (1:9, 0:3, 0:8)
19:13 CRONIN R. (KELLY D.) - 1:46 RAFNSON S. (BJARNASON A., EIRIKSSON E.), 
6:37 & 17:34 HANNESSON E. (RUNARSSON G., GISLASON J.) 10:12 RAFNSON S. (OMARSSON I.), 
12:45 HANNESSON E. (HRAFNSSON S., JAKOBSSON B.), 14:13 HANNESSON E. (JAKOBSSON B.), 
15:31 HEIMISSON D. (BJARNASON I., INGOLFSSON G.), 15:58 HANNESSON E. (RUNARSSON G., JAKOBSSON B.), 
19:04 & 21:04 HRAFNSSON S. (GISLASON J.), 27:40 OMARSSON I. (RUNARSSON G.), 29:53 HEIMISSON D. (RAFNSON S.), 
43:22 BJARNASON A. (OMARSSON I.), 45:39 GISLASON J. (HRAFNSSON S., RUNARSSON G.), 
47:23 HEIMISSON D. (BJARNASON A., RAFNSON S.), 49:12 GISLASON J. (HRAFNSSON S., HANNESSON E.), 
49:23 BJARNASON A. (BJARNASON I.), 49:47 RAFNSON S. (BJARNASON I.), 57:03 THORDARSSON B. (HEIMISSON D.), 
59:02 JAKOBSSON B.
Penalties: 10:6, powerplay goals: 0:6, SHG: 0:1, shots: 13:74
1. Ísland Iceland                   2 2 0 0 26: 3  4
2. Lezebuurg Luxembourg                2 1 0 1 12: 6  2
3. Ireland Ireland                   2 0 0 2  1:30  0

Iceland is promoted to 2002 IIHF World U20 Championship Div.III

U20 World Championships Pool C Statistics

S.H.A.

World U18 Championship Pool A,
12.4.2001 - 22.4.2001, Lahti, Helsinky, Finland

World U18 Championship Pool A

Ukraine - Switzerland                  2:6 (0:3, 1:2, 1:1)
32:37 GAVRYLJUK V. (LUBNIN A.), 54:17 BONDAREV A. (ZEMČENKO I., KOŽAN S.) - 1:45 TRIULZI L. (AMBUEHL A.), 
10:18 PETER E. (SCHNYDER S., RAMHOLT T.), 16:27 SCHIESS B. (GRUBER M.), 24:54 PETER E. (BAUMGARTNER L.), 
34:28 BUEHLER C. (SCHIESS B.), 55:01 SANNITZ R. (MOSER M., BLINDENBACHER S.) 
Penalties: 8:9, powerplay goals: 2:1, SHG: 0:1, shots: 23:49

Slovakia - Finland                     0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
3:29 JOKINEN J. (JAAKOLA T.), 44:19 KETOLA J. (MUSTONEN T.), 54:19 SYKKO T. (MIETTINEN A., MAENPAA M.)  
Penalties: 5:5 and LukáČ (SVK) 10min, powerplay goals: 0:1, shots: 26:35

USA - Ukraine                         11:0 (3:0, 5:0, 3:0)
9:37 MCCONNELL B. (SPINA D.), 15:54 NYSTROM E. (MCCONNELL B., TALLACKSON B.), 
17:16 SPINA D. (MAISER J., LANE J.), 20:52 TALLACKSON B. (NYSTROM E., HELMINEN D.), 
24:46 HELMINEN D. (NYSTROM E., TALLACKSON B.), 25:43 CRABB J. (MURPHY R., RYZNAR J.),  
32:04 TALLACKSON B. (MCCONNELL B., HELMINEN D.), 37:13 RYZNAR J. (GREENE M.),  
40:14 MURPHY R. (CRABB J.), 46:40 NYSTROM E. (TALLACKSON B., HELMINEN D.), 48:40 GIONTA S. (FALARDEAU)
Penalties: 7:4, powerplay goals: 2:0, shots: 35:8

Switzerland - Slovakia                 5:2 (1:1, 3:0, 1:1)
5:01 BARTSCHI P. (LEMM R.), 27:18 BARTSCHI P. (LEMM R.), 36:21 BARTSCHI P.,
37:18 SCHNYDER S. (AMBUHL A., SCHIESS-FORSTER B.), 47:51 BAUMGARTNER L. (LEMM R.) - 
14:37 JAŠKO T. (LIPKA R.), 51:15 JAŠKO T. (LUCIAK M.)
Penalties: 9:14, powerplay goals: 2:2, shots: 34:33

Finland - USA                          4:3 (0:0, 3:0, 1:3)
29:18 KOIVU M. (TAHKAPAA M.), 37:31 JAMINKI T. (PUROLA J.), 39:16 KOIVU M.,  
52:47 MAKI T. (KOIVU M.) - 41:35 SPINA D. (MCCONNELL B.), 49:28 MCCONNELL B. (HELMINEN D.), 57:48 MILLER B.
Penalties: 8:10 and JUNTUNEN H. (FIN) 10 min, powerplay goals: 2:0, SHG: 1:0, shots: 26:44

Ukraine - Finland                      0:7 (0:4, 0:0, 0:3)
13:58 SYKKO T. (KETOLA J.), 15:31 JOKINEN J. (KOIVU M.), 16:12 BERGENHEIM S. (JUNTUNEN H.),   
19:53 JAASKELAINEN T. (KENIG M., TIMONEN J.), 44:20 JAMINKI T. (KENIG M.),  
48:48 MUSTONEN T. (JAMINKI T.), 51:32 JUNTUNEN H.  
Penalties: 9:5 and LUBNIN A. (UKR) 10 min, powerplay goals: 0:3, shots: 10:48

Switzerland - USA                      1:3 (1:2, 0:1, 0:0)
19:08 BARTSCHI P. (BUHLER C., BLINDENBACHER S.) - 8:54 MAISER J. (SPINA D., MILLER B.),  
9:46 CRABB J. (MURPHY R., POMARANSKI J.), 22:12 FLYNN R. (FALARDEAU L.) 
Penalties: 8:8, powerply goals: 1:1, shots: 33:24

Slovakia - Ukraine                    10:1 (3:1, 4:0, 3:0)
7:21 STEHLÍK R. (SLOVÁK T.), 7:38 LUCIAK M. (JAŠKO T., MARON O.),  
12:07 VAZAN M. (SLOBODA K.), 22:32 POLČÍK P. (OCELKA R.), 28:37 JAŠKO T. (LUCIAK M.),
29:41 HORŇÁK M. (LUKÁČ M. POHANKA I.), 37:37 POHANKA I., 44:45 HORŇÁK M. (POHANKA I., LIPKA R.), 
50:07 VODIČKA T. (POLČÍK P.), 59:50 SLOBODA K. (OCELKA R., GRAŇÁK D.)
Penalties: 7:6, powerplay goals: 2:1, shots: 40:23

USA - Slovakia                         6:2 (3:1, 2:1, 1:0)
9:46 CRABB J. (SPINA D.), 15:49 NYSTROM E. (HELMINEN D., FALARDEAU L.), 17:03 HELMINEN D. (NYSTROM E.), 
28:26 CRABB J. (MURPHY R.), 37:20 GENS M., 42:42 MAISER J. (SPINA D., CRABB J.) - 4:22 LIPKA R. (JAŠKO T.), 
33:17 LUCIAK M. 
Penalties: 6:8, powerplay goals: 3:0, SHG: 0:1, shots: 37:21

Finland - Switzerland                  3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Penalties: 6:8, no PP Goals, shots: 41:20
56:59 KENIG M. (SYKKO T.), 48:51 BERGENHEIM S. (JUNTUNEN H.), 15:43 MUSTONEN T. (KETOLA J.)
                                GP W T L GF:GA TP
1. Suomi Finland                    4 4 0 0 17: 3  8
2. USA USA                        4 3 0 1 23: 7  6
3. Schweiz Switzerland                4 2 0 2 12:10  4
4. Slovensko Slovakia                   4 1 0 3 14:15  2
5. Ukrajina Ukraine                    4 0 0 4  3:34  0
Czech Republic - Russia                3:8 (0:1, 1:3, 2:4)
27:14 KANKO P. (DOMIN P.), 49:19 KANKO P. (NOVÁK Z., DOMIN P.), 59:50 NOVOTNÝ J. (CHMELÍŘ L.) - 
19:29 GRIGORENKO I., 23:14 ČISTOV S. (KAJGORODOV A.), 24:52 ČISTOV S. (TRUBAČEV I.), 
25:54 KOVALČUK I. (KAJGORODOV A., TERNAVSKY A.), 41:49 TARATUCHIN A. (GOLOVIN A.), 
44:39 Grebečkov D. (TARATUCHIN A., PEREŽOGIN A.),  
45:48 TRUBAČEV I. (ČISTOV S.), 46:12 KAJGORODOV A. (GRIGORENKO I., KOVALČUK I.)
Penalties: 7:10, powerplay goals: 1:1, SHG: 0:1, shots: 38:39

Norway - Sweden                        3:4 (1:1, 2:1, 0:2)
18:46 SIMENSEN A. (SEGERBLAD H., BOE R.), 27:28 LORENTZEN P. (TANGNES T., THORESEN P.), 
38:11 LORENTZEN P. (HOLTET) - 10:54 BECK  M. (GRASBERG G., Sjöstrom F.), 
24:28 Sjöstrom F. (ALMTORP J., LINDSTRÖM J.), 44:15 LINDSTRÖM J. (LEETMA J., ALMTORP J.),
46:52 BECK  M. (JAMTIN A., SKOOG S.)  
Penalties: 1:2, no PP goals, shots: 24:38

Germany - Norway                        2:2 (2:0, 0:1, 0:1)
7:09 GOC M. (BARZ B.), 15:04 SEIDENBERG Y. (MUCKE A.) - 32:20 JOHANSEN E. (BOE R.),   
58:06 THORESEN P. (TANGNES T., LORENTZEN P.)
Penalties: 5:7 and JOHANSEN E (NOR) 10 min, powerplay goals: 1:0, shots: 29:22

Sweden - Czech Republic                1:2 (0:2, 1:0, 0:0)
26:32 ERIKSSON F. (JAMTIN A., HAGOS Y.) - 8:41 NOVOTNÝ J., 16:50 TOMS M. (DOMIN P.)
Penalties: 5:6 and Jamtin (SWE) 10 min, no PP goals, SHG: 0:1, shots: 27:27

Russia - Germany                       8:3 (2:1, 3:0, 3:2)
12:27 KOVALČUK I. (KOLCOV K.), 17:54 ARTJUCHIN E. (ŠIŠKANOV  T., SEMIN D.), 
32:11 KOVALČUK I. (GRIGORENKO I., KOLCOV K.), 34:32 GRIGORENKO I. (KOLCOV K., 
KOVALČUK I.), 38:26 ŠIŠKANOV  T. (KORNUSOV V.), 43:55 POLUŠIN A. (ČISTOV S.),
51:19 KOLCOV K. (UČEVATOV V.), 53:08 PEREŽOGIN A. - 12:44 GOTTWALD S. (ROHATSCH M.),
53:51 SCHAUER S., 54:40 GOTTWALD S. (MELISCHKO Ch.)        
Penalties: 9:7 and KOVALČUK (RUS) 10 min, powerplay goals: 2:2, SHG: 1:0, shots: 41:24

Norway - Russia                        1:10 (0:1, 0:7, 1:2)
59:13 BOE R. (JOHANSEN E.) - 4:52 POLUŠIN A. (KNJAZEV I.), 22:52 GOLOVIN A. (GrebeČkov D., 
PEREŽOGIN A.), 25:32 GRIGORENKO I. (KAJGORODOV A., KOLCOV K.), 28:17 PEREŽOGIN A. 
(TARATUCHIN A., KORNUSOV V.), 30:08 KOVALČUK I. (GRIGORENKO I.), 30:55 KOVALČUK I. 
(GRIGORENKO I., KNJAZEV I.), 31:32 POLUŠIN A. (TRUBAČEV I.), 36:56 PEREŽOGIN A. 
(GOLOVIN A.), 47:24 TARATUCHIN A. (GOLOVIN A., PEREŽOGIN A.), 48:33 SEMIN D. (ARTJUCHIN E.)
Penalties: 8:9, powerplay goals: 0:3, SHG: 0:2, shots: 12:62

Sweden - Germany                       1:2 (0:2, 0:0, 1:0) 
42:14 GRASBERG G. (LINDSTRÖM J.) - 2:44 GOTTWALD S. (KLEINHEINZ A.), 4:16 GOC M. (BARZ B., HINTERSTOCKER M.)
Penalties: 3:5 and Skog (SWE) 10 min, no PP goals, shots: 49:17                

Czech Republic - Norway                7:2 (1:1, 1:0, 5:1)
12:32 PUNCOCHÁŘ P. (PLÍHAL T.), 33:11 BAKRLÍK F. (NOVOTNÝ J., PUNCOCHÁŘ P.), 
41:10 PLÍHAL T. (NOVOTNÝ J.), 41:57 KANKO P. (NOVÁK Z., DOMIN P.), 
43:34 HAVEL M. (MICKA T.), 49:28 NOVOTNÝ J. (BAKRLÍK F., MICHÁLEK M.),
55:09 VOLRÁB D. (ŘEHOŘ J., TURON D.) - 0:44 THORESEN P. (LORENTZEN P.), 52:30 BOE R. (TANGNES T., TANGEN J.)
Penalties: 5:3 and Platil (CZE) 10 min, 2:0, shots: 39:19

Russia - Sweden                        3:4 (1:0, 0:2, 2:2)
4:52 GRIGORENKO I. (KOVALČUK I., KOLCOV K.), 51:48 TRUBAČEV I. (TUTIN F., KNJAZEV I.), 
53:51 KNJAZEV I. (TRUBAČEV I.) - 28:48 HAGOS Y. (Sjöstrom F.), 29:34 LIVING J. (HAGOS Y., Sjöstrom F.), 
48:32 Sjöstrom F. (HAGOS Y., ERIKSSON F.), 54:11 BECK  M. (LIVING J., LINDSTRÖM J.)   
Penalties: 19:15 and TUTIN F., KNJAZEV I. (RUS) 10 min, powerplay goals: 0:2, shots: 48:33

Germany - Czech Republic               3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
31:46 KLEINHEINZ A. (BARZ B., GOC M.), 39:44 SCHAUER S. (PETERMANN F., GOC M.),
59:59 MENGE D. (WROBEL D.) - 10:56 KANKO P. (DOMIN P.)  
Penalties: 4:2, powerplay goals: 1:1, shots: 20:39
                                GP W T L GF:GA TP
1. Rossija Russia                     4 3 0 1 29:11  6
2. Deutschland Germany                    4 2 1 1 10:12  5
3. Česko Czech Republic             4 2 0 2 13:14  4
4. Sverige Sweden                     4 2 0 2 10:10  4
5. Norge Norway                     4 0 1 3  8:23  1

Relegation Group

Slovakia - Norway                      4:4 (0:0, 2:3, 2:1)
25:03 MARON O. (LIPKA R., JAŠKO T.), 47:24 POHANKA I., 39:41 HORŇÁK M. (LUKÁČ M., POHANKA I.), 
48:24 JAŠKO T. (LUCIAK, LIPKA R.) - 27:43 JOHANSEN E. (HOLTET M.), 28:42 BUVIK (SUNDENG, SIMENSEN A.), 
37:34 HOLTET M. (HAMMERSTAD), 57:14 THORESEN P.
Penalties: 8:4, powerplay goals: 0:2, shots: 40:24

Sweden - Ukraine                       9:4 (3:1, 4:1, 2:2)
4:50 NILSSON R. (VESTBERG F.), 6:33 ERIKSSON F. (HAGOS), 7:08 JAMTIN A. (HYNNING F.),   
22:38 NILSSON R. (ANDERSSON A.), 33:16 JAMTIN A. (HYNNING F.), 33:49 SKOG (LINDSTRÖM J.),   
35:41 ERIKSSON F., 44:02 LEETMA J. (JAMTIN A., HYNNING F.), 49:55 Sjöstrom F. (ERIKSSON F.) -
13:40 KARAULŠČUK O. (SKOROKHOD A., KOŽAN S.), 31:06 ZEMČENKO I. (BONDAREV A., KOŽAN S.), 
40:31 ZEMČENKO I. (SKOROKHOD A.), 54:19 LEGACHOV P. (SKOROKHOD A., BORYSENKO R.)
Penalties: 2:2, powerplay goals: 2:1, shots: 41:13

Sweden - Slovakia                      5:1 (2:0, 2:0, 1:1)
1:36 JAMTIN A. (HYNNING F.), 5:09 LINDSTRÖM J. (GRASBERG G.), 31:37 ALMTORP J. (JAMTIN A.),
32:29 VESTBERG F. (NILSSON E.), 59:23 ERIKSSON F. (LINDSTRÖM J.) - 48:10 LIPKA R. (JAŠKO T.)
Penalties: 5:6, powerplay goals: 1:0, shots: 33:23

Norway - Ukraine                       5:2 (2:0, 1:1, 2:1)
5:52 BOE R. (SIMENSEN A.), 15:49 HOLTET M. (HAMMERSTAD), 28:43 TANGNES T. (THORESEN P.),
49:08 THORESEN P. (LORENTZEN P., TANGNES T.), 57:02 SIMENSEN A. (SEGERBLAD H.) - 
38:20 KOŽAN S. (BONDAREV A., SKOROKHOD A.), 59:32 BEGA T. (LADYGIN M.)  
Penalties: 11:8 and ZEMČENKO I. (UKR) 5 min and to end, powerplay goals: 1:1 shots: 36:25

                               GP W T L GF:GA TP 
 7. Sweden                      3 3 0 0 18: 8  6  
 8. Slovakia                    3 1 1 1 15:10  3   
 9. Norway                      3 1 1 1 12:10  3  
10. Ukraine                     3 0 0 3  7:24  0

QuarterFinal

Germany - Switzerland                  1:7 (0:2, 1:1, 0:4)
33:34 GRYGIEL A. (GOC M.) - 1:29 SCHIESS-FORSTER B., 14:18 AMBUHL A. (SCHNYDER S.),  
24:51 BLINDENBACHER S. (CONZ F.), 49:21 PETER E. (CONZ F., SANNITZ R.), 50:48 GRUBER M.,  
55:31 LEMM R. (BARTSCHI P.), 59:40 CONZ F. (SANNITZ R., PETER E.)
Penalties: 7:7 and BUHLER C.(SWI), powerplay goals: 0:2, shots: 35:39

USA - Czech Republic                   4:5pen-s (3:1, 0:1, 1:2, 0:0, 0:1)
3:56 GIONTA S. (FLYNN R.), 4:17 MCCONNELL B. (SPINA D., MAISER J.), 19:12 POMARANSKI J. (RYZNAR J.), 
40:13 HELMINEN D. (WHITNEY R.) - 14:52 BAKRLÍK F. (CHMELÍŘ L., PUNCOCHÁŘ P.), 38:46 MICKA T. (PUNCOCHÁŘ P.), 
52:15 PUNCOCHÁŘ P. (NOVOTNÝ J.), 57:01 KANKO P. (CHMELÍŘ L., LASKA M.), 4:5 GWS CZE NOVOTNÝ J.
Penalties: 9:8, powerplay goals: 0:2, shots: 31:38

SemiFinal

Russia - Czech Republic                8:3 (2:0, 4:0, 2:3)
4:46 PEREŽOGIN A. (TARATUCHIN A.), 16:17 KOVALČUK I. (TRUBAČEV I., KNJAZEV I.), 
29:21 ČISTOV S. (SEMIN D.), 30:15 KOVALČUK I. (TUTIN F.), 37:17 GOLOVIN A. 
(GrebeČkov D., KOLCOV K.), 38:12 GRIGORENKO I. (KORNUSOV V., SEMIN D.),
40:42 KOVALČUK I. (TUTIN F., UČEVATOV V.), 57:57 ČISTOV S. (SEMIN D., GrebeČkov D.) -    
43:04 HAVEL M., 47:13 MICHALEK M. (MICKA T.), 49:18 VOLRÁB D. (HAVEL M., KANKO P.)
Penalties: 7:4, powerplay goals: 1:0, SHG: 1:0, shots: 37:25

Switzerland - Finland                  4:2 (0:2, 4:0, 0:0)
23:44 SCHNYDER S. (DALLENBACH), 29:11 BUHLER C. (BARTSCHI P., DALLENBACH),
32:20 BLINDENBACHER S. (LEMM R., BUHLER C.), 34:34 BUHLER C. (BLINDENBACHER S., LEMM R.) - 
16:24 MUSTONEN (JAMINKI), 19:05 JAASKELAINEN T. (KENIG, TIMONEN J.)   
Penalties: 6:6, powerplay goals: 3:1, shots: 17:37

5th Place Game

USA - Germany                          1:2 (1:0, 0:2, 0:0)
5:57 CRABB J. (LANE J., MILLER B.) - 23:22 GOTTWALD (KLEINHEINZ A., ROHATSCH), 
34:15 BARZ B. (GRYGIEL A., GOC M.) 
Penalties: 4:6, powerplay goals: 1:0, shots: 27:18

Bronze Medal Game

Finland - Czech Republic               2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
3:22 JAAKOLA (BERGENHEIM S.), 25:36 BERGENHEIM S. (KOIVU M.) - 22:41 KANKO P. (CHMELÍŘ L.) 
Penalties: 5:6, powerplay goals: 1:0, shots: 33:29

Final Game

Russia - Switzerland                   6:2 (2:1, 2:0, 2:1)
7:59 TUTIN F. (KOVALČUK I., TRUBAČEV I.), 32:03 ŠIŠKANOV T. (KAJGORODOV A.),  
5:09 & 32:32 KOVALČUK I. (TRUBAČEV I.), 40:35 KOVALČUK I. (TUTIN F.),
49:20 GRIGORENKO I. (ŠIŠKANOV T., KAJGORODOV A.) - 10:49 SANNITZ R., 44:17 BARTSCHI P.   
Penalties: 9:9 and SCHIESS-FORSTER B. (SWI) 10 min, no PP goals, SHG: 0:1, shots: 35:34

Ukraine relegated to 2002 IIHF World U18 Championship Div. I

U20 World Championships Pool C Statistics

S.H.A.

World U18 Championship Div I,
26.3.2001 - 1.4.2001, Liepaja, Riga, Latvia

World U18 Championship Div A

Group A

Belarus - DPR Korea                    9:1 (5:0, 3:0, 1:1)
0:29 Kostsicyn A. (KARŠUNOV A.), 3:20 Kostsicyn A. (DURNOV K., ZACHAROV K.), 3:40 KLIMJANKOV V. (KULAKOV A.), 
9:49 HOMAN V. (ZACHAROV K., DURNOV K.), 17:34 ZACHAROV K. (DURNOV K., Kostsicyn A.), 
26:53 BIALOTSKI D. (KAZLOVIČ M.), 29:34 ZACHAROV K. (KULAKOV A., Kostsicyn A.), 
37:40 KAZLOVIČ M. (KUTSEVIČ P.), 54:35 KARŠUNOV A. (BIALOTSKI D.) - 48:05 PAK Ch. (RO M.)   
Penalties: 9:12, powerplay goals: 4:0, SHG: 1:0, shots: 26:20

Japan - Denmark                        4:2 (1:0, 3:1, 0:1)
8:37 SAITO T. (KONO S., DOMEKI M.), 24:02 SAITO T., 27:30 MASUYAMA H. (SAITO T., KAWAI R.), 
36:57 KITAGAWA K. - 26:11 JENSEN M. (HOLM R.), 47:57 NIELSEN M. (HERSBY P.)  
Penalties: 8:8, powerplay goals: 1:1, shots: 28:30
 
Japan - DPR Korea                     11:2 (2:0, 6:1, 3:1)
6:55 HAYASHI T. (SATO H., ISHIOKA B.), 7:42 SAITO T., 21:39 SAITO T. (KAWAI R.), 
23:08 SATO H. (ISHIOKA B., HAYASHI T.), 23:56 SATO H. (KAWAI R., ISHIOKA B.),    
28:27 SAITO T. (KAWAI R., HAYASHI T.), 33:53 HAYASHI T. (KAWAI R., DOMEKI M.), 
34:50 KITAGAWA K. (TANIKAWA M.), 41:49 OGAWA M. (KASAI M.), 46:22 SATO H. (KAWAI R., 
DOMEKI M.), 50:54 HAYASHI T. (SATO H.) - 22:56 RIM H., 52:41 HAN J.
Penalties: 18:24 and KIM R. (PRK) 5 min and to end, powerplay goals: 6:0, SHG: 0:2, 
shots: 41:18

Denmark - Belarus                      5:11 (2:4, 1:3, 2:4)
9:32 JENSEN M. (HOLM R., HANSEN S.), 14:10 PETTERSSON M. (NIELSEN Ch., CHRISTENSEN M.), 
39:44 HANSEN S. (HOLM R., HANSEN A.), 47:49 NIELSEN Ch. (NIELSEN K.), 52:34 HOLMGREN R. - 
0:46 KULAKOV A., 5:33 KLIMJANKOV V. (ZACHAROV K.), 16:00 Kostsicyn A. (ZACHAROV K., HOMAN V.),
16:25 KLIMJANKOV V., 32:54 KULAKOV A. (VARYVONČYK A.), 35:13 ZACHAROV K. (Kostsicyn A.),
39:29 KARANEVSKIJ Y. (KAZLOVIČ M.), 42:05 ZACHAROV K. (Kostsicyn A.), 42:58 KARŠUNOV A. 
(ZACHAROV K.), 50:21 HOMAN V. (Kostsicyn A.), 59:21 Kostsicyn A. (ZACHAROV K.) 
Penalties: 17:21 and HANSEN A. (DEN), KUTSEVIČ P. (BLR) 10 min, powerplay goals: 3:5,
SHG: 0:1, shots: 33:33
 
DPR Korea - Denmark                    4:5 (1:1, 2:2, 1:2)
17:29 SONG Ch. (YUN M., RIM H.), 22:51 PAK Ch. (SONG Ch.), 36:10 HAN J. (PAK Ch.), 
51:53 HYON J. - 8:49 NIELSEN Ch. (CHRISTENSEN M.), 23:38 PETTERSSON M. (NIELSEN M.), 
35:47 HVASS M. (HOLMGREN R.), 50:03 HOLM R. (HANSEN A., HERSBY P.), 52:22 HOLM R. (PETTERSSON M., NIELSEN M.)      
Penalties: 4:6, powerplay goals: 2:0, shots: 25:20

Belarus - Japan                        3:2 (2:0, 1:1, 0:1) 
3:33 NEMIRKA K. (KLIMJANKOV V.), 11:04 HOMAN V. (ZACHAROV K.), 24:44 Kostsicyn A. 
(KULAKOV A., ZACHAROV K.) - 32:14 SATO H., 42:25 KAWAI R. (TANAKA G.)    
Penalties: 12:5, powerplay goals: 2:2, shots: 26:30

                                GP W T L GF:GA TP 
1. Belarus                       3 3 0 0 23: 8  6  
2. Japan                         3 2 0 1 17: 7  4  
3. Denmark                       3 1 0 2 12:19  2  
4. DPR Korea                     3 0 0 3  7:25  0

Group B

Austria - Kazakhstan                   5:3 (1:0, 2:2, 2:1)
6:56 HERZOG S. (SCHWAB T.), 23:01 SCHWAB T. (SETZINGER O., PITTL S.), 48:47 SETZINGER O. 
(HERZOG S.), 26:14 & 54:02 HERZOG S. - 20:54 ŽDANOV J., 36:34 KAZANCEV S. (ŽDANOV J.), 
45:25 ŽDANOV J. (KRASNOSLOBOCEV V.)   
Penalties: 4:5, powerplay goals: 2:2, shots: 33:44

Latvia - Italy                         8:1 (1:0, 4:1, 3:0)
19:46 BERESNEVS M. (BROITMANS P.), 23:25 ADONEVS V., 28:14 BRAHMANIS E. (SILCONOKS N., 
BERZINS A.), 36:18 SILCONOKS N. (BROITMANS P., BRAHMANIS E.), 38:51 PUJATS R. (BERESNEVS M.),
41:30 ADONEVS V. (BERZINS A., SPRINCIS O.), 52:32 SILCONOKS N. (BRAHMANIS E., SPRINCIS O.) 
58:58 SVITINS A. (BRODUZS T., PUJATS R.) - 20:51 MENARDI Ch. (BUSTREO P.)
Penalties: 3:14, powerplay goals: 4:0, SHG: 0:1, shots: 39:18

Italy - Austria                        2:2 (0:1, 1:1, 1:0)
36:34 ZOESCHG T., 49:46 DACCORDO L. (BUSTREO P., ZOESCHG T.) - 12:03 LANGE H. 
(HARAND P., SETZINGER O.), 32:12 PITTL S. (KASSMANNHUBER J., LANGE H.)   
Penalties: 11:9 and PAGETTI A. (ITA) 5 min and to end, LATUSA M. (AUT) 10 min,
powerplay goals: 1:2, shots: 25:40

Latvia - Kazakhstan                    5:5 (3:1, 2:1, 0:3)
4:54 BERZINS A. (SPRINCIS O., ADONEVS V.), 9:47 VALDMANIS A. (BRODUZS T., TELUSKINS S.),
19:43 BRAHMANIS E. (BROITMANS P., TELUSKINS S.), 34:47 ADONEVS V. (BERZINS A., REDLIHS M.),
38:39 LUKJANECS M. (REDLIHS M.) - 6:50 SAVČENKO A. (ŽDANOV J., KRASNOSLOBOCEV V.),   
38:14 KRASNOSLOBOCEV V. (SAVČENKO A.), 41:51 Jessirkenov D. (ASSANOV A.),
47:04 UDALOV S. (NECHAJEV S., ALEXANDROV V.), 51:42 ASSANOV A. (LARIONOV D.)    
Penalties: 9:10, powerplay goals: 1:3, shots: 31:28

Kazakhstan - Italy                     4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
13:40 MATJUCHIN V. (LARIONOV D.), 37:41 ŽDANOV J. (ŽAJLAVOV T., SAVČENKO A.),  
39:13 VJATKIN A. (MATJUCHIN V., LARIONOV D.), 59:48 ŽDANOV J. 
Penalties: 12:17, powerplay goals: 1:0, shots: 47:25

Austria - Latvia                       3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
9:04 SETZINGER O. (LANGE H.), 15:46 HORSKY P. (BRUGGER M.), 27:20 SETZINGER O. (LANGE H.)  
Penalties: 13:13 and HORSKY P. (AUT) 10 min, powerplay goals: 1:0, shots: 18:18

                               GP W T L GF:GA TP 
1. Austria                      3 2 1 0 10: 5  5  
2. Latvia                       3 1 1 1 13: 9  3  
3. Kazakhstan                   3 1 1 1 12:10  3  
4. Italy                        3 0 1 2  3:14  1

Relegation Group

Kazakhstan - DPR Korea                12:2 (5:0, 2:1, 5:1)
0:49 LARIONOV D. (MATJUCHIN V., VJATKIN A.), 5:37 ŽAJLAVOV T. , 6:13 NECHAJEV S. 
(UDALOV S.), 11:36 ASSANOV A. (MATJUCHIN V., VJATKIN A.), 16:10 & 49:26 ŽDANOV J. 
(KRASNOSLOBOCEV V., KAZANCEV S.)23:38 ALEXANDROV V., 39:28 VJATKIN A. (LARIONOV D., 
MATJUCHIN V.), 48:10 ALEXANDROV V. (UDALOV S., NECHAJEV S.), 54:54 ŽDANOV J. (MARKOV J.),
56:40 ALEXANDROV V. (NECHAJEV S.), 58:07 ŽDANOV J. - 38:20 JO Ch. (HO Y.), 55:36 HAN J. 
Penalties: 14:13 and HYON J. (PRK) 10 min, powerplay goals: 1:2, SHG: 2:0, shots: 31:15
                 
Denmark - Italy                        5:6 (1:5, 3:0, 1:1)
7:25 NIELSEN F., 24:10 NIELSEN F., 27:44 NIELSEN M. (NIELSEN F.), 36:43 NIELSEN K. 
(NIELSEN Ch.), 50:03 PETTERSSON M. (HOLM R., NIELSEN M.) - 0:39 BUSTREO P., 
14:00 FERSUOCH M. (BUSTREO P., WALCHER M.), 16:18 BUSTREO P. (FERSUOCH M.), 
17:14 BUSTREO P. (WALCHER M.), 17:47 SOMMADOSSI D. (SCARDONI L.), 42:59 WALCHER T.
Penalties: 9:7 and OBERRAUCH M. (ITA) 5 min and to end, powerplay goals: 0:3, 
shots: 33:21

Kazakhstan - Denmark                   8:2 (1:2, 5:0, 2:0)
7:03 ŠACHOV D., 22:30 MATJUCHIN V. (LARIONOV D.), 26:07 VJATKIN A. (MATJUCHIN V.),   
30:50 UDALOV S. (ČEREPANOV A.), 32:28 ŽAJLAVOV T. (KRASNOSLOBOCEV V., ŽDANOV J.),  
36:34 KAZANCEV S. (ŽDANOV J., KRASNOSLOBOCEV V.), 49:43 Jessirkenov D.,  
56:08 ŽDANOV J. (KAZANCEV S., KRASNOSLOBOCEV V.) - 0:24 HERSBY P. (NIELSEN M., 
HOLM R.), 17:43 HOLM R. (NIELSEN M., HERSBY P.)
Penalties: 14:10, powerplay goals: 1:0, SHG: 1:0, shots: 26:33

Italy - DPR Korea                      5:3 (2:0, 1:2, 2:1)
3:25 BUSTREO P. (FERSUOCH M., MENARDI Ch.), 18:22 COSTANTINO A. (FERSUOCH M.),  
32:47 DACCORDO L. (PAGETTI A.), 43:30 ZOESCHG T. (SOMMADOSSI D.),  
57:47 MENARDI Ch. - 29:38 YUN M., 38:06 KIM H. (SONG Ch.), 59:47 JO Ch.
Penalties: 7:5, powerplay goals: 1:0, SHG: 2:0, shots: 25:21
                                GP W T L GF:GA TP
5. Kazakstan Kazakhstan                 3 3 0 0 24: 4  6
6. Italia Italy                      3 2 0 1 11:12  4
7. Danmark Denmark                    3 1 0 2 12:18  2
8. DPR Korea DPR Korea                  3 0 0 3  9:22  0

Final Group

Austria - Japan                        3:3 (0:0, 0:0, 3:3)
41:17 HORSKY P. (KASSMANNHUBER J.), 56:41 BRUGGER M. (PITTL S.), 59:08 SETZINGER O. 
(KASSMANNHUBER J.) - 40:55 HAYASHI T. (KAWAI R.), 53:42 TANAKA G. (ISHIOKA B.), 54:15 KITAGAWA K. (DOMEKI M.)
Penalties: 8:3, powerplay goals: 0:3, SHG: 1:0, shots: 20:36

Belarus - Latvia                       7:3 (2:0, 1:0, 4:3)
4:59 Kostsicyn A. (KARŠUNOV A.), 14:42 NEMIRKA K. (Kostsicyn A.), 28:13 CIŠKIN M. 
(HJARLOVSKI A., KAŠTANOV Y.), 46:11 KLIMJANKOV V. (KULAKOV A., NEMIRKA K.), 48:35 KARŠUNOV A., 
54:52 KARŠUNOV A., 59:06 Kostsicyn A. (KULAKOV A., KARŠUNOV A.) - 
41:38 SILCONOKS N. (BROITMANS P., TELUSKINS S.), 54:30 SILCONOKS N. (BROITMANS P., SKARSTANS A.), 
55:36 TELUSKINS S. (SKARSTANS A.) 
Penalties: 9:8 and KAZLOVIČ M., DURNOV K., ZACHAROV K. (BLR) - ZACHAROV K., SVITINS A.,
PUJATS R. (LAT) 5 min and to end, powerplay goals: 4:1, SHG: 0:1, shots: 37:20

Belarus - Austria                      4:4 (1:1, 1:2, 2:1)
18:11 HJARLOVSKI A. (ALEJNIKOV A.), 36:38 ZACHAROV K. (Kostsicyn A.), 43:32 ZACHAROV K., 
59:18 KULAKOV A. (KARŠUNOV A.) - 15:19 PETRIK N. (LATUSA M., IBOUNIG Ch.), 29:57 PETRIK N. (IBOUNIG Ch.), 
30:43 LANGE H. (SETZINGER O., HARAND P.), 48:59 SETZINGER O. (LANGE H.) 
Penalties: 10:12, powerplay goals: 3:0, shots: 26:23

Japan - Latvia                         5:2 (0:0, 5:0, 0:2)
27:53 KITAGAWA K. (SAITO T.), 30:24 ISHIOKA B. (TANAKA G.), 31:37 MASUYAMA H. (TANIKAWA M.),
36:45 SAITO T. (KITAGAWA K.), 37:15 DOMEKI M. (KONO S.) - 42:12 BRAHMANIS E., 52:32 LUKJANECS M. (BERZINS A.)  
Penalties: 8:3, powerplay goals: 1:2, SHG: 1:0, shots: 21:31
                                GP W T L GF:GA TP
1. Belarus Belarus                    3 2 1 0 14: 9  5
2. Österreich Austria                    3 1 2 0 10: 7  4
3. Nippon Japan                      3 1 1 1 10: 8  3
4. Latvija Latvia                     3 0 0 3  5:15  0

Belarus promoted to 2002 IIHF World U18 Championship
DPR Korea relegated to 2002 IIHF World U18 Championship Div. II

U20 World Championships Pool C Statistics

S.H.A.

World U18 Championship Div II,
27.3 - 31.3.2001, Elektrenai, Kaunas, Lithuania

Group A

Slovenia - Hungary                    10:1 (2:0, 4:0, 4:1)
6:49 KADIC D. (KRALJ M.), 7:43 KRALJ M. (HEBAR A.), 21:32 RODMAN D. (KRALJ M.),
24:59 ANGELOVSKI I., 26:45 KRALJ M. (KADIC D., RODMAN D.), 38:21 HEBAR A. (ANGELOVSKI I.),
40:19 RODMAN D. (KADIC D., KRALJ M.), 41:33 EFERL A., 51:40 EFERL A. (ROBAR M.),       
55:23 HEBAR A. (MILOVANOVIC J., BEUK M.) - 48:56 BOROSTYAN S. (KRISZTU G.)
Penalties: 8:9 and SZEKELY M. (HUN) 10min, powerplay goals: 3:1, shots: 46:16

Poland - Croatia                      10:1 (1:0, 5:1, 4:0)
19:15 KOWALSKI B. (WOJTASIAK D., ZIOBER T.), 27:30 KOSTECKI R. (PLUTECKI R., WOJTASIAK D.),
33:18 WOJTASIAK D. (ZIOBER T.), 36:57 METEL M. (KOZLOWSKI M.), 38:31 ZIOBER T. (KOWALSKI B.),
39:51 BIBRZYCKI R. (KOZLOWSKI M., METEL M.), 40:38 PLUTECKI R. (MIROCHA T.), 48:50 KOZLOWSKI M. (MAJ G.), 
53:08 METEL M. (KOZLOWSKI M.), 58:44 KOZLOWSKI M. (KOLASA M., WOJTASIAK D.) - 26:42 RAMADZA J.   
Penalties: 8:7, powerplay goals: 2:0, SHG: 1:0, shots: 49:15

Slovenia - Croatia                    11:0 (5:0, 5:0, 1:0)
2:32 KRALJ M. (KADIC D.), 7:02 BERGANT A. (KRIVEC A., HEBAR A.), 11:18 KRALJ M.,
12:25 RODMAN D., 14:42 BREMEC M. (ANGELOVSKI I.), 26:43 RODMAN D. (KRALJ M., KADIC D.),
27:31 BEUK M. (KRIVEC A.), 31:10 FERJANIC J. (MANFREDA M.), 33:22 MARKOJA M. (ZELJAN M., KRALJ M.), 
38:06 KRALJ M. (KRIVEC A.), 54:26 KRIVEC A. (MANFREDA M., HEBAR A.)      
Penalties: 7:6, powerplay golas: 3:0, SHG: 1:0, shots: 55:10

Hungary	- Poland                       0:13 (0:5, 0:5, 0:3)
0:35 PIOTROVSKI K. (KOWALOWKA A., PLUTECKI R.), 2:35 & 33:05 WOJTASIAK D. (KOWALSKI B.), 
10:36 & 39:54 METEL M. (KOZLOWSKI M.), 15:35 BIBRZYCKI R. (METEL M., KOZLOWSKI M.),
18:56 ZIOBER T. (KOWALOWKA A.), 28:36 MIROCHA T. (BERNAT T., KOWALOWKA A.),
32:17 PLUTECKI R. (BERNAT T.), 39:03 HALAS P. (BERNAT T., PIOTROVSKI K.),   
47:15 KOWALOWKA A. (BERNAT T.), 55:58 BERNAT T. (MIROCHA T.), 56:57 BIBRZYCKI R. (KOLASA M., METEL M.)  
Penalties: 8:7, powerplay goals: 0:2, SHG: 0:2, shots: 12:54

Croatia - Hungary                      7:6 (1:4, 4:1, 2:1)
16:11 NOVAK M. (PIRAGIC T.), 20:34 RAMADZA J. (PIRAGIC T.),  27:09 KELNERIC S.,
36:00 PIRAGIC T., 39:13 NOVOSEL L. (NOVAK M.), 49:55 VOUCKO A., 56:48 NOVAK M. - 
3:56 KOVACS C. (PORKOLAB Z.), 8:31 & 51:42 KOVACS C., 11:11 SZEKELY M. (FEIL A.),
14:21 KAKAS K. (FARAGO A., PORKOLAB Z.), 31:13 FEIL A. (KOVACS C.),   
Penalties: 7:10, powerplay goals: 1:3, SHG: 1:0, shots: 33:29 

Poland - Slovenia                      1:10 (0:5, 1:1, 0:4)
29:02 WOJTASIAK D. (MAJ G., KOWALSKI B.) - 2:11 RODMAN D. (KADIC D., KRALJ M.),
9:38 KRALJ M. (RODMAN D.), 11:46 BREMEC M. (KADIC D.), 12:50 MARKOJA M. (MAUKO J.),
14:57 RODMAN D. (KRALJ M.), 28:08 FERJANIC J. (ROBAR M., KADIC D.), 45:42 KRALJ M. (KRIVEC A., KADIC D.), 
49:17 MANFREDA M., 50:24 RODMAN D. (KRALJ M., MARKOJA M.), 56:40 FERJANIC J. (ROBAR M., KRIVEC A.)
Penalties: 18:14 and WOJTASIAK D. (POL), powerplay goals: 0:5, SHG: 0:1, shots: 30:41
1. Slovenija Slovenia                  3 3 0 0 31: 2  6
2. Polska Poland                    3 2 0 1 24:11  4
3. Hrvatska Croatia                   3 1 0 2  8:27  2
4. Magyarország Hungary                   3 0 0 3  7:30  0

Group B

Estonia - Great Britain                6:2 (4:0, 1:1, 1:1)
2:47 IVANOV S., 4:10 PEROV A. (KUZNECOV A.), 5:23 KONOSEV D. (PETROV A.), 15:01 KONOSEV D. 
(RAZUMOVSKI R., ČERNIKOV M.), 36:01 RAZUMOVSKI R., 45:24 ČERNIKOV M. (PETROV A., 
RAZUMOVSKI R.) - 34:25 COWLEY R. (MORAN P., MEYERS D.), 49:07 PLENTY M. (MEYERS D., POPE R.)
Penalties: 11:14,  powerplay goals: 2:1, shots: 35:30

France - Lithuania                     8:0 (3:0, 2:0, 3:0)
2:14 DANTON R. (JESTIN M.), 4:34 & 11:56 DUFOURNET A. (HECQUEFEUILLE K.), 
34:15 ABBOUDI C. (CHALONS D.), 39:52 DANTON R., 48:03 DUFOURNET A. (GEFFROY T.), 
55:49 HECQUEFEUILLE K. (BASTIAN F.), 58:14 PEREZ M. (ABBOUDI C.)    
Penalties: 3:7, powerplay goals: 2:0, SHG: 1:0, shots: 75:4

Great Britain - France                 0:9 (0:3, 0:5, 0:1)
2:05 DUFOURNET A., 14:51 MARCOS E. (PETIT S., ALBERT P.), 16:58 ABBOUDI C.,
27:00 LASSALLE X. (DANTON R.), 28:53 JESTIN M., 33:28 ALBERT P. (MARCOS E.),
34:14 PEREZ M. (CHALONS D.), 39:51 MARCOS E., 57:11 ALBERT P. (PETIT S.)     
Penalties: 13:5, powerplay goals: 0:3, SHG: 0:1, shots: 6:50

Estonia - Lithuania                    6:2 (1:1, 2:0, 3:1)
3:03 KONOSEV D. (SALAGIN J., PETROV A.), 32:01 PETROV A., 38:44 PETROV A. (RAZUMOVSKI R.),
47:33 PETROV A. (KONOSEV D.), 50:42 RAZUMOVSKI R. (PETROV A.), 
56:30 KONOSEV D. (RAZUMOVSKI R., PETROV A.) - 17:31 POSKUS A. (STRAZDAS R.), 59:13 SLIKAS K. (STRAZDAS R.)  
Penalties: 8:6, powerplay goals: 3:2, shots: 49:21
		
France - Estonia                       4:4 (2:2, 1:1, 1:1)
1:36 ALBERT P., 10:13 SIMONI X. (BASTIAN F., ALBERT P.), 22:26 ALBERT P. (JESTIN M.),
54:29 MARCOS E. (PETIT S.) - 13:27 RAZUMOVSKI R. (KONOSEV D., ČERNIKOV M.),
18:59 SILLANDI P. (KONOSEV D.), 38:18 RAZUMOVSKI R. (KONOSEV D., PETROV A.), 56:26 KONOSEV D.    
Penalties: 10:10 and FOLCKE G. (FRA), powerplay goals: 2:3, SHG: 1:0, shots: 58:21

Lithuania - Great Britain              3:8 (1:4, 0:2, 2:2)
13:00 STRAZDAS R. (POSKUS A.), 52:47 KUBILIUS K. (PETRAITIS V.), 
53:44 STRAZDAS R. (SLIKAS K., GRICIUS D.) - 5:46 COWLEY R. (MORAN P.), 11:01 MORAN P., 
17:31 SLEVIN G. (COWLEY R.), 19:01 MEYERS D. (COWLEY R.), 25:39 MEYERS D. (WALLACE S., WARD P.), 
30:35 BRITTLES S., 41:54 WALLACE S., 50:15 STANLEY P. (MORAN P.)     
Penalties: 13:13 and KUBILIUS K. (LTU) 10 min and game misconduct, powerplay goals: 0:4, SHG: 0:1, shots: 20:45
1. France France                    3 2 1 0 21: 4  5
2. Eesti Estonia                   3 2 1 1 16: 8  5
3. Great Britain Great Britain             3 1 0 2 10:18  2
4. Lietuva Lithuania                 3 0 0 3  5:22  0

Placing Games

For 7th Place
Lithuania - Hungary                    1:11 (0:3, 1:1, 0:7)
23:10 SLIKAS K. (POSKUS A.) - 8:57 BOROSTYAN S., 13:37 KRISZTU G. (KOVACS C., SZEKELY M.),
17:59 KOVACS C. (MISSOUNDOU B.), 26:31 REVAK Z. (FEIL A., HUTTER S.), 48:35 REVAK Z. (BOROSTYAN S., FEIL A.), 
49:38 MISSOUNDOU B. (KRISZTU G.), 54:12 BOROSTYAN S. (FEIL A.), 56:24 FEIL A. (LADA B.), 
58:08 MISSOUNDOU B. (KOVACS C.), 58:24 FARAGO A. (KAKAS K., FEIL A.), 59:48 KRISZTU G. (KOVACS C.)       
Penalties: 6:5 and POSKUS A. (LTU) 5 min and game misconduct, powerplay goals: 0:3, SHG: 0:1, shots: 16:29

For 5th Place
Great Britain - Croatia                5:4 (0:1, 1:1, 4:2)
22:43 & 45:17 WALLACE S., 42:05 RADMALL A. (MORAN P.), 56:48 GRIFFITHS R., 57:04 MORAN P. (WALLACE S.) - 
15:14 VOUCKO A. (NOVOSEL L., LJUBIC M.), 23:42 NOVAK M., 46:02 NOVAK M. (RAMADZA J.), 54:07 KELNERIC S.      
Penalties: 6:5, powerplay goals: 1:3, SHG: 2:0, shots: 34:16

For 3rd Place
Estonia - Poland                       2:4 (1:1, 0:0, 1:3)
19:22 SALAGIN J. (DOBROV V., KONOSEV D.), 57:06 KUZNECOV A. (IVANOV S.) - 15:56 KOZLOWSKI M. (METEL M.), 
42:52 MIROCHA T. (PLUTECKI R.), 45:53 ZIOBER T. (BERNAT T.), 53:36 BIBRZYCKI R. (KOZLOWSKI M., METEL M.)
Penalties: 8:10, powerplay goals: 2:1, SHG: 0:1, shots: 38:35

Final Game
France - Slovenia                      2:5 (1:1, 0:4, 1:0)
3:40 PETIT S. (ALBERT P., MARCOS E.), 55:28 MARCOS E. (BASTIAN F.) - 3:16 MANFREDA M. 
(KRIVEC A., HEBAR A.), 21:55 & 31:27 RODMAN D., 32:09 HEBAR A. (KRIVEC A.), 37:22 HEBAR A.   
Penalties: 10:11 and KRALJ M. & ROBAR M. (SLO) 10 min, powerplay goals: 1:4, SHG: 0:1, shots: 41:22

Slovenia promoted to World U18 Championship Div I
Lithuania relegated to World U18 Championship Div III

U20 World Championships Pool C Statistics

S.H.A.

World U18 Championship Div III,
7.3.2001 - 11.3.2001, Sofia, Bulgaria

Group A

Romania - South Africa                10:0 (4:0, 3:0, 3:0)
4:09 SZASZ S. (IONESCU C.), 11:02 FLUIERAS C. (PETRES T., IONESCU C.), 11:20 & 34:27 SZOK L.,
15:21 & 21:15 PETER R. (SZASZ S., SZOK L.), 37:11 NAGY L. (SZASZ S., ANTAL L.),    
49:18 PETER R. (SZASZ S.), 58:02 JUSTINIAN A. (JIPA D.), 58:13 ANTAL G. (EROSS I., PETRES T.)
Penalties: 6:6, powerplay goals: 1:0, SHG: 1:0, shots: 39:5

Yugoslavia - Belgium                   1:4 (1:1, 0:1, 0:2)
15:09 BUGARSKI D. (KOVACEVIC M., DJUKIC V.) - 14:30 & 58:37 STEYNEN D. (VAN BUREN S.),
35:50 DICKENS J. (DIRCKEN K.), 54:05 STEYNEN D. (TERFVE J.)  
Penalties: 6:4, powerplay goals: 0:2,  SHG: 0:1, shots: 20:20

Yugoslavia - South Africa              3:4 (0:2, 1:2, 2:0)
26:50 SABO E., 56:50 & 58:34 KOVACEVIC M. - 1:38 NEL J., 9:57 DU BOIS D., 21:27 DONDE G., 29:21 CARDOSA D.     
Penalties: 8:5, powerplay goals: 1:1, shots: 27:22
		
Belgium - Romania                      2:5 (1:1, 0:2, 1:2)
17:25 VERMEULEN G., 49:50 VAN BUREN S. - 17:31 JIPA D., 23:39 PETER R. (SZOK L.),    
34:35 SZASZ S., 54:49 NAGY L., 59:58 PETER R.  
Penalties: 9:4, powerplay goals: 0:2, SHG: 1:0, shots: 18:28

South Africa - Belgium                 3:2 (2:0, 0:0, 1:2)
6:19 DONDE G. (WATSON D.), 17:43 GRAF N. (DONDE G.), 52:13 DONDE G. - 
51:19 STEYNEN D. (VAN BUREN S., MEYLEMANS V.), 59:04 VAN DE VELDE J. (VAN BUREN S.) 
Penalties: 7:5 and MEYLEMANS V. (BEL), powerplay goals: 1:1, shots: 20:40

Romania - Yugoslavia                   1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
54:57 SZASZ S. (EROSS I.)
Penalties: 9:11, no PP goals, shots: 34:13
1. Romania Romania                    3 3 0 0 16: 2  6
2. South Africa South Africa               3 2 0 1  7:15  4
3. Belgique / België Belgium                    3 1 0 2  8: 9  2
4. Jugoslavija Yugoslavia                 3 0 0 3  4: 9  0

Group B

Netherlands - Israel                  10:2 (4:1, 2:1, 4:0)
8:12 RAATS J., 10:16 ROELOFSEN D., 13:59 RAATS J. (SALOMONSON A.), 10:00 & 49:11 VAN DEN BRAAK B., 
22:25 & 32:33 & 50:44 VAN BIEZEN P., 43:17 & 59:12 POSTMA M. - 19:42 & 35:57 FRENKEL S.    
Penalties: 10:5, powerplay goals: 0:1, SHG: 2:0, shots: 49:15
	
Spain - Bulgaria                      13:2 (3:0, 8:1, 2:1)
1:12 GARCIA E. (TOMERO U.), 5:31 GIJON P. (ECHEVARRIA G., GARCIA E.), 17:12 ECHEVARRIA G.
(GARCIA E.), 26:34 COSCOJUELA D. (GRACIA I.), 28:17 VILADOMAT A., 22:35 & 31:19 GRACIA I.,
32:10 VILADOMAT A. (SARASA J., TOMERO U.), 34:12 SARASA J. (VILADOMAT A., COSCOJUELA R.),
38:21 HERNANDEZ F. (VILADOMAT A.), 38:30 GARCIA I. (HERNANDEZ F.), 41:04 GRACIA I.      
54:02 VILADOMAT A. - 29:28 NENOV M. (ZACHARJEV H., NIKOLOV E.), 44:48 MONOV K. (ZACHARJEV H.)  
Penalties: 8:6 and IVANOV A. (BUL) 5 min and game misconduct, 
powerplay goals: 1:1, SHG: 3:0, shots: 42:15
 
Netherlands - Bulgaria                14:1 (4:0, 3:0, 7:1)
12:17 ROELOFSEN D. (OPHELDERS E., VAN OLPHEN J.), 13:19 RAATS J. (ZEEBREGTS S.),  
14:21 VAN BIEZEN P. (HOOGVLIETS E.), 17:02 VAN BIEZEN P., 25:22 VAN DEN BRAAK B. (VAN BIEZEN P., SALOMONSON A.), 
33:23 VAN DEN BRAAK B. (OPHELDERS E., VAN RIJSWIJK J.), 39:40 VAN BIEZEN P. (SALOMONSON A., 
VAN DEN BRAAK B.), 42:11 SALOMONSON A. (RAATS J., VAN DEN BRAAK B.), 
49:07 LOENIS G. (VUGTS R.), 49:39 VUGTS R., 49:52 RAATS J., 53:40 SALOMONSON A. (KROON J.), 
56:11 OPHELDERS E. (POSTMA M.), 56:33 RAATS J. (KROON J.) - 56:01 ZAUTLU B. (MICHEV V.)
Penalties: 7:0 and ZEEBREGTS S. (NETH) 10 min, powerplay goals: 5:0, shots: 70:10

Israel - Spain                         3:6 (3:2, 0:4, 0:0)
1:55 FRENKEL S. (TULCHINSKY J., KRON D.), 3:19 FRENKEL S. (KRON D.), 
16:50 KRON D. (FRENKEL S.) - 15:52 GARCIA E. (ECHEVARRIA G.), 
19:08 ECHEVARRIA G. (GARCIA E.), 25:55 GARCIA D. (AZCOITIA G.),
35:53 GIJON P., 36:38 GRACIA I. (AZCOITIA G.), 38:05 GARCIA D.     
Penalties: 12:10, powerplay goals: 1:2, SHG: 1:0, shots: 22:30

Bulgaria - Israel                      2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
37:16 MOLDOVANOV P., 59:45 BLAGOEV B.
Penalties: 6:8, no PP goals, shots: 40:18

Spain - Netherlands                    0:11 (0:3, 0:5, 0:3)
4:29 ZEEBREGTS S. (POSTMA M.), 8:49 SALOMONSON A., 12:54 WILLEMSE B. (SALOMONSON A.),
20:42 & 29:30 VAN DEN BRAAK B. (SALOMONSON A.), 33:05 VAN BIEZEN P. (HOOGVLIETS E.),  
36:16 KROON J., 37:10 VAN OLPHEN J. (SALOMONSON A.), 43:52 SALOMONSON A. (VAN DEN BRAAK B.),
48:16 VAN BIEZEN P., 49:31 KROON J. (SALOMONSON A.)  
Penalties: 12:12 and GARCIA I. (ESP) 10 min, VAN DEN BRAAK B. (NED) 5 min and game misconduct,
powerplay goals: 0:3, SHG: 0:2, shots: 8:39
1. Nederland Netherlands               3 3 0 0 35: 3  6
2. Espana Spain                     3 2 0 1 19:16  4
3. Balgarija Bulgaria                  3 1 0 2  5:27  2
4. Jisrael Israel                    3 0 0 3  5:18  0
Placing Games
For 7th Place:
Yugoslavia - Israel                    7:6

For 5th Place:
Belgium - Bulgaria                    11:3

For 3rd Place:
South Africa - Spain                   1:8

Final Game:
Romania - Netherlands                  3:4

Netherlands promoted to World U18 Championship Div II
Israel relegated to World U18 Championship Div III Qualifikation

U20 World Championships Pool C Statistics

S.H.A.

World U18 Championship Div III Qualifikation,
27.4.2001 Luxemburg, Luxembourg

Iceland - Turkey                       4:5 (2:3, 0:2, 2:0)  
Powerplay goals: 0:2, shots: 29:28

Turkey is promoted to 2002 IIHF World U18 Championship Div.III

Goaltenders (SVS%)             GP GPI MIP SOG GA GAA SVS SVS%
KERBUZ, Selcuk               TUR 1 1 60:00 29 4 4,00 25 86,21  
THORDARSSON, Snaevar         ISL 1 1 60:00 28 5 5,00 23 82,14

S.H.A.

Asian U18 Championship Div I,
8.3.2001 - 11.3.2001, Soul, Korea

New Zealand - Korea                    1:22 (0:6, 0:10, 1:6)
59:49 SKIPPER J. (HORO L.) - 2:01 & 26:30 KIM M. k. (LEE K. j.), 2:36 KWON S. h.,
6:57 & 40:50 KIM D. H., 16:15 LEE K. j. (CHOI J. s., KIM J. h.), 16:22 KIM G. h., 
17:21 KIM D. H. (PARK J. h., PARK Ch.o.), 20:49 PARK J. h. (PARK Ch.o.),   
23:10 HWANG Y. u. (KWON S. h.), 25:31 PARK Ch.o. (LEE S. k., KIM D. H.),  
29:46 YUN J. w.	(KIM D. H., LEE S. k.), 32:50 KIM H. i., 34:13 CHOI J. s. (LEE K. j.),
35:37 LEE S. k. (EUM H. s.), 37:02 PARK Ch.o. (PARK J. h., HWANG Y. u.),   
37:11 HWANG Y. u. (PYO J. w.), 41:34 KIM J. h. (LEE K. j., CHOI J. s.), 
42:28 LEE K. j.	(KIM H. i.), 44:23 LEE S. k. (PARK Ch.o.), 
55:18 PARK Ch.o. (KIM J. h., HWANG Y. u.), 56:12 HWANG Y. u. (LEE S. k.)    
Penalties: 6:5 and HORO L. (NZE) 10 min, no powerplay goals, SHG: 0:22, shots: 9:91
	
China - Australia                      2:2 (0:1, 1:1, 1:0)
28:41 DING K. (LIU K., CUI Z.), 47:42 LIU L. (DING K.) - 13:26 WILSON S. (MCKEEVER J.),
31:54 AUS MCKEEVER J. (DARKE J., MATUS P.)  
Penalties: 6:4 and LIU W. (CHN) 10 min, powerplay goals: 0:1, shots: 66:23
		
China - New Zealand                   22:0 (10:0, 7:0, 5:0)
0:12 CUI Z. (ZHANG Z.), 1:45 SU X., 3:10 HE Y. (CUI Z.), 8:01 DING K. (LIU K., LIU W.),
8:26 DING K., 13:33 QU S., 16:03 SU X. (YIN L.), 16:21 LIU O. (SU X.), 16:49 CUI Z. (HE Y.),
17:40 & 42:13 LIU W., 23:44 XUE T. (WANG X.), 24:20 CUI Z. (LIU K.), 27:09 HE Y. (QU S.),
29:07 & 32:08 LIU L. (LIU W.), 29:32 XU Q. (WANG X.), 36:43 QU S. (LIU K.), 
45:29 CUI Z. (HE Y., LIU K.), 48:42 DING K. (LIU L.), 50:16 CUI Z. (LIU J.), 56:49 QU S. (CUI Z., HE Y.)  
Penalties: 3:12 and HORO L. (NZE) 10 min, powerplay goals: 6:0, SHG: 1:0, shots: 112:9

Korea - Australia                     11:1 (2:0, 4:0, 5:1)
1:21 KIM H. i. (CHOI J. s.), 14:41 PARK Ch.o. (PARK J. h.), 24:12 CHOI J. s. (KIM H. i., 
LEE K. j.), 24:37 LEE K. j. (KIM G. h.), 27:54 LEE K. j. (KIM H. i.), 35:25 LEE S. k. (PARK J. h., PARK Ch.o.), 
42:37 PARK Ch.o., 44:50 CHOI J. s. (KIM M. k.), 46:11 HONG S. w., 55:27 KIM M. k. (KIM H. i.), 
57:31 PARK J. h. (LEE S. k., YUN J. w.) - 57:59 SMITH M. (LECORNU D.)
Penalties: 3:4, powerplay goals: 1:0, shots: 69:14
		
Korea - China                         6:2 (2:0, 2:0, 2:2)
3:40 PARK J. h., 15:24 PARK Ch.o., 30:53 LEE K. j. (PYO J. w., HONG S. w.),   
33:00 LEE S. k. (KIM D. H., PARK J. h.), 45:26 KWON S. h., 46:23 HONG S. w. (KIM D. y.) - 
54:26 LIU L., 59:12 DING K. (LIU L.)  
Penalties: 5:7, no PP goals, shots: 43:19

Australia - New Zealand                8:3 (4:2, 2:0, 2:1)
3:38 BLYTHE-EDWARDS D. (SMITH M., MEYER P.), 4:58 NELSON-BOND B. (WEBSTER L., MILLER J.),  
7:43 MCKEEVER J. (MATUS P.), 8:19 WILSON S. (COPE D., MCKEEVER J.), 
28:40 MCKEEVER J. (LECORNU D., DARKE J.), 31:22 NELSON-BOND B. ( MCKEEVER J., MATUS P.), 
42:50 NELSON-BOND B., 47:53 BLYTHE-EDWARDS D. (LECORNU D., SMITH M.) - 18:53 SANDFORD P., 
19:19 HORO L., 50:10 LEE B. (SKIPPER J.)     
Penalties: 11:10, powerplay goals: 2:1, SHG: 1:0, shots: 54:18
                                GP W T L GF:GA TP
1. South Korea Korea                      3 3 0 0 39: 4  6
2. PR of China China                      3 1 1 1 26: 8  3
3. Australia Australia                  3 1 1 1 11:16  3
4. New Zealand New Zealand                3 0 0 3  4:52  0

New Zealand relegated to 2002 IIHF Asian Oceanic U18 Championship Div II

U20 World Championships Pool C Statistics

S.H.A.

Asian U18 Championship Div I 2002 Qualifikation,
9.3.2001 - 11.3.2001 Soul, Korea

Mongolia - Chinese Taipei             10:3 (1:1, 5:1, 4:1) 
19:37 MUNKHTULGA B., 22:28 BAYARJARGAL B., 24:08 AYUSHBAATAR B. (ALDARBAYAR D., MUNKHTULGA B.), 
25:55 ALTANGEREL I. (BAYARJARGAL B.), 26:41 MUNKHTULGA B., 37:38 MUNKHTULGA B. (BAYARJARGAL B.), 
42:11 BYAMBASUREN N., 50:07 ALDARBAYAR D. (BOLDBAYAR B.), 57:38 CHULUUNBAT O.,      
58:25 NYAMBAYAR Ch. (BYAMBASUREN N.) - 13:15 LAI Y. (MU H., PI D.), 31:50 LIN R., 47:07 MU H. (LAI Y.)
Penalties: 7:4, powerplay goals: 2:1, shots 57:28

Thailand - Mongolia                    1:12 (1:4, 0:3, 0:5) 
16:11 SURABOONKUL A. (KASEMSUNT NA AYUDTARTAF) - 1:38 AYUSHBAATAR B. (MUNKHTULGA B.), 
12:08 CHULUUNBAT O., 18:24 ALTANGEREL I. (NYAMBAYAR Ch.), 18:37 BYAMBASUREN N. (ALTANGEREL I.), 
21:13 MUNKHTULGA B., 33:49 AYUSHBAATAR B., 38:23 MUNKHUU B. , 40:27 MUNKHTULGA B. (ALDARBAYAR D.), 
45:46 MISHIGSUREN N. (BYAMBASUREN N.), 47:03 & 48:09 & 56:56 AYUSHBAATAR B.
Penalties: 4:7, powerplay goals: 0:2, shots: 42:85

Chinese Taipei - Thailand              3:1 (0:0, 2:1, 1:0) 
32:24 & 32:48 JAW R. (SHEN A.)41:39 PI D. (LAI Y.) - 39:10 SURABOONKUL A.
Penalties: 5:9, no powerplay goals, shots: 50:49
                                MON   CHT   THA  Gp W L GF:GA PTS
1. Mongolia Mongolia                  MON  10:3  12:1   2 2 0 22: 4  4
2. Chinese Taipei Chinese Taipei            3:10  CHT   3:1   2 1 1  6:11  2
3. Thailand Thailand                  1:12  1:3   THA   2 0 2  2:15  0

Mongolia qualified to participate in 2002 Asian Oceanic U18 Championship Div.I

U20 World Championships Pool C Statistics

S.H.A.

U20 Tournament, 10. - 12. 11. 2000, Uddevalla, Sweden

1. Rossija Russia                     RUS   2:1ps 5:2   1:4   3 1 1 0 1  8: 7  5
2. Česko Czech Republic             1:2ps CZE   2:3ot 3:0   3 1 0 2 0  6: 5  5
3. Sverige Sweden                     2:5   3:2ot SWE   2:1ps 3 0 2 0 1  7: 8  4
4. Suomi Finland                    4:1   0:3   1:2ps FIN   3 1 0 1 1  5: 6  4

Czech Republic: Duba, Čučela - Pojkar, Matečný, Nosek, Houdek, P. Punčochář, Gróf, Výtisk, Chotěborský - Tomica,
I. Rachůnek, M. Havel, Koláč, Hudler, Žajgla, Vampola, Appel, Moskal, Plekanec, Vlček, Švík. Coach: Holík & Rulík
S.H.A.

U18 Tournament, 5. - 10. 11. 2000, Salt Lake City, USA

1. Rossija Russia                     RUS   4:1  12:2   4:3   7:1   4 4 0 0 27: 7  8
2. USA USA                        1:4   USA   6:2   6:2   4:3   4 3 0 1 17:11  6
3. Suomi Finland                    2:12  2:6   FIN   4:3   3:3   4 1 1 2 11:24  5
4. Sverige Sweden                     3:4   2:6   3:4   SWE   5:1   4 1 0 3 13:15  2
5. Česko Czech Republic             1:7   3:4   3:3   1:5   CZE   4 0 0 4  8:19  0

Czech Republic: Mensátor, Kopřiva - Chmelíř T., Daníček, Šimeček, Vágner, Klement, Souček, Němec - Domin, Micka,
Novák, Tatíček, Řehoř, J. Novotný, Žákovský, Michálek, Škoda, Plíhal, Kašík. Coach: Kalous & Čech
S.H.A.

U18 Tournament, 9. - 12. 11. 2000, Prievidza, Slovakia

1. Česko Czech Republic B           CZE   2:1   3:1   5:3   3 3 0 0 10: 5  6
2. Slovensko Slovakia                   1:2   SVK   4:1   4:1   3 2 0 1  9: 4  4
3. Rossija Russia B                   1:3   1:4   RUS   7:1   3 1 0 2  5:16  2
4. Deutschland Germany                    3:5   1:4   1:7   GER   3 0 0 3  5:16  0

Best Players: Mišút (SVK) - Turoň (CZE) - Žerdev (RUS)

Czech Republic: Falter, Láska, Hylák - Kuučný, Derner, Kasík, Svoboda, Turoň, Slechan, Mocek, Stupka - Tabak, Haluza,
Kříž, Juza, Tatarčík, Krenželok, Kracík, Pech, Hladký, Tlamka, Studený, Bílek. Coach: Bednář & Kužílek
S.H.A.

U20 Tournament, 8. - 11.2.2001, Fussen, Germany

1. Suomi Finland                    FIN   2:2   2:2   3:0   2:0   4 2 2 0  9: 4  6
2. Sverige Sweden                     2:2   SWE   3:3   2:2   9:1   4 1 3 0 16: 8  5
3. Česko Czech Republic             2:2   3:3   CZE   2:2   5:1   4 1 3 0 12: 9  5
4. Schweiz Switzerland                0:3   2:2   2:2   SUI   4:2   4 1 2 1  8: 9  4
5. Deutschland Germany                    0:2   1:9   1:5   2:4   GER   4 0 0 4  5:20  0

S.H.A.

U18 Tournament, 9.-11.2.2001, Munkfors, Sweden

1. Rossija Russia                     RUS   4:1   6:1   5:4   3 3 0 0 15: 6  9
2. Česko Czech Republic             1:4   CZE   3:1   3:2   3 2 0 1  7: 7  6
3. Sverige Sweden                     1:6   1:3   SWE   4:1   3 1 0 2  6:10  3
4. Suomi Finland                    4:5   2:3   1:4   FIN   3 0 0 3  7:12  0

S.H.A.

U17 Tournament, 9.-11.2.2001, Valkeakoski, Pirkkala, Urjala, Finland

1. Suomi Finland                    FIN   4:3ot 1:0   5:4   3 2 1 0 0 10: 7  8
2. Rossija Russia                     3:4ot RUS   5:4ot 5:3   3 1 1 1 0 13:11  6
3. Česko Czech Republic             0:1   4:5ot CZE   4:1   3 1 0 1 1  8: 7  4
4. Sverige Sweden                     4:5   3:5   1:4   SWE   3 0 0 0 3  8:14  0

S.H.A.

U16 Tournament, 8. - 11. 2. 2001, Switzerland

1. Slovensko Slovakia A                 3 3 0 0 18:10  6
2. Schweiz Switzerland B              3 2 0 1 12: 9  4
3. Slovensko Slovakia B                 3 1 0 2 11:14  2
4. Schweiz Switzerland A              3 0 0 3  8:16  0

S.H.A.

U16 Tournament, 9.-11.2.2001, Jaroslavl, Russia

1. Česko Czech Republic             CZE   7:7   5:3   7:1   3 2 1 0 19:11  5
2. Rossija Russia                     7:7   RUS   6:1   3:0   3 2 1 0 16: 8  5
3. Sverige Sweden                     3:5   1:6   SWE   3:0   3 1 0 2  7:11  2
4. Suomi Finland                    1:7   0:3   0:3   FIN   3 0 0 3  1:13  0

S.H.A.

U20 Tournament, 20. - 22. 4. 2001, Sankt Peterburg, Russia

1. Rossija Russia                     4 3 0 1 16: 7  6
2. Sverige Sweden                     4 3 0 1 13: 9  6
3. Česko Czech Republic             4 1 1 2  9:10  3
4. Suomi Finland                    4 1 1 2  9:10  3
5. Rossija Sankt Peterburg            4 1 0 3  8:19  2



Česko

Junior Orion Deli Super ExtraLeague, Group A

 1. Pardubice                   36 26 5  5 160: 75 57
 2. Sparta Praha                36 19 6 11 131:101 44
 3. Litvínov                    36 16 6 14 129:100 38
 4. Slavia Praha                36 17 4 15 105:105 38
 5. Kladno                      36 14 7 15 100:108 35
 6. České Budějovice            36 13 8 15 110:111 34
 7. Plzeň                       36 15 4 17 113:138 34
 8. Karlovy Vary                36 11 6 19  90:113 28
 9. Liberec                     36  9 9 18 103:128 27
10. PZ Kladno                   36  9 7 20 112:174 25

For 1st Place
 1. Pardubice                   48 37  6  5 229: 96 80
 2. Sparta Praha                48 26  9 13 175:128 61
 3. České Budějovice            48 22 10 16 161:147 54
 4. Slavia Praha                48 21  7 20 132:132 49
 5. Kladno                      48 19  8 21 135:141 46
 6. Litvínov                    48 20  6 22 168:142 46
 
Relegation Group
 7. Plzeň                       48 19  8 21 150:185 46
 8. Liberec                     48 16 12 20 153:154 44
 9. Karlovy Vary                48 15  9 24 132:155 39
10. PZ Kladno                   48 12  9 27 149:226 33 

Junior Orion Deli Super ExtraLeague, Group B

 1. Vsetín                      36 23 5  8 144: 86 51
 2. Zlín                        36 19 6 11 144:115 44
 3. Vítkovice                   36 18 7 11 145: 99 43
 4. Třinec                      36 18 5 13 116:115 41
 5. Ytong Brno                  36 18 4 14 122:107 40
 6. Havlíčkův Brod              36 16 4 16 121:128 36
 7. Jihlava                     36 16 4 16 116:115 36
 8. Havířov                     36 13 4 19 144:147 30
 9. Přerov                      36 11 7 18 123:146 29
10. Jindřichův Hradec           36  4 2 30  72:189 10

For 1st Place
 1. Vsetín                      48 28  8 12 180:125 64
 2. Vítkovice                   48 22 10 16 179:147 54
 3. Zlín                        48 23  7 18 166:138 53
 4. Třinec                      48 23  6 19 151:156 52
 5. Ytong Brno                  48 22  5 21 155:151 49
 6. Havlíčkův Brod              48 16  5 27 147:197 37

Relegation Group
 7. Jihlava                     48 24  6 18 158:145 54
 8. Havířov                     48 19  6 23 190:182 44
 9. Přerov                      48 15  9 24 165:191 39
10. Jindřichův Hradec           48  6  4 38 102:239 14

Jindřichův Hradec was penalized 2 points

QuarterFinal
Pardubice - Třinec                     2-0 7:0, 2:1
Vítkovice - České Budějovice           0-2 4:5ot, 1:5
Sparta - Zlín                          0-2 1:4, 1:5
Vsetín - Slavia                        1-1 5:2, 3:5

SemiFinal
Pardubice - Č. Budějovice              2-0 7:3, 5:4
Vsetín - Zlín                          2-1 4:5ot, 3:1, 4:2

For 3rd Place
Č. Budějovice - Zlín                   1-1 4:3, 0:6

Final Game
Pardubice - Vsetín                     2-1 10:0, 3:4, 6:3

Junior League, Group A

Basic Part
 1. Chomutov                    30 22 5  3 139: 66 49
 2. Mladá Boleslav              30 20 4  6 159: 75 44
 3. Kolín                       30 18 2 10 115: 89 38
 4. Hradec Kralové              30 16 5  9 129: 82 37
 5. Písek                       30 15 6  9 128: 75 36
 6. Ústí nad Labem              30 15 6  9  85: 66 36
 7. Kobra Praha                 30 15 5 10 124: 89 35
 8. Tábor                       30 14 5 11 124:102 33
 9. Hvězda Praha                30 13 7 10  82: 82 33
10. Sokolov                     30 13 7 10 110: 95 33
11. Rokycany                    30 13 2 15 109:117 28
12. Most                        30 10 1 19 116:141 21
13. Chrudim                     30  7 4 19  93:129 18
14. Milevsko                    30  8 1 21 102:209 17
15. Weiden                      30  6 1 23  60:160 13
16. Choceň                      30  4 1 25  83:181  9

For 1st Place
 1. Chomutov                    44 31  6  7 190: 97 68
 2. Mladá Boleslav              44 26 10  8 224:130 62
 3. Hradec Králové              44 26  6 12 190:118 58
 4. Ústí nad Labem              44 23  7 14 124: 92 53
 5. Písek                       43 20  9 14 182:125 49
 6. Kolín                       43 21  2 20 154:159 44
 7. Tábor                       44 19  6 19 172:185 44
 8. Kobra Praha                 44 16  9 20 167:156 40
 
Relegation Group
 9. Rokycany                    44 22  2 20 190:186 46
10. Hvězda Praha                44 18  9 17 130:131 45
11. Sokolov                     44 18  9 17 167:148 45
12. Most                        44 19  3 22 187:183 41
13. Chrudim                     44 13  7 24 151:175 33
14. Milevsko                    44 12  3 29 148:276 25
15. Choceň                      44 11  2 31 139:245 24
16. Weiden                      44  9  6 29 107:216 24

Junior League, Group B

 1. Sareza Ostrava              44 33  2  9 223:131 68
 2. Olomouc                     44 30  5  9 233:119 65
 3. Slezan Opava                44 27  6 11 164:103 60
 4. Znojmo                      44 16 13 15 155:131 44 
 5. Kometa Brno                 44 17  8 19 144:154 42
 6. Prostějov                   44 18  6 20 112:160 42
 7. Žďár nad Sázavou            44 15  8 21 173:189 38 
 8. Frýdek - Místek             44 16  5 23 129:153 37
 9. Horácká Slavia Třebíč       44 13  9 22 140:172 35 
10. Uherské Hradiště            44 13  8 23 122:176 34
11. HK Kroměříž VTJ             44 11  9 24 116:164 31
12. Karviná                     44 13  5 26 139:198 31

Junior League Qualifikation

For Group A
1. Havlíčkův Brod B              4 3 0 1 14: 9 6
2. Klášterec nad Ohří            4 3 0 1 16: 8 6
3. Veselí n. L.                  4 0 0 4  3:16 0

For Group B
Nový Jičín - Břeclav                  11:0, 5:8

Příbram (directly), H. Brod B, Klášterec and Nový Jičín were promoted to Junior League

Junior Regional League, Middle Bohemia

 1. HC Příbram                  22 18 2  2 136: 51 38
 2. Slavoj Velké Popovice       22 16 2  4 102: 49 34
 3. HC Benešov                  22 14 4  4 119: 55 32
 4. Benátky nad Jizerou         22 13 2  7  79: 65 28
 5. HK Lev Slaný                22 11 3  8 111: 74 25
 6. HKB Smíchov                 22 11 1 10 107: 83 23
 7. NED Hockey Nymburk          22 11 0 11  85: 78 22
 8. HC Berounští medvědi        22  9 3 10 111: 90 21
 9. TJ HC Rakovník              22  8 2 12  68:107 18
10. Sokol Žižkov                22  4 3 15  72:110 11
11. Kralupy nad Vltavou         22  5 0 17  67:111 10
12. SK Černošice                22  1 0 21  23:207  2

Junior Regional League, South Bohemia

 1. Veselí n. L.                24 20 0  4 167: 63 40
 2. DDM České Budějovice        24 16 3  5 134: 83 35
 3. Strakonice                  24 13 3  8 136:101 29
 4. HC Klatovy                  24 12 3  9 101: 86 27
 5. Český Krumlov               24  9 1 14 123:135 19
 6. Vimperk                     24  4 5 15  92:149 13
 7. Soběslav                    24  2 1 21  61:197  5

Junior Regional League, East Bohemia

Junior Class 1
 1. Havlíčkův Brod B            24 18 2  4 106: 44 38
 2. Jaroměř                     24 17 3  4 134: 61 37
 3. Nové Město                  24 15 5  4  99: 50 35
 4. Trutnov                     24  9 3 12  66: 74 21
 5. Chotěboř                    24  8 1 15  75: 93 17
 6. Litomyšl                    24  6 1 17  65:123 13
 7. Třebechovice                24  3 1 20  65:165  7

Junior Class 2
 1. Vrchlabí                    20 16 2  2 112: 50 34
 2. Hlinsko                     20 12 1  7  80: 70 25
 3. Kutná Hora                  20  9 1 10  69: 62 19
 4. Nová Paka                   20  9 1 10  55: 68 19
 5. Jičín                       20  7 2 10  66: 79 16
 6. Lomnice                     20  1 3 15  58:111  5

Junior Regional League, North Bohemia

 1. Klášterec                   20 16 2  2 193: 39 34
 2. Louny                       20 15 1  4 183: 43 31
 3. Jablonec                    20 13 1  6 162: 53 27
 4. Litoměřice                  20  8 0 12 121: 80 16
 5. Bílina                      20  5 0 15  42:231 10
 6. Rumburk                     20  1 0 19  35:285 2
 
Ranking after play off: 1. Klášterec, 2. Jablonec, 3. Louny, 4. Bílina

Junior Regional League, South Moravia

 1. Břeclav                     18  9 8  1  79: 57 26
 2. Uherský Brod                18  9 5  4  81: 65 23
 3. Uherské Hradiště B          18  7 4  7  86: 61 18
 4. Bulldogs Brno               18  1 3 14  47:110  5

Junior Regional League, North Moravia

Class 1
 1. Nový Jičín                  30 27 1  2 214: 95 55
 2. Orlová                      30 17 5  8 145:121 39
 3. Kopřivnice                  30 12 3 15 127:146 27
 4. Uničov                      30 10 5 15  81:125 25
 5. Šternberk                   30  9 2 19 124:148 20
 6. Rožnov                      30  5 4 21  85:141 14

Class 2
 1. Studénka                    12 12 0  0 111: 14 24
 2. Bruntál                     12  8 0  4  66: 49 16
 3. Valašské Meziříčí           12  4 0  8  41: 69  8
 4. Frenštát                    12  0 0 12  25:111  0

Nutella U16 ExtraLeague, Group A

Final Table
 1. Slavia Praha                36 29 4  3 135: 50 62
 2. Litvínov                    36 22 6  8 150: 76 50
 3. Pardubice                   36 24 2 10 138: 90 50
 4. Plzeň                       36 20 3 13 135: 85 43
 5. Sparta Praha                36 19 3 14 130: 91 41
 6. Karlovy Vary                36 16 1 19 121:136 33
 7. Liberec                     36 15 1 20 110:142 31
 8. Č. Budějovice               36 10 3 23  80:104 23
 9. Kladno                      36  8 1 27  84:155 17
10. M. Boleslav                 36  4 2 30  61:215 10

For 1st Place
 1. Slavia Praha                48 35 5  8 200: 86 77
 2. Litvínov                    48 31 6 11 208:112 68
 3. Pardubice                   48 32 4 12 194:118 68
 4. Plzeň                       48 29 4 15 199:115 62
 5. Sparta Praha                48 25 5 18 158:108 55
 6. Karlovy Vary                48 17 4 27 143:198 38
 
Relegation Group
 7. Liberec                     48 20 3 25 140:182 43
 8. Č. Budějovice               48 17 4 27 126:126 38
 9. Kladno                      48 15 2 31 123:185 32
10. M. Boleslav                 48  5 4 39 82:270  14 

Nutella U16 ExtraLeague, Group B

Final Table
 1. Třinec                      36 27 4  5 152: 71 58
 2. Olomouc                     36 22 4 10 143: 87 48
 3. Zlín                        36 20 5 11 144:109 45
 4. Vítkovice                   36 21 1 14 195:117 43
 5. Ostrava                     36 17 5 14 116:104 39
 6. Vsetín                      36 14 7 15 131:149 35
 7. Havířov                     36 15 4 17 109:106 34
 8. Jihlava                     36 13 8 15 137:147 34
 9. Kometa Brno                 36  4 5 27  78:183 13
10. Ytong Brno                  36  3 5 28  75:207 11

Final Group
 1. Třinec                      48 36 5  8 197: 96 77
 2. Olomouc                     48 26 5 16 177:130 57
 3. Vítkovice                   48 26 2 20 250:165 54
 4. Zlín                        48 23 8 17 176:153 54
 5. Ostrava                     48 20 7 21 144:148 47
 6. Vsetín                      48 14 8 26 146:228 36
 
Relegation Group
 7. Havířov                     48 19 6 23 142:148 44
 8. Jihlava                     48 14 8 26 158:192 36
 9. Kometa Brno                 48 12 7 29 120:208 31
10. Ytong Brno                  48 11 7 30 124:240 29

QuarterFinal
Slavia - Zlín                          2-0 2:1 (1:1, 1:0, 0:0), 
                                           3:2pen-s (1:1, 1:0, 0:1, 0:0)
Olomouc - Pardubice                    1-2 0:1 (0:0, 0:1, 0:0), 
                                           5:3 (1:3, 1:0, 3:0), 
                                           2:3 (0:0, 1:2, 1:1)
Litvínov - Vítkovice                   2-0 7:3 (1:1, 4:2, 2:0), 
                                           6:4 (2:1, 1:0, 3:3)
Třinec - Plzeň                         2-1 3:4ot (1:2, 0:1, 2:0, 0:1) , 
                                           2:1ot (0:0, 0:0, 1:1, 1:0), 
                                           9:1 (3:0, 2:0, 4:1)
SemiFinal
Slavia - Pardubice                     2-0 4:2, 3:2
Třinec - Litvínov                      2-0 1:0, 4:0

For 3rd Place
Pardubice - Litvínov                   0-1 5:5, 3:4ot

Final Games
Třinec - Slavia                        1-2 5:0, 0:3, 0:1

U16 League, Group A

Basic Part
 1. Písek                       30 22  2  6 161: 82 46 
 2. Hradec Králové              30 21  2  7 104: 75 44 
 3. Jindř. Hradec               30 16  9  5  88: 53 41 
 4. Chomutov                    30 17  5  8 129: 84 39 
 5. PZ Kladno                   30 17  3 10 123: 93 37 
 6. Ústí nad Labem              30 17  2 11 112: 89 36 
 7. Most                        30 14  3 13 115:105 31 
 8. Kadaň                       30 11  8 11 104:100 30 
 9. Veselí n.L.                 30 14  1 15  85: 93 29 
10. Hvězda Praha                30 13  2 15  73: 87 28 
11. Kobra Praha                 30 12  2 16  64: 86 26 
12. Havlíčkův Brod              30 10  3 17 104:125 23 
13. Tábor                       30 10  2 18 105:129 22 
14. Náchod                      30  7  7 16  79:111 21 
15. Sokolov                     30  8  3 19  94:137 19 
16. Rokycany                    30  2  4 24  71:162  8 

For 1st Place
 1. Písek                       44 33  4  7 235:117 70
 2. Hradec Králové              44 30  5  9 158:111 65
 3. Chomutov                    44 24  8 12 192:133 56
 4. PZ Kladno                   44 22  7 15 184.150 51
 5. Ústí nad Labem              44 22  6 16 163:131 50
 6. Jindř. Hradec               44 17 15 12 123:101 49
 7. Kadaň                       44 15 10 19 138:154 40
 8. Most                        44 15  5 24 142:183 35
 
Relegation Group  
 9. Hvězda Praha                44 19  4 21 117:131 42
10. Veselí n. L.                44 20  2 20 125:136 42
11. Havl. Brod                  44 19  4 21 160:164 42
12. Náchod                      44 14 10 20 127:150 38
13. Kobra Praha                 44 17  4 23  97:214 38
14. Tábor                       44 17  3 24 154:170 37
15. Sokolov                     44 13  6 25 135:185 32
16. Rokycany                    44  5  7 32 112:222 17

U16 League, Group B - Liga dorostu, skupina B

 1. Opava                       44 33  2  9 212: 99 64
 2. Přerov                      44 23  7 14 163:136 53
 3. Žďár n. Sázavou             44 21 10 13 148:132 52
 4. Třebíč                      44 17  9 18 163:175 43
 5. Znojmo                      44 18  6 20 162:158 42
 6. Šumperk                     44 16  9 19 141:151 41
 7. Nový Jičín                  44 16  9 19 129:153 41
 8. Kopřivnice                  44 16  8 20 183:184 40
 9. Frýdek-Místek               44 17  5 22 131:157 39
10. Prostějov                   44 18  2 24 131:163 38
11. Karviná                     44 14  9 21 127:148 37
12. Uh. Hradiště                44 15  4 25 120:154 34

U16 League Qualifikation

Chrudim - Sokolov B                    Sokolov B was layed off from Qualifikation
Česká Lípa - Strakonice                4:0, 2:0
Kroměříž - Orlová                      3:2, 1:8

U16 Middle Bohemia League

1. Příbram                      28 23 1  4 172: 47 47
2. Kralupy                      28 22 1  5 134: 57 45
3. Kolín                        28 14 5  9 111: 72 33
4. Beroun                       28 13 3 11 106: 93 29
5. Žižkov                       28  9 6 13  84: 91 24
6. Neratovice                   28 10 3 15  88:109 23
7. Benešov                      28  8 3 17  80:104 19
8. Říčany                       28  1 0 27  31:233  2

U16 South Bohemia League

1. Strakonice                   18 13 3  2  95: 43 29
3. DDM č. Budějovice            18 13 0  5 100: 42 26
3. HC Klatovy                   18  7 2  9  59: 64 16
4. TJ Sušice                    18  0 1 17  15:120  1

U16 East Bohemia League

Final Group
1. Chrudim                      10 10 0  0  92: 26 20
2. Dvůr Králové                 10  6 1  3  42: 33 13
3. Mor. Třebová                 10  5 0  5  43: 49 10
4. Nové Město                   10  3 2  5  33: 47  8
5. Choceň                       10  3 1  6  35: 65  7
6. Polička                      10  1 0  9  27: 52  2

Relegation Group 
1. Havlíčkův Brod                8  6 0  2  32: 24 12
2. Hronov                        7  6 0  1  34: 22 12
3. Hlinsko                       7  4 0  3  29: 24  8
4. Opočno                        8  3 0  5  23: 29  6
5. Skuteč                        8  0 0  8  22: 41  0

U16 West Bohemia Championship

1. Sokolov B                     4  3 1  0  37: 11  7
2. Cheb A                        4  0 1  3  11: 37  1
Grato Mariánské Lázně and Cheb B get out

U16 North Bohemia Championship

 1. Česká Lípa                  16 14 0  2  86: 37 28
 2. Louny                       16 11 1  4  98: 38 23
 3. Děčín                       16  9 1  6  67: 47 19
 4. Teplice                     16  4 2 10  38: 62 10
 5. Roudnice                    16  0 0 16  29:134  0

U16 South Moravia Championship I

1. Kroměříž                     16 10 4  2  91: 32 24
2. Rosice                       16 11 2  3  78: 40 24
3. Blansko                      16  9 1  6  75: 60 19
4. Uherský Brod                 16  5 2  9  49: 78 12
5. Vyškov                       16  0 1 15  27:110  1

U16 South Moravia Championship II

1. Pelhřimov                    16 13 1  2 133: 58 27
2. Brtnice                      16  8 2  6 100:114 18
3. Telč                         16  6 2  8  75: 81 14
4. Velké Meziříčí               16  5 2  9  71: 99 12
5. Náměšť n. Oslavou            16  3 1 12  72:109  7

U16 North Moravia Championship

 1. Orlová                      24 21 3  0 174: 61 45
 2. Uničov                      24 12 4  8 111: 77 28
 3. Rožnov                      24  9 3 12  71: 99 21
 4. Šternberk                   24  6 1 17  89:139 13
 5. Sosnowiec                   24  5 1 18  67:146 11



Italia

 1. SHC Fassa                   20 17 0  3 139: 82 34 
 2. HC Dobbiaco                 20 16 1  3 147: 55 33 
 3. AS Mastini Varese Hockey    20 15 0  5 133: 50 30 
 4. HC Alleghe                  20 14 0  6 136: 62 28 
 5. Young Selection Bolzano     20 12 2  6 115: 57 26  
 6. HC Appiano                  20  9 2  9  89: 71 20 
 7. SV Renon                    20  8 3  9  96: 99 19 
 8. HC Gardena Junior           20  7 0 13  70: 92 14 
 9. HC Valpellice               20  4 1 15  43:177  9 
10. HC Egna                     20  3 0 17  44:125  6 
11. SSI Vitipeno                20  0 1 19  29:171  1

Play off

Semifinal
HC Fassa - HC Alleghe                  4:5, 5:3
AS Varese - HC Dobbiaco                7:4, 3:4

Final
SHC Fassa - AS Mastini Varese          5:3, 2:3, 6:3
Valid CSS 2.1     Valid XHTML 1.1